Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 35 от 27.IV

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 84 ОТ 17 АПРИЛ 2007 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕДА ЗА УПРАВЛЕНИЕ И НАБЛЮДЕНИЕ НА ИНСТРУМЕНТА ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА БЮДЖЕТНИТЕ ПАРИЧНИ ПОТОЦИ И ЗА ПОДПОМАГАНЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ШЕНГЕНСКОТО СПОРАЗУМЕНИЕ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 84 ОТ 17 АПРИЛ 2007 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕДА ЗА УПРАВЛЕНИЕ И НАБЛЮДЕНИЕ НА ИНСТРУМЕНТА ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА БЮДЖЕТНИТЕ ПАРИЧНИ ПОТОЦИ И ЗА ПОДПОМАГАНЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ШЕНГЕНСКОТО СПОРАЗУМЕНИЕ

В сила от 27.04.2007 г.

Обн. ДВ. бр.35 от 27 Април 2007г., изм. ДВ. бр.86 от 3 Октомври 2008г., изм. ДВ. бр.108 от 19 Декември 2008г., изм. ДВ. бр.42 от 5 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.45 от 16 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.102 от 22 Декември 2009г., изм. ДВ. бр.2 от 8 Януари 2016г., изм. ДВ. бр.74 от 20 Септември 2016г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. С постановлението се определя редът за управление, наблюдение и контрол на дейностите, финансирани със средства от Европейския съюз по Инструмента за подобряване на бюджетните парични потоци и за подпомагане изпълнението на Шенгенското споразумение, наричан по-нататък "Инструмента Шенген".


Чл. 2. (1) Помощта, предоставена от Европейския съюз по Инструмента Шенген на основание чл. 32 от Акта към Договора за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз (ЕС), се разходва в съответствие с целите и приоритетите, определени в Националната индикативна програма (НИП) за 2007 - 2009 г., одобрена от Министерския съвет, и в годишните индикативни програми (ГИП).

(2) Националната индикативна програма и годишните индикативни програми включват дейности, насочени към:

1. инвестиции, свързани с оборудване (превозни средства, оборудване за наблюдение и контрол на границите, специално техническо оборудване за наблюдение и контрол, специално техническо оборудване за провеждане на полицейски операции в граничните зони и др.);

2. инвестиции, свързани с изграждането и поддържането на Шенгенската информационна система и на Визовата информационна система;

3. инвестиции, свързани с оптимизирането и модернизирането на обекти в граничната зона, предназначени за осигуряване сигурността на границите;

4. обучения за повишаване квалификацията на персонала;

5. други дейности, свързани непосредствено с осъществяването на граничния контрол на външните граници на ЕС, както и дейности, подпомагащи подготовката, изпълнението, наблюдението и контрола на мерките по Инструмента Шенген.

(3) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 86 от 2008 г.) В рамките на Инструмента Шенген могат да бъдат подкрепяни дейности с бенефициенти съответните дирекции на Министерството на вътрешните работи, ангажирани с изпълнението на Шенгенското споразумение, на Министерството на външните работи относно дипломатическите и консулските служби, изграждане на резервен Визов център и модернизация на съществуващия на Министерството на финансите, които са бенефициенти по техническата помощ, и на Държавна агенция "Национална сигурност" относно изпълнението на Шенгенското споразумение.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 86 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 102 от 2009 г., в сила от 22.12.2009 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 2016 г., в сила от 08.01.2016 г.) Годишните индикативни програми се изготвят и представят за одобрение на Европейската комисия до края на май на текущата година чрез дирекция "Централно координационно звено" в администрацията на Министерския съвет, която изпълнява функцията на Национална точка за контакт (НТК) по Инструмента Шенген.


Чл. 3. (1) Създава се Комитет за управление, наблюдение и контрол на Инструмента Шенген, наричан по-нататък "комитета", който е управляващ орган по НИП.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 86 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 102 от 2009 г., в сила от 22.12.2009 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 2016 г., в сила от 08.01.2016 г.) Председател на комитета по ал. 1 е министърът на вътрешните работи, а членове са: заместник-министърът на финансите, отговарящ за управлението на средствата от ЕС; заместник-министърът на външните работи, отговарящ за консулската дейност; заместник-министър на вътрешните работи; заместник-председателят на Държавна агенция "Национална сигурност", отговарящ за взаимодействието със структурите на ЕС, и представител на дирекция "Централно координационно звено" в администрацията на Министерския съвет.

(3) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 86 от 2008 г.) Наблюдатели в комитета по ал. 1 са: директорите на съответните служби в Министерството на вътрешните работи, ангажирани с изпълнението на Шенгенското споразумение, директорът на дирекция "Консулски отношения", директорът на дирекция "Финансово-стопански дейности" и директорът на дирекция "Защита на дейността и информацията" на Министерството на външните работи, директорът на Агенция "Митници" към министъра на финансите и директорът на дирекция "Международно сътрудничество, протокол и връзки с обществеността" на Държавна агенция "Национална сигурност".

(4) (Доп. - ДВ, бр. 86 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 102 от 2009 г., в сила от 22.12.2009 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 2016 г., в сила от 08.01.2016 г., изм. - ДВ, бр. 74 от 2016 г.) В заседанията на комитета по ал. 1 като наблюдатели със съвещателен глас могат да участват: представител на Постоянното представителство на Европейската комисия в България, заместник-министър на финансите, определен от министъра на финансите, директорът на дирекция "Централно координационно звено" в администрацията на Министерския съвет, директорът на дирекция "Национален фонд" и директорът на дирекция "Централизирано възлагане и обществени поръчки" на Министерството на финансите и изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Одит на средствата от Европейския съюз" към министъра на финансите.

(5) Поименният състав на комитета по ал. 1 се определя със заповед на министър-председателя въз основа на предложенията на съответните министри.


Чл. 4. (1) Комитетът по чл. 3 приема НИП и ГИП и ги изпраща на Националната точка за контакт за представяне на ЕК, предлага НИП и ГИП за утвърждаване от Министерския съвет, разглежда и одобрява предложените проекти за финансиране по Инструмента Шенген, като следи да няма припокриване с други дейности, финансирани от ЕС или от държавния бюджет, наблюдава напредъка при постигане на целите и приоритетите на НИП, разглежда годишните доклади и окончателния доклад за изпълнение на НИП и одобрява комуникационен план за информация и публичност на проектите.

(2) (Нова - ДВ, бр. 42 от 2009 г., в сила от 05.06.2009 г.) При необходимост комитетът може да изменя годишните индикативни програми и да прехвърля средства от една цел, съответно мярка и дейност, в друга, както и от една годишна програма в друга, при условие че изменението е в съответствие с целите и приоритетите, определени в Националната индикативна програма за 2007 - 2009 г., и не надвишава размера на помощта, предоставена от Европейския съюз по Инструмента Шенген.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 42 от 2009 г., в сила от 05.06.2009 г.) Комитетът заседава веднъж месечно по предварително утвърден дневен ред, като предложения за включване в дневния ред могат да се правят от всеки от членовете му. Заседанията на комитета са редовни, ако на тях присъстват най-малко половината от членовете му. Решенията на комитета се приемат с общо съгласие на присъстващите членове.

(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 42 от 2009 г., в сила от 05.06.2009 г., изм. - ДВ, бр. 45 от 2009 г.) Функциите на секретариат към комитета се изпълняват от дирекция "Международни проекти" на Министерството на вътрешните работи.


Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 74 от 2016 г.) Функциите на изпълнителна агенция по Инструмента Шенген се изпълняват от дирекция "Централизирано възлагане и обществени поръчки" на Министерството на финансите.

(2) Функцията на сертифициращ орган по проектите се осъществява от дирекция "Национален фонд" на Министерството на финансите.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Функцията на одитиращ орган се осъществява от Изпълнителна агенция "Одит на средствата от Европейския съюз" към министъра на финансите.


Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на постановлението:

1. "Национална индикативна програма" е стратегически документ за периода 2007 - 2009 г., с който се гарантира, че помощта на Европейския съюз по Инструмента за подобряване на бюджетните парични потоци и по Инструмента Шенген се разходва за реализиране на дейности, насочени към постигане на определени цели и приоритети, свързани с готовността на страната за изпълнение на достиженията на правото на Европейския съюз от Шенген.

2. "Управляващ орган" е структурата, отговорна за ефективното, ефикасното и законосъобразното изпълнение на Националната индикативна програма.

3. "Изпълнителна агенция" е структурата, отговорна за дейностите по подготовката и провеждането на тръжните процедури, сключването на договори, извършването на плащанията и финансовата отчетност в съответствие с действащото национално законодателство.

4. "Сертифициращ орган" е структурата, отговорна за сертифициране на разходите по Инструмента Шенген и за подготвяне и изпращане на Европейската комисия на сертифицирана декларация за разходите.

5. "Одитиращ орган" е структурата, която е функционално независима от управляващия орган и Сертифициращия орган и е отговорна за проверката на ефективното функциониране на системите за управление и контрол.

6. "Национална точка за контакт" е структурата, която осъществява контакти с Европейската комисия във връзка с одобряването на годишните индикативни програми и е отговорна за разпространяването на получената информация до членовете на комитета и до всички заинтересувани лица.

7. "Бенефициент" е всяка административна структура, която е отговорна за реализацията на дейности, включени в проекти, финансирани по Инструмента Шенген.


Заключителни разпоредби

§ 2. Постановлението се приема на основание чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 27 от Закона за международните договори на Република България във връзка с чл. 32 от Акта към Договора за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз.


§ 3. Изпълнението на постановлението се възлага на министъра на финансите, министъра на вътрешните работи и министъра на външните работи.


§ 4. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 305 ОТ 11 ДЕКЕМВРИ 2008 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ "ОДИТ НА СРЕДСТВАТА ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ"

(ОБН. - ДВ, БР. 108 ОТ 2008 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2009 Г.)


§ 13. Постановлението влиза в сила от 1 януари 2009 г.


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 127 ОТ 25 МАЙ 2009 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 84 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2007 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕДА ЗА УПРАВЛЕНИЕ И НАБЛЮДЕНИЕ НА ИНСТРУМЕНТА ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА БЮДЖЕТНИТЕ ПАРИЧНИ ПОТОЦИ И ЗА ПОДПОМАГАНЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ШЕНГЕНСКОТО СПОРАЗУМЕНИЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 42 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 05.06.2009 Г.)


§ 2. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 310 ОТ 17 ДЕКЕМВРИ 2009 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 84 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2007 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РЕДА ЗА УПРАВЛЕНИЕ И НАБЛЮДЕНИЕ НА ИНСТРУМЕНТА ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА БЮДЖЕТНИТЕ ПАРИЧНИ ПОТОЦИ И ЗА ПОДПОМАГАНЕ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ШЕНГЕНСКОТО СПОРАЗУМЕНИЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 102 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 22.12.2009 Г.)


§ 3. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 384 ОТ 30 ДЕКЕМВРИ 2015 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА УСТРОЙСТВЕНИЯ ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ И НА НЕГОВАТА АДМИНИСТРАЦИЯ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 229 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2009 Г.

(ОБН. - ДВ, БР. 2 ОТ 2016 Г., В СИЛА ОТ 08.01.2016 Г.)


§ 18. В Постановление № 84 на Министерския съвет от 2007 г. за определяне на реда за управление и наблюдение на Инструмента за подобряване на бюджетните парични потоци и за подпомагане изпълнението на Шенгенското споразумение (обн., ДВ, бр. 35 от 2007 г.; изм. и доп., бр. 86 и 108 от 2008 г. и бр. 42, 45 и 102 от 2009 г.) навсякъде думите "Мониторинг на средствата от Европейския съюз" се заменят с "Централно координационно звено".

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

§ 21. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Промени настройката на бисквитките