Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 49 от 19.VI

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ (ДВ, БР. 66 ОТ 1995 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ (ДВ, БР. 66 ОТ 1995 Г.)

В сила от 19.06.2007 г.

Обн. ДВ. бр.49 от 19 Юни 2007г.

§ 1. Създава се чл. 3а:

"Чл. 3а. Право да избират общински съветници и кметове имат и гражданите на държава - членка на Европейския съюз, различна от Република България, които към датата на насрочване на изборите, съответно датата на обнародване на решението за създаване на нова община или кметство, са навършили 18 години и отговарят на следните изисквания:

1. имат разрешение за постоянно или продължително пребиваване на територията на съответната община съгласно сроковете по чл. 3, ал. 1;

2. не са лишени от правото да избират в държавата по произход или в друга държава - членка на Европейския съюз, включително в Република България;

3. не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание "лишаване от свобода";

4. с писмено заявление, депозирано най-късно 40 дни преди изборния ден пред съответния кмет, са заявили желанието си да упражнят правото си да гласуват."


§ 2. В чл. 4 след думата "гражданство" се добавя "освен гражданство на Европейския съюз".


§ 3. Създава се чл. 4а:

"Чл. 4а. Право да бъдат избирани за съветници имат и гражданите на държава - членка на Европейския съюз, постоянно пребиваващи на територията на съответната община, които отговарят на изискванията на чл. 3а и не са лишени от правото да се кандидатират в държавата - членка по произход, или в друга държава - членка на Европейския съюз."


§ 4. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 след думата "списъци" се добавя "за българските граждани и за гражданите на другите държави - членки на Европейския съюз, получили разрешение за постоянно пребиваване", а след думата "адрес" се поставя запетая и се добавя "а за получилите разрешение за продължително пребиваване - по настоящ адрес".

2. Създава се нова ал. 3:

"(3) Избирателният списък се състои от две части: част "А" и част "Б":

1. в част "А" се вписват по азбучен ред имената на избирателя - гражданин на Република България, единният граждански номер, постоянният адрес или заявеният от него настоящ адрес, когато той не съвпада с постоянния адрес, видът и номерът на документа за самоличност и се обособява графа "Забележки";

2. в част "Б" се вписват въз основа на заявленията по чл. 3а по азбучен ред имената на избирателите - граждани на други държави - членки на Европейския съюз; вписват се и данни за гражданството, адресът му на територията на съответната община, видът и номерът на българския му документ за самоличност и се обособява графа "Забележки"."

3. Създават се ал. 4 и 5:

"(4) Кметът на общината изпраща незабавно в Централната избирателна комисия за местни избори данните от депозираните при него заявления по чл. 3а.

(5) Кметът на общината в срок 30 дни преди изборния ден писмено уведомява лицата по чл. 3а за отказа да бъдат включени в избирателния списък. Заинтересованото лице може да обжалва отказа при условията и по реда на чл. 17, ал. 4."

4. Досегашната ал. 3 става ал. 6.


§ 5. В чл. 11 ал. 2 се отменя.


§ 6. В чл. 12, т. 1 след думите "постоянен адрес" се добавя "имената на гражданите на другите държави членки, получили разрешение за продължително пребиваване на територията на съответната община".


§ 7. В чл. 25, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 10 се изменя така:

"10. възлага по реда за възлагане на обществени поръчки компютърната обработка в общинските избирателни комисии на резултатите от изборите за общински съветници и кметове;".

2. Създава се т. 12:

"12. изпраща чрез Министерството на външните работи до компетентните органи на държавите - членки на Европейския съюз, списъка по чл. 10, ал. 3, т. 2, както и списък на техните граждани, чиито кандидатури са издигнати в местните избори."


§ 8. В чл. 27, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова т. 12:

"12. установява наличието на законовите изисквания за гражданите на държава - членка на Европейския съюз, да се кандидатират за общински съветници; отменя регистрацията, съответно прекратява предсрочно пълномощията на общинския съветник - гражданин на друга държава членка, когато въз основа на проверката на декларацията по чл. 42, ал. 1, т. 5 се установи, че лицето няма право да се кандидатира;".

2. Досегашните т. 12 и 13 стават съответно т. 13 и 14.

3. Създава се нова т. 15:

"15. най-късно 20 дни преди изборния ден изпраща в Централната избирателна комисия официалните декларации по чл. 42, ал. 1, т. 5;".

4. Досегашните т. 14, 15 и 16 стават съответно т. 16, 17 и 18.


§ 9. В чл. 42, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 3 след думите "кандидата" се добавя "за кмет или общински съветник", а след думите "гражданство" се добавя "освен българско и гражданство на Европейския съюз".

2. Създава се т. 5:

"5. гражданинът на друга държава - членка на Европейския съюз - кандидат за общински съветник, представя:

а) официална декларация, в която посочва: гражданството, адрес в страната, обстоятелствата, че не е бил лишаван от правото да бъде избиран в държавата - членка по произход, и че не заема в друга държава членка длъжност, аналогична на общински съветник, и посочва последния си адрес в държавата - членка по произход;

б) удостоверение или друг равностоен документ от компетентните органи на държавата - членка по произход, в уверение на това, че кандидатът не е лишен от правото да се кандидатира там или че такова лишаване не им е известно;

в) легализирано и преведено на български език свидетелство за съдимост."


§ 10. В допълнителните разпоредби се създават § 1б и 1в:

"§ 1б. "Държава - членка по произход" по смисъла на закона е държавата - членка на Европейския съюз, на която лицето е гражданин.

§ 1в. "Официална декларация" по смисъла на закона е декларация от съответното лице, като за потвърждаване на неистина или затаяване на истина лицето носи наказателна отговорност по Наказателния кодекс."


Заключителни разпоредби

§ 11. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

-------------------------

Законът е приет от 40-то Народно събрание на 7 юни 2007 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките