ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ (ДВ, БР. 110 ОТ 1999 Г.)
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ (ДВ, БР. 110 ОТ 1999 Г.)
Обн. ДВ. бр.56 от 11 Юли 2006г.
§ 1. В чл. 1, т. 2 буква "б" се изменя така:
"б) допълнителното доброволно пенсионно осигуряване във фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване при старост, инвалидност и смърт или във фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми при старост;".
§ 2. В чл. 120а след думите "фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване" се добавя "и/или фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
§ 3. В чл. 121, ал. 1 накрая се добавя "или по законодателството на друга държава членка".
§ 4. В чл. 121б ал. 1 се изменя така:
"(1) Учредители и акционери на пенсионноосигурително дружество могат да бъдат:
1. български физически или юридически лица;
2. физически лица - граждани на друга държава членка;
3. юридически лица със седалище в друга държава членка;
4. чуждестранни юридически лица, регистрирани като осигурителна, застрахователна или друга финансова институция по националния им закон, ако представят банкови референции от първокласна чуждестранна банка, потвърдени от Българската народна банка."
§ 5. В чл. 121в се създават ал. 11, 12 и 13:
"(11) Когато осъществява дейност в чужбина, осигурява биометрични рискове или гарантира минимално ниво на доходност или размер на пенсиите, пенсионноосигурителното дружество, което управлява фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми, поддържа постоянно, освен техническите резерви по чл. 213а, ал. 1, т. 2, собствени средства, които да служат като допълнителна гаранция за изпълнение на поетите задължения.
(12) Размерът на собствените средства по ал. 11 се определя на основата на видовете осигурени рискове и притежаваните активи за съответните професионални схеми. Средствата се поддържат свободни от всякакви предвидими задължения и представляват допълнително гарантиращ сигурността на поетите задължения капитал за компенсиране на несъответствията между предвидените и действителните разходи и печалби.
(13) За изчисляването на минималния размер на собствените средства по ал. 11 се прилагат правила, определени с наредбата по ал. 10."
§ 6. (В сила от 15.07.2006 г.) В чл. 121ж се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Лице, което възнамерява да придобие пряко и/или чрез свързани лица 10 и над 10 на сто от акциите на пенсионноосигурително дружество, както и да увеличи впоследствие акционерното си участие, в резултат на което да постигне или да надхвърли пряко и/или чрез свързани лица праговете от 10, 20, 33, 50, 66 и 75 на сто или достигне 100 на сто от акциите на едно пенсионноосигурително дружество, трябва да поиска предварително разрешение от заместник-председателя на комисията."
2. Създават се нови ал. 3 и 4:
"(3) За получаване на разрешение по ал. 2 лицето подава заявление по образец, утвърден от заместник-председателя на комисията, към което прилага:
1. документи, включително декларации, удостоверяващи съответните обстоятелства по чл. 121б, ал. 2, чл. 121д, ал. 2, т. 2 - 5, 7 и 8 и ал. 3 и чл. 122а, ал. 3;
2. декларация по образец, утвърден от заместник-председателя на комисията, за наличието или липсата на свързаност с друг акционер на пенсионноосигурителното дружество;
3. актуално удостоверение за вписване в търговския регистър - за юридическо лице;
4. годишните финансови отчети за последните три години, както и финансов отчет за последното тримесечие, предхождащо подаването на заявлението - за юридическо лице.
(4) Заместник-председателят на комисията може да изисква и други данни, сведения и информация във връзка с документите по ал. 3."
3. Досегашната ал. 3 става ал. 5.
4. Досегашната ал. 4 става ал. 6 и се изменя така:
"(6) Заместник-председателят на комисията не дава разрешение по ал. 2, ако:
1. не са спазени изискванията на този кодекс;
2. представените документи са неистински или с невярно съдържание;
3. лицето, което възнамерява да придобие акции, или акционерът, който възнамерява да увеличи акционерното си участие, може да застраши финансовата стабилност на дружеството и управляваните от него фондове за допълнително пенсионно осигуряване."
§ 7. В чл. 122д след думата "дружества" съюзът "и" се заличава и се поставя запетая, а накрая се добавя "и на професионалните схеми".
§ 8. В чл. 123 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) създава се нова т. 4:
"4. отговаря за правилното изчисляване на техническите резерви по чл. 213а, ал. 1, т. 2;";
б) досегашната т. 4 става т. 5.
2. В ал. 2 накрая думите "т. 4" се заменят с "т. 5".
§ 9. В чл. 123з се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
"(2) Пенсионноосигурителното дружество, което управлява фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми, освен информацията по ал. 1, предоставя на осигурените в този фонд лица, както и на други с права по професионалната схема и:
1. ежегодна информация за:
а) всяка промяна в схемата, произтичаща от изменения и допълнения в нормативната уредба или в правилника за организацията и дейността на фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми;
б) размера на натрупаните средства, видовете плащания и начините за тяхното получаване при придобиване право на съответния вид пенсия;
в) рисковете при инвестиране и при управление на професионалната схема и лицата, които поемат тези рискове;
2. при поискване:
а) годишния финансов отчет и годишния доклад по чл. 252, ал. 2 за схемата, по която са осигурени;
б) информация по чл. 251в относно инвестиционната политика на фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми и относно структурата на инвестиционния портфейл;
в) информация за реда и начина на прехвърляне на натрупаните средства по техните индивидуални партиди във фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми, управлявани от друго пенсионноосигурително дружество, при прекратяване на дейността, въз основа на която са осигурени по съответната професионална схема."
2. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
§ 10. (В сила от 15.07.2006 г.) В чл. 137, ал. 3 се създава изречение второ: "Редът за подаване на заявлението и изискванията към формата и съдържанието му се определят с наредба на комисията."
§ 11. (В сила от 15.07.2006 г.) В чл. 140, ал. 3 се създава изречение второ: "Редът за подаване на заявлението и изискванията към формата и съдържанието му се определят с наредбата по чл. 137, ал. 3."
§ 12. В чл. 143, ал. 1 думите "общото събрание на акционерите" се заменят с "управителните органи".
§ 13. В чл. 159 се правят следните изменения:
1. Алинеи 4 и 5 се отменят.
2. Алинея 6 се изменя така:
"(6) За неоснователно забавяне на превода на сумите по ал. 3 Националната агенция за приходите дължи законна лихва за периода на забавянето."
§ 14. В чл. 176, ал. 1 се правят следните изменения:
1. В т. 10, буква "а" думите "на Европейския съюз, или от други държави - страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство" се заличават.
2. В т. 11 в текста преди буква "а" думите "на Европейския съюз, или други държави - страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство" се заличават.
3. В т. 13 думите "на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство" се заличават.
4. В т. 14 думите "на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумение за Европейско икономическо пространство" се заличават.
5. В т. 15 думите "на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумение за Европейско икономическо пространство" се заличават.
§ 15. В чл. 179б, ал. 2, т. 1 и 2 думите "на Европейския съюз, или в други държави - страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство" се заличават.
§ 16. В чл. 209 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) Допълнителното доброволно пенсионно осигуряване се осъществява във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване и фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми, наричани по-нататък "фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване" въз основа на принципите на:
1. доброволност на участието;
2. юридическа самостоятелност на пенсионноосигурителното дружество и на фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване;
3. прозрачност, разделност и изключителност на дейността;
4. разрешителен режим и държавно регулиране;
5. задължителна периодична отчетност и разкриване на информация;
6. лоялна конкуренция между пенсионноосигурителните дружества.
(2) Осигуряването във фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване се осъществява на капиталовопокривен принцип на основата на предварително определени осигурителни вноски."
2. В ал. 3 думата "фонда" се заменя с "фондовете".
§ 17. В чл. 210 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата "фонд" се заменя с "фондове", а думите "въз основа на договор с пенсионноосигурително дружество" се заличават.
2. В ал. 2, изречение второ след думите "допълнително доброволно пенсионно осигуряване" се добавя "и фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
§ 18. Член 211 се изменя така:
"Участие във фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване
Чл. 211. Участието във фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване започва от момента на сключването на осигурителния договор."
§ 19. В чл. 212 се правят следните изменения и допълнения:
1. В заглавието думата "фонд" се заменя с "фондове".
2. Досегашният текст става ал. 1.
3. Създава се ал. 2:
"(2) Осигуряването по професионални пенсионни схеми на предприятия осигурители, създадени съгласно законодателството на Република България, дава право на:
1. срочна пенсия за старост;
2. еднократно или разсрочено изплащане на натрупаните средства по индивидуалната партида;
3. еднократно или разсрочено изплащане на средства на наследниците на починало осигурено лице или на пенсионер."
§ 20. Създават се чл. 213а и 213б:
"Технически резерви
Чл. 213а. (1) За гарантиране на точно изпълнение на задълженията по сключени пенсионни договори пенсионноосигурителното дружество, което управлява фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми:
1. поддържа във всеки момент активи, съответстващи по размер на финансовите задължения;
2. създава задължително технически резерви в случаите, когато покрива биометрични рискове, гарантира минимално ниво на доходност или размер на пенсиите.
(2) Активите за покриване на техническите резерви по ал. 1, т. 2 се формират и поддържат към фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми като обособено имущество, отделено от останалите активи на фонда, за което се води самостоятелно счетоводство.
(3) Видовете резерви, редът и методиката за тяхното образуване, както и максималният размер на техническия лихвен процент се определят с наредба на комисията.
(4) Изчисляването на техническите резерви се извършва ежегодно и се заверява от отговорния актюер на пенсионноосигурителното дружество. Използваните актюерски методи и редът и начинът за изчисляването на резервите се определят с наредбата по ал. 3.
(5) Изчисляването на техническите резерви се извършва така, че:
1. минималният размер на техническите резерви се определя посредством надеждни и справедливи актюерски изчисления и допускания, които отчитат всички задължения, произтичащи от сключените пенсионни договори; минималният размер трябва да бъде достатъчен за изплащане на всички отпуснати пенсии;
2. възприетите за оценка на задълженията икономически и актюерски допускания се избират разумно, като се отчита по целесъобразност подходяща граница за неблагоприятните отклонения;
3. размерът на техническия лихвен процент се определя в съответствие с изискванията на наредбата по ал. 3, като се отчитат:
а) доходността от активите, покриващи техническите резерви, и очакваната възвръщаемост от инвестициите и/или
б) пазарната доходност на квалифицирани дългови ценни книжа, издадени или гарантирани от правителство на държава членка;
4. биометричните таблици, използвани за изчисляването на техническите резерви, се определят, като се вземат предвид основните характеристики на лицата с отпуснати пенсии по професионални схеми с покрит биометричен риск, както и очакваното бъдещо развитие на рисковете;
5. методът и актюерските допускания при изчисляването на техническите резерви не могат да се променят, освен в случаите на промени в правните, демографските или икономическите обстоятелства, на които се основават допусканията.
Финансиране на техническите резерви
Чл. 213б. (1) Пенсионноосигурителното дружество осигурява във всеки момент достатъчни и подходящи активи, които покриват предвидените в наредбата по чл. 213а, ал. 3 технически резерви във връзка с всички поети задължения с покрити рискове.
(2) Техническите резерви трябва да бъдат изцяло покрити във всеки момент за всички управлявани професионални схеми. При нарушаване на това задължение заместник-председателят на комисията прилага мярката по чл. 344, ал. 1, т. 17."
§ 21. В чл. 214 се правят следните изменения:
1. Алинеи 1 - 4 се изменят така:
"(1) Фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване се учредяват и управляват от лицензирани пенсионноосигурителни
дружества.
(2) Фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване се учредяват с решение на общото събрание на пенсионноосигурителното дружество.
(3) Едно пенсионноосигурително дружество може да учредява и да управлява един фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване и един фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми.
(4) Фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване се управляват и представляват от пенсионноосигурителното дружество."
2. В ал. 5 думата "фондът" се заменя с "фондовете".
3. В ал. 7 думата "фонда" се заменя с "фондовете".
§ 22. В чл. 215 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думата "фонда" се заменя с "фондовете".
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване не носят отговорност за задълженията и за загубите на пенсионноосигурителното дружество, което ги управлява и представлява."
§ 23. В чл. 216 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
"(2) Наименованието на фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми, освен съдържанието по ал. 1, включва и думите "професионални схеми"."
2. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и се изменя така:
"(3) Само фондове, регистрирани в съответствие с този кодекс, могат да използват в своето наименование в комбинация думите по ал. 1 и 2 или техни равнозначни на български или на чужд език."
§ 24. В чл. 217 думата "фонда" се заменя с "фондовете".
§ 25. Член 218 се изменя така:
"Разрешение за управление на фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване
Чл. 218. (1) Разрешение за управление на фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или на фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми се издава от заместник-председателя на комисията.
(2) За получаване на разрешение по ал. 1 лицензираното пенсионноосигурително дружество подава до комисията писмено искане, към което се прилагат:
1. решението на общото събрание на лицензираното пенсионноосигурително дружество за учредяване на фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми;
2. правилникът за организацията и дейността на фонда;
3. актюерски разчети за предлаганите пенсионни схеми и имената и личните данни на актюера;
4. образци на осигурителни и пенсионни договори;
5. предварителен договор с банка попечител и инвестиционен посредник;
6. финансов отчет на дружеството към последното число на предходния месец;
7. справка за програмна и техническа обезпеченост на информационната система на дружеството;
8. справка за организационната структура на дружеството и неговата кадрова обезпеченост;
9. документ за платена такса за разглеждане на документи.
(3) Освен документите по ал. 2 заместник-председателят на комисията може да изисква допълнителна информация във връзка с тях и да определя срок за предоставянето й."
§ 26. Заглавието на чл. 219 се изменя така: "Срок за разглеждане на искането за разрешение за управление на фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
§ 27. В чл. 220 се правят следните допълнения:
1. В заглавието накрая се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
2. В ал. 2 след думата "осигуряване" се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
§ 28. В чл. 221 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 след думата "осигуряване" се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
2. В ал. 3:
а) в т. 4 накрая се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми";
б) в т. 5 накрая се добавя "или на фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми";
в) в т. 6 след думата "осигуряване" се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
3. В ал. 4 след думата "осигуряване" се добавя "или на фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
4. В ал. 5 след думата "осигуряване" се добавя "или фондът за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
§ 29. В чл. 222 след думата "осигуряване" се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
§ 30. В чл. 223 след думата "осигуряване" се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
§ 31. В чл. 224 след думата "осигуряване" се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
§ 32. В чл. 225 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея навсякъде след думата "осигуряване" се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
2. Създава се ал. 2:
"(2) Заместник-председателят на комисията може да отнеме разрешението за управление на фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми и при системни нарушения на приложимото трудово и социално законодателство, нормативните изисквания, свързани с инвестиционната дейност и разкриването на информация."
§ 33. В чл. 226 се правят следните допълнения:
1. В заглавието накрая се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
2. В ал. 1 след думите "фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване" се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
§ 34. В чл. 227 се правят следните допълнения:
1. В заглавието накрая се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
2. След думата "осигуряване" се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
§ 35. В чл. 228 се правят следните изменения и допълнения:
1. В заглавието накрая се добавя "и фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
2. В ал. 1 след думата "осигуряване" се добавя "или на фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми" и думите "общото събрание на акционерите" се заменят с "управителните органи".
3. В ал. 2 в текста преди т. 1 думите "пенсионния фонд" се заменят с "фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване".
4. Създава се ал. 3:
"(3) Правилникът за организацията и дейността на фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми съдържа:
1. информацията по ал. 2, т. 1, 2, 4, 6, 8 - 10, 12 - 15;
2. реда и сроковете за изплащане на пенсиите и на еднократните или разсрочените плащания;
3. правата и задълженията на пенсионноосигурителното дружество, осигурителите и осигурените."
§ 36. В чл. 229 се правят следните изменения:
1. Заглавието се изменя така: "Изменение и допълнение на правилниците на фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване".
2. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Измененията и допълненията на правилниците по чл. 228, ал. 2 и 3 се одобряват от заместник-председателя на комисията. Заместник-председателят на комисията се произнася в срок до един месец от получаване на заявлението. Заявителят се уведомява писмено за решението в 7-дневен срок."
§ 37. Създават се чл. 229а - 229г:
"Необходими документи за регистриране на професионална схема
Чл. 229а. (1) Пенсионноосигурителното дружество, съответно чуждестранната институция, подава до заместник-председателя на комисията по утвърден от него образец писмено заявление за регистриране на професионална схема, към което се прилагат:
1. препис-извлечение с условията на колективното споразумение, съответно на колективния трудов договор, свързани с професионалната схема;
2. копие от осигурителния договор между предприятието осигурител и дружеството, съответно чуждестранната институция.
(2) Заявлението по ал. 1 се подава в 10-дневен срок от сключване на осигурителния договор.
(3) Заместник-председателят на комисията може да изисква и друга информация във връзка с документите по ал. 1 и да определя срок за представянето й не по-дълъг от 14 дни.
(4) При всяка промяна на документите или обстоятелствата по ал. 1 пенсионноосигурителното дружество, съответно чуждестранната институция, уведомява заместник-председателя на комисията в 14-дневен срок от узнаване на промяната.
Регистриране на професионална схема
Чл. 229б. (1) В 7-дневен срок от представянето на заявлението по чл. 229а, ал. 1 или уведомяването по чл. 229а, ал. 4 заместник-председателят на комисията издава разпореждане за регистриране на професионалната схема в публичен регистър на професионалните схеми.
(2) Комисията води публичен регистър на професионалните схеми, за които е издадено разпореждане по ал. 1. В регистъра се вписват:
1. наименование, седалище и адрес на управление, търговска регистрация и единен идентификационен код на предприятието осигурител или съответните данни за чуждестранното предприятие осигурител;
2. наименование, седалище и адрес на управление, търговска регистрация, единен идентификационен код и номер на пенсионната лицензия на пенсионноосигурителното дружество или съответните данни за чуждестранната институция.
Дейност на пенсионноосигурително дружество в чужбина
Чл. 229в. (1) Пенсионноосигурително дружество, управляващо фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми, може да упражнява дейност в чужбина, като сключи осигурителен договор с чуждестранно предприятие осигурител. Отношенията на чуждестранното предприятие осигурител с осигурените лица се уреждат от трудовото и социалното законодателство на другата държава членка. Управлението на схемата се осъществява съгласно приложимото към осигуряването трудово и социално законодателство на другата държава членка и в рамките на издаденото от заместник-председателя на комисията разрешение за управление на фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми.
(2) Преди сключване на договора по ал. 1 пенсионноосигурителното дружество уведомява писмено заместник-председателя на комисията за:
1. приемащата държава членка;
2. наименованието и адреса на чуждестранното предприятие осигурител в приемащата държава членка;
3. основните характеристики на професионалната схема, която ще се управлява от дружеството.
(3) В срок до три месеца от получаване на уведомлението по ал. 2 заместник-председателят на комисията изпраща съдържащата се в него информация на компетентния надзорен орган в приемащата държава членка и уведомява незабавно за изпращането й пенсионноосигурителното дружество, подало уведомлението.
(4) В случаите на приложени спрямо пенсионноосигурителното дружество принудителни административни мерки по реда на чл. 344, ал. 1, т. 3, 14 - 17, ал. 2, т. 1 и 3, както и в други случаи, определени със закон, информацията по ал. 3 не се изпраща на компетентния надзорен орган и пенсионноосигурителното дружество не може да сключи осигурителен договор по ал. 1.
(5) След получаване от компетентния надзорен орган на приемащата държава членка, чието трудово и социално законодателство е приложимо към схемата, на относимите разпоредби на трудовото и социалното законодателство на тази държава, както и всички приложими в случая разпоредби, свързани с инвестиционната дейност и разкриването на информация, заместник-председателят на комисията изпраща незабавно получената от компетентния надзорен орган информация на пенсионноосигурителното дружество.
(6) Пенсионноосигурителното дружество може да започне да управлява професионалната схема веднага след получаване на информацията по ал. 5, а в случай на неполучаването й - в двумесечен срок. Дружеството уведомява заместник-председателя на комисията, в случай че започне да управлява професионална схема, и периодично му предоставя данни за управлението й.
(7) Независимо от получаването на информацията по ал. 5 при управление на професионална схема пенсионноосигурителното дружество спазва относимите към осигуряването по тези схеми разпоредби на трудовото и социалното законодателство на другата държава членка, както и всички приложими разпоредби, свързани с инвестиционната дейност и разкриването на информация.
(8) При дейност в чужбина пенсионноосигурителното дружество е длъжно да информира осигурените лица, пенсионерите и другите лица, които имат права по професионалната схема, съгласно изискванията на законодателството на приемащата държава членка.
(9) Компетентният надзорен орган на приемащата държава членка уведомява заместник-председателя на комисията за всяко изменение в приложимото трудово и социално законодателство, което може да повлияе на характеристиките на професионалната схема, доколкото засяга нейното действие, както и за промяната на относимите разпоредби, свързани с инвестиционната дейност и разкриването на информация, които имат отношение към управляваната от пенсионноосигурителното дружество схема. Заместник-председателят на комисията уведомява незабавно пенсионноосигурителното дружество за промените.
(10) Компетентният надзорен орган на приемащата държава членка осъществява надзор за спазване на съответното социално и трудово законодателство и разпоредбите, свързани с инвестиционната дейност и разкриването на информация при управлението на професионална схема.
(11) При установяване на нарушения на приложимото законодателство и разпоредбите, посочени в ал. 10, компетентният надзорен орган на приемащата държава членка уведомява незабавно заместник-председателя на комисията.
(12) След получаване на уведомлението по ал. 11 заместник-председателят на комисията съгласувано с компетентния надзорен орган на приемащата държава членка предприема необходимите мерки за преустановяване на нарушението от пенсионноосигурителното дружество.
(13) В случай че пенсионноосигурителното дружество не изпълни приложените принудителни административни мерки или такива не са му били приложени от заместник-председателя на комисията, компетентният орган на приемащата държава членка може след информиране на заместник-председателя на комисията да приложи подходящи мерки в съответствие с националното си законодателство.
(14) Всички разрешения по ал. 1 се водят в специален регистър в управление "Осигурителен надзор" на комисията.
(15) Редът и начинът за предоставяне на данните по ал. 6 се определят от заместник-председателя на комисията.
Управление на професионална схема от чуждестранна институция
Чл. 229г. (1) Предприятие осигурител може да предостави управлението на професионална схема на чуждестранна институция при спазване на трудовото и социалното законодателство на Република България и сключеното колективно споразумение или колективен трудов договор.
(2) В срок до два месеца от получаване от компетентния надзорен орган по седалището на чуждестранната институция на информацията по чл. 229в, ал. 2, т. 1 - 3 заместник-председателят на комисията му изпраща в писмена форма относимите към осигуряването по професионална схема разпоредби на трудовото и социалното законодателство на Република България, както и всички приложими в случая разпоредби, свързани с инвестиционната дейност и разкриването на информация. Заместник-председателят на комисията уведомява компетентния надзорен орган по седалището на чуждестранната институция за всяко изменение в българското трудово и социално законодателство, както и за промяната на относимите разпоредби, свързани с инвестиционната дейност и разкриването на информация, които имат отношение към управляваната от чуждестранната институция схема.
(3) Заместник-председателят на комисията упражнява надзор за спазване на българското социално и трудово законодателство и приложимите разпоредби, свързани с инвестиционната дейност и разкриването на информация от чуждестранната институция. В случай на установено нарушение той уведомява незабавно компетентния надзорен орган по седалището на чуждестранната институция и съгласува необходимите мерки за преустановяване на нарушението от тази институция, предложени от компетентния надзорен орган.
(4) В случай че въпреки приложените мерки от компетентния надзорен орган по седалището на чуждестранната институция или поради липсата на подходящи мерки в тази държава чуждестранната институция продължава да нарушава посочените в ал. 1 разпоредби, заместник-председателят на комисията може след информиране на компетентния надзорен орган да:
1. приложи:
а) принудителни административни мерки;
б) санкции;
2. забрани на чуждестранната институция да управлява професионална схема на съответния осигурител."
§ 38. В чл. 230 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата "фонд" се заменя с "фондовете".
2. В ал. 3 в текста преди т. 1 след думите "по ал. 1" се добавя "във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване".
3. Създава се нова ал. 4:
"(4) Вноски във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми могат да правят:
1. предприятия осигурители, създадени съгласно законодателството на Република България и на всяка друга държава членка - за осигурените от тях лица в професионална схема;
2. физически лица, осигурени по професионална схема."
4. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея след думата "осигурителите" се добавя "по ал. 3", а думите "за това лице" се заличават.
5. Създава се ал. 6:
"(6) Вноските от предприятието осигурител по ал. 4 се внасят по индивидуалната партида на осигуреното лице и се водят отделно от личните вноски."
6. Досегашната ал. 5 става ал. 7 и в нея след думата "осигурителите" се добавя "и предприятията осигурители".
7. Създават се ал. 8 и 9:
"(8) Вноските за пенсионно осигуряване по професионална схема, установена в Република България, продължават да бъдат правени от или за командировано осигурено лице, което участва в такава схема, по време на неговото командироване в друга държава членка.
(9) Когато за едно лице вноските продължават да се правят по професионална схема в друга държава членка, командированото осигурено лице и където е приложимо - предприятието осигурител, се освобождават от всякакви задължения да правят осигурителни вноски по професионална схема в България."
§ 39. В чл. 231 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) При спазване разпоредбата на ал. 1 при осигуряване по професионална схема се забранява и всякаква дискриминация, пряка или непряка, основана на пол, особено що се отнася до брачното или семейното положение, и по-специално до:
1. приложното поле на схемите и условията за достъп до тях;
2. задължението за внасяне на осигурителните вноски и изчисляването на вноските;
3. изчисляването на пенсионните плащания, включително увеличенията, дължими на съпрузи и лица, които имат право на издръжка, и условията, които определят продължителността и запазването на правото на пенсионно плащане."
§ 40. В чл. 232 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Осигуряването по професионални схеми се урежда задължително в колективно споразумение или в колективен трудов договор с минималното съдържание по чл. 237, ал. 3."
§ 41. В чл. 233 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Предприятията осигурители удържат от възнаграждението на осигуреното лице за съответния месец осигурителната вноска за негова сметка и я превеждат по фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми."
§ 42. В чл. 234 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "Вноските" се добавя "във фондовете".
2. В ал. 2, изречение първо накрая се добавя "и/или една - във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
3. В ал. 10 думите "фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване" се заменят с "всеки от фондовете".
4. Създава се ал. 13:
"(13) При отпускане на пенсия по професионална схема с осигурени биометрични рискове и/или гарантирано минимално ниво на доходност и/или определен размер на пенсията натрупаните средства по индивидуалната партида на осигуреното лице или част от тях се прехвърлят към активите по чл. 213а, ал. 2 според условията по осигурителния договор и на професионалната схема."
§ 43. В чл. 235 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Договорът за допълнително доброволно пенсионно осигуряване урежда отношенията по доброволното пенсионно осигуряване и се сключва между:
1. пенсионноосигурителното дружество, от една страна, и осигуреното лице, осигурителя или другия осигурител, от друга страна - за осигуряване във фонд за допълнително доброволно осигуряване;
2. пенсионноосигурителното дружество, от една страна, и предприятието осигурител, от друга страна - за осигуряване във фонд за допълнително доброволно осигуряване по професионални схеми."
2. В ал. 3 думите "ал. 2" се заменят с "ал. 1, т. 1".
3. Създава се ал. 4:
"(4) В случаите на осигуряване във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми при сключване на осигурителния договор предприятието осигурител представя на пенсионноосигурителното дружество колективното споразумение, съответно препис-извлечение от колективния трудов договор, с условията на професионалната схема и списък на осигурените лица, включени в тази схема."
§ 44. В чл. 236 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 след думите "осигурителния договор" се добавя "за осигуряване във фонд за допълнително доброволно осигуряване".
2. Създава се ал. 3:
"(3) В случаите на осигуряване по професионална схема ограниченията на правата на осигурените лица и тяхното отпадане се уреждат изцяло в колективния трудов договор, съответно в колективното споразумение за професионалната схема."
§ 45. В чл. 237 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея т. 1 се изменя така:
"1. имената и адресите на страните по договора, търговската регистрация и единния идентификационен код на фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или на фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми, пенсионната лицензия и търговската регистрация на пенсионноосигурителното дружество, което управлява фонда за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, и единния идентификационен код или съответните данни за чуждестранната институция;".
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) Освен информацията по ал. 1 осигурителният договор за осигуряване във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми съдържа и пълното описание на схемата.
(3) Професионалната схема определя:
1. условията и обхвата на осигуряването;
2. видовете пенсионни плащания;
3. размера на осигурителната вноска."
§ 46. В чл. 239 след думата "осигуряване" се добавя "или във фонд за допълнително доброволно осигуряване по професионални схеми".
§ 47. В чл. 240 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 след думата "договор" се добавя "за осигуряване във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
2. В ал. 2 се създава т. 4:
"4. при смърт на друг осигурител - физическо лице."
3. Създава се ал. 3:
"(3) Осигурителният договор за осигуряване във фонд за допълнително пенсионно осигуряване по професионални схеми се прекратява при прехвърляне на професионалната схема в друг фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми."
§ 48. Член 243 се изменя така:
"Лична пенсия за старост
Чл. 243. (1) Правото на лична пенсия за старост при осигуряване във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване възниква при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по реда на част първа.
(2) По желание на осигуреното лице фондът за допълнително доброволно пенсионно осигуряване може да изплаща лична пенсия за старост при навършване на възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 - 3 или до 5 години преди навършване на тази възраст.
(3) Пенсията при осигуряване във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване може да бъде пожизнена или срочна по избор на осигуреното лице.
(4) Правото на лична пенсия за старост при осигуряване във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми възниква при навършване на 60-годишна възраст за жените и мъжете.
(5) Пенсията по ал. 4 е срочна съгласно условията на професионалната схема.
(6) Съгласно условията на професионалната схема, уговорени в колективното споразумение, съответно в колективния трудов договор, фондът за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми може да изплаща на осигуреното лице пенсията за старост до 5 години преди навършване на 60-годишна възраст."
§ 49. В чл. 244, ал. 1 след думата "инвалидност" се добавя "при осигуряване във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване".
§ 50. В чл. 245 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "по този дял" се заменят с "от фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване".
2. Създават се ал. 6 и 7:
"(6) Лицата, които имат право на еднократно или разсрочено изплащане от фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми при смърт на осигуреното лице или на пенсионер, се определят в колективното споразумение или колективния трудов договор.
(7) Когато няма лица по ал. 6, натрупаните средства по индивидуалната партида се дължат съгласно Закона за наследството."
§ 51. В чл. 247 се правят следните изменения и допълнения:
1. Заглавието се изменя така: "Право на прехвърляне от фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване или от фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
2. Създават се нови ал. 4 и 5:
"(4) При прекратяване на правоотношението между предприятието осигурител и осигуреното лице лицето има право да прехвърли натрупаните средства от лични осигурителни вноски по индивидуалната партида или част от тях от един фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми в друг такъв фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество.
(5) Професионална схема може да бъде прехвърлена от един фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми в друг съответен фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество, въз основа на допълнително споразумение между страните по колективното споразумение, съответно по колективния трудов договор."
3. Досегашната ал. 4 става ал. 6 и в нея думите "от един в друг фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване" се заличават.
§ 52. Член 248 се изменя така:
"Право на изтегляне и изплащане на натрупаните средства
Чл. 248. (1) Осигуреното лице има право да изтегли:
1. по всяко време натрупаните по индивидуалната партида средства от лични осигурителни вноски - при осигуряване във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване;
2. средствата, натрупани от вноски на осигурителя - само при придобиване право на лична пенсия за старост или за инвалидност.
(2) При придобиване право на лична пенсия за старост или инвалидност от фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване осигуреното лице има право на избор между съответния вид пенсия при условията по този дял или на еднократно или разсрочено изплащане на натрупаните средства по индивидуалната му партида."
§ 53. Създават се чл. 248а и 248б:
"Запазване на права при движение между държави членки
Чл. 248а. (1) Осигурените лица по професионална схема, за които е прекратено внасянето на осигурителни вноски по тази схема в резултат от преместването им от Република България в друга държава членка, запазват правата си в същата степен, както и осигурените лица, по отношение на които вече не се внасят осигурителни вноски, но които остават в Република България.
(2) Алинея 1 се прилага и към други лица, имащи права по съответната професионална схема.
Плащания в чужбина
Чл. 248б. Плащания за осигурени лица по професионална схема, както и за други лица, имащи права по такава схема, се извършват в други държави членки след приспадане на дължимите данъци и разходите по превода."
§ 54. В чл. 249 думата "фонд" се заменя с "фондовете".
§ 55. В чл. 250 думата "фонд" се заменя с "фондовете".
§ 56. В чл. 251 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Не повече от 5 на сто от активите на фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване могат да бъдат инвестирани в ценни книжа, издадени от един емитент, при което не повече от 10 на сто от активите могат да бъдат инвестирани в ценни книжа, издадени от един емитент и свързани с него лица. Ограничението не се прилага за инвестициите в ценни книжа по чл. 176, ал. 1, т. 1 и 10."
2. В ал. 2 - 6 думата "фонд" се заменя с "фондовете".
3. В ал. 7 думите "фонд" и "фонда" се заменят съответно с "фондовете".
4. Създават се ал. 8, 9 и 10:
"(8) Не повече от 5 на сто от средствата, натрупани по дадена професионална схема, могат да бъдат инвестирани в ценни книжа, емитирани от предприятието осигурител.
(9) Не повече от 10 на сто от средствата, натрупани по дадена професионална схема, могат да бъдат инвестирани в ценни книжа, издадени от предприятието осигурител, създало схемата, и свързаните с него лица.
(10) Чуждестранна институция може да инвестира средствата, свързани с дейност по чл. 229г, при спазване на следните ограничения:
1. не повече от 30 на сто от средствата могат да бъдат инвестирани в ценни книжа, които не са приети за търговия на регулиран пазар на ценни книжа;
2. не повече от 5 на сто от средствата могат да бъдат инвестирани в ценни книжа, издадени от един емитент;
3. не повече от 10 на сто от средствата могат да бъдат инвестирани в ценни книжа, издадени от един емитент и свързаните с него лица;
4. не повече от 30 на сто от средствата могат да бъдат деноминирани във валута, различна от лев и евро."
§ 57. В чл. 251а навсякъде думата "фонда" се заменя с "фондовете".
§ 58. Създават се чл. 251б и 251в:
"Инвестиране на средствата за покриване на техническите резерви
Чл. 251б. (1) Средствата за покриване на техническите резерви по чл. 213а, ал. 1, т. 2 се инвестират в съответствие с характера и продължителността на предвидените пенсионни плащания.
(2) Активите по ал. 1 не могат да се залагат, да се ипотекират и да се обременяват с други тежести.
(3) Активите за покриване на техническите резерви се диверсифицират и разпределят така, че нито една категория от тях, пазарът на който се търгуват или отделна инвестиция да не е със значителен дял.
(4) Инвестиция в категории активи с висока степен на риск поради същността си или характеристиките на емитента, както и делът на активите за покриване на техническите резерви с ниска ликвидност се ограничават до разумни равнища.
(5) Редът и начинът за инвестиране на средствата за покриване на техническите резерви, ограниченията при инвестирането им и правилата за определяне и оценка на активите за покриване на резервите се определят с наредба на комисията.
Инвестиционна политика
Чл. 251в. Пенсионноосигурително дружество, управляващо фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми, приема и преразглежда на всеки три години, както и незабавно след всяка съществена промяна, инвестиционна политика за принципите на управление на фонда с минимално съдържание, определено от заместник-председателя на комисията и включващо методите на оценяване риска на вложенията, прилагани техники на управление на риска и стратегическо разпределение на активите с оглед на характера и продължителността на пенсионните задължения, както и други условия от значение за управляваните схеми. Инвестиционната политика се представя на заместник-председателя на комисията в срок до три месеца след края на съответната финансова година."
§ 59. В чл. 252 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думата "управлявания" се заменя с "управляваните", а думата "фонд" се заменя с "фондове".
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) Пенсионноосигурителното дружество или чуждестранната институция изготвя годишен доклад за всяка професионална схема, който съдържа отчетни данни за натрупаните средства и направените такси и удръжки. Видът, формата и съдържанието на годишния доклад се определят от заместник-председателя на комисията.
(3) Годишните доклади по ал. 2 се представят на предприятието осигурител по професионалната пенсионна схема и на заместник-председателя на комисията в срок три месеца след края на финансовата година."
§ 60. В чл. 257 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1, т. 1 след думата "осигуряване" се добавя "или фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми".
2. В ал. 2, т. 1 и 2 думата "фонда" се заменя с "фондовете".
§ 61. В чл. 258, ал. 1 думата "фонда" се заменя с "фондовете".
§ 62. В чл. 344, ал. 1 се създават т. 15 - 17:
"15. да забрани или ограничи дейност на пенсионноосигурителното дружество;
16. да забрани на пенсионноосигурителното дружество да приема и управлява средства по съответна професионална схема;
17. да забрани или ограничи дейността на пенсионноосигурителното дружество в чужбина."
§ 63. Създава се чл. 346а:
"Принудителни административни мерки спрямо чуждестранна институция
Чл. 346а. (1) При неспазване на относимите към професионална схема разпоредби на българското трудово и социално законодателство, включително на тези, свързани с инвестиционната дейност и разкриването на информация, заместник-председателят на комисията може да прилага по отношение на чуждестранна институция, управляваща схемата, следните принудителни административни мерки:
1. да разпорежда писмено да се преустановят и отстранят в определен срок допуснатите нарушения и вредните последици от тях;
2. да забрани на институцията да управлява професионалната схема.
(2) Мерките по ал. 1 се прилагат при наличие на обстоятелствата по чл. 229г, ал. 3 и 4."
§ 64. В § 1, ал. 2 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се т. 1а:
"1а. "Професионална схема" са правила за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, уговорени в колективно споразумение или в колективен трудов договор между предприятието осигурител и лицата по чл. 4, ал. 1 и ал. 3, т. 5 и 6."
2. Създава се т. 2а:
"2а. "Колективно споразумение" е всяко споразумение, което е постигнато между субектите по професионална схема и има за предмет уреждането на правата и задълженията по такава схема."
3. Точка 8 се отменя.
4. В т. 11 след думите "фонд за допълнително пенсионно осигуряване" се добавя "или във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми" и накрая се добавя "колективно споразумение или колективен трудов договор".
5. Създава се т. 11а:
"11а. "Предприятие осигурител" е осигурител по смисъла на чл. 5 или предприятие, или всяка друга организация, която включва или се състои от едно или повече физически или юридически лица, която действа като работодател, възложител или като самостоятелно заето лице или съчетава тези три качества и която плаща вноски на институция за професионално пенсионно осигуряване, и по отношение на която е приложимо трудовото и социалното законодателство на друга държава членка."
6. Създават се т. 24 - 28:
"24. "Държава членка" е държава - членка на Европейския съюз, или друга държава - страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство.
25. "Чуждестранна институция" е всяка организация в държава членка независимо от правната й форма, която:
а) е създадена отделно от работодателя;
б) осъществява дейности, пряко свързани с пенсионното осигуряване;
в) работи на капиталовопокривен принцип, и
г) предоставя пенсионни обезщетения, свързани с професионална дейност на базата на споразумение или договор, подписани индивидуално или колективно:
аа) между работодателя (работодателите) и работника (работниците) или съответните техни представители;
бб) със самостоятелно заети лица съгласно законодателството на държавата членка по седалището на чуждестранната институция и в съответствие с българското законодателство.
26. "Държава членка по седалище на чуждестранната институция" е държавата членка, в която е регистрирана институцията и се намира главното й управление или в която се намира главното управление на институцията в случаите, когато тя не е регистрирана.
27. "Приемаща държава членка" е държавата членка, чието съответно социално и трудово законодателство в областта на системите на професионално осигуряване се прилага в отношенията между предприятието осигурител и осигурените лица.
28. "Биометрични рискове" са рисковете, свързани със смърт или преживяване, а за професионални схеми в чужбина - и с риска инвалидност."
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 65. Пенсионноосигурителните дружества привеждат техническите си резерви в съответствие с изискванията на чл. 121в, 213а, 213б и чл. 234, ал. 13 по отношение на дейността им по професионални схеми в чужбина - от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз.
§ 66. В Закона за Комисията за финансов надзор (обн., ДВ, бр. 8 от 2003 г.; изм., бр. 31, 67 и 112 от 2003 г., бр. 85 от 2004 г., бр. 39, 103 и 105 от 2005 г., бр. 30 от 2006 г.) в чл. 30, ал. 1 т. 10 се изменя така:
"10. дружествата за допълнително социално осигуряване, управляваните от тях фондове и професионалните схеми;".
§ 67. Този закон влиза в сила от датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, с изключение на § 6, 10 и 11, които влизат в сила три дни след обнародването му в "Държавен вестник".
-------------------------
Законът е приет от 40-то Народно събрание на 28 юни 2006 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.