Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 64 от 11.VIII

ИНСТРУКЦИЯ № Iз-1405 ОТ 24 ЮЛИ 2009 Г. ЗА РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ГРАНИЧНАТА ПРОВЕРКА НА ГРАНИЧНИТЕ КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИ ПУНКТОВЕ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 64 ОТ 2012 Г.)

 

ИНСТРУКЦИЯ № Iз-1405 ОТ 24 ЮЛИ 2009 Г. ЗА РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ГРАНИЧНАТА ПРОВЕРКА НА ГРАНИЧНИТЕ КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИ ПУНКТОВЕ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 64 ОТ 2012 Г.)

Издадена от Министерството на вътрешните работи

Обн. ДВ. бр.64 от 11 Август 2009г., изм. и доп. ДВ. бр.64 от 21 Август 2012г., отм. ДВ. бр.55 от 21 Юли 2015г.

Отменена с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Инструкция № 8121з-813 от 9 юли 2015 г. за реда и организацията за осъществяване на граничните проверки на граничните контролно-пропускателни пунктове - ДВ, бр. 55 от 21 юли 2015 г., в сила от 25.07.2015 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Тази инструкция определя реда за осъществяване на граничната проверка (ГП) на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) от органите на Главна дирекция "Гранична полиция" при Министерството на вътрешните работи.


Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка представлява система от последователни действия и организационни мерки по отношение на преминаващите през държавната граница лица с цел установяване на тяхната самоличност, наличието на необходимите условия за преминаване през държавната границата и липсата на мерки, ограничаващи движението на лицата през границата на Република България.


Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка е първият вид контрол, който се извършва при влизане на лица през ГКПП, и последният, който се извършва при излизане на лица от територията на Република България.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) При наличие на международен договор, по който Република България е страна, ГП може да се извършва съвместно с компетентните органи на друга държава.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка може да се извършва едновременно с някой от другите видове граничен контрол при наличието на акт на Министерския съвет или споразумение между съответните служби от граничния контрол.


Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка се извършва с технически средства за установяване валидността и истинността на представените документи за пътуване и за проверка в Автоматизираната информационна система (АИС) "Граничен контрол".

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Когато при ГП в представения документ за задгранично пътуване или положената виза се установят данни за преправяне, зачертавания, заличавания, добавяне и други в данните, следи от подмяна на снимката, положените печати са неясни, изображението на снимката не съвпада с образа на притежателя, се извършва проверка на втора линия в специално оборудвани стационарни работни места от гранични полицаи, притежаващи специална квалификация.

(3) За проверка на моторни превозни средства (МПС) при преминаване през ГКПП могат да се използват и "Средства за обективно разпознаване и идентификация" ("СОРИ").

(4) (Нова - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) На лицата, превозните средства и стоките, които преминават през външните граници, се извършва проверка за взривни вещества, огнестрелни оръжия, боеприпаси, ядрени материали и други радиоактивни източници.


Чл. 5. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Служителите, осъществяващи ГП на първа линия, извършват минимални или цялостни гранични провери на лица в съответствие с чл. 7 от Регламент 562/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 г. за създаване на Кодекс на общността за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници).


Чл. 6. Редът за отчет и контрол на граничните печати се определя със заповед от директора на ГДГП.


Глава втора.
РЕД ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ГРАНИЧНИ ПРОВЕРКИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 64 ОТ 2012 Г.)

Раздел I.
Ред за осъществяване гранични проверки на чужденци (Загл. изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)

Чл. 7. (1) При влизане в страната документът за пътуване на чужденеца се приема лично от граничния полицай, който:

1. извършва идентификация на лицето;

2. проверява редовността на представения документ;

3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) проверява наличието на валидна виза или разрешение за пребиваване, общия срок на пребиваване съгласно националното законодателство или международните договори, по които Република България е страна, наличието на финансови средства и документи, удостоверяващи декларираната цел, когато такива се изискват;

4. извършва проверка в АИС "Граничен контрол", при която проверява и дали чужденецът, превозното средство и предметите, които превозва, няма да застрашат обществения ред, вътрешната сигурност, общественото здраве или международните отношения на някоя от държавите членки;

5. (отм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)

6. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) полага входен граничен печат в документа.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Когато в документа за пътуване на чужденеца са вписани други лица, процедурата по ал. 1 се извършва и за тях. Идентификация на вписаните лица не се извършва, ако документът не съдържа техните снимки.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Чужденци, които не разполагат с българска виза, но притежават валидни единни (шенгенски) визи, валидни визи за дългосрочно пребиваване и разрешения за пребиваване, издавани от държавите членки, които изцяло прилагат достиженията на правото от Шенген, както и Швейцария и Лихтенщайн, се пропускат за целите на краткосрочно пребиваване за не повече от 3 месеца в рамките на всеки 6-месечен период считано от датата на първото влизане.

(4) (Нова - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Чужденци, които не разполагат с българска виза, но притежават валидни визи или разрешения за пребиваване, издадени от Румъния и Кипър, се пропускат за транзитно преминаване през територията на Република България.


Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) В случаите, когато при ГП се установи липсата на някое от условията за влизане или наличието на забрана за влизане на чужденец в Република България, граничният полицай съставя "Единен стандартен формуляр за отказ за влизане в страната" по образец, копие от който се съхранява на ГКПП, и обработва документите на чужденеца в съответствие с взетото решение за отказ за влизане.

(2) Граничният полицай, установил обстоятелствата по ал. 1, уведомява незабавно началника на смяната или командира на отделение за случая, който предприема действия по организиране връщането на лицето на територията на държавата, от която идва, и връчва екземпляр от формуляра на чужденеца.

(3) За чужденеца, който не отговаря на условията за влизане, с изключение на случаите, в които липсват условията, посочени в чл. 7, ал. 1, т. 3, предложение първо, се извършва допълнителна справочна дейност в информационните масиви на МВР.


Чл. 9. (1) При излизане на чужденец от страната граничният полицай приема лично документа за пътуване, като:

1. извършва идентификация на лицето;

2. проверява редовността на представения документ;

3. проверява за спазване срока на пребиваване, включително и общия срок на предишни пребивавания в рамките на последните 6 месеца;

4. извършва проверка в АИС "Граничен контрол", като при възможност проверява и дали гражданинът на трета страна не се счита за заплаха за обществения ред, вътрешната сигурност или международните отношения на някоя от държавите членки;

5. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) полага изходен граничен печат в документа за пътуване.

(2) При излизане на чужденец с документ, различен от този, с който е влязъл, се извършва допълнителна справочна дейност за установяване на обстоятелствата относно влизането му в страната и документа, с който е влязъл.


Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) В случаите, когато при проверка в АИС "Граничен контрол" се установи, че чужденецът, управляваното от него МПС или представеният документ за пътуване са издирвани обекти, граничният полицай предприема следните действия:

1. предприема мерки лицето да не напусне района, където се извършва контролът;

2. уведомява началника на смяната или командира на отделение;

3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) изпълнява указанията в съобщението и мярката спрямо издирвания обект.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Действията по ал. 1, т. 1 и 2 се извършват и когато при гранична проверка граничният полицай установи, че:

1. чужденецът ползва нередовен документ за пътуване или такъв, издаден за друго лице, както и ако не разполага с никакъв документ;

2. при излизане от страната в документите на чужденеца и в АИС "Граничен контрол" няма данни за законно влизане на територията на страната; когато в резултат от извършената проверка се установят данни за законно влизане, на лицето се връчва "Единен формуляр за потвърждаване спазването на условията за продължителността на краткосрочното пребиваване.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Началникът на смяна/командирът на отделение организира последващите действия спрямо чужденеца самостоятелно или докладва случая на началника на ГКПП, а в извънработно време на ОДЧ на Регионална дирекция "Гранична полиция" (РДГП).

(4) Началникът на ГКПП извършва преценка за необходимостта от съдействие от други органи на Министерството на вътрешните работи и докладва случая на началника на Граничното полицейско управление (ГПУ) или директора на РДГП, който взема окончателно решение.


Чл. 11. (1) При обработка на документите за пътуване се спазват следните изисквания при полагане на граничните печати:

1. (доп. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) когато лицето е гражданин на страна, с която Република България има безвизов режим, или притежава виза или разрешение за пребиваване в държава - членка на ЕС/Шенген, граничният печат се поставя на първата свободна страница, определена за това - входен печат вляво, а изходен вдясно, до печата за предшестващото влизане;

2. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) когато лицето притежава българска виза за краткосрочно пребиваване с цел транзитно преминаване, валидна за едно влизане, входният граничен печат се полага в горния й ляв ъгъл, а изходният - в долния й десен;

3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) когато лицето притежава българска виза за краткосрочно пребиваване с цел транзитно преминаване, валидна за две или повече влизания, входният граничен печат се поставя в горния й ляв ъгъл, а изходният - в долния й ляв;

4. (доп. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) при второто използване на визата граничните печати се поставят по същия начин, но в дясната половина на визовия стикер, а след това на свободно място на същата или следваща страница; по същия начин се поставят и отпечатъците върху визите, положени с тампонен печат;

5. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) когато лицето притежава българска виза за краткосрочно пребиваване с цел планирано пребиваване, печатите се поставят както при визата за краткосрочно пребиваване с цел транзитно преминаване, валидна за едно влизане;

6. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) когато лицето притежава многократна българска виза за краткосрочно пребиваване с цел планирано пребиваване, до второто й използване печатите се полагат както при българска виза за краткосрочно пребиваване с цел транзитно преминаване, валидна за две или повече влизания, а след това на свободно място на същата или следваща свободна страница.

(2) Не се поставят гранични печати в следните случаи:

1. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) в документите за пътуване на държавните глави и сановниците (висши ръководни органи на властта) и членовете на техните делегации, за чието пристигане/заминаване е официално известено;

2. в документите, удостоверяващи това качество на морски лица - моряшки паспорти, моряшки книжки, извън случаите, когато същите се репатрират или качват на борда на кораб в българско пристанище, на разрешителни на пилоти или удостоверения на членовете на екипажа на самолети;

3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) върху машинночитаемите зони на документите за пътуване и визите, както и върху страниците с лични данни и вътрешните форзаци;

4. документите, които позволяват на граждани на Андора, Монако и Сан Марино да преминават границата;

5. документите на държавите, с които Република България е установила режим на местен граничен трафик.

(3) В документите за пътуване на недопуснат чужденец се поставя входен граничен печат, който се зачертава с две перпендикулярни линии на кръст, през средата, нанесени с черно мастило, и се изписва буквата, съответстваща на причината за отказ за влизане, съгласно стандартния формуляр.

(4) При внасяне на оръжие след полагането на граничните печати в документите за пътуване се поставя отметка, като се изписва буквен символ "О" над горния десен ъгъл на положения граничен печат. Това обстоятелство се отразява в АИС "Граничен контрол", като в поле "забележка" се изписва "пренася оръжие", включително за граждани на ЕС, ЕИП и Конфедерация Швейцария.


Чл. 12. (1) Когато влизащият в Република България чужденец декларира, че е гражданин и на друга държава и притежава редовен документ, с който го удостоверява, или обяви пренасянето на други документи за пътуване, се извършва проверка и на тях за наблюдавани обекти на специализирано работно място.

(2) Номерата на пренасяните документи и буквените символи на държавите, от които са издадени, се изписват в АИС "Граничен контрол" като "забележка".


Раздел II.
Ред за осъществяване на гранични проверки на лица, ползващи се от Общностното право на свободно движение (Загл. изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)

Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) При явяване на ГКПП на лица, ползващи се с Общностното право на свободно движение, се осъществява минимална гранична проверка, която се състои в следното:

1. идентификация за установяване самоличността на лицата въз основа на представените документи (лични карти или паспорти) за преминаване през границата;

2. проверка редовността на представените документи за преминаване през границата.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Проверка в АИС "Граничен контрол" се извършва с цел да се установи, че лицето не представлява заплаха за обществения ред, вътрешната сигурност или международните отношения на някоя от държавите членки.

(3) Гранични печати в документите за пътуване не се поставят освен по искане на лицето.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Не се извършва проверка чрез беседа за целта на влизане, наличие на средства, застраховки и други.


