ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 88 ОТ 9 АПРИЛ 2009 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 88 ОТ 9 АПРИЛ 2009 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ
Обн. ДВ. бр.30 от 21 Април 2009г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В Правилника за прилагане на Закона за държавната финансова инспекция, приет с Постановление № 197 на Министерския съвет от 2006 г. (обн., ДВ, бр. 65 от 2006 г.; изм., бр. 20 от 2008 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 8а думите "Централното звено за координация на борбата с правонарушенията към Министерството на вътрешните работи" се заменят с "дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности" в администрацията на Министерския съвет".
2. В чл. 9:
а) създава се нова т. 4:
"4. издава заповеди за оказване съдействие на контрольорите на Европейската комисия, наричана по-нататък "Комисията", при извършване на контрола и проверките на място;"
б) досегашните т. 4 - 10 стават съответно т. 5 - 11.
3. В чл. 12, т. 1 се създава изречение второ:
"При установен отказ на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона да предостави достъп до служебните помещения финансовият инспектор има право на съдействие от органите на Министерството на вътрешните работи за осигуряване на достъпа."
4. В глава трета се създават чл. 24а и 24б:
"Чл. 24а. (1) При установен отказ на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона да предостави достъп до служебните помещения финансовият инспектор предлага мотивирано на директора на агенцията да поиска съдействие от органите на Министерството на вътрешните работи.
(2) Отказът по ал. 1 се установява от финансовия инспектор с констативен протокол.
(3) Директорът на агенцията в деня след получаване на предложението по ал. 1 прави писмено искане за съдействие до съответната областна дирекция на Министерството на вътрешните работи по седалището или адреса на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона за осигуряване достъп на финансовия инспектор.
(4) Искането по ал. 3 съдържа: предмета на финансовата инспекция; основанието за търсеното съдействие; деня за оказване на съдействието и данни за проверяваната организация или лице, като за юридическите лица се посочват наименование, седалище или адрес на управление, БУЛСТАТ и лицата, които го представляват, за физическите лица - български граждани - трите имена, единен граждански номер, местожителство и постоянен адрес, а за чуждите граждани - имената, личен номер на чужденец и адрес, на който са регистрирани в Република България.
(5) Искането се изпраща по пощата, по факс или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис.
(6) Органите на Министерството на вътрешните работи по ал. 3 уведомяват директора на агенцията незабавно в деня на получаване на искането за конкретния служител или служители, които ще съдействат за осигуряване на достъпа.
Чл. 24б. (1) При установен отказ на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона да предостави на финансовия инспектор документи, записи на компютърни информационни данни, носители на компютърни информационни данни, необходими за финансовата инспекция, финансовият инспектор незабавно уведомява директора на агенцията и прави мотивирано предложение за искане на разрешение от съда за претърсване на помещенията и/или изземване на документацията.
(2) Отказът по ал. 1 се установява от финансовия инспектор с констативен протокол.
(3) В случаите по ал. 1 финансовият инспектор прекратява достъпа до служебните помещения и транспортните средства на организацията или лицето по чл. 4 от закона, както и до други места, ако има данни, че в тях се съхранява служебна документация, чрез запечатване. За запечатването се съставя отделен протокол.
(4) Директорът на агенцията в деня след получаване на предложението по ал. 1 прави мотивирано искане за разрешение за извършване на претърсване и/или изземване до районния съд по седалището или адреса на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона, или по извършване на действието за претърсване на помещенията, транспортните средства или на други места, когато са налице достатъчно данни, че в тях се намират документи и/или компютърни информационни данни, или техния носител, които са от значение за инспекцията.
(5) Искането по ал. 4 съдържа: предмета на финансовата инспекция; данни за проверяваната организация или лице, като за юридическите лица се посочват наименование, седалище или адрес на управление, БУЛСТАТ и лицата, които го представляват, за физическите лица - български граждани - трите имена, единен граждански номер, местожителство и постоянен адрес, а за чуждите граждани - имената, личен номер на чужденец и адрес, на който са регистрирани в Република България; основанието за претърсването и/или изземването; конкретните служебни помещения, транспортни средства или други места, в които проверяваната организация или лицето по чл. 4 от закона съхранява документи и записи на компютърни информационни данни, в които да се извърши претърсването, и конкретните документи и носители на компютърни информационни данни, необходими за финансовата инспекция, които да се изземат (финансови отчети, първични и вторични счетоводни документи, оборотни ведомости, инвентаризационни описи, ведомости за заплати, договори и др.).
(6) Към искането се прилагат писмени доказателства за наличието на основания за претърсване и/или изземване на документи и/или записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни.
(7) Директорът на агенцията в деня след получаване на разрешението от съда по чл. 31е, ал. 3 от закона прави писмено искане за съдействие за извършване на претърсване и/или изземване до съответната областна дирекция на Министерството на вътрешните работи по седалището или адреса на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона или по извършване на действието за претърсването и/или изземването.
(8) Искането по ал. 7 съдържа: предмета на финансовата инспекция; основанието за търсеното съдействие; данни за проверяваната организация или лице, като за юридическите лица се посочват наименование, седалище или адрес на управление, БУЛСТАТ и лицата, които го представляват, за физическите лица - български граждани - трите имена, единен граждански номер, местожителство и постоянен адрес, а за чуждите граждани - имената, личен номер на чужденец и адрес, на който са регистрирани в Република България, и деня за извършване на претърсването и/или изземването.
(9) Искането се изпраща по пощата, по факс или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис.
(10) Органите на Министерството на вътрешните работи по ал. 7 уведомяват директора на агенцията незабавно в деня на получаване на искането за конкретния служител или служители, които ще съдействат при претърсването и/или изземването.
(11) Претърсването и/или изземването се извършва от финансовия инспектор със съдействието на представител на Министерството на вътрешните работи в присъствието на:
1. представител на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона, и
2. двама свидетели.
(12) Финансовият инспектор предявява копие на определението на съда по чл. 31е, ал. 3 от закона на представителя на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона и предлага доброволно да му се предоставят конкретните документи и/или записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни, необходими за финансовата инспекция.
(13) При отказ доброволно да бъдат предоставени исканите документи финансовият инспектор пристъпва към претърсване на служебните помещения, транспортните средства и на другите места, посочени в определението на съда.
(14) Ако достъпът до подлежащите на претърсване помещения, транспортни средства и други места, за които има данни, че в тях се съхранява служебна документация, е бил прекратен чрез запечатване, финансовият инспектор в присъствието на лицата по ал. 11 проверява целостта на запечатващите ленти и ги отпечатва, за което се съставя протокол. В случай че целостта на запечатващите ленти е била нарушена, този факт се отбелязва в съставения протокол за разпечатването.
(15) Финансовият инспектор поканва представителя на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона да отключи помещенията, транспортните средства и другите места, посочени в определението на съда. В случай че лицето откаже доброволно да ги отключи, финансовият инспектор съставя протокол и със съдействието на представителя на Министерството на вътрешните работи тези помещения се отварят принудително, като се избягват ненужни повреди.
(16) Помещенията, транспортните средства и другите места, за които има данни, че в тях се съхранява служебна документация, се претърсват с цел да бъдат намерени документите, които проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона са отказали да предоставят доброволно.
(17) Финансовият инспектор изземва документи и записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни, посочени в определението на съда по чл. 31е, ал. 3 от закона. Изземването на записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни, се извършва със съдействието на служител от агенцията - експерт по информационни технологии.
(18) Действията по претърсването и/или изземването се удостоверяват с протокол, който съдържа опис на иззетите документи и записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни по ал. 17. Протоколът се подписва от всички лица по ал. 11. Отказът на лицето по ал. 11, т. 1 да подпише протокола се удостоверява с подписа на един свидетел.
(19) Протоколът по ал. 18 се съставя в 3 еднообразни екземпляра, от които един за финансовия инспектор, един за представителя на Министерството на вътрешните работи и един за лицето по ал. 11, т. 1.
(20) Иззетите документи се ползват от финансовия инспектор за извършване на финансовата инспекция и след приключването й се предават на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона, за което се съставя предавателно-приемателен протокол.
(21) Финансовият инспектор предоставя на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона копия на иззетите документи и записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни, а оригиналите се съхраняват в агенцията. След приключване на финансовата инспекция иззетите оригинални документи и записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни, се предават на проверяваната организация или лице по чл. 4 от закона, за което се съставя предавателно-приемателен протокол."
5. Създава се глава пета "а":
"Глава пета "а"
Оказване съдействие на контрольорите на Европейската комисия за предоставянето на достъп до помещения и/или документация за изпълнение на контрола и проверките на място по Регламент № 2185/1996 г. на Съвета (ЕВРАТОМ, ЕО) от 11 ноември 1996 г. относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности срещу измами и други нередности
Чл. 52а. Функцията по съдействието на контрольорите на Комисията по глава трета "а" от закона се осъществява в организация или лице по чл. 4, т. 7 от закона, финансирано със средства по международен договор или програма на Европейския съюз, наричана по-нататък "проверяваната организация или лице".
Чл. 52б. (1) При постъпило искане от дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности" в администрацията на Министерския съвет за оказване съдействие на контрольор на Комисията при условията на чл. 31а от закона директорът на агенцията издава заповед за оказване на съдействие с реквизитите по чл. 31в от закона в деня след получаване на искането.
(2) Екземпляр от заповедта се изпраща незабавно на дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности" в администрацията на Министерския съвет в деня на издаването й със задължението да се предостави на контрольора на Комисията, който иска съдействието.
(3) В определения в заповедта по ал. 1 срок финансовият инспектор и контрольорът на Комисията следва да се явят в проверяваната организация или лице.
Чл. 52в. (1) В случаите на установен отказ на проверяваната организация или лице да осигури достъп на контрольора на Комисията до служебни помещения, транспортни средства, както и до други места, в които се съхраняват документи, записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни, финансовият инспектор предлага мотивирано на директора на агенцията да поиска от органите на Министерството на вътрешните работи съдействие за осигуряване на достъпа.
(2) Директорът на агенцията в деня след получаване на предложението по ал. 1 прави писмено искане за съдействие до съответната областна дирекция на Министерството на вътрешните работи по седалището или адреса на проверяваната организация или лице.
(3) Искането по ал. 2 съдържа: предмета и целта на контрола или проверката на място, извършвани от контрольора на Комисията; данни за проверяваната организация или лице, като за юридическите лица се посочват наименование, седалище или адрес на управление, БУЛСТАТ и лицата, които го представляват, за физическите лица - български граждани - трите имена, единен граждански номер, местожителство и постоянен адрес, а за чуждите граждани - имената, личен номер на чужденец и адрес, на който са регистрирани в Република България; основанието за търсеното съдействие и деня за оказване на съдействието.
(4) Искането се изпраща по пощата, по факс или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис.
(5) Органите на Министерството на вътрешните работи по ал. 2 уведомяват директора на агенцията незабавно в деня на получаване на искането за конкретния служител или служители, които ще съдействат за осигуряване на достъпа.
(6) Ако представителят на проверяваната организация или лице откаже достъп на контрольора на Комисията, служителят от Министерството на вътрешните работи оказва съдействие за осигуряване на достъпа.
(7) След осигуряване достъп на контрольора на Комисията финансовият инспектор докладва на директора за изпълнението на заповедта по чл. 52б, ал. 1.
Чл. 52г. (1) При установен отказ на проверяваната организация или лице да предостави на контрольора на Комисията документи и/или записи на компютърни информационни данни или техния носител финансовият инспектор незабавно уведомява директора на агенцията и прави мотивирано предложение за искане на разрешение от съда за претърсване на помещенията и/или за изземване на документацията.
(2) Директорът на агенцията в деня след получаване на предложението по ал. 1 прави мотивирано искане до съда по чл. 31е, ал. 2 от закона за разрешение за извършване на претърсване и/или изземване.
(3) Искането по ал. 2 съдържа: името и длъжността на контрольора на Комисията, както и предмета и целта на контрола или проверката на място; данни за проверяваната организация или лице, като за юридическите лица се посочват наименование, седалище или адрес на управление, БУЛСТАТ и лицата, които го представляват, за физическите лица - български граждани - трите имена, единен граждански номер, местожителство и постоянен адрес, а за чуждите граждани - имената, личен номер на чужденец и адрес, на който са регистрирани в Република България; основанието за претърсването и/или изземването; конкретните служебни помещения, транспортни средства или други места, в които ще се извърши претърсването, и конкретните документи и носители на компютърни информационни данни, които да се изземат (финансови отчети, първични и вторични счетоводни документи, оборотни ведомости, инвентаризационни описи, ведомости за заплати, договори и др.).
(4) Към искането се прилагат заверени копия от пълномощното на контрольора на Комисията и от документа, в който са посочени предметът и целта на контрола или проверката на място, и писмени доказателства за наличието на основания за претърсването и/или изземването на документи и записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни.
(5) Директорът на агенцията в деня след получаване на разрешението от съда прави писмено искане за съдействие за извършване на претърсването и/или изземването до съответната областна дирекция на Министерството на вътрешните работи по седалището или адреса на проверяваната организация или лице или по извършване на действието за претърсването и/или изземването.
(6) Искането по ал. 5 съдържа: предмета и целта на контрола или проверката на място, данни за проверяваната организация или лице, като за юридическите лица се посочват наименование, седалище или адрес на управление, БУЛСТАТ и лицата, които го представляват, за физическите лица - български граждани - трите имена, единен граждански номер, местожителство и постоянен адрес, а за чуждите граждани - имената, личен номер на чужденец и адрес, на който са регистрирани в Република България, основанието за търсеното съдействие и деня за извършване на претърсването и/или изземването.
(7) Искането се изпраща по пощата, по факс или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис.
(8) Органите на Министерството на вътрешните работи по ал. 5 уведомяват директора на агенцията незабавно в деня на получаване на искането за конкретния служител или служители, които ще съдействат при претърсването и/или изземването.
Чл. 52д. (1) Финансовият инспектор предявява копие на определението на съда по чл. 31е, ал. 3 от закона на представителя на проверяваната организация или лице и предлага посочените в него документи и записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни, доброволно да се предоставят на контрольора на Комисията.
(2) При отказ доброволно да бъдат предоставени исканите документи на контрольора на Комисията финансовият инспектор пристъпва към претърсване на служебните помещения, транспортните средства и на другите места, посочени в определението на съда.
(3) Ако достъпът до подлежащите на претърсване помещения е бил прекратен чрез запечатване, финансовият инспектор в присъствието на лицата по чл. 31ж, ал. 1 от закона проверява целостта на запечатващите ленти и отпечатва помещенията. В случай че целостта на запечатващите ленти е била нарушена, този факт се отбелязва в съставения протокол за разпечатването.
(4) Финансовият инспектор поканва представителя на проверяваната организация или лице да отключи помещенията, транспортните средства и другите места, посочени в определението на съда. В случай че лицето откаже доброволно да ги отключи, финансовият инспектор съставя протокол и със съдействието на представителя на Министерството на вътрешните работи тези помещения се отварят принудително, като се избягват ненужни повреди.
Чл. 52e. (1) Претърсват се намиращите се в помещенията каси, бюра, шкафове и други с цел да бъдат намерени документите, които проверяваната организация или лице са отказали да предоставят доброволно.
(2) Финансовият инспектор изземва намерените документи и записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни, посочени в определението на съда по чл. 31е, ал. 3 от закона.
(3) Изземването на записи на компютърни информационни данни - носители на компютърни информационни данни, се извършва със съдействието на служител от агенцията - експерт по информационни технологии, или от назначен за конкретния случай експерт. Разходите за назначения експерт са за сметка на агенцията.
Чл. 52ж. Преводът на английски език на протокола по чл. 31ж, ал. 2 от закона се осигурява от служител на агенцията или от назначен за конкретния случай преводач. Разходите за назначения преводач са за сметка на агенцията.
Чл. 52з. (1) Директорът на агенцията в 3-дневен срок след приключване на дейността по оказване на съдействието уведомява дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности" в администрацията на Министерския съвет".
(2) Иззетите оригинални документи и записи на компютърни информационни данни се връщат от агенцията на проверяваната организация или лице след получено уведомление от дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности" в администрацията на Министерския съвет, че контролът и проверката на място са приключени."
§ 2. В Устройствения правилник на Агенцията за държавна финансова инспекция, приет с Постановление № 167 на Министерския съвет от 2006 г. (обн., ДВ, бр. 56 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 65 от 2006 г., бр. 53 от 2007 г. и бр. 61 от 2008 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 5, ал. 5 думите "по чл. 10, ал. 2 - 4 и чл. 16, ал. 1 ЗДФИ" се заменят с "по чл. 10, ал. 2 - 6, чл. 16, ал. 1 и чл. 31е, ал. 4 ЗДФИ."
2. В чл. 10 се създава т. 12:
"12. изготвя и поддържа списък на вещите лица по чл. 10, ал. 2 ЗДФИ."
3. В чл. 12:
а) в основния текст цифрата "3" се заменя с "2";
б) точка 2 се отменя.
4. В чл. 13:
а) в т. 1 думите "с изключение на случаите по чл. 14, т. 1 и 2" се заличават;
б) създава се нова т. 7:
"7. оказва съдействие на контрольорите на Европейската комисия за предоставянето на достъп до помещения и/или документация и носители на компютърни информационни данни, за извършване на контрола и проверките на място - при отказ на проверяваната организация и на лице по чл. 4, т. 7 ЗДФИ, финансирани със средства по международни договори или програми на Европейския съюз;"
в) досегашната т. 7 става т. 8 и се изменя така:
"8. дава предложения и/или становища по постъпили предложения за назначаване на вещи лица по чл. 10, ал. 2 ЗДФИ;"
г) досегашната т. 8 става т. 9.
5. Член 14 се отменя.
6. В чл. 15:
а) точка 7 се изменя така:
"7. подготвя и предлага на директора на агенцията за одобрение методически указания за извършване на инспекционната дейност и дейността по оказване съдействие на контрольорите на Европейската комисия;"
б) създава се нова т. 8:
"8. осъществява методическо ръководство върху дейността на юрисконсултите в агенцията;"
в) досегашната т. 8 става т. 9 и се изменя така:
"9. осъществява контрол върху инспекционната дейност и дейността по оказване съдействие на контрольорите на Европейската комисия;"
г) създава се нова т. 10:
"10. извършва проверки за оценка на качеството на инспекционната дейност;"
д) досегашните т. 9 - 11 стават съответно т. 11 - 13.
7. В приложението към чл. 4, ал. 2:
а) на ред "Обща администрация" числото "33" се заменя с "32";
б) на ред "дирекция "Финансово-стопански дейности и управление на човешките ресурси" числото "23" се заменя с "22";
в) на ред "Специализирана администрация" числото "129" се заменя със "130";
г) на ред "дирекция "Организация и извършване на инспекционната дейност" числото "102" се заменя със "110";
д) ред "дирекция "Вътрешна финансова инспекция" 8" се заличава;
е) на ред "дирекция "Правно и методологично осигуряване на инспекционната дейност" числото "19" се заменя с "20".