Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 37 от 5.V

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПОЩЕНСКИТЕ УСЛУГИ (ДВ, БР. 64 ОТ 2000 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПОЩЕНСКИТЕ УСЛУГИ (ДВ, БР. 64 ОТ 2000 Г.)

В сила от 05.05.2006 г.

Обн. ДВ. бр.37 от 5 Май 2006г.

§ 1. В чл. 2 се правят следните допълнения:

1. В т. 3 след думата "свободен" се добавя "пощенски".

2. Създава се т. 5:

"5. гарантиране сигурността на пощенските пратки."


§ 2. В чл. 3 т. 2 се изменя така:

"2. приемане на съобщения, подадени във физическа или електронна форма от подателя, предаването им чрез далекосъобщителни средства и доставяне на тези съобщения на получателя като пощенски пратки;".


§ 3. Член 7 се изменя така:

"Чл. 7. Пощенски оператори са лица, които извършват пощенски услуги въз основа на индивидуална лицензия или регистрация и са регистрирани по законодателството на:

1. Република България;

2. (*) държава - членка на Европейския съюз."


§ 4. В чл. 8, т. 1 и 2 думата "доставката" се заменя с "доставянето".


§ 5. В глава втора след наименованието "Управление и регулиране на пощенските услуги" се създава раздел I "Управление на пощенските услуги".


§ 6. Член 9 се изменя така:

"Чл. 9. Председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения провежда държавното управление на пощенските услуги въз основа на този закон и на секторната пощенска политика."


§ 7. Член 10 се изменя така:

"Чл. 10. Председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения изготвя и представя за приемане от Министерския съвет проект на секторна пощенска политика за насоките на развитие на пощенските услуги, на пощенския пазар и на пощенската инфраструктура и за задачите, свързани с евроинтеграцията в областта на пощенските услуги. След приемането й секторната пощенска политика се обнародва в "Държавен вестник"."


§ 8. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Специалната куриерска служба е административна структура към министъра на държавната администрация и административната реформа - второстепенен разпоредител с бюджетни кредити, със седалище София и с териториални звена."

2. В ал. 3 накрая се добавя "съгласувано с Държавната комисия по сигурността на информацията".

3. Създават се ал. 4 - 6:

"(4) Личният състав на специалната куриерска служба се състои от:

1. държавни служители;

2. лица, работещи по трудово правоотношение.

(5) За държавните служители по ал. 4, т. 1 се прилагат разпоредбите на част трета от Закона за Министерството на вътрешните работи.

(6) Правата и задълженията на лицата, работещи по трудово правоотношение, се уреждат при условията и по реда на Кодекса на труда."


§ 9. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 1 се изменя така:

"1. изготвя и издава предвидените в закона подзаконови нормативни актове съобразно своята компетентност;".

2. Създава се т. 4:

"4. осъществява дейности, свързани със:

а) развитието на пощенските услуги;

б) анализирането и прогнозирането развитието на пощенския сектор;

в) издаването, пускането и изваждането от употреба на български пощенски марки, пощенски продукти и специални пощенски печати;

г) евроинтеграцията в областта на пощенските услуги."


§ 10. Член 13а се изменя така:

"Чл. 13а. Председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения публикува съобщение в национален ежедневник за изготвените проекти по чл. 10, чл. 14, ал. 2 и чл. 76 и същия ден публикува текста на проектите на страницата на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения в Интернет. В срок не по-кратък от 30 дни от датата на съобщението заинтересованите лица могат да представят писмени становища. Председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения проучва становищата и ги приема или мотивира решението си за неприемането им и го публикува на страницата на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения в Интернет."


§ 11. Член 14 се изменя така:

"Чл. 14. (1) Пощенските оператори съдействат на компетентните държавни органи за обезпечаване сигурността на пощенските пратки. Пощенските оператори на универсална пощенска услуга или на част от нея изграждат структура по сигурността, която е неразделна част от основната им организационна форма.

(2) Изискванията за пощенската сигурност се определят в наредба на председателя на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения съгласувано с министъра на вътрешните работи."


§ 12. След чл. 14 се създава раздел II "Регулиране на пощенските услуги".


