Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 40 от 18.V

ИНСТРУКЦИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ИНСТРУКЦИЯ № 5 ОТ 2005 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА РАЗПЛАЩАТЕЛНИТЕ ВЕДОМОСТИ НА ПРЕКРАТЕНИ ОСИГУРИТЕЛИ БЕЗ ПРАВОПРИЕМНИК (ДВ, БР. 57 ОТ 2005 Г.)

 

ИНСТРУКЦИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ИНСТРУКЦИЯ № 5 ОТ 2005 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА РАЗПЛАЩАТЕЛНИТЕ ВЕДОМОСТИ НА ПРЕКРАТЕНИ ОСИГУРИТЕЛИ БЕЗ ПРАВОПРИЕМНИК (ДВ, БР. 57 ОТ 2005 Г.)

Издадена от Националния осигурителен институт

Обн. ДВ. бр.40 от 18 Май 2007г.

§ 1. Член 1 се изменя така:

"Чл. 1. (1) С тази инструкция се уреждат редът и условията за предаването, приемането, обработването, съхраняването и използването на разплащателните ведомости на осигурители, които са прекратили дейността си без правоприемник, както и на документите, въз основа на които се установява осигурителен стаж и доход на лицата, които са работили в организациите по § 12 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Към разплащателните ведомости се прилагат:

1. трудови договори (заповеди за назначаване);

2. заповеди за преназначаване;

3. заповеди за ползван неплатен отпуск над 30 работни дни годишно;

4. заповеди за освобождаване от работа;

5. трудови книжки;

6. издадени удостоверения обр. УП-1, обр. УП-2, обр. УП-3 и обр. 30.

(2) Когато възнагражденията са изплащани по банков път, се прилагат и следните документи:

1. платежни нареждания с приложен списък с имената на служителите, подписан от лицето, представляващо осигурителя;

2. фишове за възнаграждения, ведомости и други документи, удостоверяващи начисляването или изплащането на възнагражденията."


§ 2. Член 5 се изменя така:

"Чл. 5. (1) Предаване на документите по чл. 1 се извършва след подаване в ТП на НОИ на заявление-декларация от осигурителя, че е прекратил дейността си. Прекратяване на дейността съгласно чл. 5, ал. 10 КСО е налице в следните случаи:

1. за физическите лица - осигурители, които упражняват дейност въз основа на предварителна регистрация, определена с нормативен акт (адвокати, нотариуси, експерт-счетоводители, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители и др.), за дата на прекратяване на дейността се счита датата на прекратяване на регистрацията;

2. за физическите лица - осигурители, извън тези по т. 1, които са регистрирани с ЕИК по регистър БУЛСТАТ, за дата на прекратяване на дейността се счита датата на заличаване от регистъра;

3. за еднолични търговци за дата на прекратяване на дейността се счита датата, която е посочена в заявлението-декларация, а за неперсонифицираните дружества - датата, на която органът за управление е приел решение за прекратяване на дейността;

4. за търговските дружества, кооперациите и юридическите лица с нестопанска цел за дата на прекратяване на дейността се счита датата, на която е вписан ликвидатор в търговския регистър, а за банките и застрахователите - датата на решението за определяне на ликвидатор от органа по Закона за кредитните институции или Кодекса за застраховане;

5. за юридическите лица, извън тези по т. 4, за дата на прекратяване на дейността се счита датата, на която компетентният орган по закон или по учредителен акт е приел решение за прекратяване на дейността;

6. за едноличните търговци, търговските дружества, юридическите лица с нестопанска цел и кооперациите, обявени в несъстоятелност, за дата на прекратяване на дейността се счита датата на влизане в сила на съдебното решение за обявяване в несъстоятелност.

(2) Документите по чл. 1 не се приемат, ако не са прекратени трудовите договори на работниците и служителите.

(3) Документите по чл. 1 не подлежат на предаване, ако са прекратени клонове или поделения на осигурителя или е извършена частична ликвидация на дейността му.

(4) Към заявлението-декларация се прилагат:

1. акт за прекратяване на регистрацията по ал. 1, т. 1, удостоверение от регистър БУЛСТАТ по ал. 1, т. 2, заверени копия от решенията по ал. 1, т. 3 и 5 и удостоверения от търговския регистър или заверени копия от решения по ал. 1, т. 4 и 6;

2. документ за първоначална регистрация за търговските дружества, юридическите лица с нестопанска цел и кооперациите, пълномощно при представяне на заявлението от упълномощено лице, както и други документи, удостоверяващи правомощията на заявителя.

(5) Заявлението-декларация се подава в 30-дневен срок от датата на прекратяване на дейността съгласно ал. 1."


§ 3. Член 6 се изменя така:

"Чл. 6. (1) Документите по чл. 1 могат да бъдат иззети по нареждане на ръководителя на ТП на НОИ, когато:

1. не е подадено заявление-декларация в срока по чл. 5, ал. 5;

2. след подаване на заявление-декларация по чл. 5 осигурителят не се е явил в срока, определен за предаване на документите.

(2) Документите се изземват, ако след изтичането на съответния срок по ал. 1 е издадено задължително предписание за предаването им съгласно чл. 108, ал. 1, т. 3 КСО и то не е изпълнено.

(3) Ръководителят на ТП на НОИ може да нареди документите по чл. 1 да се изземат и при следните условия:

1. осигурителят не е прекратил дейност съгласно чл. 5, ал. 1, но не е извършвал дейност през повече от една календарна година и съществува възможност осигурените лица да не могат да удостоверят осигурителните си права, поради неправилно съхранение на документите по чл. 1 или поради обстоятелството, че не се издават документи за осигурителен стаж и осигурителен доход;

2. издадени са задължителни предписания по чл. 108, ал. 1, т. 3 КСО за начина на съхраняване на документите по ал. 1 и издаването на документи за осигурителен стаж и доход, които не са изпълнени в определения срок.

(4) Документите, иззети по ал. 3, се връщат на осигурителя по негово искане, когато отново започне да извършва дейност и след заплащане на разходите по обработката им.

(5) Задължителните предписания се връчват по реда на чл. 110, ал. 4 КСО."


§ 4. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създават се ал. 2 и 3:

"(2) Иззетите на основание чл. 108, ал. 7 КСО документи на прекратени осигурители без правоприемник и на осигурители, обявени в несъстоятелност, се обработват съобразно изискванията на този раздел, за сметка на НОИ, от определени от ръководителя на ТП на НОИ лица.

(3) Документите, иззети на основание чл. 6, се обработват от съответното ТП на НОИ съгласно изискванията на този раздел, като разходите по обработването се възстановяват от осигурителите. В случай че осигурителите не възстановят доброволно направените разходи за обработване на документите, сумите се събират по реда на чл. 110 КСО."


§ 5. В чл. 8, ал. 3 думата "страници" се заменя с "листове".


§ 6. В чл. 9 се създават ал. 4 и 5:

"(4) В делата, съдържащи заповеди по трудова дейност (трудови договори, заповеди за преназначаване, заповеди за освобождаване и др.), документите се подреждат за всяко едно лице в хронологичен ред.

(5) Когато при номерацията са пропуснати страници, не се извършва нова номерация, а пропуснатите страници се номерират с цифри и букви."


§ 7. В чл. 12 се правят следните допълнения:

1. В ал. 2 се създава изречение второ: "Ако липсват документи, се вписва периодът, за който се отнасят."

2. Създават се ал. 4 и 5:

"(4) Когато осигурителят е имал поделения, които самостоятелно са водили разплащателни ведомости, за всяко от тях се съставят отделни описи на делата.

(5) Описите се подписват и подпечатват от осигурителите и лицата по чл. 3, като се изготвят в три екземпляра - по един за ТП на НОИ, архивохранилището и за осигурителя."


§ 8. В чл. 15 ал. 1 се изменя така:

"(1) Документите по чл. 1 се предават от осигурителите и лицата по чл. 3 в ТП на НОИ, на територията на което са седалищата им. Физическите лица - осигурители, предават документите в ТП на НОИ по постоянен адрес. Документите се предават след представяне в ТП на НОИ на заявлението-декларация по чл. 5, ал. 1. Ръководителят на ТП на НОИ определя датата за приемане на документите."


§ 9. В чл. 17 ал. 2 се изменя така:

"(2) Неправилно обработените документи се връщат на осигурителите и лицата по чл. 3 с указания за дообработване, като превозването им е за тяхна сметка."


§ 10. Член 18 се изменя така:

"Чл. 18. Документите се приемат от приемателни комисии към ТП на НОИ, една от които е постоянно действаща. Комисиите се определят със заповед на ръководителя на ТП на НОИ и се състоят от председател и двама членове. Когато документите се предават в архивохранилище, те се приемат от постоянно действащата приемателна комисия към ТП на НОИ, на чиято територия се намира архивохранилището."


§ 11. В чл. 19, т. 1 след думата "дообработване" се добавя "като се дават и съответните указания".


§ 12. В чл. 22 се създават ал. 4 и 5:

"(4) След подаване на заявлението-декларация по чл. 5, ал. 1 се извършва проверка от контролните органи на ТП на НОИ за задължения на осигурителите. Удостоверенията по ал. 1 - 3 се издават след приключване на проверката.

(5) Срокът за валидност на удостоверенията е шест месеца считано от датата на издаването."


§ 13. В чл. 24 се създава ал. 3:

"(3) Приетата от приемателните комисии към ТП на НОИ документация се предава в съответното архивохранилище с приемателно-предавателен протокол по образец, подписан от представители на комисиите на архивохранилището и на предаващото документацията ТП на НОИ."


§ 14. Раздел IV с чл. 25 - 28 се отменя.


§ 15. Наименованието на раздел V се изменя така: "Съхраняване и използване на документалния масив".


§ 16. Създава се нов чл. 29:

"Чл. 29. (1) Документите по чл. 1 обособяват самостоятелен документален масив.

(2) За организиране, съхранение и използване на документалния масив се създават архивохранилища.

(3) Архивохранилищата се управляват от ръководителите на съответните ТП на НОИ, на чиято територия са разположени.

(4) Централното управление на НОИ оказва методическа помощ и упражнява контрол по състоянието, съхраняването и използването на документите в архивохранилищата."


§ 17. Досегашният чл. 29 става чл. 29а и се изменя така:

"Чл. 29а. (1) Националният осигурителен институт създава и поддържа информационна система за съдържанието на документите по чл. 1 под формата на електронно досие на всеки осигурител.

(2) Предадената в ТП на НОИ и архивохранилищата документация се завежда в единен регистър и документите се подреждат в архивохранилището по предварително изготвена схема.

(3) Стелажите и клетките на стелажите се номерират.

(4) На всеки стелаж се поставя указател, който съдържа следните данни:

1. брой клетки на стелажа;

2. наименование на осигурителите и номера на клетките, в които са разположени съответните документи;

3. вид на документите;

4. периодите, за които се отнасят."


§ 18. В чл. 30, ал. 2 след думата "стаж" се добавя "и за доход във връзка с данъчно облагане по Закона за данъците върху доходите на физическите лица".


§ 19. В чл. 32 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Документите по чл. 30 се издават въз основа на писмена молба от лицето, за което се отнасят, или от неговите наследници, в която се посочват: трите имена, ЕГН, адресът, наименованието на осигурителя, при когото е работило, заеманата длъжност, периодът на работа, видът на искания документ и периодът, за който се отнася документът. Молбата се подава лично в ТП на НОИ или в архивохранилището."

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) При необходимост от лицето се изисква попълване на декларация за идентичност на имената и/или представяне на документ от службата по гражданско състояние към общината."

3. Създават се ал. 4 и 5:

"(4) Молбата по ал. 1 може да се подава и от упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно. В този случай към молбата се прилага и копие от пълномощното.

(5) Когато молбата по ал. 1 се подава от наследници на лицето, към нея се прилага и удостоверение за наследници."


§ 20. Член 33 се отменя.


§ 21. В чл. 34 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Документите по чл. 30 се издават безплатно в срок до 14 дни, а ако обективно се изисква по-дълъг срок за събиране на всички данни и това затруднява издаването на документа - срокът е до 30 дни."

2. В ал. 2 след думата "лицата" се добавя "или на упълномощеното от тях лице".

3. Създава се ал. 3:

"(3) Дубликати на издадени документи се издават срещу заплащане съгласно Тарифа за цените и начините за ценообразуване за изготвяне на специализирани продукти и услуги на НОИ."


§ 22. В чл. 37 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "съдебната власт" се добавя "и Националната агенция за приходите".

2. В ал. 2 думите "в зависимост от искането" се заличават.


§ 23. В § 2 от преходните и заключителните разпоредби думата "едногодишен" се заменя с "двугодишен".


§ 24. В § 3 от преходните и заключителните разпоредби думите "чл. 37, ал. 5" се заменят с "чл. 5, ал. 12".


Промени настройката на бисквитките