Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 96 от 7.XI

ПРАВИЛА ЗА РЕДА ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ДОСТЪП ДО ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩИТЕЛНИ УСЛУГИ ЧРЕЗ МРЕЖИТЕ ЗА НАЗЕМНО ЦИФРОВО РАДИОРАЗПРЪСКВАНЕ И ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩИТЕЛНИ УСЛУГИ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ЛИЦА СЪС СЛУХОВИ И ЗРИТЕЛНИ УВРЕЖДАНИЯ ЧРЕЗ ТЕЗИ МРЕЖИ (ПР

 

ПРАВИЛА ЗА РЕДА ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ДОСТЪП ДО ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩИТЕЛНИ УСЛУГИ ЧРЕЗ МРЕЖИТЕ ЗА НАЗЕМНО ЦИФРОВО РАДИОРАЗПРЪСКВАНЕ И ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩИТЕЛНИ УСЛУГИ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ЛИЦА СЪС СЛУХОВИ И ЗРИТЕЛНИ УВРЕЖДАНИЯ ЧРЕЗ ТЕЗИ МРЕЖИ (ПРИЕТИ С РЕШЕНИЕ № 2102 ОТ 8.Х.2008 Г. НА КРС)

В сила от 07.11.2008 г.
Издадени от Комисията за регулиране на съобщенията

Обн. ДВ. бр.96 от 7 Ноември 2008г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тези правила се уреждат редът за осигуряване на достъп до електронни съобщителни услуги чрез мрежите за наземно цифрово радиоразпръскване и достъпът на лица със слухови и зрителни увреждания до електронни съобщителни услуги.


Чл. 2. Предприятията, осъществяващи електронни съобщения чрез разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване, са длъжни да осигурят условия за достъп до електронни съобщителни услуги.


Чл. 3. (1) Достъпът до електронни съобщителни услуги чрез мрежите за наземно цифрово радиоразпръскване е свободен и не се ограничава.

(2) В определени случаи, описани в лицензиите, издавани от Съвета за електронни медии, и разрешенията за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър за наземно цифрово радиоразпръскване, издавани от Комисията за регулиране на съобщенията, достъпът до електронни съобщителни услуги, предоставяни чрез мрежите за наземно цифрово радиоразпръскване, би могъл да се осъществява при условията на условен достъп.


Чл. 4. Електронните съобщителни услуги, предоставяни чрез мрежите за наземно цифрово радиоразпръскване, са следните, без да се ограничават до:

а) телевизионни програми;

б) радиопрограми;

в) електронни програмни ръководства;

г) достъп до интернет и електронна поща;

д) електронна търговия и електронни банкови операции;

е) видео по заявка, интерактивни игри;

ж) обогатяване на съдържанието с аудиоописание, аудиосубтитри, специализирани субтитри и език на знаците, предназначени за лица със слухови и зрителни увреждания.


Глава втора.
ДОСТЪП ДО ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩИТЕЛНИ УСЛУГИ ЧРЕЗ МРЕЖИТЕ ЗА НАЗЕМНО ЦИФРОВО РАДИОРАЗПРЪСКВАНЕ

Чл. 5. (1) Предаваният цифров сигнал трябва да позволява приемането и декодирането му чрез потребителското оборудване, достъпно на пазара, което да отговаря на изискванията за съвместимост и да дава възможност на потребителя да се включва в цифрова платформа по негов избор.

(2) За предоставяне на услуги като: интерактивна телевизия, интернет или услуги за данни, е необходим канал за обратна връзка.

(3) Продажбите и маркетингът на крайни устройства с оценено съответствие и с декларация за съответствие в случаите, когато се изисква декларацията да придружава продукта по Закона за техническите изисквания за продуктите, се осъществяват свободно и могат да се извършват от продавачи на дребно, телекомуникационен или телевизионен оператор.


Чл. 6. Всеки аналогов телевизионен апарат с интегрален екран с видим диаметър над 42 сантиметра, който се предлага за продажба или под наем, трябва да бъде оборудван с най-малко един изход за отворен интерфейс (стандартизиран или съответстващ на стандарт, приет от призната европейска стандартизационна организация или съответстващ на отраслова спецификация), например съединител за общ интерфейс от типа DVB, който дава възможност за просто съединяване на периферни устройства и пренос на всички елементи на цифровия телевизионен сигнал, включително информация за интерактивни услуги и услуги с условен достъп.


Чл. 7. Предприятията, осъществяващи електронни съобщения чрез разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване, са задължени да използват отворени интерфейси за приложни програми.


Чл. 8. Предприятията, осъществяващи електронни съобщения чрез разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване, са длъжни да осигурят равнопоставен достъп до съвместими електронни програмни ръководства за всяка от предоставяните телевизионни програми.


Чл. 9. Обществените електронни съобщителни мрежи, създадени за разпространение на цифрови телевизионни услуги, трябва да имат възможност за разпространение на широкоекранни телевизионни услуги и програми.


Чл. 10. (1) Системите за условен достъп до цифрови радио- и телевизионни програми осигуряват на предприятията, предоставящи електронни съобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване, техническа възможност за икономически ефективен достъп до управлението на защитени услуги, предоставяни въз основа на условен достъп.

(2) Предприятията по ал. 1, управляващи системи за условен достъп, предоставят на операторите за радио- и телевизионна дейност и доставчиците на защитени услуги техническа възможност, която позволява техните цифрови услуги да се приемат само от зрителите или слушателите, които имат права на ползване чрез декодиращи устройства.

(3) Декодиращите устройства се управляват от предприятията, които предоставят услуги за условен достъп.

(4) Техническата възможност по ал. 2 се предоставя при условията на справедливост, обоснованост и равнопоставеност на операторите за радио- и телевизионно разпръскване и доставчиците на защитени услуги.

(5) Предприятията, предоставящи условен достъп, водят разделно счетоводство за услугата по ал. 2.


Чл. 11. (1) Правата за производство на продукти и системи за условен достъп - обекти на интелектуална собственост, се предоставят при справедливи, обосновани и равноправни условия.

(2) Предоставянето на правата по ал. 1 не се обвързва с условия, които забраняват, ограничават и затрудняват включването в същия продукт на:

1. общ интерфейс, позволяващ свързване с една или повече системи за достъп;

2. средства, специфични за друга система за достъп, при условие че се спазват обосновани условия, гарантиращи сигурността на обмен на информацията с операторите на системи за условен достъп.


Глава трета.
ОСИГУРЯВАНЕ НА ЕЛЕКТРОННИ СЪОБЩИТЕЛНИ УСЛУГИ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ЛИЦА СЪС СЛУХОВИ И ЗРИТЕЛНИ УВРЕЖДАНИЯ

Чл. 12. Предприятията, осъществяващи електронни съобщения чрез разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване, са длъжни да осигурят подходящ достъп до предоставяните от тях електронни съобщителни услуги на лица със слухови увреждания, осигурявайки специализирани субтитри и език на знаците в излъчваните телевизионни програми.


Чл. 13. Предприятията, осъществяващи електронни съобщения чрез разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване, са длъжни да осигурят подходящ достъп до предоставяните от тях електронни съобщителни услуги на лица със зрителни увреждания, осигурявайки аудиоописание и аудиосубтитри при излъчване на телевизионни програми.


Чл. 14. Предприятията, осъществяващи електронни съобщения чрез разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване, са задължени да гарантират безплатен достъп по подходящ начин на лицата със слухови и зрителни увреждания до събитията с важно обществено значение по смисъла на чл. 32, ал. 3 от Закона за радиото и телевизията съобразно списък, приет от Съвета за електронни медии.


Чл. 15. Специфични задължения относно включване в програмите, разпространявани чрез мрежите за наземно цифрово радиоразпръскване и предоставяне на достъп до електронни съобщителни услуги чрез мрежите за наземно цифрово радиоразпръскване, предназначени за лицата със слухови и зрителни увреждания, като специализирани субтитри, език на знаците, аудиоописание, аудиосубтитри, могат да бъдат налагани чрез лицензиите за радиодейност, издавани от Съвета за електронни медии, и разрешенията за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър за наземно цифрово радиоразпръскване, издавани от Комисията за регулиране на съобщенията.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тези правила "широкоекранна телевизионна услуга" е телевизионна услуга, която се състои изцяло или отчасти от програми, които се създават и редактират за излъчване в цялостен широкоекранен формат. Препоръчваният формат за широкоекранните телевизионни услуги е 16:9.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тези правила се приемат на основание чл. 49, ал. 1 от Закона за електронните съобщения и влизат в сила от деня на обнародването им в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките