ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ И СЛЕДПРИВАТИЗАЦИОНЕН КОНТРОЛ (ДВ, БР. 28 ОТ 2002 Г.)
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ И СЛЕДПРИВАТИЗАЦИОНЕН КОНТРОЛ (ДВ, БР. 28 ОТ 2002 Г.)
Обн. ДВ. бр.24 от 31 Март 2009г.
§ 1. В чл. 5, ал. 2 думите "в Закона за обществените поръчки" се заменят с "от Министерския съвет".
§ 2. В чл. 19 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 се създава т. 8:
"8. сключва спогодба или споразумение за разсрочване на поети с приватизационните договори задължения в случаите, предвидени в този закон."
2. Създават се нова ал. 3 и ал. 4, 5 и 6:
"(3) По искане на купувачите по договори за приватизация на дружества, които не са в производство по несъстоятелност или ликвидация и спрямо които Агенцията за следприватизационен контрол има вземания за неустойки, присъдени с влязло в сила съдебно решение, Агенцията за следприватизационен контрол може да сключи с тях спогодба за разсрочване на вземането при наличие или представяне на обезпечение, което покрива размера на вземането и дължимите лихви за периода на разсрочването.
(4) Периодът на разсрочване по ал. 3 може да е до 5 години, считано от датата на подписване на спогодбата, като при подписване на спогодбата купувачът трябва да е заплатил не по-малко от 5 на сто от задължението.
(5) При сключване на спогодба по ал. 3 се съставя погасителен план, определящ размера на вноските в рамките на периода на разсрочване и падежите на вноските. При изпадане в забава от страна на купувача за заплащане на три вноски, съответно която и да е от последните три вноски, на определените им падежи в погасителния план цялото задължение става незабавно изискуемо.
(6) От деня на сключване на спогодбата по ал. 3 образуваните изпълнителни дела за събиране на вземанията, предмет на спогодбата, се спират, като делата се възобновяват по искане на Агенцията за следприватизационен контрол при изпадане в забава от страна на купувача за заплащане на три вноски, съответно която и да е от последните три вноски, на определените им падежи в погасителния план. Периодът, през който изпълнителното производство е спряно, не се отчита с оглед прилагането на чл. 433, ал. 1, т. 8 от Гражданския процесуален кодекс.
3. Досегашната ал. 3 става ал. 7.
§ 3. В чл. 32, ал. 5 накрая се поставя запетая и се добавя "освен в случаите, предвидени в този закон."
§ 4. В глава шеста се създава чл. 32б:
"Чл. 32б. (1) Агенцията за следприватизационен контрол може да разсрочва поетите с приватизационните договори задължения чрез сключване на писмено допълнително споразумение, което се одобрява с решение на Министерския съвет.
(2) Разсрочването на задълженията по ал. 1 трябва да съответства на целите на приватизацията или на целите, залегнали в стратегията за приватизация.
(3) Сключеното по реда на ал. 1 споразумение се вписва в регистрите по чл. 29.
(4) При неизпълнение на задълженията по споразумението то подлежи на разваляне."
§ 5. В § 8 от допълнителните разпоредби след думите "чл. 5, ал. 1" се добавя "и 2".
§ 6. В приложение № 1 към чл. 3, ал. 1 "Списък на търговските дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или обособени части от тях", в "IX Министерство на икономиката и енергетиката" се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 8 се отменя.
2. Точка 9 се изменя така:
"9. "Български енергиен холдинг" - ЕАД, София."
3. Точка 11 се отменя.
4. Точка 13 се отменя.
5. Точка 15 се отменя.
6. Създават се т. 18, 19 и 20:
"18. "Сертификация " - ЕАД, София.
19. "Национален институт за изследване на вино и спиртни напитки" - ЕООД, София.
20. БИЦ "Екомедбио" - ЕАД, София."
-------------------------
Законът е приет от 40-то Народно събрание на 19 март 2009 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.