ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА АКЦИЗИТЕ И ДАНЪЧНИТЕ СКЛАДОВЕ (ДВ, БР. 42 ОТ 2006 Г.)
ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА АКЦИЗИТЕ И ДАНЪЧНИТЕ СКЛАДОВЕ (ДВ, БР. 42 ОТ 2006 Г.)
Обн. ДВ. бр.4 от 15 Януари 2008г.
§ 1. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея след думите "държава членка" запетаята и думите "на акцизни стоки" се заличават.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Когато в международен договор по чл. 21, ал. 1, т. 2 от закона е предвиден специфичен ред за освобождаване, се прилага редът, определен в съответния договор."
§ 2. В чл. 3, ал. 1 думите "по чл. 2" се заменят с "по чл. 2, ал. 1".
§ 3. В чл. 4а се създават ал. 4 и 5:
"(4) При внасяне на акцизни стоки освобождаването от плащане на акциз се извършва, както следва:
1. по реда на Наредба № 14 от 1999 г. за митническото оформяне на стоки, внасяни и изнасяни от дипломатически представителства, консулства, представителства на международни организации и членовете на техния персонал - за лицата по чл. 21, ал. 1, т. 1 от закона;
2. по реда за освобождаване от вносни сборове - за лицата по чл. 21, ал. 1, т. 3 от закона;
3. по реда на ал. 2 - за лицата по чл. 21, ал. 1, т. 6 от закона.
(5) Преди изпращане на стоките от друга държава членка или извеждане от данъчен склад на територията на страната сертификатът по ал. 2 се заверява от Министерството на външните работи в случаите по чл. 21, ал. 1, т. 1 и 6 от закона или от Министерството на отбраната в случаите по чл. 21, ал. 1, т. 3 от закона. Сертификатът по ал. 2 се заверява и от митническо учреждение, определено със заповед на директора на Агенция "Митници"."
§ 4. В чл. 4в, ал. 1 се правят следните изменения:
1. Изразът "тютюневи изделия, алкохолни напитки и кафе и екстракти от кафе" се заменя с "тютюневи изделия и алкохолни напитки".
2. В т. 2, буква "г" думата "пиво" се заменя с "бира".
3. Точка 3 се отменя.
§ 5. В чл. 5 накрая на изречението се добавя "с денатуриращите вещества, определени в чл. 93".
§ 6. В чл. 7, ал. 1 думите "полуготови продукти за производство на хранителни стоки" се заменят с "хранителни продукти (с пълнеж или приготвени по друг начин), когато алкохолът и алкохолните напитки са вложени пряко или като съставка в полуготови продукти, при условие, че алкохолното съдържание не надвишава 8.5 л чист алкохол на 100 кг от шоколадовите изделия и 5 л чист алкохол на 100 кг от другите хранителни продукти".
§ 7. В чл. 8, ал. 3, т. 4 думите "полуготови продукти за производство на хранителни стоки" се заменят с "хранителни продукти".
§ 8. В чл. 12а, ал. 2 т. 4 се изменя така:
"4. копие от документ, удостоверяващ, че акцизът е заплатен, обезпечен или не подлежи на плащане в държавата членка, в която са изпратени акцизните стоки."
§ 9. Създава се чл. 13а:
"Чл. 13а. Освобождаването от облагане с акциз на енергийните продукти по чл. 24, ал. 1, т. 4 от закона се прилага след установяване на целите, за които те се използват, като се представят документи (спецификации, анализни сертификати, договори и други), доказващи, че продуктите не се използват като моторно гориво или гориво за отопление."
§ 10. В чл. 26а се правят следните изменения:
1. Създава се нова ал. 3:
"(3) Искането за възстановяване по ал. 2 може да се подава на два пъти през текущата година, както следва:
1. от 1 юли до 14 август включително - за закупените и разходваните до 1 юли количества моторни горива, и
2. от 15 август до 31 декември включително - за остатъка до размера на количеството моторни горива, изчислено на база годишната разходна норма на декар и декарите обработвана земеделска земя, посочени за съответния земеделски производител в информацията по чл. 32, ал. 4 от закона."
2. Досегашните ал. 3, 4 и 5 стават съответно ал. 4, 5 и 6.
§ 11. Член 26в се изменя така:
"Чл. 26в. (1) При изчисляване на разликата между ставките съгласно чл. 32, ал. 3 от закона се прилагат ставките на моторните горива по чл. 32, ал. 1 и 2, валидни към момента на тяхното закупуване.
(2) При спазване разпоредбата по чл. 26а, ал. 3 общата сума за възстановяване не може да надвишава сумата на акциза, получена като произведение от:
1. количеството моторно гориво в литри, изчислено на база годишната разходна норма на декар и декарите обработвана земеделска земя, посочени за съответния земеделски производител в информацията по чл. 32, ал. 4 от закона, и
2. разликата между ставките за един литър от съответното гориво."
§ 12. В чл. 38 ал. 2 се отменя.
§ 13. В чл. 49 ал. 1 и 2 се изменят така:
"Чл. 49. (1) Складирането на акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз се извършва от лицензирани складодържатели, получили лиценз за управление на данъчен склад за складиране или на данъчен склад за производство и складиране.
(2) При спазване изискванията по чл. 66, ал. 1 от закона лицензираните складодържатели могат да складират и стоки, собственост на лица - вложители, регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност, включително да ги подлагат на посочените в чл. 50 операции."
§ 14. Член 50 се изменя така:
"Чл. 50. В данъчен склад за складиране не може да се извършват дейности, представляващи производство на акцизни стоки по смисъла на чл. 59 от закона, с изключение на следните операции, на които могат да бъдат подложени складираните под режим отложено плащане на акциз стоки:
1. операции, свързани с поддържане на търговския вид, подобряване на качеството или с привеждане в съответствие с изискванията за норми и стандарти, при условие че не водят до промяна на кода по КН или промяна на акцизната ставка, като филтриране, вентилация, опаковане, разопаковане, преопаковане, преливане и прехвърляне в съдове, пълнене, включително в бутилки, етикетиране, преетикетиране, преномериране на опаковки, поставяне на бандероли, смесване на продукти и прибавяне на добавки за търговски и технически цели;
2. операции, свързани с промяна на вида, кода по КН или на акцизната ставка на стоките, като денатуриране на етилов алкохол, маркиране на газьол и керосин, смесване на втечнени нефтени газове, включително пълнене на втечнен нефтен газ - LPG, в бутилки, предназначени за използване като гориво за отопление, смесване на биогорива с горива от нефтен произход, смесване на енергийни продукти, които са с различна акцизна ставка, смесване на енергийни продукти с вода и стабилизиращи добавки за емулсия, изпразване/източване на съдове и отстраняване на утайки или отпадъци от дъното на съдовете."
§ 15. В чл. 56а се правят следните изменения:
1. В ал. 3 след думите "от акциз" се добавя "по чл. 4а, ал. 2".
2. Алинея 4 се отменя.
§ 16. В чл. 56б ал. 4 се изменя така:
"(4) Когато се изпращат акцизни стоки от лицензиран складодържател на територията на страната до лицата по чл. 21, ал. 1, т. 1, 3 и 6 от закона в друга държава членка, стоките се придружават освен с ПАД и със сертификат за освобождаване от акциз, надлежно оформен в съответната държава членка."
§ 17. В чл. 56в ал. 4 и 5 се отменят.
§ 18. В чл. 56е думите "от територията на страната до територията на друга държава членка" се заменят с "от територията на друга държава членка до територията на страната".
§ 19. В чл. 57 се създава ал. 3:
"(3) Когато обезпечението се учредява с банкова гаранция, се представя банкова гаранция по образеца съгласно приложение № 9в."
§ 20. В чл. 58, ал. 1 навсякъде след думата "дестилат" запетаята и думите "включен в код по КН 2208 20 40 0, произведен в същия данъчен склад," се заличават.
§ 21. В чл. 58а се създава ал. 3:
"(3) Разпоредбата по ал. 1 не се прилага, когато регистрираният търговец по чл. 57в от закона е освободен от акциз краен потребител и стоките, които получава, са вписани в издаденото му удостоверение за освободен от акциз краен потребител."
§ 22. В чл. 58б се създава ал. 3:
"(3) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага, когато нерегистрираният търговец по чл. 58а от закона е освободен от акциз краен потребител и стоките, които получава, са вписани в издаденото му удостоверение за освободен от акциз краен потребител."
§ 23. В чл. 60, ал. 2, т. 3 след думата "изделие" се поставя запетая и се добавя "като при ръчно свити пури и за цената на единична бройка".
§ 24. В чл. 63 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се ал. 1:
"(1) Лицата по чл. 59, ал. 1 могат да получават бандероли, размерът на акциза за които във всеки един момент не надвишава размера на предоставеното обезпечение съгласно чл. 77 от закона."
2. Досегашният текст става ал. 2.
§ 25. В чл. 66 се създават ал. 6 и 7:
"(6) Бандеролите по ал. 1 и 2 се предават от съответната митница на звеното в Министерството на финансите, компетентно за контрола върху отпечатването на ценни книжа, с приемо-предавателен протокол, след което бандеролите се снемат от отчет в съответната митница.
(7) Протоколът по ал. 6 се съставя в два екземпляра - за съответната митница и за звеното в Министерството на финансите, компетентно за контрола върху отпечатването на ценни книжа, и съдържа подробен опис на върнатите бандероли и заключение за автентичността им, изготвено от определени със заповед на директора на Агенция "Митници" служители."
§ 26. Член 66б се отменя.
§ 27. Член 67 се изменя така:
"Чл. 67. (1) За бракуваните и иззетите бандероли се изготвя подробен опис и заключение за автентичността им от служители, определени със заповед на директора на Агенция "Митници".
(2) Бракуваните бандероли, както и иззетите бандероли, за които административнонаказателното или наказателното производство е приключило, се унищожават от комисия, определена със заповед на директора на Агенция "Митници".
(3) За извършеното унищожаване се съставя протокол."
§ 28. Член 68 се изменя така:
"Чл. 68. Унищожените съгласно чл. 67 бандероли се снемат от отчет в съответната митница."
§ 29. В чл. 71, ал. 1 т. 1 се изменя така:
"1. за цигари - 3,20 лв. за 20 къса;".
§ 30. Член 72а се изменя така:
"Чл. 72а. (1) В случаите по чл. 76г от закона се подава акцизна декларация по образец съгласно приложение № 13а в 14-дневен срок от въвеждане на стоките на територията на страната преди първоначалната регистрация на автомобила в Република България.
(2) Въз основа на данните в акцизната декларация и представените документи митническите органи определят и начисляват акциза в митническата декларация. Екземпляр 2 на декларацията по ал. 1 е уведомление по смисъла на чл. 44, ал. 1, т. 5 от закона."
§ 31. Член 72б се изменя така:
"Чл. 72б. (1) В случаите по чл. 44, ал. 1, т. 3 и 4 от закона внасянето на акциза в републиканския бюджет се извършва в 14-дневния срок, определен за подаване на акцизната декларация, но не по-късно от нейното подаване.
(2) В случаите по чл. 44, ал. 1, т. 5 от закона внасянето на акциза в републиканския бюджет се извършва в 14-дневен срок от уведомяването съгласно чл. 72а, ал. 2, като документите за извършеното плащане се представят в митническото учреждение, приело декларацията, до изтичането на месеца, през който е извършено заплащането на акциза.
(3) В случаите по чл. 44, ал. 1, т. 6 от закона внасянето на акциза в републиканския бюджет се извършва в 14-дневния срок след изтичане на данъчния период, но не по-късно от подаването на акцизната декларация.
(4) За удостоверяване внасянето на акциза в републиканския бюджет по ал. 1 и 3 към акцизната декларация се прилагат документите за извършеното плащане."
§ 32. В чл. 76, ал. 2, т. 2, буква "ж" се създават подбукви "гг" и "дд":
"гг) код 04 - с платен акциз;
дд) код 05 - с опростен придружителен документ."
§ 33. В чл. 80 се правят следните изменения:
1. В алинея 1 думите "по чл. 3, т. 2 и 3" се заменят с "по чл. 3, т. 2, 3 и 7".
2. В алинея 3 думите "по чл. 20, ал. 2, т. 5, 15, 16, 17 и 18" се заменят с "по чл. 20, ал. 2, т. 5, 15, 16, 17, 18 и 20".
§ 34. В чл. 82 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите " по закона" се заменят с "по чл. 57, 57а и 57в от закона".
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Подаването на акцизните декларации съгласно чл. 87, ал. 6 от закона се извършва, като в зависимост от акцизните стоки се използват образците по ал. 1, както следва:
1. в случаите по чл. 20, ал. 2, т. 12 и 13 - в митницата по седалище или по постоянен адрес на данъчнозадълженото лице;
2. в случаите по чл. 20, ал. 2, т. 19 - в митницата, която е издала удостоверението на данъчнозадълженото лице."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
§ 35. В чл. 83 думите "по местонахождение на данъчния склад, съответно в митницата, която е издала удостоверението за регистрация на лицето" се заменят с "където е подадена декларацията,".
§ 36. В чл. 84 думите "лицензираните складодържатели и регистрираните по закона лица" се заменят с "данъчнозадължените лица".
§ 37. В чл. 109 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 след думата "(резервоари)" се добавя "с обем до 10 m3".
2. В ал. 2, т. 1 след думата "складодържател" се поставя запетая и се добавя "получил лиценз за управление на данъчен склад на основание чл. 50, ал. 1 от закона".
§ 38. В чл. 111, ал. 1 думите "лицензираните складодържатели и вносителите" се заменят с "лицата, внесли акциза в републиканския бюджет".
§ 39. В приложение № 1 към чл. 4а, ал. 2 в обяснителните бележки се правят следните изменения:
1. В т. 2, буква "а" думите "3 екземпляра" се заменят с "2 екземпляра" и изразът "- Екземпляр 3 за компетентното митническо учреждение" се заличава.
2. В т. 2, буква "в" думите "български език" се заменят с "на език, признат от държавата членка домакин".
§ 40. В приложение № 5 към чл. 27, ал. 1 във втората т. 5 думите "данъчното или митническото законодателство" се заменят със "Закона за акцизите и данъчните складове".
§ 41. Създава се приложение № 9в:
"Приложение № 9в към чл. 57, ал. 3
БАНКОВА ГАРАНЦИЯ |
за режим отложено плащане на акциз |
...................................................................................................................................................., |
лиценз № ......................, като главно задължение, както и за разноските и другите вземания, произтичащи от неговото събиране. |
2. Банката се задължава да заплати в 7-дневен срок, считано от датата на първото писмено искане от Централното митническо управление, дължимите суми до посочената максимална сума, освен ако преди изтичането на този срок банката или всяко друго заинтересувано лице докаже пред митническите органи, че задължението за заплащане на акциз е погасено. |
Когато искането е изпратено по пощата, за дата на получаване на искането се счита датата на пощенското клеймо. |
Централното митническо управление може по искане на банката и по други причини, признати за основателни, да продължи 7-дневния срок, считано от датата на искането за заплащане, в който срок банката е длъжна да извърши плащането на исканите суми. Разходите, произтичащи от даването на този допълнителен срок, и в частност лихвите, трябва също да бъдат заплатени от банката. |
3. Гаранцията влиза в сила от деня на нейното писмено приемане от Централното митническо управление на Агенция "Митници". |
5. Искането за плащане се отправя до банката не по-късно от 6 месеца след изтичане на срока на действие на гаранцията или нейното прекратяване. |
Банката се задължава да приема всякаква кореспонденция и съобщения, отнасящи се до тази гаранция, които й се изпращат. |
Банката се задължава да поддържа своя служебен адрес за контакт и ако се наложи да го промени, да информира предварително за това Централното митническо управление на Агенция "Митници". |
Настоящата банкова гаранция се издава в два еднообразни екземпляра, един за Банката и един за Централното митническо управление на Агенция "Митници". |
"Гаранция за сумата от ..................................................................................................... лв." |
(всеки от подписващите изписва сумата цифром и словом преди подписа) |
................................ ................................ |
(подписи и печат на банката) |
II. Приемане на гаранцията от Централното митническо управление на |
Агенция "Митници" |
(подпис и печат)" |
§ 42. Приложение № 10 към чл. 60, ал. 1 се изменя така:
"Приложение № 10 към чл. 60, ал. 1
ТМУ ................................................................... |
Входящ № .................................... / ............... г. |
(попълва се от митническата администрация) |
З А Я В Л Е Н И Е З А Б А Н Д Е Р О Л И |
Наименование и адрес за кореспонденция на лицето |
№ | Търговско | Вмести- | Мерна | Вид на | Количество | Действително | Цена на | Размер | Сума |
по | наимено- | мост на | единица | банде- | на банде- | алкохолно | единична | на акциза | на |
ред | вание на | потреби- | ролите | ролите | съдържание | бройка | за опа- | акциза | |
стоките | телската | по обем%vol/ | ръчно | ковка | |||||
опаковка | продажна | свити | |||||||
цена на | пури | ||||||||
опаковка | |||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Към заявлението прилагам документи съгласно чл. 60, ал. 3: |
(*) Този формуляр се попълва задължително на машина. Стойностите се посочват в левове и стотинки." |
§ 43. Приложение № 13а към чл. 72а се изменя така:
"Приложение № 13а към чл. 72а, ал. 1
§ 44. В приложение № 19 към чл. 84, ал. 2 в поле "Начин на постъпване" се добавя:
"04 - с платен акциз
05 - с опростен придружителен документ".
§ 45. Правилникът влиза в сила от 1 януари 2008 г.