Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 54 от 4.VII

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МЕРКИТЕ СРЕЩУ ИЗПИРАНЕТО НА ПАРИ (ОБН., ДВ, БР. 85 ОТ 1998 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МЕРКИТЕ СРЕЩУ ИЗПИРАНЕТО НА ПАРИ (ОБН., ДВ, БР. 85 ОТ 1998 Г.)

Обн. ДВ. бр.54 от 4 Юли 2006г.

§ 1. Член 1 се изменя така:

"Чл. 1. С този закон се определят мерки за превенция на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари, както и организацията и контролът по тяхното изпълнение."


§ 2. Член 2 се изменя така:

"Чл. 2. (1) Изпиране на пари по смисъла на този закон е:

1. преобразуването или прехвърлянето на имущество, придобито от престъпна дейност или от акт на участие в такава дейност, за да бъде укрит или прикрит незаконният произход на имуществото или за да се подпомогне лице, което участва в извършването на такова действие с цел да избегне правните последици от своето деяние;

2. укриването или прикриването на естеството, източника, местонахождението, разположението, движението или правата по отношение на имущество, придобито от престъпна дейност или от акт на участие в такава дейност;

3. придобиването, владението, държането или използването на имущество със знание към момента на получаването, че е придобито от престъпна дейност или от акт на участие в такава дейност;

4. участието в което и да е от действията по т. 1 - 3, сдружаването с цел извършване на такова действие, опитът за извършване на такова действие, както и подпомагането, подбуждането, улесняване извършването на такова действие или неговото прикриване.

(2) Изпиране на пари е налице и когато дейността, от която е придобито имуществото по ал. 1, е извършена в държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава и не попада под юрисдикцията на Република България."


§ 3. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Мерките за превенция на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари са:

1. идентифициране на клиенти и проверка на тяхната идентификация;

2. идентифициране на действителния собственик на клиента - юридическо лице, и предприемане на съответни действия за проверка на неговата идентификация по начин, който дава достатъчно основание на лицето по ал. 2 и 3 да приеме за установен действителния собственик;

3. събиране на информация от клиента относно целта и характера на отношението, което е установено или предстои да бъде установено с него;

4. текущо наблюдение върху установените търговски или професионални отношения и проверка на сделките и операциите, извършвани в рамките на тези отношения, доколко те съответстват на наличната информация за клиента, за неговата търговска дейност и рисков профил, в т. ч. изясняване на произхода на средствата в посочените от закона случаи;

5. разкриване на информация относно съмнителни операции, сделки и клиенти."

2. В ал. 2:

а) точки 2, 3 и 4 се изменят така:

"2. застрахователи, презастрахователи и застрахователни посредници със седалище в Република България; застрахователи, презастрахователи и застрахователни посредници от държава - членка на Европейския съюз, или държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, които осъществяват дейност на територията на Република България; застрахователи и презастрахователи със седалище в държави, различни от посочените, получили лиценз от Комисията за финансов надзор да осъществяват дейност в Република България чрез клон; застрахователни посредници със седалище в държави, различни от посочените, вписани в регистър на Комисията за финансов надзор;

3. колективни инвестиционни схеми, инвестиционни посредници и управляващи дружества;

4. пенсионноосигурителни дружества;";

б) в т. 28:

аа) в буква "дд" след думите "управление на" се добавя "търговец или друго юридическо лице";

бб) създава се буква "ее":

"ее) доверително управление на имущество;";

в) създава се т. 30:

"30. лица, които по занятие предоставят:

а) адрес на управление, адрес за кореспонденция или офис за целите на регистрация на юридическо лице;

б) услуга по регистриране на юридическо лице, офшорна компания, компания на доверително управление или друга подобна структура;

в) услуги на доверително управление на имущество или на лице по буква "б"."

3. Алинея 5 се отменя.

4. Алинея 6 се изменя така:

"(6) Лицата по ал. 2, т. 28 не са задължени да съобщават по реда на този закон информацията, станала им известна при или по повод участие в съдебно или досъдебно производство, което е висящо, предстои да бъде открито или е приключило, както и информацията, свързана с установяване на правното положение на клиент."

5. Създава се ал. 7:

"(7) Мерките по ал. 1 са задължителни за лицата по ал. 2, т. 24 и в случаите на извършване на повече от една операция или сделка, които поотделно не надвишават 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, но от обстоятелствата на тяхното извършване може да се предположи, че операциите или сделките са свързани."


§ 4. В чл. 3а се създава ал. 3:

"(3) Агенцията за финансово разузнаване и органите за надзор могат да обменят класифицирана информация за целите на осъществяваните от тях законоустановени функции."


§ 5. В глава първа се създават чл. 3б и 3в:

"Чл. 3б. (1) Забранява се на банки, учредени на територията на Република България, и на чуждестранни банки, осъществяващи дейност на територията на страната чрез клон, да встъпват в кореспондентски (банкови) отношения с банки в юрисдикции, в които те нямат физическо присъствие и не принадлежат към регулирана финансова група.

(2) Банките, учредени на територията на Република България, и чуждестранните банки, осъществяващи дейност на територията на страната чрез клон, не могат да установяват кореспондентски отношения с банки извън страната, които позволяват техните сметки да бъдат използвани от банки в юрисдикции, в които те нямат физическо присъствие и не принадлежат към регулирана финансова група.

Чл. 3в. (1) Лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 са длъжни да осигурят прилагането на мерките по този закон и на нормативните актове по прилагането му от своите клонове и дъщерни дружества, в които имат мажоритарно участие, в чужбина до степента, в която съответното чуждо законодателство позволява.

(2) Ако законодателството в чуждата държава не позволява или ограничава прилагането на мерките по ал. 1, лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 са длъжни да уведомят Агенцията за финансово разузнаване и съответния орган за надзор.

(3) Клоновете и дъщерните дружества, в които лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 имат мажоритарно участие в чужбина, нямат задълженията за уведомяване на Агенцията за финансово разузнаване по чл. 11 и 11а."


§ 6. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 са длъжни да идентифицират клиентите си при установяване на търговски или професионални отношения, в т. ч. при откриване на сметка, както и при извършване на операция или сключване на сделка на стойност над 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, а лицата по чл. 3, ал. 2, т. 1 - 4, 9 - 11, 13 и 28 - и при извършване на операция или сключване на сделка в наличност на стойност над 10 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута. Не се допуска откриване или поддържане на анонимна сметка или сметка на фиктивно име."

2. В ал. 3 накрая се поставя запетая и се добавя "както и при извършване на операция или сключване на сделка на стойност над 6000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута".

3. Алинея 4 се изменя така:

"(4) В случаите, при които лицето по чл. 3, ал. 2 и 3 не може да извърши идентификация на клиента в съответствие с изискванията на този закон и актовете по прилагането му, както и при непредставяне на декларация по ал. 7, то е длъжно да откаже извършването на операцията или сделката или установяването на търговски или професионални отношения, в т.ч. откриване на сметка. Ако лицето по чл. 3, ал. 2 и 3 не може да извърши идентификация на клиента в случаите на вече установени търговски или професионални отношения, то е длъжно да прекрати тези отношения. В тези случаи лицето по чл. 3, ал. 2 и 3 преценява дали да уведоми Агенцията за финансово разузнаване по реда на чл. 11. Тази разпоредба не се прилага за лицата по чл. 3, ал. 2, т. 28 при условията на чл. 3, ал. 6."

4. В ал. 5, изречение първо думите "трайни търговски" се заменят с "търговски или професионални".

5. В ал. 11, изречение второ думите "трайни търговски" се заменят с "търговски или професионални".

6. Създават се ал. 14 - 16:

"(14) Лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 са длъжни да идентифицират и проверят идентификацията на клиентите си, когато възникне съмнение в идентификационните данни на клиента, или бъдат уведомени за промяна в тях.

(15) Проверката на идентификационните данни на клиентите и действителните собственици се извършва преди или в процеса на установяването на търговски или професионални отношения, откриването на сметка или извършването на операция или сделка по ал. 1, 2 и 3. В правилника за прилагане на закона може да бъде предвидено изключение от това правило.

(16) Лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 могат да прилагат в зависимост от оценката на потенциалния риск опростени или разширени мерки по чл. 3, ал. 1 при условия и по ред, определени с правилника за прилагане на закона."


§ 7. В чл. 5 ал. 1 и 2 се изменят така:

"(1) Лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 са длъжни да установят дали клиентът действа от свое име и за своя сметка или от името и за сметка на трето лице. Ако операцията или сделката се извършва чрез представител, лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 изискват доказателства за представителната власт и идентифицират представителя и представлявания.

(2) Ако операцията или сделката се извършва от името и за сметка на трето лице без упълномощаване, лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 идентифицират третото лице, от името и за сметка на което е извършена операцията или сделката, и лицето, извършило операцията или сделката."


§ 8. (В сила от 05.10.2006 г.) Създава се чл. 5а:

"Чл. 5а. (1) Лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 са длъжни да прилагат разширени мерки по отношение на клиенти, които заемат или са заемали висша държавна длъжност в Република България или в чужда държава, както и по отношение на клиенти, които са свързани с тях лица.

(2) Министерският съвет определя условията и реда, при които се прилага ал. 1."


§ 9. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 в текста преди т. 1 думите "се извършва" се заменят с "на клиентите и проверката на тяхната идентификация се извършват".

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) Лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 идентифицират физическите лица, които са действителни собственици на клиент - юридическо лице, както и предприемат действия за проверка на тяхната идентификация в зависимост от вида на клиента и нивото на риск, което произтича от установяването на клиентските отношения и/или на извършването на сделки или операции с такъв вид клиент. При липса на друга възможност идентифицирането може да се извърши чрез декларация, подписана от законния представител или пълномощника на юридическото лице. Условията и редът за идентифициране и проверка на идентификацията, условията и редът за освобождаване от задължението за идентификация, както и формата и редът за подаване на декларацията, се определят с правилника за прилагане на закона."


§ 10. В чл. 7 ал. 2 се изменя така:

"(2) Събраната за целите на този закон информация трябва да бъде документирана и съхранявана, така че да бъде на разположение на Агенцията за финансово разузнаване, на съответните органи за надзор и на одиторите."


§ 11. (В сила от 05.10.2006 г.) В глава втора, раздел II се създава чл. 7а:

"Чл. 7а. (1) Лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 са длъжни да поставят под особено наблюдение търговските или професионалните си отношения, операциите и сделките с лица от държави, които не прилагат или не прилагат напълно международните стандарти в противодействието на изпирането на пари.

(2) Когато операцията или сделката по ал. 1 няма логично икономическо обяснение или видимо основателна причина, лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 събират, доколкото е възможно, допълнителна информация за обстоятелствата, свързани с операцията или сделката, както и за нейната цел.

(3) Държавите, които не прилагат или не прилагат напълно международните стандарти в противодействието на изпирането на пари, се определят по списък, утвърден от министъра на финансите. Мерките спрямо тези държави се уреждат с правилника за прилагане на закона."


§ 12. В чл. 10 се правят следните допълнения:

1. В ал. 13 след думите "Българската народна банка" се добавя "Комисията за финансов надзор".

2. В ал. 14 след думите "Българската народна банка" се добавя "Комисията за финансов надзор".


§ 13. В чл. 11 се създава ал. 4:

"(4) Агенцията за финансово разузнаване предоставя на лицето по чл. 3, ал. 2 и 3 и по чл. 3а информация, свързана с извършеното от него уведомяване. Решението относно обема информация, който следва да се предостави обратно за всеки конкретен случай на уведомяване, се взема от директора на агенцията."


§ 14. В чл. 12 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "по чл. 11, ал. 1 и 3" се заменят с "по чл. 11 и 18".

2. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Когато при проучването и анализа на информацията, получена при условията и по реда на този закон, съмнението за изпиране на пари не отпадне, Агенцията за финансово разузнаване разкрива тази информация на прокуратурата или на съответната служба за сигурност и обществен ред, като запазва анонимността на лицето по чл. 3, ал. 2 и 3 и по чл. 3а и на неговите служители, извършили уведомяването по чл. 11 или 18."


§ 15. В чл. 13, ал. 2 след думите "ал. 2" запетаята и думите "т. 1, 2, 5 и 23" се заличават.


§ 16. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Забраната за разкриване на информация по ал. 1 не се отнася до съответния орган за надзор по чл. 3а."


§ 17. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) При условията на ал. 1 не се поражда отговорност и в случаите, при които се установи, че не е извършено престъпление, а операциите и сделките са били законосъобразни."


§ 18. В чл. 16, ал. 2 накрая се поставя запетая и се добавя "както и система за вътрешен контрол върху изпълнението на мерките по този закон".


§ 19. Член 18 се изменя така:

"Чл. 18. Агенцията за финансово разузнаване може да получи информация за съмнение за изпиране на пари освен от лицата по чл. 3, ал. 2 и 3 и от държавни органи, и чрез международен обмен."


§ 20. Член 19 се изменя така:

"Чл. 19. (1) Когато лице по чл. 3, ал. 2 не изпълни задълженията си по този закон, министърът на финансите може да го задължи да предприеме конкретни мерки, необходими за отстраняване на нарушението, или да отнеме издаденото разрешение (лицензия) за осъществяване на дейност, ако той го е издал, или да разпореди заличаване на вписването при регистрационен режим за съответната дейност.

(2) Органът, който е издал разрешението (лицензията) за извършване на дейност на лице по чл. 3, ал. 2, може да отнеме издаденото разрешение (лицензия) по своя инициатива или по предложение на министъра на финансите, направено при условията на ал. 1."


§ 21. В чл. 20 думите "чл. 19, т. 2" се заменят с "чл. 19".


§ 22. Член 21 се отменя.


§ 23. В чл. 22, ал. 1 след думите "международни органи" се поставя запетая и се добавя "органи на Европейския съюз".


§ 24. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Който извърши или допусне да се извърши нарушение по чл. 11, 11а и 14, се наказва с глоба от 5000 до 20 000 лв., ако деянието не съставлява престъпление."

2. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Когато нарушението по ал. 1, 2 и 3 е извършено от едноличен търговец или юридическо лице, се налага имуществена санкция от 2000 до 50 000 лв."

3. Създават се ал. 5 и 6:

"(5) Който извърши или допусне да се извърши нарушение на този закон извън случаите по ал. 1 - 4 или на нормативен акт по прилагането му, се наказва с глоба от 500 до 2000 лв.

(6) Когато нарушението по ал. 5 е извършено от едноличен търговец или юридическо лице, се налага имуществена санкция от 1000 до 5000 лв."


§ 25. В чл. 24, ал. 1 накрая се добавя "или от упълномощено от него длъжностно лице".


§ 26. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения:

1. Точки 1 и 2 се изменят така:

"1. "Търговско или професионално отношение" е отношение, което е свързано с дейността по занятие на задължените институции и лица по този закон и към момента на установяването на отношението се предполага, че то ще има елемент на продължителност.

2. "Регулирана финансова група" е финансова група, която е обект на ефективен консолидиран надзор."

2. Точка 3 се отменя.


Заключителни разпоредби

§ 27. Във Валутния закон (обн., ДВ, бр. 83 от 1999 г.; изм., бр. 45 от 2002 г., бр. 60 от 2003 г., бр. 36 от 2004 г., бр. 105 от 2005 г., бр. 43 от 2006 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 10а:

а) в ал. 1 думите "левове и чуждестранна валута в наличност" се заменят с "левове, чуждестранна валута в наличност и платежни инструменти на приносител";

б) алинея 3 се изменя така:

"(3) При внос и износ на левове, чуждестранна валута в наличност и платежни инструменти на приносител в размер, подлежащ на деклариране съгласно чл. 11, физическите лица представят на митническите органи декларация по образец, утвърден от министъра на финансите."

2. В чл. 11:

а) алинея 1 се изменя така:

"(1) Местни и чуждестранни физически лица могат да внасят и изнасят неограничено количество левове, чуждестранна валута в наличност и платежни инструменти на приносител при спазване на определените в този закон изисквания.";

б) в ал. 3 след думите "паричните средства" се добавя "включително на платежните инструменти на приносител";

в) в ал. 4 след думите "парични средства" се добавя "включително и размера и вида на изнасяните платежни инструменти на приносител".

3. В § 1 от допълнителната разпоредба:

а) създават се нови т. 6 и 7:

"6. "Парични средства" са:

а) пари в брой - банкноти и монети, които са в обращение като средство за обмяна, и

б) платежни инструменти на приносител.

7. "Платежен инструмент на приносител" е:

а) пътнически чек, чек, запис на заповед или менителница или друг платежен инструмент, който е във формата на инструмент на приносител, или е предвидена възможност за джиросване без ограничение или е издаден в друга форма, която позволява да бъде прехвърлен с предаването;

б) чек, запис на заповед, менителница или друг платежен инструмент, който е подписан, но не е посочено името на получателя по него.";

б) досегашните т. 6 - 15 стават съответно т. 8 - 17.


§ 28. В Закона за хазарта (обн., ДВ, бр. 51 от 1999 г.; изм., бр. 103 от 1999 г., бр. 53 от 2000 г., бр. 1, 102 и 110 от 2001 г., бр. 75 от 2002 г., бр. 31 от 2003 г., бр. 70 от 2004 г., бр. 79, 94, 95, 103 и 105 от 2005 г., бр. 30 от 2006 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. Член 91 се изменя така:

"Чл. 91. (1) Който наруши приетите на основание чл. 18, ал. 1, т. 4, 5 и 6 общи задължителни игрални условия и правила, общи задължителни изисквания за игралните зали и игралните казина и общи задължителни технически изисквания за системите за контрол, се наказва с глоба в размер от 500 до 10 000 лв.

(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от едноличен търговец или юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 500 до 10 000 лв."

2. Създава се чл. 91а:

"Чл. 91а. За нарушение на чл. 10, ал. 1 и чл. 11, ал. 2 на организатора се налага имуществена санкция в размер от 5000 до 10 000 лв."


§ 29. Разпоредбите на § 8 и 11 влизат в сила три месеца след обнародването на закона в "Държавен вестник".

-------------------------

Законът е приет от 40-то Народно събрание на 21 юни 2006 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките