Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 98 от 14.XI

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНАТА ФИНАНСОВА ИНСПЕКЦИЯ (ДВ, БР. 33 ОТ 2006 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНАТА ФИНАНСОВА ИНСПЕКЦИЯ (ДВ, БР. 33 ОТ 2006 Г.)

Обн. ДВ. бр.98 от 14 Ноември 2008г.

§ 1. В чл. 5, т. 6 думите "Централното звено за координация на борбата с правонарушенията към Министерството на вътрешните работи" се заменят с "дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности" в администрацията на Министерския съвет".


§ 2. В чл. 8, ал. 1 се създава т. 8:

"8. оказва съдействие на контрольорите на Европейската комисия, наричана по-нататък "Комисията", за предоставянето на достъп до помещения и/или документация и носители на компютърни информационни данни, за извършване на контрола и проверките на място - при отказ на проверяваната организация и на лице по чл. 4, т. 7, финансирани със средства по международни договори или програми на Европейския съюз."


§ 3. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) създава се нова т. 8:

"8. възлага със заповед оказването на съдействие на контрольорите на Комисията по реда на глава трета "а";"

б) досегашната т. 8 става т. 9.

2. Създават се нова ал. 4 и ал. 5:

"(4) Когато с акт на орган на агенцията е установен отказ на проверяваната организация или лице по чл. 4 да предостави на финансовите инспектори или на контрольорите на Комисията достъп до помещения, транспортни средства, както и до други места, в които се съхранява документация, необходима за изпълнение на инспекцията или проверката, директорът на агенцията или упълномощени от него длъжностни лица правят писмено искане за съдействие от органите на Министерството на вътрешните работи за осигуряване на достъп.

(5) Когато с акт на орган на агенцията е установен отказ на проверяваната организация или лице по чл. 4 да предостави на финансовите инспектори или на контрольорите на Комисията документацията, необходима за изпълнение на инспекцията или проверката, директорът на агенцията или упълномощени от него длъжностни лица правят искане до съда за разрешение за претърсване на помещенията и/или изземване на документацията и до органите на Министерството на вътрешните работи за съдействие при претърсването и/или изземването."

3. Досегашната ал. 4 става ал. 6.


§ 4. В чл. 13 се създава т. 12:

"12. да претърсват помещения, транспортни средства, както и други места, в които се съхраняват документи на проверяваната организация или на лице по чл. 4, и да изземват документи, записи на компютърни информационни данни и носители на компютърни информационни данни за осигуряване на доказателства - със съдействието на органите на Министерството на вътрешните работи след получено разрешение от съда."


§ 5. Създава се глава трета "а" с чл. 31а - 31л:

"Глава трета "а"

ОКАЗВАНЕ СЪДЕЙСТВИЕ НА КОНТРОЛЬОРИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕТО НА ДОСТЪП ДО ПОМЕЩЕНИЯ И/ИЛИ ДОКУМЕНТАЦИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОНТРОЛА И ПРОВЕРКИТЕ НА МЯСТО ПО РЕГЛАМЕНТ № 2185/96 на СЪВЕТА (ЕВРАТОМ, ЕО) ОТ 11 НОЕМВРИ 1996 Г. ОТНОСНО КОНТРОЛА И ПРОВЕРКИТЕ НА МЯСТО, ИЗВЪРШВАНИ ОТ КОМИСИЯТА ЗА ЗАЩИТА НА ФИНАНСОВИТЕ ИНТЕРЕСИ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ СРЕЩУ ИЗМАМИ И ДРУГИ НЕРЕДНОСТИ

Чл. 31а. По реда на тази глава се оказва съдействие на контрольорите на Комисията при осъществяване на контрол и проверки на място в случаите, когато е:

1. отказан достъп до помещения, транспортни средства, както и до други места, в които се съхраняват документи, записи на компютърни информационни данни, носители на компютърни информационни данни на проверяваната организация или на лице по чл. 4, т. 7, финансирани със средства по международни договори или програми на Европейския съюз;

2. отказано предоставянето на документи, записи на компютърни информационни данни, носители на компютърни информационни данни, необходими за проверката, при осигурен достъп по т. 1.

Чл. 31б. (1) Оказването на съдействие се извършва със заповед на директора на агенцията въз основа на мотивирано писмено искане от директора на дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности" в администрацията на Министерския съвет.

(2) Искането по ал. 1 съдържа данни за проверяваната организация или лице по чл. 4, т. 7, финансирани със средства по международни договори или програми на Европейския съюз, предмета и целта на контрола или проверката на място и основанието за търсеното съдействие по чл. 31а.

(3) Към искането по ал. 1 се прилагат копия от пълномощното на контрольора на Комисията и от документа, в който са посочени предметът и целта на контрола или проверката на място.

Чл. 31в. (1) Заповедта по чл. 31б, ал. 1 съдържа: наименованието и седалището на проверяваните организация или лице; имената и длъжността на финансовия инспектор, който ще оказва съдействие; името и длъжността на контрольора на Комисията, на когото ще се оказва съдействие; основанието за оказване на съдействието и срока за изпълнение.

(2) Заповедта по ал. 1 не подлежи на обжалване.

Чл. 31г. Финансовият инспектор установява наличието на основанията по чл. 31а чрез проверка на място в проверяваните организация или лице по чл. 4, т. 7, финансирани със средства по международни договори или програми на Европейския съюз.

Чл. 31д. (1) Когато финансовият инспектор установи, че на контрольора на Комисията е отказан достъп до помещения, транспортни средства, както и до други места, в които се съхраняват документи, записи на компютърни информационни данни, носители на компютърни информационни данни на проверяваните организация или лице, той съставя констативен протокол.

(2) При установен отказ по ал. 1 директорът на агенцията прави писмено искане за съдействие до органите на Министерството на вътрешните работи за осигуряване на достъп на контрольора на Комисията.

(3) Органите на Министерството на вътрешните работи оказват съдействието по ал. 2 по предвидения в Закона за Министерството на вътрешните работи ред.

Чл. 31е. (1) Когато финансовият инспектор установи, че проверяваните организация или лице, финансирани със средства по международни договори или програми на Европейския съюз, отказват да предоставят документи и/или компютърни информационни данни или техния носител на контрольора на Комисията, той съставя констативен протокол и може да прекрати достъпа до помещенията, транспортните средства, както и до други места, в които се съхраняват документи на организацията или лицето, чрез запечатване. За запечатването се съставя отделен протокол.

(2) При установен отказ по ал. 1 директорът на агенцията или оправомощени от него длъжностни лица правят мотивирано искане до районния съд по седалището или адреса на проверяваните организация или лице, или по извършване на действието за претърсване на помещенията, транспортните средства, както и на други места, когато са налице достатъчно данни, че в тях се намират документи и/или компютърни информационни данни, или техният носител, които са от значение за проверката, и за изземването им за обезпечаване на доказателства.

(3) Районният съдия се произнася по искането по ал. 2 незабавно в деня на постъпването му в закрито заседание с мотивирано определение, което не подлежи на обжалване.

(4) След получаване на разрешение по ал. 3 директорът на агенцията или оправомощени от него длъжностни лица правят искане до органите на Министерството на вътрешните работи за съдействие при претърсването и/или изземването.

Чл. 31ж. (1) Претърсването и изземването се извършват от финансовия инспектор със съдействието на представител на Министерството на вътрешните работи в присъствието на:

1. представител на проверяваните организация или лице, финансирани със средства по международни договори или програми на Европейския съюз;

2. контрольора на Комисията, и

3. двама свидетели.

(2) Действията по претърсването и/или изземването се удостоверяват с протокол, който съдържа опис на иззетите документи. Протоколът се подписва от всички лица по ал. 1. Отказът на лицето по ал. 1, т. 1 да подпише протокола се удостоверява с подписа на един свидетел.

(3) Протоколът по ал. 2, преведен на английски език, се съставя в 4 еднообразни екземпляра - по един за контрольора на Комисията, за финансовия инспектор, за представителя на Министерството на вътрешните работи и за лицето по ал. 1, т. 1.

(4) За неуредените въпроси се прилагат съответно правилата на Наказателно-процесуалния кодекс.

Чл. 31з. Копия от иззетите документи и/или иззетите записи на компютърни информационни данни се предоставят от финансовия инспектор на контрольора на Комисията с протокол за приемане и предаване, а оригиналите и иззетите записи на компютърни информационни данни се съхраняват в агенцията до приключване на контрола и проверката на място.

Чл. 31и. Документацията и компютърните информационни данни по чл. 31з се ползват от контрольора на Комисията само за целите на контрола и проверката на място.

Чл. 31к. В тридневен срок от приключване на дейността по възложеното съдействие финансовият инспектор докладва писмено на директора на агенцията.

Чл. 31л. Разпоредбите на чл. 31д - 31з се прилагат съответно от органите на агенцията при извършване на инспекционната дейност по този закон."


§ 6. Създават се чл. 32а и 32б:

"Чл. 32а. При неосигуряване на достъп на контрольорите на Комисията до помещения, транспортни средства, както и до други места, в които се съхраняват документи, записи на компютърни информационни данни и носители на компютърни информационни данни на проверяваните организация или лице по чл. 4, т. 7, финансирани със средства по международни договори или програми на Европейския съюз, виновните длъжностни лица, както и лицата, които работят по граждански договори за управление и контрол, се наказват с глоба от 1000 до 5000 лв.

Чл. 32б. При непредставяне на документи и/или компютърни информационни данни, необходими за проверката на контрольорите на Комисията, виновните длъжностни лица, както и лицата, които работят по граждански договори за управление и контрол, се наказват с глоба от 1000 до 5000 лв."


§ 7. В чл. 33 след думите "чл. 32" се поставя запетая и се добавя "32а и 32б".


§ 8. В чл. 35, ал. 1 след думите "чл. 32" се поставя запетая и се добавя "32а, 32б".


§ 9. В допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:

1. Наименованието се изменя така: "Допълнителни разпоредби".

2. Създава се § 1а:

"§ 1а. Законът въвежда изискванията на Регламент № 2185/96 на Съвета (ЕВРАТОМ, ЕО) от 11 ноември 1996 г. относно контрола и проверките на място, извършвани от Комисията за защита на финансовите интереси на Европейските общности срещу измами и други нередности."


Заключителни разпоредби

§ 10. В Закона за обществените поръчки (обн., ДВ, бр. 28 от 2004 г.; изм., бр. 53 от 2004 г., бр. 31, 34 и 105 от 2005 г., бр. 18, 33, 37 и 79 от 2006 г., бр. 59 от 2007 г., бр. 94 от 2008 г.) в чл. 124, ал. 1 се създава т. 4:

"4. да претърсват помещения, транспортни средства, както и други места, в които се съхранява документация на проверявания обект, и да изземват документи, записи на компютърни информационни данни и носители на компютърни информационни данни за осигуряване на доказателства - със съдействието на органите на Министерството на вътрешните работи, след получено разрешение от съда."


§ 11. В Закона за Министерството на вътрешните работи (обн., ДВ, бр. 17 от 2006 г.; изм., бр. 30, 102 и 105 от 2006 г., бр. 11, 31, 41, 46, 57, 64 и 109 от 2007 г. и бр. 28, 43 и 69 от 2008 г.) в чл. 72, ал. 1, т. 4 след думите "длъжностни лица" се поставя запетая и се добавя "включително на контрольорите на Европейската комисия".

-------------------------

Законът е приет от 40-то Народно събрание на 30 октомври 2008 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките