НАРЕДБА № Iз-1695 ОТ 26 СЕПТЕМВРИ 2006 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА, ФУНКЦИИТЕ И ДЕЙНОСТТА НА ДОМОВЕТЕ ЗА ВРЕМЕННО НАСТАНЯВАНЕ НА ПЪЛНОЛЕТНИ ЛИЦА
НАРЕДБА № Iз-1695 ОТ 26 СЕПТЕМВРИ 2006 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА, ФУНКЦИИТЕ И ДЕЙНОСТТА НА ДОМОВЕТЕ ЗА ВРЕМЕННО НАСТАНЯВАНЕ НА ПЪЛНОЛЕТНИ ЛИЦА
Обн. ДВ. бр.84 от 17 Октомври 2006г., изм. ДВ. бр.8 от 25 Януари 2011г.
Раздел I.
Организация и функции на домовете за временно настаняване на пълнолетни лица
Чл. 1. Тази наредба урежда организацията, функциите и дейността на домовете за временно настаняване на пълнолетни лица, наричани по-нататък за краткост "домовете".
Чл. 2. Домовете са специализирани заведения в системата на Министерството на вътрешните работи (МВР) за осъществяване на превантивна дейност, приемане и настаняване в тях на пълнолетни лица, които водят скитнически живот или се занимават с просия.
Чл. 3. (1) Домовете се откриват и закриват със заповед на министъра на вътрешните работи след съгласуване с общината по местонахождението им и с общините, чиито територии ще обслужват.
(2) Домовете обслужват райони, определени със заповед на министъра на вътрешните работи.
(3) Цялостната дейност по стопанисване и управление на материалната база на дома финансово се обезпечава от общината по местонахождение на дома и общините, чиито територии той обслужва.
(4) Началникът на дома ежегодно, в съответствие с определените срокове за бюджетната процедура, изготвя разчет за необходимите финансови и материални средства по издръжката на дома за следващата година, който чрез проекта на бюджет на МВР се представя в Министерството на финансите за включване като делегирана от държавата дейност във функция "Отбрана и сигурност" по бюджетите на общините при разработването на проекта на Закона за държавния бюджет на Република България.
Чл. 4. Домовете се ръководят от началник, който организира цялостната дейност на дома и отговаря за неговото финансово и материално състояние.
Чл. 5. Основните функции на домовете са:
1. приемане и настаняване на лица, които водят скитнически живот или се занимават с просия;
2. оказване на методическа помощ на структурните звена на МВР за противодействие срещу скитничеството и просията;
3. изясняване на причините и условията за скитничество и просия, поведението и начина на живот на настанените лица;
4. при необходимост оказване медицинска помощ на настанените в дома лица;
5. при необходимост оказване на съдействие за приемане на настанените лица в лечебни заведения, както и при поставяне под запрещение или връщането им на постоянния им или настоящия адрес;
6. оказване на съдействие и насочване към подходящи социални услуги, предоставяни в общността или в специализирани институции съобразно Закона за социално подпомагане.
Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г.) При изпълнение на функциите си служителите в домовете за временно настаняване на пълнолетни лица си сътрудничат и взаимодействат на съответното ниво с другите структури на МВР, с органите на държавната власт, местното самоуправление и местната администрация, както и с неправителствени организации.
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г.) Вътрешният ред в домовете се определя с правилник, утвърден от директора на Главна дирекция "Охранителна полиция".
Раздел II.
Ред за приемане и настаняване на лица в домовете
Чл. 8. Лицата, които водят скитнически живот или се занимават с просия, се приемат и настаняват в дома, в района на който са намерени, на основание чл. 79, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР).
Чл. 9. В домовете не могат да бъдат настанявани:
1. лица в явно безпомощно състояние и с увредено здравословно състояние, налагащо болнично лечение;
2. стари и немощни хора и лица с физически недъзи, които не могат да се обслужват сами;
3. лица, занимаващи се с проституция и наркомания;
4. чужденци;
5. малолетни и непълнолетни лица.
Чл. 10. (1) Доведените за настаняване в дома лица се приемат само след установяване на самоличността им съгласно чл. 61 ЗМВР, а при необходимост се извършват действия и по идентификацията им по реда на чл. 62 ЗМВР и когато са представени следните документи:
1. мотивирано искане за настаняване, изготвено от началника на съответното териториално структурно звено на МВР, на чиято територия е констатирана проявата;
2. докладна записка от служител на МВР, в която се поддържат фактическите и юридическите основания за настаняването;
3. констативни и предупредителни протоколи или други документи, изготвени от служители на МВР, установили проявите на скитничество и просия.
(2) Началникът на дома изготвя мотивирано предложение за настаняване и го изпраща на районния прокурор по местонахождение на дома.
(3) Районният прокурор по местонахождение на дома издава постановление след предоставяне на документите по ал. 1 и 2.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г.) След издаване на постановлението по ал. 3 лицето се настанява в дома със заповед на директора на Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР)/съответната областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОДМВР) или на упълномощено от него длъжностно лице. Заповедта се издава в срок до 24 часа от приемането на лицето. В заповедта се отбелязва, че на лицето не могат да бъдат ограничени други права освен правото на свободно придвижване.
(5) За всяко настанено в дома лице се попълва регистрационна карта, която се подписва от началника на дома. Настаняването на лицето изрично се отбелязва в дневник за приети и настанени лица.
Чл. 11. (1) На приетите в дома лица се извършва личен обиск по реда на чл. 68 ЗМВР. За намерените и иззетите вещи се съставя протокол в три екземпляра, единият от които се прилага към вещите, вторият се предоставя на лицето, а третият се прилага към документите, съпровождащи лицето.
(2) Иззетите от приетите лица вещи се съхраняват по ред, определен с правилника по чл. 7.
Чл. 12. (1) На приетите в дома лица се извършва медицински преглед, резултатите от който се отразяват в амбулаторна книга.
(2) При необходимост на приетите в дома лица се осъществява хигиенно и дезинфекционно обслужване.
Чл. 13. (1) Началникът на дома разпределя приетите лица по спални помещения.
(2) При разпределение на лицата отделно се настаняват:
1. мъжете от жените;
2. скитащите или просещите от една и съща скитаща или просеща група;
3. възрастни хора и лица с физически недъзи.
Чл. 14. За лицата с умствени отклонения, които системно водят скитнически живот или се занимават с просия, се изготвят писмени предложения до съответния окръжен прокурор за поставянето им под запрещение съгласно чл. 5 от Закона за лицата и семейството.
Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г.) За скитащите и просещи лица, за които има данни, че са извършили престъпление или че има образувано наказателно производство, се уведомяват съответната териториална структура на МВР и прокуратурата.
Чл. 16. Срокът за престой в дома на настанените лица е до 30 денонощия съгласно чл. 79, ал. 2 ЗМВР.
Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г.) Престоят на настанените в дома лица се прекратява с писмена заповед на директора на СДВР/ОДМВР или на упълномощено от него длъжностно лице.
Раздел III.
Престой на настанените в домовете лица
Чл. 18. (1) На лицата, настанени в домовете, се осигурява:
1. легло, подходящо облекло, безплатна храна и медицинска помощ;
2. естествено и изкуствено осветление, отопление и условия за поддържане на лична хигиена;
3. достъп до преса, електронни медии и книги;
4. свиждане, кореспонденция и колетни пратки;
5. предоставяне на възможност за уведомяване на близки незабавно след настаняването;
6. възможност за обжалване законността на настаняването.
(2) Началникът на дома може да забрани свиждане или кореспонденция с лице, когато съществува опасност то да окаже вредно влияние върху настанения.
(3) Лицата по ал. 1 имат право на свиждане с адвокати и представители на други институции.
Чл. 19. Настанените в домовете лица са длъжни:
1. да спазват правилника за вътрешния ред в дома;
2. да изпълняват законосъобразните разпореждания на длъжностните лица в дома;
3. да опазват инвентара на дома.
Чл. 20. (1) На лицата, настанени в домовете, не се разрешава:
1. да напускат дома без разрешение;
2. да внасят и държат при себе си вещи, застрашаващи живота им или живота на други лица;
3. да внасят в дома и да употребяват спиртни напитки, наркотични или други упойващи вещества;
4. да устройват или да участват в забранени игри.
(2) За грубо нарушение на установения вътрешен ред в дома лицата могат да бъдат отделени в самостоятелно помещение с писмена заповед на началника на дома за срок до три денонощия.
Чл. 21. Използването на настанените в домовете лица, за работа от какъвто и да било вид, безплатно или срещу заплащане от физически или юридически лица не се допуска.
Раздел IV.
Материално-битово осигуряване и отчетност в домовете (Загл. изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г.)
Чл. 22. (1) Домовете се устройват в специално построени или подходящо приспособени сгради, отговарящи на санитарно-хигиенните и други нормативно определени изисквания.
(2) Във всеки дом трябва да има:
1. кабинет на началника;
2. стая за служителите от охраната;
3. стая за обслужващия персонал;
4. кабинет на лекаря и манипулационна стая;
5. стая за дежурната част;
6. спални помещения;
7. стая за лица по чл. 20, ал. 2;
8. кухня с трапезария;
9. хигиенно-битови помещения (умивални, бани, тоалетни);
10. складови и други административно-стопански помещения.
(3) Спалните помещения в домовете се обзавеждат с необходимия инвентар и пособия.
(4) Кабинетът на лекаря и манипулационната стая се оборудват и обзавеждат по нормативите на Министерството на здравеопазването и Министерството на вътрешните работи.
(5) Прозорците на домовете се укрепват с метални решетки.
(6) Вратите на спалните помещения се укрепват с метални решетки и заключващи устройства.
(7) При възможност хигиенно-битовите помещения се обособяват отделно за настанените лица и персонала.
Чл. 23. (1) Домовете имат собствен печат и щемпели по установените образци в системата на МВР и изискванията на Указа за печатите.
(2) Деловодната дейност в домовете се осъществява съгласно нормативно установените в МВР изисквания за организацията на тази дейност.
Чл. 24. (1) В домовете се води следната документация:
1. книга за приемане и предаване на дежурството;
2. книга за приети и настанени лица;
3. регистрационна карта за настанено лице;
4. картотека на лицата, престояли в дома;
5. амбулаторна книга;
6. магазинна, партидна книга, разходни ведомости и други отчетни форми за отразяване движението, наличността и състоянието на материалните средства, поверени на материалноотговорните лица;
7. дневник за входяща и изходяща кореспонденция;
8. дневник за свижданията на настанените лица.
(2) Картотеката по ал. 1, т. 4 се създава чрез регистрационните карти за настанените лица, подредени по азбучен ред.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г.) Образците на регистрационната карта, книги, дневници и други документи, които се водят в домовете, се определят от директора на Главна дирекция "Охранителна полиция".
Чл. 25. Регистрационните карти на лицата, които са настанени в домовете, се съхраняват 5 години от датата на последното настаняване на съответното лице, а останалите книги, дневници и други документи - 3 години след приключването им, след което се унищожават по съответния ред.
Раздел V.
Контрол и надзор за законност
Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г.) Контролът по изпълнението на определените с наредбата организация, функции и дейност на домовете за временно настаняване на пълнолетни лица се осъществява от директора на Главна дирекция "Охранителна полиция" и от съответните директори на СДВР и ОДМВР.
Чл. 27. В кръга на своята компетентност съответната районна прокуратура осъществява надзор за законност и контрол върху дейността на домовете за временно настаняване на пълнолетни лица.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 81, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи, съгласувано с главния прокурор на Република България, и отменя Наредба № I-213 от 2003 г. за организацията, задачите и дейността на домовете за временно настаняване на пълнолетни лица (ДВ, бр. 91 от 2003 г.).
§ 2. В тримесечен срок от издаването на наредбата директорът на Национална служба "Полиция" предлага за утвърждаване заповед за въвеждане на образците-бланки по чл. 24, ал. 3.
§ 3. В тримесечен срок от издаването на наредбата директорът на Национална служба "Полиция" утвърждава правилник за вътрешния ред в домовете за временно настаняване на пълнолетни лица.
§ 4. (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г.) Изпълнението на наредбата се възлага на директорите на СДВР и ОДМВР и началниците на домовете за временно настаняване на пълнолетни лица.
Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № IЗ-1695 ОТ 2006 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА, ФУНКЦИИТЕ И ДЕЙНОСТТА НА ДОМОВЕТЕ ЗА ВРЕМЕННО НАСТАНЯВАНЕ НА ПЪЛНОЛЕТНИ ЛИЦА
(ОБН. - ДВ, БР. 8 ОТ 2011 Г.)
§ 10. (1) В тримесечен срок от влизането в сила на наредбата директорът на Главна дирекция "Охранителна полиция" утвърждава правилник за вътрешния ред в домовете за временно настаняване на пълнолетни лица и определя образците-бланки по чл. 24, ал. 3.
(2) До утвърждаването на правилника и определянето на образците по предходната алинея се прилагат правилникът и образците-бланки, утвърдени по досегашния ред, доколкото не противоречат на тази наредба.