Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 69 от 25.VIII

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ И МЕСТНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ (ДВ, БР. 77 ОТ 1991 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ И МЕСТНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ (ДВ, БР. 77 ОТ 1991 Г.)

Обн. ДВ. бр.69 от 25 Август 2006г.

§ 1. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 изречение второ се изменя така: "Те се създават при условия и по ред, определени в закон."

2. В ал. 5 преди думата "Столичната" се добавя "районите в".


§ 2. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 накрая се добавя "за създаване на новата община".

2. В ал. 2 думата "случаите" се заменя със "7-дневен срок от обнародването на указа", а думите "избирането на" се заменят с "полагането на клетва от новоизбрания".


§ 3. В чл. 9 ал. 1 думите "проблеми и задачи от общ интерес" се заменят с "общи въпроси и за постигане на цели от взаимен интерес".


§ 4. Член 12 се изменя така:

"Чл. 12. Наименование на общината е наименованието на населеното място, което е неин административен център, с изключение на заварените от закона общини, на които административните центрове са населени места извън територията им, които са и административни центрове на други общини."


§ 5. В чл. 13 думите "Жители на общината са" се заменят с "Населението на общината се състои от".


§ 6. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създават се ал. 1, 2 и 3:

"(1) Дейността на общинския съвет, на кмета на общината, на кмета на района и на кмета на кметството се подпомага от общинска администрация.

(2) Общинската администрация се структурира в дирекции, отдели или сектори. Отдели или сектори могат да се организират и като самостоятелни структурни звена, без да се включват в състава на дирекции или отдели.

(3) Общинската администрация в кметствата може да осъществява дейността си, без да е организирана в структурни звена по ал. 2."

2. Досегашният текст става ал. 4.


§ 7. В чл. 18, ал. 1 думата "жителите" се заменя с "населението".


§ 8. В чл. 21 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в т. 2 след думата "одобрява" се добавя "общата численост и", а след думата "администрация" се добавя "в общината, района и кметството";

б) точка 4 се отменя;

в) в т. 9 думата "определя" се заменя с "избира", а думата "тях" се заменя с "техните органи";

г) създават се т. 23 и 24:

"23. решава и други въпроси от местно значение, които не са от изключителната компетентност на други органи;

24. упражнява текущ и последващ контрол върху изпълнението на приетите от него актове."

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) В изпълнение на правомощията си по ал. 1 общинският съвет приема правилници, наредби, инструкции, решения, декларации и обръщения."


§ 9. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Актовете на общинския съвет се изпращат на кмета на общината и на областния управител в 7-дневен срок от приемането им."

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) Актовете на общинския съвет се разгласяват на населението на общината в срока по ал. 1 чрез средствата за масово осведомяване, чрез интернет страницата на общината и по друг подходящ начин, определен в правилника по чл. 21, ал. 3. Оспорването, спирането, отмяната или потвърждаването на оспорените актове на общинския съвет се разгласява по същия ред. Актовете на общинския съвет се обнародват в "Държавен вестник", когато това е предвидено със закон."

3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.

4. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея думите "наказания глоба в размер до 500 лв." се заменят с "глоби в размер до 5000 лв., а за еднолични търговци и юридически лица - имуществени санкции в размер до 50 000 лв., а".

5. Досегашните ал. 4 и 5 стават съответно ал. 5 и 6.


§ 10. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създават се нови ал. 2 и 3:

"(2) Преди началото на първото заседание новоизбраните общински съветници и кметове полагат клетвата по чл. 32, ал. 1. Клетвата се полага в присъствието на граждани на общината, на областния управител или на негов представител и на председателя или член на общинската избирателна комисия. Когато общински съветник или кмет е възпрепятстван да присъства при полагането на клетва, той полага клетва преди началото на следващо заседание на общинския съвет.

(3) Първото заседание на новоизбрания общински съвет се открива и ръководи от най-възрастния общински съветник. На първото заседание на общинския съвет се избира председател на съвета."

2. Досегашната ал. 2 става ал. 4.

3. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея думите " по ал. 2" се заменят с "по ал. 4".

4. Алинея 5 се отменя.

5. В ал. 6 се създава изречение второ: "Когато съдът е спрял изпълнението на решението на общинската избирателна комисия за резултатите от изборите за общински съветници или е обявил изборния резултат за недействителен, срокът на пълномощията на общинския съвет, чийто мандат е изтекъл, се възобновява до полагането на клетва от новоизбрания общински съвет."


§ 11. В чл. 26 ал. 1 се изменя така:

"(1) Общинският съвет определя възнаграждението на председателя в зависимост от обема на работата, която извършва, но в размер, не по-голям от възнаграждението на кмета на общината."


§ 12. В чл. 27 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, изречение второ числото "6" се заменя с "три".

2. В ал. 4 след думите "т. 1, 2, 3" числото "4" се заличава.

3. Създават се нова ал. 5 и ал. 6:

"(5) Решенията на общинския съвет по чл. 21, ал. 1, т. 6, 7, 8, 9, 10, 14 и 15 се приемат с поименно гласуване, което се отразява в протокола от заседанието.

(6) Председателят на общинския съвет изготвя и внася за разглеждане два пъти годишно отчет за дейността на съвета и на неговите комисии, който се разглежда в открито заседание и се разгласява на населението на общината по ред, определен в правилника по чл. 21, ал. 3."


§ 13. В чл. 30 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинеи 2 и 3 се отменят.

2. В ал. 4:

а) в т. 3 думите "пред общинския съвет" се заменят с "чрез председателя на общинския съвет до общинската избирателна комисия";

б) точки 5 и 6 се изменят така:

"5. когато, без да е уведомил писмено председателя на общинския съвет за неучастието си в заседанието на съвета по уважителни причини - служебна ангажираност, отсъствие от страната, заболяване и други, не участва в три поредни или в общо пет заседания на общинския съвет през годината;

6. при трайна фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си поради заболяване за повече от 6 месеца или при смърт;"

в) в т. 7 думата "местожителството" се заменя с "постоянния му адрес извън територията на общината";

г) създават се т. 9 и 10:

"9. при избирането или при назначаването му за член на управителен, надзорен или контролен съвет, съвет на директорите, контрольор, управител, прокурист, търговски пълномощник, синдик или ликвидатор на търговски дружества с общинско участие или директор на общинско предприятие по Закона за общинската собственост;

10. при неизпълнение на задължението по чл. 34, ал. 6."

3. Алинеи 5 и 6 се изменят така:

"(5) Обстоятелствата по ал. 4 се установяват с документи, издадени от компетентните органи. В случаите по ал. 4, т. 3 в тридневен срок от подаването на оставката председателят на общинския съвет я изпраща на общинската избирателна комисия.

(6) В тридневен срок от получаване на документите по ал. 5 общинската избирателна комисия уведомява общинския съветник, който може да направи писмено възражение пред комисията в тридневен срок от уведомяването му. В тридневен срок от изтичане на срока за възражение общинската избирателна комисия приема решение за прекратяване на пълномощията и обявява за избран за общински съветник следващия в листата кандидат. Решението на общинската избирателна комисия може да бъде оспорвано по реда на чл. 104 от Закона за местните избори. Препис от решението се изпраща на председателя на общинския съвет в тридневен срок от влизането му в сила."

4. Създават се ал. 7 и 8:

"(7) Преди началото на първото заседание на общинския съвет, което се провежда не по-късно от един месец след влизането в сила на решението на общинската избирателна комисия, председателят на общинския съвет уведомява общинските съветници за обстоятелствата по ал. 6, а новоизбраният общински съветник полага клетвата по чл. 32, ал. 1.

(8) Ако в срока по ал. 7 председателят на общинския съвет не свика заседание на съвета или заседанието не бъде проведено, то се свиква от областния управител и се провежда в 7-дневен срок от изтичане на срока по ал. 7. При липса на кворум за провеждане на заседанието новоизбраният общински съветник полага клетвата пред областния управител в присъствието на представител на общинската избирателна комисия, общински съветници и граждани."


§ 14. В чл. 32 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 изречение първо се изменя така: "Общинските съветници и кметовете полагат следната клетва".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Полагането на клетвата се удостоверява с подписването на клетвен лист."

3. Алинея 3 се отменя.


§ 15. В чл. 34 се правят следните изменения и допълнения:

1. (В сила от 01.01.2008 г.) Алинея 2 се изменя така:

"(2) Размерът на възнаграждението на общинския съветник за едно заседание се определя с решение на общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците и не може да надвишава размера на дневната ставка, изчислена на база средната брутна работна заплата в общинската администрация за последния месец от предходното тримесечие по данни на Националния статистически институт. Общият размер на възнаграждението на общинския съветник за един месец не може да бъде повече от 50 на сто от средната брутна работна заплата в общинската администрация за последния месец от предходното тримесечие."

2. Алинея 5 се изменя така:

"(5) Общинският съветник не може да бъде член на управителен, надзорен или контролен съвет, съвет на директорите, контрольор, управител, прокурист, търговски пълномощник, синдик или ликвидатор на търговски дружества с общинско участие или директор на общинско предприятие по Закона за общинската собственост."

3. Създава се ал. 6:

"(6) В едномесечен срок от обявяването на изборните резултати лице, което при избирането му за общински съветник заема длъжност по ал. 5, подава молба за освобождаването му от заеманата длъжност и уведомява писмено за това председателя на общинския съвет и общинската избирателна комисия."


§ 16. В чл. 36 се правят следните изменения:

1. В ал. 1, т. 1 думите "постоянните комисии" се заменят с "комисиите".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) При неизпълнение на задълженията по ал. 1, т. 1 от възнаграждението на общинския съветник се удържат средства в размер, определен в правилника по чл. 21, ал. 3."


§ 17. В чл. 38 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 се създава изречение второ: "Органи на изпълнителната власт в района и кметството са съответно кметът на района и кметът на кметството."

2. В ал. 2 след думата "населението" се добавя "за срок от 4 години".

3. Алинея 3 се отменя.

4. Алинеи 4, 5 и 6 се изменят така:

"(4) Пълномощията на кмета на общината, на кмета на кметството и на кмета на района възникват от полагането на клетвата по чл. 32, ал. 1.

(5) При произвеждане на частични избори за кмет на община или за кмет на кметство новоизбраният кмет полага клетвата по чл. 32, ал. 1 преди началото на първото заседание на общинския съвет след избора, което се свиква от председателя на съвета и се провежда в 14-дневен срок от обявяването на изборните резултати.

(6) Ако в срока по ал. 5 председателят на общинския съвет не свика заседание на съвета или заседанието не бъде проведено, то се свиква от областния управител и се провежда в 7-дневен срок от изтичане на срока по ал. 5. При липса на кворум за провеждане на заседанието новоизбраният кмет полага клетвата по чл. 32, ал. 1 пред областния управител в присъствието на представител на общинската избирателна комисия, общински съветници и граждани."


§ 18. Член 38а се отменя.


§ 19. Член 39 се изменя така:

"Чл. 39. (1) Кметът на общината, съответно кметът на района, назначава заместник-кметове в съответствие с одобрената численост и структура на общинската администрация и определя техните функции.

(2) Кметът на общината, съответно кметът на района, определя със заповед заместник-кмет, който го замества при отсъствието му от общината, съответно от района.

(3) Кметът на общината и кметът на района могат да оправомощават заместник-кметове да изпълняват техни правомощия в случаите, когато това е предвидено в закон.

(4) Заместник-кмет може да бъде освободен без предизвестие със заповед на кмета на общината, съответно на кмета на района."


§ 20. Член 39а се изменя така:

"Чл. 39а. (1) Кметовете на райони в Столичната община и в градовете с районно деление се избират с тайно гласуване от общинския съвет по предложение на кмета на общината за срока на пълномощията на общинския съвет.

(2) Заседанието за избиране на кметовете на райони се провежда в 14-дневен срок след първото заседание на новоизбрания общински съвет.

(3) Избран е кандидатът, за който са гласували повече от половината от общия брой на общинските съветници. Ако някой от кандидатите не бъде избран, председателят на общинския съвет свиква ново заседание в 14-дневен срок.

(4) Кметът на общината може да направи ново предложение не по-късно от 7 дни преди заседанието. Новото предложение може да бъде и за кандидат, който не е бил избран на първото заседание. Избран е кандидатът, за който са гласували повече от половината от присъстващите съветници.

(5) Когато и на второто заседание някой от кандидатите, предложени от кмета на общината, отново не бъде избран или кметът не е направил предложение в срока по ал. 4, кмет на съответния район се избира по предложение на общински съветник, направено по време на заседанието.

(6) В случаите по ал. 5 изборът се произвежда на същото или на следващи заседания на общинския съвет, ако отново някой от кандидатите, предложен от общински съветник, не бъде избран. Нови предложения за кандидати за кмет на район могат да се правят от общински съветник в срока по ал. 4. Избран е кандидатът, за който са гласували повече от половината от присъстващите съветници.

(7) Кметовете на райони полагат клетвата по чл. 32, ал. 1 на заседанието на общинския съвет, на което са избрани."


§ 21. Член 40 се отменя.


§ 22. Член 41 се изменя така:

"Чл. 41. (1) Кметовете на общини, на райони и на кметства, кметските наместници, заместник-кметовете на общини и на райони и секретарите на общини не могат да бъдат ръководители на политически партии, да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи в търговски дружества, търговски пълномощници, търговски представители, търговски посредници, синдици, ликвидатори или да участват в надзорни, управителни и контролни органи на търговски дружества и кооперации за времето на мандата им.

(2) Кметовете на общини и кметовете на райони трябва да притежават минимум образователно-квалификационна степен "бакалавър".

(3) В едномесечен срок от обявяването на изборните резултати, съответно от приемането на решението на общинския съвет, лице, което при избирането му за кмет заема длъжност или осъществява дейност по ал. 1, предприема необходимите действия за прекратяване на дейността и/или за освобождаването му от заеманата длъжност и уведомява писмено за това председателя на общинския съвет и общинската избирателна комисия.

(4) Заместник-кметовете на общини и на райони, кметските наместници и секретарите на общини при назначаването им на съответната длъжност представят декларация, удостоверяваща изискванията по ал. 1."


§ 23. В чл. 42 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в т. 1 думите "пред общинския съвет" се заменят с "чрез председателя на общинския съвет до общинската избирателна комисия";

б) точка 2 се изменя така:

"2. при трайна фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си за повече от 6 месеца поради заболяване или при смърт";

в) точка 4 се изменя така:

"4. при неизпълнение на задължението по чл. 41, ал. 3";

г) в т. 8 думите "с решение на общинската избирателна комисия" се заличават.

2. Създават се нови ал. 2 и 3:

"(2) Обстоятелствата по ал. 1 се установяват с документи, издадени от компетентните органи. В случаите по ал. 1, т. 1 в тридневен срок от подаването на оставката председателят на общинския съвет я изпраща на общинската избирателна комисия.

(3) В тридневен срок от получаване на документите по ал. 2 общинската избирателна комисия уведомява кмета, който може да направи писмено възражение пред комисията в тридневен срок от уведомяването му. В тридневен срок от изтичане на срока за възражение общинската избирателна комисия приема решение за прекратяване на правомощията. Решението на общинската избирателна комисия може да бъде оспорвано по реда на чл. 104 от Закона за местните избори. Препис от решението се изпраща на Централната избирателна комисия за местни избори и на председателя на общинския съвет в тридневен срок от влизането му в сила.

3. Досегашната ал. 2 става ал. 4 и се изменя така:

"(4) Когато пълномощията на кмет на община или на кметство са прекратени предсрочно, общинският съвет избира временно изпълняващ длъжността кмет на общината, съответно временно изпълняващ длъжността кмет на кметството, за срок до полагане на клетва от новоизбрания кмет. За временно изпълняващ длъжността кмет на общината се избира един от заместник-кметовете. Когато няма назначен заместник-кмет, временно изпълняващ длъжността кмет на общината се избира по предложение на общински съветник."

4. Създават се ал. 5, 6, 7, 8 и 9:

"(5) Когато след прекратяване на пълномощията на кмет на община или на кмет на кметство до края на мандата остава по-малко от една година, частични избори не се произвеждат. В тези случаи общинският съвет избира кмет на общината или кмет на кметството, като за кмет на общината се избира заместник-кмет или общински съветник.

(6) Когато кмет на община или кмет на кметство са регистрирани като кандидати за местните избори, в 7-дневен срок преди края на мандата общинският съвет избира временно изпълняващ длъжността кмет на общината или кмет на кметството за срок до полагане на клетва от новоизбрания кмет. Временно изпълняващ длъжността кмет на общината се избира при условията на ал. 4, изречения второ и трето.

(7) Когато кмет на община или кмет на кметство не е регистриран като кандидат за местните избори, той продължава да изпълнява задълженията си до полагане на клетва от новоизбрания кмет.

(8) Временно изпълняващ длъжността кмет на община или кмет на кметство се назначава от областния управител, когато общинският съвет не е приел решение в срока по ал. 6.

(9) Решенията на общинския съвет по ал. 4, 5 и 6 се приемат с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците."


§ 24. В чл. 42а се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в т. 1 думата "пред" се заменя с "до";

б) създават се т. 5, 6 и 7:

"5. при неизпълнение на задължението по чл. 41, ал. 3;

6. при нарушаване на забраната по чл. 41, ал. 1;

7. по предложение на кмета на общината или на половината от общия брой на общинските съветници."

2. Алинеи 2 и 3 се изменят така:

"(2) Предсрочното прекратяване на пълномощията по ал. 1, т. 1 - 4 се обявява от председателя на общинския съвет на първото заседание на съвета след настъпването или узнаването на съответните обстоятелства, а по ал. 1, т. 5 - 7 - с решение на общинския съвет, прието с мнозинство:

1. по ал. 1, т. 5 и 6 - повече от половината от присъстващите общински съветници;

2. по ал. 1, т. 7 - повече от половината от общия брой на общинските съветници.

(3) Когато пълномощията на кмет на район са прекратени предсрочно, както и за срока след изтичане на мандата на общинския съвет, кметът на общината определя един от заместник-кметовете на района, който изпълнява длъжността до полагането на клетва от новоизбрания кмет на район. В едномесечен срок от предсрочното прекратяване на пълномощията на кмет на район общинският съвет избира нов кмет на района по реда на чл. 39а."


§ 25. В чл. 43 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 изречение второ се заличава.

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Секретарят на общината организира и отговаря за:

1. дейността на общинската администрация, условията на работа на служителите и информационно-техническото обезпечаване на дейността им;

2. деловодното обслужване, документооборота и общинския архив;

3. дейността на звената по гражданска регистрация и административно обслужване;

4. разгласяването и обнародването на актовете на общинския съвет и на кмета на общината;

5. работата с молбите, жалбите, сигналите и предложенията на гражданите и юридическите лица;

6. поддържането в актуално състояние на избирателните списъци в общината, организационно-техническата подготовка и произвеждането на изборите и местните референдуми."

3. Създава се ал. 4:

"(4) Секретарят на общината изпълнява и други функции, възложени му от кмета на общината, със закон или с друг нормативен акт."


§ 26. В чл. 44 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) точка 7 се изменя така:

"7. организира изпълнението на актовете на общинския съвет и внася в общинския съвет отчет за изпълнението им два пъти годишно;"

б) в т. 16 накрая се добавя "и участва в заседанията му с право на съвещателен глас";

в) създава се т. 18:

"18. изпраща на общинския съвет административните актове, както и договорите и техните изменения и допълнения, издадени в изпълнение на актовете, приети от съвета, в тридневен срок от издаването или подписването им."

2. Създава се ал. 5:

"(5) Кметът на общината представя пред общинския съвет програма за управление за срока на мандата в тримесечен срок от полагането на клетвата. Програмата съдържа основните цели, приоритети, дейности, сроковете за изпълнение и очакваните резултати. Кметът на общината представя пред общинския съвет годишен отчет за изпълнението на програмата в срок до 31 януари."


§ 27. Член 45 се изменя така:

"Чл. 45. (1) Актовете на кмета на общината могат да се оспорват по административен ред пред областния управител, освен ако в закон е предвидено друго.

(2) Общинският съвет може да отменя административните актове, издадени от кмета на общината, които противоречат на актове, приети от съвета, в 14-дневен срок от получаването им. В същия срок съветът може да оспорва незаконосъобразните административни актове, издадени от кмета на общината, пред съответния административен съд.

(3) Актовете на общинския съвет могат да се оспорват пред съответния административен съд.

(4) Областният управител упражнява контрол за законосъобразност на актовете на общинските съвети, освен ако в закон е предвидено друго. Той може да върне незаконосъобразните актове за ново обсъждане в общинския съвет или да ги оспорва пред съответния административен съд. Оспорването спира изпълнението на индивидуалните и на общите административни актове и действието на подзаконовите нормативни актове, освен ако съдът постанови друго.

(5) Кметът на общината може да върне за ново обсъждане незаконосъобразните или нецелесъобразните актове на общинския съвет или да оспорва незаконосъобразните актове пред съответния административен съд и да иска спиране на изпълнението на общите административни актове и действието на подзаконовите нормативни актове. Кметът на общината не може да върне за ново обсъждане по целесъобразност вътрешнослужебни актове, свързани с организацията и дейността на общинския съвет и на неговите комисии.

(6) Върнатият за ново обсъждане акт заедно с мотивите за връщането му се изпраща на председателя на общинския съвет в 7-дневен срок от получаването му.

(7) Върнатият за ново обсъждане акт не влиза в сила и се разглежда от общинския съвет в 14-дневен срок от получаването му.

(8) Върнатият за ново обсъждане акт може да бъде оспорен пред съответния административен съд от кмета на общината, съответно от областния управител, в 7-дневен срок от изтичане на срока по ал. 7, ако в този срок общинският съвет не се произнесе по него.

(9) Общинският съвет може да отмени, да измени или да приеме повторно върнатия за ново обсъждане акт.

(10) Актът, върнат за ново обсъждане, се приема повторно с мнозинството, определено в закон, но с не по-малко от повече от половината от общия брой на общинските съветници.

(11) Измененият или повторно приетият акт на общинския съвет може да бъде оспорван пред съответния административен съд по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(12) За неуредените въпроси по издаването, оспорването и изпълнението на актовете на общинските съвети и кметовете се прилагат правилата за административното производство, установени със закон."


§ 28. В чл. 46 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в т. 4 след думата "администрация" се добавя "в района или кметството", а след думата "утвърдената" се добавя "численост и";

б) в т. 8 думите "чл. 68, 70, 73, 74, 76, 78 и 80" се заменят с "чл. 61, 63, 68, 69, 71, 72 и 74".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Правомощията на кмет на кметство в населеното място, което е административен център на общината, се изпълняват от кмета на общината."

3. Създава се нова ал. 3:

"(3) Кметът на район и кметът на кметство могат да участват в заседанията на общинския съвет с право на съвещателен глас. Те се изслушват задължително при обсъждане на въпроси, отнасящи се за кметството или за района."

4. Досегашната ал. 3 става ал. 4.


§ 29. Член 46а се изменя така:

"Чл. 46а. (1) В населено място, което не е административен център на кметство, кметът на общината може да назначи за срока на мандата кметски наместник в съответствие с утвърдената численост и структура на общинската администрация.

(2) Кметските наместници продължават да изпълняват функциите си и след изтичане на срока по ал. 1 до освобождаването им от новоизбрания кмет на общината.

(3) Кметските наместници са органи на изпълнителната власт в населеното място. Те могат да бъдат освободени предсрочно без предизвестие от кмета на общината.

(4) Пълномощията на кметските наместници се определят от общинския съвет. Кметът на общината може да възлага на кметските наместници изпълнението на негови функции. На кметските наместници могат да се възлагат и други функции със закон или друг нормативен акт.

(5) Кметските наместници могат да участват в заседанията на общинския съвет с право на съвещателен глас. Те се изслушват задължително при обсъждане на въпроси, отнасящи се до съответното населено място."


§ 30. Създава се нов чл. 47:

"Чл. 47. Съдилищата са длъжни да приключат образуваните пред тях производства по глава четвърта и пета в двумесечен срок."


§ 31. В наименованието на глава шеста думата "Постоянни" се заличава.


§ 32. В чл. 49 се създава ал. 3:

"(3) Гражданите и юридическите лица могат да внасят писмени предложения и становища в комисиите на общинския съвет."


§ 33. В чл. 50 думите "постоянните комисии" се заменят с "комисиите", а след думата "приемат" се добавя "доклади, становища".


§ 34. В чл. 52, ал. 1 думата "съставя" се заменя с "приема".


§ 35. Създава се нова глава осма с чл. 59, 60 и 61:

"Глава осма

ОБЩИНСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО

Чл. 59. (1) Общините могат да си сътрудничат помежду си, с областите, с юридически или физически лица и да създават сдружения, чрез които да постигат цели от взаимен интерес и на които да възлагат изпълнението на дейности, произтичащи от техните правомощия.

(2) Общинското сътрудничество има за цел да подобри качеството на административното обслужване, предоставянето на обществени услуги на населението и да допринесе за развитието на съответните области чрез ефективно използване на съществуващите ресурси.

Чл. 60. Основните принципи за осъществяване на общинското сътрудничество са:

1. доброволност;

2. взаимен интерес;

3. активен избор;

4. гъвкавост и динамичност;

5. прозрачност и отговорност.

Чл. 61. (1) Общинското сътрудничество се осъществява на основата на подписано споразумение за сътрудничество, което се одобрява от общинския съвет.

(2) В споразумението за сътрудничество се определят:

1. страните по споразумението;

2. обхватът и предметът на споразумението;

3. целта на сътрудничеството;

4. формите на сътрудничество и/или видът на юридическото лице:

а) за изпълнение на конкретен проект или дейност между две или повече общини;

б) за създаване на юридическо лице с нестопанска цел между общини;

в) за създаване юридическо лице със стопанска цел между две или повече общини;

г) за изпълнение на конкретен проект или дейност или за създаване на юридическо лице със стопанска или с нестопанска цел между една или повече общини и юридически и/или физически лица;

5. правата и задълженията на страните;

6. делът на участие на всяка една от страните с финансови средства, собственост и/или други форми на участие за постигане на общата цел;

7. правилата за конституиране, вземане на решения и прекратяване на междуобщинските съвети и/или комисии, както и техните компетенции, когато общините са постигнали съгласие за създаването на такива органи;

8. други важни за страните по споразумението въпроси, включително и изискванията за всяка една от тях, произтичащи от нормативната уредба."


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 36. В Закона за местните избори (обн., ДВ, бр. 66 от 1995 г.; попр., бр. 68 от 1995 г.; бр. 85 от 1995 г. - Решение № 15 на Конституционния съд от 1995 г.; изм., бр. 33 от 1996 г.; бр. 22 от 1997 г. - Решение № 4 на Конституционния съд от 1997 г.; изм., бр. 11 и 59 от 1998 г., бр. 69 и 85 от 1999 г., бр. 29 от 2000 г., бр. 24 от 2001 г., бр. 45 от 2002 г., бр. 69 и 93 от 2003 г., бр. 28 от 2005 г., бр. 17, 24 и 30 от 2006 г.) се правят следните изменения:

1. В чл. 47 ал. 3 и 4 се отменят.

2. В чл. 104, ал. 5 думите "кметът, чийто срок на пълномощия е изтекъл, съответно лицата по чл. 47, ал. 3 и 4, продължават да изпълняват функциите си до встъпване в длъжност на новоизбрания кмет" се заменят с "кметът, чийто срок на пълномощия е изтекъл, когато не е бил регистриран като кандидат, а в останалите случаи - временно изпълняващият длъжността кмет на общината или кмет на кметството, продължава да изпълнява функциите си до полагането на клетва от новоизбрания кмет".

3. В чл. 106, ал. 2 думите "шест месеца" се заменят с "една година".


§ 37. В Закона за администрацията (обн., ДВ, бр. 130 от 1998 г.; бр. 8 от 1999 г. - Решение № 2 на Конституционния съд от 1999 г.; изм., бр. 67 от 1999 г., бр. 64 и 81 от 2000 г., бр. 99 от 2001 г.; попр., бр. 101 от 2001 г.; изм., бр. 95 от 2003 г., бр. 19 от 2005 г., бр. 24 и 30 от 2006 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 19, ал. 3, т. 2 накрая се добавя "на райони и на кметства и кметските наместници".

2. В чл. 19а, ал. 1 думите "кметовете на общини и заместник-кметовете на общини" се заменят с "кметовете на общини, на райони и на кметства, кметските наместници, заместник-кметовете на общини и на райони".

3. В чл. 32 ал. 2 се изменя така:

"(2) Областният управител може да оспорва незаконосъобразни актове на общинските съвети по реда на Закона за местното самоуправление и местната администрация. Той може да отменя незаконосъобразни актове на кметовете на общини в 14-дневен срок от получаването им или от сезирането му."


§ 38. В Закона за административните нарушения и наказания (обн., ДВ, бр. 92 от 1969 г.; изм., бр. 54 от 1978 г., бр. 28 от 1982 г., бр. 28 и 101 от 1983 г., бр. 89 от 1986 г., бр. 24 от 1987 г., бр. 94 от 1990 г., бр. 105 от 1991 г., бр. 59 от 1992 г., бр. 102 от 1995 г., бр. 12 и 110 от 1996 г., бр. 11, 15, 59, 85 и 89 от 1998 г., бр. 51, 67 и 114 от 1999 г., бр. 92 от 2000 г., бр. 25, 61 и 101 от 2002 г., бр. 96 от 2004 г., бр. 39 и 79 от 2005 г., бр. 30 и 33 от 2006 г.) в чл. 83, ал. 1 след думата "указ" съюзът "или" се заменя със запетая, след думите "Министерския съвет" се добавя "или наредба на общинския съвет", а след думата "държавата" се добавя "или общината".


§ 39. Параграф 15, т. 1 влиза в сила от 1 януари 2008 г.

-------------------------

Законът е приет от 40-то Народно събрание на 11 август 2006 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките