НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 31 ОТ 2005 Г. ЗА МЕРКИТЕ ЗА ПРОФИЛАКТИКА, ОГРАНИЧАВАНЕ И ЛИКВИДИРАНЕ НА НЮКЯСЪЛСКАТА БОЛЕСТ (ПСЕВДОЧУМА) ПО ПТИЦИТЕ И ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИЛАГАНЕТО ИМ (ДВ, БР. 12 ОТ 2006 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 31 ОТ 2005 Г. ЗА МЕРКИТЕ ЗА ПРОФИЛАКТИКА, ОГРАНИЧАВАНЕ И ЛИКВИДИРАНЕ НА НЮКЯСЪЛСКАТА БОЛЕСТ (ПСЕВДОЧУМА) ПО ПТИЦИТЕ И ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИЛАГАНЕТО ИМ (ДВ, БР. 12 ОТ 2006 Г.)
Обн. ДВ. бр.76 от 15 Септември 2006г.
§ 1. В чл. 1, ал. 3 след думите "Националната ветеринарномедицинска служба" се добавя "(НВМС)".
§ 2. В чл. 8 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Ако в птицевъден обект има съмнение за наличие на НБП, официалният ветеринарен лекар незабавно разпорежда извършването на клинични, патологоанатомични и лабораторни изследвания за потвърждаване или изключване наличието на болестта."
2. В ал. 2:
а) в текста на алинеята думите "обслужващият птицевъдния обект ветеринарен лекар" се заменят с "НВМС";
б) в т. 1 буква "в" се изменя така:
"в) изнасянето на яйца, с изключение на такива директно за преработващите предприятия, под контрола и с разрешението на ветеринарните органи; изискванията за придвижване на яйца са посочени в приложение № 2;";
в) точка 4 се изменя така:
"4. забранява посещението на други птицевъдни обекти, без да са предприети необходимите мерки за обезвреждане на дрехите и предметите, които могат да бъдат механични носители на вируса на НБП;";
г) точка 6 се изменя така:
"6. разпорежда провеждането на епизоотологично проучване в съответствие с чл. 11."
3. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Ветеринарният лекар, който обслужва птицевъдния обект, води дневник, в който отделно за всяка категория птици в птицевъдния обект вписва броя на умрелите птици, броя на птиците, показващи клинични признаци, и броя на птиците без клинични признаци. Дневникът ежедневно се актуализира, води се до потвърждаване или отхвърляне на съмнението и се представя при поискване от официален ветеринарен лекар от (НВМС)."
4. В ал. 7:
а) в текста на алинеята след думите "официален ветеринарен лекар" се поставя точка, думите до края на изречението се заличават и се създава изречение второ: "Целта на официалния надзор е да се регистрира всяко едно съмнение за заразяване, да се преброят птиците в обекта и да се следи всяко тяхно движение, като:";
б) точка 1 се изменя така:
"1. се контролира влизането и излизането на външни лица и транспортни средства от птицевъдния обект;".
§ 3. В чл. 14 ал. 3 се изменя така:
"(3) След изтичане на срока по ал. 2 предпазната зона е част от надзорната зона."
§ 4. В допълнителна разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 2 се изменя така:
"2. "Птици" са кокошки, пуйки, токачки, пауни, яребици, пъдпъдъци, патици, гъски, гълъби, фазани, кеклици, щраусовидни видове, отглеждани в затворени помещения."
2. Създават се т. 28 и 29:
"28. "Предпазна зона" - зона с радиус най-малко 3 km около огнището, в която се прилагат ограничителни мерки по отношение на придвижване на животни, продукти от тях, превозни средства и хора.
29. "Надзорна зона" е зона с минимален радиус 10 km, започващ от центъра на епизоотичното огнище, и включва всички птицевъдни обекти на територията си, както и птицевъдните обекти на предпазната зона."
§ 5. В приложение № 4 към чл. 22 т. 3 и 4 се изменят така:
"3. Диференциална диагноза
Всички хемаглутиниращи агенти се изпращат на националната референтна лаборатория по чл. 22 за потвърждаване на резултатите и пълно идентифициране, характеризиране и тестове за патогенност, както и антигенно и биологично типизиране на вируса. Междувременно се прилагат всички мерки за ограничаване на възможността за разпространение на вируса. Регионалните лаборатории установяват наличието на вируса на Нюкясълската болест. Хемаглутиниращите течности се използват след това в реакцията за задържане на хемаглутинацията, описана в т. 6 и 7. Положителна хемаглутинация при разреждане 24 или повече, при използване на моноспецифичен антисерум срещу вируса на Нюкясълската болест, за който се знае, че е със стойност най-малко 29, следва да послужи като предварително идентифициране и се изисква налагането на всички контролни мерки за предпазване от разпространение на болестта.
4. (В сила от 01.01.2007 г.) Бързи тестове за откриване на вируса на Нюкясълска болест при ваксинирани птици и антитела при неваксинирани
Няколко бързи теста, които директно откриват антигени на Нюкясълската болест, се използват при диагностиката на заболяването при ваксинирани птици. Тези, които се прилагат най-често, са флуоресцентни тестове за доказване на антитела върху надлъжни разрези от трахеи и пероксидазни тестове за доказване на антитела върху мозъчна тъкан. За диагностика на заболяването могат да се използват и други тестове, които директно откриват антигени на Нюкясълската болест. Неудобството на подобни тестове е, че не е практично да се използват за откриване на вируса във всичките му потенциални области на репликация. Наличието или отсъствието на вируса в трахеята не изключва вирусна репликация в червата. Не се препоръчва рутинното използване на директните методи за диагностиката на Нюкясълската болест, въпреки че при определени обстоятелства тези методи могат да играят полезна роля."
§ 6. В приложение № 5 към чл. 22, ал. 2, т. 7 накрая се добавя:
"Списък на национални лаборатории за псевдочума:
България
Национална референтна лаборатория - Вирусни болести по птиците
София, бул. Ломско шосе 190".
Заключителни разпоредби
§ 7. Разпоредбата по т. 4 от приложение № 4 към чл. 22 влиза в сила от 1 януари 2007 г.