ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 343 ОТ 30 ДЕКЕМВРИ 2008 Г. ЗА РЕДА ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ВЗАИМОСПОМАГАТЕЛНИТЕ КРЕДИТНИ КООПЕРАЦИИ НА ЧАСТНИ ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 343 ОТ 30 ДЕКЕМВРИ 2008 Г. ЗА РЕДА ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ВЗАИМОСПОМАГАТЕЛНИТЕ КРЕДИТНИ КООПЕРАЦИИ НА ЧАСТНИ ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИ
Обн. ДВ. бр.4 от 16 Януари 2009г., изм. и доп. ДВ. бр.59 от 18 Юли 2014г., изм. ДВ. бр.55 от 7 Юли 2017г., изм. ДВ. бр.9 от 30 Януари 2024г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С постановлението се определя редът, по който взаимоспомагателните кредитни кооперации на частни земеделски стопани, наричани по-нататък "кредитни кооперации", продължават дейността си като финансови институции по смисъла на Закона за кредитните институции.
(2) По смисъла на постановлението "взаимоспомагателни кредитни кооперации на частни земеделски стопани" са учредените взаимоспомагателни земеделски кредитни асоциации на частни стопани съгласно приложението, създадени по схемата за земеделски капиталов фонд в съответствие със сключените меморандуми за разбирателство между правителството на Република България и Европейската комисия за усвояване на предоставени безвъзмездно финансови средства.
(3) Кредитните кооперации осъществяват дейност по предоставяне на кредити на членовете си със средства, които не са набрани чрез публично привличане на влогове или други възстановими средства.
(4) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Кредитната кооперация може да увеличава кредитния си ресурс чрез допълнително финансиране от национални, европейски и международни фондове и програми.
Чл. 2. (1) Кредитната кооперация е юридическо лице, регистрирано по Закона за кооперациите.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.)
(3) Кредитната кооперация членува в кооперативен съюз на взаимоспомагателните кредитни кооперации на частни земеделски стопани.
Чл. 3. (1) Член на кредитна кооперация може да е всяко дееспособно физическо лице, което е запознато с устава ѝ и с произтичащите с него права и задължения, съгласно е да ги спазва и желае да сътрудничи за развитието на дейността на кооперацията.
(2) Едно лице може да членува само в една кредитна кооперация.
Чл. 4. (1) Кредитната кооперация може да разкрива клонове и офиси в други населени места.
(2) Офисът се открива и управлява по решение на Управителния съвет (УС) на кредитната кооперация.
(3) Клонът се открива по реда на чл. 17 от Търговския закон въз основа на решение на Общото събрание на кредитната кооперация. В наименованието на клона се съдържа името на кредитната кооперация учредител и добавката "клон".
(4) Управителят на клона се избира от УС на кредитната кооперация. Отношенията между кредитната кооперация и управителя на клона се уреждат с договор за възлагане на управлението, сключен от нейно име чрез председателя ѝ.
(5) Условията и редът за работа и взаимодействие между клона и кредитната кооперация учредител се определят с вътрешни правила, приети от Общото събрание.
Чл. 5. (1) Кредитните кооперации осъществяват дейности по:
1. предоставяне на кредити на членовете си;
2. маркетинг и услуги в икономическата и финансовата сфера, социалното и здравното осигуряване и други услуги, свързани със земеделие, рибарство и аквакултури и развитие на селските райони в полза на членовете си, определени в устава.
(2) Кредитните кооперации могат да придобиват имоти или да сключват търговски сделки само доколкото те непосредствено обслужват предмета им на дейност.
(3) Кредитните кооперации не могат да предлагат услуги, включени в предмета им на дейност, извън кръга на своите членове.
Глава втора.
ПРАВИЛА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КРЕДИТИ
Раздел I.
Кредитна политика
Чл. 6. (1) Кредитната кооперация предоставя кредити за земеделие и/или развитие на селските райони и/или рибарство и аквакултури и извършва свързани и съпътстващи дейности със земеделие и/или развитие на селските райони и/или рибарство и аквакултури.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Кредитната кооперация може да отпуска кредити и за дейности извън определените в ал. 1.
Чл. 7. (1) Кредитната кооперация предоставя кредити на своите членове по реда на тази глава.
(2) Кредитите се предоставят след сключване на писмен договор за заем по реда на Закона за задълженията и договорите.
(3) Съдържанието и общите условия на договора за заем се съгласуват с Управителния съвет на кооперативния съюз.
Чл. 8. (1) Общото събрание на кредитната кооперация приема и представя на Управителния съвет на кооперативния съюз индивидуални правила за дейността по предоставяне на кредити, съобразени със спецификата на района, членската си маса и други особености. Правилата задължително съдържат:
1. изискваната информация от кредитоискателя;
2. начина за оценка на кредитоспособността на кредитоискателя и на неговите поръчители (гаранти);
3. начина за оценка на предлаганите обезпечения;
4. начина за оценяване ефективността на предлагания за кредитиране проект;
5. видовете кредити и реда за вземане на решение за отпускане на кредит съобразно неговия вид;
6. реда за ползване и погасяване на кредита;
7. реда за контрол върху ползването на кредита, текущото финансово състояние на длъжника и неговите поръчители и достатъчността на обезпечението;
8. видовете кредитни и други санкции и начина на прилагането им;
9. лихвите, таксите и комисионите;
10. обективните критерии, въз основа на които разходите по т. 9 могат да бъдат изменяни.
(2) Правилата по ал. 1 не трябва да съдържат разпоредби, които противоречат на изискванията за предоставяне на кредити по тази глава, както и на приетите от Общото събрание на кооперативния съюз общи условия за предоставяне на кредити.
(3) Правилата по ал. 1 се представят в едномесечен срок след приемането им на Управителния съвет на кооперативния съюз, който ги одобрява с решение.
(4) Когато правилата не отговарят на изискванията по ал. 1 и 2, Управителният съвет на кооперативния съюз с решение посочва непълнотите и/или неточностите, които трябва да бъдат отстранени, и определя срок за отстраняването им.
(5) В случай че кредитната кооперация по ал. 1 не представи правила в сроковете по ал. 3 и 4, Управителният съвет на кооперативния съюз с решение служебно определя такива.
(6) Изменения и допълнения на правилата по ал. 1 се извършват по реда на приемането и одобряването им.
Чл. 9. (1) При отпускане на кредити кредитната кооперация задължително предоставя безплатно на своите членове правилата по чл. 8, ал. 1.
(2) Разходите по кредита се определят с договора за заем, включително за случаите на предсрочно изплащане на главницата.
(3) Кредитната кооперация обявява условията по кредитите по начин, достъпен за членовете ѝ.
Чл. 10. (1) Към кооперативния съюз се изгражда система за предоставяне на информация за членовете, отпуснатите заеми и друга свързана с кредитната кооперация информация.
(2) Кооперативният съюз определя във вътрешните си правила реда и начина за предоставяне и съхраняване на информацията по ал. 1.
Раздел II.
Кредитни ограничения
Чл. 11. Не се предоставя кредит на член, който:
1. не е изплатил задължения по членственото си правоотношение и не е внесъл минималния дялов капитал съгласно устава на кредитната кооперация;
2. има просрочен и непогасен кредит към кредитната кооперация.
Чл. 12. (1) Кредитната кооперация с единодушно решение на УС и при спазване изискванията на чл. 5, ал. 3 и на чл. 6 може да предоставя кредити на свои членове, които същевременно се явяват и:
1. служители на кредитната кооперация;
2. членове на Управителния и Контролния съвет;
3. съпрузи и роднини по права и по съребрена линия до втора степен на лицата по т. 1 и 2.
(2) С решението си по ал. 1 кредитната кооперация не може да предоставя облагодетелстващи условия по кредитите на лицата по ал. 1, изразяващи се в събиране на лихви, такси или други парични задължения или в приемане на обезпечения, които са по-ниски от изискваните от другите членове.
Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Капиталът на кооперацията се състои от "собствен капитал" по смисъла на приложимите счетоводни стандарти и капиталовите субсидии и неоттегляемите аванси, предоставени по схемата за земеделски капиталов фонд.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Максималният размер на всеки отпуснат кредит по чл. 6, ал. 1 не може да надвишава 200 000 лв.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Размерът на отделен кредит не може да надвишава 10 на сто от капитала на кредитната кооперация съгласно ал. 1.
(4) Общият размер на десетте най-големи кредита, отпуснати от кредитната кооперация, не може да надхвърля 50 на сто от капитала ѝ.
(5) Общият размер на отпуснатите на всеки заемополучател кредити не може да надвишава 15 пъти дяловата му вноска.
Раздел III.
Лихвена политика
Чл. 14. Договорната лихва по кредитите се изчислява като сбор от базисния лихвен процент, определен от Управителния съвет на кооперативния съюз, и договорената надбавка за риск, определена от УС на кредитната кооперация, която не може да бъде по-ниска от 5 пункта.
Чл. 15. (1) Лихвата по договорите за кредит е проста и се изчислява по стълбовидния метод, като се отчита промяната в лихвения процент, определен по реда на чл. 14.
(2) При стълбовидния метод дължимата лихва се начислява върху остатъка по кредита при всяка негова промяна и/или при промяна на базисния лихвен процент и/или на договорната надбавка. Лихводните се изчисляват от вальор до вальор, като се включва само първият вальор.
(3) Кредитната кооперация начислява лихви по предоставените кредити при 365 лихводни за година и календарните лихводни за всеки месец.
(4) В зависимост от вида и конкретните условия по кредита може да бъде договорен гратисен период при погасяване на главницата.
Чл. 16. (1) При неплащане на главницата съгласно договорения погасителен план кредитната кооперация начислява наказателна лихва върху просрочената част.
(2) Наказателната лихва се начислява, като към договорения лихвен процент се прибавя надбавка, определена от УС на кредитната кооперация, която не може да бъде по-ниска от 4 пункта.
(3) Лихвите в полза на кредитната кооперация се начисляват месечно.
Раздел IV.
Обезпечения
Чл. 17. (1) Кредитната кооперация приема следните обезпечения по сключените договори за заем:
1. ипотека върху недвижим имот и/или вещно право на строеж върху недвижим имот;
2. залог върху парични средства по сметки;
3. залог върху ценни книжа;
4. залог върху движимо имущество;
5. поръчителства и гаранции от физически и юридически лица;
6. залог върху бъдеща продукция и животни - само в комбинация с други обезпечения по този член, когато лицето отговаря на изискванията на чл. 3 от Закона за особените залози;
7. запис на заповед и други допустими от действащото законодателство обезпечения.
(2) По преценка на УС на кредитната кооперация приетите обезпечения се застраховат.
(3) Когато обезпечението по кредита е недвижим имот, върху имота се учредява и вписва договорна ипотека.
(4) Кредитната кооперация прави текущи проверки и следи за учредени други залози на същите вещи, за наложени запори и/или възбрани или започнати изпълнителни производства, както и на други тежести, които биха могли да ѝ попречат да събере вземането си.
Чл. 18. (1) Кредитната кооперация може да изисква от всеки свой кредитополучател предоставянето на отчетни и други документи, свързани с дейността му по предоставения кредит, както и да извършва проверки по целевото му използване.
(2) Кредитната кооперация може да съставя протоколи за извършените проверки по ал. 1 и при установени нарушения да налага санкции, като предсрочно погасяване, предоговаряне на лихвата и/или включване на друго обезпечение при условията на договора за заем.
Глава трета.
КООПЕРАТИВЕН СЪЮЗ
Раздел I.
Учредяване и организация
Чл. 19. (1) Кооперативният съюз на взаимоспомагателните кредитни кооперации на частни земеделски стопани се регистрира съгласно глава четвърта от Закона за кооперациите и отговаря на условията, предвидени в тази глава.
(2) В кооперативния съюз по ал. 1 могат да членуват само кредитните кооперации, посочени в приложението.
Чл. 20. (1) Кооперативният съюз се управлява от общо събрание, което се състои от всички негови членове.
(2) В общото събрание на кооперативния съюз участват по право председателите на кредитните кооперации или надлежно упълномощени от тях лица, които имат право на един глас.
(3) Управителите на клонове участват в общото събрание (ОС) на кооперативния съюз със съвещателен глас. Те могат да бъдат избирани в управителните органи на кооперативния съюз.
(4) Общото събрание избира пряко следните органи:
1. председател;
2. управителен съвет (УС);
3. контролен съвет.
4. (отм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.)
Чл. 21. За органите по чл. 20, ал. 4, т. 1, 2 и 3 се прилагат разпоредбите на Закона за кооперациите и на устава на кооперативния съюз.
Раздел II.
Одитен комитет (Отм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.)
Чл. 22. (Отм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.)
Чл. 23. (Отм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.)
Чл. 24. (Отм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.)
Чл. 25. (Отм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.)
Раздел III.
Звено за вътрешен одит
Чл. 26. (1) Към кооперативния съюз се създава ЗВО.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Управителният съвет на кооперативния съюз определя числеността, състава и вида на правоотношението с членовете на ЗВО и избира измежду състава му ръководител на ЗВО.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Член на ЗВО трябва да отговаря на следните изисквания:
1. да има завършено висше икономическо образование и придобита образователно-квалификационна степен "магистър";
2. да има най-малко 3 години стаж в областта на контрола или кредитната дейност;
3. да не е бил председател на кредитна кооперация през последните две години;
4. да не е съпруг/съпруга, както и роднина по права или по съребрена линия до трета степен на лица, заемащи ръководни длъжности в системата на кредитните кооперации и на кооперативния съюз през последните две години.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Член на ЗВО не може да бъде член на ръководен или на контролен орган на кредитна кооперация и на кооперативния съюз.
Чл. 27. (1) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Ръководителят на ЗВО изготвя статут на звеното съгласно Закона за вътрешния одит в публичния сектор и Стандартите за вътрешен одит в публичния сектор, който се съгласува от УС.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Статутът се подписва официално от председателя на кооперативния съюз, от ръководителя на ЗВО.
(3) Статутът по ал. 1 се предоставя на кредитните кооперации и е задължителен за тях и за техните членове.
Чл. 28. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Звеното за вътрешен одит разработва вътрешни правила за своята работа и ги предлага за одобряване от УС.
Чл. 29. Звеното за вътрешен одит прилага Закона за вътрешния одит в публичния сектор, доколкото в Закона за кооперациите и в постановлението не са предвидени специални правила.
Раздел IV.
Докладване и последващи мерки
Чл. 30. (1) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) В изпълнение на отговорностите по вътрешния одит и за постигане на необходимата независимост ръководителят на ЗВО докладва функционално на УС на кооперативния съюз и административно на председателя на кооперативния съюз.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Функционалното докладване по ал. 1 гарантира адекватното функциониране на вътрешния одит. По линия на функционалното докладване УС:
1. одобрява функциите на вътрешния одит;
2. одобрява изготвената от ЗВО оценка на риска и съответния одитен план;
3. получава информация от ръководителя на ЗВО за резултатите от дейността по вътрешен одит или за други въпроси, които са от съществено значение.
(3) Административното докладване се отнася за ежедневното изпълнение на дейността по вътрешния одит. Административното докладване включва:
1. бюджетирането и счетоводното отчитане;
2. администрирането на персонала;
3. вътрешните комуникационни и информационни потоци;
4. администрирането на вътрешните политики и процедури на организацията.
(4) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) Общото събрание на кооперативния съюз одобрява отчетите на ЗВО.
Чл. 31. (1) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) При установяване на нарушения от кредитните кооперации на законите, на постановлението, на вътрешните правила и устава на съответната кредитна кооперация, както и при наличие на съмнение за измама или за друго извършено престъпление, ръководителят на ЗВО докладва писмено едновременно на УС, на Контролния съвет.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) В срок до един месец от датата на получаване на доклада по ал. 1 УС свиква съвместно заседание с Контролния съвет, на което се обсъждат и приемат мерки във връзка с установените нарушения.
Чл. 32. (1) Управителният съвет може да прилага мерките, предвидени в глава втора, раздел четвърти, както и в глава трета от Закона за държавната финансова инспекция.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.) При установено лошо финансово и управленско състояние на конкретни кредитни кооперации, извън мерките по ал. 1, УС на кооперативния съюз съвместно с Контролния съвет могат да свикат извънредно ОС на кооперативния съюз, на което могат да приемат:
1. оздравителни финансови мерки чрез предоставяне на финансова помощ под формата на заем от другите членове на кооперативния съюз;
2. спешни мерки за саниране извън мерките по т. 1;
3. решение за сливане или вливане;
4. отстраняване на ръководство и назначаване на служебно ръководство до провеждане на извънредно ОС на съответната кредитна кооперация.
(3) Решенията по ал. 2, т. 3 и 4 се вписват в търговския регистър по искане на председателя на УС на кооперативния съюз.
(4) При обективна невъзможност и неприложимост на никоя от мерките по ал. 2 ОС на кооперативния съюз може да изключи съответната кредитна кооперация от съюза. Решението се взема с мнозинство от 3/4 от всички членове на кооперативния съюз.
(5) (Доп. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г., изм. - ДВ, бр. 55 от 2017 г., в сила от 07.07.2017 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2024 г., в сила от 01.02.2024 г.) Изключената по реда на ал. 4 кредитна кооперация възстановява средствата, получени от Европейския съюз и българската държава. Средствата се възстановяват по сметка на Министерството на земеделието и храните.
(6) (Отм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г.)
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на постановлението:
1. "Вальор" е датата, от която започват да се начисляват лихви.
2. "Оценка на риска" е методът за установяване на зони с потенциално високо ниво на риск с цел правилно планиране и осъществяване на контролната дейност.
3. "Вътрешни правила" по чл. 28 са правилата, които ЗВО разработва за своята работа съгласно практическите ръководства по Международните стандарти за професионалната практика по вътрешен одит.
4. "Капиталова субсидия" са средствата, получени съгласно Меморандума за разбирателство, сключен на 31 март 1998 г. между правителството на Република България и Европейската комисия, предназначени за укрепване на основния капитал на местната кредитна кооперация.
5. "Неоттегляем аванс" е кредитният ресурс, получен съгласно Меморандума за разбирателство и предназначен за отпускане на краткосрочни и средносрочни заеми на частни стопани - членове на кредитна кооперация.
§ 2. Дейностите по чл. 6, ал. 1, отнасящи се за земеделие и/или развитие на селските райони, и/или рибарство и аквакултури, както и свързаните и съпътстващите дейности със земеделие и/или развитие на селските райони, и/или рибарство и аквакултури се определят съгласно:
1. Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета от 20 септември 2005 г. относно подпомагане на развитието на селските райони от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ОВ, L 277, 21.10.2005 г.);
2. Оперативна програма за развитие на селските райони (2007 - 2013 г.);
3. Регламент (ЕО) № 1198/2006 на Съвета от 27 юли 2006 г. за Европейски фонд по рибарство (ОВ, L 223, 15.08.2006 г.);
4. Оперативна Програма за развитие на сектор "Рибарство" (2007 - 2013 г.).
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 3. (1) В срок до три месеца от влизането в сила на постановлението кредитните кооперации следва да са изпълнили следните изрични условия по Меморандума за разбирателство:
1. кредитната кооперация да има минимален брой 200 членове;
2. минималният собствен капитал на кредитната кооперация да е в размер 34 000 лв.
(2) При неизпълнение на условията по ал. 1 се прилагат разпоредбите на чл. 32, ал. 5 и 6.
§ 4. (1) В срок до три месеца от влизането в сила на постановлението кредитните кооперации, които не са членове на кооперативен съюз на кредитните кооперации, подават молба за членство в действащ кооперативен съюз въз основа на решение на общото си събрание и съгласно Устава на кооперативния съюз или се обединяват в нов съюз.
(2) Ако кредитна кооперация не се присъедини към кооперативен съюз, тя остава извън схемата за земеделски капиталов фонд и следва да възстанови по реда на чл. 32, ал. 6 средствата, получени от Европейския съюз и българската държава.
§ 5. В срок до шест месеца от влизането в сила на постановлението кооперативните съюзи са длъжни да проведат общо събрание, на което да приемат решения за:
1. Избор на ОК и на председател на ОК.
2. Привеждане на устава на кооперативния съюз в съответствие с това постановление.
3. Унифицирани вътрешни правила за кредитната дейност и примерни образци на основните документи.
4. Определяне размера на членския внос.
5. Определяне на бюджет и щат на ЗВО и съпътстващата администрация.
§ 6. В случаите по чл. 32, ал. 5, § 3, ал. 2 и § 4, ал. 2 и кредитната кооперация няма право да сключва договори за предоставяне на заем до възстановяване на средствата, които е получила от Европейския съюз и от българската държава, и губи статута си на финансова институция по смисъла на Закона за кредитните институции.
§ 7. Членството на кредитните кооперации в кооперативен съюз е задължително и произтича от Меморандума за разбирателство.
§ 8. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2014 г., в сила от 18.07.2014 г., изм. - ДВ, бр. 55 от 2017 г., в сила от 07.07.2017 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2024 г., в сила от 01.02.2024 г.) Ежегодно до 30 юни кредитните кооперации и кооперативните съюзи представят на министъра на земеделието и храните отчет за дейността си за предходната година.
§ 9. Постановлението се приема на основание § 12 от преходните и заключителните разпоредби от Закона за кредитните институции.
§ 10. Изпълнението на постановлението се възлага на министъра на земеделието и храните.
Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 198 ОТ 11 ЮЛИ 2014 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 343 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2008 Г. ЗА РЕДА ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ВЗАИМОСПОМАГАТЕЛНИТЕ КРЕДИТНИ КООПЕРАЦИИ НА ЧАСТНИ ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИ
(ОБН. - ДВ, БР. 59 ОТ 2014 Г., В СИЛА ОТ 18.07.2014 Г.)
§ 14. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".
Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 130 ОТ 29 ЮНИ 2017 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО, ХРАНИТЕ И ГОРИТЕ
(ОБН. - ДВ, БР. 55 ОТ 2017 Г., В СИЛА ОТ 07.07.2017 Г.)
§ 70. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".
Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 10 ОТ 25 ЯНУАРИ 2024 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ
(ОБН. - ДВ, БР. 9 ОТ 2024 Г., В СИЛА ОТ 01.02.2024 Г.)
§ 68. Постановлението влиза в сила от 1-во число на месеца, следващ месеца на обнародването му в "Държавен вестник".
Приложение към чл. 1, ал. 2
Списък на взаимоспомагателните земеделски кредитни асоциации на частни стопани (ВЗКАЧС), създадени по схемата за земеделски капиталов фонд
1. ВЗКАЧС "Агроинвест" - рег. по ф.д. № 689/1996 г. на Бургаския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Бургас, ул. Сливница 34, вх. Б, ет. 1, ап. 2;
2. ВЗКАЧС "Агроимпулс" - рег. по ф.д. № 379/1996 г. на Сливенския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Сливен, ул. Гео Милев 15;
3. ВЗКАЧС "Агрокредит" - рег. по ф.д. 211/1996 г. на Ямболския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Ямбол, ул. Г. С. Раковски 36, вх. А, ап. 1;
4. ВЗКАЧС "Аетос" - рег. по ф.д. 655/1996 г. на Бургаския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Айтос, ул. Богориди 6;
5. ВЗКАЧС "Генерал Инзов" - рег. по ф.д. 226/1996 г. на Ямболския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: с. Генерал Инзово, община "Тунджа", Кооперативната сграда;
6. ВЗКАЧС "Генерал Тошево" - рег. по ф.д. 452/1996 г. на Добричкия окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Генерал Тошево, ж.к. Александър Димитров 1;
7. ВЗКАЧС "Доверие" - рег. по ф.д. 521/1996 г. на Добричкия окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Добрич, ул. Даме Груев 8;
8. ВЗКАЧС "Искра" - рег. по ф.д. 671/1996 г. на Пловдивския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: с. Искра, община Първомай;
9. ВЗКАЧС "Кайнарджа - 96" - рег. по ф.д. 116/1996 г. на Силистренския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: община Кайнарджа, с. Кайнарджа, ул. Г. Токушев 10;
10. ВЗКАЧС "Добруджанска спестовна каса" - рег. по ф.д. 382/ 1996 г. на Добричкия окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Добрич, ул. Отец Паисий 16;
11. ВЗКАЧС "Вит ДМ" - рег. по ф.д. 310/1996 г. на Плевенския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Долна Митрополия, ул. Кирил и Методий 70;
12. ВЗКАЧС "Земеделец" - рег. по ф.д. 559/1996 г. на Старозагорския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Стара Загора, ул. Руски 38, вх. А, ет. 2, ап. 30;
13. ВЗКАЧС "Катуница" - рег. по ф.д. 672/1996 г. на Пловдивския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: община Садово, с. Катуница, кметството, ет. 2, стая 202;
14. ВЗКАЧС "Марица инвест" - рег. по ф.д. 711/1996 г. на Пловдивския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Пловдив, ул. Брезовска 8;
15. ВЗКАЧС "Мизия" - рег. по ф.д. 301/1996 г. на Плевенския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Плевен, ул. Васил Левски 1, ет. 11, ап. 12;
16. ВЗКАЧС "Момина вода" - рег. по ф.д. 219/1996 г. на Смолянския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: община Смолян, с. Момчиловци;
17. ВЗКАЧС "Надежда Петрич - 96" - рег. по ф.д. 1968/1996 г. на Пловдивския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Пловдив, ул. Авксентий Велешки 12;
18. ВЗКАЧС "Надежда - 96" - рег. по ф.д. 9/1996 г. на Шуменския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Плиска, община Каспичан, ул. Георги Ванков 2;
19. ВЗКАЧС "Нова Черна - 96" - рег. по ф.д. 173/1996 г. на Силистренския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Тутракан, ул. Трансмариска 1, блок Здравец, ет. 2, ап. 5;
20. ВЗКАЧС "Перелик" - рег. по ф.д. 232/1996 г. на Смолянския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Смолян, бул. България 3, ет. 1;
21. ВЗКАЧС "Поморийски стопанин" - рег. по ф.д. 648/1996 г. на Бургаския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Поморие, ул. Цар Иван Александър 6, офис 3;
22. ВЗКАЧС "Самоков - 96" - рег. по ф.д. 1969/1996 г. на Пловдивския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Пловдив, бул. Марица 122, ет. 4, стая 9;
23. ВЗКАЧС "Солидарност" - рег. по ф.д. 781/1996 г. на Пловдивския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Пловдив, ул. Мизия 2, ет. 1;
24. ВЗКАЧС "Смилян" - рег. по ф.д. 192/1996 г. на Смолянския окръжен съд със седалище и адрес на управление: с. Смилян, ул. Девети септември 113;
25. ВЗКАЧС "Стопанин - 1" - рег. по ф.д. 6/1996 г. на Хасковския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Хасково, бул. България 142, вх. А, ет. 2, ап. 3;
26. ВЗКАЧС "Съгласие - 96" - рег. по ф.д. 78/2003 г. на Великотърновския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: с. Русаля;
27. ВЗКАЧС "Тракия - 96" - рег. по ф.д. 938/1996 г. на Пловдивския окръжен съд, със седалище с. Ръжево Конаре;
28. ВЗКАЧС "Труд ВГ" - рег. по ф.д. 939/1996 г. на Пловдивския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Пловдив, Тракия, зона А-10, Стоматологичен център "Света Анна" Матей Преображенски;
29. ВЗКАЧС "Устрем 96" - рег. по ф.д. 1104/2003 г. на Великотърновския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: с. Овча могила, пл. Възраждане 1;
30. ВЗКАЧС "Фермер" - рег. по ф.д. 314/1996 г. на Ловешкия окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Ловеч, бул. България 74А, ет. 2, ап. 4;
31. ВЗКАЧС "Тракия" - рег. по ф.д. 5/1996 г. на Хасковския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Хасково, кв. Орфей, бл. 4, вх. А, ет. 3, ап. 21;
32. ВЗКАЧС "Агро - Фар" - рег. по ф.д. 116/1996 г. на Ловешкия окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Ловеч, ул. Тодор Каблешков 1, ет. 3;
33. ВЗКАЧС "Кълн" - рег. по ф.д. 105/1996 г. на Сливенския окръжен съд, със седалище и адрес на управление: Нова Загора, пл. Свобода 7.