Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 34 от 8.V

РАБОТНА ПРОГРАМА 2009 - 2011 Г. В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СПОГОДБАТА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ОТ ЕДНА СТРАНА, И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ВАЛОНИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ФРЕНСКАТА ОБЩНОСТ НА КРАЛСТВО БЕЛГИЯ, ОТ ДРУГА, КАКТО И НА СПОГОД

 

РАБОТНА ПРОГРАМА 2009 - 2011 Г. В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СПОГОДБАТА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ОТ ЕДНА СТРАНА, И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ВАЛОНИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ФРЕНСКАТА ОБЩНОСТ НА КРАЛСТВО БЕЛГИЯ, ОТ ДРУГА, КАКТО И НА СПОГОДБАТА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И КОМИСИЯТА НА ФРЕНСКАТА ОБЩНОСТ НА РЕГИОН БРЮКСЕЛ-СТОЛИЦА
(Одобрена с Решение № 239 от 6 април 2009 г. на Министерския съвет. В сила от 3 април 2009 г.)

Обн. ДВ. бр.34 от 8 Май 2009г.

В изпълнение на Спогодбата за сътрудничество, подписана на 8 октомври 1998 г. между правителството на Република България, от една страна, и правителството на Френската общност на Кралство Белгия и правителството на Валония, от друга страна, към които на 7 декември 2002 г. се присъедини и Съветът на Комисията на Френската общност в регион Брюксел-столица, на 3 април 2009 г. в Брюксел се проведе Четвъртата сесия на Постоянната смесена комисия Валония-Брюксел/България под съпредседателството на г-н Шарл-Етиен Лагас, заместник-директор, и г-н Никола Калудов, директор на Дирекция "Европа - II".

Ръководителят на делегацията Валония-Брюксел приветства с добре дошли българската делегация и представи членовете на своята делегация. Той използва случая, за да запознае българските събеседници с някои промени в администрацията. Генералният комисариат за международни отношения на Френската общност Валония-Брюксел и Подразделението за международни отношения на Публичната служба на Валония (DRI) бяха заменени от 1 януари 2009 г. от обща административна структура, наречена Валония-Брюксел международна дейност (WBI). Тя ще даде по-голяма видимост на международната дейност на Валония-Брюксел както в Белгия, така и в чужбина. WBI ще осъществява интегрираното управление на цялостната международна дейност на Френската общност, Валонския регион и Комисията на Френската общност на регион Брюксел-столица.

Ръководителят на българската делегация изрази своята благодарност за добрия прием и представи на свой ред членовете на своята делегация.


I. ОБЩ КОНТЕКСТ НА СЪТРУДНИЧЕСТВОТО

I.1 ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Валония-Брюксел приветства присъединяването от 1 януари 2007 г. на България в Европейския съюз. Европейските партньори са изправени пред многобройни и големи предизвикателства във вътрешен и международен план, като помощта за развитие, енергията, борбата срещу престъпността, националната и световната икономика, опазването на околната среда. В този смисъл страните се договарят да насърчават всяка инициатива, насочена към съвместни усилия за развитието на европейския проект.

Страните открояват европейската инициатива за обявяване на 2009 г. за Година на творчество и иновации, насочена към стимулиране на способностите в тези области чрез образованието и обучението през целия живот. Те желаят да отбележат също съвместното си участие в мрежата "Европейски съюз на Националните културни институти" - EUNIC. Тази мрежа обединява 25 страни от ЕС и нейната главна цел е да развие партньорства в областта на културното разнообразие, многоезичието и диалога между културите.

Съзнавайки нарастващото значение както в икономически, така и в социален план на отношенията между регионите, страните се ангажират също така да насърчават всяко партньорство, позволяващо създаването на връзки и обмяната на опит в рамките на Програмата за междутериториално сътрудничество (Интеррег IV, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие). В този смисъл страните приветстват увеличаването на общностния бюджет за териториално сътрудничество, което вече е обявено за Цел на кохезионната политика.

Предвид скромните средствата, използвани в рамките на тази работна програма, страните решават да използват тези ресурси по най-добрия начин, като подпомогнат българските партньори и тези от Валония-Брюксел да се опознаят по-добре и да придобият необходимия опит, който да им позволи участие чрез двустранното сътрудничество в различните програми на Европейския съюз. Страните се ангажират да развиват сътрудничеството и да подкрепят разработването в рамките на европейските програми на съвместни проекти в областта на образованието, професионалната подготовка и научните изследвания.

I.2 ОФИЦИАЛНИ ПОСЕЩЕНИЯ

Валония-Брюксел отбелязва значението на икономическата мисия на редица партньори от Валония, осъществена в България през декември 2006 г. под ръководството на престолонаследника принц Филип и с участието на валонския министър на външната търговия Жан-Клод Маркур, както и мисията на министър-председателя на Валония и на Френската общност на Белгия г-н Руди Демот през септември 2007 г. за участие в техническия Пловдивски панаир, и мисията на валонски парламентаристи, водена от председателя на парламента на Валония г-н Жозе Апар, от 27 до 31 октомври 2008 г.

I.3 ФРАНКОФОНИЯ - КУЛТУРНА ИДЕНТИЧНОСТ И ФРЕНСКИ ЕЗИК

Страните отново потвърждават общия си интерес и волята си да защитават и да развиват в рамките на международните организации своите приоритети и по-специално културното разнообразие и използването на френския език.

От влизането на България и Румъния в Европейския съюз в него има 14 от 27 държави членки, които по една или друга причина участват в инстанциите на франкофонията. В този контекст страните са особено доволни от подписването през 2006 г. между българските власти, Франция, Великото херцогство Люксембург, Валония-Брюксел и Международната организация на франкофонията (МОФ) на споразумителен протокол (меморандум). В изпълнение на меморандума през 2006 г. бяха осъществени 26 инициативи и обучени 550 дипломати и служители, през 2007 г. бяха осъществени 22 инициативи, включващи 2800 дипломати и служители, а през 2008 г. - 9 инициативи, обхванали 510 дипломати и служители.

В рамките на това обучение Валония-Брюксел припомня организираните през 2006 г., 2007 г. и 2008 г. обучения по различни теми, като използването на структурните фондове за модернизиране на иновационната система, Европейския социален фонд, преговорния процес за присъединяване към ЕС, Европа - гражданска сила или глобална сила.

Страните са доволни от съвместната декларация от 12.07.2004 г. на министрите на външните работи на държавите членки или бъдещи членки на Европейския съюз и на франкофонията, както и от "Декларацията от Квебек" (допълнена от 4 резолюции) от 19 октомври 2008 г., приета на ХII среща на върха на франкофонията и отнасяща се до следните въпроси: френския език, правата на детето, страните, засегнати от разселването на хора на собствената им територия, насърчаване на туризма в южните франкофонски страни.

Страните използват случая, за да подчертаят многобройните мероприятия, организирани всяка година в основните градове на България по време на честването на Седмицата на франкофонията и Международния ден на франкофонията 20 март. Те изразяват задоволството си по-специално от доброто представяне на всички участници в сътрудничеството Валония-Брюксел/България в организирането на тези празненства и особено на университетите и Асоциацията на преподавателите по френски език в България в сътрудничество с лектора от Валония-Брюксел в София. Френската общност Валония-Брюксел се ангажира да продължи да подкрепя организирането на тези празненства през периода на действие на тази програма.

Междувпрочем, двете страни ще подкрепят дейността на Регионалното бюро за Централна и Източна Европа на Университетската агенция на франкофонията, която обединява 60 университета в зоната. Бюрото и неговото представителство в София създават и ръководят по-специално мрежа на департаментите по френски език в университетите, членуващи в Агенцията, както и мрежа на франкофонските профилирани обучения и езикови паралелки. Те отбелязват също със задоволство дейността на Регионалния център за преподаване на френски език за Централна и Източна Европа (CREFECO) в София.

Валония-Брюксел и България ще продължат своето партньорство във ФИАУ, който предлага две програми - едната по фирмено управление и другата по европейско публично управление.

Страните са съгласни, че засилването на ролята на Международната организация на франкофонията зависи както от сътрудничеството между страните членки, така и от общия подход в обсъжданията в рамките на международните организации като Европейския съюз.

Страните ще работят съвместно в подкрепа на влиянието и развитието на френския език като език за общуване в международен план.

Страните ще насърчават сътрудничеството си, свързано с компетенциите на ЮНЕСКО и Съвета на Европа.

Страните приветстват влизането в сила на 18 март 2007 г. на Международната конвенция на ЮНЕСКО за културното многообразие.

Валония-Брюксел иска да обърне внимание на състоялия се през май 2008 г. в Брюксел семинар, посветен на рисковете, пред които са изправени образователните заведения във връзка с все по-силната комерсиализация (в него взеха участие над 160 души, сред които много дипломати от петдесетина страни и десетина международни организации, както и представители на академичните среди, частния сектор, гражданското общество). На срещата бе приет "Призив от Брюксел", чиято цел е да убеди правителствата и партньорските организации в необходимостта от действия, за да бъде съхранен чрез училището плурализмът на мнения. Този почин продължава чрез органите на ЮНЕСКО.

I.4 ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО

Смесената комисия припомня значението на гражданското общество в процесите на развитие (особено съществения му принос по отношение на социалното и културното развитие) като необходима съставна част към действията на публичните власти, от една страна, и на частните компании, от друга.

Страните окуражават асоциациите както във Валония-Брюксел, така и в България да създават партньорства и да развиват мрежи за действия и насърчават всяка инициатива, насочена към едно общо осмисляне на значението на гражданското общество в България и във Валония-Брюксел.

I.5 ДЕЦЕНТРАЛИЗИРАНО СЪТРУДНИЧЕСТВО И ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ

Страните ще насърчават развитието на децентрализираното сътрудничество между общини на Валония и Брюксел и български общини. Те ще подтикват местните и провинциални обществени власти към партньорство, особено в рамките на европейските програми. Въпросът за местното управление би трябвало да бъде в центъра на вниманието.

Следва да се припомни, че Съюзът на валонските градове и общини представлява, от валонска страна, фокус за всички проекти за сътрудничество между общините.


II. СЪТРУДНИЧЕСТВО: ОТЧЕТ ЗА ОБМЕНА 2006 - 2008 Г. И ОДОБРЕНИ НАСОКИ ЗА ТРИГОДИШНИЯ ПЕРИОД 2009 - 2011

II.1 ОТЧЕТ ЗА ОБМЕНА 2006 - 2008

След обсъждане на одобрените проекти от предходната смесена комисия страните констатираха добро като цяло изпълнение на проектите, включени в Работната програма.

В самото начало Валония-Брюксел припомня присъствието на лектор, изпратен въз основа на договор в Нов български университет, който преподава и в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Неговата мисия е основана на специален договор между WBI и двата български университета.

Валония-Брюксел отбелязва също така работата, извършена от директора по учебната част във ФИАУ (Франкофонски институт по администрация и управление), осигурен от Френската общност. Българската страна изказва задоволство от успешно осъщественото обучение на служители от българската държавна администрация във ФИАУ.

Страните желаят да изтъкнат определени конкретни проекти, допринесли безспорно за подобряване на взаимните познания, най-вече в перспективата на устойчивото развитие:

- Колоквиум: Белгийско влияние в България и в Румъния (ноември 2007 г.);

- Съпротивителните движения в Европа: сравнение между Белгия и България;

- Праисторически идентичности на европейския континент чрез материалната и метафизичната култура на първите заселници;

- Изследване на измерването на остатъчния аустенит по обвивките на цилиндрите на валцовъчна машина тип ICDP чрез различни методи (дилатометрия, магнитоскопия, рентгенов анализ, метод на Мосбауер);

- Изследване на хетерополикиселинните съединения като хетерогенни оксидационни катализатори при въздухопречиствателните процеси;

- Новаторски агенти и технологии за неутрализиране на замърсяващите смеси в почвата и отпадните води;

- Изследване на молекулярната вариация на области от генома на български и белгийски сортове пшеница и ечемик;

- Разработка на метод за подготовка на влакнести подложки от нетъкан текстил от хитозанови нанофибри/полиоксиетилен-блок поликапролактон;

- Създаване на виртуални прототипи на специализирани кораби и симулация на оперативни сценарии за отделни аспекти от техния жизнен цикъл;

- Пътища за интервизия и взаимодействие;

- Стажове на студенти от ФИАУ във валонски предприятия и държавни институции във Френската общност и във Валонския регион.

Освен това страните се поздравяват с включването на мрежата български университети в подкрепа на развитието на франкофонското профилирано обучение (по-специално по политология в Нов български университет и във Филологическия факултет - Катедра по романски езици в Софийския университет "Св. Климент Охридски"), както и със значимостта на постоянното сътрудничество между асоциациите на преподавателите по френски език от двете страни.

Те припомнят създаването през 2005 г. на Международна мрежа за изследване на франкофониите, обявена официално през септември 2008 г. (включваща Катедрата по романски езици в Софийския университет "Св. Климент Охридски", Католическия университет в Лувен и Университета в Букурещ).

Страните се ползват от случая, за да изразят голямото си задоволство от развитието на обмена, осъществен в рамките на Споразумението за научно сътрудничество между БАН, Генералния комисариат за международни отношения (CGRI) и Националния фонд за научни изследвания (FRS-FNRS). Така например през периода 2006 - 2008 г. са осъществени общо 57 инициативи, т. е. 81 седмици обмен и 57 съвместни публикации.

През 2008 г. бе отбелязана 10-ата годишнина от сключването на Спогодбата между Валония-Брюксел и България.

В този контекст особено значение се отдава на успешното сътрудничество между Университета в Монс и Великотърновския университет по темата "Интеграция на децата със специални образователни потребности". Докато в рамките на Френската общност 33 000 деца с увреждания се обучават в отделна училищна мрежа (специално обучение), България експериментира и впоследствие въведе интеграция на децата с увреждания в общата училищна мрежа. Този обмен на добри практики доведе до обсъждане от властите на Френската общност на реформа на законодателната уредба за специалното образование с цел неговото развитие към интеграция. Вследствие на това обсъждане Парламентът на Френската общност гласува неотдавна декрет в този смисъл.

Сътрудничеството се осъществява в следните направления:

* хармонизиране на лекционните програми;

* разработка на обща магистърска програма по темата "Образование на децата със специални потребности";

* следващата цел е създаване на Експертен център и на банка с образователни програми.

II.2. ПРИОРИТЕТНИ НАСОКИ И ТЕМИ

Страните са съгласни да съсредоточат дейността си по това сътрудничество в две насоки (1 насока за Френската общност Валония-Брюксел и Валонския регион и 1 насока за Комисията на Френската общност на Регион Брюксел-столица).

Те решават също да ограничат броя на инициативите за всяка една от тези насоки, загрижени да подкрепят реални мобилизиращи проекти с висока степен на въздействие.

Те се споразумяват да извършват респективно постоянна оценка на проектите и да обменят редовно информация в тази област.

II.2.1. НАСОКА I: ФУНДАМЕНТАЛНИ И ПРИЛОЖНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - ВИСШЕ И УНИВЕРСИТЕТСКО ОБРАЗОВАНИЕ - ПОДКРЕПА НА ИНОВАЦИОННАТА ДЕЙНОСТ

Страните припомнят отново значението, което отдават на научните изследвания - постоянен източник на прогрес, иновация и заетост, която способства за икономическото развитие, подобряване на здравеопазването, културното обогатяване и насърчава социалното единство и общото благосъстояние.

Водени от общата воля да участват в изграждането на "Европа на знанието", да развиват и споделят своите познания и компетенции, страните се споразумяват да насочат сътрудничеството си през 2009 - 2011 г. в полза на научните изследвания, техническите иновации и висшето образование. Те ще се стараят да развиват привлекателността на научноизследователската дейност в полза на университети, предприятия и изследователски центрове и да засилят международния обхват на научното партньорство и включването в мрежи.

Специално по отношение на техническите иновации страните ще отдават приоритет на проекти, които генерират икономически растеж и се вписват в следните области: науки за живота (биологични науки, биохимия, биоинженерство и т.н.), агроиндустрия, аеронавтика-космонавтика, механоинженерство, транспорт и логистика.

Страните ще се стремят да подкрепят всяка инициатива, участваща в изграждането на Европейското изследователско пространство (EER), което понастоящем е един от политическите приоритети на Европейския съюз. Двете страни ще се стараят също да подкрепят всяка дейност, водеща до включването на общи проекти в 7-ата Рамкова програма на Европейския съюз за изследователска дейност и технологично развитие (PCRD) "Да построим Европа на знанието"(2007 - 2010) и в Рамковата програма за нововъведения и конкурентоспособност (2007 - 2013).

За тази цел през 2009 г. двете страни ще организират, при възможност, семинар за оценка на изследователската дейност в България, както и за запознаване с Плана за приоритетни действия за бъдещето на Валония.

През периода на действие на тази програма те ще се стараят да насърчават обмена на информация и експертен опит в сферата на финансиране на научните изследвания и управлението на Структурните фондове. В България или във Валония-Брюксел могат да бъдат организирани тематични дни в центровете за научни изследвания и нововъведения. Конкретните форми следва да бъдат уточнени по дипломатически път. Освен това те ще обръщат внимание на начините за установяване, от едната и от другата страна, на привилегировани отношения между научните паркове, бизнес инкубаторите и агенциите за развитие.

Съзнавайки ползата от придобиване на международен опит, страните ще поощряват и стимулират подготовката и мобилността на изследователите и на студентите, най-вече чрез отпускане на стипендии и чрез стажове в предприятия в чужбина.

По този повод Валония-Брюксел - международна дейност (WBI), отбелязва, че в контекста на увеличената мобилност и глобализация през 2008 г. бе създадена нова програма за стипендии в цял свят.

Някои от целите на тази програма са:

* придобиване на знания и експертен опит в полза на университетите;

* обмен на университетски познания и научни изследвания;

* укрепване на сътрудничеството между университетите;

* насърчаване на мобилността на студентите и на изследователите, особено с оглед повишаване на техните познания и езикови умения.

Във връзка с това Френската общност предоставя стипендии на чуждестранни студенти или изследователи, които желаят да осъществят специализация или изследвания за докторантура в един от нейните университети, като приоритет се отдава на области и сектори, отнасящи се до Плана за приоритетни дейности за бъдещето на Валония (биологични науки, агроиндустрия, аеронавтика-космонавтика, механоинженерство, транспорт и логистика).

Френската общност на Белгия поема разходите по пребиваването на стипендиантите; те представляват месечна сума в размер от 1200 до 1300 евро в зависимост от вида на стипендията.

Като се споразумяват да продължат да поощряват прякото сътрудничество между университети, висши училища, изследователски и други научни институти на еквивалентно ниво и убедени, че научните и приложните изследвания ще допринесат за повишаване на знанията и оттам за икономическия и социален прогрес, страните решават да подкрепят включените в тази програма проекти (подробни фишове за проектите са представени от т. 1.1 до 1.12):

- Изследване и характеризиране на специфичните особености в микроструктурата на обвивки на отлети цилиндри за валцоване от типа на среднохромна стомана и полувисокоскоростна стомана чрез различни техники и изучаване на тяхното преминаване в разтвор чрез подходящи термообработки.

- Разработване на нови сценарии за консолидиране на транспорта по долното течение на р. Дунав, за да се даде възможност за цялостното му интегриране в интермодалните мрежи на транспортния коридор Валонски регион - Черно море.

- Разработване на противоплесенни закваски с приложение в производството на млечни и хлебни продукти.

- Толерантност на житни култури към абиотичен стрес.

- Преработване по биометалургичен начин на полиметални концентрати - продукти от рециклирането на метални отпадъци.

- Структурни свойства и характеристика на продуктите, съдържащи твърд въглерод, получени от рециклиране на използвани автомобилни гуми.

- Биоразнообразие на дрожди от български растения и насекоми.

- Сътрудничество с Франкофонския институт по администрация и управление в София.

- Магистърска програма на френски език по международни изследвания и сравнителна политика с център за изборна документация.

- Подкрепа на магистърската програма по франкофонски изследвания Софийски университет "Климент Охридски"/Католически университет на Лувен.

- Дидактика на превода, терминология и езикова индустрия.

- Установяване на Ресурсен център за образователно придружаване и подкрепа на обучението на лица със специални потребности.

Насърчаване появата на нови проекти

За да се стимулира появата на нови проекти по възможност в следните области: бионауки, агроиндустрия, аеронавтика-космонавтика, механоинженерство, транспорт и логистика, страните се споразумяват да запазят квота от по 20 дни годишно във всяко едно от тези направления за проучвателни мисии. Координацията на тази квота ще се осъществява от WBI и от МВнР в България. Подробните искания за подобни мисии ще бъдат предавани по дипломатически път.

Освен това, ако през периода на действие на тази програма трябва да бъдат лансирани - по възможност в горепосочените области, нови научни проекти, считани от двете страни за приоритетни, страните се споразумяват да обсъдят възможността за финансова подкрепа на тези проекти в рамките на бюджетните си възможности. Предложенията ще бъдат съгласувани по дипломатически път.

II.2.2. НАСОКА II. ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ, ПО-СПЕЦИАЛНО ПОДКРЕПА ЗА ПРОДЪЛЖАВАЩОТО ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ НА РАБОТЕЩИТЕ В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И НА СОЦИАЛНАТА ДЕЙНОСТ

В рамките на своите компетенции Комисията на Френската общност на Регион Брюксел-столица желае да развие партньорството в сферата на общественото здравеопазване и на социалната интеграция, като укрепва потенциала и уменията на българските оператори, включвайки ги постепенно в мрежите за обмен на опит и техники.

По тези причини страните приемат продължаващото обучение на специалистите в сферата на здравеопазването и на социалната дейност за приоритетна насока.

Избрани са 4 проекта (подробни фишове за проектите са представени от т. 2.1 до 2.4):

- Обмен на експерти в областта на професионалното обучение.

- Обмен на експертен опит в областта на нископраговите услуги за употребяващите наркотици.

- Програма за подготовка по практическите способи, използвани от работещите в сферата на социалната и професионалната реадаптация на затворниците.

- Желание за общ напредък в интерес на психичното здраве и участие на пациентите в постигането му.

II.2.3. ТРАНСВЕРСАЛНИ ТЕМИ

По отношение на трансверсалните теми страните ще дадат приоритет на проектите, свързани с темите за културното многообразие, многоезичността и европейското строителство:

- Подкрепа на преподаването на френски език.

- Стажове и обучение по френски език.

- Културен обмен.

- Промоциране на културни продукти на френски език.

Белгийското председателство на Европейския съвет (второ полугодие на 2010 г.) ще предостави със сигурност допълнителни възможности за срещи между българските партньори и Валония-Брюксел.

Във връзка с това ще бъдат предложени дейности за видимост на "Валония-Брюксел".


III. ИКОНОМИЧЕСКИ И ТЪРГОВСКИ АСПЕКТ

Страните посрещат със задоволство откриването през 2008 г. на нискотарифна въздушна линия, свързваща София и Летище Брюксел-Юг-Шарльороа (BSCA). Това несъмнено ще способства за развитието на реципрочни икономически отношения и за увеличаване на бизнеспотока.

III. 1. СТРАНИТЕ ЩЕ ОБЪРНАТ ВНИМАНИЕ НА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ ПОСЛЕДИЦИ ОТ СВОЕТО СЪТРУДНИЧЕСТВО.

III. 2. ВАЛОНИЯ-БРЮКСЕЛ ИНФОРМИРА БЪЛГАРСКАТА СТРАНА ЗА СЛЕДНИТЕ ДЕЙНОСТИ, ОСЪЩЕСТВЕНИ ПРЕЗ ПЕРИОДА 2006 - 2008 Г.:

2006: БЪЛГАРИЯ/РУМЪНИЯ: ИКОНОМИЧЕСКА МИСИЯ, ВОДЕНА ОТ Н.К.В. ПРИНЦ ФИЛИП

(многосекторна мисия), София/Букурещ, 10 - 14 декември 2006 г. (с участието на 18 фирми).

2007: БЪЛГАРИЯ: ОБЩ ЩАНД НА ТЕХНИЧЕСКИЯ ПЛОВДИВСКИ ПАНАИР

(с многосекторно участие), по случай председателството на 10-ата среща на върха на изпълнителната власт на Големия регион - Пловдив, 24 - 29 септември 2007 г. (с участието на 8 фирми).

2008: ИКОНОМИЧЕСКА МИСИЯ БЪЛГАРИЯ/МАКЕДОНИЯ

(многосекторна), София /Скопие, 12 - 16 октомври 2008 г.

III. 3. МИСИИТЕ ПРЕЗ 2009 Г. СА, КАКТО СЛЕДВА:

2009: ИНФОРМАЦИОНЕН ЩАНД - БУЛМЕДИКА / БУЛДЕНТАЛ (медицинска и парамедицинска техника - здравеопазване - бионауки) БЪЛГАРИЯ, София, май 2009 г.

2010: ПОКАНА НА БЪЛГАРСКИ РЪКОВОДНИ ДЕЙЦИ (медицина и парамедицина - здравеопазване - науки за живота) - във Валония, април 2010 г.

ИНФОРМАЦИОНЕН ЩАНД - СТРОЙКО 2000 (строителство - камък и мрамор - дърво - инженеринг) - БЪЛГАРИЯ, София, октомври 2010 г.

2011: ИКОНОМИЧЕСКА МИСИЯ В БЪЛГАРИЯ (многосекторна), София/Варна, 2011 г.


IV. ЛЕКСИКА

Във Валония и Брюксел:


AWEX: ВАЛОНСКА АГЕНЦИЯ ЗА ИЗНОС И ЧУЖДЕСТРАННИ ИНВЕСТИЦИИ (ВАИЧИ)
BECO: РЕГИОНАЛНО БЮРО ЗА ЦЕНТРАЛНА И ИЗТОЧНА ЕВРОПА НА УНИВЕРСИТЕТСКАТА АГЕНЦИЯ НА ФРАНКОФОНИЯТА (РБЦИЕ)
CEVIPOL: ЦЕНТЪР ЗА ИЗУЧАВАНЕ НА ПОЛИТИЧЕСКИЯ ЖИВОТ - БРЮКСЕЛСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ
CFWB: ФРЕНСКА ОБЩНОСТ ВАЛОНИЯ - БРЮКСЕЛ
CIUF: МЕЖДУУНИВЕРСИТЕТСКИ СЪВЕТ НА ФРЕНСКАТА ОБЩНОСТ В БЕЛГИЯ (МСФОБ)
COCOF: КОМИСИЯ НА ФРЕНСКАТА ОБЩНОСТ НА РЕГИОН БРЮКСЕЛ-СТОЛИЦА (КФОРБ)
CREF: СЪВЕТ НА РЕКТОРИТЕ НА ФРАНКОФОНСКИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ В БЕЛГИЯ (СРФУБ)
FRS-FNRS: НАЦИОНАЛЕН ФОНД ЗА НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ (НФНИ)
SPW: ДЪРЖАВНА СЛУЖБА НА ВАЛОНИЯ
UCL: КАТОЛИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ В ЛУВЕН
ULB: БРЮКСЕЛСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ
ULG: УНИВЕРСИТЕТ В ЛИЕЖ
UM: УНИВЕРСИТЕТ В МОНС
WBI: ВАЛОНИЯ-БРЮКСЕЛ - МЕЖДУНАРОДНА ДЕЙНОСТ
   
В България:  
ABI: ИНСТИТУТ ПО АГРОБИОЛОГИЯ
ABS: БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ (БАН)
APFB: АСОЦИАЦИЯ НА ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ ПО ФРЕНСКИ ЕЗИК В БЪЛГАРИЯ (АПФБ)
CNSA: НАЦИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ЗА СЕЛСКОСТОПАНСКИ НАУКИ
IEAM: ИНСТИТУТ ПО ЖИВОТНОВЪДСТВО И ПЛАНИНСКО ЗЕМЕДЕЛИЕ
MAE: МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ
MAPА: МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
MARA: МИНИСТЕРСТВО НА ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ И АДМИНИСТРАТИВНАТА РЕФОРМА
MC: МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА
MEE: МИНИСТЕРСТВО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА
MES: МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
MTPS: МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
NUB: НОВ БЪЛГАРСКИ УНИВЕРСИТЕТ
SAPI: ИНСТИТУТ ПО СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ И ПРАКТИКИ
UENM: УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО
US: СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ
UV: ВАРНЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ
UVT: ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ
   
Франкофония:  
AUF: УНИВЕРСИТЕТСКА АГЕНЦИЯ НА ФРАНКОФОНИЯТА
BECO: РЕГИОНАЛНО БЮРО НА УНИВЕРСИТЕТСКАТА АГЕНЦИЯ НА ФРАНКОФОНИЯТА ЗА ЦЕНТРАЛНА И ИЗТОЧНА ЕВРОПА - В СОФИЯ
CREFECO: РЕГИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ЗА ЦЕНТРАЛНА И ИЗТОЧНА ЕВРОПА ЗА ПРЕПОДАВАНЕ НА ФРЕНСКИ ЕЗИК - В СОФИЯ
IFAG: ФРАНКОФОНСКИ ИНСТИТУТ ПО АДМИНИСТРАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ
OIF: МЕЖДУНАРОДНА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ФРАНКОФОНИЯТА
   
Европа:  
EER: ЕВРОПЕЙСКО ПРОСТРАНСТВО ЗА НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ
PCRD: РАМКОВА ПРОГРАМА ЗА ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ И ТЕХНОЛОГИЧНО РАЗВИТИЕ


V. ПРОЕКТИ 2009 - 2011

НАСОКА 1: ФУНДАМЕНТАЛНИ И ПРИЛОЖНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

ВИСШЕ И УНИВЕРСИТЕТСКО ОБРАЗОВАНИЕ

ПОДКРЕПА НА ИНОВАЦИОННАТА ДЕЙНОСТ


ПРОЕКТ 1.1.

Изследване и характеризиране на специфичните особености в микроструктурата на обвивки на отлети цилиндри за валцоване от типа на среднохромна стомана и полувисокоскоростна стомана чрез различни техники и изучаване на тяхното преминаване в разтвор чрез подходящи термообработки


Координация във Координация в
Валонската област: България:
Валония-Брюксел - Министерство на
МД образованието и
  науката
Оператор (и) Oператор (и) в
във Валония: България:
Университет в Лиеж, Софийски университет
Специални метални "Св. Климент Охрид-
материали, ски", Химически
проф. Ж. Льоконт- факултет,
Бекер ръководител:
  проф. Л. Терзиев

Описание/основни цели:

Това изследване цели да се охарактеризират специфичните особености и по-специално хетерогенностите в структурата, които могат да възникнат в обвивката на отлят цилиндър за валцоване.

Сервизът "Специални метални материали" при Университета в Лиеж и Химическият факултет при Софийския университет имат намерение да си сътрудничат, като съчетаят своята компетентност и оборудване, което ще позволи осъществяване на цялостно изследване, способно да даде пълна яснота върху поставената проблематика.

Програма за дейност 2009 - 2011:

Във Валония: 1 месец и половина
  научни изследвания/
  годишно
В България: 1 командировка от
  7 дни макс. / годишно


Оценка:

Всеки от операторите следва да предава всяка година доклад на координиращия орган, който ще позволи да се сравнят резултатите с набелязаните цели.

През 2011 г. координаторите ще разменят съответните си оценки.


ПРОЕКТ 1.2.

Разработване на нови сценарии за консолидиране на транспорта по долното течение на р. Дунав, за да се даде възможност за цялостното му интегриране в интермодалните мрежи на транспортния коридор Валонски регион - Черно море


Координация във Координация в
Валонската област: България:
Валония-Брюксел - Българска академия
МД на науките
Оператор (и) Oператор (и) в
във Валония: България:
Университет в Лиеж, Институт по хидро- и
Специални метални аеродинамика - Варна,
материали, д-р К. Йосифов, Инсти-
проф. Ж. Л.ж. Маршал тут по хидродинамика


Описание/основни цели:

Стратегическата цел на предложения проект се отнася до създаването на хармонизирана логистична мрежа между Валонския регион и Черноморския район чрез укрепване на капацитета и качеството на транспорта на стоки по долното течение на р. Дунав. Ще бъде извършен първоначален анализ на сегашното състояние на транспорта и трафика в региона на долното течение на р. Дунав, както и възможния принос в трансконтиненталните логистични мрежи (с отчитане на политическите и икономическите промени, наблюдавани след януари 2007 г.).

Въз основа на този анализ ще бъдат направени препоръки за иновативни решения по отношение на логистиката и на материалите за плавателните съдове и пристанищните съоръжения. Важен етап на проекта ще бъде прилагането на тези нови концепции в 2 или 3 значими пристанища в региона.

Ще бъдат извършени икономически, екологични и технически оценки, за да се определи стойността на интермодалните сценарии за транспорт и възможно най-подходящата логистика на системата за транспорт по долното течение на р. Дунав

Програма за дейност 2009 - 2011:

Във Валония: 2 месеца / годишно
В България: 1 x 10 дни / годишно


Оценка:

Всеки от операторите следва да предава всяка година доклад на координиращия орган, който ще позволи да се сравнят резултатите с набелязаните цели.

През 2011 г. координаторите ще разменят съответните си оценки.


ПРОЕКТ 1.3.

Разработване на противоплесенни закваски с приложение в производството на млечни и хлебни продукти


Координация във Координация в
Валонската област: България:
Валония-Брюксел - МЗХ и МИЕ
МД  
Оператор (и) Oператор (и) в
във Валония: България:
Център за промиш- "Елби булгарикум" -
лена биология на ЕАД,
Валония, Светлана Минкова,
проф. П. Тонар директор по лицен-
  зионна, научноизсле-
  дователска и развойна
  дейност


Описание/основни цели:

Замърсяването на хранителните продукти с плесени е все още значим проблем в хранителната промишленост. Най-често заразяваните с плесени продукти са млечните продукти, хлебните изделия, плодовете и зеленчуците. В този контекст целта на този проект е да се разработи биологичен метод, с който да се предотврати заразяването с плесени на хлебните и на млечните продукти.

Програма за дейност 2009 - 2011:

Във Валония: 2 x 7 дни/годишно
  2 месеца/годишно
В България: 2 x 7 дни/годишно
  1 месец/годишно


Оценка:

Всеки от операторите следва да предава всяка година доклад на координиращия орган, който ще позволи да се сравнят резултатите с набелязаните цели.

През 2011 г. координаторите ще разменят съответните си оценки.


ПРОЕКТ 1.4.

Толерантност на житни култури към абиотичен стрес


Координация във Координация в
Валонската област: България:
Валония-Брюксел - Министерство на
МД земеделието и храните
  Селскостопанска
  академия
Оператор (и) Oператор (и) в
във Валония: България:
Валонски център Агробиоинститут,
за агрохимически Елена Тодоровска,
изследвания, директор
Ж-М. Жакмен,  
директор по научни  
изследвания  


Описание/основни цели:

Абиотичният стрес като устойчивост на студ и засушаване се счита за важен фактор за развитието на устойчиво земеделие в европейските страни. Проектът визира характеризирането на гени, свързани с резистентност на студ, изолирани от българския екип, изучаване на тяхната регулация, както и изолиране на гени, свързани със стрес, индуциран от воден дефицит.

Програма за дейност 2009 - 2011:

Във Валония: по 1 месец през 2009 и
  2011 г.
  2 месеца през 2010 г.
В България: 1 x 5 дни/годишно


Оценка:

Всеки от операторите следва да предава всяка година доклад на координиращия орган, който ще позволи да се сравнят резултатите с набелязаните цели.

През 2011 г. координаторите ще разменят съответните си оценки.


ПРОЕКТ 1.5.

Преработване по биометалургичен начин на полиметални концентрати - продукти от рециклирането на метални отпадъци


Координация във Координация в
Валонската област: България:
Валония-Брюксел - МОН
МД  
Оператор (и) Oператор (и) в
във Валония: България:
Университет в Лиеж, Минно-геоложки
проф. С. Гайдарджиев университет, София,
  ръководител:
  проф. С. Грудев


Описание / основни цели:

Основна цел на научното изследване е да се изучи адаптирането на една технология (биологичното излугуване), доказана в промишлени условия и широко прилагана в областта на преработването на минерали и минерални концентрати, получени в резултат на рециклиране.

Програма за дейност 2009 - 2011:

Във Валония: 2 x 7 дни / годишно
  2 месеца / годишно
В България: 2 x 7 дни / годишно
  2 месеца / годишно


Оценка:

Всеки от операторите следва да предава всяка година доклад на координиращия орган, който ще позволи да се сравнят резултатите с набелязаните цели.

През 2011 г. координаторите ще разменят съответните си оценки.


ПРОЕКТ 1.6.

Структурни свойства и характеристика на продуктите, съдържащи твърд въглерод, получени от рециклиране на използвани автомобилни гуми

БАН, Институт по инженерна химия / Университет в Лиеж, GeMME, Department ArGenCo


Координация във Координация в
ФОБ: България:
Университет в Лиеж Българска академия
  на науките
Оператор(и) във Оператор(и) в
ФОБ: България:
Университет в Лиеж, Българска академия
проф. Стоян на науките,
Гайдарджиев Институт по инженер-
  на химия,
  ръководител
  проф. Николай Колев


Описание/основни цели:

Подробно охарактеризиране на фини частици сажди, получени по нова вече патентована технология за пиролитична конверсия на използвани автомобилни гуми и провеждане на технологични изследвания за подобряване на техните характеристики.

1) Получаване и охарактеризиране на продуктите от пиролиз на автомобилни гуми на съществуващото ниво на технологията.

Изследване на възможностите за рециклиране на продуктите при получаване на каучукови изделия.

2) Проектиране и изграждане на лабораторна инсталация за подобряване на качеството на техническия въглерод.

Охарактеризиране на продуктите от новата инсталация. Изследване на възможностите за рециклиране на продуктите при получаване на каучукови изделия.

Програма за действие 2009 - 2010


Във Валония: 2 x 7 дни /годишно
В България: 2 x 7 дни /годишно


Оценка:

Всеки от операторите следва да предава всяка година доклад на координиращия орган, който ще позволи да се сравнят резултатите с набелязаните цели.

През 2011 г. координаторите ще разменят съответните си оценки.


ПРОЕКТ 1.7.

Биоразнообразие на дрожди от български растения и насекоми


Координация във Координация в
ФОБ: България:
Валония-Брюксел - Българска академия
МД на науките
Оператор(и) във Оператор(и) в
ФОБ: България:
Ръководител: Българска академия
проф. Хайд-Мари на науките,
Даниел, Институт по микро-
Лаборатория по биология "Стефан
микробиология, Ангелов",
Звено по микро- ръководител:
биология, д-р Дилнора Гоулямова
Католически  
университет  
Лувен-ла-Ньов  


Описание / основни цели:

Да се разкрие видовото разнообразие на дрождите в български растения и насекоми посредством класически и молекулярно-генетични подходи за идентификация

1. Натрупване на проби, изолиране на дрождеви видове от различни източници и тяхното частично характеризиране и съхранение.

2. Идентификация на дрождевите изолати посредством модерни таксономични подходи, включващи морфологична, метаболитна и генетична характеристика на щамовете.

3. Биоинформатични анализи на получените данни от проведените морфологични, метаболитни и генетични изследвания на дрождевите изолати.

Програма за действие 2009 - 2011


Във Валония 14 дни/ годишно
В България 14 дни/ годишно


Оценка:

Всеки от операторите следва да предава всяка година доклад на координиращия орган, който ще позволи да се сравнят резултатите с набелязаните цели.

През 2011 г. координаторите ще разменят съответните си оценки.


ПРОЕКТ 1.8.

Сътрудничество с Франкофонския институт по администрация и управление в София


Координация във Координация в
Валонския регион и България:
във френската общност МОН, Министерство
Валония-Брюксел: на държавната адми-
Валония-Брюксел - нистрация и админист-
МД /ВАИЧИ ративната реформа
Оператор (и) Oператор (и) в
във Валония: България:
Валония-Брюксел - Франкофонски инсти-
МД /ВАИЧИ, тут за администрация
WBI/AWEX, и управление,
Служби на Френската Институт по публична
общност и Валонския администрация (ИПА),
регион, УНСС/проф. Пламен
Университет в Лиеж, Мишев
Училище за управ-  
ление,  
проф. Франсоа Пишо  


Описание/основни цели:

1. Понастоящем осигуряване от Френската общност Валония-Брюксел на директор по учебната част във Франкофонския институт за администрация и управление в София.

Валония-Брюксел следва да информира възможно най-широко своите студенти за качественото образование, осигурявано във ФИАУ, и да ги стимулира да се записват за годишните приемни тестове.

2. В рамките на магистърската програма по управление и администрация на предприятията и на магистърската програма по европейско публично управление, осигурявани от ФИАУ, Валония-Брюксел предлага програми, позволяващи на студентите от страни, с които Валонският регион и Френската общност поддържат отношения, да осъществят в рамките на тяхната програма за обучение:

2.1. максимум 10 стажа на година (с максимална продължителност на всеки до три месеца) за всички страни като цяло в предприятие във Валония; целта е да се даде на бъдещите мениджъри на предприятия да се фамилиаризират с френския език и да обменят опит; кандидатите за стажанти се избират от ФИАУ и от AWEX;

2.2. два месечни стажа за български студенти от магистърски програми по европейско публично управление в дадена публична институция на Валония-Брюксел с условие за успешен резултат на предварителната селекция, осъществена от ФИАУ и от AWEX;

2.3. двете страни ще подкрепят продължаването на Магистърската програма на ФИАУ по европейско публично управление за служители от българската държавна администрация;

2.4. Валония-Брюксел - МД ще участва също така в пътните разходи на професорите от университетите на Френската общност в Брюксел, поканени като лектори във ФИАУ (максимум 4 на година).

3. Сътрудничество между Университета в Лиеж (Училище за управление), УНСС и ФИАУ.

Насърчаване и развитие на франкофонското академично сътрудничество в областта на икономиката и на управлението. Създаване в УНСС на Център за развитие в сферата на икономическите науки и на управлението. Лансиране на проекта.


Във Френската 3 x 10 дни/годишно
общност:  
В България: 3 x 10 дни/годишно


ПРОЕКТ 1.9.

Магистърска програма на френски език по международни изследвания и сравнителна политика с център за изборна документация


Координация във Координация в
френската общност България:
Валония-Брюксел: Министерство на
Валония-Брюксел - външните работи
МД  
Оператор (и) Oператор (и) в
във Валония: България:
Брюкселски свободен Нов български уни-
университет, верситет,
проф. Жан-Мишел проф. Антони Тодоров,
дьо Ваел, директор директор на франко-
на Центъра за изу- фонската програма
чаване на полити-  
ческия живот  


Описание/основни цели:

Целта на проекта е да развие международния обхват на магистърската програма по международни изследвания и сравнителна политика в Нов български университет, да я обогати с една международна лятна школа и да я съчетае с център по изборна документация за страните от региона с база данни, достъпна за чуждестранните изследователи.

Програма за дейност 2009 - 2011:


Във Френската 1 x 7 дни/годишно
общност: по 1 месечна стипендия
  през 2010 г. и през
  2011 г. за сметка на
  квотата, посочена в
  т. VI. Стипендии от
  тази програма
В България: 2 x 10 дни/годишно


Постоянна оценка.


ПРОЕКТ 1.10.

Подкрепа на магистърската програма по франкофонски изследвания

Софийски университет "Климент Охридски" / Католически университет на Лувен


Координация във Координация в
френската общност България:
Валония-Брюксел: МОН
Валония-Брюксел -  
МД  
Оператор (и) във Oператор (и) в
Валония: България:
Валония-Брюксел - Нов български
МД, университет,
Католически уни- Софийски университет
верситет на Лувен, "Св. Климент Охрид-
Мишел Франкар, ски", Георги Жечев
зам.-ректор  


Описание/основни цели:

Сътрудничество за развитие на магистърската програма по франкофонски изследвания на Софийския университет "Климент Охридски": разпространение и популяризиране на франкофонията, обучение, научни изследвания и публикации.

Програма за дейност 2009 - 2011:


Във Френската 2 x 7 дни/годишно
общност: 5 месечни стипендии/
  годишно за сметка на
  квотата, посочена в
  т. VI. Стипендии от
  тази програма
В България: 2 x 7 дни/годишно


Постоянна оценка.


ПРОЕКТ 1.11.

Дидактика на превода, терминология и езикова индустрия


Координация във Координация в
френската общност България:
Валония-Брюксел: МОН
Валония-Брюксел -  
МД  
Оператор (и) във Oператор (и) в
Валония: България:
Свободен универ- Великотърновски
ситет "Мари Апс", университет
Филип Моро, "Св. св. Кирил и
директор Методий",
  проф. Б. Борисова


Описание/основни цели:

Проектът предвижда установяване на сътрудничество, което, от една страна, цели приобщаване към преподаването на нови дисциплини в областта на инженерната лингвистика и превод, а, от друга страна - укрепване на програмите за обучение по френски език. Общите цели на проекта са задълбочаване на уменията на преподавателите по дидактика на превода, терминология и езикова индустрия, както и развитие на мултидисциплинарното научно сътрудничество в областта на хранително-вкусовата промишленост, инженеринга и логистиката, специално в насока на превода и терминологията.

Програма за дейност 2009 - 2011:


Във Френската 1 x 10 дни през 2009 и
общност: 2010 г.
  2 x 10 дни през 2011 г.
В България: 2 x 10 дни през 2009 г.
  1 x 10 дни през 2010 и
  2011 г.


Оценка:

Всеки от операторите следва да предава всяка година доклад на координиращия орган, който ще позволи да се сравнят резултатите с набелязаните цели.

През 2011 г. координаторите ще разменят съответните си оценки.


ПРОЕКТ 1.12.

Установяване на Ресурсен център за образователно придружаване и подкрепа на обучението на лица със специални потребности


Координация във Координация в
френската общност България:
Валония-Брюксел: МОН
Валония-Брюксел -  
МД  
Оператор (и) във Oператор (и) в
Валония: България:
Университет в Монс, Великотърновски
проф. Мари-Клер университет
Алевик "Св. св. Кирил и
  Методий",
  проф. А. Гарбачева


Описание/основни цели:

Този проект има за основна цел развитието на експертен ресурсен център за образователно придружаване и подкрепа процесите на учене на лицата с интелектуална недостатъчност, които срещат трудности в успеваемостта в рамките на своята среда (училищна, институционална или семейна). Това придружаване, реализирано под индивидуална форма, се основава на пълното и прецизно оценяване на способностите и потребностите на личността и цели повишаване на училищните резултати и качеството на живот.

Сътрудничеството между Валония-Брюксел и България следва да даде възможност за обмен на експертния опит и теоретико-практическите знания в тази област. При този обмен става въпрос за информиране и подготовка на практикуващите за оценяване на специалните потребности, за създаване на проекти за индивидуално обучение (и самостоятелен живот); за обмен на стратегиите, необходими за изпълнение на тези проекти; за оценяване на качеството на предлаганите методики и услуги от участващите екипи в съответствие с техния учрежденски проект.

Програма за дейност 2009 - 2011:


Във Френската 2 x 5 дни годишно
общност: 2 месечни стипендии
  годишно за сметка на
  квотата, посочена в
  т. VI. Стипендии от
  тази програма
В България: 2 x 5 дни годишно


Оценка:

Всеки от операторите следва да предава всяка година доклад на координиращия орган, който ще позволи да се сравнят резултатите с набелязаните цели.

През 2011 г. координаторите ще разменят съответните си оценки.


НАСОКА 2: ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ, ПО-СПЕЦИАЛНО ПОДКРЕПА НА ПРОДЪЛЖАВАЩОТО ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ КАДРИ В СФЕРАТА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И НА СОЦИАЛНАТА ДЕЙНОСТ


ПРОЕКТ 2.1.

Обмен на експерти в областта на професионалното образование


Координация в Координатор в
Брюксел: България:
Администрация на МОН
Комисията на  
Френската общност,  
Служба по между-  
народни отношения  
Валония-Брюксел -  
МД  
Оператор за КФОРБ Оператор в България:
(COCOF): Министерство на
Служба по междуна- образованието и
родни отношения, в науката,
сътрудничество със Дирекция "Структурни
Службата за профе- фондове и междуна-
сионално образование родни образователни
  програми"


Цели

Проектът се състои в организирането в рамките на модернизацията на българската система за професионално образование на семинари, предназначени за експерти от Министерството на образованието и науката, регионални инспектори и директори или преподаватели от професионалните училища и центровете за професионална подготовка.

Експерти от Комисията на Френската общност ще развият следните теми:

- сътрудничество между професионалното образование и обучение (ПОО) и индустрията;

- използване на ЕСФ за разпространение на професионалното образование;

методи за оценка, съчетаващи теорията и практиката.

Програма за дейност 2009 - 2011:


В Брюксел: 2009: 3 командировки
  от по 3 дни
  2010: 3 командировки
  от по 3 дни
  2011: 3 командировки
  от по 2 дни
В България: 2009: 3 командировки
  от по 3 дни
  2010: 3 командировки
  от по 3 дни
  2011: 6 командировки
  от по 3 дни


По отношение на командировките сътрудничеството между Валония-Брюксел и България ще се осъществява по следните критерии:

Изпращащата страна поема международните пътни разходи, разходите за нощувка със закуска, както и дневните разходи.

Приемащата страна поема разходите за вътрешен транспорт и храната, предвидена в работната програма. Преводът се осигурява от приемащата страна.


ПРОЕКТ 2.2.

Обмен на експертен опит в областта на нископрагови услуги за употребяващите наркотици


Координация в Координатор в
Брюксел: България:
Администрация на Министерство на
Комисията на здравеопазването
Френската общност,  
Служба по междуна-  
родни отношения  
Валония-Брюксел -  
МД  
Оператор в Брюксел: Оператор в България:
Дом за социално- Фондация "Инициа-
санитарен прием тива за здраве",
MASS (asbl) Елена Янкова
Орели Дьолен,  
отговорник за  
проекти  


Цели

Проектът цели да предложи възможност за обмен чрез разнообразни ежедневни практики с цел стимулиране на постоянно обсъждане и оценка на отделните интервенции, практики и нужди в общите усилия за наркозависимите, както и изследване на причините, целите и методите.

Проектът е разделен на три фази:

1. Посещения / обмен в Белгия, с цел:

* срещи с приемащата институция, с длъжностните лица, с работниците от екипа, с ползвателите на услуги за споделяне на опит, определяне на нуждите, анализ на практиките, оценка на целите и методите;

* срещи с основните партниращи институции, с отговорните лица, с професионалистите и с ползвателите на услуги, за анализ на начина за предаване и координиране между отделните институции и опознаване на спецификата на всяка една от тях.

2. Посещения / обмен в България със същите цели като посочените по-горе.

3. Предаване на експертен опит на българските специалисти по време на тяхното участие в работата на място в Белгия в рамките на приемащата институция и на партниращите институции и придобиване на допълнителен опит от белгийските специалисти чрез адаптиране към реалното състояние на място в България в рамките на приемащата институция и на партниращите институции.

Програма за дейност 2009 - 2011:


В Брюксел: 2009: 4 командировки
  от по 5 дни
  2010: 2 командировки
  от по 14 дни
  2011: 2 командировки
  от по 14 дни
В България: 2009: 4 командировки
  от по 5 дни
  2010: 2 командировки
  от по 14 дни
  2011: 2 командировки
  от по 14 дни


Постоянна оценка.


ПРОЕКТ 2.3.

Програма за подготовка по практическите способи, използвани от работещите в сферата на социалната и професионалната реадаптация на затворниците


Координация в Координатор в
Брюксел: България:
Администрация на Министерство на
Комисията на правосъдието
Френската общност,  
Служба по междуна-  
родни отношения  
Валония-Брюксел -  
МД  
Оператор в Брюксел: Оператор в България:
Асоциация "APRES" Асоциация за европей-
asbl ("Професио- ско сътрудничество в
нално обучение, областта на образова-
икономическа и нието,
социална реадап- Валентина Петрова,
тация"), координатор
Франсоаз Тиери,  
координатор  


Цели

Асоциация "APRES" asbl организира съвместно със своя партньор "Society for European Educational Cooperation Chair" продължаваща подготовка на професионалисти и работещи на място, натоварени с ръководството и подпомагането на затворниците.

Програмата за подготовка цели предаване на конкретни методи за работа. Основната й цел се състои във възможността, предоставена на българските професионалисти от сектора за подпомагане на затворниците, да обогатят своята сегашна практика с опита на асоциацията "APRES".

Първата фаза на проекта ще се осъществи в България и ще има за цел чрез обмен и интервизия да се очертаят по-ясно реалните аспекти на работата на всеки специалист и да се определи с общи усилия една по-прецизна и адекватна програма за подготовка.

Втората фаза ще бъде осъществена в Брюксел и ще се състои в споделяне на методите за работа на "APRES"asbl, в съвместен диалог, с отчитане на реалностите на българския терен.

Третата фаза ще се осъществи в България и ще обхваща контрола по практическото приложение на съдържанието на подготовката по даден конкретен проект.

Програма за дейност 2009 - 2011:


В Брюксел: 2010: 4 командировки
  от по 7 дни
В България: 2009: 4 командировки
  от по 7 дни
  2011: 4 командировки
  от по 7 дни


Постоянна оценка.


ПРОЕКТ 2.4.

Да допринесем заедно за по-добро психично здраве и участие на пациентите в постигането му


Координация в Координатор в
Брюксел: България:
Администрация на Министерство на
Комисията на здравеопазването
Френската общност,  
Служба по между-  
народни отношения  
Валония-Брюксел -  
МД  
Оператор за КФОРБ Оператор в България:
(COCOF): Амбулатория за
"SMES-EUROPA" asbl, психично здраве
г-н Луиджи Леонори, "Адаптация",
президент, г-н Владимир Сотиров,
"SMES-B"asbl, директор
г-н Серж Зомбек,  
директор  


Цели

Целта на проекта се състои в стимулиране на психичното здраве и реадаптацията / социалното приобщаване на лица, които живеят в положение на крайна бедност и психично страдание, в частност бездомните и психично болните хора. Ще бъде изградена стратегия за превенция, подпомагане и реадаптация.

Чрез програма за обмен на информация, ноу-хау и опит операторите ще си сътрудничат, за да допринесат за промяна на нагласата и изграждане на подход за активно и партиципативно участие и приобщаване. За тази цел ще бъдат реализирани следните дейности:

- събиране и обмен на местно и европейско равнище на информация, свързана със системата на психично здраве, услугите за социална защита, положението на хората, които живеят на улицата, и техния социален и санитарен статус;

- анализ и оценка на факторите, които водят до живот на улицата, обстоятелствата и причините за постоянното оставане на тези хора на улицата;

- съпоставяне на ежедневните практики.

Програма за дейност 2009 - 2011:


В Брюксел: 2009: 4 командировки
  от по 6 дни
  2010: 4 командировки
  от по 6 дни
В България: 2009: 4 командировки
  от по 6 дни
  2011: 4 командировки
  от по 6 дни


Постоянна оценка.

КУЛТУРНОТО МНОГООБРАЗИЕ И МНОГОЕЗИЧНОСТТА В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

ТРАНСВЕРСАЛНА ТЕМА: ПРОЕКТ 1.

Подготовка на български служители за ползване на френски език


Координация във Координация в
френската общност България:
Валония-Брюксел: Министерство на
Валония-Брюксел - държавната админист-
МД рация и администра-
  тивната реформа
Оператор (и) във Оператор(и) в
Валония-Брюксел: България:
Служби на Френ- българските минис-
ската общност и терства,
Валонския регион, Институт по публична
Валония-Брюксел - администрация
МД  


Описание / основни цели:

Загрижени да осигурят двустранни помощи извън механизмите, предвидени в рамките на плана за развитие на френския език в европейските институции и в годишния план за действие, предвиден в изпълнение на меморандума, подписан между българските власти, МОФ и правителствата на Франция, Люксембург и френската общност Валония-Брюксел, Френската общност и Валонският регион предлагат на българската страна допълнителни форми на обучение.

Програма за дейност 2009 - 2011:

1. стажове в публичните институции:

Валония-Брюксел ще осигурява за всяка година, обхваната от тази програма, 1 квота от 2 месечни стажа/годишно, предназначени да приемат български служители в администрациите на Френската общност (в сектор култура);

2. в рамките на договора си с Европейския център за френски език (създаден в Брюксел в партньорство с COCOF (КФОРБ) и Алианс франсез) и на многогодишния план за развитие на френския език в европейските институции WBI ще подкрепи организирането на курсове по френски език за български служители и дипломати.


ТРАНСВЕРСАЛНА ТЕМА: ПРОЕКТ 2.

Подкрепа за преподаването на френски език в мрежите на основното и средното образование, като по-специално се подпомага партньорството между Асоциацията на преподавателите по френски език в България и Белгийската асоциация на преподавателите по френски език


Координация във Координация в
френската общност България:
Валония-Брюксел: Министерство на
Валония-Брюксел - образованието и
МД науката
Оператор (и) във Оператор(и) в
френската общност България:
Валония-Брюксел: Асоциация на препо-
Белгийската давателите по френски
асоциация на пре- език в България (APFB)
подавателите по  
френски език  
(ABPF),  
Министерство на  
Френската общност  


Описание / основни цели:

1. Сътрудничество между ABPF и APFB по отношение на преподаването на френски език: обмен на практики, публикации, преподаватели и обучители;

сътрудничество в рамките на списанията Franзais 2000 (Френски език 2000) за ABPF и Frеquences francophones (Франкофонски честоти) за APFB.

2. Френската общност припомня съществуването в Министерството на Френската общност на служба, чиято задача е да развива побратимяването между училищата по интернет (www.enseignement.be/etwinning).

В рамките на тази програма включените училища ще бъдат стимулирани да организират побратимяване между училища по интернет, по-специално в рамките на европейската програма за побратимяванията.

Програма за дейност 2009 - 2011:


Във Френската 2 x 7 дни/годишно
общност: Пътните разходи са за
  сметка на българския
  оператор
В България: 2 x 7 дни /годишно


Постоянна оценка.


ТРАНСВЕРСАЛНА ТЕМА: ПРОЕКТ 3.

Превод и разпространение на научна и художествена литература от двете страни


Координация във Координация в
френската общност България:
Валония-Брюксел: Министерство на
Валония-Брюксел - културата,
МД Българска академия на
  науките
Оператор (и) във Оператор(и) в
френската общност България:
Валония-Брюксел: Министерство на
Валония-Брюксел - културата,
МД, Дирекция "Книги и
Министерство на библиотеки",
Френската общност издатели,
в Белгия, Асоциация на
издатели преводачите,
  Издателска къща на
  Българската академия
  на науките


Описание / основни цели:

Всяка страна ще даде своята подкрепа за превод, публикуване и разпространение на научни и художествени произведения на класически и съвременни автори на другата страна.

Френската общност Валония-Брюксел се ангажира чрез своето министерство, и по-специално своята Дирекция "Култура", Служба за промоциране на литературата, да продължи да подпомага своите издатели и по-специално да подпомага превода на избрани автори.

Френската общност ще продължи също така да приема всяка година един или няколко български преводачи за сесиите на Колежа за литературни преводачи в Сенеф.

Програма за дейност 2009 - 2011:


Във Френската 2 x 5 дни/годишно
общност: български писатели във
  Френската общност
В България: 2 x 5 дни /годишно
  писатели от Валония-
  Брюксел в България


Постоянна оценка.

Други форми:

- прием в Колежа за литературни преводачи в Сенеф;

- помощ за превода по инициатива на Министерството на френската общност Валония-Брюксел, Дирекция "Култура", Служба за промоциране на литературата;

- Френската общност ще изпраща директно на определен брой български библиотеки литература на френски език в областта на хуманитарните науки.

Това се отнася за следните библиотеки:

- Софийски университет "Св. Климент Охридски" - Факултет по управление и Междуфакултетски франкофонски център, Стопански факултет, Юридически факултет, Факултет по класически и нови филологии.

- Нов български университет: Франкофонска програма по хуманитарни науки.

- Франкофонски институт по администрация и управление.


ТРАНСВЕРСАЛНА ТЕМА: ПРОЕКТ 4.

Популяризиране на културата и изкуствата

Пластични изкуства

Двете страни се споразумяват да насърчават контактите между художниците-пластици от България и такива от Валония-Брюксел с постоянна грижа за взаимното обогатяване и разнообразяване на партньорствата.

Валония-Брюксел - МД (WBI) изразява желание да организира за периода на действие на тази програма изложба, посветена на съвременни художници. Има се предвид изложбата "CO2", посветена на съвременната фотография и създадена от "Espace photographique Contretype".

Музика и сценично изкуство

Двете страни ще се информират взаимно за техните фестивали и други значими театрални събития. Те ще насърчават своите ансамбли, солисти, режисьори, сценографи и хореографи да вземат участие в тях.

Кино

Двете страни ще насърчават участието на свои представители в кинофестивали и филмови прояви, организирани на тяхна територия.

Те ще подкрепят прякото сътрудничество между филмовите институции и кинодейците по отношение на копродуцирането на филми и обмен на услуги, както и между техните филмотеки относно обмена на рекламни и информационни материали.

Аудио-визуални средства

Страните ще поощряват преките контакти между техните радио- и телевизионни институции с оглед развитие на обмен на програми. Те ще подкрепят по-конкретно сътрудничеството между регионални телевизии.

Френската общност посочва, че тя разполага с помощна програма за радиопрограмите на френски език.

Икономика и култура

Френската общност отбелязва, че в партньорство с МОФ и в рамките на Седмицата на франкофонията ще подготви семинар на икономически и културни теми (през втората половина на 2010 г.). Френската общност кани всички български партньори да вземат участие в семинара.


VI. СТИПЕНДИИ

I. СТИПЕНДИИ ЗА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ, ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ И СТАЖ

1. Освен отпусканите стипендии в цял свят Френската общност предоставя за периода на действие на тази програма двайсет и четири месечни стипендии за специализация или изследователска дейност, които ще бъдат отпуснати приоритетно за проекти, включени в тази програма (насока 1, проекти 1.9, 1.10, 1.12).

Разходите по посрещането ще бъдат поети от Френската общност. Българската страна или самите кандидати трябва да поемат пътните разходи.

2. Следва да се припомни, че месечни стипендии за научни изследвания ще бъдат отпуснати също така в рамките на проекти 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, което възлиза общо на 26 и половина месеца в продължение на 3 години (виж финансовите условия - т. VII, т. 1.1.2.2.).

3. Българската страна предоставя за периода на действие на тази програма квота от 24 месечни стипендии за специализация или изследователска дейност.

II. ЛЕТНИ СТИПЕНДИИ (ИЗВЪН ВИЗИРАНАТА ПО-ГОРЕ КВОТА):

1. Френската общност предлага на българската страна за периода на действие на тази програма дванайсет стипендии, разпределени, както следва:

• 6 стипендии (средно по 2 годишно) за:

- или стаж по френски език - чуждоезиково обучение, организиран от Университета в Лиеж - за преподаватели или бъдещи преподаватели по френски език;

- или курсове по френски език и литература, организирани от Брюкселския университет - за студенти;

- или стаж за преквалификация по френски език - чуждоезиково обучение, организиран от Католическия университет в Лувен - за преподаватели по френски език като чужд.

Предложението ще бъде уточнявано всяка година по дипломатически път.

• 6 стипендии (средно по 2 годишно) за:

- квалификационен стаж по френски език в областта на международните отношения, организиран от Университета в Монс - за дипломати и административни служители, работещи по въпроси на международните отношения (програма, координирана от Министерството на външните работи).

Предложението ще бъде уточнявано всяка година по дипломатически път.

2. Българската страна предлага на Френската общност за периода на действие на тази програма четири стипендии годишно за участие в летните семинари на тема "Български език и култура", организирани в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий".


VII. ОБЩИ ФИНАНСОВИ УСЛОВИЯ - ФОРМИ НА СЪТРУДНИЧЕСТВО

Ще бъдат взети под внимание само проекти/обмен, които са предмет на споразумение между двете страни в Смесената комисия или са разгледани на заседание за оценяване по средата на изпълнението им. С изключение на специалните случаи, определени между съответните министерства, ще се прилагат следните условия:

1. ФИНАНСОВИ УСЛОВИЯ

1.1. За обмена на лица:

1.1.1. разходите по пътуване - отиване и връщане до местоназначението, ще бъдат поети от изпращащата страна или от операторите;

1.1.2. дневните и квартирните разходи ще се поемат от приемащата страна при следните условия:

1.1.2.1. при краткотраен престой (максимум 14 дни) във Валония-Брюксел:

а) когато посрещането е организирано от Валония-Брюксел - МД:

- настаняване и закуска;

- договорена сума за дневни разходи от 25 € на ден;

- разходите за вътрешен транспорт, свързани с програмата, и т.н.;

б) когато посрещането е организирано от трета страна:

- договорена сума за дневни разходи от 80 € на ден;

1.1.2.2. месечни стипендии за научни изследвания във Валонския регион (насока 1, проекти 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5):

договорена месечна сума от 832,24 € (индексирана всяка година);

застраховка "Гражданска отговорност";

разходи за обучение и вътрешен транспорт: 24,79 € на месец.

1.1.2.3. при престой в България:

a) разходите за вътрешен транспорт, свързани с програмата;

б) настаняване и закуска;

в) договорена сума за дневни разходи съгласно действащото законодателство;

г) лицата, пътуващи в рамките на тази програма, следва да притежават документ, гарантиращ правата им според Регламентите на ЕС за координация на системите за социална сигурност - ЕЗОК (европейска здравноосигурителна карта) или Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК.

1.2. Хонорарите на валонските оператори ще се поемат от Валония-Брюксел - МД.

1.3. Особените случаи на пътуване и посрещане на министри ще бъдат уредени по специален начин.

1.4. За проучвания, организиране на прояви и пилотни инициативи:

Предлага се прилагане на системата на фактически разходи.

Допустимите пера ще бъдат посочени подробно в бюджет, съставен с общото съгласие на двете страни.

2. ПРОЦЕДУРИ

Най-малко два месеца преди осъществяването на дадена мисия изпращащата страна следва да предостави на приемащата страна чрез своята дипломатическа служба следната информация:

- име и длъжност на експерта, както и негово кратко СV;

- езикови познания;

- служебен адрес, телефонен номер, номер на телекс и факс;

- точни и подробни цели на мисията.

Посрещащата страна следва да съобщи на изпращащата страна окончателното си съгласие най-малко един месец преди началото на мисията.

Десет дни преди заминаването изпращащата страна следва да информира посрещащата страна за датата и използвания транспорт от експерта или делегацията, които ще пътуват с цел осъществяване на мисията.


VIII. СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ НА СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ФРЕНСКАТА ОБЩНОСТ И БЪЛГАРИЯ

1. СТИПЕНДИИ ЗА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ, НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ПРОФЕСИОНАЛНИ СТАЖОВЕ, ПРЕДОСТАВЕНИ ОТ ФРЕНСКАТА ОБЩНОСТ

1.1. Процедура за подбор:

Кандидатите трябва да имат университетска диплома или еквивалентна диплома за висше образование.

Документите за кандидатстване трябва бъдат попълнени задължително на формулярите на Френската общност.

Документите за кандидатстване трябва да бъдат надлежно попълнени, в противен случай може да не бъдат разгледани.

Досието на кандидата трябва да съдържа:

- наименование на проекта за сътрудничество, предвиден в тази програма;

- точната желана продължителност на обучението;

- добре съставен СV, съдържащ конкретни данни за активните познания по френски език;

- подробен план за работа;

- списък на евентуалните публикации;

- отбелязване на университета или на всяка друга академична институция, където ще се осъществи обучението;

- официално съгласие на властите на изпращащата страна.

Кандидатите ще бъдат подбирани от изпращащата страна съгласувано с Делегацията на Валония-Брюксел. Българската страна трябва да представи всички кандидатури до 1 април всяка година. Кандидатурите, подадени след тази дата, няма да бъдат разглеждани.

Документите на кандидатите, задължително придружени от бележка, представяща кандидатурите по реда на техния приоритет, ще бъдат предадени на ВБ - МД заедно чрез Делегацията на Валония-Брюксел в Букурещ и Посолството на България в Брюксел.

Валония-Брюксел - МД ще обяви решението си за приемане на кандидатурите и за работните програми до 1 юли същата година.

Тя ще информира едновременно Делегацията на Валония-Брюксел в Букурещ и Посолството на България в Брюксел.

Изпращащата страна следва да изпрати поне 2 седмици предварително точна информация за пристигането на стипендиантите. Датите на престоя, определени заедно с приемащите университети, не могат да бъдат променяни, освен ако има конкретни причини за това.

1.2. Финансови условия:

За сметка на Френската общност:

а) стипендия за специализация и научни изследвания:

- размер на стипендията: 832,24 EUR/месечно, индексиран всяка година към 1 септември;

- надбавка за оборудване към всяка стипендия за минимум 6 месеца: 123,95 € при пристигането;

- записване за курса;

- разходи за обучение и транспорт: 24,79 €/месечно;

- застраховка "Гражданска отговорност".

За сметка на България:

Българската страна или операторите поемат международните пътни разходи за отиване и връщане.

2. СТИПЕНДИИ ЗА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ И НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ, ПРЕДОСТАВЕНИ ОТ БЪЛГАРИЯ

2.1. Процедура за подбор:

Кандидатите трябва да имат университетска диплома или еквивалентна диплома за висше образование.

Документите на кандидатите, задължително придружени от бележка, представяща кандидатурите по реда на техния приоритет, ще бъдат предадени на Посолството на България в Брюксел и на Делегацията на Валония-Брюксел в Букурещ до 1 април всяка година.

Документите за кандидатстване следва да бъдат надлежно попълнени, в противен случай може да не бъдат разгледани.

Досието на кандидата трябва да съдържа:

- точната желана продължителност на обучението;

- добре съставен СV;

- подробен план за работа;

- списък на евентуалните публикации;

- отбелязване на университета или на всяка друга академична институция, където ще се осъществи обучението;

- копие от дипломата за докторат - за притежателите на подобна диплома;

- официално съгласие на властите на изпращащата страна.

Кандидатите ще бъдат подбрани от изпращащата страна съгласувано с Посолството на България в Брюксел.

Българската страна ще оповести своето решение относно приемането на кандидатурите и работните програми до 1 юли същата година.

Тя ще информира за своето решение едновременно Посолството на България в Брюксел и Делегацията на Валония-Брюксел в Букурещ.

Изпращащата страна трябва да даде поне две седмици предварително точна информация за пристигането на стипендиантите. Датите на престоя, определени заедно с приемащите университети, не могат да бъдат променяни, освен ако има конкретни причини за това.

2.2. Финансови условия:

За сметка на България:

- освобождаване от учебни такси в държавните висши училища;

- месечна стипендия в размер на 450,00 лв.;

- настаняване в студентски общежития при субсидирани от държавата условия в размер 60,00 лв. на месец.

За сметка на Общността Валония - Брюксел:

- международните пътни разходи отиване и връщане, от столица до столица.

3. ЛЕТНИ СТИПЕНДИИ, ПРЕДОСТАВЕНИ ОТ ФРЕНСКАТА ОБЩНОСТ

3.1. Процедура за подбор:

Документите за кандидатстване следва да бъдат попълнени задължително на формулярите на Френската общност.

Документите за кандидатстване следва да бъдат надлежно попълнени, в противен случай може да не бъдат разгледани.

Досието на кандидата трябва да съдържа:

- добре съставен СV, съдържащ конкретни данни за активните познания по френски език;

- списък на евентуалните публикации;

- отбелязване на университета или на всяка друга академична институция, където ще се осъществи обучението;

- официално съгласие на властите на изпращащата страна.

Кандидатите ще бъдат подбирани и представени официално от българската страна. Тя трябва да представи досиетата на всички кандидатури най-късно до 1 май.

3.2. Финансови условия:

За сметка на Френската общност:

- разходи за настаняване, записване и храна;

- застраховка "Гражданска отговорност".

Пътните разходи са за сметка на кандидатите.

4. ЛЕТНИ СТИПЕНДИИ, ПРЕДОСТАВЕНИ ОТ БЪЛГАРИЯ

4.1. Процедура за подбор:

Процедурата е същата като тази за стипендиите за научни изследвания и специализация. Отговорът на предложенията следва обаче да пристигне 2 месеца преди началото на съответните курсове.

4.2. Финансови условия:

- настаняване и храна;

- освобождаване от такса за обучение.

5. МЛАДЕЖКИ ОБМЕН

Разходите за пътуване и престой на младежките групи ще бъдат поети от всяка една от страните съгласно нейните норми.

6. ДЪЛГОСРОЧЕН ПРЕСТОЙ

Френската общност желае документите, свързани с дългосрочния престой на лектори, за които се споменава в тази програма, да продължат да бъдат безплатни.

7. ИЗЛОЖБИ

Условията за организиране на изложбите, предвидени в рамките на тази програма, ще бъдат решени с договор, подписан между институциите организатори съгласно общите действащи принципи в международния обмен.

По повод на монтажа и демонтажа страните ще приемат двама експерти за пет до седем дни максимум в съответствие с общите форми на сътрудничество.


IХ. СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ НА СЪТРУДНИЧЕСТВО В РАМКИТЕ НА СТИПЕНДИИТЕ НА IFAG (Насока 1, Проект 1.8)

Финансови условия за сметка на Валония-Брюксел - МО (бюджет на Валонския регион):

- Стипендия за обучение и специализация: 750 EUR/месечно - максимум три месеца за стажант.

- Застраховка "Репатриране - Гражданска отговорност - Живот".

- Надбавка за прием и настаняване: 74 EUR при пристигане.

- Надбавка за настаняване.

- Разходи за вътрешен транспорт във Валонския регион, наложени от програмата на стажа.


Х. СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ НА СЪТРУДНИЧЕСТВО В РАМКИТЕ НА СТАЖОВЕТЕ В ПУБЛИЧНИ ИНСТИТУЦИИ НА ФРЕНСКАТА ОБЩНОСТ И ВАЛОНИЯ-БРЮКСЕЛ (Трансверсална тема 1, Проект 1, алинея 1)

Финансови условия за сметка на Валония-Брюксел - МД:

- Договорена месечна сума от 1250 €.

- Застраховка "Гражданска отговорност".

- Евентуално: вътрешен транспорт, наложен от програмата.

Страница за подписи

Двете страни обсъдиха бъдещото си сътрудничество. От своя страна Валония-Брюксел, като отчита новото положение, възникнало с приемането на България за член на Европейския съюз и все по-нарастващото предлагане на многостранни инструменти, предназначени за развитие на творчеството и иновациите, предложи да се помисли за нова организация на смесените комисии. Те би следвало да гарантират съгласуване на стратегическите цели на сътрудничеството и в тази връзка - участие в дискусиите на всички заинтересовани дирекции.

Междинна оценка на проектите ще бъде извършена в средата на изпълнението на програмата.

Българската страна кани Френската общност, Валонския регион и Комисията на Френската общност на регион Брюксел-столица (COCOF) на следващото пленарно заседание на Постоянната смесена комисия. Страните се споразумяват тя да се проведе в София през последното тримесечие на 2011 г., за да се направи оценка на осъществяването на проектите, за които е взето решение в Брюксел, да се даде нов импулс на сътрудничеството и да се състави Работна програма за следващия период.

Точните дати на това заседание ще бъдат определени с общо съгласие по дипломатически път.

Този протокол обхваща периода 2009 - 2011 г.

В случай че Постоянната смесена комисия не се събере до 31 декември 2011 г., взаимните оферти за стипендии, както и общите и финансовите условия ще бъдат продължени по право за една година в очакване на провеждането на следващата Смесена комисия.

Съставена в Брюксел на 3 април 2009 г. в два еднакви екземпляра на български и на френски език, като и двата текста имат еднаква сила.


Промени настройката на бисквитките