Чл. 14. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) В случаите, когато при проверка в АИС "Граничен контрол" се установи, че лицето, управляваното от него МПС или представеният документ за пътуване са издирвани обекти, граничният полицай извършва дейностите съгласно чл. 10, ал. 1.


Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) При ГП на малолетни и непълнолетни български граждани, които пътуват непридружавани от родителите, от придружителя или от самото лице се изисква писмено съгласие за пътуване от отсъстващия родител/родители, настойник или попечител.

(2) В документа по ал. 1 изрично трябва да е отразено съгласието на отсъстващия родител/родители, настойник или попечител малолетното или непълнолетно лице да пътува в чужбина. Подписът в документа трябва да бъде заверен от компетентен орган по Закона за нотариусите и нотариалната дейност или с апостил.

(3) При пътуване на организирани групи ръководителят на групата може по изключение да подпише декларация на ГКПП, с която се задължава да върне в Република България малолетното/непълнолетното лице след приключване на мероприятието.

(4) Не се изискват декларации по ал. 1, когато отсъстващият родител е лишен от родителски права по съдебен ред или съдебен орган е разрешил пътуването, което се удостоверява с надлежен съдебен акт.

(5) Не се изискват декларации по ал. 1 от отсъстващ родител, който не е вписан в удостоверението за раждане или е починал.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) На копия от документите по ал. 1 и 3 граничният полицай, извършващ ГП, полага граничен отпечатък. Същите се съхраняват на ГКПП за срок една година от датата на пътуване.

(7) При наличие на съмнение за действителността на представения документ се извършва допълнителна проверка.


Чл. 16. (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Разпоредбите на чл. 15 не се прилагат по отношение на малолетни и непълнолетни български граждани, които живеят дългосрочно извън Република България и това е отразено в техните български документи за самоличност или притежават освен български паспорт и официален документ от съответната държава.


Раздел III.
Специални правила за гранични проверки (Загл. изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)

Чл. 17. (1) При пренасяне през граница за излизане от страната на тленни останки и урни на починали в Република България чужденци данните на същите (по документ за пътуване или смъртен акт) се обработват в АИС "Граничен контрол".

(2) При внасяне тленните останки на чужденци личните им данни не се обработват в АИС "Граничен контрол".

(3) Придружаващите тленните останки документи се копират и съхраняват на ГКПП за срок една година.

(4) Транзитно пренасяните през страната тленни останки на чужденци не се обработват в АИС "Граничен контрол".


Чл. 18. (1) При пренасяне през граница за влизане в страната на тленни останки и урни на починали български граждани данните за същите (по паспорт, лична карта или смъртен акт) се обработват в АИС "Граничен контрол".

(2) Придружаващите тленните останки документи се копират и съхраняват на ГКПП за срок една година.


Раздел IV.
Съвместен граничен контрол

Чл. 19. Съвместен граничен контрол се провежда с цел намаляване на времето на граничните преходи и облекчаване на граничните проверки до отпадане на граничния контрол съгласно чл. 17 от Регламент (ЕО) № 562/2006.


Чл. 20. При съвместния граничен контрол лицата се спират и проверяват само веднъж при влизане и излизане на и от територията на Република България към съседна държава, с която Република България има сключено споразумение за осъществяването на такъв вид контрол.


Чл. 21. Съвместният контрол се осъществява от съвместни екипи, които включват минимум по един служител от държавата на изход и държавата на вход.


Чл. 22. Органите, осъществяващи съвместен граничен контрол, са длъжни да познават правата и задълженията на органите на съседната държава и да предприемат действия по осигуряване дейността на служителя на съседната държава по време на извършване на проверките.


Чл. 23. При излизане от Република България и влизане на територията на съседната държава контролът започва с приемане на документите на пътуващия от българския граничен полицай и след неговото приключване документите на пътуващия се предават на служителя от съседната държава, който, след като приключи проверката, ги връща на лицето.


Чл. 24. При влизане на българска територия съвместният контрол се извършва първо от служителя на съседната държава и след това от българския граничен полицай.


Глава трета.
РЕД ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ГРАНИЧНАТА ПРОВЕРКА НА ШОСЕЙНИ И ЖЕЛЕЗОПЪТНИ ГКПП И НА ГКПП, РАЗПОЛОЖЕНИ НА МЕЖДУНАРОДНИТЕ ЛЕТИЩА, МОРСКИТЕ И РЕЧНИТЕ ПРИСТАНИЩА (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 64 ОТ 2012 Г.)

Раздел I.
Ред за извършване на граничната проверка на шосейните ГКПП на Република България (Загл. изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)

Чл. 25. (1) На влизащите в зоната на ГКПП на външна граница лица може да се извърши предварителна проверка на документите за пътуване.

(2) На излизащите от зоната на ГКПП на външна граница лица може да се извършва последваща проверка за пълнота на контролните процедури от всички органи на граничния контрол.


Чл. 26. (1) На превозните средства, с които пътниците преминават през външните границите, се извършва визуален и технически контрол за укрити лица и общоопасни средства.

(2) Проверката по ал. 1 се извършва чрез технически средства, специализирани служебни кучета или физическа проверка.


Чл. 27. (1) (Предишен текст на чл. 27, изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Извършването на ГП на лица, преминаващи през ГКПП с пътни превозни средства, се осъществява, като:

1. контролът на пътуващите с леки и товарни автомобили лица се извършва без слизане от превозните средства, когато условията позволяват сигурна идентификация; слизането на пътници се извършва по разпореждане или с разрешение от граничния полицай, извършващ ГП;

2. контролът на пътниците в автобус се извършва със или без слизане от превозните средства по преценка и след разпореждане на граничния полицай; слизането на пътниците е задължително, когато на ГКПП е изграден терминал за проверка на пътниците в автобуси;

3. контролът без слизане от автобуса, идентификацията на пътниците, се извършва в превозното средство, като граничният полицай събира документите на пътниците, които ще подлежат на проверка в АИС "Граничен контрол";

4. на ГКПП, на които не са изградени самостоятелни трасета за обработка на различните видове шосейни превозни средства, контролът се извършва по възможност при следната поредност - пътническите автобуси, леките автомобили, товарните автомобили.

(2) (Нова - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) На ГКПП с обособени трасета за леки автомобили от трети страни цялостната гранична проверка при влизане и излизане се извършва по правило от екип от двама гранични полицаи - комбинирана гранична проверка.


Раздел II.
Ред за извършване на граничната проверка на железопътните гранични преходи на Република България (Загл. изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)

Чл. 28. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка на лицата, пътуващи с международни пътнически влакове, се извършва на железопътните гари, при първото спиране след и последното спиране преди пресичане на държавната граница.

(2) Контролът по ал. 1 се извършва едновременно с митническия контрол на превозваните с международните влакове пътници, стоки и багажи.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) По изключение ГП на пътниците в международните влакове може да бъде извършван и по време на движение на българска, както и на чужда територия, само когато това е предвидено в международен договор, по който Република България е страна.


Чл. 29. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Редът за ГП на пътниците в международен влак се извършва, като:

1. идентификацията, проверката за редовност на документите и полагането на граничен печат "влезе" и "излезе" се извършват във влака едновременно с вътрешната проверка на вагоните за укрити лица;

2. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) проверка в АИС "Граничен контрол" се извършва на стационарните или мобилните работни станции на АИС "Граничен контрол", изградени на територията на железопътните гари, по данните на пътниците директно от документите за задгранично пътуване, от носители, върху които данните са презаписани или предадени чрез технически средства за връзка;

3. слизането на пътници от влязъл на територията на страната международен влак се разрешава от граничния полицай след приключване на граничния контрол на железопътния състав;

4. не се разрешава качването на пътници на международен влак, на който граничният контрол за излизане е приключил.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Когато между Република България и съседната държава е сключен двустранен договор, редът за ГП на пътниците и екипажите в международните влакове се определя в съответствие с неговите разпоредби.


Раздел III.
Ред за извършване на граничната проверка на ГКПП, разположени на международните летища (Загл. изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)

Чл. 30. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка на пътниците и екипажите на въздухоплавателните средства, извършващи международен полет, се извършва по реда на глава втора на стационарни работни места, разположени в кабини в салоните "Пристигане" и "Заминаване" на летищата за обществено ползване за обслужване на международни и вътрешни превози, на които съществува ГКПП.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка може да бъде извършена по изключение и на друг вид летище, след като въздухоплавателното средство е получило разрешение за излитане и/или кацане от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация".


Чл. 31. (1) Предварителна проверка на документите за пътуване на пристигащите пътници може да се извършва по решение на началника на ГКПП при слизане от борда на самолета преди отвеждане към входовете на салон "Пристигане".

(2) Вторична проверка на документите на заминаващите пътници може да се извършва на изходите от салон "Заминаване" или преди качването на борда на въздухоплавателното средство.

(3) Движението на пътници между салоните "Пристигане" и "Заминаване" се разрешава по изключение от началника на смяната или командира на отделение при необходимост и през определените за това места.


Чл. 32. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка на пътниците, които ползват услугата "VIP", се извършва на отделни стационарни работни места, когато такива са обособени, по определения за останалите пътници ред.


Чл. 33. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Редът за ГП на пътниците на въздухоплавателните средства се извършва, като:

1. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) граничната проверка на заминаващи пътници се извършва, след като лицата и багажът им са били регистрирани за международен полет, за който са получили бордна карта;

2. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) граничният полицай по реда на раздел I, глава втора, проверява съответствието между данните от представения документ за пътуване, билета и данните в бордната карта;

3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) при летищен транзит пътниците подлежат на ГП без проверка в АИС "Граничен контрол" и без полагане на гранични печати, освен когато имат българска виза за летищен транзит; в тези случаи в средата на визата граничният полицай полага входен и изходен граничен печат;

4. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) не се допускат в салоните на летището и се връщат незабавно на борда на самолета, с който пристигат, чужденци, за които при ГП се установи, че не притежават документите, необходими за летищен транзит.


Чл. 34. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка на екипажите се извършва отделно на летищата, на които са изградени и функционират обособени зони за екипажите със стационарни работни места - зона "С" (CREW).


Раздел IV.
Ред за извършване на граничната проверка на ГКПП, разположени на морски и речни пристанища (Загл. изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)

Чл. 35. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка на лицата, пътуващи с плавателните съдове от международно плаване, се извършва само на морски и речни пристанища за обществен транспорт, на които съществуват ГКПП, на борда на корабите или в зона, определена за тази цел, разположена в близост до плавателния съд.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка може да бъде извършена по изключение и на друг вид пристанище в следните случаи:

1. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) при извънредни обстоятелства - кораби, претърпели бедствия, аварии, намиращи се под действието на непреодолима сила или необходимост от оказване на неотложна помощ на лица на борда; ГП се извършва само при отсъствие на заплаха за живота и здравето на граничните полицаи;

2. обективна невъзможност да се използва пристанище за обществен транспорт, на което съществува ГКПП, поради липса на подходящи пристанищни съоръжения за обслужване на плавателния съд;

3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) граничната проверка не се извършва на екипажите на съдове за крайбрежен риболов, които се завръщат всеки ден или в рамките на 36 часа в пристанището по регистрация и които не са посещавали пристанище на трета страна.

(3) В случаите по ал. 2, т. 3 гранични проверки на лица и физическо претърсване на плавателните съдове могат да се извършат в зависимост от оценката на рисковете за нелегална миграция.


Чл. 36. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Граничната проверка на екипажите на плавателни съдове се извършва в зависимост от оценка на рисковете, свързани с международната и националната сигурност, нелегалната миграция, заплаха за общественото здраве, на базата на предварително представени екипажни списъци.

(2) Минимална гранична проверка може да се извършва на база предварителната информация за екипажа на плавателния съд.

(3) Цялостна гранична проверка се извършва на борда на плавателния съд, като обхваща целия екипаж и може да включи проверка на помещенията на кораба.

(4) Проверките по ал. 3 се извършат от минимум двама гранични служители. При необходимост в проверките могат да бъдат привличани и служители от други служби, имащи отношение към граничния контрол.


Чл. 37. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Органите на ГП изискват от капитана на кораба или корабния агент, поел обслужването на плавателния съд, да уведоми писмено началника на ГКПП на съответното пристанище 24 часа преди проверката и не по-малко от 2 часа преди пристигането на кораба в пристанището, като представи предварителна информация за кораба и екипажа. Информацията да съдържа:

1. обща декларация за плавателното средство (IMO FAL FORM 1);

2. по два броя списъци на екипажа и пътниците (IMO FAL FORM 5 и 6);

3. последни 10 посетени пристанища;

4. декларация за наличие на оръжия, наркотични вещества и други предмети, забранени или с ограничение за притежаване.

(2) (Нова - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) По предварително представените списъци на екипажа и пътниците - граждани на трети страни, се извършва проверка в информационните фондове преди заставането на кораба. Такава предварителна проверка може да бъде извършена и на лица, ползващи се с Общностното право на свободно движение.

(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) При липса на достатъчно предварителна информация органите на ГП извършват гранични проверки в съответствие с чл. 36, ал. 3.

(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Капитанът на кораба уведомява незабавно органите на ГП, по възможност преди корабът да е пристигнал на пристанището, за присъствието на пътници без билет на борда. Пътниците без билет остават под отговорност на капитана на кораба.


Чл. 38. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Редът за извършване на входяща ГП на товарен кораб включва:

1. (отм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)

2. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) на база на предварителната информация по чл. 37 началникът на смяна (командирът на отделение) извършва полицейска оценка на рисковете, свързани с международната и националната сигурност, нелегалната миграция, заплаха за общественото здраве, като определя начина на извършване на ГП по чл. 36; граничната проверка приключва с поставянето на граничен печат на двата екипажни списъка;

3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) подпечатаният екипажен списък се връща на капитана на кораба, след което на плавателния съд се дава "свободна практика" и екипажът може да посещава пристанищния град.

(2) При наличие на пътници се извършват цялостни гранични проверки на борда на товарния кораб.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) След приключване на входящия контрол на плавателното средство при констатирани несъответствия с данните от предварително предоставените списъци и ако това е необходимо, преди започване на изходящия контрол се извършва вторична проверка в АИС "Граничен контрол".

(4) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Минималната гранична проверка при изходяща ГП се състои в проверка на информацията от екипажния списък в АИС "Граничен контрол". След полицейска оценка на рисковете началникът на смяна (командирът на отделение) може да разпореди извършването на гранични проверки на борда на плавателния съд. Информацията се предава на ОД при ГПУ.


Чл. 39. Граничната проверка на круизен кораб включва:

1. (отм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)

2. въз основа на предварителната информация по чл. 37 началникът на ГКПП извършва полицейска оценка на рисковете, свързани с международната и националната сигурност, нелегалната миграция, заплаха за общественото здраве, след което съгласувано с началника на ГПУ предлага на директора на РДГП обема на граничните проверки;

3. граничната проверка приключва с поставянето на граничен печат на екипажните и пасажерските списъци;

4. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) след предоставяне на подпечатаните екипажен и пасажерски списък на капитана на кораба екипажът и пътниците могат да посещават пристанищния град.


Чл. 40. (1) Граничната проверка на кораб за развлечения включва:

1. началникът на смяна (командирът на отделение) получава информация за влизаща в акваторията на пристанището яхта от ОД при ГПУ;

2. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) на база на предварителната информация за яхтата и нейното движение началникът на смяна (командирът на отделение) извършва полицейска оценка на рисковете, свързани с международната и националната сигурност, нелегалната миграция, заплаха за общественото здраве, като определя обема на ГП по чл. 36, като за граждани на трети страни се извършва цялостна проверка;

3. информира ЧГКИЦ - Бургас.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Изходящият ГП се състои в минимална проверка на екипажния списък. След полицейска оценка на рисковете началникът на смяна (командирът на отделение) може да разпореди извършването на гранични проверки на борда на плавателния съд. Информацията се предава на ОД при ГПУ.


Чл. 41. Граничната проверка на риболовен кораб, извършващ рейс повече от 36 часа, включва:

1. проверка в АИС "Граничен контрол", която се извършва по предварително представените от капитана на риболовния кораб екипажни списъци, преди отплаването му на стационарните АРМ, изградени на територията на пристанищните терминали;

2. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) на база на предварителната информация началникът на смяна (командирът на отделение) извършва полицейска оценка на рисковете, свързани с международната и националната сигурност, нелегалната миграция, заплаха за общественото здраве, като определя начина на извършване на ГП по чл. 36;

3. граничната проверка приключва с поставянето на граничен печат на двата екипажни списъка и връщането на единия на капитана;

4. информацията се предава на ОД при ГПУ.


Чл. 42. Граничната проверка на фериботен кораб включва:

1. осъществяване на гранична проверка на плавателния съд по чл. 38;

2. разделяне на пътникопотока;

3. гранични проверки на превозваните лица и МПС.


Чл. 43. (1) Корабният агент писмено уведомява съответното ГКПП за всяка промяна в екипажните списъци. След санкцията на началника на ГКПП промяната се отразява в екипажния списък на кораба.

(2) При репатриране/вписване на член от екипажа, за когото се изисква виза, корабният агент представя на началника на ГКПП документите за издаване на виза на границата.

(3) След издаване на виза ГКПП, издал визата, уведомява ГКПП, откъдето ще отпътува лицето.


Чл. 44. При извършване на плаване между две български пристанища без напускане на териториалните води граничният полицай подпечатва екипажния списък с печат "каботажно плаване" и уведомява съответното ГКПП.


Чл. 45. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Всички документи, свързани с пристигане, престой и отплаване на плавателните средства на морски и речни пристанища, имащи отношение към ГП, представляват дело на кораба и след отплаване се съхраняват в деловодството на ГПУ за срок от една година.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази инструкция:

1. "Идентификация" е сравняването и установяването на пълно съответствие между относително неизменчивите белези на външността с тези на фотографското или друго изображение в представения документ за задгранично пътуване.

2. "Лица, които се ползват с общностното право на свободно движение" са:

а) гражданите на Европейския съюз по смисъла на член 17, параграф 1 от Договора за създаване на Европейската общност и гражданите на трети страни, които са членове на семейството на гражданин на Съюза и по отношение на които се прилага Директива 2004/38/ЕО;

б) гражданите на трети страни и членовете на техните семейства независимо от тяхната националност, които по силата на споразумения с Общността и нейните държави членки, от една страна, и същите трети страни, от друга страна, се ползват с правото на свободно движение, което е равностойно на правото на гражданите на Съюза.

3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) "Граничен печат" е съвкупността от работен механизъм с датник и щемпел, с който се полагат граничните отпечатъци. Щемпелите са два вида - "влезе" и "излезе", и отговарят на изискванията на Решение на Шенгенския изпълнителен комитет SCH/COM-EX (94) 16 rev и SCH/Gem-Handb (93) 15 (CONFIDENTIAL).

4. "Технически средства за проверка в АИС "Граничен контрол" са автоматизираните работни места.

5. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) "Гранични проверки на първа линия" е проверката, осъществявана на самото гише/кабина за гранична проверка.

6. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) "Гранични проверки на втора линия" се извърша на специално определено за тази цел закрито място, различно от гишетата/кабините за ГП.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази инструкция се издава на основание чл. 52б, ал. 5, т. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи.


§ 3. Инструкцията отменя Инструкция № I-191 от 2004 г. за граничния паспортно-визов контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове (необнародвана).


§ 4. Изпълнението на инструкцията се възлага на ГДГП - МВР.


Допълнителни разпоредби
КЪМ ИНСТРУКЦИЯТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ИНСТРУКЦИЯ № IЗ-1405 ОТ 2009 Г. ЗА РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ГРАНИЧНИЯ ПАСПОРТНО-ВИЗОВ КОНТРОЛ НА ГРАНИЧНИТЕ КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИ ПУНКТОВЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 64 ОТ 2012 Г.)


§ 18. Навсякъде в инструкцията думите "приложение № 1" и "приложение № 2" се заличават, а думите "граничен паспортно-визов контрол", "граничния/т паспортно-визов контрол", "ГПВК", се заменят съответно с "гранични проверки", "граничната проверка", "ГП".


Приложение № 1 към чл. 7, ал. 1, т. 6


(Отм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)


Приложение № 2 към чл. 9, ал. 1, т. 5


(Отм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.)


Промени настройката на бисквитките