НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 31 ОТ 2006 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗПИТ И ЗА ПРИЗНАВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ НА ОТГОВОРЕН АКТЮЕР, ЗА ПРИЗНАВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ, ПРИДОБИТА ИЗВЪН РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, КАКТО И ЗА ФОРМАТА Н
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 31 ОТ 2006 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗПИТ И ЗА ПРИЗНАВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ НА ОТГОВОРЕН АКТЮЕР, ЗА ПРИЗНАВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ, ПРИДОБИТА ИЗВЪН РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, КАКТО И ЗА ФОРМАТА НА АКТЮЕРСКАТА ЗАВЕРКА, ФОРМАТА И СЪДЪРЖАНИЕТО НА АКТЮЕРСКИЯ ДОКЛАД И НА СПРАВКИТЕ ПО КОДЕКСА ЗА ЗАСТРАХОВАНЕТО И ЗАКОНА ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ, КОИТО ОТГОВОРНИЯТ АКТЮЕР ЗАВЕРЯВА (ДВ, БР. 71 ОТ 2006 Г.)
Обн. ДВ. бр.51 от 3 Юни 2008г.
§ 1. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата "успешно" се заличава, а накрая се добавя "или пред професионална организация на актюерите".
2. В ал. 2 и 3 след думите "успешно положен изпит" се добавя "по ал. 1".
§ 2. В заглавието на Раздел I, глава втора, след думата "изпит" се добавя "пред комисията".
§ 3. В чл. 4, ал. 1 изречение първо се изменя така: "За допускане до изпит пред комисията се подава заявление по образец, утвърден от комисията."
§ 4. В чл. 7 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 изречение второ се заличава.
2. Алинея 2 се заличава.
§ 5. В заглавието на Раздел II, глава втора, след думата "изпит" се добавя "пред комисията".
§ 6. В заглавието на Раздел III, глава втора, след думата "актюер" се добавя "положил успешно изпит пред комисията".
§ 7. Създава се Раздел IIIа:
"Раздел IIIа
Признаване на правоспособност на отговорен актюер, положил успешно изпит пред професионална организация на актюерите
Чл. 13а. (1) Изпит за придобиване на правоспособност на отговорен актюер в Република България по смисъла на чл. 95, ал. 2, т. 7 от Кодекса за застраховането, чл. 97а, ал. 2, т. 7 от Закона за здравното осигуряване и чл. 122и, ал. 2, т. 7 от Кодекса за социално осигуряване може да организира и професионална организация на актюерите, която е юридическо лице с нестопанска цел, регистрирано в Република България и е пълноправен член на създадената през 1895 г. Международна актюерска организация, със седалище в Канада.
(2) При провеждане на изпит по ал. 1 професионалната организация на актюерите уведомява комисията за условията, при които се провежда изпитът, вкл. за тематичния обхват на изпита, реда за неговото провеждане, както и за правилата за оценяване.
(3) Уведомяването по ал. 2 се извършва не по-късно от четири месеца преди датата на започване на изпитната програма. Комисията може в двумесечен срок от уведомяването да даде задължителни указания за извършването на промени в представените документи и условията, при които се провежда изпитът, ако прецени, че те не съответстват на тези по чл. 9, по отношение на:
1. тематичния обхват на изпита;
2. гаранциите за коректното провеждане на изпита;
3. критериите за оценка и минималното ниво на оценка за признаване на успешно положен изпит.
(4) В случаите по ал. 1 комисията определя един или повече представители, които присъстват при провеждането на изпит, организиран от професионалната организация на актюерите, и съставят подробен доклад до комисията за съответствието на изпита с документите по ал. 2 и 3. Представителите на комисията имат право на достъп до всички документи, свързани с кандидатите, изпита и неговото провеждане.
(5) Професионалната организация на актюерите уведомява комисията:
1. всяка година за планираните изпитни сесии през следващата година;
2. за мястото и деня на провеждане на всеки изпит и ги обявява на електронната си страница в интернет в срок не по-кратък от две седмици преди определената дата за провеждане на изпита.
(6) Професионалната организация на актюерите предоставя на комисията списък на лицата, положили успешно изпит за придобиване на правоспособност на отговорен актюер, два пъти годишно към 30 юни и към 31 декември на съответната година.
Чл. 13б. (1) За признаване на правоспособност на отговорен актюер лицата, положили успешно изпит по реда на чл. 13а, подават в комисията заявление по образец, утвърден от комисията, към което прилагат:
1. документите по чл. 4, ал. 2;
2. документ, удостоверяващ успешно положен изпит пред професионална организация на актюерите по чл. 13а.
(2) Комисията може да изиска и други данни и документи, ако са необходими за вземане на решение за признаване на правоспособност на отговорен актюер.
Чл. 13в. Комисията отказва признаването на правоспособност, ако:
1. са налице основанията по чл. 6;
2. не е представен документ по чл. 13б, ал. 1, т. 2;
3. се установи, че професионалната организация на актюерите, издала документа по чл. 13б, ал. 1, т. 2, не отговаря на изискванията на тази наредба;
4. изпитът пред професионалната организация на актюерите не е проведен в съответствие с чл. 13а.
Чл. 13г. (1) Комисията се произнася по заявлението за признаване на правоспособност на отговорен актюер в едномесечен срок от подаването му, а когато са били поискани допълнителни данни и документи - в 7-дневен срок от получаването им.
(2) Комисията вписва служебно в регистъра по чл. 30, ал. 1, т. 12 ЗКФН лицата с призната правоспособност на отговорен актюер в 3-дневен срок от решението по ал. 1."
§ 8. В чл. 18 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 изречение второ се заличава.
2. Алинея 2 се заличава.
§ 9. В приложение № 1 към чл. 21, ал. 1, Раздел V, т. 2 след думите "Наредба № 27 от 2006 г. за реда и методиката за образуване на техническите резерви от застрахователите и на здравноосигурителните резерви (ДВ, бр. 36 от 2006 г.)" се добавя "(Наредба № 27)".
§ 10. Приложение № 2 към чл. 21, ал. 2 се изменя така:
"Приложение № 2 към чл. 21, ал. 2
Форма и съдържание на актюерския доклад по чл. 97в, ал. 2, т. 2 ЗЗО
ГОДИШЕН АКТЮЕРСКИ ДОКЛАД
Раздел I
Анализ и структура на здравноосигурителния портфейл към края на отчетната година
1. В аналитичен разрез (графичен или табличен вид) се посочват основните характеристики на здравноосигурителния портфейл по видове здравноосигурителни пакети и измененията през последните три отчетни години.
2. В графичен вид се представя структурата на здравноосигурителния портфейл на база премиен приход по видове действащи здравноосигурителни пакети, за които здравноосигурителното дружество има издадено разрешение (лицензия).
Когато се предлагат здравни услуги и стоки, които са комбинация от няколко пакета, данните се посочват и анализът се изготвя по видове пакети.
3. Оповестява се оперативният програмен продукт, от който са извлечени данните.
4. Анализира се състоянието на портфейла и се изготвя прогноза за следващата година.
Раздел II
Анализ и структура на премиите по видове здравноосигурителни пакети
Анализира се размерът на премийния приход за последните три години по видове здравноосигурителни пакети, като се изследват тенденциите по отношение на:
- стойността на инкасовия коефициент (отношението на дължими и получени премии) и периода на просрочване на плащането на премиите от страна на здравноосигурените лица;
- вземанията от здравноосигурителни посредници и периода на тяхното просрочване;
- съотношението между индивидуални и групови договори;
- премийния приход по канали на продажба;
- броя на здравноосигурителните договори и здравноосигурените лица;
- срока на договорите;
- предсрочно прекратените договори и върнатите премии.
Раздел III
Анализ и структура на разходите за изплатени претенции по видове здравноосигурителни пакети
1. По видове здравноосигурителни пакети се анализират размерът и структурата на предявените искове и платените обезщетения.
2. Разглеждат се развитието на щетите във времето (датата на настъпване на здравноосигурителното събитие, на предявяване на претенцията и на нейното изплащане), както и тенденциите в броя и размера на щетите.
3. Анализират се поетите лимити на отговорност и плащанията по видове рискове, като се разглеждат честотата и тежестта на щетите.
4. Сравняват се плащанията с калкулираните разходи за покриване на риска в техническите планове. Отчитат се резултатите от развитието на риска.
5. Дава се преценка на предприетите и необходимите мерки за прогнозиране и избягване на неблагоприятното развитие на рисковете.
Раздел IV
Анализ и структура на аквизиционните и административните разходи
1. Посочват се размерът и начинът на разпределение на разходите по видове здравноосигурителни пакети.
2. Анализира се размерът на начислените, реално изплатени и отсрочени комисиони.
Сравнява се размерът на изплатените аквизиционни и инкасови комисиони по видове здравноосигурителни пакети с предвидения в застрахователно-техническия план размер, като при разлики се анализират причините. Посочва се относителният дял на изплатените комисиони спрямо премийния приход по видове здравноосигурителни пакети, предвид структурата на премийния приход по канали на продажба.
При дългосрочните здравноосигурителни договори се анализират размерът на първогодишните, второгодишните и еднократните комисиони, теглото на всеки вид комисиона в общата сума и относителният дял на всеки вид комисиона спрямо инкасирания премиен приход.
Раздел V
Технически резерви
1. Анализ на образуваните към края на отчетната година здравноосигурителни резерви.
2. Подробно описание на използваните методи за образуване на отделните видове здравноосигурителни резерви в съответствие с чл. 90в ЗЗО и Наредба № 27.
Описанието на методите съдържа:
- особености и модификации;
- използвани базисни параметри и формули;
- информацията, въз основа на която са направени изчисленията;
- обосновка на направени експертни допускания и преценки;
- достатъчност на резервите;
- оценка на възможните неблагоприятни отклонения от образуваните здравноосигурителни резерви.
3. Изменения в размера на здравноосигурителните резерви с оглед промяна в обема на дейността на здравноосигурителното дружество, развитието на плащанията и на рисковете.
4. Сравнителен анализ на размерите на здравноосигурителните резерви, определени по всеки отделен метод, посочен в Наредба № 27, и аргументирана обосновка за избор на прилагания метод.
5. Подробно описание на тенденциите в развитието на претенциите и тяхното предявяване във времето с оглед избора на статистически методи за образуване на резерва за възникнали, но непредявени претенции.
Аргументирана обосновка на използваните методи за образуване на резерва за възникнали, но непредявени претенции по видове здравноосигурителни пакети с оглед развитието на щетите за достатъчно продължителен период от време.
6. Мотивирана обосновка на решението да не се заделя резерв за възникнали, но непредявени претенции по даден пакет, в случай че дружеството не образува такъв резерв по съответния пакет.
7. Анализ на резултата за образуване на резерв за неизтекли рискове, определен съгласно Наредба № 27, на необходимостта от образуване на резерва и на достатъчността на премиите.
8. Размер на техническия резултат по видове здравноосигурителни пакети и частта от него, заделяна за образуване на запасен фонд. Представяне на мотивирана обосновка, в случай че не се образува запасен фонд по даден вид здравноосигурителен пакет, съгласно чл. 6, ал. 3 от Наредба № 27. Анализ на използването на средствата от запасния фонд.
9. Описание на валутата, в която са образувани здравноосигурителните резерви с оглед валутата, в която са определени задълженията по здравноосигурителните договори, и валутата, в която е договорена премията.
10. Коментар относно сигурността на данните и възможността за допускане на грешки и необходимостта от промяна на системата за събиране на здравноосигурителни статистически данни.
11. Необходимост от промяна на методите за образуване на здравноосигурителните резерви.
Раздел VI
Анализ и проявление на рисковете
1. Анализират се рисковете по видове здравноосигурителни пакети и отражението им върху плащанията и здравноосигурителните резерви.
2. Определя се общият ефект от въздействие на рисковете (печалба или загуба) по видове здравноосигурителни пакети.
3. Анализират се тенденциите в развитието на коефициента на щетимост, коефициента на разходи и комбинирания коефициент (сбора от предходните два) по видове здравноосигурителни пакети.
4. Отразяват се приетите мерки за предпазване от техническите рискове.
5. Изразяват се мотиви за промяна на методите за оценка на рисковете, на общите условия, тарифите и техническите планове.
Раздел VII
Анализ на платежоспособността
Описват се съставните елементи на фактическата платежоспособност (собствени средства, намалени с нематериалните активи, отчетени по баланса) и необходимата платежоспособност, изчислена по методите, определени с Наредба № 21 от 2005 г. за собствените средства и границата на платежоспособност на застрахователите и здравноосигурителните дружества (ДВ, бр. 29 от 2005 г.), като се анализира резултатът, получен по различните методи.
Раздел VIII
Независима оценка на активите и пасивите и финансовото състояние на здравноосигурителното дружество
Прави се преглед и актюерска оценка на отделните позиции от баланса на здравноосигурителното дружество и се отчита финансовото състояние и промените му през отчетната година.
Раздел IX
Прогноза за принципната необходимост от промяна на общите условия и тарифи, здравноосигурителните технически планове и здравноосигурителните резерви
Прави се прогноза по посочените показатели по преценка на отговорния актюер, ако съответните изменения се налагат в резултат от анализа по предходните Раздели."
§ 11. Приложение № 3 към чл. 22, ал. 4 се изменя така:
"Приложение № 3 към чл. 22, ал. 4
Видове пакети, когато се предлагат здравни услуги и | Пренос-премиен резерв | Резерв за неизтекли рискове | Резерв за предстоящи плащания | Запасен фонд | Резерв за бонуси и отстъпки | Други резерви, одобрени от КФН |
стоки, които са комбинация от няколко пакета, данните се посочват по видове здравноосигурителни пакети | общ размер | в т.ч. размер на пренос- премийния резерв, образуван на база неполучени премии | в т.ч. отложени аквизициони разходи - когато отчитането на тези разходи е съгласно чл. 24, ал. 2, т. 2 от Наредба № 30 | аквизи- ционните разходи, приспаднати при изчислението на пренос- премийния резерв - когато отчитането на тези разходи е съгласно чл. 24, ал. 2, т. 1 от Наредба № 30 | общ размер | в т.ч. дял на резерва за възникнали, но непредявени претенции | в т.ч. разходи за уреждане на претенции | общ размер | в т.ч. ................ резерв | общо резерви | |||
1. Подобряване на здравето и предпазване от заболяване | |||||||||||||
а) индивидуални договори, вкл.семейни договори | |||||||||||||
б) абонаментно обслужване | |||||||||||||
в) договори със срок над една година | |||||||||||||
2. Извънболнична медицинска помощ | |||||||||||||
а) индивидуални договори, вкл.семейни договори | |||||||||||||
б) абонаментно обслужване | |||||||||||||
в) договори със срок над една година | |||||||||||||
3. Болнична медицинска помощ | |||||||||||||
а) индивидуални договори, вкл.семейни договори | |||||||||||||
б) абонаментно обслужване | |||||||||||||
в) договори със срок над една година | |||||||||||||
4. Стоматологични услуги | |||||||||||||
а) индивидуални договори, вкл.семейни договори | |||||||||||||
б) абонаментно обслужване | |||||||||||||
в) договори със срок над една година | |||||||||||||
5. Услуги свързани с битови и други допълнителни условия при предоставяне на медицинска помощ | |||||||||||||
а) индивидуални договори, вкл.семейни договори | |||||||||||||
б) абонаментно обслужване | |||||||||||||
в) договори със срок над една година | |||||||||||||
6. Възстановяване на разходите | |||||||||||||
а) индивидуални договори, вкл.семейни договори | |||||||||||||
б) абонаментно обслужване | |||||||||||||
в) договори със срок над една година | |||||||||||||
7. Други здравноосигурителни пакети | |||||||||||||
а) индивидуални договори, вкл.семейни договори | |||||||||||||
б) абонаментно обслужване | |||||||||||||
в) договори със срок над една година | |||||||||||||
ОБЩО: |
|||||||||||||
В т. 7 "Други пакети" са включени следните пакети, които не попадат в обхвата на изброените от т. 1 до т. 6 пакети: | |||||||||||||
а) индивидуални договори, вкл.семейни договори | |||||||||||||
б) абонаментно обслужване | |||||||||||||
в) договори със срок над една година | |||||||||||||
а) индивидуални договори, вкл.семейни договори | |||||||||||||
б) абонаментно обслужване | |||||||||||||
в) договори със срок над една година | |||||||||||||
а) индивидуални договори, вкл.семейни договори | |||||||||||||
б) абонаментно обслужване | |||||||||||||
в) договори със срок над една година | |||||||||||||
лв. | |
Собствени средства, намалени с нематериалните активи: | |
Записан акционерен капитал | |
Резерви и фондове по чл. 90в, ал. 2 ЗЗО | |
Неразпределена печалба от минали години, намалена с очакваните плащания по дивиденти и други отчисления | |
Преоценъчни резерви, образувани по реда на ЗС | |
Подчинени пасиви (подчинен дълг и суми, привлечени с хибридни инструменти) | |
Записан, но невнесен капитал | |
Номинална стойност на обратно изкупените собствени акции | |
Загуба от текущата година и непокрити загуби от минали години | |
Участия по чл. 5, ал. 2, т. 4 от Наредба № 21 | |
Нематериални активи | |
Граница на платежоспособност | |
Граница на платежоспособност по чл. 21, ал. 3 от Наредба № 21 (без да се включват здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21) | |
Граница на платежоспособност по чл. 21, ал. 2 от Наредба № 21 (за здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21) | |
I метод (изчисления спрямо премиите) | |
Премиен приход през последната финансова година | |
Първи резултат | |
Пренос-премиен резерв в началото на последната финансова година | |
Пренос-премиен резерв към края на последната финансова година | |
Втори резултат | |
По-високия от първи и втори резултат | |
Върнати премии и дължими неплатени премии по прекратени договори | |
Резултат | |
Коефициент К1 | |
Граница на платежоспособност I метод | |
II метод (средногодишен размер на претенциите) | |
Извършени плащания по здравноосигурителни договори през първата година (две години преди последната) | |
Извършени плащания по здравноосигурителни договори през втората (предпоследната) година | |
Извършени плащания по здравноосигурителни договори през третата (последната) финансова година | |
Общо | |
Резерв за предстоящи плащания към края на последната финансова година | |
Резерв за предстоящи плащания към началото на първата финансова година | |
Коефициент К1 | |
Коефициент К2 | |
Граница на платежоспособност II метод | |
За здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21 | |
Граница на платежоспособност по чл. 21, ал. 2 от Наредба № 21 | |
Граница на платежоспособност съгласно чл. 16, ал. 1, т. 1 от Наредба № 21 | |
Пренос-премиен резерв по здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21 | |
Граница на платежоспособност съгласно чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21 | |
I метод (изчисления спрямо премиите) | |
Премиен приход през последната финансова година по здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21 | |
Първи резултат | |
Пренос-премиен резерв в началото на последната финансова година по здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21 | |
Пренос-премиен резерв към края на последната финансова година по здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21 | |
Втори резултат | |
По-високия от първи и втори резултат | |
Върнати премии и дължими неплатени премии по прекратени договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21 | |
Резултат | |
Коефициент К1 | |
Граница на платежоспособност I метод | |
II метод (средногодишен размер на претенциите) | |
Извършени плащания по здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21, през първата година (две години преди последната) | |
Извършени плащания по здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21, през втората (предпоследната) година | |
Извършени плащания по здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21, през третата (последната) финансова година | |
Общо | |
Резерв за предстоящи плащания към края на последната финансова година, по здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21 | |
Резерв за предстоящи плащания към началото на първата финансова година, по здравноосигурителни договори, отговарящи на условията на чл. 16, ал. 2 от Наредба № 21 | |
Коефициент К1 | |
Коефициент К2 | |
Граница на платежоспособност II метод | |
" |
|
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 12. Дипломите, издадени от сдружение "Българското актюерско дружество" след приемане на сдружението за пълноправен член на Международната актюерска организация и преди влизане в сила на тази наредба, се признават за документ, удостоверяващ успешно положен изпит, проведен редовно по смисъла на чл. 13а.
§ 13. Наредбата се приема на основание чл. 95, ал. 2, т. 5 и ал. 3 и чл. 97, ал. 6 от Кодекса за застраховането, чл. 97а, ал. 2, т. 5 и ал. 3 и чл. 97в, ал. 6 от Закона за здравното осигуряване и чл. 122и, ал. 2, т. 5 и ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване и е приета с Решение № 102-Н от 15.05.2008 г. на Комисията за финансов надзор.