НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 19 ОТ 2004 Г. ЗА ПРОИЗВОДСТВО И ТЪРГОВИЯ НА ПОСАДЪЧЕН МАТЕРИАЛ ОТ ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ (ДВ, БР. 51 ОТ 2004 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 19 ОТ 2004 Г. ЗА ПРОИЗВОДСТВО И ТЪРГОВИЯ НА ПОСАДЪЧЕН МАТЕРИАЛ ОТ ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ (ДВ, БР. 51 ОТ 2004 Г.)
Обн. ДВ. бр.42 от 23 Май 2006г.
§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Наредбата се прилага за размножителен посадъчен материал и посадъчен материал за производство на зеленчуци от сортове и/или хибриди на зеленчукови култури, посочени в приложение № 1, в съответствие с Директива 92/33/ЕС за търговия на зеленчуков размножителен и посадъчен материал, различен от семена и Директива 77/93/ЕС за защитни мерки срещу вредни организми при внос на растения и растителни продукти в страните членки."
2. Създава се ал. 3:
"(3) Когато части от растения на други видове, различни от посочените в приложение № 1, се използват като размножителен материал (компоненти) за създаването на сортове и/или хибриди зеленчуков посадъчен материал, те трябва да са от видове, посочени в съответните наредби по чл. 29, ал. 6 от Закона за посевния и посадъчния материал (ЗППМ) и в съответствие с Директива 77/93/ЕС."
§ 2. Член 2 се изменя така:
"Чл. 2. (1) Зеленчуковият размножителен и посадъчен материал се произвежда от сортове и/или хибриди на видовете, посочени в приложение № 1, които видове са предназначени и за производство на семена от зеленчукови култури, посочени в приложение № 1 на Наредба № 43 от 2003 г. за производство и търговия на семена от зеленчукови култури (ДВ, бр. 101 от 2003 г).
(2) Сортовете и/или хибридите на видовете, от които могат да се произвеждат както семена, така и зеленчуков размножителен и посадъчен материал, трябва да са вписани или в официалната сортова листа на Република България, издавана от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС), и/или вписани в каталога на Европейския съюз (ЕС), издаван от Европейската комисия (ЕК), или вписани в каталога на поне една страна - членка на ЕС, в съответствие с разпоредбите на Директива 70/457/ЕС (заменена с Директива 2002/53/ЕС) относно общия каталог на сортовете от земеделски растителни видове и Директива 70/458/ЕС (заменена с Директива 2002/55/ЕС от 13 юни 2002 г.) за търговия на семена от зеленчукови култури.
(3) Произведеният зеленчуков размножителен и посадъчен материал в зависимост от разпоредбите на ал. 2 може да се предлага или само на пазара в страната и/или на пазара на ЕС.
(4) Зеленчуковият размножителен и посадъчен материал от видовете съгласно приложение № 1, които не са включени в приложение № 1 на Наредба № 43 от 2003 г. за производство и търговия на семена от зеленчукови култури, може да се произвежда от сортове или хибриди на тези видове, ако те са вписани в официалната сортова листа на Република България, и да се търгува само на територията на страната ни, а когато сортът е вписан поне в една страна - членка на ЕС, тогава може да се търгува и на територията на ЕС."
§ 3. В чл. 5 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Производството на зеленчуков посадъчен материал се извършва от лица, получили разрешение по условията на чл. 28, ал. 2 ЗППМ и Наредба № 13 от 2003 г. за реда за издаване на разрешения на производители и заготвители на посевен и посадъчен материал и за регистрация на търговци на посевен и посадъчен материал (ДВ, бр. 81 от 2004 г.), след проверка от ИАСАС за установяване, че същите лица спазват производствените методи и изисквания към помещенията съгласно чл. 48, ал. 1, 3 и 4 ЗППМ, както и изискванията на тази наредба."
2. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Изискванията по ал. 1 не се отнасят за "дребни производители"."
§ 4. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 6 след думите "( ДВ, бр. 82 от 1998 г.)" се добавя "респективно Директива 77/93/ЕС".
2. Създава се ал. 7:
"(7) Зеленчуковият посадъчен материал - луковици от видовете лук шалот и чесън, трябва да е произведен от изходен размножителен материал, който задължително е проверен от Националната служба по растителна защита (НСРЗ) по условията на ал. 4 и за който е установено, че е чист от вредители или симптоми, характеризиращи наличие на такива, в съответствие с приложение № 2."
§ 5. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 се създава изречение второ: "Допуска се зеленчуков посадъчен материал от един вид и сорт (или хибрид), но с различен произход, да се смесва в една партида по време на опаковането, съхраняването, транспортирането или доставянето на пазара, при условие че производителят и/или търговецът описва във фирмения документ по чл. 12, ал. 1 следните данни: състав на партидата и произход на отделните компоненти."
2. Алинея 4 се допълва и изменя така:
"(4) Върху опаковката се поставя етикет на производителя, съдържащ данните, посочени в приложение № 3, който е по образец на производителя. Производителят може да ползва образец на етикет на ИАСАС, утвърден от изпълнителния директор, в случаите на подадена от него заявка за отпечатване на етикети."
3. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Разпоредбите на ал. 3 и 4 не се прилагат за "дребни производители"."
§ 6. В чл. 12 се създава ал. 3:
"(3) Производителите по ал. 1 посочват във фирмения документ номера на фитосанитарния (растителния) паспорт за видовете, за които се издава такъв, по условията на Наредба № 1 от 1998 г. за фитосанитарен контрол (обн., ДВ, бр. 82 от 1998 г.; изм., бр. 91 от 1999 г., бр. 8 от 2002 г., бр. 28 от 2003 г. и бр. 7 от 2006 г.) в съответствие с Директива 92/105/ЕС, определяща степента на стандартизация на растителни паспорти, използвани при движението на определени растения, растителни или други продукти в рамките на Общността, и уточняваща в детайли процедурите, свързани с издаването на такива растителни паспорти, както и условията и подробните процедури за тяхната подмяна."
§ 7. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. Сегашната разпоредба става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) При извършване на проверки по ал. 1 упълномощено от изпълнителния директор на ИАСАС лице може да вземе проби за грунтов контрол с цел проверка на автентичността и сортовата чистота на зеленчуковия посадъчен материал."
§ 8. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
1. Сегашната разпоредба става ал. 1.
2. Създават се ал. 2, 3 и 4:
"(2) Зеленчуковият посадъчен материал (размножителен или за производство на зеленчуци), предназначен за износ в трети страни, може да не съответства на изискванията на тази наредба, с изключение на изискванията за сортова автентичност и чистота съгласно чл. 9 и здравно състояние съгласно приложение № 2 на тази наредба и на Наредба № 1 от 1998 г. за фитосанитарен контрол, респективно Директива 77/93/ЕС.
(3) Зеленчуковият посадъчен материал трябва да се съхранява така, че да бъде изолиран от източници на зараза, с цел гарантиране на здравното му състояние по ал. 2.
(4) Изискванията към зеленчуковия посадъчен материал, предназначен за износ за трети страни, включително неговата автентичност, здравно състояние и условията за съхранение по ал. 3, могат да бъдат определени с актове на ЕК, издадени съгласно законодателството на ЕС."
§ 9. Създава се чл. 15а:
"Чл. 15а. (1) В страната може да се внася зеленчуков посадъчен материал - размножителен или за производство на зеленчуци, от трети страни по условията на чл. 13 , 14, 57 и 58 ЗППМ и ако посадъчният материал е еквивалентен на произвеждания в страната по отношение изискванията за автентичност и сортовата чистота, качество, здравно състояние, опаковка, маркировка, съгласно тази наредба и изискванията на Наредба № 1 от 1998 г. за фитосанитарен контрол, респективно Директива 77/93/ЕС.
(2) Вносът на посадъчен материал по ал. 1 при условия, различни от посочените, се извършва с актове на ЕК, издадени съгласно законодателството на ЕС."
§ 10. В чл. 16 ал. 6 се изменя така:
"(6) Разпоредбите по ал. 2, 3 и 4 не се прилагат за "дребни производители"."
§ 11. Създава се раздел III:
"Раздел III
Контрол на произвеждания и търгуван зеленчуков посадъчен материал
Чл. 17. (1) Контролът на произвеждания и търгуван зеленчуков посадъчен материал се извършва от ИАСАС и НСРЗ чрез проверки съгласно чл. 13 на тази наредба и чл. 48, ал. 5 и 6 и чл. 63 - 65 ЗППМ.
(2) Органите по ал. 1 извършват проверки на регистрираните производители най-малко един път в годината, както и случайни проверки по време на търговията на зеленчуков посадъчен материал за установяване съответствието на посадъчния материал с нормативните изисквания.
(3) Когато се установи, че производителят и/или търговецът не гарантира съответствие на произвеждания и/или търгуван от него зеленчуков посадъчен материал с изискванията и условията на тази наредба и тези несъответствия не могат да се отстранят, материалът се спира от търговия в страната или на пазара на ЕС.
(4) Когато при повторна проверка от ИАСАС и/или НСРЗ се установи, че производителят и/или търговецът по ал. 3 е създал условия следващото производство да е в съответствие с изискванията на тази наредба, зеленчуковият посадъчен материал може да се търгува.
Чл. 18. (1) ЕК има право да организира контролни проверки на място в страните - членки на ЕС, с цел да се гарантира навсякъде еднакво прилагане от производителите и/или търговците на изискванията на Директива 92/33/ЕС, респективно на тази наредба.
(2) Проверките по ал. 1 се провеждат със съдействието на ИАСАС и НСРЗ, които трябва да подпомагат изцяло и където е необходимо, експертите на ЕК при изпълнението на техните задължения. Проверките се извършват в съответствие с актове на ЕК, приети съгласно законодателството на ЕС.
(3) Когато в резултат на проверките се установи, че зеленчуковият посадъчен материал, произвеждан и търгуван на територията на страната или търгуван на територията на други страни членки, се отклонява от изискванията, в т.ч. за здравно състояние, с актове на ЕК, издадени съгласно законодателството на ЕС, се спира предлагането на пазара на такъв материал, за което министърът на земеделието и горите издава заповед, валидна за територията на страната.
(4) Когато при повторна проверка от ЕК се установи, че производителят и/или търговецът е създал условия следващото производство да е в съответствие с изискванията на тази наредба, зеленчуковият посадъчен материал може да се търгува.
Чл. 19. (1) ЕК има право да организира опити чрез взети проби от зеленчуков посадъчен материал по време на производството или търговията в страната или в страни - членки на ЕС, включително за постконтролни тестове, за установяване съответствието му с изискванията на Директива 92/33/ЕС, респективно на тази наредба и Наредба № 1 от 1998 г. за фитосанитарен контрол, с цел хармонизиране и усъвършенстване на процедурите и методите за изпитване и контрол на зеленчуков посадъчен материал. ИАСАС и НСРЗ могат да участват в организираните от ЕК опити.
(2) Опитите, които ЕК организира, могат да бъдат приложени и за:
1. зеленчуков посадъчен материал, произведен и в трети страни;
2. биологично произведен зеленчуков посадъчен материал;
3. зеленчуков посадъчен материал, използван във връзка с опазването на околната среда и като генетичен ресурс за райони, подложени на генетична ерозия.
(3) Опитите и постконтролните тестове се провеждат по условията на актове на ЕК , издадени съгласно законодателството на ЕС.
Чл. 20. В случаи на временни затруднения, свързани със снабдяването със зеленчуков посадъчен материал - размножителен или за производство на зеленчуци, на пазара може да се предлага зеленчуков посадъчен материал с отклонения от нормативните изисквания, с изключение на изискванията за здравно състояние съгласно тази наредба и Наредба № 1 от 1998 г. за фитосанитарен контрол, респективно Директива 77/93/ЕС, в съответствие с акт на ЕК, издаден съгласно законодателството на ЕС."
§ 12. Създава се глава четвърта:
"Глава четвърта
СПЕЦИФИЧНИ МЕРКИ ПРИ ПРОИЗВОДСТВОТО И ТЪРГОВИЯТА НА ЗЕЛЕНЧУКОВ ПОСАДЪЧЕН МАТЕРИАЛ И КОНТРОЛ
Чл. 21. Производителите и/или търговците на зеленчуков посадъчен материал извършват дейностите си по условията на ЗППМ и тази наредба.
Чл. 22. Производителите на зеленчуков посадъчен материал са длъжни да прилагат следните мерки в своята дейност:
1. да притежават пълна документация за цялостната си дейност, в т. ч. дневника по чл. 8;
2. производителят или наето от него лице по трудов договор да е с необходимата квалификация за производството на зеленчуков посадъчен материал, провеждането на необходимите растителнозащитни мероприятия и визуалното определяне здравното състояние на посевите;
3. да извършват прегледи на посевите в съответните фази от развитието на културата за установяване сортова автентичност и чистота, както и за установяване отсъствие или наличие на вредители съгласно чл. 7;
4. да осигуряват достъп и да бъдат на разположение на длъжностните лица от ИАСАС и/или НСРЗ в случаите на контрол на посевите, вземане на проби и проверка на документацията, както и за установяване на контакти и сътрудничество с ИАСАС и НСРЗ.
Чл. 23. (1) Производителите на зеленчуков посадъчен материал определят критичните точки в производствения процес по установени от тях методи.
(2) Критичните точки по ал. 1 са най-малко следните:
1. качество на изходния размножителен материал, използван за производство;
2. сеитба/ засаждане, поникване и развитие на посевите;
3. агротехнически мероприятия и план за провеждането им;
4. наблюдение на посевите за установяване на сортовата чистота и здравното състояние съгласно приложение № 2 и при спазване изискванията на Наредба № 1 от 1998 г. за фитосанитарен контрол, респективно Директива 77/93/ЕС;
5. операции при размножаването;
6. растителнозащитни мероприятия;
7. вземането на проби за установяването на здравното състояние в лаборатории на НСРЗ или лаборатория по чл. 8 ЗППМ - в случаите, когато това се налага;
8. прибиране на реколтата;
9. опаковане и етикетиране на зеленчуковия посадъчен материал;
10. хигиена в производствените обекти;
11. складиране и съхранение;
12. транспортиране;
13. административни дейности.
Чл. 24. (1) Производителите на зеленчуков посадъчен материал водят документация за:
1.производството на зеленчуков посадъчен материал, както и за други производства, ако има такива;
2. произведеното количество посадъчен материал;
3. закупуването и/или наемането на складове или помещения за отглеждане и/или съхранение на посадъчния материал;
4. растителнозащитните мероприятия - брой на химическите третирания; за кои болести и неприятели са проведени; наименование на химическите препарати, които са използвани;
5. търговията и/или предоставянето на други лица.
(2) Документацията, с изключение на дневника по чл. 8, ал. 2, се съхранява за срок една година от датата на последното вписване.
Чл. 25. (1) Контролът за изпълнение на критичните точки и водената документация от производителите се извършва от ИАСАС и НСРЗ в съответствие с действащите нормативни актове и прилагани методики, които гарантират обективност на проверките.
(2) Контролът по ал. 1 се осъществява с цел установяване адекватността и надеждността на прилаганите от тях методи при изпълнение на критичните точки, както и компетентността на производителя да определя критичните точки.
(3) НСРЗ и/или ИАСАС извършват контрол и за установяване:
1. дали пробите са взети в подходящи етапи от производството на зеленчуковия посадъчен материал за установяване здравното му състояние;
2. че пробите са взети по коректен технически начин, съгласно утвърдените от министъра на земеделието и горите методики на НСРЗ и/или ИАСАС, за целите на извършване на различни анализи;
3. че лицата, които вземат проби, са квалифицирани;
4. че анализирането на пробите за здравно състояние на зеленчуковия посадъчен материал се извършва в лаборатория на НСРЗ или лаборатория по чл. 8 ЗППМ.
(4) Контролът по ал. 3 може да се извърши по време на вземането на проби от производителя, както и по време на извършване на анализите в лабораториите по чл. 8 ЗППМ."
§ 13. В допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Наименованието "Допълнителна разпоредба" става "Допълнителни разпоредби".
2. В § 1 се правят следните изменения и допълнения:
а) точка 5 се изменя така:
"5. "Критични точки" - основни етапи в производствения процес, определени и прилагани от производителя с цел производство и търговия на зеленчуков посадъчен материал, съответстващ на изискванията на тази наредба.";
б) създават се т. 6 и 7:
"6. "Дребен производител" - лице, което произвежда и заготвя зеленчуков посадъчен материал за търговия само на крайни потребители.
7. "Грунтов контрол" на зеленчуков размножителен и зеленчуков посадъчен материал - основен метод за проверка чрез полско парцелно изпитване на зеленчуков размножителен и зеленчуков посадъчен материал с цел определяне на неговата сортова автентичност и сортова чистота."
3. Създава се § 1а:
"§ 1а. С тази наредба се въвеждат Директива на Съвета 92/33/ЕС от 28 април 1992 г. за търговия на зеленчуков размножителен и посадъчен материал, различен от семена; Директива на Комисията 93/61/ЕС от 2 юли 1993 г., определяща условията, на които трябва да отговаря зеленчуковият размножителен и посадъчен материал, различен от семена, във връзка с Директива на Съвета 92/33/ЕС; и Директива на Комисията 93/62/ЕС от 5 юли 1993 г., определяща мерки относно надзора и мониторинга на доставчиците и предприятията, във връзка с Директива на Съвета 92/33/ЕС за търговия на зеленчуков размножителен и посадъчен материал, различен от семена."
§ 14. Приложение № 3 към чл. 11, ал. 4 се изменя така:
"Приложение № 3 към чл. 11, ал. 4
ЕТИКЕТ
Информация, която се поставя на етикета на производителя на зеленчуков посадъчен материал
1. "ЕС качество".
2. Държава/институция - Република България, Министерство на земеделието и горите.
3. Контролен/сертифициращ орган, адрес - ИАСАС, София, бул. Цариградско шосе 125.
4. Национална служба за растителна защита, адрес.
5. Име на производителя/заготвителя, който опакова и етикетира зеленчуков посадъчен материал, и неговият регистрационен номер.
6. Регистрационен номер на производителя - по официалния регистър за фитосанитарен контрол.
7. Номер на партидата на изходния материал, от който е произведен зеленчуковият посадъчен материал.
8. Номер на партидата зеленчуков посадъчен материал, определен от производителя.
9. Ботаническо име и наименование на вида, изписано с латински букви и на кирилица.
10. Сорт, изписан с латински букви и на кирилица.
11. Вид посадъчен материал - разсад, луковици, коренища, вкоренени подложки, растения за калеми.
12. Количество - в брой или нетно тегло на опаковката.
13. Дата на издаване на фирмения документ на производителя.
14. Фитосанитарен (растителен) паспорт № за видовете, за които се издава.
15. В случаи на внос от трети страни - името на страната и ако материалът се придружава с фитосанитарен паспорт, неговият номер."
Заключителни разпоредби
§ 15. Наредбата влиза в сила от 1 януари 2007 г.