Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 28 от 13.IV

ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА МЕЖДУВЕДОМСТВЕНАТА КОМИСИЯ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И ПОДПОМАГАНЕ КЪМ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА МЕЖДУВЕДОМСТВЕНАТА КОМИСИЯ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И ПОДПОМАГАНЕ КЪМ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2007 Г.

В сила от 18.05.2007 г.
Приет с ПМС № 106 от 08.05.2007 г.

Обн. ДВ. бр.40 от 18 Май 2007г., изм. ДВ. бр.53 от 10 Юни 2008г., изм. ДВ. бр.65 от 22 Юли 2008г., изм. ДВ. бр.71 от 12 Август 2008г., изм. ДВ. бр.43 от 9 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.93 от 24 Ноември 2009г., отм. ДВ. бр.28 от 13 Април 2010г.

Отменен с § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 58 от 6 април 2010 г. за приемане на Правилник за организацията и дейността на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет - ДВ, бр. 28 от 13 април 2010 г., в сила от 13.04.2010 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С правилника се уреждат организацията и дейността на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет, наричана по-нататък "комисията".


Чл. 2. (1) Комисията е колективен орган в състав 15 членове, в т. ч. председател.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) Председател на комисията е министърът на извънредните ситуации, който организира и ръководи работата на комисията.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 71 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 93 от 2009 г., в сила от 24.11.2009 г.) Членове на комисията са министрите или заместник-министри на здравеопазването, на финансите, на вътрешните работи, на регионалното развитие и благоустройството, на околната среда и водите, на земеделието и храните, на държавната администрация и административната реформа, на отбраната, на външните работи, на икономиката, енергетиката и туризма, на труда и социалната политика, на транспорта, на образованието и науката и на културата.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) Поименният състав на комисията се определя със заповед на министър-председателя по предложение на министъра на извънредните ситуации съгласувано с министрите по ал. 3.

(5) В работата на комисията с право на съвещателен глас участват областни управители и упълномощени представители на Националното сдружение на общините в Република България.


Чл. 3. (1) Комисията има собствен печат.

(2) Адресът за кореспонденция с комисията е: София, пл. Света Неделя 6.


Глава втора.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА

Чл. 4. (1) Комисията е постояннодействащ орган.

(2) Заседанията на комисията са редовни и извънредни. Редовните заседания се провеждат веднъж на 3 месеца. При необходимост по преценка на председателя се провеждат извънредни заседания.


Чл. 5. (1) Всяко заседание се провежда съгласно дневен ред, одобрен от председателя. Дневният ред се изпраща на всеки член на комисията най-малко 7 работни дни преди редовното заседание. При извънредни заседания дневният ред се изпраща заедно със съобщението за провеждане на заседанието.

(2) В дневния ред за редовните заседания се включват искания, които са постъпили не по-късно от 20 дни преди датата на провеждане на заседанието и съответстват на изискванията на правилника.


Чл. 6. (1) Заседанията на комисията се свикват и ръководят от председателя.

(2) В отсъствие на председателя заседанията на комисията се водят от определен от него член на комисията.

(3) Заседанията на комисията се провеждат, ако на тях присъстват не по-малко от половината от членовете.

(4) При невъзможност за лично участие на член на комисията на някое от заседанията, в случай че не упражни правото си на глас по реда на чл. 7, ал. 2, съответният министър може изрично писмено да упълномощи заместник-министър да участва на съответното заседание.


Чл. 7. (1) Решенията на комисията се вземат с мнозинство от половината плюс един от присъстващите на заседанието членове.

(2) По изключение правото на глас на отделен член може да се упражни неприсъствено чрез предварително писмено становище по обсъжданите на съответното заседание въпроси. Становището се представя на секретаря и се прилага към протокола. Вотът се отчита при гласуването.

(3) Комисията може да взема решения и неприсъствено чрез протокол, подписан най-малко от две трети от членовете й.

(4) Протоколът от всяко заседание и решенията на комисията се подписват от председателя и от секретаря на комисията.


Чл. 8. (1) Решенията на комисията, с които се предоставят средства от републиканския бюджет за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия, се изпращат на Министерството на финансите, на Сметната палата, както и на съответния първостепенен разпоредител с бюджетни кредити за организиране на тяхното изпълнение. Решенията и протоколите от заседанията се публикуват на електронната страница на Министерския съвет.

(2) Извлечение от решенията по ал. 1 се изпращат на областните управители в частта за финансираните обекти на територията на съответната област във връзка с изпълнението на функциите им по чл. 58 от Закона за защита при бедствия.

(3) Целевите средства от републиканския бюджет за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия се усвояват въз основа на решения на комисията. Средствата се предоставят от централния бюджет и се разходват по бюджетите на министерствата, ведомствата и общините чрез корекция на бюджетните взаимоотношения между централния бюджет и съответните първостепенни разпоредители с бюджетни кредити, включително за случаите, когато крайните получатели на сумите не са бюджетни предприятия.


Чл. 9. (1) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) Секретар на комисията е директорът на дирекция "Възстановяване и подпомагане" на Министерството на извънредните ситуации.

(2) Секретарят на комисията:

1. организира подготовката на заседанията на комисията;

2. подготвя проект на дневен ред в съответствие с изискванията на чл. 5, ал. 2;

3. подготвя доклад и проекти на решения за всяка точка от дневния ред за заседанията на комисията;

4. организира воденето на протокол за заседанията;

5. организира съхраняването на архива;

6. осигурява материали и техническо оборудване и обслужване;

7. води текущата кореспонденция;

8. съхранява печата на комисията.


Чл. 10. (1) Секретарят на комисията проверява дали исканията за финансиране за всеки отделен обект отговарят на изискванията на правилника.

(2) При установени нередовности секретарят на комисията изпраща съобщение на вносителя, като му дава указания и 14-дневен срок за отстраняването им.

(3) Секретарят докладва на председателя всички искания, нередовностите по които не са отстранени в срок. В тези случаи председателят на комисията връща искането на вносителя.

(4) Искането се смята за внесено от деня на отстраняване на нередовностите.


Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) Комисията се подпомага организационно, експертно и технически от дирекция "Възстановяване и подпомагане" на Министерството на извънредните ситуации.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) Архивът на комисията се съхранява в Министерството на извънредните ситуации.


Глава трета.
РЕД ЗА ЗАЯВЯВАНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ СРЕДСТВА И КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНКА НА ПОСТЪПИЛИТЕ ИСКАНИЯ ЗА ФИНАНСИРАНЕ

Раздел I.
Финансиране на превантивни дейности

Чл. 12. Комисията взема решения за финансиране на превантивни дейности от Националната програма за защита при бедствия съгласно чл. 18 от Закона за защита при бедствия, включени в годишния план за съответната година.


Чл. 13. (1) Органите, на които е възложено извършването на превантивна дейност, финансирана от целевите средства от републиканския бюджет за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия, внасят искане пред комисията чрез съответния първостепенен разпоредител с бюджетни кредити.

(2) Към искането за финансиране се прилагат:

1. проект и план-график за изпълнение на дейността;

2. бюджет на дейността съгласно план-графика;

3. документи, показващи готовност за започване изпълнението на дейността;

4. планове, проекти и др., представени при включване на дейността в годишния план по чл. 18, ал. 3 от Закона за защита при бедствия.


Чл. 14. Разглеждането на исканията за финансиране се извършва по реда на постъпването им.


Чл. 15. (1) Комисията може да предостави авансово до 80 на сто от определената в решението сума.

(2) Окончателното разплащане се извършва след представяне на отчет по образец съгласно приложение № 4, а за строежи и на акт - образец 15 съгласно чл. 7, ал. 3, т. 15 от Наредба № 3 от 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството (обн., ДВ, бр. 72 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 37 от 2004 г. и бр. 29 от 2006 г.).


Раздел II.
Разплащане на непредвидени разходи за спасителни и неотложни аварийни работи при бедствия на включените чрез оперативните комуникационно-информационни центрове сили и средства на единната спасителна система

Чл. 16. Комисията взема решение за предоставяне на средства за възстановяване на извършени непредвидени разходи за спасителни и неотложни аварийни работи при бедствия на включените чрез оперативните комуникационно-информационни центрове сили и средства на единната спасителна система.


Чл. 17. Исканията по чл. 16 се внасят:

1. от министри и ръководители на ведомства - първостепенни разпоредители с бюджетни кредити, в структурата на които са съответните звена, служби и оперативни структури;

2. от кметове на общини - за включените сили и средства на единната спасителна система (търговски дружества, еднолични търговци, юридически лица с нестопанска цел, лечебни заведения извън структурите на Министерството на здравеопазването и др.).


Чл. 18. (1) Към искането по чл. 16 се прилагат:

1. акт за възлагане провеждането на спасителни и неотложни аварийни работи на привлечените сили и средства на единната спасителна система;

2. разходооправдателни документи.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) Комисията може да изисква информация от оперативните комуникационно-информационни центрове на Министерството на извънредните ситуации за включените сили и средства на единната спасителна система.

(3) Исканията за разплащане на разходите за спасителни и неотложни аварийни работи се разглеждат по реда на постъпването им.


Раздел III.
Неотложни възстановителни работи

Чл. 19. По реда на този раздел се предоставят средства за извършване на неотложни възстановителни работи за трайно възстановяване на имоти - държавна или общинска собственост, читалища и молитвени домове на религиозни институции, засегнати от бедствия.


Чл. 20. (1) Исканията по чл. 19 за трайно възстановяване на имоти - държавна или общинска собственост, се внасят от съответните първостепенни разпоредители с бюджетни кредити.

(2) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2009 г., в сила от 09.06.2009 г.) Областните управители внасят искания за имоти - държавна собственост, които те управляват, включително при условията на чл. 18, ал. 1 от Закона за държавната собственост.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 43 от 2009 г., в сила от 09.06.2009 г.) Исканията за читалища и молитвени домове на религиозни институции се внасят от кметовете на общини.

(4) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2009 г., в сила от 09.06.2009 г.) Искания в случаите по ал. 3 могат да внасят и съответните областни управители.


Чл. 21. (1) Органите по чл. 20 в 14-дневен срок от възникване на бедствието изпращат в комисията информационна форма съгласно приложение № 1 за всеки отделен обект.

(2) Кметовете на общини изпращат копие от информационната форма и до съответния областен управител за сведение.


Чл. 22. (1) Органите по чл. 20 в 3-месечен срок от изпращане на информационната форма внасят в комисията искане за финансиране.

(2) Към искането по ал. 1 се прилагат:

1. копие от акт за собственост и концесионен договор (ако има такъв);

2. декларация за наличие на други източници за финансиране, включително застрахователно обезщетение;

3. експертиза и заключение съгласно приложение № 2 или приложение № 3;

4. проект с описание на видовете дейности, вид и обем на неотложните възстановителни работи, заверена скица за местоположението на обекта, техническа спецификация с подробна количествена и стойностна сметка и становище от компетентен орган - ако такова се изисква за извършването на дейността.

(3) За основен ремонт, реконструкция или за нов строеж, за който се изисква разрешение за строеж, се прилагат документите по ал. 2, т. 1 - 3 и:

1. технически или работен проект;

2. подробна количествена и стойностна сметка;

3. разходооправдателен документ за извършеното проектиране.

(4) Председателят на комисията с оглед специфичния характер на обектите, които подлежат на възстановяване, може да изисква и други документи.


Чл. 23. Постъпилите искания за финансиране се групират по видове обекти и се класират във всяка група по следните критерии:

1. степен на увреждане, установена с експертно заключение съгласно приложение № 2 или приложение № 3;

2. характеристики, значимост, сложност и рискове за експлоатация на обекта, която се отчита в зависимост от категорията на строежа или на засегнатата инфраструктура по Закона за устройство на територията, установена с експертно заключение съгласно приложение № 2 или приложение № 3;

3. мащаби на бедствието;

4. потенциална опасност от разрушаване, увреждане или повтарящи се отклонения от нормалната експлоатация;

5. социален приоритет - дейности в сектора на здравеопазването, образованието, културата и др.;

6. фаза на възстановителния процес (начало, започнат етап);

7. срок за възстановяване и въвеждане в експлоатация;

8. наличие на алтернатива за смекчаване на последиците;

9. поддържане и използване на обекта през предходната бюджетна година;

10. наличие на допълващ източник на финансиране, включително застрахователно обезщетение.


Чл. 24. (1) Комисията взема решение за отпускане на финансови средства и определя техния размер, след като прецени представените искания и отчете критериите по чл. 23 и специфичните изисквания за всеки отделен случай с цел осигуряване на трайно възстановяване от бедствието.

(2) За обектите - публична общинска и публична държавна собственост, които подлежат на задължително застраховане, от сумата за възстановяване се приспада сумата на застрахователното обезщетение.

(3) При съсобственост сумата за финансиране съответства на процента на дяловото участие на държавата и/или на общината.


Чл. 25. (1) (Предишен текст на чл. 25 - ДВ, бр. 43 от 2009 г., в сила от 09.06.2009 г.) Комисията предоставя авансово отпуснатата с решението сума.

(2) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2009 г., в сила от 09.06.2009 г.) В случаите по чл. 20, ал. 2 и 4 средствата се предоставят на областните управители чрез министъра на държавната администрация и административната реформа.


Чл. 26. (1) Допълнително финансиране в размер до 50 на сто от първоначалното се допуска за видове работи, които не са могли да бъдат предвидени при първоначалното искане или необходимостта от тяхното извършване е възникнала впоследствие.

(2) Към искането за допълнително финансиране се прилагат:

1. отчет по образец съгласно приложение № 4;

2. протокол за извършените услуги, подписан от изпълнителя и от крайния получател на сумата - за останалите дейности.

(3) Към искането за допълнително финансиране на строителни работи се прилагат:

1. отчет по образец съгласно приложение № 4;

2. акт за установяване състоянието на строежа при спиране на строителството.


Чл. 27. Исканията, по които не са взети решения за финансиране от комисията поради изчерпване на финансовите средства за съответната година, се разглеждат през следващата година до изтичане на 6 месеца от постъпването им.


Раздел IV.
Предоставяне на възстановителна помощ

Чл. 28. (1) Комисията взема решение за предоставяне на възстановителна помощ на физически лица за подпомагане възстановяването на жилищата им, засегнати от бедствие.

(2) Право на възстановителна помощ по ал. 1 имат собствениците за законно построените си и единствени жилища или лица, които имат учредено право на ползване на тези жилища.


Чл. 29. (1) В срок до 14 дни от бедствието кметовете на общини изпращат в комисията и на съответния областен управител информационна форма съгласно приложение № 1 за всеки засегнат обект.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) В срока по ал. 1 кметовете на общини издават заповед за сформиране на общинска комисия за установяване и оценка на вредите. В комисията се включва и представител на областната дирекция "Гражданска защита" на Министерството на извънредните ситуации и един експерт-оценител.

(3) В едномесечен срок от сформирането си комисията по ал. 2 изготвя протокол за оценка на вредите и предложения за начина на подпомагане на лицата по чл. 28, ал. 2. Към протокола се прилага и снимков материал.

(4) В срок до 3 месеца след изпращане на информационната форма кметовете на общини внасят в комисията искане за възстановителна помощ.


Чл. 30. (1) Към искането за възстановителна помощ за всеки отделен обект се прилагат:

1. копие от акт за собственост или за учредено вещно право на ползване на имота;

2. удостоверение за данъчната оценка на имота;

3. декларация от лицето, че засегнатото жилище е единствено и законно построено;

4. протокол от общинската комисия по чл. 29, ал. 3.

(2) Документите по ал. 1, т. 1 - 3 се предоставят на кмета от лицата по чл. 28, ал. 2.


Чл. 31. (1) Възстановителната помощ се предоставя чрез кметовете на общини за закупуване на строителни материали, извършване на строителни услуги или за подпомагане по предложен от общинската комисия начин.

(2) Предоставената за всеки обект помощ се определя в зависимост от претърпените вреди в размер, осигуряващ минимално необходимите битови условия на лицата по чл. 28, ал. 2.

(3) Не се предоставя възстановителна помощ за текущ ремонт.


Чл. 32. (1) В решението на комисията за предоставяне на възстановителна помощ задължително се посочват:

1. лицата и обектите, за които се предоставя възстановителна помощ;

2. начинът на подпомагане;

3. размерът на възстановителната помощ.

(2) Отказите за предоставяне на възстановителна помощ задължително се мотивират.


Чл. 33. Кметовете на общини:

1. оповестяват решенията на комисията, като ги поставят на видно място в сградата на общината;

2. уведомяват лицата, на които е предоставена възстановителна помощ;

3. организират изпълнението на решенията на комисията.


Чл. 33а. (Нов - ДВ, бр. 65 от 2008 г., в сила от 01.07.2008 г.) (1) Комисията взема решение за предоставяне на възстановителна помощ на физически или юридически лица в случаите на причинени имуществени вреди вследствие на аварии и инциденти в обекти или чрез вещи държавна или общинска собственост.

(2) Възстановителната помощ по ал. 1 се предоставя по реда на раздел VI, без да се прилагат документите по чл. 39, ал. 1, т. 2.


Раздел V.
Финансиране на контролни проверки по изпълнение на решенията на комисията и проверки по жалби и сигнали на граждани

Чл. 34. (1) Контролни проверки по изпълнение на решенията на комисията и проверки по жалби и сигнали се възлагат от председателя на комисията.

(2) Председателят на комисията издава заповед за извършване на проверка по ал. 1, в която определя и лицата, които ще я извършват.

(3) За извършване на проверка по ал. 1 председателят на комисията може да привлича експерти. Експертите - служители на министерство, ведомство или организация, се привличат след съгласуване със съответния ръководител.


Чл. 35. Председателят внася в комисията искане за възстановяване на направените разходи при извършване на проверките, към което прилага:

1. заповед за извършване на проверката;

2. копия на разходооправдателни документи;

3. доклад от лицата по чл. 34, ал. 2 за резултатите от извършената проверка.


Чл. 36. (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) Комисията предоставя средствата за контролните проверки по изпълнение на решенията на комисията и проверки по жалби и сигнали на граждани по бюджета на Министерството на извънредните ситуации.


Раздел VI.
Обезщетяване на физически и юридически лица за реално причинените им вреди при или по повод на извършването на нормативноустановени действия за защита при бедствия

Чл. 37. Комисията обезщетява физически и юридически лица в размер на реално причинените им при или по повод извършване на нормативноустановени действия за защита при бедствия имуществени вреди.


Чл. 38. (1) Засегнатите лица, както и длъжностните лица, причинили увреждането, в 14-дневен срок уведомяват кметовете на общини за настъпилото увреждане.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) В 14-дневен срок от получаване на уведомлението по ал. 1 или по собствена инициатива кметовете на общини издават заповед за сформиране на общинска комисия за установяване и оценка на вредите. В комисията се включва и представител на областната дирекция "Гражданска защита" на Министерството на извънредните ситуации и един експерт-оценител.

(3) В 14-дневен срок от сформирането си комисията по ал. 2 изготвя протокол за оценка на вредите и констатации относно причините за настъпването им. Към протокола се прилага и снимков материал.


Чл. 39. (1) Исканията за обезщетяване се внасят в комисията от кметовете на общини и към тях се прилагат:

1. протоколът на комисията по чл. 38, ал. 3;

2. разпореждане на компетентния орган за извършване на действията за защита при бедствия, довели до увреждането, или негови писмени обяснения, в случай че разпореждането е в устна форма.

(2) В случай че компетентният орган не предостави на кмета разпореждането или писмените обяснения по ал. 1, т. 2, комисията го изисква служебно.


Чл. 40. Исканията се разглеждат по реда на постъпването им.


Чл. 41. (1) В решението на комисията за обезщетяване на физически или юридически лица задължително се посочват:

1. лицата, на които се предоставя обезщетението;

2. размерът на обезщетението.

(2) Отказите за предоставяне на обезщетение задължително се мотивират.


Чл. 42. Кметовете на общини организират изплащането на обезщетенията на увредените лица.


Глава четвърта.
КООРДИНИРАНЕ НА ПОМОЩИ И ДАРЕНИЯ

Чл. 43. (1) Министерствата, ведомствата и общините информират комисията за получените от тях помощи и дарения от български и чуждестранни физически и юридически лица във връзка с предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия, както и конкретните лица, на които те са разпределени, и обектите, за които те са предоставени.

(2) Въз основа на информацията по ал. 1 постъпилите в комисията искания за предоставяне на средства от републиканския бюджет за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия и след преценка на размера на нанесените щети от бедствието председателят на комисията представя в Министерския съвет информация за необходимата допълнителна помощ от други източници - държави, международни организации и др.

(3) Информацията по ал. 2 се публикува на електронната страница на Министерския съвет.


Чл. 44. При вземане на решения по глава трета, раздели I, III и IV комисията отчита предоставените помощи и дарения.


Глава пета.
РАЗХОДВАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ СРЕДСТВА

Чл. 45. (1) Предоставените средства се използват по предназначение в съответствие с решението на комисията.

(2) Промяна на предназначението на предоставените средства се допуска само след решение на комисията по искане на вносителите.


Чл. 46. (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) Министерствата, ведомствата и общините предоставят ежемесечно до 10-о число на Министерството на извънредните ситуации информация за усвояването на средствата, отчет по образец съгласно приложение № 4, която след обобщаване се изпраща в Министерството на финансите и на Комисията за приемане на съответни решения и упражняване на контрол върху усвояването на предоставените суми.


Чл. 47. (1) Министерствата, ведомствата и общините, както и крайните получатели на целеви средства - юридически лица, съставят досие на всяка финансирана от комисията дейност.

(2) В досието при крайните получатели се съдържат копия от искането за финансиране и от решението на комисията и всички оригинални документи за извършване на дейността, включително разходооправдателните. В досието при първостепенните разпоредители с бюджетни кредити се съдържат искането за финансиране, решението на комисията и копие от всички оригинални документи за извършване на дейността, включително разходооправдателните.

(3) Досието се съхранява 10 години.


Чл. 48. (1) В едномесечен срок от приключване на всяка финансирана от комисията дейност първостепенните разпоредители с бюджетни кредити представят в комисията отчет по образец съгласно приложение № 4 за всички предоставени им средства.

(2) В случаите на строителство се представя и акт-образец 15 съгласно Наредба № 3 от 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството.


Чл. 49. (1) В случаите, когато има неусвоени средства, а дейностите, за които са предоставени, са извършени, министерствата, ведомствата и общините ги възстановяват по реда и в сроковете за подлежащите на възстановяване средства по централния бюджет.

(2) В случаите по ал. 1:

1. (изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) министерствата и ведомствата правят предложения до Министерството на финансите за корекции по бюджетите им и изпращат копие от корекционното писмо в Министерството на извънредните ситуации;

2. общините възстановяват неусвоените средства по обекти, предоставени със съответните решения на комисията; в платежното нареждане за възстановяване (или обяснителната записка) се записват решението на комисията, точката и подточката, по които се връщат неусвоените средства;

3. (изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) общините изпращат в Министерството на извънредните ситуации завереното копие от платежното нареждане за възстановяване на неусвоените средства.


Чл. 50. Усвоените средства се отчитат съгласно Единната бюджетна класификация за съответната година по реда и в сроковете за изготвяне и предоставяне на отчета за касовото изпълнение на бюджета на министерствата, ведомствата и общините, определени от министъра на финансите, и в съответствие с решенията на комисията.


Заключителни разпоредби

§ 1. До приемане на Националната програма за защита при бедствия и годишен план за съответната година съгласно чл. 18 от Закона за защита при бедствия комисията взема решения за финансиране на превантивни дейности след преценка на постъпилите обосновани искания, придружени с документите по чл. 13, ал. 2, т. 1 - 3, и по реда на чл. 14 и 15 от правилника.


§ 2. Правилникът се приема на основание чл. 54, ал. 6 от Закона за защита при бедствия.


§ 3. (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2008 г.) Министърът на извънредните ситуации дава указания по прилагането на правилника.


КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 124 ОТ 2 ЮНИ 2008 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

(ОБН. - ДВ, БР. 53 ОТ 2008 Г.)


§ 2. Навсякъде думите "Министерството на държавната политика при бедствия и аварии", "Министерство на държавната политика при бедствия и аварии", "министърът на държавната политика при бедствия и аварии", "министъра на държавната политика при бедствия и аварии" и "заместник-министър на държавната политика при бедствия и аварии" се заменят съответно с "Министерството на извънредните ситуации", "Министерство на извънредните ситуации", "министърът на извънредните ситуации", "министъра на извънредните ситуации" и "заместник-министър на извънредните ситуации" в следните нормативни актове на Министерския съвет:

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

12. Правилника за организацията и дейността на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет, приет с Постановление № 106 на Министерския съвет от 2007 г. (ДВ, бр. 40 от 2007 г.);

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 169 ОТ 11 ЮЛИ 2008 Г. ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА МЕЖДУВЕДОМСТВЕНАТА КОМИСИЯ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И ПОДПОМАГАНЕ КЪМ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 106 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2007 Г.

(ОБН. - ДВ, БР. 65 ОТ 2008 Г., В СИЛА ОТ 01.07.2008 Г.)


§ 2. Постановлението влиза в сила от 1 юли 2008 г.


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 194 ОТ 5 АВГУСТ 2008 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ТАРИФАТА ЗА ТАКСИТЕ, КОИТО СЕ СЪБИРАТ ОТ НАЦИОНАЛНАТА СЛУЖБА ПО ЗЪРНОТО И ФУРАЖИТЕ КЪМ МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ, ОДОБРЕНА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 167 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г.

(ОБН. - ДВ, БР. 71 ОТ 2008 Г.)


§ 5. В нормативните актове на Министерския съвет:

1. Думите "министърът на земеделието и продоволствието" и "министъра на земеделието и продоволствието" се заменят съответно с "министърът на земеделието и храните" и "министъра на земеделието и храните".

2. Думите "Министерството на земеделието и продоволствието" и "Министерство на земеделието и продоволствието" се заменят съответно с "Министерството на земеделието и храните" и "Министерство на земеделието и храните".


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 136 ОТ 29 МАЙ 2009 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА МЕЖДУВЕДОМСТВЕНАТА КОМИСИЯ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И ПОДПОМАГАНЕ КЪМ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 106 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2007 Г.

(ОБН. - ДВ, БР. 43 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 09.06.2009 Г.)


§ 3. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 268 ОТ 12 НОЕМВРИ 2009 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА, ЕНЕРГЕТИКАТА И ТУРИЗМА

(ОБН. - ДВ, БР. 93 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 24.11.2009 Г., ПОПР. - ДВ, БР. 95 ОТ 2009 Г., ИЗМ. - ДВ, БР. 4 ОТ 2012 Г.)


§ 94. (Попр. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., отм. с Решение № 15898 от 01.12.2011 г. на ВАС в частта "с изключение на § 93, т. 1, която влиза в сила от 01.11.2009 г." - ДВ, бр. 4 от 2012 г.) Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Приложение № 1 към чл. 21, ал. 1 и чл. 29



ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОСЛЕДИЦИ ОТ БЕДСТВИЕ
От ...........................................................................................................................................................................
 
Населено място:  
Община:  
Област:  
Местоположение на обекта:  
(в регулация, извън регулация)  
Вид на обекта  
(сграда, съоръжение, жилище, екологичен обект)  
Техническо състояние -  
поддържане на обекта преди  
събитието по описателни белези  
Използваемост преди събитието  
Собственост на обекта  
(държавна, общинска, частна)  
Събитие (бедствие):  
(природно явление, инцидент, авария)  
Дата на настъпване  
на увреждането:  
Кратко описание на събитието:  
(1. обхват по площ - единичен имот, квартал/квартали  
2. засегнато население, брой  
3. възможно неблагоприятно развитие)  
Описание на вредите:  
(степен на увреждане)  
Алтернатива (има, няма, каква)  
(Приложения - снимки на хар-  
тиен или на магнитен носител  
минимум 3 бр. с дата, име на  
обекта и населено място)  
   
Име ......................
Подпис ................
 


Приложение № 2 към чл. 22, ал. 2, т. 3 и чл. 23, т. 1 и 2



Заключение от експертиза за възстановяване на околната среда
 
На обект ..................................................................................
Състояние .............................................................................
Населено място .......................................................................
(съгласно описанието)
Община ................................................................................
 
Област ..................................................................................
 
Категория по ЗУТ на засегнатата техническа инфраструктура ...........................................................................................
(при няколко обекта посочете най-високата категория)
Описание на Тежест Състояние
увреждането    
  увреждания, обхващащи критично
  над 75 % от площта на  
  обекта, при отклонение  
  от нормалните параметри  
  (норми) над 100 %  
     
  увреждания, обхващащи много
  над 50 % от обекта, при тежко
  отклонение от нормални-  
  те параметри (норми)  
  над 100 %  
     
  увреждания, обхващащи тежко
  до 50 % от обекта, при  
  отклонение от нормални-  
  те параметри (норми)  
  над 50 %  
     
  единични увреждания, об- средно
  хващащи над 25 % от обек-  
  та, при отклонение от нор-  
  малните параметри (нор-  
  ми) над 50 %  
     
  единични увреждания, об- леко
  хващащи под 25 % от обек-  
  та, при отклонение от нор-  
  малните параметри (нор-  
  ми) над 25 %  
     
  единични увреждания при незначи-
  отклонение от нормални- телни ув-
  те параметри (норми) реждания
  под 25 %  
     
Извършил:...............................................................................
Лиценз: ................................................................................
Подпис:..................................................................................
 
Дата:....................................................................................
Печат:..................................................................................
   
Приложение: експертиза за възстановяване на околната среда.
 


Приложение № 3 към чл. 22, ал. 2, т. 3 и чл. 23, т. 1 и 2



Заключение от техническа експертиза
 
На обект .................................................................................
Техническо състояние ....................................................................................
Населено място ...........................................................................
(съгласно описанието)
Община ...................................................................................
Категория по ЗУТ ........................................................................................
Област ...................................................................................
 
   
Вид на увреждането Тежест Техническо
    състояние
Напълно разрушаване на кон- пълно пълно
струкцията или на носещи разруше- разрушение
елементи от нея, където се ние  
налага изграждане на ново    
съоръжение    
Тежки конструктивни повре- много предава-
ди, при които е нарушена тежко рийно
общата товароносимост и ус-    
тойчивост на конструкцията,    
където е необходима реконст-    
рукция - възстановяване или    
замяна на конструктивен еле-    
мент, и е наложена забрана    
за ползване    
Конструктивни повреди, при тежко неизправно -
които е нарушена носещата   неработо-
способност на конструктивен   способно
елемент, където е необходи-    
ма реконструкция - възстано-    
вяване или замяна на конст-    
руктивен елемент, и са нало-    
жени ограничения за ползване    
Конструктивни повреди, при средно неизправно -
които се влошава силно функ-   частично
ционалната пригодност и дълго-   работо-
трайност, където е необходим   способно
основен ремонт - частично въз-    
становяване или замяна на кон-    
структивни елементи, за въз-    
становяване на експлоатацион-    
ната годност и удължаване сро-    
ка на експлоатация и с нало-    
жени ограничения за ползване    
Изразени дефекти, при които леко неизправно -
не се засяга конструкцията,   работо-
но се намалява частично функ-   способно
ционалната пригодност, къде-    
то е необходим ремонт за оз-    
дравителни мероприятия по-    
ради очаквано неблагоприят-    
но развитие във времето и на-    
лагане на ограничен режим    
за ползване    
Недостатъци, които в момен- незна- изправно
та на освидетелстването ня- чително  
мат пряко отрицателно въз-    
действие върху функционал-    
ната пригодност, носещата    
способност и дълготрайност    
на елемента. Подлежат на раз-    
витие и има вероятност в бъ-    
деще да повлияят неблагопри-    
ятно върху експлоатационни-    
те качества    
     
Извършил:...............................................................................
Лиценз: ................................................................................
Подпис:..................................................................................
Дата:....................................................................................
Дата:....................................................................................
Печат:..................................................................................
   
Приложение: техническа експертиза.
 


Приложение № 4 към чл. 15, ал. 2, чл. 26, ал. 2, т. 1, чл. 26, ал. 3, т. 1, чл. 46 и чл. 48, ал. 1



Община (ведомство)
адрес
ОТЧЕТ Дата:
На обект:
  Предназначе-
  ние на аванса:
Обяснение Сума
   
  Остатък за:  
отчитане    
Получена сума от кого    
на      
Получена сума от кого    
на      
Получена сума от кого    
на      
Всичко получено:      
изразходвано:      
Всичко:      
Приложение - Сума за въз-  
  становяване  
  Сума за полу-  
  чаване  
Отчетът е проверен и Главен Ръково-
утвърден за: счетоводител: дител:
     

лв.

   
  Подпис: Подпис:
Сумата:
 
 
Опис на приложените първични счетоводни документи
 
На кого Документ Дата Сума Дебит
по е изплатено   (в лв.) (в лв.)
ред (за какво)        
1.          
2.          
3.          
Словом всичко: кредит
  Подотчетно
  лице:
   
  Подпис:
   
Приложение: заверени копия на първични счетоводни документи, договори, протоколи и др.
 


Промени настройката на бисквитките