НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 54 ОТ 2003 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОДОБРЕНИЕ НА ТИПА НА ЕЛЕКТРИЧЕСКО/ЕЛЕКТРОННО УСТРОЙСТВО И ЗА ОДОБРЕНИЕ НА ТИПА НА НОВИ КОЛЕСНИ ТРАКТОРИ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ЕЛЕКТРОМАГНИТНАТА СЪВМЕСТИМОСТ (ДВ, БР. 5 ОТ 2
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 54 ОТ 2003 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОДОБРЕНИЕ НА ТИПА НА ЕЛЕКТРИЧЕСКО/ЕЛЕКТРОННО УСТРОЙСТВО И ЗА ОДОБРЕНИЕ НА ТИПА НА НОВИ КОЛЕСНИ ТРАКТОРИ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ЕЛЕКТРОМАГНИТНАТА СЪВМЕСТИМОСТ (ДВ, БР. 5 ОТ 2004 Г.)
Обн. ДВ. бр.77 от 19 Септември 2006г., изм. ДВ. бр.46 от 19 Юни 2009г.
§ 1. В наименованието след думата "колесни" се добавя "и верижни".
§ 2. В чл. 1, т. 2 думите "колесен трактор" се заменят с "колесни и верижни трактори".
§ 3. В чл. 2 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "Центъра за изпитване на земеделска, горска техника и резервни части - Русе, наричан по-нататък "центърът" се заменят с "Контролно-техническа инспекция към министъра на земеделието и горите (КТИ)".
2. В ал. 4 думите "регистрирано по Търговския закон" се заменят с "установено в Европейския съюз".
§ 4. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) точка 1 се изменя така:
"1. препис от съдебно решение за регистрация и удостоверение за актуално състояние на производителя или неговия упълномощен представител или еквивалентен документ съгласно националното законодателство на съответната държава";
б) точка 2 се изменя така:
"2. нотариално заверено копие от документа, с който е упълномощен от производителя, когато заявителят е упълномощен представител;";
в) създават се т. 5 и 6:
"5. копие от сертификат за одобрена система по качеството по БДС EN ISO 9001:2001, ако има сертифицирана система по качеството по посочения стандарт;
6. писмена информация от производителя за особености във функционирането или за специфични характеристики на ЕЕУ, които могат да бъдат установени само в комбинация с други части на превозното средство";
г) досегашната т. 5 става т. 7 и в нея думите "чл. 9, ал. 11" се заменят с "чл. 9, ал. 15".
2. Алинея 4 се отменя.
§ 5. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Министърът на земеделието и горите издава сертификат за одобрение на типа на ЕЕУ по отношение на електромагнитната съвместимост, когато:
1. типът на ЕЕУ съответства на данните, представени в техническата документация;
2. типът на ЕЕУ е конструиран в съответствие с техническите изисквания съгласно приложение № 1."
2. В ал. 2 след думите "приложение № 4" се добавя "част I".
3. Създава се ал. 3:
"(3) В сертификата за одобрение на типа се посочват ограниченията и условията при монтиране, когато са налице предпоставките по чл. 6а."
§ 6. Създават се чл. 6а и 6б:
"Чл. 6а. Когато ЕЕУ може да функционира или притежава специфична характеристика само в комбинация с други части от превозното средство и поради тази причина съответствието с едно или повече изисквания може да бъде установено единствено когато ЕЕУ действа в комбинация с останалите части на превозното средство, независимо дали проверката се извършва при нормалното функциониране на превозното средство или при симулация на процеса, обхватът на ЕО одобрението на типа ЕЕУ се ограничава само за такава комбинация.
Чл. 6б. Сертификатите на Европейската общност (ЕО сертификат) за одобрение на типа ЕЕУ, издадени от компетентните органи на държави - членки на Европейския съюз, и номерирани съгласно приложение № 4, част II, запазват действието си на територията на Република България при условие, че производителят или неговият упълномощен представител представи пред КТИ легализиран превод на сертификата на български език. Копие от сертификата се съхранява от КТИ."
§ 7. В чл. 7, ал. 2 думите "подлежи на обжалване" се заменят със "се мотивира и може да бъде обжалван".
§ 8. В чл. 9 се създава т. 3:
"3. са необходими нови изпитвания и/или проверки."
§ 9. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) точка 1 се изменя така:
"1. препис от съдебно решение за регистрация и удостоверение за актуално състояние на производителя или неговия упълномощен представител или еквивалентен документ съгласно националното законодателство на съответната държава;";
б) създават се т. 4 и 5:
"4. писмена информация от производителя за особености във функционирането или за специфични характеристики на ЕЕУ, които могат да бъдат установени само в комбинация с други части на превозното средство;
5. копие от сертификат за одобрена система по качеството по БДС EN ISO 9001:2001, ако има сертифицирана система по качеството по посочения стандарт";
в) досегашната т. 4 става т. 6 и в нея думите "чл. 9, ал. 11" се заменят с "чл. 9, ал. 15".
2. В ал. 2 думите "извършването на които е било изискано от" се заменят с "необходимостта от извършването на които е била посочена от", а думите "необходимата информация" се заменят с "информацията".
§ 10. В чл. 11, ал. 3 думите "министърът на земеделието и горите чрез" се заличават.
§ 11. В чл. 13, ал. 2 думите "подлежи на обжалване" се заменят със "се мотивира и може да бъде обжалван".
§ 12. В чл. 15, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 1 думата "bg"се заменя с "e".
2. Точка 2 се изменя така:
"2. номера на одобрението на типа на ЕЕУ, съставен от основния номер на одобрението съгласно т. 5 на приложение № 4, част I, предшестван от цифри „02" и разположен в непосредствена близост под правоъгълника по т. 1;".
§ 13. В чл. 17, ал. 2 думите "регистрирано по Търговския закон" се заменят с "установено в Европейския съюз".
§ 14. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 1 думите "т. 1 - 4 от" се заличават.
2. В т. 2 думите "типа ЕЕУ" се заменят с "типа електрически/електронни системи или ЕЕУ съгласно списъка по чл. 19, ал. 3".
3. Точка 3 се изменя така:
"3. когато на превозното средство не е монтирано оборудване от тип, който подлежи на изпитване за електромагнитни емисии и устойчивост; в този случай превозното средство не трябва да има монтирани системи по чл. 19, ал. 3, влияещи на устойчивостта, както и устройства с искрово запалване."
§ 15. В чл. 19, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 1 се изменя така:
"1. препис от съдебно решение за регистрация и удостоверение за актуално състояние на производителя или неговия упълномощен представител или еквивалентен документ съгласно националното законодателство на съответната държава;".
2. Точка 2 се изменя така:
"2. нотариално заверено копие от документа, с който е упълномощен от производителя, когато заявителят е упълномощен представител;".
3. Създава се т. 7:
"7. копие от сертификат по БДС EN ISO 9001:2001, ако има сертифицирана система по качеството по посочения стандарт;".
4. Досегашната т. 7 става т. 8 и в нея думите "чл. 9, ал. 11" се заменят с "чл. 9, ал. 15".
5. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Към заявлението по чл. 17 производителят прилага и списък, в който описва всички планирани съчетания от:
1. съответните електрически/електронни системи или ЕЕУ, които могат да излъчват значителни широколентови или теснолентови смущения и/или които са включени в непосредственото управление на трактора от водача в съответствие с т. 4.2.3 от раздел I на приложение № 1;
2. типа на корпусните елементи, когато се предвиждат различни типове;
3. варианти на материала на корпусните елементи, когато се предвиждат различни варианти;
4. общото разположение на проводниците;
5. варианти на двигателя;
6. версии с ляво/дясно кормилно управление;
7. версии на базата."
§ 16. В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се създава изречение второ:
"Отделно изпитване на електрическите/електронни системи или на ЕЕУ не се изисква."
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) В случай на избор на процедура за одобрение на типа по чл. 18, т. 3 изпитване не се извършва."
3. В ал. 3 думите "по ал. 2" се заменят с "по чл. 19, ал. 3".
4. В ал. 4 думите "по ал. 2" се заменят с "по чл. 19, ал. 3".
5. В ал. 5 след думите "планираните за" се добавя "реално", а думите "колесен трактор" се заменят с "превозно средство".
6. В ал. 7 запетаята и думите "когато това се налага за нуждите на изпитването" се заличават.
§ 17. В чл. 21, ал. 3 думите "министърът на земеделието и горите чрез" се заличават.
§ 18. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Министърът на земеделието и горите издава сертификат за одобрение на типа на трактор по отношение на електромагнитната съвместимост, когато:
1. типът на трактора съответства на данните, представени в техническата документация;
2. типът на трактора съответства на техническите изисквания съгласно приложение № 1."
2. В ал. 2 след думите "приложение № 4" се добавя "част I".
3. Навсякъде в ал. 3 думите "нов колесен трактор" се заменят с "ново превозно средство", а думите "Наредба № 21 от 2003 г. за одобрение на типа на нови колесни трактори (ДВ, бр. 63 от 2003 г.)" се заменят с "Наредба № 30 от 2005 г. за одобрение на типа на нови колесни и верижни трактори, техните ремаркета и сменяема прикачна техника (ДВ, бр. 11 от 2006 г.)".
§ 19. В чл. 23, ал. 2 думите "подлежи на обжалване" се заменят със "се мотивира и може да бъде обжалван".
§ 20. Създава се чл. 23а:
"Чл. 23а. Сертификатите на Европейската общност (ЕО сертификат) за одобрение на типа на превозни средства по отношение ЕЕУ, издадени от компетентните органи на държави - членки на Европейския съюз, и номерирани съгласно приложение № 4, част II, запазват действието си на територията на Република България при условие, че производителят или неговият упълномощен представител представи пред КТИ легализиран превод на сертификата на български език. Копие от сертификата се съхранява от КТИ."
§ 21. В чл. 26, ал. 1 думите "приета с ПМС № 203 от 2001 г." се заличават.
§ 22. В чл. 28, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 1 се изменя така:
"1. препис от съдебно решение за регистрация и удостоверение за актуално състояние на производителя или неговия упълномощен представител или еквивалентен документ съгласно националното законодателство на съответната държава;".
2. Създава се т. 5:
"5. копие от сертификат за одобрена система по качеството по БДС EN ISO 9001:2001, ако има сертифицирана система по качеството по посочения стандарт;".
3. Досегашната т. 5 става т. 6 и в нея думите "чл. 9, ал. 11" се заменят с "чл. 9, ал. 15".
§ 23. В чл. 30, ал. 3 след думите "приложение № 4" се добавя "част I".
§ 24. В чл. 31, ал. 2 думите "подлежи на обжалване" се заменят със "се мотивира и може да бъде обжалван".
§ 25. Наименованието на глава трета се изменя така:
"Глава трета
ОСИГУРЯВАНЕ НА СЪОТВЕТСТВИЕ С ОДОБРЕНИЯ ТИП".
§ 26. В чл. 33, ал. 2 думите "чл. 21, ал. 2 и чл. 22 от Наредба № 21 за одобрение на типа на нови колесни трактори" се заменят с "Глава четвърта от Наредба № 30 от 2005 г. за одобрение на типа на нови колесни и верижни трактори, техните ремаркета и сменяема прикачна техника".
§ 27. В чл. 34, ал. 3, т. 2 думите "произвеждан трактор" се заменят с "произвеждано превозно средство".
§ 28. В чл. 35 ал. 2 се отменя.
§ 29. В чл. 36 се правят следните изменения:
1. Член 36 се изменя така:
"Чл. 36. Въз основа на констатациите по чл. 35 изпълнителният директор на КТИ:".
2. В т. 1 думата "определен" се заменя с "необходимия".
§ 30. В чл. 37 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 т. 2 се отменя.
2. В ал. 2 думите "подлежи на обжалване" се заменят със "се мотивира и може да бъде обжалван", а изречение второ се заличава.
§ 31. Създават се чл. 37а, 37б и 37в:
"Чл. 37а. Производителят осигурява съответствието на всяка ЕЕУ с одобрения тип.
Чл. 37б. Изпълнителният директор на КТИ предприема необходимите мерки, за да провери спазването на изискванията по чл. 6, ал. 1 и съответствието на всяко произведено ЕЕУ с нанесена ЕО маркировка за одобрение на типа, с описанието в сертификата за одобрение на типа ЕЕУ, съгласно разпоредбите на глава четвърта от Наредба № 30 от 2005 г. за одобрение на типа на нови колесни и верижни трактори, техните ремаркета и сменяема прикачна техника.
Чл. 37в. (1) Пускането на пазара или пускането в употреба на одобрен тип ЕЕУ с нанесена ЕО маркировка за одобрение на типа или регистрацията, пускането на пазара или пускането в употреба на нови превозни средства от одобрен тип, които притежават валиден сертификат за съответствие с одобрения тип, може да бъде отказано за период до 6 месеца на основание, свързано с характеристиките на ЕЕУ, ако ЕЕУ или превозното средство представляват сериозен риск за:
а) безопасността по пътя;
б) осигуряването на безопасни и здравословни условия на труд.
(2) В случаите по ал. 1 министърът на земеделието и горите незабавно уведомява за това органите за одобрение на типа на другите държави членки и Европейската комисия, като посочва причините, на които се основава този отказ."
§ 32. В раздел Допълнителна разпоредба думите "Допълнителна разпоредба" се заменят с "Допълнителни разпоредби" и се правят следните изменения и допълнения:
1. (В сила от 01.01.2007 г.) Точка 16 се изменя така:
"16. "Техническа служба" е юридическо лице, определено от министъра на земеделието и горите при спазване на разпоредбите на чл. 55, ал. 2 от Наредба № 30 от 2005 г. за одобрение на типа на нови колесни и верижни трактори, техните ремаркета и сменяема прикачна техника (ДВ, бр. 11 от 2006 г.), или техническа служба, официално обявена от държава - членка на Европейския съюз, да извършва изпитвания и проверки по отношение на ЕЕУ. Технически служби са и официално обявените технически служби в обхвата на тази наредба съгласно приложение № 2, раздел III от Наредба № 30 от 2005 г. за одобрение на типа на нови колесни и верижни трактори, техните ремаркета и сменяема прикачна техника и съгласно Спогодбата за приемане на еднакви технически предписания за колесни превозни средства, оборудване и части, които могат да бъдат монтирани и/или използвани на колесни превозни средства, и на условия за взаимно признаване на одобрения, издавани на основата на тези предписания в обхвата на изискванията съгласно приложение № 2, раздел IV."
2. Създава се § 1а:
"§ 1а. Тази наредба въвежда изискванията на Директива 75/322/ЕИО на Съвета за ограничаване на радиосмущенията, създавани от селскостопански или горски трактори (електромагнитна съвместимост), последно изменена от Директива 2001/3/ЕО."
§ 33. В приложение № 1 към чл. 3, ал. 1, т. 4 се правят следните изменения и допълнения:
1. В раздел I:
а) точка 1 се изменя така:
"1. Общи технически изисквания
Всяко превозно средство и неговите електрически/електронни системи или ЕЕУ трябва да са проектирани, конструирани и оборудвани така, че при нормални условия на работа да отговарят на техническите изисквания по тази наредба";
б) в т. 2.2.1 във вторите скоби между "50 µV.m-1" и "180 µV.m-1" се добавя "до";
в) в т. 4.2.2 думата "водещите" се заменя със "задвижваните";
г) точка 5.2.1 се изменя така:
"5.2.1. Когато измерванията се извършват по метода, посочен в раздел V, границите на емисиите за излъчването са от 64 dB µV.m-1 до 54 dB µV.m-1 (1600 µV.m-1 до 500 µV.m-1) в честотната лента от 30 MHz до 75 MHz, тази граница намалява логаритмично (линейно) при честоти над 30 MHz, и от 54 dB µV.m-1 до 65 dB µV.m-1 (500 µV.m-1 до 1800 µV.m-1 ) в честотна лента от 75 MHz до 400 MHz, тази граница нараства логаритмично (линейно) при честоти над 75 MHz, както е показано на фиг. 5. В честотна лента от 400 MHz до 1000 MHz границата остава постоянна на ниво 65 dB µV.m-1 (1800 µV.m-1).";
д) точка 6.2.1 се изменя така:
"6.2.1. Когато измерванията се извършват по метода, посочен в раздел VI, границите на емисиите за излъчването са от 54 dB µV.m-1 до 44 dB µV.m-1 (500 µV.m-1 до 160 µV.m-1) в честотна лента от 30 MHz до 75 MHz, тази граница намалява логаритмично (линейно) при честоти над 30 MHz, и от 44 dB µV.m-1 до 55 dB µV.m-1 (160 µV.m-1 до 560 µV.m-1) в честотна лента от 75 MHz до 400 MHz, тази граница нараства логаритмично (линейно) при честоти над 75 MHz, както е показано на фиг. 6. В честотна лента от 400 MHz до 1000 MHz границата остава постоянна на ниво 55 dB µV.m-1 (560 µV.m-1).";
е) в т. 7.2.2 след думата "обстановка" се добавя "или водещи до ограничаване на възможността за непосредствено управление от страна на водача на ПС с монтирано ЕЕУ, което би могло да се забележи от водача или другите участници в движението", а последното изречение се заличава.
2. В раздел II:
а) в т. 1.3 думата "теснолентови" се заменя с "широколентови";
б) в т. 3.2 думите "изпитвания трактор" се заменят с "изпитваното превозно средство".
3. В раздел III:
а) в т. 3.2 думите "изпитвания трактор" се заменят с "изпитваното превозно средство/изпитвания отделен технически възел";
б) в т. 3.4 след думите "страничен електромагнитен" се добавя "шум".
§ 34. Приложение № 2 към чл. 3, ал. 2, т. 1 се изменя така:
"Приложение № 2 към чл. 3, ал. 2, т. 1
за ЕО одобрение на типа на електрическо/електронно устройство по отношение на електромагнитната съвместимост |
0. ОБЩИ ДАННИ |
1. ЕЕУ се одобрява като компонент/отделен технически възел(1) |
2. Ограничения по отношение на използването и условията за монтаж: |
Допълнение 1 |
Допълнение 2 |
Съответен(ни) протокол(и) за изпитване, предоставен(и) от производителя или от акредитирана лаборатория във връзка с издаването на сертификат за одобрение на типа." |
§ 35. Приложение № 3 към чл. 6, ал. 2 се изменя така:
"Приложение № 3 към чл. 6, ал. 2
ОБРАЗЕЦ |
МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО |
И ГОРИТЕ |
за одобрение на типа |
Информация относно: |
- одобрение на типа(1) Печат на МЗГ |
- изменение на одобрение (1) |
- отказ за предоставяне на одобрение (1) |
- отнемане на одобрение (1) |
на типа превозно средство/компонент/отделен технически възел по отношение на Директива 75/322, последно изменена от Директива .../.../ЕО |
Част I |
0.3. Начини за идентификация на типа, ако е маркиран върху превозното средство/компонента/отделния технически възел (1) (2): |
0.3.1. Местоположение на тази маркировка: |
0.5. Наименование, седалище и адрес на управление на производителя: |
Част II |
1. Допълнителна информация (когато е приложимо): Виж допълнението |
2. Техническа служба, която отговаря за провеждане на изпитванията: |
3. Дата на протокола за изпитване: |
4. Номер на протокола за изпитване: |
5. Забележки (ако има): Виж допълнението |
6. Място: |
7. Дата: |
8. Министър: |
9. Прилага се индексът на техническото досие, депозирано при одобряващия орган, което може да се получи при поискване. |
относно одобрение на типа на електрическо/електронно устройство във връзка с Директива 75/322/ЕИО, последно изменена от Директива 2001/3/ЕО |
1. Допълнителна информация |
1.1. Номинално напрежение на електрическата инсталация: |
5. Забележки: ........................................................................................................." |
(*1) Ненужното се заличава. |
(*2) Когато начинът за идентификация на типа съдържа знаци, които не са подходящи за описване на превозното средство, компонента или отделния технически възел, такива знаци се представят в документацията чрез символа: "?" (например ABC??123???). |
§ 36. В приложение № 4 към чл. 6, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. (В сила от 01.01.2007 г.) Досегашният текст става част I и в т. 2 думата "bg" се заменя с "е".
2. Създава се част II:
"Част II
ЕО сертификати за одобрение на типа запазват действието си на територията на България, ако имат нанесен отличителен номер на някоя от посочените държави членки:
1 за Германия
2 за Франция;
3 за Италия;
4 за Холандия;
5 за Швеция;
6 за Белгия;
7 за Унгария;
8 за Чехия;
9 за Испания;
11 за Великобритания;
12 за Австрия;
13 за Люксембург;
17 за Финландия;
18 за Дания;
20 за Полша;
21 за Португалия;
23 за Гърция;
24 за Ирландия;
26 за Словения;
27 за Словакия;
29 за Естония;
32 за Латвия;
36 за Литва;
49 за Кипър;
50 за Малта"
§ 37. В приложение № 5 към чл. 15, ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. Пред думите "маркировката за одобрение" се добавя "ЕО".
2. (В сила от 01.01.2007 г.) В образеца на маркировката думата "bg34" се заменя с "е34".
§ 38. Приложение № 6 към чл. 19, ал. 2, т. 1 се изменя така:
"Приложение № 6 към чл. 19, ал. 2, т. 1
за ЕО одобрение на типа на трактор по отношение на електромагнитната съвместимост |
0. Общи данни |
0.2. Тип (да се посочат всички варианти и версии): |
0.3. Начин за идентификация на типа, ако има маркировка върху превозното |
1. Основни конструктивни характеристики на превозното средство (прилагат се фотоснимки и/или чертежи от превозното средство - образец) |
3. Двигател |
3.1.4. Наименование, седалище и адрес на управление на производителя: |
3.1.6. Принцип на работа: |
- с искрово запалване/с компресионно запалване(1) |
- директно/индиректно впръскване(1) |
- двутактов/четиритактов(1) |
3.2.1.6. Брой и разположение на цилиндрите: |
3.2.1.9. Честота на въртене на коляновия вал при максимален въртящ момент: ......................................................................................................... min-1 |
3.2.3. Захранване с гориво |
3.2.3.1. Горивоподкачваща помпа |
Налягане(2) или характеристична диаграма ............................................... kPa |
3.2.3.2. Горивонагнетателна система |
3.2.5. Функции с електронно управление: |
Описание на системата |
3.11. Електрическа система |
3.11.1. Номинално напрежение .........................................................................., |
положително/отрицателно заземяване(1): .................................................... (V) |
3.11.2. Генератор |
3.11.2.2. Номинална мощност: ....................................................................... VA: |
4. Трансмисия |
6. Окачване (където е подходящо) |
7. Кормилно управление |
7.2.6. Обхват и начин на регулиране (ако има) на кормилното управление: |
8. Спирачни системи |
8.5. За тракторите с антиблокиращи спирачни системи се дава описание на работата на системата (включително всички електронни части), схема на електрическия блок, схема на хидравличния или пневматичния кръг: |
9. Поле на видимост: остъкляване, стъклочистачки за предно стъкло и огледала за виждане назад |
9.2. Остъкляване |
Техническо описание: |
9.5. Размразяване и предпазване от запотяване: |
10. Защитни конструкции при преобръщане, защита от атмосферни въздействия, седалки, товарни платформи |
10.3. Седалки и опори за крака |
10.5. Потискане на радиосмущения |
10.5.1. Описание и чертежи/фотоснимки на формата и съставните материали на част от каросерията, образуваща двигателното отделение и съседните части на отделението за пътници: |
10.5.2. Чертежи или фотоснимки на местоположението на металните компоненти, поместени в двигателното отделение (напр. уреди за отопление, резервно колело, въздушен филтър, кормилен механизъм и т.н.): |
10.5.4. Подробни данни за номиналната стойност на активните съпротивления, а за кабели за запалване с вградени съпротивления - за тяхното номинално съпротивление на метър: |
11. Устройства за осветяване и светлинна сигнализация |
11.3. Кратко описание на електрическите/електронните компоненти, различни от лампите (ако има такива) |
12. Други |
12.8. Описание на бордовата електронна апаратура, използвана за работа и управление на навесен или прикачен инвентар: |
Допълнение 1 |
Описание на превозното средство - образец за типа: |
Вид на каросерия: |
Ляво или дясно кормилно управление: |
Компоненти за допълнително комплектоване: |
Допълнение 2 |
Съответен(ни) протокол(и) за изпитване, предоставен(и) от производителя или от акредитирана лаборатория във връзка с издаването на сертификат за одобрение на типа. |
(*1) Ненужното се заличава. |
(*2) Посочва се допустимото отклонение." |
§ 39. Приложение № 7 към чл. 22, ал. 2 се изменя така:
"Приложение № 7 към чл. 22, ал. 2
ОБРАЗЕЦ |
МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО |
И ГОРИТЕ |
за одобрение на типа |
Информация относно: |
- одобрение на типа(1) Печат на МЗГ |
- изменение на одобрение (1) |
- отказ за предоставяне на одобрение (1) |
- отнемане на одобрение (1) |
на типа превозно средство/компонент/отделен технически възел във връзка с Директива 75/322, последно изменена от Директива .../.../ЕО |
Част I |
0.2. Тип и общо търговско описание(я): |
0.8. Адрес(и) на монтажния(те) завод(и): |
Част II |
1. Допълнителна информация (където е приложимо): Виж допълнението |
2. Техническа служба, извършила изпитванията: |
3. Дата на протокола за изпитване: |
4. Номер на протокола за изпитване: |
5. Забележки (ако има): Виж допълнението |
за одобрение на типа на превозно средство във връзка с Директива 75/322/ЕИО, последно изменена от Директива 2001/3/ЕО |
1. Допълнителна информация |
1.2. Номинално напрежение на електрическата инсталация: .......... V (волта), положително/отрицателно заземяване |
1.3. Тип каросерия: |
1.4. Списък на електронните системи, инсталирани на изпитваното(ите) превозно(и) средство(а), които не се ограничават само до позициите в списъка с данни (виж допълнение 1 към приложение № 6): |
1.5. Акредитирана лаборатория (за целите на тази наредба), отговорна за провеждане на изпитванията: |
(напр. валидно за превозни средства, предназначени за ляво и дясно кормилно управление) |
(*1) Ненужното се заличава. |
(*2) Когато начинът за идентификация на типа съдържа знаци, които не са подходящи за описване на превозното средство, компонента или отделния технически възел, такива знаци се представят в документацията чрез символа: "?" (например ABC??123???)." |
Допълнителни разпоредби
§ 40. Навсякъде в наредбата и приложенията към нея думите "изпълнителния/т директор на центъра" се заменят с "изпълнителния/т директор на КТИ", пред думите "сертификат/а/ът за одобрение на типа" се добавя "ЕО", а думите "трактор/а/ът/ите" и "колесен трактор/колесния/т трактор/колесните трактори" се заменят съответно с "превозно/то/ите средство/а".
§ 41. Навсякъде в наредбата думите "Закона за административното производство" се заменят с "Административнопроцесуалния кодекс".
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 42. До датата на влизане в сила на Договора за присъединяване към Европейския съюз "техническа служба" по смисъла на тази наредба е Центърът за изпитване на земеделска, горска техника и резервни части - Русе, или техническа служба, официално обявена от държава - членка на Европейския съюз.
§ 43. До датата на влизане в сила на Договора за присъединяване към Европейския съюз физическото или юридическо лице по чл. 2, ал. 4 и чл. 17, ал. 2 трябва да е регистрирано по Търговския закон.
§ 44. След датата на влизане в сила на Договора за присъединяване към Европейския съюз обменът на информация между Република България и компетентните органи на държавите - членки на Европейския съюз, се осъществява по реда на глава осма от Наредба № 30 от 2005 г. за одобрение на типа на нови колесни и верижни трактори, техните ремаркета и сменяема прикачна техника.
§ 45. По отношение на превозните средства, принадлежащи към категории T1, Т2 и Т3, наредбата влиза в сила за:
1. новите типове превозни средства от 1 януари 2006 г.;
2. всички нови превозни средства, пуснати в употреба от 1 юли 2009 г., като датата, на която са регистрирани или пуснати на пазара за първи път, се счита за дата на пускане в употреба.
§ 46. За категориите превозни средства, различни от посочените в § 45, наредбата влиза в сила за:
1. нови типове превозни средства - 3 години след датата на влизане в сила на тази наредба;
2. всички превозни средства, пуснати в употреба - 6 години след датата на влизане в сила на тази наредба; датата, на която са регистрирани или пуснати на пазара за първи път, се счита за дата на пускане в употреба.
§ 47. (Отм. - ДВ, бр. 46 от 2009 г.)
§ 48. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник" с изключение на § 32, т. 1, § 36, т. 1 и § 37, т. 2, които влизат в сила от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване към Европейския съюз.