НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 11 ОТ 2001 Г. ЗА ДВИЖЕНИЕ НА ИЗВЪНГАБАРИТНИ И ТЕЖКИ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА (ДВ, БР. 65 ОТ 2001 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 11 ОТ 2001 Г. ЗА ДВИЖЕНИЕ НА ИЗВЪНГАБАРИТНИ И ТЕЖКИ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА (ДВ, БР. 65 ОТ 2001 Г.)
Обн. ДВ. бр.67 от 17 Август 2007г.
§ 1. В наименованието на наредбата думите "извънгабаритни и тежки" се заменят с "извънгабаритни и/или тежки".
§ 2. В чл. 1 т. 1 се изменя така:
"1. допустимите размери, маса и натоварване на ос на категориите пътни превозни средства и техните ремаркета съгласно чл. 139 от Закона за движението по пътищата, наричани за краткост "ППС", които не представляват опасност за участниците в движението;".
§ 3. В чл. 2 след думите "тези ППС" се добавят "или състав от ППС".
§ 4. Член 3 се изменя така:
"Чл. 3. Тежки ППС или състав от ППС са тези, които имат:
1. допустима максимална маса, по-голяма от стойностите по чл. 6;
2. натоварване на ос, по-голямо от стойностите по чл. 7."
§ 5. Член 4 се изменя така:
"Чл. 4. Тази наредба не се прилага за съчленени автобуси, имащи повече от една съчленена секция."
§ 6. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1, като се изменя така:
"(1) Допустимите максимални размери на ППС за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, са за:
1. широчина на:
а) всяко ППС - 2,55 m;
б) хладилно или с изотермична надстройка ППС - 2,60 m;
2. височина на всички видове ППС - 4,00 m;
3. дължина на:
а) всяко моторно превозно средство, с изключение на автобус - 12,00 m;
б) ремарке - 12,00 m;
в) съчленено ППС - 16,50 m;
г) съчленен автобус - 18,75 m;
д) моторно превозно средство с едно или повече ремаркета - 18,75 m;
е) автобус с две оси - 13,50 m;
ж) автобус с повече от две оси - 15,00 m;
з) автобус с ремарке - 18,75 m."
2. Създават се нови алинеи 2 - 12:
"(2) Максималното разстояние между оста на централния болт за свързване със седлото и задната част на полуремаркето е 12,00 m.
(3) Хоризонтално измереното разстояние между оста на централния болт за свързване със седлото и която и да е точка от предната част на полуремаркето не може да надвишава 2,04 m.
(4) Съчленените ППС, пуснати в движение преди 1 януари 1991 г., които не отговарят на изискванията на ал. 2 и 3, могат да бъдат използвани за движение по пътищата за обществено ползване, когато общата им дължина не надвишава 15,50 m.
(5) В случай на състав от ППС максималното разстояние, измерено успоредно на надлъжната ос, между най-предно разположената точка на товарната площ зад кабината на водача и най-задно разположената точка на ремаркето (без да се отчита разстоянието между задната част на теглещото МПС и предната част на ремаркето) е 15,65 m.
(6) В случай на състав от ППС максималното разстояние, измерено успоредно на надлъжната ос, между най-предно разположената точка на товарната площ зад кабината на водача и най-задно разположената точка на ремаркето е 16,40 m.
(7) Разстоянието между задната ос на моторното превозно средство и предната ос на ремаркето не трябва да бъде по-малко от 3,00 m.
(8) Когато сменяеми приспособления като багажник за ски са прикрепени към автобус, неговата дължина, включително приспособленията, не трябва да надвишава максималната дължина, указана в чл. 5, ал. 1, т. 3.
(9) Когато автобусът е неподвижен, чрез маркиране на линия на земята се определя вертикална равнина, допирателна към тази страна на ППС, която е насочена към външната страна на окръжността. В случай на съчленен автобус двете секции се подравняват спрямо тази вертикална равнина. Когато автобусът, движейки се по права линия, навлиза в окръжността, описана в ал. 11, нито една част от него не може да излиза извън тази вертикална равнина с повече от 0,60 m.
(10) Стойностите, посочени в ал. 1 до 3, 5 и 6, се отнасят за заменяеми надстройки и стандартизирани товарни единици, например контейнери.
(11) Всяко движещо се моторно превозно средство или състав от ППС трябва да може да завие в обсега на кръгов пръстен с външен радиус 12,50 m и вътрешен радиус 5,30 m.
(12) Съставите от ППС, пуснати в движение преди 31 декември 1991 г., които не отговарят на изискванията на ал. 5 и 6, могат да бъдат използвани за движение по пътищата за обществено ползване, когато общата им дължина не надвишава 18,00 m."
§ 7. В чл. 6 се правят следните изменения:
1. В ал. 1:
а) в т. 2 думите "с пет или шест оси" се заменят със "с пет, шест и повече оси";
б) в т. 2, буква "а" думите "ремарке с три оси" се заменят с "ремарке с три и повече оси";
в) в т. 2, буква "б" думите "с три оси с ремарке с две или три оси" се заменят със "с три и повече оси с ремарке с две, три и повече оси";
г) в т. 3 думите "с пет или шест оси" се заменят със "с пет, шест и повече оси";
д) в т. 3, буква "а" думите "полуремарке с три оси" се заменят с "полуремарке с три и повече оси";
е) в т. 3, буква "б" думите "средство с три оси с полуремарке с две или три оси" се заменят със "средство с три и повече оси с полуремарке с две, три и повече оси";
ж) в т. 5 думите "ако междуосовото разстояние" се заменят с "когато разстоянието между осите";
з) в т. 5 буква "а" се изменя така:
"а) от 1,3 m до 1,8 m - 36 t;"
и) в т. 6 се създава нова буква "г":
"г) моторно превозно средство с пет оси - 40 t."
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Стойността по ал. 1, т. 5, буква "б" може да бъде надвишавана с не повече от 2 t, когато допустимата максимална маса на моторното превозно средство (18 t) и допустимото максимално натоварване на двойната ос на полуремаркето (20 t) са спазени и задвижващата ос е оборудвана със сдвоени гуми и пневматично окачване или окачване, което е признато за еквивалентно, в съответствие с изискванията, посочени в приложение № 1."
3. Алинея 4 се изменя така:
"(4) В ал. 1, т. 6 стойността в скоби по буква "б" и стойността по буква "в" се отнасят за случаите, когато задвижващата ос е оборудвана със сдвоени гуми и пневматично окачване или окачване, което е признато за еквивалентно, в съответствие с изискванията, посочени в приложение № 1, или когато всяка задвижваща ос е оборудвана със сдвоени гуми и максималното натоварване на всяка ос не надвишава 9,5 t."
§ 8. В чл. 7, ал. 1, 2 и 4 се изменят така:
"(1) Допустимото максимално натоварване на ос за ППС с допустими максимални маси по чл. 6, ал. 1 с пневматично или признато за еквивалентно на него окачване за движение по всички пътища, отворени за обществено ползване, както и за ППС със същите маси без пневматично или признато за еквивалентно на него окачване за движение само по дадените в приложение № 2 отворени за обществено ползване пътища, е за:
1. единична ос - незадвижваща - 10 t;
2. сумата от натоварванията на ос на една двойна ос на ремаркета и полуремаркета, когато разстоянието между осите е:
а) по-малко от 1,0 m - 11 t;
б) от 1,0 включително до 1,3 m - 16 t;
в) от 1,3 включително до 1,8 m - 18 t;
г) равно или по-голямо от 1,8 m - 20 t;
3. сумата от натоварванията на ос на една тройна ос на ремаркета и полуремаркета, когато разстоянието между осите е:
а) равно или по-малко от 1,3 m - 21 t;
б) над 1,3 m - 24 t;
4. единична ос - задвижваща:
а) на ППС при условията на чл. 6, ал. 1, т. 2 и 3 - 11,5 t;
б) на ППС при условията на чл. 6, ал. 1, т. 4, 5, 6 и 7 - 11,5 t;
5. сумата от натоварванията на ос на една двойна ос на моторни превозни средства, когато разстоянието между осите е:
а) по-малко от 1 m - 11,5 t;
б) от 1,0 включително до 1,3 m - 16 t;
в) от 1,3 включително до 1,8 m - 18 t (19 t);
6. сумата от натоварванията на ос на една тройна ос на моторни превозни средства, когато разстоянието между осите е:
а) равно или по-малко от 1,3 m - 21 t;
б) над 1,3 m - 24 t.
(2) Допустимото максимално натоварване на ос за ППС без пневматично или признато за еквивалентно на него окачване за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, които не са дадени в приложение № 2, е за:
1. единична ос, незадвижваща или задвижваща - 10 t;
2. сумата от натоварванията на ос на една двойна ос, когато разстоянието между осите е:
а) по-малко от 1,3 m - 13 t;
б) от 1,3 m включително до 1,4 m - 16 t;
в) от 1,4 m включително до 1,8 m - 18 t;
г) равно или по-голямо от 1,8 m - 20 t;
3. сумата от натоварванията на ос на една тройна ос, когато разстоянието между осите е:
а) равно или по-малко от 1,3 m - 19,5 t;
б) над 1,3 m - 24 t.
(4) Стойността в скоби по ал. 1, т. 5, буква "в" се отнася за случаите, когато задвижващата ос е оборудвана със сдвоени гуми и пневматично окачване или окачване, което е признато за еквивалентно, в съответствие с изискванията, посочени в приложение № 1, или когато всяка задвижваща ос е оборудвана със сдвоени гуми и максималното натоварване на всяка ос не надвишава 9,5 t."
§ 9. В чл. 10, ал. 3 се правят следните изменения:
1. Точка 1 се отменя.
2. Досегашните т. 2, 3 и 4 стават съответно т. 1, 2 и 3.
§ 10. В чл. 14 се правят следните изменения:
1. В текста на ал. 1 думите "приложение № 2" се заменят с "приложение № 3".
2. В ал. 2:
а) в т. 1, буква "а" думите "Изпълнителната агенция "Пътища" се заменят с "Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" - Управление "Пътни такси и разрешителни" (УПТР)", а думите "Дирекция на Национална служба "Полиция" - направление "Пътна полиция" (ДНСП - НПП)" се заменят с "Главна дирекция "Противодействие на престъпността, опазване на обществения ред и превенция" - отдел "Пътна полиция" (ГД "ППООРП" - О "ПП")";
б) в т. 1, буква "б" думите "от ОПУ" в началото на изречението се заменят с "от Регионалните звена (РЗ) на УПТР", думите "Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР) - направление КАТ - "Пътна полиция" се заменят със "Столична дирекция на полицията - отдел "Пътна полиция" (СДП - О "ПП")", думите "регионална дирекция на вътрешните работи (РДВР), сектор КАТ - "Пътна полиция" се заменят с "Областна дирекция на полицията (ОДП), сектор "Пътна полиция", а думите "от ОПУ" в края на изречението се заменят с "от РЗ на УПТР";
в) в т. 4 думите "Изпълнителната агенция "Пътища" се заменят с "Фонд "Републиканска пътна инфраструктура".
§ 11. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Собствениците на извънгабаритни и/или тежки ППС или лицата, които извършват превозите, са длъжни да подадат в УПТР при Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" или в съответното РЗ на УПТР или община заявление за издаване на необходимото разрешително по образец (приложение № 4)."
2. В ал. 5 се създава ново изречение:
"Заявлението се подава преди изтичане на срока в разрешителното."
§ 12. Създава се нов член 17а:
"Чл. 17а. Когато извънгабаритните и/или тежките ППС имат маса, по-голяма от 100 t, височина, по-голяма от 5 m, дължина, по-голяма от 40 m, и широчина, по-голяма от 5,50 m, собствениците на пътните превозни средства или лицата, които извършват превоза, подават молба и осигуряват средства за работа на комисия от експерти за определяне на подходящ маршрут."
§ 13. В чл. 19, ал. 3 думите "приложение № 4" се заменят с "приложение № 5".
§ 14. В раздел VII се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се чл. 26 и 27:
"Чл. 26. (1) Посочените в чл. 14 държавни органи могат да издават разрешителни за движение на територията на страната на ППС или на състав от ППС с размери над допустимите максимални размери съгласно чл. 5, ал. 1, т. 1 и 2, ал. 2, 3, 5 - 11, когато се извършват национални транспортни операции и не се засяга значително международната конкуренция в областта на транспорта.
(2) За транспортни операции, при които не се засяга значително международната конкуренция в областта на транспорта, се считат тези, които отговарят поне на едното от следните изисквания:
а) извършват се от специализирани ППС или състав от ППС на територия на държава - членка на Европейския съюз (ЕС), в условия, при които обикновено те не се извършват от ППС на други държави - членки на ЕС (например превози във връзка с дърводобива и поддържането на горите);
б) извършват се от ППС или състав от ППС с размери над допустимите максимални размери съгласно чл. 5 на територията на държава - членка на ЕС, която е:
- разрешила тяхното извършване;
- разрешава моторни превозни средства, ремаркета и полуремаркета, отговарящи на допустимите максимални размери по чл. 5, да бъдат използвани в комбинации, достигащи в натоварено състояние поне допустимата максимална дължина, въведена в законодателството на тази държава - членка на ЕС,
така че всеки транспортен оператор да може да ползва еднакви условия за конкуренция (модулна концепция).
Чл. 27. Пътни превозни средства или състав от ППС, произведени с използването на нови технологии и концепции и които по тази причина не отговарят на едно или повече изисквания на наредбата, могат да бъдат допускани да извършват транспортни операции от локален характер за определен период от време."
2. Досегашните чл. 27, 30, 31 и 32 стават съответно чл. 29, 32, 33 и 34.
§ 15. Досегашният чл. 26 става чл. 28 и в него се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Всички допустими максимални размери, посочени в чл. 5, са в съответствие с приложение № 2 от Наредба № 60 от 2003 г. за одобряване типа на нови моторни превозни средства и техните ремаркета (обн., ДВ, бр. 59 от 2003 г.; последно изменена бр. 12 от 2007 г.), така както приложението е попълнено от производителя с данните за конкретния тип (вариант, версия) ППС."
§ 16. Досегашният чл. 28 става чл. 30 и в него думата "система" се заменя с "уредба".
§ 17. Досегашният чл. 29 става чл. 31 и в него думите "спирачка за престояване" се заменят със "спирачна уредба за паркиране".
§ 18. Досегашният чл. 33 става чл. 35 и в него думите "Изпълнителната агенция "Пътища" се заменят с "Фонд "Републиканска пътна инфраструктура".
§ 19. Досегашният чл. 34 става чл. 36 и в него думите "Изпълнителната агенция "Пътища" се заменят с "Фонд "Републиканска пътна инфраструктура".
§ 20. Досегашният чл. 35 става чл. 37 и в него думите "Изпълнителната агенция "Пътища" се заменят с "Фонд "Републиканска пътна инфраструктура".
§ 21. Създават се допълнителни разпоредби със следното съдържание:
"Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "извънгабаритни ППС" се наричат извънгабаритните ППС по чл. 2 и/или тежките ППС по чл. 3;
2. извънгабаритните и тежките ППС включват основно следните категории:
а) М2 М3и техните ремаркета от категория О;
б) N2 N3и техните ремаркета от категории О3и О4
3. "моторно превозно средство" е ПС със собствен двигател, което се придвижва по пътя на собствен ход;
4. "ремарке" е ППС (с изключение на полуремарке), конструирано и оборудвано за превоз на товари, предназначено да бъде свързано с моторно превозно средство;
5. "полуремарке" е ППС, конструирано и оборудвано за превоз на товари, предназначено да бъде свързано с моторно превозно средство по такъв начин, че част от него е разположена върху моторното превозно средство и голяма част от неговата маса и от масата на товара се поема от моторното превозно средство;
6. "състав от пътни превозни средства" е:
а) моторно превозно средство и свързано с него ремарке, или
б) съчленено пътно превозно средство, състоящо се от моторно превозно средство и свързано с него полуремарке;
7. "хладилно превозно средство" е ППС, чиято фиксирана или сменяема надстройка е специално оборудвана за превоз на товари при контролирана температура и с дебелина на всяка странична стена, вкл. изолацията, най-малко 45 mm;
8. "автобус" е ППС с повече от 9 места за сядане, вкл. мястото на водача, чиято конструкция и обзавеждане са предназначени за превоз на пътници и техния багаж; то може да е на един или два етажа и към него може да се прикачи ремарке за багаж;
9. "съчленен автобус" е такъв автобус, който се състои от две твърди звена, свързани помежду си шарнирно; при този тип превозни средства пътническите салони, разположени във всяко едно от твърдите звена, са свързани; свързващото шарнирно звено трябва да позволява свободно движение на пътниците между отделенията на двете твърди звена; съединяването и разединяването на двете звена може да бъде осъществено само в специализирано работно място;
10. "допустими максимални размери" са максималните размери, използвани за ППС, посочени в чл. 5;
11. "допустими максимални маси" са максималните маси, използвани за ППС, посочени в чл. 6;
12. "допустими максимални натоварвания (маси) на ос" са максималните маси на ос или на група оси, използвани за ППС, посочени в чл. 7;
13. "пневматично окачване" е окачваща система, при която най-малко 75 % от пружинния ефект се причинява от въздушно налягане;
14. "неделим товар" е товар, който не може да се дели на две и повече части с оглед на неговото превозване, тъй като това деление би довело до излишни разходи или би породило риск от нанасяне на вреди, и който поради своите размери или маса не може да бъде превозван от моторно превозно средство, ремарке, автовлак или съчленено ППС, което да отговаря изцяло на изискванията на наредбата;
15. "тон" е теглото, упражнявано от маса един тон, отговаряща на 9,8 килонютона (kN).
§ 2. До 31 декември 2020 г. се допуска автобуси, които са били регистрирани или пуснати на пазара преди влизане в сила на тази наредба, но размерите им превишават посочените в чл. 5, ал. 1, т. 1 и 3, ал. 9 и 11, да се движат на територията на страната."
§ 22. Досегашният § 1 от заключителните разпоредби става § 3 и в края се добавя "и въвежда разпоредбите на Директива 96/53/ЕО, последно изменена с Директива 2002/7/ЕО."
§ 23. Досегашният § 2 от заключителните разпоредби става § 4.
§ 24. Досегашните приложения № 1, 2, 3 и 4 стават съответно приложения № 2, 3, 4 и 5.
§ 25. Създава се ново приложение № 1 към чл. 6, ал. 3 и 4:
"Приложение № 1 към чл. 6, ал. 3 и 4
Условия за еквивалентност между някои непневматични окачвания и пневматично окачване на задвижваща ос(-и) на пътни превозни средства
1. Еквивалентност на пневматичното окачване.
За да бъде признато за еквивалентно на пневматичното окачване, непневматичното окачване трябва да отговаря на следните изисквания:
1.1. Когато подресорната маса на задвижващата ос или група оси поема за кратко време свободно вертикално трептение с ниска честота, честотата и затихването, измерени когато окачването поема максимално допустимото натоварване, е в границите, посочени в т. 1.2 - 1.5.
1.2. Всяка ос е оборудвана с хидравличен амортисьор. Хидравличните амортисьори върху група оси са разположени така, че да намаляват до минимум трептенията на групата оси.
1.3. Стойността на средния коефициент на затихване D трябва да е над 20 % от критичната стойност на затихване за окачване при нормално функциониране с поставени и работещи хидравлични амортисьори.
1.4. Коефициентът на затихване на окачване с отстранени или недействащи всички хидравлични амортисьори D не трябва да надвишава с повече от 50 % средния коефициент на затихване D.
1.5. Честотата на окачената маса при краткотрайно вертикално трептение на подресорната маса на задвижващата ос или на групата оси не трябва да надвишава 2,0 Hz.
2. Определяне на честота и на затихването.
Отчита се окачената маса М (kg) на двигателната ос или група оси. Оста или групата оси има обща вертикална нееластичност (между пътното покритие и окачената маса) К, (N/m) и има общ коефициент на затихване С (N.s/m). Вертикалното преместване на окачената маса е Z. Уравнението за движение при свободна вибрация на окачената маса е:
Честотата на вибрациите на окачената маса F (rad/s) е, както следва:
Затихването се счита за критично, когато C = Co,
където:
Коефициентът на затихване, като дроб на критичното затихване, е C/Co.
При свободното краткотрайно вертикално трептене на окачената маса вертикалното движение на масата следва формата на затихваща синусоидална крива (фиг. 1).
Фиг. 1. Синусоидална крива при свободни и краткотрайни трептения
Честотата може да бъде изчислена чрез измерване на времето до момента, в който цикличността на трептенето би могла да се забележи. Затихването може да бъде изчислено, като се измерват екстремните стойности на последователните трептения, които се извършват в една и съща посока. Ако се приеме, че амплитудите на най-високите точки от първия и втория цикъл на трептенията са A1 и A2, коефициентът на затихване D е:
където ln е натуралният логаритъм на коефициента на амплитудата.
3. Изпитване.
За да се установи чрез изпитване коефициентът на затихване D, коефициентът на затихване с отстранени хидравлични амортисьори и честотата на окачването F, натовареното пътно превозно средство трябва:
а) да премине с ниска скорост (5 km/h ± 1 km/h) през праг с височина 80 mm, чийто профил е показан на фиг. 2; краткотрайното трептене, което трябва да бъде анализирано по отношение на честотата и затихването, се появява, след като гумите на задвижващата ос напуснат прага; или
б) да бъде притиснато от шасито по такъв начин, че натоварването на задвижващата ос да достигне 1,5 от неговата максимална стойност в статично състояние; веднага след като бъде освободено превозното средство, трябва да се анализира полученото трептене; или
в) да бъде повдигнато от шасито така, че подресорната маса да се вдигне на 80 mm над задвижващата ос; веднага след освобождаването на пътното превозно средство трябва да се анализира полученото трептене; или
г) да бъде подложено на други процедури, при които тяхната равностойност по отношение на посочените да бъде доказана от производителя и одобрена от техническата служба.
Фиг. 2. Праг за изпитване на окачването
За извършване на измерването пътното превозно средство се оборудва с осцилограф за отчитане на вертикалните трептения, монтиран на задвижващата ос и шасито, непосредствено над задвижващата ос. Снема се графиката, от която се измерва времето между пиковите стойности на първата и втората компресия, като по този начин се получават честотата F и коефициентът на амплитудата, за да се определи затихването. За двойните задвижващи оси осцилографите се монтират между всяка задвижваща ос и шасито непосредствено над него."
§ 26. Новото приложение № 2 към чл. 7, ал. 1 се изменя така:
"Приложение № 2 към чл. 7, ал. 1
Списък на пътищата, които са отворени за пътните превозни средства без пневматично или признато за еквивалентно на него окачване за допустимото максимално натоварване на ос, определено в чл. 7, ал. 1
1. Път Е 70: Граница Румъния - Русе - Цар Калоян - о.п. Разград - о.п. Шумен - Девня - Варна.
2. Път Е 79: Граница Румъния - Ферибот Видин - о.п. Видин - Димово - Ружинци - Белотинци - Монтана - Враца - Мездра - Ботевград - Горни Богров - ок.п. София - Даскалово - о.п. Дупница - о.п. Благоевград - о.п. Симитли - Кресна - Кулата - граница Гърция (цялостно отворен от 2005 г.).
3. Път Е 80: Граница Югославия - Калотина - Драгоман - ок.п. София - о.п. Ихтиман - Костенец - Белово - Пазарджик - Пловдив - Поповица - о.п. Хасково - Харманли - Любимец - Свиленград - Капитан Андреево - граница Турция (цялостно отворен от 2002 г.).
4. Път Е 83: Гара Бяла - о.п. Плевен - Луковит - Коритна - Ябланица - Ботевград (цялостно отворен от 2002 г.).
5. Път Е 85: Русе - Бяла - Полски Тръмбеш - Велико Търново - о.п. Дебелец - Дряново - Габрово - Шипка - Казанлък - о.п. Стара Загора - Средец - Димитровград - о.п. Хасково - Харманли - Любимец - Свиленград - граница Гърция.
6. Път Е 87: Граница Румъния - Дуранкулак - Шабла - о.п. Каварна - Балчик - Оброчище - Кранево - Златни пясъци - Свети Константин - Варна - Старо Оряхово - Обзор - о.п. Слънчев бряг - Бургас - Маринка - Звездец - Малко Търново - граница Турция.
7. Път Е 772: Коритна - Български извор - Микре - о.п. Севлиево - Велико Търново - о.п. Омуртаг - о.п. Търговище - (о.п. Разград - о.п. Шумен).
8. Път Е 773: Поповица - о.п. Чирпан - о.п. Стара Загора - Hова Загора - о.п. Сливен - Лозенец - Карнобат - Бургас.
9. Път Е 871: Ок.п. София - Перник - Радомир - о.п. Кюстендил - Гърляно - граница Македония.
10. Път I-5: в участъка о.п. Хасково - Конуш - Черноочене - Кърджали - Момчилград - Маказа - граница Гърция.
11. Път I-6: в участъка ок.п. София - Долни Богров - Пирдоп - Розино - Карлово - о.п. Калофер - о.п. Казанлък - о.п. Сливен.
12. Път II-55: в участъка о.п. Дебелец - Килифарево - Гурково - Долно Паничево - Нова Загора.
13. Път III-554: Нова Загора - Раднево - Гълъбово - Симеоновград - Харманли."
§ 27. В новото приложение № 4 към чл. 15, ал. 3 се създават два нови реда:
"7а Вид окачване (пневматично, вкл. еквивалентно на него или не)
13а Вид окачване (пневматично, вкл. еквивалентно на него или не)".