Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 43 от 29.IV

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА НАЦИОНАЛНИЯ ЦЕНТЪР ЗА АГРАРНИ НАУКИ (ДВ, БР. 113 ОТ 1999 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА НАЦИОНАЛНИЯ ЦЕНТЪР ЗА АГРАРНИ НАУКИ (ДВ, БР. 113 ОТ 1999 Г.)

Обн. ДВ. бр.43 от 29 Април 2008г., изм. ДВ. бр.54 от 13 Юни 2008г.

§ 1. В наименованието на закона думите "Националния център за аграрни науки" се заменят със "Селскостопанската академия".


§ 2. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "Националният център за аграрни науки (НЦАН)" се заменят със "Селскостопанската академия", а думата "хранително-вкусовата" се заменя с "хранителната".

2. В ал. 2 думите "Националният център за аграрни науки" се заменят със "Селскостопанската академия", а накрая се добавя "в съответствие с общата селскостопанска политика на Европейския съюз."

3. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Селскостопанската академия е юридическо лице със седалище София. Академията е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити и самостоятелен бюджет към Министерството на земеделието и продоволствието."

4. Създават се ал. 4 и 5:

"(4) Приходите по бюджета на Селскостопанската академия, включително и за капитални вложения, се формират от:

1. субсидии от републиканския бюджет, определени със закон;

2. приходи от сключени договори за изследователски проекти;

3. приходи от реализация на интелектуални продукти и други;

4. дарения.

(5) Селскостопанската академия може да сключва договори с висши училища в страната и в Европейския съюз за съвместна, целево финансирана, образователна, квалификационна и научна дейност."


§ 3. В чл. 2 думата "горите" се заменя с "продоволствието", а съкращението "НЦАН" се заменя със "Селскостопанската академия".


§ 4. Член 2а се изменя така:

"Чл. 2а. Селскостопанската академия разработва стратегия за развитие на научните изследвания в областта на аграрния сектор."


§ 5. В наименованието на глава втора думите "Националния център за аграрни науки" се заменят със "Селскостопанската академия".


§ 6. В чл. 3 се правят следните изменения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Селскостопанската академия се ръководи от управителен съвет, който се състои от председател и 16 членове.

(2) Членовете на управителния съвет са:

1. девет представители на Селскостопанската академия;

2. по един представител на Аграрния университет - Пловдив, Университета по хранителни технологии - Пловдив, Тракийския университет - Стара Загора, Русенския университет "Ангел Кънчев" и Лесотехническия университет - София;

3. двама представители на Българската академия на науките."

2. В ал. 3 изречение второ се изменя така: "Той е и председател на Селскостопанската академия, ръководи нейната дейност и я представлява."

3. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Председателят на управителния съвет се назначава от министър-председателя, а членовете на управителния съвет - от министъра на земеделието и продоволствието по предложение на ръководителите на институциите по ал. 2."

4. В ал. 5 текстът преди т. 1 се изменя така:

"(5) Председателят на управителния съвет се освобождава от министър-председателя, а членовете на управителния съвет - от министъра на земеделието и продоволствието след съгласуване със съответните ръководители на институциите по ал. 2, преди изтичането на мандата."


§ 7. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създават се ал. 2 и 3:

"(2) Председателят и членовете на управителния съвет продължават да изпълняват своите функции и след изтичането на мандата им до назначаването на ново ръководство.

(3) Изпълнителното бюро продължава да изпълнява своите функции и след изтичането на мандата на председателя до назначаването на ново ръководство."


§ 8. Член 5 се изменя така:

"Чл. 5. (1) Изпълнителен орган на управителния съвет на Селскостопанската академия е изпълнителното бюро, което се състои от председател, заместник-председател и главен научен секретар, които са хабилитирани лица.

(2) Председателят на Селскостопанската академия е председател на изпълнителното бюро.

(3) По предложение на управителния съвет председателят назначава заместник-председателя и главния научен секретар. Мандатът им изтича с прекратяването на мандата на председателя."


