ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 1 ОТ 5 ЯНУАРИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА СПЕЦИАЛНИ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 233 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2004 Г. (ДВ, БР. 80 ОТ 2004 Г.)
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 1 ОТ 5 ЯНУАРИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА СПЕЦИАЛНИ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 233 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2004 Г. (ДВ, БР. 80 ОТ 2004 Г.)
Обн. ДВ. бр.7 от 23 Януари 2007г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В наименованието на наредбата думите "за условията и реда" се заличават.
§ 2. Член 16 се изменя така:
"Чл. 16. (1) Възлагането на специални обществени поръчки с компенсаторно (офсетно) споразумение по тази глава се прилага задължително, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. възможен изпълнител и/или основен подизпълнител на поръчката е чуждестранно лице;
2. стойността на поръчката е над 10 млн. лв. без включен данък добавена стойност (ДДС).
(2) Възлагането на специални обществени поръчки с компенсаторно (офсетно) споразумение по тази глава може да се прилага по преценка на министъра на икономиката и енергетиката, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. възможен изпълнител и/или основен подизпълнител на поръчката е чуждестранно лице;
2. стойността на поръчката е над 5 млн. лв. без включен данък добавена стойност (ДДС)."
§ 3. Член 17 се изменя така:
"Чл. 17. (1) При възлагане на специални обществени поръчки с компенсаторно споразумение се прилага процедура чрез преговори по глава втора, доколкото друго не е предвидено в тази глава.
(2) Преговорите по възлагане на специални обществени поръчки се водят от възложителя и договорът за възлагането им се подписва от възложителя и от определения изпълнител на специалната обществена поръчка.
(3) Офсетното споразумение се подписва от министъра на икономиката и енергетиката и от определения изпълнител на специалната обществена поръчка."
§ 4. Създава се чл. 17а:
"Чл. 17а. (1) Създава се Междуведомствен съвет за специални обществени поръчки с компенсаторно споразумение, наричан по-нататък "Междуведомствения съвет", като постояннодействащ съвещателен орган към Министерския съвет. Председател на Междуведомствения съвет е министърът на икономиката и енергетиката. Членове на съвета са: заместник-министър на икономиката и енергетиката, заместник-министър на финансите, заместник-министър на отбраната, заместник-министър на вътрешните работи, заместник-министър на външните работи, заместник-председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения и председателят на Българската агенция за инвестиции.
(2) Дейността на Междуведомствения съвет се администрира от министъра на икономиката и енергетиката.
(3) Междуведомственият съвет подпомага Министерския съвет при:
1. разработването на политиката на Република България в областта на офсета;
2. анализа на законодателството, касаещо специалните обществени поръчки с компенсаторно споразумение;
3. анализа на конкретни специални обществени поръчки с компенсаторно споразумение (СОПКС).
(4) Междуведомственият съвет изготвя становища до Министерския съвет по ал. 3, т. 3 относно:
1. предложените от възложителите по чл. 7, ал. 1 ЗОП и планирани за възлагане специални обществени поръчки с компенсаторно споразумение за следващата финансова година;
2. параметрите на всяка конкретна специална обществена поръчка с компенсаторно споразумение, предстояща за възлагане през текущата финансова година.
(5) Междуведомственият съвет обсъжда на свое заседание предложенията по чл. 19, ал. 2 на министъра на икономиката и енергетиката относно:
1. приоритетните проекти за поемане на индиректни компенсаторни задължения;
2. конкретните стойности на офсетните мултипликатори за индиректните компенсаторни задължения;
3. съотношението между стойностите на индиректните и директните компенсаторни задължения;
4. методиката за оценка на офертите в процедурата за възлагане на специална обществена поръчка за индиректния офсет;
5. стойността на компенсаторното споразумение за конкретната специална обществена поръчка;
6. сроковете за изпълнение на компенсаторното задължение;
7. размера на гаранцията на компенсаторното споразумение;
8. проекта на компенсаторното споразумение за индиректния офсет и форма за отчитане;
9. възможност за допускане на трети страни - изпълнители на компенсаторни задължения.
(6) В случаите по ал. 5, когато при обсъждането възникнат съществени противоречия, въпросът се отнася за решаване от Министерския съвет."
§ 5. Създава се чл. 17б:
"Чл. 17б. (1) Междуведомственият съвет провежда редовни заседания всяко тримесечие, а при необходимост се свиква извънредно от неговия председател.
(2) Междуведомственият съвет провежда заседания при наличие на кворум повече от две трети от членовете си.
(3) На първото си заседание Междуведомственият съвет приема правила за своята работа.
(4) Становищата на Междуведомствения съвет по чл. 17а, ал. 4 и предложенията по ал. 5 се подписват задължително от всички членове на съвета. При несъгласие с изразеното общо становище или предложение членът на Междуведомствения съвет се подписва с мотивирано особено мнение."
§ 6. Член 18 се изменя така:
"Чл. 18. При подготовката и възлагането на СОПКС задължително се спазват следните етапи:
1. възложителят изпраща на Междуведомствения съвет информация за планираните специални обществени поръчки с компенсаторно споразумение за следващата финансова година;
2. възложителят определя основните параметри на конкретната специална обществена поръчка за текущата финансова година и уведомява за това Междуведомствения съвет;
3. при наличие на обстоятелствата по чл. 16 възложителят писмено уведомява за това министъра на икономиката и енергетиката и Междуведомствения съвет;
4. министърът на икономиката и енергетиката в 30-дневен срок от получаване на информацията по т. 3 изпраща на възложителя мотивирано предложение по чл. 19, ал. 2 и уведомява за това Междуведомствения съвет;
5. Междуведомственият съвет проверява наличието на условията по чл. 16, обсъжда предложението на възложителя и на министъра на икономиката и енергетиката и в 30-дневен срок предоставя становището си на Министерския съвет, за което уведомява възложителя и министъра на икономиката и енергетиката;
6. при спор между възложителя и министъра на икономиката и енергетиката Междуведомственият съвет в 30-дневен срок внася в Министерския съвет проект на решение; Министерският съвет с мотивирано решение се произнася по спорните въпроси;
7. възложителят открива процедурата по възлагане на СОПКС след получаване становището на Междуведомствения съвет по т. 5, а при спор с министъра на икономиката и енергетиката - след получаване решението на Министерския съвет по т. 6;
8. възложителят назначава комисията по чл. 26; комисията се състои от две подкомисии: подкомисия по специалната обществена поръчка и подкомисия по компенсаторното (офсетното) споразумение;
9. комисията разглежда и оценява офертите и предложението за офсет;
10. протоколът от работата на комисията по т. 9 се утвърждава от възложителя;
11. след утвърждаване на протокола от възложителя комисията провежда преговори с класирания на първо място кандидат за изготвяне окончателните клаузи на договора за обществена поръчка и на компенсаторното споразумение;
12. договорът за възлагане на специалната обществена поръчка и компенсаторното споразумение се сключват в съответствие с чл. 17;
13. контролът по изпълнението на договора за възлагане на специална обществена поръчка и изпълнението на директните офсетни задължения се осъществява от възложителя, а контролът по изпълнението на компенсаторно споразумение по отношение на индиректните офсетни задължения - от министъра на икономиката и енергетиката."
§ 7. Член 19 се изменя така:
"Чл. 19. (1) При наличие на условията по чл. 16 възложителят изпраща на министъра на икономиката и енергетиката информация за предмета на планираната специална обществена поръчка и основните изисквания за изпълнение на поръчката, дела на предпочитания директен офсет, конкретни програми и проекти, изисквани от възложителя като директен офсет.
(2) Въз основа на информацията по ал. 1 министърът на икономиката и енергетиката изготвя мотивирано предложение за основните параметри на компенсаторното споразумение, което съдържа:
1. приоритетни сектори за изпълнение на индиректните компенсаторни задължения;
2. конкретни приоритетни проекти за изпълнение на индиректния офсет;
3. стойност на компенсаторното споразумение;
4. конкретни стойности на компенсаторните коефициенти за офсета;
5. срокове за изпълнение на индиректните компенсаторни задължения;
6. размер на гаранцията за изпълнение на компенсаторното споразумение;
7. методика за оценка на офертите в процедурата за специалната обществена поръчка за офсета;
8. проект на компенсаторно споразумение и форми на отчитане;
9. възможни офсет получатели при изпълнение на директни компенсаторни задължения извън предложените от възложителя;
10. възможност за допускане на трети страни - изпълнители на компенсаторни задължения."
§ 8. Член 20 се изменя така:
"Чл. 20. (1) Предмет на компенсаторното споразумение могат да бъдат:
1. извършване на инвестиции в утвърдени от министъра на икономиката и енергетиката приоритетни сектори и проекти;
2. доставки, услуги или строителство, извършвани от местни лица;
3. предоставяне на местни лица на технологично оборудване и/или технологии;
4. предоставяне на местни лица на лицензии за ползване на права върху обекти на индустриална собственост или прехвърляне на права върху обекти на интелектуална собственост.
(2) Не се допуска сключване на компенсаторно споразумение с предмет инвестиции, които са обект на насърчаване и закрила от държавата по други нормативни актове.
(3) Не се признават за офсетни споразумения договори по смисъла на ал. 1, които са вече сключени, изпълнени или са в процес на изпълнение преди сключването на офсетното споразумение."
§ 9. В чл. 21 числото "80" се заменя със "110".
§ 10. Създава се чл. 21а:
"Чл. 21а. Съотношението между директните и индиректните офсетни задължения е 30 към 70 на сто."
§ 11. Член 22 се изменя така:
"Чл. 22. (1) Допустими граници на компенсаторните коефициенти за директния и индиректния офсет са от 1 до 3.
(2) Конкретните коефициенти за всяко компенсаторно (офсетно) споразумение към специална обществена поръчка се предлагат от министъра на икономиката и енергетиката след съгласуване с възложителя по отношение на директния офсет.
(3) В случаи от изключително значение за икономиката на страната и по предложение на Междуведомствения съвет Министерският съвет с мотивирано решение може да определи и по-високи коефициенти."
§ 12. Член 23 се изменя така:
"Чл. 23. Срокът на изпълнение на компенсаторното споразумение не може да бъде по-дълъг от 10 години от влизането му в сила."
§ 13. Член 24 се изменя така:
"Чл. 24. (1) Доколкото друго не е предвидено в тази глава, възложителят взема решение за откриване на процедурата за възлагане на специална обществена поръчка с компенсаторно споразумение, като прилага разпоредбите на глава втора.
(2) Решението за откриване на процедурата освен реквизитите по чл. 6, ал. 1 задължително съдържа предложението на министъра на икономиката и енергетиката по чл. 19, ал. 2 и решението на Министерския съвет по чл. 18, т. 6.
(3) С решението за откриване на процедурата се одобрява документацията за участие в процедурата за възлагане на СОПСК и се определят сроковете, цената, мястото и начинът на плащане на документацията.
(4) Документацията за участие по ал. 3 съдържа:
1. решението за откриване на процедурата;
2. изчерпателно описание на обекта на специалната обществена поръчка;
3. финансово-икономически изисквания към кандидатите;
4. технически и технологични изисквания към кандидатите;
5. изискванията за офсет:
а) приоритетните сектори и проекти (ако има такива) за изпълнение на компенсаторните задължения;
б) конкретните стойности на компенсаторните коефициенти;
в) стойността на компенсаторното споразумение;
г) сроковете за изпълнение на компенсаторните задължения;
д) тежестта на оценката на предложението за офсет в комплексната оценка на офертата на кандидата;
е) съотношението между стойностите на индиректните и директните компенсаторни задължения;
ж) други офсет получатели при изпълнение на директни компенсаторни задължения;
з) възможност за участие на трети страни - изпълнители на компенсаторни задължения;
6. критериите и методиката за оценка на офертите, която включва механизъм за оценяване на техническото и финансовото предложение и предложението за директния и индиректния офсет;
7. условия и размер на гаранцията за изпълнение на договора за специалната обществена поръчка и на гаранцията за изпълнение на компенсаторното споразумение;
8. проект на договор за възлагане на специалната обществена поръчка;
9. проект за компенсаторно споразумение;
10. други документи, ако такива се налагат за изпълнението на договора за възлагане на СОПКС."
§ 14. Член 25 се изменя така:
"Чл. 25. (1) Офертата трябва да отговаря на изискванията на чл. 9.
(2) Офертата задължително съдържа и предложение за офсет, което отговаря на определените в решението на възложителя изисквания.
(3) Към предложението за офсет се прилагат:
1. декларация, съдържаща данни за сключени и изпълнени от кандидата компенсаторни споразумения;
2. стойност на компенсаторното споразумение, разделена по стойности на директния и индиректния офсет;
3. предмет на компенсаторното споразумение и начин за изпълнението му;
4. срокове за изпълнение;
5. трети страни - подизпълнители на компенсаторни задължения, когато е предвидена такава възможност."
§ 15. Член 26 се изменя така:
"Чл. 26. (1) След изтичане на срока за подаване на офертите възложителят назначава комисия по реда на чл. 10 за разглеждането им и определя състава, срока и правилата за нейната работа.
(2) В 7-дневен срок от получаването на искане от възложителя министърът на икономиката и енергетиката и министърът на финансите определят със заповед своите представители в състава на комисията и уведомяват за това възложителя.
(3) Съставът на комисията се обявява в деня, определен за отваряне на офертите.
(4) Комисията се състои от две подкомисии:
1. подкомисия за разглеждане на техническите и финансовите параметри на офертите за изпълнение на специални обществени поръчки, която задължително включва и представители на министъра на финансите и министъра на икономиката и енергетиката;
2. подкомисия за разглеждане на офсетните предложения, която се състои от две работни групи - за разглеждане на предложенията за директния и за индиректния офсет:
а) работната група за индиректния офсет включва представители на възложителя и представители на министъра на икономиката и енергетиката, които имат мнозинство от 2/3 от нейните членове;
б) работната група за директния офсет включва представители на министъра на икономиката и енергетиката и представители на възложителя, които имат мнозинство от 2/3 от нейните членове.
(5) В състава на всяка подкомисия се включват лица, които притежават необходимата професионална квалификация и практически опит в съответствие с предмета и сложността на специалната обществена поръчка с компенсаторно споразумение, като задължително се включва и правоспособен юрист.
(6) Членове на комисията могат да бъдат само лица, отговарящи на изискванията на чл. 35 ЗОП, които не са участвали в проучването по чл. 6, ал. 3 и имат право на достъп до нивото на класификация, когато такова е посочено в решението по чл. 24, ал. 1.
(7) Възнагражденията на членовете на комисията и всички разходи, свързани с дейността й, са за сметка на възложителя."
§ 16. Член 27 се изменя така:
"Чл. 27. Комисията:
1. разглежда и извършва комплексна оценка на офертите съобразно утвърдените в документацията за участие критерии и методика, като се базира на протоколите на всяка от подкомисиите;
2. провежда преговорите за сключване на договор за възлагане на специална обществена поръчка и на компенсаторните споразумения."
§ 17. Член 28 се изменя така:
"Чл. 28. (1) След приключване на работата комисията съставя протокол за дейността си, в който обобщава резултатите от работата на двете подкомисии.
(2) Протоколът освен информацията по чл. 12, ал. 1 съдържа и констатации относно съответствието на постъпилите предложения за офсет с параметрите, определени в решението за откриване на процедурата.
(3) Протоколът се подписва от всички членове на комисията и се представя на възложителя за утвърждаване."
§ 18. Член 29 се изменя така:
"Чл. 29. (1) След утвърждаване на протокола от възложителя комисията отправя покана до кандидата, класиран на първо място, за договаряне на окончателните клаузи на договора за възлагане на специалната обществена поръчка и на офсетното споразумение.
(2) Ако класираният на първо място кандидат откаже да участва в договарянето по ал. 1 или откаже да подпише договора за специална обществена поръчка и/или на компенсаторното споразумение, комисията по чл. 26 започва преговори с класирания на второ място кандидат."
§ 19. Член 30 се изменя така:
"Чл. 30. Компенсаторните споразумения съдържат:
1. страни, дата и място на подписване на споразумението;
2. предмет на компенсаторното споразумение;
3. стойност на компенсаторното споразумение;
4. програма, срок и схема за изпълнение на компенсаторните задължения;
5. компенсаторни коефициенти;
6. трети страни - подизпълнители на компенсаторни задължения, когато са допуснати от възложителя в решението за откриване на процедурата;
7. отговорност при неизпълнение на компенсаторното задължение, която не може да бъде по-малко от 50 на сто от стойността на неизпълнението;
8. вид и размер на гаранцията за изпълнение на компенсаторните задължения;
9. начин на отчитане изпълнението на компенсаторното задължение."
§ 20. Член 31 се изменя така:
"Чл. 31. Компенсаторните споразумения влизат в сила с влизането в сила на договора за възлагане на специална обществена поръчка."
§ 21. Член 32 се изменя така:
"Чл. 32. (1) Контролът по изпълнението на компенсаторното споразумение в частта му за директния офсет се осъществява от възложителя, а по отношение на индиректния офсет - от министъра на икономиката и енергетиката.
(2) Изпълнителят е длъжен да предоставя на контролиращия орган периодични (полугодишни и годишни) доклади относно изпълнението на компенсаторните задължения.
(3) Контролиращият орган по ал. 1 може по всяко време да изисква от изпълнителя и офсет получателя информация относно изпълнението на компенсаторните задължения, както и да извършва проверки на финансовата и търговската документация, удостоверяваща изпълнението им.
(4) Отчитането на изпълнението на компенсаторните задължения се удостоверява съгласно форма, утвърдена от контролиращия орган.
(5) При констатиране на неизпълнение или на неточно изпълнение на компенсаторните задължения контролиращият орган предприема действия за реализиране спрямо изпълнителя на съответната отговорност за неизпълнение, предвидена в споразумението.
(6) Възложителят и министърът на икономиката и енергетиката информират Междуведомствения съвет за хода на изпълнението на договора за възлагане на специална обществена поръчка и компенсаторното (офсетното) споразумение."
§ 22. Член 33 се изменя така:
"Чл. 33. Когато естеството на специалната обществена поръчка не позволява да се определят параметрите на конкретен договор, възложителят може да сключи рамково споразумение след провеждане на процедура по реда на глава втора, като това изрично се посочва в решението за откриване на процедурата."
§ 23. Член 34 се изменя така:
"Чл. 34. (1) Рамковото споразумение се подписва с цел да се определят предварително условията, по които страните възнамеряват да сключат договорите за възлагане на специални обществени поръчки за определен период, включително относно цените или механизма за тяхното определяне.
(2) Въз основа на рамковото споразумение се сключват договори, в които се определят конкретните параметри на финансиране, технически характеристики, количества, етапи на изпълнение, приемане и пълно обслужване на съответната дейност.
(3) Сключването на рамково споразумение за възлагане на СОПКС е основание за сключване на рамково офсетно споразумение и за предварителното изпълнение на офсетните задължения по него."
§ 24. В чл. 37, ал. 1 думите "Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол" се заменят с "Агенцията за държавна финансова инспекция".
§ 25. В допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Точки 6, 7 и 8 се изменят така:
"6. "Индиректни компенсаторни (офсетни) задължения" са всички видове дейности, услуги, придобиване на материални и нематериални активи, технологии, ноу-хау, права върху индустриална собственост и други, които създават нови продукти или обновяват съществуващи продукти; създават нови работни места; създават добавена стойност, повишават конкурентоспособността на българските стоки и услуги и увеличават експортните им възможности.
7. "Компенсаторен (офсетен) коефициент" е коефициент, изразен с число и показващ увеличението на номиналната стойност на компенсаторното (офсетното) задължение с икономическите ползи от изпълнението му.
8. "Стойност на компенсаторното (офсетното) споразумение" е номиналната стойност на офсетното споразумение по чл. 21, изразена с число."
2. Създава се нова т. 9:
"9. "Офсетна полза" е стойността на компенсаторното споразумение по т. 8, умножена с компенсаторния коефициент по т. 7."
3. Досегашната т. 9 става т. 10 и се изменя така:
"10. "Офсет получател" е лицето, ползващо се от изпълнението на компенсаторни (офсетни) задължения, което може да бъде:
а) български търговец;
б) български институции за наука и образование;
в) български бюджетни учреждения и организации."
4. Досегашната т. 10 става т. 11 и се изменя така:
"11. "Трети страни - изпълнители на компенсаторни (офсетни) задължения" са лица, различни от изпълнителите на специалната обществена поръчка, които са в договорни отношения с тях и отговарят за изпълнението на специалната обществена поръчка с компенсаторно споразумение."
§ 26. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".