ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ (ДВ, БР. 63 ОТ 2006 Г.)
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ (ДВ, БР. 63 ОТ 2006 Г.)
Обн. ДВ. бр.108 от 19 Декември 2007г.
§ 1. В чл. 3, ал. 2, изречение първо накрая се поставя запетая и се добавя "както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус".
§ 2. В чл. 22 се създават ал. 5, 6 и 7:
"(5) За целите на закона спедиторските, куриерските и пощенските услуги, различни от услугите по чл. 49, оказвани във връзка с транспорт на стоки между държави членки, се приравняват на услуги по транспорт на стоки между държави членки.
(6) Спедиторска услуга по ал. 5 е услуга по организиране, осъществяване или обслужване на транспорт на стоки между държави членки и включените в същия дейности по транспортна обработка, обработка на документи, складиране и застраховане.
(7) Когато спедитор действа при условията на спедиционен договор и оказва спедиторска услуга във връзка с доставка на услуги по транспорт на стоки между държави членки, разпоредбата на чл. 127 не се прилага."
§ 3. В чл. 25 се правят следните допълнения:
1. В ал. 3, т. 1 накрая се добавя "с изключение на случаите по ал. 8".
2. Създава се ал. 8:
"(8) Данъчното събитие за доставка по чл. 6, ал. 2, т. 4 на вестници, списания, книги и други печатни произведения, музикални аудио- и видеозаписи и видеозаписи на филми на електронен или технически носител възниква на по-ранната от двете дати:
1. датата, на която комитентът/доверителят получи плащането от комисионера/довереника по чл. 127, или
2. последния ден на тримесечието, следващо данъчния период, през който е извършено фактическото предаване на стоката по чл. 6, ал. 2, т. 4."
§ 4. В чл. 27, ал. 3, т. 2 след думата "стоки" се добавя "и/или услуги".
§ 5. В чл. 30 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създават се ал. 2, 3 и 4:
"(2) За целите на закона спедиторските, куриерските и пощенските услуги, различни от услугите по чл. 49, оказвани във връзка с международен транспорт на стоки по ал. 1, се приравняват на услуги по международен транспорт на стоки по ал. 1.
(3) Спедиторска услуга по ал. 2 е услуга по организиране, осъществяване или обслужване на международен транспорт на стоки по ал. 1 и включените в същия дейности по транспортна обработка, митническо оформяне, складиране и застраховане.
(4) Когато спедитор действа при условията на спедиционен договор и оказва спедиторска услуга във връзка с доставка на услуги по международен транспорт на стоки по ал. 1, разпоредбата на чл. 127 не се прилага."
§ 6. В чл. 31 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точки 1 и 2 се изменят така:
"1. доставката на стоки за снабдяване на малки плавателни съдове, въздухоплавателни средства и подвижен железопътен състав, извършващи международен рейс, включително в Общността, с резервни части, горива и смазочни материали, храна, напитки, вода и други провизии, предназначени за потребление на борда; това не се отнася за плавателни съдове и въздухоплавателни средства, които се използват за спортни и развлекателни цели или за лични нужди;
2. доставката на стоки за снабдяване с резервни части, горива и смазочни материали, храна, напитки, вода и други провизии, предназначени за потребление на борда на:
а) големи плавателни съдове, използвани за превоз на стоки или пътници, или плавателни съдове, използвани за извършване на търговски, промишлени или риболовни дейности извън морските пространства на Република България;
б) плавателни съдове, използвани за спасителни работи или помощ в морето;
в) плавателни съдове с военно предназначение съгласно определението в подпозиция 89.01 на Общата митническа тарифа, напускащи страната с направление към чужди пристанища или пристани;".
2. Точки 4, 5 и 6 се изменят така:
"4. отдаването под наем на:
а) малки плавателни съдове, въздухоплавателни средства и подвижен железопътен състав за извършване на международен транспорт, включително в Общността;
б) големи плавателни съдове; това не се отнася за плавателни съдове, които се използват за спортни и развлекателни цели или за лични нужди;
5. обработката на:
а) малки плавателни съдове, въздухоплавателни средства и подвижен железопътен състав, които са в международен рейс, включително в Общността;
б) големи плавателни съдове; това не се отнася за плавателни съдове, които се използват за спортни и развлекателни цели или за лични нужди;
6. доставката на услуги, свързани с транспортната обработка на пътници или стоки, включително на транспортни контейнери:
а) превозвани с малък плавателен съд, въздухоплавателно средство или подвижен железопътен състав, когато услугите са оказани във връзка с международен транспорт по чл. 29 и 30;
б) превозвани с голям плавателен съд;".
3. В т. 8 накрая се поставя запетая и се добавя "включително в Общността".
4. Създават се т. 9 и 10:
"9. доставката на услуги по глава девета от Кодекса за търговското корабоплаване, оказвани на плавателни съдове; това не се отнася за плавателни съдове, които се използват за спортни и развлекателни цели или за лични нужди;
10. доставката на услуги по спасителни операции или помощ в морето."
§ 7. В чл. 37 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите "включително при предварително плащане по доставка" се заличават.
2. Създава се ал. 3:
"(3) Алинея 2 не се прилага при получени авансови плащания."
§ 8. В чл. 39 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова т. 4:
"4. доставката на активно имплантируеми медицински изделия, когато доставката е част от здравните услуги по т. 1;".
2. Досегашните т. 4, 5 и 6 стават съответно т. 5, 6 и 7.
§ 9. В чл. 44, ал. 1 се създава т. 5:
"5. процесуалното представителство, с което се осъществява правото на защита на физически лица в досъдебни, съдебни, административни и арбитражни производства."
§ 10. В чл. 60 се създава ал. 3:
"(3) В случаите на внос по чл. 16 под режим "временен внос с частично освобождаване от митни сборове" начисленият от митническите органи данък се внася в републиканския бюджет преди вдигането на стоките."
§ 11. В чл. 80, ал. 1 в текста преди т. 1 след думите "чл. 79" се добавя "ал. 1 - 7".
§ 12. В чл. 92 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Независимо от ал. 1 данъкът за възстановяване по чл. 88, ал. 3 се възстановява в 30-дневен срок от подаване на справка-декларацията, когато лицето е извършило за последните 12 месеца преди текущия месец облагаеми доставки с нулева ставка и доставки по чл. 22, 23 и чл. 24, ал. 3 с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получател е лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, на обща стойност повече от 30 на сто от общата стойност на всички извършени от него облагаеми доставки и доставки по чл. 22, 23 и чл. 24, ал. 3 с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получател е лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, за същия период."
2. Създава се нова ал. 8:
"(8) Независимо от разпоредбите на ал. 1, т. 4 и ал. 3 - 6, когато е започнала ревизия на лицето, срокът за възстановяване на данъка е срокът за издаване на ревизионния акт, освен в случаите, когато лицето предостави обезпечение в пари, в държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция със срок на действие не по-кратък от 4 месеца, а в случаите по чл. 114, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс - не по-кратък от 8 месеца."
3. Създава се ал. 9:
"(9) Данъкът се възстановява и/или прихваща до размера на обезпечението по ал. 8 в срок три дни след предоставянето му."
4. Досегашната ал. 8 става ал. 10 и в нея изречение второ се заличава.
§ 13. В чл. 93, ал. 1 т. 5 се отменя.
§ 14. В чл. 96, ал. 8 след думите "основанието за отказ за регистрация" се поставя запетая и се добавя "съответно основанието за дерегистрация".
§ 15. В чл. 100, ал. 4 след думите "основанието за отказ за регистрация" се поставя запетая и се добавя "съответно основанието за дерегистрация".
§ 16. В чл. 101, ал. 5 се създава изречение второ: "Когато органът по приходите е изискал обезпечението по чл. 176а, срокът за извършване на проверката е 30 дни от подаване на заявлението за регистрация."
§ 17. В чл. 107, т. 3 накрая се добавя "освен ако лицето подлежи на задължителна регистрация по реда на чл. 96, ал. 1 за облагаемия оборот за извършените от него доставки, представляващи независима икономическа дейност, или ако са налице основанията по чл. 108, ал. 2".
§ 18. В чл. 110 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 се създава т. 3:
"3. е налице основание за дерегистрация по чл. 176."
2. В ал. 2 след думите "ал. 1" се добавя "т. 1 и 2" и се създава изречение второ: "В останалите случаи датата на дерегистрация е датата на връчване на акта за дерегистрация."
§ 19. В чл. 111, ал. 1 в текста преди т. 1 след думата "стоки" се добавя "и/или услуги".
§ 20. В чл. 117, ал. 3 и 5 числото "5" се заменя с "15".
§ 21. В чл. 133, ал. 3 думите "регистрация на акредитирания представител" се заменят с "чл. 8 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс".
§ 22. В чл. 135, ал. 1 думите "българско дееспособно физическо лице с постоянно местожителство" се заменят с "дееспособно физическо лице с постоянен адрес или постоянно пребиваващо".
§ 23. Създават се чл. 176а и 176б:
"Регистрация при обезпечение
Чл. 176а. (1) Компетентният орган по приходите отказва регистрация на лице, което не е предоставило в указания срок обезпечение в пари, в държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок една година и за което са налице данни, че един или няколко от собствениците, управителите, прокуристите, мажоритарните съдружници или акционерите му:
1. са или са били към момента на възникване на задълженията собственици, прокуристи, мажоритарни съдружници или акционери, членове на органи за управление или контрол на лица с неуредени задължения за данък върху добавената стойност над 5000 лв., или
2. имат неуредени задължения за данък върху добавената стойност в размер над 5000 лв. в качеството си на физически лица, или
3. са лица, срещу които е образувано наказателно производство или са осъждани за престъпления против данъчната система.
(2) Алинея 1 не се прилага за лицата, подлежащи на регистрация по реда на чл. 99, ал. 1.
(3) Компетентният орган по приходите прекратява регистрацията на лице, регистрирано по реда на чл. 132, което не е предоставило в указания срок обезпечението за срок една година, когато преобразуването, отчуждаването или апортът се извършва от лице с неуредени задължения за данък върху добавената стойност над 5000 лв.
Изискване и размер на обезпечението
Чл. 176б. (1) Компетентният орган по приходите изисква представянето на обезпечението с писмено искане, в което задължително посочва:
1. основанието за изискване на обезпечение;
2. размера на обезпечението;
3. срока, в който лицето следва да предостави доказателства за направеното обезпечение, който не може да бъде по-кратък от 7 дни.
(2) Размерът на обезпечението е равен на сумата на неуредените задължения, по повод на които се изисква обезпечението. В случаите по чл. 176а, ал. 1, т. 3 размерът на обезпечението е 250 хил. лв., когато към датата на изискването на обезпечението не е установен размерът на задълженията.
(3) Обезпечението може да бъде освободено или намалено и преди изтичането на едногодишния срок, ако след регистрацията на лицето отпаднат, съответно се променят основанията, въз основа на които е определен размерът на изисканото обезпечение.
(4) Органът по приходите, установил наличието на основание за освобождаване или намаляване на обезпечението по ал. 3, е длъжен да уведоми банката, че обезпечението може да бъде освободено, съответно намалено, до определен размер."
§ 24. В чл. 179 думите "250 до 2500 лв." се заменят с "500 до 10 000 лв.".
§ 25. В чл. 180 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 числото "200" се заменя с "500".
2. В ал. 3 числото "50" се заменя с "250".
3. В ал. 4 числото "1000" се заменя с "5000".
§ 26. В чл. 181 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "250 до 2500 лв." се заменят с "500 до 10 000 лв.".
2. В ал. 2 думите "500 до 5000 лв." се заменят с "1000 до 20 000 лв.".
§ 27. В чл. 182 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "от 200 до 2500 лв." се заменят с "на определения в по-малък размер данък, но не по-малко от 1000 лв.".
2. В ал. 2 думите "от 50 до 250 лв." се заменят с "25 на сто от определения в по-малък размер данък, но не по-малко от 250 лв.".
§ 28. В чл. 183 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 числото "200" се заменя с "1000".
2. В ал. 2 числото "1000" се заменя с "5000".
§ 29. В чл. 184 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "250 до 500 лв." се заменят с "1000 до 10 000 лв.".
2. В ал. 2 думите "500 до 1000 лв." се заменят с "5000 до 20 000 лв.".
§ 30. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 2:
а) в текста преди буква "а" думата "икономическа" се заличава и думите "чл. 227" се заменят с "чл. 299";
б) в буква "а" се създава подбуква "жж":
"жж) за Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия: Англо-нормандски острови;";
в) в буква "б" се създава подбуква "вв":
"вв) Суверенните бази на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия в Акротири и Декелия - за целите на този закон ще бъдат третирани като доставки, възникващи в или предназначени за Кипър."
2. В т. 28 думите "в международен рейс" се заличават, а думите "от пристанищното предприятие" се заменят с "в пристанище".
3. В т. 39 накрая се добавя "с изключение на природния газ, доставян чрез тръбопроводи за пренос".
4. Създават се т. 49 - 53:
"49. "Малък плавателен съд" е плавателен съд със съответните размери по чл. 34, ал. 2 от Кодекса за търговското корабоплаване.
50. "Голям плавателен съд" е плавателен съд със съответните размери по чл. 34, ал. 3 от Кодекса за търговското корабоплаване.
51. "Мажоритарен съдружник или акционер" е лице, което притежава повече от 33 на сто от дяловете, съответно от акциите на дружеството.
52. "Неуредени задължения" са установените изискуеми задължения на лицето, с изключение на обезпечените в пълен размер, разсрочените и отсрочените задължения.
53. "Активно имплантируемо медицинско изделие" е изделие по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за медицинските изделия."
Заключителни разпоредби
§ 31. В Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (обн., ДВ, бр. 105 от 2005 г.; изм., бр. 30, 33, 34, 59, 63, 73, 82, 86, 95 и 105 от 2006 г., бр. 46, 52, 57 и 59 от 2007 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 114:
а) създава се нова ал. 3:
"(3) Когато през ревизирания период са извършени по смисъла на Закона за данък върху добавената стойност вътреобщностни доставки, вътреобщностни придобивания или доставки с място на изпълнение на територията на друга държава - членка на Европейския съюз, срокът по ал. 1 е до 6 месеца, а срокът по ал. 2 е до два месеца.";
б) досегашната ал. 3 става ал. 4.
2. В чл. 129, ал. 3 се създават изречения второ и трето: "Независимо от извършването на прихващане или възстановяване, включително когато актът по изречение първо е обжалван, задълженията за данъка или задължителните осигурителни вноски подлежат на установяване чрез извършване на ревизия. Ако актът е обжалван по съдебен ред, издаването на ревизионен акт е допустимо до влизане в сила на съдебното решение."
3. В чл. 141:
а) алинея 3 се изменя така:
"(3) От момента на издаване на становището за наличие на основание за прилагане на СИДДО или непроизнасянето в срока по ал. 1 се смятат за изпълнени изискванията на чл. 135, ал. 2. Когато във връзка с подадено искане по чл. 137, ал. 1 се извършва ревизия, в хода на която се установи, че са налице основания за прилагане на СИДДО, изискванията на чл. 135, ал. 2 се смятат за изпълнени към момента на подаване на искането.";
б) създава се нова ал. 5:
"(5) Становището за липса на основания за прилагане на СИДДО подлежи на обжалване заедно с ревизионния акт или с акта за прихващане или връщане по чл. 129, ал. 2, с който е отказано прилагането на СИДДО.";
в) досегашната ал. 5 става ал. 6 и се изменя така:
"(6) Независимо от становището по ал. 1 и в случаите по чл. 142 законосъобразното прилагане на СИДДО подлежи на последващ контрол при извършване на ревизия, ако не е обжалвано самостоятелно."
4. В чл. 142, ал. 1 и 2 числото "50 000" се заменя със "100 000".
5. В чл. 169 ал. 5 се изменя така:
"(5) След образуване на изпълнителното дело ал. 3 и 4 не се прилагат, като публичните вземания се погасяват в следната последователност: разноски, главница, лихви."
6. В чл. 178, ал. 3 думите "санкциите по които следва да постъпят в републиканския бюджет" се заличават.
7. В чл. 205, ал. 1, изречение четвърто думата "съобщението" се заменя с "възбраната".
8. В чл. 240, ал. 2, изречение второ думите "лихвите и главницата" се заменят с "главницата и лихвите".
9. В чл. 246, ал. 3 думите "10 на сто" се заменят с "20 на сто".
10. В чл. 249, ал. 1 думите "лихви, главница" се заменят с "главница, лихви".
11. В чл. 251, ал. 3, т. 4 думите "10 на сто" се заменят с "20 на сто".
12. В чл. 254, ал. 5 се създава изречение второ: "Нов търг по правилата на първия се провежда и когато не е подадено предложение или предлаганата цена е по-ниска от началната."
13. В чл. 264:
а) в ал. 4 след думата "имат" се добавя "посочените в ал. 1 и 2";
б) създава се ал. 5:
"(5) На държавата и общината не могат да се противопоставят действията по ал. 1 и 2, извършени в нарушение на ал. 4."
14. В § 1 от допълнителните разпоредби в т. 16, буква "г", изречение първо думите "т. 1" се заменят с "буква "а".
15. В приложението към § 19, ал. 1, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДВ, бр. 105 от 2006 г.) се създават т. 26 и 27:
"26. България | Общини |
Социалноосигурителни фондове |
27. Румъния autoritatile administratiei publice locale (местни публично-административни власти)".
§ 32. В Закона за особените залози (обн., ДВ, бр. 100 от 1996 г.; изм., бр. 86 от 1997 г., бр. 42 от 1999 г., бр. 19 и 58 от 2003 г., бр. 34 и 43 от 2005 г., бр. 30, 34 и 59 от 2006 г.) се правят следните допълнения:
1. В чл. 26, ал. 3 се създават т. 11 - 13:
"11. запорът и възбраната, наложени по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
12. съобщението за доброволно изпълнение по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
13. разпореждането за прекратяване на принудителното изпълнение по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс."
2. В чл. 32 се създава ал. 5:
"(5) Не се пристъпва към изпълнение, ако е вписан запор, възбрана или съобщение за доброволно изпълнение по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс."
§ 33. В Закона за събиране на държавните вземания (обн., ДВ, бр. 26 от 1996 г.; изм., бр. 104 от 1996 г., бр. 51 от 1997 г., бр. 59 от 1998 г., бр. 103 от 1999 г.; бр. 29 от 2000 г. - Решение № 2 на Конституционния съд от 2000 г.; изм., бр. 63 от 2000 г., бр. 111 от 2001 г., бр. 28 и 46 от 2002 г., бр. 105 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г., бр. 59 от 2007 г.) се създава чл. 90а:
"Чл. 90а. Агенцията задължително застрахова служителите си срещу злополука и застраховка "Живот" за сметка на своя бюджет."
§ 34. В Закона за акцизите и данъчните складове (обн., ДВ, бр. 91 от 2005 г.; изм., бр. 105 от 2005 г., бр. 30, 34, 63, 81, 105 и 108 от 2006 г., бр. 31 от 2007 г.) в чл. 4, т. 25, буква "а" подбуква "гг" се отменя.
§ 35. (В сила от 01.01.2007 г.) В Закона за корпоративното подоходно облагане (обн., ДВ, бр. 105 от 2006 г.; изм., бр. 52 от 2007 г.) се правят следните допълнения:
1. В приложение № 1 към чл. 100, т. 1 се създава буква "ю":
"(ю) дружества съгласно румънското законодателство, известни като "sosietati pe actiuni", "sosietati in comandita pe actiuni", "sosietati cu raspundere limitata".
2. В приложение № 2 към чл. 100, т. 3 и чл. 108, ал. 2, т. 1 накрая се добавя нов ред:
"- impozit pe profit в Румъния".
3. В приложение № 3 към чл. 137, т. 1 се създава буква "ю":
"(ю) дружества съгласно румънското законодателство, известни като "sosietati pe actiuni", "sosietati in comandita pe actiuni", "sosietati cu raspundere limitata".
4. В приложение № 4 към чл. 137, т. 3 накрая се добавя нов ред:
"- impozit pe profit в Румъния".
§ 36. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник", с изключение на § 35, който влиза в сила от 1 януари 2007 г.
-------------------------
Законът е приет от 40-то Народно събрание на 7 декември 2007 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.