Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 6 от 23.I

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ (ДВ, БР. 125 ОТ 1997 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ (ДВ, БР. 125 ОТ 1997 Г.)

Обн. ДВ. бр.6 от 23 Януари 2009г.

§ 1. В чл. 7, ал. 1 се създава изречение второ: "Правото на собственост на държавата върху гори и земи от горския фонд се удостоверява с акт за държавна собственост, издаден от председателя на Държавната агенция по горите при условията и по реда на Закона за държавната собственост."


§ 2. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Не може да се придобиват по давност гори и земи от горския фонд - държавна или общинска собственост."


§ 3. Член 15а се изменя така:

"Чл. 15а. (1) Държавата чрез Държавната агенция по горите може да:

1. купува гори и земи от горския фонд - собственост на физически и юридически лица и на общини;

2. продава гори и земи - частна държавна собственост.

(2) Когато държавата купува гори и земи по ал. 1, т. 1, председателят на Държавната агенция по горите обявява това в два централни ежедневника. За площи с над 100 дка председателят на Държавната агенция по горите прави искане пред Министерския съвет за предварително съгласуване.

(3) С предимство се купуват гори и земи, разположени в защитени територии, гори със защитни и рекреационни функции, както и земи и гори, намиращи се в границите на дивечовъдните участъци и ловностопанските райони.

(4) В обявлението по ал. 2 се посочват землищата, в които държавата купува имоти.

(5) В едномесечен срок от публикуването на обявата по ал. 2 заинтересованите лица правят писмено предложение до председателя на Държавната агенция по горите, в което съобщават офертата си по ал. 1.

(6) В двумесечен срок от публикуването на обявата по ал. 3 комисия, назначена от председателя на Държавната агенция по горите, разглежда получените оферти на заинтересованите лица, прави класиране на офертите и протокол, който се предоставя на председателя на Държавната агенция по горите.

(7) В едномесечен срок от изтичането на срока по ал. 6 председателят на Държавната агенция по горите се произнася с предварително писмено становище по предложението по ал. 5, в което се посочват и условията за извършване на сделката. Становището се изпраща на съответното заинтересовано лице.

(8) За извършване на сделката по ал. 7 се комплектува преписка със следните документи:

1. доклад и удостоверение за оценка на горите и земите от горския фонд;

2. скици на имотите с обозначени координатни точки;

3. документи за собственост.

(9) Въз основа на постигнатите предварителни договорености се подготвя проект на заповед, в която се:

1. определя цената на всеки от имотите - предмет на сделката;

2. съдържа описание на имотите и документите, удостоверяващи правото на собственост.

(10) Заинтересованото лице по ал. 5 декларира писмено съгласие по условията на ал. 9.

(11) Заповедта по ал. 9 се връчва на лицето по ал. 10.

(12) Въз основа на влязлата в сила заповед и извършените плащания председателят на Държавната агенция по горите сключва договор, който влиза в сила от датата на вписването му в службата по вписване по местонахождението на имота.

(13) Когато държавата продава гори и земи по ал. 1, т. 2, председателят на Държавната агенция по горите прави мотивирано предложение пред Министерския съвет и след положително решение обявява търг с явно наддаване в два централни ежедневника.

(14) В обявлението по ал. 13 се изброяват местностите, където се намират имотите, номерата им с обозначени координатни точки, времето и мястото за провеждане на търга и закупуване на тръжната документация.

(15) Критериите и условията, при които може да се извършва продажба на гори и земи от държавния горски фонд, изискванията за изготвяне на предложението, както и условията и редът за провеждане на търг по ал. 13 се определят с правилника за прилагане на закона.

(16) Гори и земи от държавния горски фонд в защитени територии и зони не подлежат на продажба.

(17) Когато определената по реда на наредбата по чл. 19, ал. 1 цена за продажба на гори и земи от държавния горски фонд - предмет на търга по реда на ал. 13, е по-ниска от тяхната данъчна оценка, търгът се провежда при начална цена, не по-ниска от данъчната оценка.

(18) Приходите от продажбата на гори и земи - частна държавна собственост, се разходват само за залесяване и/или закупуване на гори и земи."


§ 4. Член 15б се изменя така:

"Чл. 15б. (1) Замяна на гори и земи от горския фонд - частна държавна собственост, с гори и земи - собственост на физически, юридически лица и общини, се извършва със заповед на председателя на Държавната агенция по горите.

(2) Замяна по ал. 1 може да се извърши:

1. при прекратяване на съсобственост върху гори и земи от горския фонд между държавата и трети лица;

2. за реализиране на проекти от общините, свързани с изграждане на инфраструктурни обекти и съоръжения, общинска собственост; с договора за замяна се определя срокът за изграждане на обекта или съоръжението; при неспазване на условията по договора председателят на Държавната агенция по горите разваля договора по съдебен ред.

(3) Замяната на гори и земи от горския фонд по ал. 1 се извършва по писмено предложение на заинтересованото лице.

(4) Председателят на Държавната агенция по горите се произнася с предварително писмено становище по предложението за замяна в едномесечен срок. Когато становището на председателя на Държавната агенция по горите е положително, в него се посочват и условията за извършване на замяната.

(5) За извършване на замяната по ал. 1 се комплектува преписка със следните документи:

1. доклад и удостоверение за оценка на горите и земите от горския фонд;

2. скици на имотите;

3. документ за собственост.

(6) Държавната агенция по горите изисква актуална скица на имота - частна държавна собственост, и изготвя акта за държавна собственост.

(7) Въз основа на документите по ал. 5 се подготвя проект на заповед, в която се:

1. определя цената на всеки от имотите - предмет на замяната;

2. съдържа описание на имотите и документите, удостоверяващи правото на собственост;

3. определя разликата в стойността на имотите;

4. определя размерът на режийните разноски, държавната такса и дължимият данък, които са за сметка на лицето, с което се извършва замяната.

(8) Не се допуска замяна:

1. когато върху имотите - собственост на трети лица, са учредени ипотека или други вещни права, освен ако те са в полза на държавата, съответно на общината;

2. с имоти на лица, за които е установено, че без правно основание ползват държавен или общински имот, договорите за наем или за вещни права върху държавни или общински имоти са прекратени по тяхна вина или с които държавата или общината води съдебни имуществени спорове.

(9) Заинтересованото лице по ал. 3 декларира писмено съгласие по условията на ал. 7.

(10) Заповедта по ал. 7 се връчва на лицето по ал. 3.

(11) В едномесечен срок от връчването на заповедта лицето заплаща дължимите данъци, такси и разноски.

(12) Въз основа на влязлата в сила заповед и извършените плащания председателят на Държавната агенция по горите сключва договор, който влиза в сила от датата на сключването му.

(13) Договорът се вписва от заявителя в службите по вписване по местонахождението на имотите за негова сметка.

(14) Замяната на гори и земи от горския фонд - частна държавна собственост, с гори и земи от горския фонд - собственост на физически и юридически лица и общини, се извършва при следните условия:

1. имотът, предлаган за замяна, не е по-малък по площ и не е с по-ниска стойност от държавния;

2. разликата в стойността на имотите по ал. 7, т. 3 е в полза на държавата;

3. замяна с високостъблени гори с естествен произход - държавна собственост, се извършва само срещу еднакви по произход гори;

4. не могат да бъдат обект на замяна имоти - частна държавна собственост, включени в защитени зони, обявени по реда на Закона за биологичното разнообразие.

(15) Председателят на Държавната агенция по горите публикува на интернет страницата на агенцията заповедта за замяна на гори и земи от държавния горски фонд, с изключение на съдържащите се лични данни."


§ 5. В чл. 16б, ал. 1 след думата "електропроводи" се добавя "в т. ч. стъпките на стълбовете на въздушните електропроводни линии".


§ 6. В чл. 23а, ал. 1, т. 3 накрая се добавя "и издава актове за възникване, изменение и прекратяване на служебни правоотношения".


§ 7. В глава втора, раздел I се създава чл. 24ж:

"Чл. 24ж. (1) С решение на Министерския съвет по предложение на председателя на Държавната агенция по горите се извършва:

1. прекратяване на държавно горско стопанство или на държавно ловно стопанство;

2. вливане на едно държавно горско стопанство в друго държавно горско стопанство или в държавно ловно стопанство;

3. сливане на държавни горски стопанства;

4. разпределяне на дейността на едно държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство между две или повече предприятия.

(2) С решението по ал. 1, т. 1 се определя на кого се предоставя имуществото на съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство, освен ако в него е предвидено друго."


§ 8. В чл. 29, ал. 1 след думите "горския фонд" се добавя "както и на горите по § 9 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи".


§ 9. Член 68а се изменя така:

"Чл. 68а. (1) Износът на необработен дървен материал се извършва след издаване на удостоверение за износ от председателя на Държавната агенция по горите или от упълномощени от него длъжностни лица.

(2) Председателят на Държавната агенция по горите със заповед утвърждава образец на удостоверението по ал. 1. Заповедта се обнародва в "Държавен вестник" и се публикува на интернет страницата на Държавната агенция по горите.

(3) За издаване на удостоверението по ал. 1 заинтересованото лице подава заявление, към което прилага:

1. договор със собственика на гората за ползване на дървесината и/или фактура за закупуване на дървесината;

2. външнотърговски договор и/или проформа фактура;

3. документ за платена такса за издаване на удостоверението.

(4) Органът по ал. 1 се произнася по заявлението в деня на подаването му.

(5) Органът по ал. 1 отказва да издаде удостоверение за износ, когато не е представен някой от документите по ал. 3. Отказът може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(6) По предложение на председателя на Държавната агенция по горите Министерският съвет може да забрани износа на необработен дървен материал."


§ 10. В чл. 93 т. 19 се отменя.


§ 11. В § 2 от допълнителните разпоредби се създава т. 18:

"18. "износ" е придвижването на стоки от държава - членка на Европейския съюз, в трета държава."


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 12. Процедурите по чл. 15б, започнали до влизането в сила на този закон, се прекратяват.


§ 13. В Закона за устройство на територията (обн., ДВ, бр. 1 от 2001 г.; изм., бр. 41 и 111 от 2001 г., бр. 43 от 2002 г., бр. 20, 65 и 107 от 2003 г., бр. 36 и 65 от 2004 г., бр. 28, 76, 77, 88, 94, 95, 103 и 105 от 2005 г., бр. 29, 30, 34, 37, 65, 76, 79, 82, 106 и 108 от 2006 г., бр. 41 и 61 от 2007 г., бр. 33, 43, 54, 69, 98 и 102 от 2008 г.) в чл. 124 се създава ал. 6:

"(6) Изработването на общи устройствени планове, които обхващат горски територии, се възлага след писмено становище на председателя на Държавната агенция по горите."


§ 14. В Закона за лова и опазване на дивеча (обн., ДВ, бр. 78 от 2000 г., бр. 26 от 2001 г., бр. 77 и 79 от 2002 г., бр. 88 от 2005 г., бр. 82 и 108 от 2006 г., бр. 64 от 2007 г., бр. 43, 67, 69 и 91 от 2008 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 10, т. 2 думите "бази за интензивно стопанисване на дивеча" се заменят с "оградени площи" и думата "го" се заменя с "ги".

2. В чл. 12, ал. 1 изречение второ се заличава.

3. В чл. 22:

а) алинея 3 се отменя;

б) в ал. 4, т. 3 букви "а" и "б" се отменят;

в) в ал. 5 думите "Въз основа на подадените заявления по ал. 3" се заличават;

г) в ал. 7 думите "издържали изпитите" се заменят с "класирани по ал. 6, т. 2";

д) алинея 8 се отменя.

4. В чл. 23, ал. 7 след думата "горите" се добавя "чрез държавните горски стопанства и държавните ловни стопанства".

5. В чл. 30, ал. 1 изречение второ се заличава.

6. В чл. 31, ал. 1 след думите "Националното ловно сдружение" се добавя "Съюз на ловците и риболовците в България".

7. В чл. 56:

а) алинея 1 се изменя така:

"(1) Ловуването се извършва с гладкоцевно или нарезно огнестрелно ловно оръжие. Когато оръжието е полуавтоматично, то не може да бъде заредено с повече от един плюс два патрона в магазина. Ловните оръжия не могат да бъдат автоматични.";

б) в ал. 7 след думата "използват" се добавя "само стационарни", а накрая се добавя "които се поставят на не по-малко от 1000 м от границата на съседния ловностопански район".

8. В чл. 65, т. 1 думата "лъкове" се заличава.

9. В приложение № 3 към чл. 9, ал. 12:

а) точка 2 се изменя така:

"2. Русалка";

б) точка 13 се изменя така:

"13. Извора".

10. В приложение № 4 към чл. 54, ал. 1:

а) в т. 18.1 думите "от 1 октомври до 31 януари" се заменят с "от 1 октомври до 28 февруари";

б) в т. 19.1 думите "от 1 октомври до 31 декември" се заменят с "от 1 октомври до 31 януари";

в) в т. 20 думите "от 1 септември до 30 ноември" се заменят с "от втората събота на август до 30 ноември";

г) в т. 21 думите "от 1 септември до 31 декември" се заменят с "от втората събота на август до 31 декември";

д) в т. 22 думите "от 1 септември до последния ден на февруари" се заменят с "от втората събота на август до втората неделя на февруари".


§ 15. В Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи (обн., ДВ, бр. 17 от 1991 г.; попр., бр. 20 от 1991 г.; изм., бр.74 от 1991 г., бр. 18, 28, 46 и 105 от 1992 г., бр. 48, 64 и 83 от 1993 г., бр. 80 от 1994 г., бр. 45, 57 и 59 от 1995 г., бр. 79, 103 и 104 от 1996 г., бр. 62, 87, 98, 123 и 124 от 1997 г., бр. 36, 59, 88 и 133 от 1998 г., бр. 68 от 1999 г., бр. 34 и 106 от 2000 г., бр. 28, 47 и 99 от 2002 г., бр. 16 от 2003 г., бр. 36 и 38 от 2004 г., бр. 87 от 2005 г., бр.17 и 30 от 2006 г., бр. 13, 24 и 59 от 2007 г., бр. 36 и 43 от 2008 г.) в чл. 19 се създава ал. 11:

"(11) След изтичане на срока по ал. 4 държавата стопанисва и управлява поземлените имоти по ал. 1, които са гори по смисъла на чл. 2, ал. 1 от Закона за горите и до национализацията с Конституцията на Народна Република България от 1947 г. са представлявали гори, както и залесените или самозалесили се земеделски земи, отразени в лесоустройствените проекти като горски фонд преди влизането в сила на закона."


§ 16. В Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд (обн., ДВ, бр. 110 от 1997 г.; изм., бр. 33, 59 и 133 от 1998 г., бр. 49 от 1999 г., бр. 26 и 36 от 2001 г., бр. 45, 63 и 99 от 2002 г., бр. 16 от 2003 г., бр.36 от 2004 г., бр. 30 от 2006 г., бр. 13, 24 и 59 от 2007 г., бр. 36, 43 и 91 от 2008 г.) се правят следните изменения:

1. В чл. 13, ал. 15 думите "и след съгласуване с директора на съответната регионална дирекция по горите се издава решение. Решението, придружено със скица, удостоверява правото на собственост и има силата на акт за държавна собственост върху имота." се заличават.

2. В чл. 13б ал. 1 се изменя така:

"(1) Засегнатите лица при отстраняване на явната фактическа грешка се обезщетяват със земеделски земи или с гори и земи от горския фонд."

3. В чл. 14а думите "върху поземлен имот, посочени в картата на възстановената собственост като "временно стопанисвани от общината (ВСО)" се заменят с "по чл. 2, ал. 1 от Закона за горите".

-------------------------

Законът е приет от 40-то Народно събрание на 16 януари 2009 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките