Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 17 от 25.II

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АВТОМОБИЛНИТЕ ПРЕВОЗИ (ДВ, БР. 82 ОТ 1999 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АВТОМОБИЛНИТЕ ПРЕВОЗИ (ДВ, БР. 82 ОТ 1999 Г.)

В сила от 20.10.2006 г.

Обн. ДВ. бр.85 от 20 Октомври 2006г., изм. ДВ. бр.17 от 25 Февруари 2011г.

§ 1. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Обществен превоз на пътници и товари се извършва от превозвач, който притежава лиценз за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България, лиценз за извършване на международен превоз на пътници или товари - лиценз на Общността, или удостоверение за регистрация - за извършване на таксиметрови превози на пътници, и документи, които се изискват от този закон. Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" води регистър на моторните превозни средства към всеки лиценз за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България и издава удостоверение по образец, определен с наредбата по чл. 7, ал. 3, за всяко превозно средство."

2. В ал. 3:

а) в т. 1 числата "1,5" и "3,5" се заменят съответно с "3,5" и "6";

б) създават се т. 4 - 6:

"4. превози на пощенски пратки, които се извършват в рамките на обществените услуги;

5. превози на повредени превозни средства;

6. превози на лекарства и медицински изделия, медицинско оборудване, както и други необходими средства за оказване на спешна медицинска помощ."

3. Създава се ал. 4:

"(4) Лицензът на Общността е валиден и за превозите на територията на Република България."


§ 2. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 7, ал. 2 думите "Лиценз за извършване на превоз на пътници и товари" се заменят с "Лиценз на Общността и лиценз за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България".


§ 3. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 7а се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Лицензираните превозвачи могат да осъществяват превоз на пътници и товари на територията на Република България само с моторни превозни средства, за които има издадени удостоверения за обществен превоз на пътници или товари."

2. Създават се ал. 4, 5 и 6:

"(4) Лицензираните превозвачи могат да осъществяват международен превоз на товари с водачи - граждани на държава, която не е членка на Европейския съюз, само когато те притежават сертификат за водач на моторно превозно средство, издаден от министъра на транспорта или от упълномощени от него длъжностни лица.

(5) Сертификат за водач на моторно превозно средство се издава на превозвач, който е удостоверил по надлежния ред, че водачът на моторно превозно средство, който е гражданин на държава, която не е членка на Европейския съюз, е назначен на работа при спазване на разпоредбите на Кодекса на труда и колективните трудови договори, ако има такива, относно условията за назначаване на работа и професионалното обучение на водачите на моторни превозни средства с цел осъществяване на автомобилни превози.

(6) Изискванията към водачите - граждани на държави, които не са членки на Европейския съюз, и условията и редът за издаване на сертификат за водач на моторно превозно средство се определят с наредбата по чл. 7, ал. 3."


§ 4. Създават се чл. 7б - 7г:

"Чл. 7б.(*) (1) Лицензираните превозвачи и лицата, извършващи превози за собствена сметка, осъществяват превози на пътници и товари с превозни средства, за управлението на които се изисква свидетелство за управление на моторно превозно средство от категории и подкатегории C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D или D+E, само с водачи, които отговарят на изискването за квалификация на водача. За съответствие с изискването за квалификация на водача министърът на транспорта или упълномощени от него длъжностни лица издават карта за квалификация на водача със срок на валидност 5 години.

(2) Карта за квалификация на водач се издава на лица, притежаващи удостоверение за професионална компетентност, удостоверяващо начална квалификация или периодично обучение по смисъла на ал. 3 и 4.

(3) Изискването за квалификация на водача по ал. 1 е изпълнено, когато водачът притежава познания, придобити чрез посещения в курсове за обучение, и е положил успешно изпит.

(4) Водачите, придобили квалификацията по ал. 2, подлежат на периодично обучение за усъвършенстване на познанията си на всеки 5 години.

(5) Министърът на транспорта определя с наредба условията и реда за провеждане на обучението и реда за провеждане на изпитите по ал. 3 и 4.

Чл. 7в. (В сила от 01.01.2008 г.) (1) Курсове за обучение на водачи за придобиване на квалификация и за усъвършенстване на познанията им се организират от търговци и юридически лица с нестопанска цел, от професионални училища, професионални гимназии, професионални колежи, средните общообразователни училища с професионални паралелки, както и висшите училища, които притежават удостоверение за регистрация.

(2) Регистрацията по ал. 1 се извършва от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", където се води регистър.

(3) За вписване в регистъра лицата по ал. 1 трябва да:

1. подадат заявление до Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", комплектовано с документите, определени в наредбата по чл. 7б, ал. 5;

2. разполагат с учебни кабинети, преподаватели, учебни площадки, превозни средства и средства за провеждане на практически упражнения, които отговарят на изискванията на наредбата по чл. 7б, ал. 5.

(4) При непълноти на представените документи по ал. 3 Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" в 10-дневен срок от подаване на заявлението писмено уведомява лицето и дава срок за отстраняването им.

(5) В 14-дневен срок от подаване на заявлението или от отстраняване на непълнотите по ал. 4 изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" или упълномощени от него длъжностни лица извършват регистрацията и издават удостоверение за регистрация на лицата, които отговарят на изискванията на наредбата по чл. 7б, ал. 5 и са приложили документите по ал. 3.

(6) Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" мотивирано отказва извършването на регистрация на лице, което не отговаря на някое от изискванията на наредбата по чл. 7б, ал. 5 или не е приложило към заявлението документите по ал. 3.

(7) Отказът да се извърши регистрация подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(8) Правото да се организират курсове за обучение на водачи за придобиване на квалификация и за усъвършенстване на познанията се прекратява:

1. по решение на органа, извършил регистрацията:

а) когато регистрацията е извършена въз основа на неистински документи или на документи с невярно съдържание;

б) при системни нарушения на условията и реда за извършване на обучението;

2. по молба на притежателя на удостоверението за регистрация;

3. с прекратяване на търговеца или на юридическото лице с нестопанска цел.

Чл. 7г. (В сила от 01.01.2008 г.) (1) В регистъра по чл. 7в, ал. 2 се вписват:

1. пореден номер и дата на регистрацията;

2. наименование, седалище и адрес на управление на търговеца или на юридическото лице с нестопанска цел;

3. код по БУЛСТАТ;

4. номер на издаденото удостоверение за регистрация;

5. данни за превозните средства, с които се извършва обучението:

а) регистрационен номер;

б) идентификационен номер;

в) марка и модел;

6. дата на заличаване на регистрацията и основанието за това.

(2) Искане за изменение и допълнение в регистъра и в удостоверението за регистрация се прави в 30-дневен срок от промяната на обстоятелствата, които подлежат на вписване.

(3) Заличаването от регистъра се извършва със заповед на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация".

(4) Редът за регистрация и заличаване от регистъра по чл. 7в, ал. 2 се определя с наредбата по чл. 7б, ал. 5."


§ 5. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 8 се правят следните изменения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Лицензът за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България и лицензът на Общността са лични и не подлежат на преотстъпване.

(2) Лицензът за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България и лицензът на Общността се издават за срок 5 години."

2. В ал. 3 думите "Срокът на лиценза" се заменят със "Срокът на лиценза за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България и на лиценза на Общността".


§ 6. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 9 се правят следните допълнения:

1. В ал. 1 в текста преди т. 1 след думата "лиценз" се добавя "за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или на лиценз на Общността".

2. В ал. 2 след думата "лиценза" се добавя "за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или на лиценза на Общността".


§ 7. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 10 след думите "от лиценза" се добавя "за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или от лиценза на Общността".


§ 8. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:

1. В текста преди т. 1 след думата "лиценза" се добавя "за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или от лиценза на Общността".

2. В т. 1:

а) в буква "а" след думата "лицензът" се добавя "за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или лицензът на Общността";

б) в буква "в" думата "законът" се заменя с "този закон";

в) в буква "д" след думата "лиценза" се добавя "за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или лиценза на Общността".

3. В т. 2 думата "нейния" се заменя с "неговия".

4. В т. 3 след думата "лиценза" се добавя "за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или на лиценза на Общността".

5. В т. 5 думата "издадена" се заменя с "издаден".


§ 9. В чл. 12 се правят следните изменения:

1. В ал. 3, т. 1 думите "ал. 4" се заменят с "ал. 5".

2. В ал. 6 думите "чл. 12а, ал. 4" се заменят с "чл. 12а, ал. 5".


§ 10. В чл. 12а се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) създава се нова т. 5:

"5. данни за моторните превозни средства, с които превозвачът извършва превозите:

а) регистрационен номер;

б) идентификационен номер;

в) марка и модел;

г) дата на първа регистрация;"

б) досегашната т. 5 става т. 6.

2. (В сила от 18.11.2007 г.) Създава се нова ал. 2:

"(2) При вписване за първи път в регистъра по ал. 1 от датата на първата регистрация на моторното превозно средство не трябва да са изтекли повече от 5 години."

3. Досегашните ал. 2 - 4 стават съответно ал. 3 - 5.


§ 11. В чл. 12б, ал. 1, т. 2 числата "1,5" и "3,5" се заменят съответно с "3,5" и "6".


§ 12. В чл. 18 думите "и леки автомобили" се заличават.


§ 13. В чл. 23, ал. 2 думите "регионалните звена" се заменят с "дирекциите "Автомобилна администрация".


§ 14. В чл. 24 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "ал. 4" се заменят с "ал. 5".

2. В ал. 3 думите "годността на леките таксиметрови автомобили и към водачите им" се заменят с "водачите на леки таксиметрови автомобили", а думите "ал. 4" се заменят с "ал. 5".


§ 15. В чл. 24а, ал. 2 т. 3 се отменя.


§ 16. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 25, ал. 1 се правят следните допълнения:

1. В т. 1 след думата "лиценз" се добавя "на Общността" и след думата "разрешително" се поставя запетая и се добавя "когато такова се изисква по силата на международни договори, по които Република България е страна".

2. В т. 2 след думата "разрешително" се поставя запетая и се добавя "когато такова се изисква по силата на международни договори, по които Република България е страна".


§ 17. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 27, ал. 1 думата "само" се заменя с "ако имат лиценз на Общността, издаден от компетентните органи на държавата членка по установяване на превозвача, или".


§ 18. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 29, ал. 1 след думата "лиценз" се добавя "на Общността" и след думата "разрешително" се поставя запетая и се добавя "когато такова се изисква по силата на международни договори, по които Република България е страна".


§ 19. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 33 след думите "територията на Република България" се добавя "с лиценз на Общността, издаден от компетентните органи на държавата членка по установяване на превозвача, и".


§ 20. В чл. 37 ал. 1 и 2 се изменят така:

"(1) Превозвачът задължително издава багажна разписка на пътника за всеки отделен багаж, предаден за превоз в багажното помещение на автобуса.

(2) Багажната разписка установява принадлежността на багажа към пътника."


§ 21. В чл. 39 се правят следните допълнения:

1. В ал. 3 след думата "превозвача" се добавя "и имената на пътника".

2. Създава се ал. 4:

"(4) Когато багажната разписка е комбинирана с билет, който не е поименен, тя трябва да съдържа имената на пътника."


§ 22. В чл. 45, ал. 3 числото "500" се заменя с "1000".


§ 23. В чл. 91, ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 след думата "извършващи" се добавя "обществени" и след думата "товари" се добавя "и превози на пътници и товари за собствена сметка".

2. В т. 2 след думата "превозвачите" се добавя "и на лицата, извършващи превози за собствена сметка".

3. Точка 5 се изменя така:

"5. да осъществяват контрол по спазване на правилата за извършване на обществен превоз на пътници и товари и за извършване на превози за собствена сметка, както и на техническата изправност на пътните превозни средства, с които се извършват превозите;".


§ 24. В чл. 93 се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) в т. 1 числата "100" и "500" се заменят съответно с "500" и "1500";

б) в т. 2 числото "1000" се заменя с "3000";

в) в т. 3 числото "2000" се заменя с "6000".

2. Алинея 3 се отменя.

3. В ал. 4 числата "50" и "200" се заменят съответно с "300" и "1000".


§ 25. В чл. 94 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Който не издаде документ за платена превозна цена, включително за таксиметровите превози, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв."

2. В ал. 2 числата "200" и "400" се заменят съответно с "1000" и "2000".


§ 26. В чл. 95 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 числата "100" и "500" се заменят съответно с "500" и "1000".

2. В ал. 2 числата "500" и "1000" се заменят съответно с "1000" и "2000".


§ 27. В чл. 96 се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) в текста преди т. 1 числата "500" и "1000" се заменят съответно с "1500" и "3000";

б) в т. 1 думата "пътно" се заменя с "моторно";

в) точка 4 се изменя така:

"4. допусне или разпореди извършване на превоз на багаж по автобусна линия без издаване на багажна разписка;".

2. В ал. 2 числата "1000" и "5000" се заменят съответно с "3000" и "6000".

3. В ал. 3:

а) в т. 1 числата "1000" и "5000" се заменят съответно с "3000" и "10 000";

б) в т. 2 числата "5000" и "10 000" се заменят съответно с "10 000" и "20 000".


§ 28. В чл. 96а се правят следните изменения:

1. В ал. 1 числата "1000" и "5000" се заменят съответно с "3000" и "10 000".

2. В ал. 2 числата "5000" и "10 000" се заменят съответно с "10 000" и "20 000".


§ 29. В чл. 97 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 числата "2000" и "5000" се заменят съответно с "5000" и "10 000".

2. В ал. 2 числата "5000" и "10 000" се заменят съответно с "10 000" и "20 000".


§ 30. Член 98 се изменя така:

"Чл. 98. Наказва се с глоба или с имуществена санкция от 500 до 2000 лв., който наруши:

1. изискванията за състоянието на материалната база и изпълнението на програмите за обучение на водачи на моторни превозни средства за превоз на опасни товари или на консултанти по безопасността при превозите на опасни товари;

2. условията и реда за извършване на обучение на водачи за придобиване на квалификация на водачите и за усъвършенстване на познанията им."


§ 31. В чл. 99 числата "500" и "1500" се заменят съответно с "1000" и "3000".


§ 32. В чл. 101 думите "от 2,50 до 10 лв." се заменят с "от 5 до 20 лв." и думите "от 10 до 30 лв." се заменят с "от 20 до 50 лв.".


§ 33. В чл. 102 се правят следните изменения:

1. В ал. 3:

а) в т. 1 числото "5000" се заменя с "10 000";

б) в т. 2 числото "10 000" се заменя с "20 000".

2. В ал. 4 числата "100" и "200" се заменят съответно с "200" и "400".


§ 34. В чл. 103 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 числата "500" и "2000" се заменят съответно с "1000" и "5000".

2. В ал. 2 числата "2000" и "10 000" се заменят съответно с "5000" и "15 000".


§ 35. В чл. 104 числата "200" и "500" се заменят съответно с "500" и "1500".


§ 36. В чл. 105 думите "до 50 лв." се заменят с "от 100 до 200 лв.".


§ 37. В чл. 106а се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в т. 2 накрая се добавя "или лиценз за извършване на обществен превоз на пътници или товари";

б) създават се т. 3 и 4:

"3. моторно превозно средство, с което се извършва превоз на пътници по автобусни линии под формата на случаен или специализиран превоз;

4. моторно превозно средство, с което се извършва международен обществен превоз на пътници в нарушение на разпоредбата на чл. 34а."

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Принудителните мерки по ал. 1 се прилагат с мотивирана заповед на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" или упълномощени от него длъжностни лица и се осъществяват чрез временно отнемане на документа, установяващ регистрацията на превозното средство, за срок от три месеца и заплащане на парична гаранция, обезпечаваща изпълнението на наложеното с наказателното постановление наказание."

3. Създават се ал. 3 и 4:

"(3) Размерът на паричната гаранция се определя със заповедта по ал. 2 и не може да бъде по-голям от максималния размер на глобата, предвидена за извършеното нарушение.

(4) Гаранцията се освобождава при прекратяване на административнонаказателното производство или влизане в сила на наказателното постановление."


§ 38. В § 1 от допълнителните разпоредби т. 10 се отменя.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 39. В Закона за движението по пътищата (обн., ДВ, бр. 20 от 1999 г.; изм., бр. 1 от 2000 г., бр. 43, 45 и 76 от 2002 г., бр. 16 и 22 от 2003 г., бр. 6, 70, 85 и 115 от 2004 г., бр. 79, 92, 99, 102, 103 и 105 от 2005 г., бр. 30, 34, 61 и 64 от 2006 г.) в чл. 147 се създава ал. 5:

"(5) Прегледът за проверка на техническата изправност на леките таксиметрови автомобили, автобусите и превозните средства, с които се извършват превози на опасни товари, включва освен елементите по ал. 4 и допълнителни елементи, свързани с предназначението на превозните средства, определени с наредбата по ал. 1."


§ 40. Водачите, придобили правоспособност за управление на моторно превозно средство преди влизане в сила на разпоредбата на § 4 относно чл. 7б, преминават само курсове за обучение за усъвършенстване на познанията им в срок 5 години от влизането в сила на изискването по чл. 7б за съответната категория.


§ 41. Издадените лицензи за извършване на международен превоз на пътници или товари са валидни до влизането в сила на разпоредбите на § 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 16, 17, 18 и 19.


§ 42. (Отм. - ДВ, бр. 17 от 2011 г.)


§ 43. Този закон влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник", с изключение на:

1. разпоредбите на § 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 16, 17, 18 и 19, които влизат в сила от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз;

2. разпоредбата на § 4 относно чл. 7б, която влиза в сила, както следва:

а) за водачи на моторни превозни средства, за управлението на които се изисква свидетелство за управление на моторно превозно средство от категории и подкатегории D1, D1+E, D или D+E - от 10 септември 2008 г.;

б) за водачи на моторни превозни средства, за управлението на които се изисква свидетелство за управление на моторно превозно средство от категории и подкатегории C1, C1+E, C или C+E - от 10 септември 2009 г.

3. разпоредбата на § 4 относно чл. 7в и 7г, която влиза в сила от 1 януари 2008 г.;

4. разпоредбата на § 10, т. 2 относно чл. 12а, ал. 2, която влиза в сила от 18 ноември 2007 г.

-------------------------

Законът е приет от 40-то Народно събрание на 5 октомври 2006 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките