Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 69 от 24.VIII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 194 ОТ 13 АВГУСТ 2007 Г. ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ, ФИНАНСИРАНИ СЪС СРЕДСТВА ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 194 ОТ 13 АВГУСТ 2007 Г. ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ, ФИНАНСИРАНИ СЪС СРЕДСТВА ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

В сила от 24.08.2007 г.

Обн. ДВ. бр.69 от 24 Август 2007г., изм. ДВ. бр.79 от 9 Септември 2008г., изм. ДВ. бр.13 от 16 Февруари 2010г., отм. ДВ. бр.98 от 13 Декември 2011г.

Отменено с § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 330 от 5 декември 2011 г. за допълнение на Постановление № 62 на Министерския съвет от 2007 г. за приемане на национални правила за допустимост на разходите по оперативните програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, за финансовата рамка 2007 - 2013 г. - ДВ, бр. 98 от 13 декември 2011 г., в сила от 13.12.2011 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) Управлението на инфраструктурни проекти може да се осъществява от ръководител на инфраструктурен проект, който е физическо лице, в т. ч. държавен служител, и на когото с договор е възложено управлението на инфраструктурния проект.

(2) Ръководителят на инфраструктурния проект може да предложи на органа на изпълнителната власт екип, който да подпомага управлението на инфраструктурния проект.

(3) За инфраструктурни проекти на стойност над 20 млн. евро органът на изпълнителната власт по предложение на ръководителя на инфраструктурния проект задължително назначава екип, който може да включва лица, работещи по служебно правоотношение в администрацията на орган на изпълнителната власт, както и други физически лица.


Чл. 2. (1) За ръководител на инфраструктурен проект не може да бъде определено лице, което е:

1. осъждано за умишлено престъпление от общ характер с лишаване от свобода;

2. лишено от правото да упражнява определена професия или дейност съгласно законодателството на държавата, в която е извършено нарушението;

3. (изм. - ДВ, бр. 13 от 2010 г., в сила от 16.02.2010 г.) "свързано лице" по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителната разпоредба на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси с органа на изпълнителната власт и/или с членовете на екипа.

(2) Ръководителят на инфраструктурния проект трябва да отговаря на следните изисквания:

1. (изм. - ДВ, бр. 13 от 2010 г., в сила от 16.02.2010 г.) да има завършена минимална образователна степен "магистър" в професионално направление от област "Технически науки", свързано с естеството на проекта, или в професионалните направления "Право" и "Икономика";

2. (изм. - ДВ, бр. 13 от 2010 г., в сила от 16.02.2010 г.) да има най-малко 5 години професионален опит, от които не по-малко от 3 години опит в областта на управлението на инфраструктурни/инвестиционни проекти;

3. (доп. - ДВ, бр. 13 от 2010 г., в сила от 16.02.2010 г.) да притежава технически познания в областта на съответния инфраструктурен сектор, необходими за ефективното управление на проекта;

4. да притежава познания относно нормативните актове, действащи в съответния инфраструктурен сектор и в строителството, включително по отношение на обществените поръчки и държавните помощи.

(3) Членовете на екипа трябва да отговарят на изискванията по ал. 1 и ал. 2, т. 3 и 4, както и:

1. (изм. - ДВ, бр. 13 от 2010 г., в сила от 16.02.2010 г.) да имат завършена минимална образователна степен "бакалавър" в област на висшето образование, свързана с конкретната им роля в екипа по проекта;

2. (изм. - ДВ, бр. 13 от 2010 г., в сила от 16.02.2010 г.) да имат най-малко 3 години професионален опит, свързан с управлението на инфраструктурни/инвестиционни проекти.

(4) (Нова - ДВ, бр. 13 от 2010 г., в сила от 16.02.2010 г.) Подборът на ръководителя и членовете на екипа трябва да гарантира ефективното и ефикасното организационно, административно, техническо и финансово управление на проекта.


Чл. 3. (1) Ръководителят на инфраструктурния проект:

1. организира и координира изпълнението на дейности по подготовката на проекта;

2. организира и ръководи разработването на проекта и свързаните с него документи;

3. организира дейността на екипа за подпомагане управлението на проекта;

4. организира и координира процедурите за определяне изпълнител на проектирането, изпълнител на строителството, изпълнител на строителния надзор и на другите дейности, свързани с проекта;

5. контролира изпълнението на дейностите по проекта;

6. отчита изпълнението на дейността на всеки етап от реализирането на проекта - от проектирането до въвеждането на обекта в експлоатация и окончателното му приключване.

(2) Ръководителят на инфраструктурния проект е отговорен за:

1. техническото, административното и финансовото управление на проекта;

2. законосъобразното организиране и провеждане на процедурите за избор на изпълнители на проекта;

3. наблюдението и контрола за изпълнението на сключените договори;

4. контрола по спазването на календарния график за изпълнението на проекта и успешното приключване на проекта.

(3) Ръководителят на инфраструктурния проект е длъжен да предложи на органа на изпълнителната власт необходимите мерки за преодоляване на възникнали проблеми в процеса на изпълнение на проекта.

(4) Посочените в ал. 1 и 2 задължения и отговорности на ръководителя на инфраструктурния проект се уреждат подробно в договора за възлагане управлението на проекта.

(5) При изпълнение на задълженията и отговорностите по ал. 1 и 2 ръководителят на инфраструктурния проект получава необходимото съдействие от длъжностните лица и институциите, включени в изпълнението на проекта.


Чл. 4. (1) Ръководителят на инфраструктурния проект изготвя 3-месечни доклади, в които отчита:

1. подготовката на проекта;

2. техническото изпълнение на проекта;

3. финансовото изпълнение на проекта;

4. изпълнението на календарния график на проекта;

5. показателите за изпълнение на целите на проекта;

6. проблемите и мерките за тяхното преодоляване.

(2) Индикаторите за техническото и финансовото изпълнение на проекта се определят предварително за всеки конкретен проект.

(3) Докладите по ал. 1 се представят на органа на изпълнителната власт.

(4) Ръководителят на инфраструктурния проект представя на органа на изпълнителната власт становище по резултатите от извършени проверки от одитни и други компетентни органи, както и информация за предприетите от него корективни действия.

(5) Ръководителят на инфраструктурния проект докладва за случаи на нередности, както и за случаи, в които може да се предполага, че са налице нередности, на съответния орган на изпълнителната власт и само в изключителни случаи - пряко на компетентните органи.


Чл. 5. (1) Общият размер на средствата за възнаграждение на ръководителя на инфраструктурния проект и на екипа, когато е приложимо, включително дължимите за сметка на възложителя задължителни осигурителни вноски, не може да надвишава 2 на сто от стойността на проекта. Конкретният размер се определя от органа на изпълнителната власт в зависимост от стойността на проекта и срока за изпълнението му.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 13 от 2010 г., в сила от 16.02.2010 г.) Възнаграждението на ръководителя на инфраструктурния проект и на екипа, когато е приложимо, се определя в договора за възлагане управлението на инфраструктурния проект от съответния орган на изпълнителната власт, като за проекти над 20 млн. евро схемата за изплащане на възнаграждението се одобрява от заместник министър-председателя и министър на финансите, спазвайки условията по ал. 3.

(3) Плащанията по договора се извършват на части в зависимост от степента на изпълнение на инфраструктурния проект, като задължително се уговаря, че не по-малко от 50 на сто от възнаграждението по ал. 1 се дължи само ако ръководителят на инфраструктурния проект е изпълнил всичките си задължения по чл. 3 и инфраструктурният проект е изпълнен с изискуемото качество и в определените срокове.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 13 от 2010 г., в сила от 16.02.2010 г.) Служители, които получават възнаграждение по това постановление, не могат да получават допълнително възнаграждение по чл. 6 от Постановление № 46 на Министерския съвет от 2009 г. за заплатите в бюджетните организации и дейности" (обн., ДВ, бр. 18 от 2009 г.; изм. и доп., бр. 36, 64, 81, 85, 89, 90 и 93 от 2009 г.; попр., бр. 95 от 2009 г.; изм. и доп., бр. 96 от 2009 г. и бр. 4 от 2010 г.) за срока на управление на проекта.


Чл. 6. В договора за възлагане управлението на инфраструктурния проект се определят и:

1. правата и задълженията, видът и размерът на отговорността на ръководителя на инфраструктурния проект при неизпълнение на задълженията и/или сроковете по договора;

2. правата и задълженията на органа на изпълнителната власт във връзка с изпълнението на договора;

3. условията за изменение на договора единствено в случаите, когато в резултат на непреодолима сила се налага промяна в сроковете на договора;

4. основанията за предсрочно прекратяване на договора.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на постановлението "инфраструктурен проект" е дейност за постигане на специфично определени резултати в съответния инфраструктурен сектор на територията на Република България. Проектът има определена начална и крайна дата, специфични цели, определени ресурси за изпълнение на задачите и определено ниво на качество. Изпълнението на дейности по подготовката за осъществяване на проекта е неразделна част от самия проект.


§ 2. Постановлението се прилага само за инфраструктурни проекти по смисъла на § 1, които са финансирани със средства от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, с изключение на програмите по цел "Европейско териториално сътрудничество".


§ 3. (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2008 г., в сила от 09.09.2008 г., изм. - ДВ, бр. 13 от 2010 г., в сила от 16.02.2010 г.) При условията на това постановление ръководител на инфраструктурен проект може да бъде определян в държавно предприятие по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон и в Агенция "Пътна инфраструктура".


§ 4. Средствата за изпълнение на постановлението се осигуряват в рамките на бюджета на съответния инфраструктурен проект.


Заключителни разпоредби

§ 5. Изпълнението на постановлението се възлага на органите на изпълнителната власт, в чийто ресор е изпълнението на инфраструктурни проекти.


§ 6. (Изм. - ДВ, бр. 13 от 2010 г., в сила от 16.02.2010 г.) Заместник министър-председателят и министър на финансите дава указания по прилагането на постановлението.


§ 7. Постановлението се приема на основание чл. 105, ал. 1 и 2 и чл. 106 от Конституцията на Република България.


§ 8. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 219 ОТ 5 СЕПТЕМВРИ 2008 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА ПРАВИЛНИК ЗА СТРУКТУРАТА, ДЕЙНОСТТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТА НА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ "ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА" И НА НЕЙНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ И НА ТАРИФА ЗА ТАКСИТЕ, КОИТО СЕ СЪБИРАТ ОТ НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ "ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА"

(ОБН. - ДВ, БР. 79 ОТ 2008 Г., В СИЛА ОТ 09.09.2008 Г.)


§ 21. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 14 ОТ 9 ФЕВРУАРИ 2010 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 194 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2007 Г. ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ, ФИНАНСИРАНИ СЪС СРЕДСТВА ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

(ОБН. - ДВ, БР. 13 ОТ 2010 Г., В СИЛА ОТ 16.02.2010 Г.)


§ 5. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Промени настройката на бисквитките