МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ПРЕДСТАВЛЯВАНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА, И КРАЛСТВО ШВЕЦИЯ, ПРЕДСТАВЛЯВАНО ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИНДУСТРИЯТА, ЗАЕТОСТТА И КОМУНИКАЦИИТЕ (Одобрен с Решение № 437 от 9 юни
МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ПРЕДСТАВЛЯВАНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА, И КРАЛСТВО ШВЕЦИЯ, ПРЕДСТАВЛЯВАНО ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИНДУСТРИЯТА, ЗАЕТОСТТА И КОМУНИКАЦИИТЕ
(Одобрен с Решение № 437 от 9 юни 2006 г. на Министерския съвет. В сила за Република България от 12 юни 2006 г.)
Обн. ДВ. бр.67 от 18 Август 2006г.
Целта на този меморандум за разбирателство е да развие сътрудничеството между двете страни - Република България и Кралство Швеция, в сферата на търговията, енергетиката и въпроси, свързани с енергетиката.
Имайки предвид бъдещото членство на Република България в Европейския съюз, от изключително значение за Република България е да разшири достъпа си до най-новите технологии и ноу-хау в областта на енергетиката и въпроси, свързани с енергетиката. Сигурност, надеждност и ефективна разполагаемост на електроенергията са предпоставките за осигуряване на модерен стандарт на живот. Това може да се отнася до необходимостта от енергия за индустрията, както и за болници, общини и частни жилища.
Имайки предвид, че Кралство Швеция има голям опит при осигуряването на надеждни доставки на електроенергия. Нейното благополучие е изградено на индустрията в минното дело, желязото, стоманата и лесовъдството, като всички са силно зависими от електроенергията. По този начин Кралство Швеция само е изградило компетентността си по отношение на осигуряването на необходимата апаратура и системи, за да развие ресурсите си.
Имайки предвид, че Република България има значителен опит в изграждането и поддръжката на добре балансиран енергиен сектор, гарантиращ сигурност на енергийните доставки на страната и региона.
Имайки предвид, че сътрудничество между Република България и Кралство Швеция в областта на енергетиката ще позволи на двете страни да се възползват от опита на ответната страна в областта на енергийната ефективност, развитието и разширението на регионалната енергийна инфраструктура, законови и регулаторни рамки, използване на най-добрата технология и опит за околната среда, развитие на електроенергийния пазар, управление при кризи и т.н.
Консолидирайки се по Изявлението за намерение, договорено в Стокхолм на 6 декември 2005 г., Република България, представлявана от Министерството на икономиката и енергетиката, и Кралство Швеция, представлявано от Министерството на индустрията, заетостта и комуникациите (наречени "страни"), стигнаха до следната договореност:
Член 1
Страните съобразно тяхното вътрешно законодателство и вземайки под внимание техните международни ангажименти, ще насърчават развитието на сътрудничеството в областта на енергетиката и свързани с това въпроси чрез изпълнението от компании и други участници, пряко свързани с проекти в Република България, между които проекти като тези, изброени в приложение 1 на този меморандум за разбирателство.
Член 2
Срокът и условията за всеки проект ще се съгласуват от преките участници. Доставката на стоки и услуги за проектите по чл. 1 ще се извършва в съответствие с българското законодателство. В случай на договори за изпълнение "до ключ" шведските икономически оператори ще се стремят за възможно максимално участие на български стоки, дейности и услуги.
Член 3
В рамките на програмите и инструментите, директно или индиректно подкрепяни от шведското правителство, които са обект на меморандум за разбирателство на основата на всеки отделен случай между институциите и пряко засегнатите участници, следните области на дейност ще бъдат ясно очертани:
( развитие на енергийната политика, включително енергийната ефективност и развитието и разширението на регионални енергийни мрежи;
( развитие на законови и регулаторни рамки и регионално сътрудничество;
( подобряване на енергийните ресурси и инфраструктура, използвайки най-добрата технология и най-добрия опит за околната среда, увеличаване дела на възобновяемите енергийни източници, в т. ч. биогоривата.
Член 4
За да изпълнят целите на този меморандум за разбирателство, страните поемат задължението:
( да споделят опита си в развитието на енергетиката;
( да направят усилия да увеличат участието на шведски икономически оператори в българските енергийни сектори и обратно.
Член 5
Страните ще насърчават и подкрепят създаването на контакти и връзки между икономическите оператори в двете страни чрез насърчаване на бизнес дейностите като търговски мисии, семинари, участие в панаири и изложби.
И двете страни осъзнават необходимостта от създаването на шведско-българска работна група по енергетика, която да бъде оперативно звено по изпълнението на подписания меморандум за разбирателство и да предложи следващите стъпки за сътрудничество.
Член 6
Този меморандум за разбирателство влиза в сила от датата на подписването му. Той ще остане в сила за срок две години и ще бъде автоматично подновяван на всеки две години. Меморандумът може да бъде допълван по всяко време с взаимно писмено съгласие на страните. Той може да бъде прекратен от всяка от страните с шестмесечно писмено предизвестие.
Всякакви спорове относно тълкуването и прилагането на този меморандум за разбирателство ще се решават чрез преговори между страните.
Подписано в София на 12 юни 2006 г. в два оригинални екземпляра на английски език, като и двата текста имат еднаква правна сила.
ПРИЛОЖЕНИЕ
СПИСЪК
на проекти, въпроси и теми, по които могат да си сътрудничат български и шведски фирми и институции
I. Проекти
1. Изграждане на нови подстанции "под ключ"
1.1. ПС "Созопол"
110/20 kV с два трансформатора по 40 MVA;
ОРУ 110 kV - "Н" схема;
ЗРУ 20 kV - КРУ;
петно - до къмпинг "Градина".
1.2. ПС "Обзор"
110/20 kV с два трансформатора по 40 MVA;
ОРУ 110 kV - "Н" схема;
ЗРУ 20 kV - КРУ;
петно - гр. Обзор.
1.3. ПС "Пампорово"
110/20 kV с два трансформатора по 40 MVA;
ОРУ 110 kV - "Н" схема;
ЗРУ 20 kV - КРУ;
петно - курорт Пампорово.
1.4. ПС "Ихтиман"
110/20 kV с два трансформатора по 40 MVA;
ОРУ 110 kV - "Н" схема;
ЗРУ 20 kV - КРУ;
петно - гр. Ихтиман.
2. Реконструкция на съществуващи подстанции
2.1. ПС "Златни пясъци"
преустройство на ОРУ 110 kV - секциониране на шинната система.
2.2. ПС "Каварна"
преустройство на ОРУ 110 kV - нови изводни полета и преустройство на ш.с.
2.3. ПС "Добрич"
нови изводни полета и преустройство на ш.с.
2.4. ВЕЦ "Въча 1"
нови изводни полета, преустройство на ш.с., системи за управление и РЗ.
2.5. ПС "Пещера"
преустройство на ОРУ 110 kV.
3. Системи за управление и релейни защити
3.1. ОРУ ТЕЦ "МИ2"
нова система за управление;
нови цифрови релейни защити.
3.2. ОРУ ТЕЦ "МИ3"
нова система за управление;
нови цифрови релейни защити.
3.3. ОРУ ВЕЦ "Алеко"
нова система за управление;
нови цифрови релейни защити.
3.4. ПС "Бойчиновци"
нова система за управление;
нови цифрови релейни защити.
II. Други теми и въпроси, свързани с енергетиката
Въпросите, които представляват интерес за НЕК с оглед на предстоящите промени в енергийното законодателство и либерализирането на пазара от 2007 година и биха могли да бъдат разгледани на семинари и курсове за обучение с експерти от съответните институции в Швеция, са:
1. Дейности по преносната система
---> Задължения и отговорности на оператора на преносната мрежа в Швеция.
Договори, в които встъпва като страна, предмет и основни параметри.
---> Принципи на регистрация на сделките с електрическа енергия (период, информация, която се съдържа в известията).
---> Модел на балансиране в скандинавските страни. Балансиращ механизъм на електроенергийната система (ЕЕС) на Швеция. Начини за балансиране на ЕЕС в условията на либерализиран пазар на електрическа енергия с отчитане търговията чрез двустранни договори и на борсата на електрическа енергия (Nord Pool), вземайки предвид паралелната работа на електроенергийните системи на всички страни от Nоrdel.
---> Принципи на образуване на цените на балансираща енергия. Една (две) цени.
Особености в отделните държави. Приоритетен списък на източници на балансираща енергия. Принципи на активиране.
---> Балансиращи групи. Организация, задължения на координаторите и членовете.
---> Пазар на допълнителни услуги. Начини за осигуряване на необходимите средства за поддържане на номинални системни параметри. Видове резерв.
---> Товарови профили на потребители, които нямат статични електромери. Видове и групи профили. Приложение в Швеция.
---> Производители, които се диспечират при преференциални условия.
---> Зелени сертификати и търговия със зелени сертификати.
---> Разпределение на преносен капацитет - между страните в NORDEL и при търговия извън гаранциите на NORDEL.
---> Програмно осигуряване, използвано от оператора на преносната мрежа, модули, приложение. Информационни потоци.
2. Енергийно регулиране
---> Пазарен модел на Швеция. Пазарни участници. Особености на търговията чрез двустранни договори и на енергийна борса.
---> Енергийно законодателство. Регулирани цени и пазарни цени.
---> Цена за пренос и ползване на мрежата. Компоненти, разходи, които формират отделните компоненти.
---> Принципи на разпределение на цената между производители и потребители (G и L) компонента.
3. Скандинавска енергийна борса
---> Основни принципи на работа на енергийната борса. Търгувани продукти, механизъм на образуване на цената.
---> Особености на отделните пазари за физическа доставка - "ден напред", "в деня Д", "пазар в реално време (балансиращ пазар)".
---> Особености на пазара за финансови инструменти (фючърси и опции).
---> Софтуерна програма, модули, решения.