§ 9. Член 6 се изменя така:

"Чл. 6. (1) Научната, научно-приложната дейност и обучението на докторанти се извършват от научни институти към Селскостопанската академия, които са юридически лица.

(2) Експериментално-производствената, приложната и обслужващата дейност на Селскостопанската академия се осъществяват от опитни станции и от експериментални бази към институти, които са държавни предприятия по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, съгласно приложение № 1.

(3) Спомагателната дейност в Селскостопанската академия се осъществява от Националния земеделски музей, който е юридическо лице на бюджетна издръжка."


§ 10. Член 7 се изменя така:

"Чл. 7. Структурните звена по чл. 6, ал. 1 се ръководят от директори, които се избират чрез конкурс за срок 4 години. Директорите на научните институти са хабилитирани лица."


§ 11. В чл. 8 съкращението "НЦАН" се заменя със "Селскостопанската академия", след думите "определят с" се добавя "устройствен" и думата "горите" се заменя с "продоволствието".


§ 12. Наименованието на глава трета се изменя така: "Дейност, имущество, начин на управление и контрол".


§ 13. Член 9 се изменя така:

"Чл. 9. Основният предмет на дейност на държавните предприятия по чл. 6, ал. 2 е:

1. експериментална работа в областта на растениевъдството, животновъдството, опазване на почвените ресурси, на растителния и животинския генофонд;

2. изпитване и внедряване на нови сортове растения и нови породи и хибриди селскостопански животни;

3. организиране на моделни полета и ферми за отглеждане на културните растения и животни;

4. производство на семена, посадъчен материал, животни за разплод, зарибителен материал, буби и пчели;

5. други дейности, свързани с дейностите по т. 1 - 4."


§ 14. Член 10 се изменя така:

"Чл. 10. (1) Органите на управление на държавните предприятия по чл. 6, ал. 2 са:

1. министърът на земеделието и продоволствието;

2. председателят на Селскостопанската академия;

3. управителният съвет на съответното държавно предприятие;

4. директорът.

(2) Организацията и дейността на държавните предприятия, както и условията и редът за избор на управителния съвет се определят с правилник на Министерския съвет. Директорът на научен институт по приложение № 1 е председател на управителния съвет на държавното предприятие - експериментална база."


§ 15. Член 11 се изменя така:

"Чл. 11. (1) Имуществото на Селскостопанската академия и на самостоятелните й звена включва право на собственост и други вещни права, вземания, ценни книжа, патенти, дарения, дялово участие, стопански организации и сдружения и други права и задължения.

(2) Министерският съвет предоставя за управление на Селскостопанската академия стопанисваните от нея държавни земи, терени, сгради - публична държавна собственост, както и машини, съоръжения, апаратура, книжен фонд, парични средства и други движими вещи.

(3) Недвижимите имоти на академията се отчуждават само с решение на Министерския съвет.

(4) Министърът на земеделието и продоволствието:

1. упражнява правата на собственост на държавата в държавните предприятия по чл. 6, ал. 2;

2. провежда политиката на държавата в областта на експерименталната и производствената дейност;

3. одобрява годишни доклади за дейността на държавните предприятия по чл. 6, ал. 2 и годишни финансови отчети след заверка от дипломирани експерт-счетоводители;

4. предприема действия по реда на чл. 6 от Закона за държавната собственост;

5. назначава проверки на дейността на държавните предприятия;

6. одобрява решенията за бракуване на дълготрайни материални активи, стопанисвани от държавните предприятия."


§ 16. Член 12 се изменя така:

"Чл. 12. (1) Председателят на Селскостопанската академия по предложение на управителния съвет назначава директорите на държавните предприятия по чл. 6, ал. 2 за срок от 4 години и сключва с тях договор за управление при условия и по ред, определени с правилника по чл. 10, ал. 2.

(2) Председателят на Селскостопанската академия освобождава преди изтичането на срока по ал. 1 директор на държавно предприятие по чл. 6, ал. 2 при:

1. нарушение на условията, предвидени в договора за управление;

2. наличие на основанията за прекратяване на трудовото правоотношение по Кодекса на труда.

(3) Председателят на Селскостопанската академия:

1. освобождава от отговорност по договорите за управление директорите на държавните предприятия;

2. утвърждава годишния производствен и финансов план на държавните предприятия;

3. утвърждава структурата, длъжностното разписание и средствата за работна заплата на държавните предприятия в съответствие с годишния финансов план;

4. утвърждава годишния финансов отчет на държавните предприятия и го представя на министъра на земеделието и продоволствието;

5. утвърждава решения на управителния съвет за отдаване под наем на недвижими имоти, стопанисвани от държавните предприятия;

6. упражнява контрол по опазване имуществото на държавните предприятия;

7. назначава и освобождава дипломирани експерт-счетоводители или одиторско предприятие за заверка на годишния финансов отчет;

8. предлага на министъра на земеделието и продоволствието предприемане на действия по реда на чл. 6 от Закона за държавната собственост;

9. упражнява контрол по спазването на нормативните актове и финансовата дисциплина в опитните станции.

(4) Управителният съвет на държавните предприятия:

1. разработва стратегии за развитие на експерименталната, демонстративната и производствената дейност;

2. разработва годишния производствен и финансов план на държавните предприятия;

3. прави предложение пред председателя на Селскостопанската академия за отдаване под наем на недвижими имоти, стопанисвани от държавните предприятия;

4. прави предложение пред председателя на Селскостопанската академия за предсрочно освобождаване на директор на държавно предприятие при условията на ал. 2.

(5) Директорът на държавното предприятие:

1. представлява предприятието пред държавните органи, съдилищата и пред трети лица в страната и в чужбина;

2. осъществява оперативното ръководство;

3. сключва договори за дейностите, извършвани от него;

4. сключва и прекратява трудовите договори с работниците и служителите;

5. изготвя и представя за съгласуване от председателя на Селскостопанската академия годишния финансов отчет;

6. изготвя и представя годишен доклад за дейността на предприятието;

7. прави предложение за бракуване на дълготрайни материални активи;

8. изпълнява други функции, свързани с управлението на предприятието."


§ 17. Член 13 се изменя така:

"Чл. 13. (1) Министерският съвет предоставя за управление на държавните предприятия имущество - публична държавна собственост, по вид, обем и стойност. Имуществото на държавните предприятия включва и имуществото, придобито от тях в резултат на дейността им.

(2) Държавните предприятия не могат да участват в граждански и търговски дружества, в юридически лица с нестопанска цел, както и да създават такива.

(3) Срещу държавните предприятия не може да се открива производство по несъстоятелност и те не подлежат на приватизация.

(4) Дейността на държавните предприятия се финансира от:

1. приходи от собствена дейност;

2. дарения;

3. проекти и програми за експериментално-производствена дейност;

4. други източници.

(5) Държавните предприятия разходват средствата по ал. 4 за:

1. трудови възнаграждения;

2. издръжка на дейността;

3. инвестиционни разходи."


§ 18. Създава се приложение № 1 към чл. 6, ал. 2:

"Приложение № 1 към чл. 6, ал. 2


Списък на опитните станции - държавни предприятия, в състава на Селскостопанската академия


I. Самостоятелни опитни станции - държавни предприятия:

1. Опитна станция по бубарство и земеделие - Враца

2. Опитна станция по земеделие - Видин

3. Опитна станция по земеделие - Лом

4. Опитна станция по соята - Павликени

5. Опитна станция по кайсията и земеделието - Силистра

6. Опитна станция по земеделие - Търговище

7. Опитна станция по земеделие - Лозница

8. Опитна станция по земеделие - Хан Крум

9. Опитна станция по лозарство и винарство - Варна

10. Опитна станция по земеделие - Поморие

11. Опитна станция по земеделие - Средец

12. Опитна станция по земеделие - Сливен

13. Опитна станция по тютюна - Хасково

14. Опитна станция по земеделие - Кърджали

15. Опитна станция по животновъдство и земеделие - Смолян

16. Опитна станция по лозарство - Септември

17. Опитна станция по поливно земеделие - Пазарджик

18. Опитна станция по картофите - Самоков


II. Държавни предприятия към институти:

1. Експериментална база - държавно предприятие към Института по земеделие - Шумен

2. Експериментална база - държавно предприятие към Института по планинско животновъдство и земеделие - Троян."


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 19. В срок един месец от влизането в сила на този закон министър-председателят назначава председателя на Селскостопанската академия, а министърът на земеделието и продоволствието назначава управителния съвет по реда на чл. 3, ал. 4. До назначаването на председател и управителен съвет Селскостопанската академия се ръководи от председателя и от управителния съвет на Националния център за аграрни науки.


§ 20. В срок три месеца от влизането в сила на този закон Министерският съвет приема правилника по чл. 8.


§ 21. (1) Министерският съвет приема правилника по чл. 10, ал. 2 в 6-месечен срок от влизането в сила на този закон.

(2) Държавните предприятия по приложение № 1 встъпват в правата и задълженията си в едномесечен срок от приемането на правилника по чл. 10, ал. 2.

(3) Държавните предприятия по чл. 6, ал. 2 са правоприемници на съответните опитни станции и експериментални бази.


§ 22. (1) От деня на влизането в сила на този закон Националният център за аграрни науки се преобразува в Селскостопанска академия. Трудовите правоотношения на служителите от системата на НЦАН, включително на служителите в научните институти - юридически лица, се уреждат съгласно чл. 123 от Кодекса на труда.

(2) Селскостопанската академия е универсален правоприемник на Националния център за аграрни науки.


§ 23. До приемането на правилника по чл. 8 Центърът за научно-техническа информация и Регионалният център за научно-приложно обслужване - София, продължават да функционират като структури на Селскостопанската академия без юридическа самостоятелност.


§ 24. В Закона за висшето образование (обн., ДВ, бр. 112 от 1995 г.; изм., бр. 28 от 1996 г., бр. 56 от 1997 г.; попр., бр. 57 от 1997 г.; изм., бр. 58 от 1997 г., бр. 60 и 113 от 1999 г., бр. 54 от 2000 г., бр. 22 от 2001 г., бр. 40 и 53 от 2002 г., бр. 48 и 70 от 2004 г., бр. 77, 83 и 103 от 2005 г., бр. 30, 36, 62 и 108 от 2006 г., бр. 41 от 2007 г. и бр. 13 от 2008 г.) навсякъде думите "Националния център за аграрни науки" се заменят със "Селскостопанската академия".


§ 24. (Нов - ДВ, бр. 54 от 2008 г.) (1) От датата на влизане в сила на този закон Националният агробиотехнологичен парк прекратява дейността си.

(2) Активите, пасивите, правата и задълженията на прекратения Национален агробиотехнологичен парк преминават към централното управление на Селскостопанската академия.


§ 25. В Закона за пчеларството (обн., ДВ, бр. 57 от 2003 г.; изм., бр. 87 от 2005 г., бр. 30 от 2006 г., бр. 51 от 2007 г. и бр. 36 от 2008 г.) в чл. 6, т. 9 думите "Националния център за аграрни науки" се заменят със "Селскостопанската академия".


§ 26. В Закона за животновъдството (обн., ДВ, бр. 65 от 2000 г.; изм., бр. 18 от 2004 г., бр. 87 и 105 от 2005 г., бр. 30, 34, 80 и 96 от 2006 г., бр. 51 и 53 от 2007 г. и бр. 36 от 2008 г.) в чл. 38б, ал. 1 думите "Националния център за аграрни науки" се заменят със "Селскостопанската академия".


§ 27. В Закона за вътрешния одит в публичния сектор (обн., ДВ, бр. 27 от 2006 г.; изм., бр. 64 и 102 от 2006 г.) в приложението към чл. 12, ал. 1, т. 5 в т. 7 думите "Национален център за аграрни науки" се заменят със "Селскостопанска академия".

-------------------------

Законът е приет от 40-то Народно събрание на 16 април 2008 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките