Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 77 от 2.IX

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 18 ОТ 2005 Г. ЗА КРИТЕРИИТЕ, ПОКАЗАТЕЛИТЕ И МЕТОДИКАТА ЗА АКРЕДИТАЦИЯ НА ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ (ДВ, БР. 54 ОТ 2005 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 18 ОТ 2005 Г. ЗА КРИТЕРИИТЕ, ПОКАЗАТЕЛИТЕ И МЕТОДИКАТА ЗА АКРЕДИТАЦИЯ НА ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ (ДВ, БР. 54 ОТ 2005 Г.)

Издадена от Министерството на здравеопазването

Обн. ДВ. бр.77 от 2 Септември 2008г.

§ 1. В чл. 4, ал. 1 се правят следните изменения:

1. Точка 1 се изменя така:

"1. не по-рано от 12 месеца и не по-късно от 18 месеца след издаването на разрешение и започването на лечебната дейност - за лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите, диализните центрове и домовете за медико-социални грижи, след издаването на разрешение от директора на Изпълнителната агенция по трансплантация и започването на дейността - за тъканните банки, съответно след издаването на удостоверение за регистрация и започването на дейността - за лечебните заведения за извънболнична помощ, или след влизане в сила на акта за създаване - за лечебните заведения по чл. 5 от Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ)".

2. В т. 3 думите "най-късно до 3 месеца" се заменят с "не по-рано от 12 месеца и не по-късно от 18 месеца".


§ 2. В чл. 6 се правят следните изменения:

1. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Квотата на Националната здравноосигурителна каса се състои от три лица - двама представители на Националната здравноосигурителна каса и един представител на организация на потребителите на здравни услуги, определен от управителния съвет на Националната здравноосигурителна каса."

2. В ал. 9 думите "кандидатстващото за акредитация лечебно заведение" се заменят с "лечебните заведения".


§ 3. В чл. 7, ал. 2 думите "Българския лекарски съюз и от Съюза на стоматолозите в България" се заменят със "съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина".


§ 4. В чл. 8, ал. 1, т. 1 думите "забраната за участие по чл. 7, ал. 3" се заменят със "забраните по чл. 6, ал. 9 или по чл. 7, ал. 3".


§ 5. В чл. 12 ал. 2 се отменя.


§ 6. В чл. 13, ал. 3 думите "кандидатстващо за акредитация лечебно заведение" се заменят с "лечебните заведения".


§ 7. В чл. 16 се правят следните изменения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Минималният състав на експертната комисия при оценяване за цялостна медицинска дейност на лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите, диализните центрове, центровете за трансфузионна хематология, домовете за медико-социални грижи, медико-денталните центрове, диагностично-консултативните центрове и тъканните банки включва лекар (лекар по дентална медицина), юрист и икономист."

2. Създават се нови ал. 3 и 4:

"(3) Минималният състав на експертната комисия при оценяване за цялостна медицинска дейност на медико-диагностичните и медико-техническите лаборатории, медицинските центрове и денталните центрове включва лекар (лекар по дентална медицина), както и юрист или икономист.

(4) По предложение на акредитационния съвет в състава на експертната комисия могат да се включват лекари (лекари по дентална медицина) с различни признати специалности и медицинска сестра (акушерка, лаборант, рехабилитатор или зъботехник)."

3. Досегашните ал. 3 - 7 стават съответно ал. 5 - 9.


§ 8. Създава се чл. 16а:

"Чл. 16а. Експертите, които се включват в състава на експертната комисия, нямат право да участват в извършването на самооценяване на лечебните заведения."


§ 9. В чл. 17, ал. 2 т. 3 се изменя така:

"3. са участвали като консултанти при извършване на самооценяване на лечебни заведения."


§ 10. В чл. 18 след думата "акредитация" се добавя "в това число предложените от експертната комисия оценки".


§ 11. В чл. 19, т. 1 думите "забраните по" се заменят със "забраните по чл. 16а,".


§ 12. В чл. 21 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 2 се изменя така:

"2. програма за акредитация на диагностично-консултативни центрове, медицински центрове, медико-дентални центрове и диспансери без стационар - съгласно приложение № 2;".

2. Създава се т. 9:

"9. програма за акредитация на дентални центрове - съгласно приложение № 8а".


§ 13. В чл. 22 се създава ал. 4:

"(4) Оценяването на лечебните заведения за първична извънболнична медицинска помощ на базовите им възможности за обучение на студенти и специализанти и обучение за целите на продължаващото медицинско обучение се извършва по приложение № 12."


§ 14. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2, 3 и 4 думите "самостоятелното оценяване" се заменят с "оценяването".

2. Създава се ал. 6:

"(6) При оценяването по чл. 22, ал. 4 на лечебните заведения за първична извънболнична медицинска помощ не се извършва оценяване на цялостната медицинска дейност и на отделни видове медицински дейности."


§ 15. В чл. 24 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Лекарят, който ръководи и управлява лечебното заведение за първична извънболнична помощ, взема решение за провеждане на доброволна акредитационна процедура и изготвя доклад за самооценка."


§ 16. В чл. 25 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 изречение второ се изменя така:

"Отговорност за съдържанието на доклада за самооценка носи управителят, съответно изпълнителният директор, на лечебното заведение."

2. В ал. 3 се правят следните промени:

а) в т. 2 след думите "по ал. 1" се добавя "на хартиен и електронен носител;";

б) точка 4 се заличава.


§ 17. В чл. 27 се създава ал. 3:

"(3) Лечебното заведение е длъжно да окаже пълно съдействие на експертната комисия."


§ 18. В чл. 28 се създава ал. 3:

"(3) Експертната комисия може да направи предложение до Акредитационния съвет за прекратяване на акредитационната процедура при липса на доказателства към доклада за самооценка, както и при отказ от страна на лечебното заведение да й предостави доказателства."


§ 19. В чл. 29 се правят следните изменения и допълнения:

1. В края на ал. 1 се добавят изречения трето и четвърто: "В обобщения доклад експертната комисия задължително отчита изпълнението на препоръките от предходната акредитация на лечебното заведение и препоръките, дадени на лечебното заведение от Националната здравноосигурителна каса, Регионалните центрове по здравеопазване, Регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве, Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз и други контролни органи. В доклада експертната комисия оценява и доклада за самооценка на лечебното заведение."

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Управителят, съответно директорът, може да направи възражение по доклада на експертната комисия в тридневен срок от получаването му. С възражението може да бъде направено искане за откриване на контролно производство."

3. Създава се нова ал. 4:

"(4) В срока по ал. 3 управителят, съответно директорът, представя писмено становище по доклада на експертната комисия, по оценките, определени от експертната комисия, и по работата й."

4. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и се изменя така:

"(5) Възражението по ал. 3 и становището по ал. 4 се подават до Акредитационния съвет чрез ръководителя на звеното за административно-техническо обслужване. Към тях се прилага копие от писмото, с което докладът на експертната комисия е изпратен на управителя, съответно директора на лечебното заведение."


§ 20. В чл. 30 думите "чл. 29, ал. 2 и 3" се заменят с "чл. 29, ал. 2 - 4" и накрая се добавя "на хартиен и електронен носител и кратко резюме на доклада."


§ 21. Член 33 се изменя така:

"Чл. 33. (1) В срок до един месец след представяне от доклада на експертната комисия Акредитационният съвет се произнася с решение, с което присъжда:

1. оценка на цялостната медицинска дейност на лечебното заведение и срок, за който тя се присъжда;

2. оценка на отделните медицински и други дейности на лечебното заведение и срок, за който тя се присъжда;

3. оценка на обучението на студенти и/или специализанти в лечебното заведение и срок, за който тя се присъжда.

(2) В случай, че с възражението по чл. 29, ал. 3 е направено искане за откриване на контролно производство, Акредитационният съвет изразява мотивирано становище по искането. Ако становището е положително, срокът по ал. 1 спира да тече до приключване на контролното производство.

(3) В срока по ал. 1 Акредитационният съвет може да направи мотивирано искане за откриване на контролно производство. В този случай срокът по ал. 1 спира да тече до приключване на контролното производство.

(4) Акредитационният съвет може да промени оценката на експертната комисия:

1. за цялостната или отделна медицинска дейност на лечебното заведение, определена по технологичната методика за оценяване (приложение № 10 към чл. 28, ал. 2), за което се мотивира;

2. за цялостната медицинска дейност на лечебното заведение при акредитация в обем по чл. 23, ал. 1, т. 1, ако средната обща оценка на отделните му медицински дейности е различна от предлаганата от експертната комисия оценка за цялостна медицинска дейност.

(5) Акредитационната оценка не е показател за икономическата ефективност на дейността на акредитираното лечебно заведение.

(6) Решението по ал. 1 се вписва в стандартен протокол, който се представя на министъра на здравеопазването за утвърждаване.

(7) На основание решението на Акредитационния съвет министърът на здравеопазването в 15-дневен срок издава заповед за определяне на акредитационната оценка на лечебното заведение и срока, за който тя се присъжда. В заповедта за определяне на акредитационна оценка за обучение на студенти и/или специализанти се вписват видът на обучението и специалностите.

(8) В случаите по чл. 28, ал. 3 Акредитационният съвет прави предложение до министъра на здравеопазването да прекрати акредитационната процедура на лечебното заведение."


§ 22. В чл. 34 се правят следните изменения и допълнения:

1. В основния текст на ал. 1 думите "чл. 33, ал. 4" се заменят с "чл. 33, ал. 7".

2. В ал. 1 т. 2 се изменя така:

"2. по искане на акредитационния съвет."

3. Алинея 6 се изменя така:

"(6) Контролната комисия в срок до 3 работни дни от назначаването й извършва проверка по документи, а при необходимост - и в лечебното заведение, и внася доклад в акредитационния съвет не по-късно от 15 работни дни от назначаването й."

4. В ал. 7 думите "чл. 33, ал. 4" се заменят с "чл. 33, ал. 7".


§ 23. В чл. 36 се създава ал. 5:

"(5) В лечебните заведения, получили лоша акредитационна оценка, не се провежда междинен одит."


§ 24. Навсякъде в чл. 39 думите "чл. 33, ал. 4" се заменят с "чл. 33, ал. 7".


§ 25. В чл. 41, ал. 2, т. 3 думите "от лечебното заведение" се заменят с "на лечебните заведения".


§ 26. В чл. 42 думите "чл. 33, ал. 4" се заменят с "чл. 33, ал. 7".


§ 27. В § 1 от допълнителната разпоредба се създава т. 7:

"7. Междинният одит е проверка на лечебните заведения в рамките на срока на акредитационната оценка, която има за цел гарантиране на устойчиво ниво на качеството на медицинската дейност."


§ 28. В приложение № 1 към чл. 21, т. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В направление 1:

а) в критерий 2:

аа) думите "Оценъчни показатели - 5" се заменят с "Оценъчни показатели - 7";

аб) в показател 2.1.3 знакът "*" се заличава;

ав) създава се показател 2.3:

"2.3. Броят на лекарите, които работят в болницата на основен трудов договор, е 80 % от общия брой лекари, които работят в болницата на трудов договор или имат сключен граждански договор с болницата.";

б) в критерий 4 се правят следните изменения:

ба) след наименованието на критерия "Информационно осигуряване" се добавят думите "коефициент на тежест 3 (к.т. 3)";

бб) думите "Оценъчни показатели - 1" се заменят с "Оценъчни показатели - 6";

бв) в показател 4.1 знакът "*" се заличава и думите "В лечебното заведение има информационна система, съдържаща данни за:" се заменят с "Лечебното заведение управлява резултатите от дейността и поддържа информационна система с данни за:";

в) в критерий 6:

ва) след наименованието на критерия "Дейности за подобряване на качеството" се добавят думите "коефициент на тежест 2 (к.т. 2)";

вб) думите "Оценъчни показатели - 2" се заменят с "Оценъчни показатели - 4";

вв) създават се показатели 6.3 и 6.4:

"6.3. Относителен дял на пациентите, лекувани с антибиотици след доказване на етиологичния причинител на инфекцията, спрямо общия брой пациенти, лекувани с антибиотици.

6.4. Средноаритметичният процент на цезарови сечения за периода от последните три години е под:

- 35 % (за специализирани болници по акушерство и гинекология и университетски болници, в които има отделение (клиника) по акушерство и гинекология);

- 25 % (за многопрофилни областни болници, в които има отделение (клиника) по акушерство и гинекология);

- 13 % (за останалите видове болници, в които има отделение по акушерство и гинекология);";

г) в критерий 7 показател 7.1 се изменя така:

"7.1. Лечебното заведение:

7.1.1. има план за защита при бедствия;

7.1.2. провежда практически упражнения по организационната схема най-малко веднъж годишно, удостоверено с протокол;

7.1.3. има план за привеждане на лечебното заведение в готовност за работа във военно време, както и военновременен план (само за лечебните заведения, определени със заповед на министъра на здравеопазването);

7.1.4. има определен специалист по отбранително-мобилизационна подготовка (само за лечебните заведения по т. 7.1.3)".

2. В направление 2 се правят следните изменения:

а) в критерий 4:

аа) думите "Показатели - всички задължителни" се заменят с "Оценъчен показател - 1";

аб) показател *4.3. се изменя така:

"*4.3. Лечебното заведение информира близките на починал пациент, че на починалите в лечебно заведение се извършва аутопсия и че изключения се допускат само при писмено желание на близките и след разрешение от ръководителя на лечебното заведение.";

ав) създава се показател 4.4:

"4.4. На над 70 % от починалите пациенти в лечебното заведение е извършена аутопсия";

б) в критерий 5 показател 5.2.5 се изменя така:

"5.2.5. епикриза след изписване".

3. Таблицата за оценяване се изменя така:

"1. Таблица за оценяване


Направление Критерий Брой оценъчни Съотношение Точки на Коефи- Оценка
    показатели на броя на критерия циент  
    в критерия изпълнените   на тежест  
      оценъчни      
      показатели      
      спрямо общия      
      брой оценъчни      
      показатели      
      в критерия,      
      изчислено в      
      проценти      
1 1 задължителен        
  2 7     x 2  
  3 3     x 2  
  4 6     x 3  
  5 2     x 2  
  6 4     x 2  
  7 10        
2 1 5        
  2 3        
  3 7        
  4 1        
  5 4        
  6 задължителен        
3 1 4     x 2  
  2 6        
  3 2        

"

4. Скалата за оценяване се изменя така:

"2. Скала за оценяване

от 76 точки (91%) до 84 точки (100%) - отлична оценка за срок пет години;

от 68 точки (81%) до 75 точки (90%) - много добра оценка за срок четири години;

от 42 точки (50%) до 67 точки (80%) - добра оценка за срок три години;

при изпълнени всички задължителни показатели и под 42 точки (50%) - средна оценка за срок две години;

при неизпълнение дори на един задължителен показател - лоша оценка за срок една година."


§ 29. В приложение № 2 към чл. 21, т. 2 се правят следните изменения:

1. В наименованието на приложението навсякъде думите "стоматологични центрове" се заличават.

2. В направление 1, критерий № 6 се правят следните изменения:

а) думите "Оценъчни показатели - 9" се заменят с "Оценъчни показатели - 6";

б) показател 6.1 се изменя така:

"6.1. Лечебното заведение има план за защита при бедствия."

3. В таблицата за оценяване на реда, съответстващ на критерий 6, в колона трета "Брой показатели" числото "9" се заменя с "6".


§ 30. В приложение № 3 към чл. 21, т. 3, направление № 1, критерий № 5 показател 5.1 се изменя така:

"5.1. Медико-техническата лаборатория има план за защита на медико-техническата лаборатория при бедствия и провежда практически упражнения по организационната схема най-малко веднъж годишно, удостоверено с протокол."


§ 31. В приложение № 4 към чл. 21, т. 4 се правят следните изменения:

1. В направление № 1, критерий № 6:

а) думите "Оценъчни показатели - А-9 или Б-7" се заменят с "Оценъчни показатели А-8 или Б-7";

б) показател 6.1 се изменя така:

"6.1. Медико-диагностичната лаборатория:

6.1.1. има план за защита при бедствия;

6.1.2. провежда практически упражнения от организационната схема най-малко веднъж годишно, удостоверено с протокол."

2. В таблицата за оценяване на реда, съответстващ на критерий 6, в колона 3 означението "А-9" се заменя с "А-8".


§ 32. В приложение № 5 към чл. 21, т. 5 се правят следните изменения:

1. В направление № 1, критерий № 6:

а) думите "Оценъчни показатели - А-16 или Б-11" се заменят с "Оценъчни показатели А-14 или Б-10";

б) показател 6.1 се изменя така:

"6.1. Диализният център:

6.1.1. има план за защита при бедствия;

6.1.2. провежда практически упражнения по организационната схема най-малко веднъж годишно, удостоверено с протокол."

2. В таблицата за оценяване на реда, съответстващ на критерий 6, в колона 3 думите "А-16 или Б-11" се заменят с "А-14 или Б-10".


§ 33. В приложение № 6 към чл. 21, т. 6, направление № 1, критерий № 6 показател *6.1 се изменя така:

"*6.1. Тъканната банка:

6.1.1. има план за защита при бедствия;

6.1.2. провежда практически упражнения по организационната схема най-малко веднъж годишно, удостоверено с протокол."


§ 34. В приложение № 7 към чл. 21, т. 7 се правят следните изменения и допълнения:

1. В направление № 1, критерий № 7:

а) думите "Оценъчни показатели - 9" се заменят с "Оценъчни показатели - 8";

б) показател 7.1 се изменя така:

"7.1. Домът за медико-социални грижи за деца:

7.1.1. има план за защита при бедствия;

7.1.2. провежда практически упражнения по организационната схема най-малко веднъж годишно, удостоверено с протокол."

2. В таблицата за оценяване на реда, съответстващ на критерий 7, в колона 3 числото "9" се заменя с "8".


§ 35. В приложение № 8 към чл. 21, т. 8 в направление № 1, критерий № 7, показател 7.1 се изменя така:

"7.1. Центърът за трансфузионна хематология:

7.1.1. има план за защита при бедствия;

7.1.2. провежда практически упражнения по организационната схема най-малко веднъж годишно, удостоверено с протокол;

7.1.3. има план за привеждане на лечебното заведение в готовност за работа във военно време, както и военновременен план;

7.1.4. има определен специалист по отбранително-мобилизационна подготовка (А)."


§ 36. Създава се приложение № 8а:

"Приложение № 8а към чл. 21, т. 9


ПРОГРАМА ЗА АКРЕДИТАЦИЯ НА ДЕНТАЛНИ ЦЕНТРОВЕ


ОЦЕНЯВАНЕ НА ЦЯЛОСТНАТА МЕДИЦИНСКА ДЕЙНОСТ НА ДЕНТАЛНИ ЦЕНТРОВЕ


Направление № 1

Оценяване на условията и средствата, с които се оказват здравните услуги

Критерий № 1

Управление на денталния център

Показатели - всички са задължителни

*1.1. Денталният център има удостоверение за регистрация:

1.1.1. има съответствие на дейността, осъществявана от денталния център и вписаната в удостоверението за регистрация;

1.1.2. фактическата структура отговаря на посочената в правилника за устройството, дейността и вътрешния ред на денталния център.

*1.2. Денталният център се управлява съгласно Търговския закон и ЗЛЗ от лице, което отговаря на законовите изисквания за образователно-квалификационна степен, специалност и назначаване.

*1.3. Длъжностните характеристики регламентират правата, задълженията и отговорностите на всички работещи в денталния център.

*1.4. Наличие на програма за развитие и управление на денталния център, включваща:

1.4.1. визия, цели и задачи на денталния център;

1.4.2. анализ на дейността на денталния

център;

1.4.3. насоки за развитие.

*1.5. Дентални центрове с разкрити легла за наблюдение, в които се извършват инвазивни манипулации, имат сключен договор с лечебни заведения за болнична помощ за прием на пациенти при усложнения.

*1.6. Дентални центрове, които осъществяват зъбопротезна дентална помощ, работят с регистрирани медико-технически лаборатории или имат в структурата си зъботехническо звено.

Критерий № 2

Управление на човешките ресурси

Показателят е задължителен

*2. В денталния център има програма за следдипломно продължаващо обучение на лекарите по дентална медицина.

Критерий № 3

Съответствие на материално-техническата база, медицинската и денталната апаратура и инструментариум с вида и предмета на дейност

Оценъчни показатели - 2

*3.1. Съответствие с действащите в страната здравни норми и изисквания, доказано със заключения на органите на РИОКОЗ. Съответствие на наличната медицинска/дентална апаратура и оборудване с минималните изисквания на медицинските стандарти по клинични направления, застъпени в дейността на денталния център.

3.2. Съответствие на наличната медицинска/дентална апаратура и оборудване с дейностите, които осъществява денталният център.

3.3. На наличната медицинска/дентална апаратура се извършва периодична профилактика и поддръжка.

Критерий № 4

Информационно осигуряване

Оценъчни показатели - 3

4.1. В денталния център се регистрират данни за:

4.1.1. преминалите пациенти;

4.1.2. наличност и движение на лекарствените продукти и медицинските изделия;

4.1.3. наличност и технологичните данни на медицинска/дентална апаратура.

Критерий № 5

Дейности за подобряване качеството (к. т. 2)

Оценъчни показатели - 4

5.1. Ръководителят на денталния център анализира, контролира и предприема действия относно: осъществяваната дентална дейност; своевременността и ефективността на оказваната дентална дейност.

5.2. Денталният център има и изпълнява система за повишаване на качеството, съобразена с предмета на дейност на лечебното заведение.

5.3. В денталния център има вътрешен ред за проучване удовлетвореността на пациентите от качеството на оказваната им дентална помощ.

5.4. В денталния център има утвърден ред за разглеждане на жалби.

Критерий № 6

Дейности за сигурност и безопасност на пациентите и персонала

Оценъчни показатели - 5

6.1. Лечебното заведение има план за защита при бедствия;

6.2. Осигурени са здравословни и безопасни условия на труд на работещите в денталния център.

6.3. В денталния център има програма за профилактика и контрол на вътреболничните инфекции, утвърдена от ръководителя на лечебното заведение.

6.4. Всички работещи в денталния център са запознати срещу подпис със задълженията и отговорностите им, произтичащи от програмата за профилактика и контрол на вътреболничните инфекции.

6.5. Текущият контрол по изпълнението на програмата за профилактика и контрол на вътреболничните инфекции се осъществява от ръководителя на денталния център, а периодичният - от писмено определено от ръководителя лице.

Направление № 2

Оценяване на дейностите, чрез които се оказват здравните услуги

Критерий № 1

Достъп на пациентите

Оценъчни показатели - 6

1.1. Денталният център е обявил по подходящ начин своите цели и задачи.

1.2. Денталният център информира пациента относно видовете и спецификата на административните, денталните и другите услуги, които предлага лечебното заведение.

1.3. Денталният център информира пациента относно реда, условията, финансирането и документирането на диагностично-лечебните дейности.

1.4. Денталният център осигурява възможност на гражданите за получаване по телефон и/или чрез web страница на информация за видовете дентална помощ, реда и условията, при които я предоставя.

1.5. Денталният център информира потребителите на дентални услуги за вида и разположението на отделните си структури чрез информационни табели.

1.6. В денталния център съществуват условия за улесняване достъпа на хора с увреждания.

Критерий № 2

Прием на пациентите

Оценъчни показатели - 2

2.1. Диагностично-лечебната дейност на пациенти в денталния център се осъществява от лекар(и) по дентална медицина с призната специалност, съответстваща на профила на специализирания кабинет, и/или лекари по дентална медицина без специалност под ръководството на специалист.

2.2. Диагностично-лечебната дейност в денталния център е обезпечена с лекарствени продукти, пособия, инструментариум и апаратура за действия при животозастрашаващи състояния.

Критерий № 3

Информираност на пациентите

Оценъчни показатели - 7

*3.1. Денталният център предоставя на пациента информация за:

3.1.1. длъжността и имената на лицата, които участват в диагностично-лечебния процес;

3.1.2. размера на евентуалното му финансово участие при изследванията и лечението;

3.1.3. вътрешния ред в денталния център, с който следва да се съобразяват пациентът и неговият придружител.

3.2. Лекуващият лекар по дентална медицина информира:

3.2.1. пациента (неговия законен представител (попечител); друго лице, определено от пациента; лицето по чл. 162, ал. 3 от Закона за здравето) за здравното му състояние, за вида и обема на диагностичните и лечебните процедури, които е необходимо да се приложат;

3.2.2. пациента (неговия законен представител (попечител); лицето по чл. 162, ал. 3 от Закона за здравето) за правото му да определи лицата, които той желае да бъдат информирани за здравословното му състояние.

3.3. Денталният център е създал условия за зачитане правата и достойнството на пациента по време на пребиваването му в него, като:

3.3.1. във връзка с диагностично-лечебния процес пациентът може да получи отговори на въпроси, които поставя в условията на личен разговор;

3.3.2. осигурява визуална изолация при извършване на медицински дейности, когато е необходимо;

3.3.3. се уважава религията му;

3.3.4. в случаите на присъствие на студенти и специализанти се иска неговото съгласие;

3.3.5. се уважава желанието му да прекрати по всяко време ползването на прилаганите му дентални услуги, след като бъде писмено информиран за рисковете, които поема.

Критерий № 4

Информирано съгласие на пациентите

Показатели - всички са задължителни

*4.1. Има утвърдени от ръководителя на денталния център правила за предоставяне по достъпен начин на информация на пациента (и/или на неговия законен представител (попечител); или на лицето по чл. 162, ал. 3 от Закона за здравето) относно провеждането на предстоящи диагностични и лечебни процедури, ползите и рисковете от тях и съществуващите алтернативи.

*4.2. В определените с нормативен акт случаи пациентът (и/или неговият законен представител (попечител); или лицето по чл. 162, ал. 3 от Закона за здравето) след информиране изразява своето писмено съгласие за извършване на съответните процедури и интервенции.

Критерий № 5

Прилагане на дентални дейности

Оценъчни показатели - 2

5.1. Ръководителят на денталния център контролира съответствието между изпълняваните дентални дейности и тези в удостоверението за регистрация на лечебното заведение.

5.2. Денталният център осъществява дейности по собствени клинични протоколи (терапевтични алгоритми) в съответствие с предмета си на дейност в случите, когато няма утвърдени медицински стандарти в съответната област.

Критерий № 6

Напускане на денталния център

Оценъчни показатели - 5

6.1. Денталният център е създал и изпълнява писмени правила за действията, които следва да се извършат след приключване на денталната помощ, оказвана на пациента.

6.2. При напускане на денталния център пациентът:

6.2.1. получава информация за други услуги, от които се нуждае;

6.2.2. получава указания за продължаващо лечение, хранителен, двигателен и трудов режим и за предпазване от рискови за здравето фактори;

6.2.3. получава указания за вторични и други дентални прегледи - дата, час, кабинет, лекар по дентална медицина, необходима медицинска документация;

6.2.4. получава препис от резултатите от извършените прегледи и изследвания.

Критерий № 7

Документооборот

Оценъчни показатели - 2

7.1. В денталния център има правилник за документооборота, в който са разписани редът и начинът за водене, съхраняване, защита, обмен и предоставяне на информацията за здравното състояние на пациента.

*7.2. В денталния център има пациентно досие, което съдържа амбулаторен лист (когато се изисква), данни за проведени диагностични процедури и изследвания, оперативни и анестезиологични протоколи, данни за диспансеризация на пациентите, писмено изразено съгласие за провеждане на диагностични и лечебни методи и всички медицински документи, издавани във връзка със здравното състояние на пациента.

*7.3. Амбулаторен лист (в случаите, когато се изисква) се съставя от лекуващ лекар по дентална медицина, включително и при посещение в дома на пациента.

7.4. Отговорностите на лицата, които участват в съставянето и поддържането на пациентните досиета (лекари по дентална медицина, специализанти и др.), са писмено определени.

Забележка. Показателите, означени със знак "*", са задължителни.

1. Таблица за оценяване


Направление Критерий Брой оценъчни Съотношение Точки на Коефи- Оценка
    показатели на броя на критерия циент  
    в критерия изпълнените   на тежест  
      оценъчни      
      показатели      
      спрямо общия      
      брой оценъчни      
      показатели      
      в критерия,      
      изчислено в      
      проценти      
1 1 задължителен        
  2 задължителен        
  3 2        
  4 3        
  5 4     x 2  
  6 5        
2 1 6        
  2 2        
  3 7        
  4 задължителен        
  5 2        
  6 5        
  7 2        
             

2. Скала за оценяване:

от 40 точки (91%) до 44 точки (100%) - отлична оценка за срок пет години;

от 36 точки (81%) до 39 точки (90%) - много добра оценка за срок четири години;

от 22 точки (50%) до 35 точки (80%) - добра оценка за срок три години;

при изпълнени всички задължителни показатели и под 21 точки (50%) - средна оценка за срок две години;

при липса дори на един задължителен показател - лоша оценка за срок от една година."


§ 37. В приложение № 9 към чл. 22, ал. 1, т. 4 в част 1. Общи показатели, приложими за клиника (отделение) без оглед на неговия клиничен профил се правят следните промени:

1. Думите "оценъчни показатели 15" се заменят "оценъчни показатели 19".

2. Знакът "*" в показател 1.2.4 се заличава.

3. В показател 1.7 се правят следните изменения:

а) думите "*1.7. В клиниката (отделението) се събират, обработват и анализират данни за:" се заменят с "1.7. В клиниката (отделението) се води информация, анализира се и се управлява структурата съобразно данните за:";

б) в показател 1.7.3 след числото 1.7.3 се добавят думите "(отнася се за структури с легла)";

в) показател 1.7.4 се изменя така:

"1.7.4. предоперативен престой и оперативна активност (отнася се за медицински структури с хирургически профил), структура на операциите по вид и обем".

4. Показател 1.7.5 се изменя така:

"1.7.5. резултатите от проведеното лечение и периодичен анализ на настъпилите усложнения по време на болничния престой."


§ 38. В приложение № 11 се правят следните изменения:

1. В наименованието думите "по чл. 22, ал. 4" се заменят с "по чл. 22, ал. 3".

2. В част Оценяване т. 7 се изменя така:

"7. Полученият резултат съответства на следните оценки:

от 29 точки (91%) до 32 точки (100%) - отлична оценка за срок пет години;

от 26 точки (81%) до 28 точки (90%) - много добра оценка за срок четири години;

от 16 точки (51%) до 25 точки (80%) - добра оценка за срок три години;

под 16 точки (50%) - без право на обучение".


§ 39. Създава се приложение № 12:

"Приложение № 12 към чл. 22, ал. 4


ПРОГРАМА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ НА ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ ЗА ПЪРВИЧНА ИЗВЪНБОЛНИЧНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ НА БАЗОВИТЕ ИМ ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ОБУЧЕНИЕ НА СТУДЕНТИ И СПЕЦИАЛИЗАНТИ


Критерий № 1

Съответствие на лечебното заведение с нормативните изисквания за обучение на студенти и/или специализанти

Показатели - всички са задължителни

*1.1. Лечебното заведение има удостоверение за осъществяване на лечебна дейност, издадено от регионалния център по здравеопазване.

*1.2. Лекарят, учредил индивидуална или групова практика, има придобита специалност "Обща медицина".

*1.3. Лекарят, кандидат за ръководител на практическо обучение по "Обща медицина", има професионален опит като общопрактикуващ лекар поне 5 години.

*1.4. Лечебното заведение разполага с учебната програма за провеждане на практическо обучение на студенти и специализанти, която се предоставя от Медицинския университет.

*1.5. Лечебното заведение разполага с допълнително работно място за обучаващия се /специализиращия.

*1.6. Лекарят, кандидат за ръководител на практическо обучение по "Обща медицина", има регистрирани не по-малко от 1300 здравноосигурени лица с разнообразна възрастова структура на практиката и пациенти под диспансерно наблюдение.

*1.7. Лекарят, кандидат за ръководител на практическо обучение по "Обща медицина", има минимум 3 участия годишно в организирани форми на продължаващото медицинско обучение за общопрактикуващи лекари.

*1.8. Лекарят, кандидат за ръководител на практическо обучение по "Обща медицина", да има сключен договор с НЗОК и/или здравноосигурителни фондове.

Критерий № 2

Устройство и материални ресурси

Оценъчни показатели 10

Показател 2.1. Лечебното заведение разполага най-малко с по един кабинет за извършване на консултации (прегледи) за всеки лекар, който в даден момент работи там.

Показател 2.2. Във всеки кабинет за консултации има условия, които създават удобства и безопасност за пациентите и за персонала.

Показател 2.3. Лечебното заведение разполага с чакалня, която е достатъчно голяма, за да побере обичайния брой пациенти или други посетители, които се събират в даден момент.

Показател 2.4. Лечебното заведение разполага с помещения за извършване на манипулации.

Показател 2.5. В лечебното заведение има писмена информация (брошури, табла и др.) за телефонните номера, включително и на мобилните телефони, достъпни за пациентите.

Показател 2.6. В лечебното заведение винаги има необходимите стерилни инструменти.

Показател 2.7. На персонала в лечебното заведение се осигуряват условия на труд в съответствие със Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

Показател 2.8. Лечебното заведение има медицинска апаратура и софтуерен продукт, които съответстват на характера на дейността й.

Показател 2.9. Лекарят от лечебното заведение има "лекарска чанта", съдържаща основното оборудване, лекарства и консумативи, необходими за посещения в дома на пациентите и за оказване на спешна медицинска помощ.

Показател 2.10. Помещенията в лечебното заведение са лесно достъпни, включително за хора с физически увреждания и майки с детски колички.

Критерий № 3

Персонал

Оценъчни показатели 6

Показател 3.1. Лечебното заведение има достатъчен брой постоянен и временно нает персонал, който може да осигурява своевременно и в пълен обем съответните медицински услуги, съобразно броя на записаните пациенти.

Показател 3.2. Персоналът на лечебното заведение има професионална компетентност, която непрекъснато поддържа и позволява да се осигурява качество на медицинската помощ.

Показател 3.3. Медицинският персонал (медицински сестри, акушерки, рехабилитатори и др.) е подходящо обучен и е включен в работата за осигуряване на качество и в продължаващо обучение.

Показател 3.4. Лекарите и другият персонал правят анализ и оценка на качеството на медицинската помощ и на резултатите от работата.

Показател 3.5. Персоналът има достъп до справочни материали и източници на информация от областта на клиничната и превантивната медицина.

Показател 3.6. В обичайното работно време на лечебното заведение освен лекаря в него има поне още един член на персонала, който може да окаже помощ при възникване на спешни случаи и да реагира на постъпили оплаквания от пациентите.

Критерий № 4

Процеси и дейности

Оценъчни показатели 18

Показател 4.1. Броят на часовете за амбулаторен прием през деня е съобразен с броя на пациентите на лечебното заведение, което изключва възможността медицинската помощ да се получи в срок, по-дълъг от два дни.

Показател 4.2. В графика за работното време има предвидени часове за домашни посещения.

Показател 4.3. В графика за работното време има предвидени часове за прием за "детски консултации на новородени, кърмачета и деца до 3 години" и за "женски консултации" в часове, различни от тези за прием на възрастни пациенти и деца със здравни проблеми.

Показател 4.4. Лечебното заведение има система за назначаване на часове за посещения, която е в съответствие с потребностите на пациенти със спешни и неотложни медицински проблеми и на пациенти, които се нуждаят от по-дълго време за консултация.

Показател 4.5. Пациентите, регистрирани в лечебното заведение, се посещават от своя общопрактикуващ лекар в дома, когато съществуват медицински показания за това.

Показател 4.6. Лекарите в лечебното заведение осигуряват 24-часово индивидуално, по график - при груповите практики, или по договаряне с други практики, оказване на първична медицинска помощ извън работното време.

Показател 4.7. В лечебното заведение има табела, разясняваща как може да се получи медицинско обслужване извън работното време (например посочен телефон за връзка, адрес на лечебно заведение и др.).

Показател 4.8. Персоналът на лечебното заведение осигурява на пациентите възможност да изложат своите здравни проблеми и им дава достатъчно информация, преди да изразят информирано съгласие за предлаганите здравни грижи.

Показател 4.9. Лечебното заведение осигурява на пациентите необходимата информация във връзка с осъществяваните медицински услуги.

Показател 4.10. Лекарят (лекарите) задължително информира пациентите за целите, значението, ползата и рисковете от предлаганите изследвания, направления или лечение, което се регистрира в медицинските записи.

Показател 4.11. Персоналът на лечебното заведение информира пациентите за възможните разходи за лечение, изследвания и процедурите преди тяхното започване.

Показател 4.12. В лечебното заведение се осигурява медицинска помощ на пациентите в съответствие с клиничните наръчници и протоколи.

Показател 4.13. Лечебното заведение си сътрудничи с други лечебни заведения и организации от областта на здравните и социалните грижи с оглед подобряване на грижите за пациентите.

Показател 4.14. Лечебното заведение участва или сътрудничи в изпълнението на обществени програми за здравна промоция и профилактика.

Показател 4.15. Лечебното заведение разполага с различни материали и източници на информация (табла, брошури или компютърни програми) относно възможността за предпазване на пациентите от заболявания.

Показател 4.16. Лечебното заведение осигурява достатъчни по обем и качество здравна профилактика и ранно откриване на заболяванията (медицински скрининг) при спазване на действащите нормативни актове, както и при използване на научноутвърдени указания.

Показател 4.17. Лечебното заведение диспансеризира болните с хронични заболявания в съответствие с Наредба № 39 от 2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията (ДВ, бр. 106 от 2004 г.).

Показател 4.18. Лечебното заведение извършва системен мониторинг на пациентите с хронични заболявания.

Критерий № 5

Информационно осигуряване

Оценъчни показатели 5

Показател 5.1. За всеки пациент в лечебното заведение има отделно досие от документи, които съдържат цялата клинична информация за него.

Показател 5.2. Медицинските досиета съдържат точна информация за всяка проведена консултация на пациента и тази информация е достатъчна, за да позволи на друг лекар да продължи лечението на пациента.

Показател 5.3. Медицинските досиета на пациентите не се съхраняват и не се оставят на места, до които имат достъп външни лица.

Показател 5.4. В лечебното заведение има специална картотека за съхраняването на медицинските досиета.

Показател 5.5. В лечебното заведение има система за проследяване и изпращане на съобщения на пациенти с отклонения в клинико-лабораторните, образните и други изследвания в случаите, когато те не са запознати с резултатите.

Критерий № 6

Права на пациентите

Оценъчни показатели 4

Показател 6.1. Медицинската помощ в лечебното заведение винаги и при всички обстоятелства се оказва при зачитане на правата на пациентите независимо от пол, възраст, религия, етническа принадлежност, сексуална ориентация или здравословно състояние.

Показател 6.2. Лекарят (лекарите) и персоналът не могат да откажат достъп до медицинска помощ на пациент на основание пол, възраст, религия, етническа принадлежност, сексуална ориентация или здравословно състояние.

Показател 6.3. В лечебното заведение има документация за постъпилите оплаквания, мнения и забележки на пациентите и съответните отговори.

Показател 6.4. Присъствието на трето лице, наблюдаващо или включено в клиничната дейност, е възможно само с изричното съгласие на пациента.

Оценяване:

1. Показателите със "*" са задължителни и не влизат в броя на показателите, които участват в оценката.

2. При липса дори на един показател, отбелязан със "*", се поставя лоша оценка и акредитацията не продължава.

3. Оценяването на оценъчните показатели се извършва, като всеки показател, който отговаря на стандарта, се оценява с 2 точки; всеки показател, който частично отговаря на стандарта, се оценява с 1 точка; всеки показател, който не отговаря на стандарта, се оценява с 0.

4. Оценката е сумарен резултат от оценките на всички показатели по критериите от № 2 до № 6.

5. Полученият резултат съответства на следните оценки:

от 78 - 86 точки - отлична оценка за срок пет години;

от 69 - 77 - много добра оценка за срок четири години;

от 60 - 68 - добра оценка за срок три години;

под 60 точки - без право на обучение."


Допълнителни разпоредби

§ 40. Навсякъде в наредбата думите "Съюз на стоматолозите в България", "стоматолог", "стоматолози" и "стоматологичен център" се заменят съответно с думите "Български зъболекарски съюз", "лекар по дентална медицина", "лекари по дентална медицина", "дентален център".


Преходни разпоредби

§ 41. Индивидуалните практики за първична извънболнична медицинска помощ, които са определени за провеждане на практическо обучение за придобиване на специалност "обща медицина" по реда на чл. 7, ал. 3 и 5 и чл. 8 от отменената Наредба № 31 от 2001 г. за следдипломно обучение в системата на здравеопазването (ДВ, бр. 64 от 2001 г.), могат да продължат да провеждат практическо обучение на студенти и специализанти до получаването на положителна акредитационна оценка по реда на тази наредба, но за не повече от една година от влизането й в сила.


§ 42. Подадените заявления за акредитация към датата на влизане в сила на наредбата се разглеждат при спазване разпоредбите на тази наредба.


Промени настройката на бисквитките