ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 127 ОТ 2 ЮНИ 2006 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ПЕНСИИТЕ И ОСИГУРИТЕЛНИЯ СТАЖ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 30 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2000 Г. (ДВ, БР. 21 ОТ 2000 Г.)
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 127 ОТ 2 ЮНИ 2006 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ПЕНСИИТЕ И ОСИГУРИТЕЛНИЯ СТАЖ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 30 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2000 Г. (ДВ, БР. 21 ОТ 2000 Г.)
Обн. ДВ. бр.48 от 13 Юни 2006г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 5, изречение първо след думата "неизправностите" се добавя "с препоръчано писмо с обратна разписка", а в изречение второ думите "на НОИ" се заменят със "за осигурените лица".
2. В ал. 6 се създава изречение трето: "При необходимост за отпускане и изчисляване на пенсиите могат да се ползват данните за осигурителен стаж и доход от регистъра за осигурените лица."
3. Създава се ал. 7:
"(7) Когато писмото по ал. 5 не е връчено на лицето, връчването се извършва по реда на чл. 10, ал. 9, а в случаите по ал. 6 - чрез изпращане на писмото до осигурителния институт на държавата, в която е постоянното пребиваване на лицето, и чрез поставяне на съобщение в страницата на НОИ в интернет."
§ 2. В чл. 10, ал. 7 цифрата "5" се заменя с "6".
§ 3. В чл. 21 се създават ал. 5 - 7:
"(5) При преизчисляване на пенсията по ал. 1 и 2 се взема предвид средномесечният осигурителен доход за страната за 12 календарни месеца преди месеца на първото отпускане на пенсията.
(6) При преизчисляване на пенсията по ал. 3 се взема предвид средномесечният осигурителен доход за страната, въз основа на който е определен размерът на пенсията при първоначалното й отпускане, или доходът по ал. 5, ако пенсията е преизчислена по ал. 1 или 2 въз основа на този доход.
(7) За пенсиите, отпуснати до 1 януари 2000 г., при преизчисляването им по ал. 1 - 4 се взема предвид средномесечният осигурителен доход за страната за 1999 г."
§ 4. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) При изчисляване размера на пенсията за инвалидност поради общо заболяване пропорционалната част от процента за месеците осигурителен стаж по чл. 75, ал. 1 и 2 от КСО се определя по реда на чл. 20."
§ 5. В чл. 28 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "чл. 101, т. 1 от Наредбата за експертиза на работоспособността, приета с Постановление № 133 на Министерския съвет от 2000 г. (ДВ, бр. 61 от 2000 г.)" се заменят с "чл. 66, т. 1 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, приета с Постановление № 99 на Министерския съвет от 2005 г. (обн., ДВ, бр. 47 от 2005 г.; изм., бр. 96 от 2005 г.)".
2. В ал. 2 думите "чл. 101, т. 2 и 3 от Наредбата за експертиза на работоспособността" се заменят с "чл. 66, т. 2 и 3 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността".
§ 6. В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Осигурителният стаж се установява с трудови, служебни и осигурителни книжки, с документ по утвърден образец, издаден от осигурителя, и с данни от персоналния регистър за осигурените лица."
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Осигурителният доход се установява с осигурителна книжка, с документ по утвърден образец и с данни от персоналния регистър за осигурените лица за брутното трудово възнаграждение или доход, върху който са внесени или дължими осигурителните вноски."
3. В ал. 7 накрая се поставя запетая и се добавя "а за времето след 31 декември 2002 г. - въз основа на минималния месечен осигурителен доход за работниците и служителите и за лицата, работещи по договори за управление и контрол на търговски дружества".
4. Създава се ал. 9:
"(9) До създаването на информационната система по чл. 5, ал. 11 от КСО териториалните поделения на НОИ издават документи за осигурителен стаж и доход въз основа на съхраняваните от тях разплащателни ведомости и други документи. Когато за определени периоди тези документи липсват, се прилага редът по ал. 5 и 6."
§ 7. В чл. 44 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Когато по време на обучението се промени срокът на наборната военна служба, за осигурителен стаж се зачита определеният срок към датата на започване на обучението, а за ненавършилите пълнолетие - към датата на навършване на пълнолетието им."
§ 8. Член 45 се изменя така:
"Чл. 45. (1) Времето на обучение, за което са внесени осигурителни вноски по реда на § 9, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на КСО, се зачита за осигурителен стаж от трета категория. То се установява с удостоверение по утвърден образец, издаден от териториалното поделение на НОИ, въз основа на: диплома за завършено висше или полувисше образование, документ за внесените осигурителни вноски и документ, удостоверяващ срока на обучението.
(2) Когато времето по ал. 1 включва периоди, зачетени за осигурителен стаж на друго основание, лицето може да поиска възстановяване на сумите от внесените осигурителни вноски за тези периоди по реда на чл. 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс въз основа на разпореждане, издадено по чл. 115, ал. 4 КСО."
§ 9. Създава се чл. 45а:
"Чл. 45а. (1) Времето, за което са внесени осигурителни вноски на основание § 9, ал. 3 от преходните и заключителните разпоредби на КСО, се зачита за осигурителен стаж от трета категория само във връзка с придобиване право на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 КСО.
(2) Времето, за което са внесени осигурителни вноски за период, по-дълъг от изискващия се за придобиване право на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 КСО, не се зачита за осигурителен стаж. За това време лицето може да поиска възстановяване на неоснователно внесените суми за осигурителни вноски по реда на чл. 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс въз основа на разпореждане, издадено по реда на чл. 115, ал. 4 от КСО.
(3) Когато осигурителните вноски са внесени по банков път, осигурителният стаж се установява с удостоверение по образец, утвърден от управителя на НОИ. Удостоверението се издава от териториалното поделение на НОИ въз основа на документа за внесените осигурителни вноски. За лицата, живеещи в друга държава, с която Република България има сключен международен договор в областта на социалното осигуряване, удостоверението се издава от териториалното поделение на НОИ - София.
(4) При постъпило заявление за пенсиониране с искане за преценка на недостигащ осигурителен стаж по реда на § 9, ал. 3 от преходните и заключителните разпоредби на КСО в 3-дневен срок от заявлението на лицето се изпраща уведомително писмо за недостигащия осигурителен стаж за право на пенсия по чл. 68 от КСО. Когато има нередовни и/или липсващи документи за осигурителен стаж, уведомителното писмо се изпраща в 3-дневен срок от датата на представяне на редовните документи или от датата на изтичане на 3-месечния срок по чл. 1, ал. 5, съответно на 6-месечния срок по чл. 1, ал. 6.
(5) В 7-дневен срок от получаване на уведомителното писмо лицето представя в териториалното поделение на НОИ удостоверението по ал. 3 или декларира желанието си за разсрочено плащане на осигурителните вноски за недостигащия осигурителен стаж за придобиване право на пенсия. Ако в този срок лицето не представи необходимите документи или не декларира желанието си за разсрочено плащане, длъжностното лице, на което е възложено ръководството на пенсионното осигуряване в ТП на НОИ, постановява разпореждане за отказ за отпускане на пенсия.
(6) При декларирано желание за разсрочено плащане на осигурителните вноски в същия ден се съставя погасителен план за разсрочването им чрез ежемесечни удръжки от отпуснатата пенсия, който се утвърждава с разпореждане на длъжностното лице по чл. 98, ал. 1 КСО. Размерът на месечната погасителна вноска се определя съобразно дължимата сума за погасяване и желанието на лицето за продължителността на погасителния срок, който не може да бъде по-голям от определения в § 9, ал. 4, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на КСО.
(7) След писмено заявление от пенсионера може да се направи ново разсрочване на дължимата сума за погасяване на осигурителните вноски за недостигащ осигурителен стаж в по-кратък период. В деня на подаване на заявлението се изготвя нов погасителен план, като удържането на погасителните вноски започва от 1-во число на втория месец, следващ месеца на подаване на заявлението.
(8) При отпускане на пенсии по международен договор, когато с разпореждането по чл. 10, ал. 6 се установи, че изготвеният погасителен план не може да се изпълни в срока по § 9, ал. 4, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на КСО, се изготвя нов погасителен план за ежемесечни удръжки от пенсията в рамките на 5 години, като разликата между цялото задължение и удръжките в новия погасителен план се внася по банков път. Изплащането на пенсията започва след утвърждаване на новия погасителен план и представяне на удостоверението по ал. 3.
(9) Когато осигурителните вноски се внасят чрез ежемесечни удръжки от отпуснатата пенсия, осигурителният стаж, който се зачита за придобиване право на пенсия, се установява с разпореждането по ал. 6.
(10) Разпореждането по чл. 10, ал. 2 за отпускане на пенсията в минимален размер се постановява в едномесечен срок от: датата на внасяне на осигурителните вноски по банков път, датата на съставяне и утвърждаване на погасителния план за разсрочването им или от датата на заявлението за пенсиониране, ако вноските са внесени преди подаването му.
(11) При спиране на пенсията за осигурителен стаж и възраст на основание чл. 95, т. 1, 3 и 4 КСО се спират и удръжките по утвърдения план за разсрочено плащане на осигурителните вноски за недостигащ осигурителен стаж. При възобновяване на пенсията се възобновява и удръжката на вноските по утвърдения план за разсрочено плащане."
§ 10. В чл. 46, ал. 2 т. 4 се изменя така:
"4. времето, за което са внесени осигурителни вноски по реда на § 9, ал. 2 и 3 от преходните и заключителните разпоредби на КСО;".
§ 11. В чл. 53, ал. 1 се създава т. 6:
"6. лицето не представи документ за самоличност."
§ 12. В чл. 63 ал. 3 се отменя.
§ 13. В чл. 67, ал. 2 се създава изречение второ:
"Към заявлението се прилага копие на документ от банковия клон с номера на банковата сметка на титуляря."
§ 14. В чл. 68 думите "Данъчния процесуален кодекс" се заменят с "Данъчно-осигурителния процесуален кодекс".
§ 15. В чл. 71 се правят следните изменения:
1. В ал. 1, изречение второ думите "поотделно за всеки вид" се заменят с "общо за двата вида".
2. В ал. 2, изречение второ след думата "превод" се поставя запетая и се добавя "след което списъците се изпращат на банковите клонове".
§ 16. Член 72 се изменя така:
"Чл. 72. Териториалното поделение на НОИ превежда сумата от списъка по чл. 71, ал. 2 на съответния банков клон по определена от него обща сметка за всички пенсионери в първите 3 работни дни от началото на периода по чл. 52, ал. 1. Преводите за пенсии по международни спогодби се извършват в сроковете, договорени между НОИ и съответните чуждестранни осигурителни институти."
§ 17. В чл. 80 се създава ал. 5:
"(5) При превод по банковата сметка на чуждестранен осигурителен институт банковите преводни разноски са за сметка на НОИ, а при превод на лична банкова сметка на пенсионера или с поименен чек банковите преводни разноски са за сметка на пенсионера."
§ 18. Член 85 се изменя така:
"Чл. 85. (1) От пенсиите се правят удръжки за:
1. разсрочено плащане на осигурителни вноски по § 9, ал. 4, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на КСО;
2. запори, наложени по реда на Гражданския процесуален кодекс и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
3. погасяване на дългове по надвзети пенсии, установени с разпореждане по чл. 98, ал. 2 КСО; удръжките са в размерите по чл. 341 от Гражданския процесуален кодекс, ако пенсията е над минималната работна заплата за страната, и до 1/6 от пенсията, ако тя е под минималната работна заплата за страната; при наличие на писмено заявление сънаследник, получаващ пенсия, може да погасява задължение на друг наследник;
4. неоснователно изплатени парични обезщетения за безработица със съгласието на пенсионера;
5. погасяване на заеми, отпуснати от банки.
(2) Целият дълг или част от него по надвзета пенсия може да се погаси от набрана сума от пенсии за минали месеци, ако има писмено заявление от лицето. При липса на заявление за месеца, през който следва да се преведе набраната сума, се прави удръжка, като се вземат предвид месечният размер на пенсията и сумата, преведена по записа.
(3) Когато пенсията е прекратена, ако след покана за доброволно изпълнение сумата не е възстановена, преписката се изпраща на Агенцията за държавни вземания за принудително събиране на задължението по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
(4) За разсрочено плащане сумата на осигурителните вноски по § 9, ал. 4, т. 2 от преходните и заключителните разпоредби на КСО се правят удръжки от отпускането на пенсията, независимо от размера й, съгласно погасителния план. Първо се извършва удръжката за погасяване на осигурителни вноски за недостигащ осигурителен стаж, а от останалата сума за изплащане се удържат други задължения на лицето.
(5) Неоснователно получени парични обезщетения за безработица могат да бъдат удържани от пенсията на лицата въз основа на погасителен план, утвърден с решение на директора на териториалното поделение на НОИ. Удържането се извършва с равни месечни погасителни вноски.
(6) Неоснователно получените суми за пенсия след смъртта на пенсионера се възстановяват от лицата, които са ги получили, заедно с лихвата по чл. 113 от КСО."
§ 19. В чл. 87 се създава ал. 3:
"(3) Запорни съобщения, получени в териториалното поделение на НОИ до 25-о число на месеца, се изпълняват през месеца, следващ месеца на получаване на запорното съобщение, а получените след 25-о число на месеца се изпълняват от 1-во число на втория месец."
Заключителни разпоредби
§ 20. В чл. 8, ал. 2 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, приета с Постановление № 227 на Министерския съвет от 1993 г. (ДВ, бр. 102 от 1993 г.), се създава изречение второ: "Удостоверения за трудов стаж се издават и от териториалните поделения на НОИ въз основа на съхраняваните от тях разплащателни ведомости и други документи на прекратени осигурители без правоприемник."
§ 21. В чл. 1 от Постановление № 325 на Министерския съвет от 1994 г. за заличаване на организациите в ликвидация по § 12 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи в регистрите на съответните окръжни съдилища (ДВ, бр. 3 от 1995 г.) след думите "съхраняването й" се добавя "с изключение на документите, подлежащи на предаване в териториалните поделения на НОИ на основание § 7, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване (обн., ДВ, бр. 38 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 104 от 2005 г.)".