Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 10 от 6.II

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 16 ОТ 26 ЯНУАРИ 2009 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 16 ОТ 26 ЯНУАРИ 2009 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

Обн. ДВ. бр.10 от 6 Февруари 2009г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. В Наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища, приета с Постановление № 215 на Министерския съвет от 2004 г. (ДВ, бр. 75 от 2004 г.), се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 1, ал. 1, т. 1 думите "специалист по..." се заменят с "професионален бакалавър по...".

2. В чл. 4:

а) в ал. 2:

аа) в т. 2 буква "а" се изменя така:

"а) имената съгласно документ за самоличност, ЕГН (личен или друг идентификационен номер на чужденеца от документа за самоличност), дата и място на раждане (град, село, област, държава), гражданство;";

бб) в т. 3, буква "в" след думата "квалификация" се поставя запетая и се добавя "както и видът на образователно-квалификационната степен "бакалавър" - "професионален бакалавър по ..." или "бакалавър";

б) в ал. 3, т. 1 думите "име, презиме и фамилия" се заменят с "имената съгласно документ за самоличност";

в) (В сила от 01.06.2009 г.) създават се ал. 4 - 7:

"(4) В дипломите за завършена образователно-квалификационна степен на висше образование под или до снимката на притежателя й висшето училище поставя холограмен стикер.

(5) Холограмните стикери по ал. 4 се предоставят на висшето училище от Министерството на образованието и науката, ако обучението е проведено в съответствие със Закона за висшето образование (ЗВО) и държавните изисквания.

(6) Графичното оформление и съдържанието на холограмния стикер се определят от министъра на образованието и науката.

(7) Диплома за завършена образователно-квалификационна степен на висше образование без холограмен стикер не се признава от държавата."

3. Създава се чл. 4а:

"Чл. 4а. (1) Всяка година до 30 ноември висшето училище представя в Министерството на образованието и науката данни за студентите, които се очаква да се дипломират през учебната година, ако изпълнят всички задължения по учебния план на съответната специалност. Данните задължително включват:

1. имената, ЕГН (личен или друг идентификационен номер на чужденеца от документа за самоличност), гражданство;

2. наименование на основното звено, организирало обучението;

3. факултетен номер;

4. образователно-квалификационна степен; специалност и професионална квалификация; втора специалност;

5. форма на обучението.

(2) Министерството на образованието и науката извършва проверка в регистъра по чл. 10, ал. 2, т. 3, буква "в" ЗВО и писмено уведомява висшето училище в случай на констатирани несъответствия.

(3) В 14-дневен срок от получаване на писменото уведомление по ал. 2 висшето училище представя убедителни писмени доказателства, на основата на които се извършва корекция в регистъра."

4. (В сила от 01.06.2009 г.) Създава се чл. 4б:

"Чл. 4б. (1) Преди издаването на диплома за завършена образователно-квалификационна степен на висше образование висшето училище представя в Министерството на образованието и науката данните по чл. 4а, ал. 1, както и доказателства, че студентът е завършил обучението си по специалността от съответната образователно-квалификационна степен.

(2) Министерството на образованието и науката извършва проверка в регистъра по чл. 10, ал. 2, т. 3, буква "в" ЗВО и предоставя на висшето училище холограмен стикер по чл. 4, ал. 6 с номера на студента в регистъра, ако обучението е проведено в съответствие със ЗВО и с държавните изисквания.

(3) Министерството на образованието и науката писмено уведомява висшето училище в случай на констатирани несъответствия.

(4) В 14-дневен срок от получаване на писменото уведомление по ал. 3 висшето училище представя убедителни писмени доказателства, че студентът е изпълнил всички задължения по учебния план на съответната специалност, въз основа на които получава холограмен стикер.

(5) Холограмният стикер се получава в Министерството на образованието и науката от ректора или от упълномощено от него длъжностно лице в 7-дневен срок от представяне на всички данни и доказателства по ал. 1 или 4, а когато данни за студента не са били представени при условията и по реда на чл. 4а - в двумесечен срок от представяне на всички данни и доказателства по ал. 1."

5. (*) (В сила от 01.06.2009 г.) Създава се чл. 5а:

"Чл. 5а. (1) Върху дубликата на диплома под или до снимката на притежателя висшето училище поставя холограмен стикер. Дубликат на диплома без холограмен стикер не се признава от държавата.

(2) Графичното оформление и съдържанието на холограмния стикер по ал. 1 се определят от министъра на образованието и науката.

(3) Холограмните стикери по ал. 1 се предоставят от Министерството на образованието и науката при условията и по реда на чл. 4б."

6. В чл. 8, ал. 2, т. 1:

а) буква "д" се изменя така:

"д) имената съгласно документ за самоличност, ЕГН (личен или друг идентификационен номер на чужденеца от документа за самоличност), дата и място на раждане (град, село, област, държава);";

б) в буква "е" думите в скоби "след средно образование или в системата на висшето образование" се заменят със "средно образование или образователно-квалификационна степен на висше образование".

7. В чл. 9, ал. 2 т. 5 се изменя така:

"5. имената съгласно документ за самоличност, ЕГН (личен или друг идентификационен номер на чужденеца от документа за самоличност), дата и място на раждане;".

8. В чл. 10, ал. 2 т. 2 се изменя така:

"2. имената съгласно документ за самоличност, дата и място на раждане, личен или друг идентификационен номер на чужденеца от документа за самоличност;".

9. В чл. 12, ал. 2, т. 4 думите в скоби "след средно образование или в системата на висшето образование" се заменят със "средно образование или образователно-квалификационна степен на висше образование".

10. В чл. 13, ал. 2, т. 8 думите "Добър - D,Е" се заменят с "Добър - С; Среден - D,E".

11. В чл. 14 т. 4 се изменя така:

"4. данни на студента: имената съгласно документ за самоличност, ЕГН (личен или друг идентификационен номер на чужденеца от документа за самоличност), дата и място на раждане (град, село, област, държава);".

12. В чл. 15 т. 4 се изменя така:

"4. данни за студента: имената съгласно документ за самоличност, ЕГН (личен или друг идентификационен номер на чужденеца от документа за самоличност), постоянен адрес, факултетен номер;".

13. В чл. 16:

а) в ал. 1, т. 1:

аа) в буква "е" думите "име, презиме и фамилия" се заменят с "имената съгласно документ за самоличност";

бб) буква "ж" се изменя така:

"ж) ЕГН (личен или друг идентификационен номер на чужденеца от документа за самоличност) и постоянен адрес;";

б) в ал. 2 т. 6 се изменя така:

"6. имената съгласно документ за самоличност, ЕГН (личен или друг идентификационен номер на чужденеца от документа за самоличност);".

14. В приложение № 1 към чл. 7 т. 8 се изменя така:

"8. Информация относно националната система за висше образование (изготвя се от националния ENIC/NARIC център към Министерството на образованието и науката):

Притежателите на диплома за завършено средно образование имат право да продължат образованието си без ограничения в избора на висше училище. Приемът във висшите училища се основава на успешно положени приемни изпити. Видът и броят на тези изпити се определят от висшите училища и са тясно свързани с техния профил. Изискванията за приемане на студентите, зависещи от типа висше училище и конкретните специалности, включват писмени състезателни изпити (един или повече), тестове (различаващи се по обем и структура) и представяне на диплома за завършено средно образование. Автономията на висшите училища им позволява да определят сами изискванията за прием всяка година. Процедурата за кандидатстване за всяка специалност се определя всяка година и се публикува в справочника на съответното висше училище.

Висшите училища след решение на академичния съвет могат да приемат и без конкурсен изпит кандидат-студенти, издържали успешно държавните зрелостни изпити за придобиване на средно образование.

Системата на висшето образование организира обучение след завършено средно образование и се състои от следните степени:

8.1. образователно-квалификационна степен "бакалавър", за придобиването на която в съответствие с учебния план се изискват:

а) не по-малко от 180 кредита със срок на обучение не по-малък от 3 години - "професионален бакалавър по ...";

б) не по-малко от 240 кредита със срок на обучение не по-малък от 4 години - "бакалавър";

8.2. образователно-квалификационна степен "магистър", за придобиването на която се изискват:

а) не по-малко от 300 кредита съгласно учебния план със срок на обучение не по-малък от 5 години;

б) не по-малко от 120 кредита след придобита образователно-квалификационна степен "професионален бакалавър по ...";

в) не по-малко от 60 кредита след придобита образователно-квалификационна степен "бакалавър".

Колежите провеждат обучение в образователно-квалификационна степен "професионален бакалавър по ...", което осигурява специализирана професионална подготовка по съответните професионални направления и специалности.

Лицата, придобили образователно-квалификационна степен "професионален бакалавър по ...", могат да продължат образованието си в образователно-квалификационна степен "магистър" само в същото професионално направление при условия и по ред, определени с правилника на висшето училище или с държавните изисквания.

Обучението в степента "бакалавър" в съответствие с учебния план осигурява широкопрофилна подготовка или специализирана професионална подготовка по професионални направления и специалности.

Обучението в степен "магистър" осигурява задълбочена фундаментална подготовка, съчетана с профилиране в определена специалност.

8.3. Обучението в образователна и научна степен "доктор" се осъществява по научни специалности.

Диплома за завършена степен на висшето образование се присъжда след успешно изпълнение на всички задължения, предвидени по учебен план, независимо от календарния срок на обучение."

15. В приложение № 2 към чл. 7 т. 8 се изменя така:

"8. Information on the national higher education system (prepared by the National ENIC/NARIC center of the Ministry of Education and Science)

Holders of diplomas of completed secondary education have the rights to continue their studies without restrictions as to the type of the higher school. Admission to higher schools is based on successfully passed entrance examinations. The type and the number of these examinations are defined by the higher schools and are closely related to their profile. The requirements for student admission, depending on the type of the higher school and the given speciality, comprise written competitive examinations (one or more), tests (with different volume and structure) and a diploma of completed secondary education. The autonomy of the higher schools gives them the rights to define on annual basis the admission requirements. The admission procedure for each speciality is defined on annual basis and made public in the Guide of the respective higher school.

The higher schools, in compliance with a decision of the Academic council, can admit students without passing entrance examinations provided they have successfully sat for State matriculation examinations for acquiring secondary education.

The system of higher education provides training after completed secondary education and comprises the following degrees:

8.1. Bachelor's educational and qualification degree. According to the curriculum the acquisition of that degree requires:

a) minimum 180 credits with a duration of the studies of at least three years leading to the Professional Bachelor in ... degree;

b) minimum 240 credits with a duration of the studies of at least four years leading to the Bachelor's degree.

8.2. Master's educational and qualification degree. The requirements for the acquisition are as follows:

a) minimum 300 credits according to the curriculum with a duration of the studies of at least five years;

b) minimum 120 credits for holders of Professional Bachelor in ... degree;

c) minimum 60 credits for holders of Bachelor's degree.

Colleges organize training for the acquisition of the Professional Bachelor in ... educational and qualification degree that provides specialized vocational training in the respective professional sectors and specialities.

Holders of the Professional Bachelor in.... educational and qualification degree can continue their training for the Master's educational and qualification degree only in the same professional sector in compliance with the terms and conditions laid down in the Rules of the higher school or in the State Requirements.

Studies for Bachelor's degree organized in compliance with the curriculum provide multi - profiled training or specialized vocational training in professional sectors and specialities.

Studies for Master's degree provide profound fundamental training combined with profile - oriented training within a given speciality.

8.3. Studies for Doctor's educational and scientific degree are carried out in scientific specialities.

Diplomas for completed degrees are issued upon the successful completion of all duties included in the curriculum, irrespective of the calendar duration of studies."


§ 2. В Устройствения правилник на Министерството на образованието и науката, приет с Постановление № 148 на Министерския съвет от 2006 г. (обн., ДВ, бр. 52 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 15 от 2007 г., бр. 32 и 61 от 2008 г.; попр., бр. 65 от 2008 г.; изм., бр. 77 от 2008 г.), се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 27, ал. 2 числото "419" се заменя с "423".

2. В чл. 47 се създават т. 13 и 14:

"13. организира и осъществява дейностите, свързани с осигуряване на холограмни стикери в дипломите за завършена образователно-квалификационна степен на висше образование и предоставянето им на висшите училища;

14. подпомага министъра на образованието и науката при осъществяване на държавната политика и упражняване на правомощията му в областта на кредитирането на студентите и докторантите и координира сътрудничеството с висшите училища, научните организации, Националното представителство на студентските съвети и банките."

3. В приложението към чл. 27, ал. 3:

а) в заглавието числото "419" се заменя с "423";

б) на ред "Специализирана администрация" числото "287" се заменя с "291";

в) на ред "дирекция "Студенти, докторанти и специализанти" числото "13" се заменя със "17".


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 3. (1) Разпоредбите по § 1, т. 2, буква "в", т. 4 и 5 влизат в сила от 1 юни 2009 г.

(2) Разпоредбите по § 1, т. 5 се прилагат за дипломи, издадени след 1 юни 2009 г.


§ 4. (1) Издадените преди 1 юни 2009 г. дипломи и дубликати на дипломи за висше образование се признават от държавата без наличието на холограмен стикер.

(2) Издадените след 1 юни 2009 г. дубликати на дипломи за висше образование се признават от държавата без наличието на холограмен стикер, ако оригиналът на дипломата е издаден преди 1 юни 2009 г.


§ 5. За учебната 2008 - 2009 г. висшето училище представя в Министерството на образованието и науката данните по чл. 4а от Наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища в едномесечен срок от влизането в сила на постановлението.


Промени настройката на бисквитките