§ 13. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в текста преди т. 1 след думата "услуги" се добавя "в съответствие с този закон";

б) в т. 1 думата "страната" се заменя с "цялата страна";

в) точка 4 се изменя така:

"4. издава, изменя, допълва, спира, прекратява и отнема индивидуални лицензии за извършване на универсалната пощенска услуга или на част от нея;"

г) в т. 5 накрая се добавя "заличава регистрация за извършване на неуниверсални пощенски услуги";

д) точки 7 - 10 се изменят така:

"7. определя мерки за опазване тайната на кореспонденцията и осъществява контрол по тяхното изпълнение;

8. определя нормативи за качеството на универсалната пощенска услуга и ефикасността на обслужване, които се отнасят до срока за изпълнение на услугата, редовността на събиране и доставяне на пощенските пратки и осигуряване надеждността на услугата; нормативите се обнародват в "Държавен вестник";

9. приема система за образуване на пощенските кодове на мрежите на операторите на универсална пощенска услуга; системата се обнародва в "Държавен вестник";

10. изисква от пощенските оператори информация, необходима за изпълнение на регулаторните функции, като гарантира опазването й, ако тя е търговска тайна на оператора;"

е) точка 12 се изменя така:

"12. разработва съгласувано с Комисията за защита на конкуренцията проект на методика за доказване на дефицита от изпълнение на универсалната пощенска услуга при икономически неизгодни условия; методиката се приема от Министерския съвет по предложение на Комисията за регулиране на съобщенията;"

ж) създават се т. 16 - 22:

"16. съгласува представените от операторите на универсална пощенска услуга или на част от нея системи за разпределение на разходите по видове услуги; определя процедура за реда и сроковете за съгласуването им;

17. одобрява доказания дефицит от изпълнение на универсалната пощенска услуга при икономически неизгодни условия за следващата календарна година съобразно методиката по т. 12;

18. изготвя и предоставя на Министерството на финансите експертно становище относно ефективността от изразходваните средства по отчет за компенсиране на дефицита от изпълнението на универсалната пощенска услуга при икономически неизгодни условия;

19. дава становище по спорове между потребители и пощенски оператори по предявени рекламации във връзка с предоставянето на универсалната пощенска услуга;

20. съгласува предоставените от операторите на пощенски услуги общи условия на договора с потребителите;

21. (В сила от 01.01.2007 г.) разработва съгласувано с Комисията за защита на конкуренцията проект на наредба за общи правила за взаимен достъп до мрежите на пощенските оператори на универсална пощенска услуга или на част от нея; наредбата се приема от Министерския съвет по предложение на Комисията за регулиране на съобщенията;

22. предоставя при поискване от председателя на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения информация, необходима за осъществяване на управлението на пощенските услуги."

2. В ал. 2 след думата "Комисията" се добавя "за регулиране на съобщенията".

3. Алинеи 3 и 4 се отменят.


§ 14. Създава се чл. 15а:

"Чл. 15а. (1) Комисията за регулиране на съобщенията контролира спазването на:

1. нормативните актове в областта на пощенските услуги;

2. изискванията за предоставяне на универсалната пощенска услуга съгласно този закон;

3. установения държавен монопол върху резервиран сектор от универсалната пощенска услуга съгласно този закон;

4. условията по изпълнение на издадените индивидуални лицензии и удостоверения за регистрация;

5. нормативите за качеството на универсалната пощенска услуга и ефикасността на обслужване;

6. нормативите за определяне гъстотата на местата за достъп до пощенските мрежи, предназначени за предоставяне на универсалната пощенска услуга;

7. изискванията за опазване тайната на кореспонденцията.

(2) Комисията за регулиране на съобщенията организира и извършва годишно отчитане на равнището на изпълнение на нормативите за качество на универсалната пощенска услуга и ефикасността на обслужване."


§ 15. Създава се чл. 15б:

"Чл. 15б. Комисията за регулиране на съобщенията провежда процедура за обществено обсъждане със заинтересовани лица при изготвяне на проекти на актове, предвидени в този закон, както и по други въпроси от обществена значимост за развитието на пощенските услуги, като публикува текста на проектите на страницата си в Интернет или чрез оповестяване по друг подходящ начин. В срок, определен от Комисията за регулиране на съобщенията, не по-кратък от 30 дни от датата на съобщението, заинтересованите лица могат да представят писмени становища. Комисията за регулиране на съобщенията проучва становищата и ги приема или мотивира неприемането им и публикува мотивите на страницата си в Интернет."


§ 16. В чл. 17 ал. 1 се изменя така:

"(1) Комисията за регулиране на съобщенията ежегодно до края на второто тримесечие на следващата година изготвя и предоставя на Народното събрание, на президента на Република България и на Министерския съвет доклад, който задължително съдържа:

1. анализ на състоянието на универсалната пощенска услуга в съответствие с изискванията на закона;

2. анализ на изпълнението на нормативите за качеството на универсалната пощенска услуга и ефикасността на обслужване, в т. ч. резултатите от годишното отчитане на изпълнението на нормативите съгласно чл. 15а, ал. 2, рекламациите по брой и видове услуги от обхвата на универсалната пощенска услуга;

3. анализ на ефективността от изразходваните средства по отчет за компенсиране на дефицита от изпълнението на универсалната пощенска услуга при икономически неизгодни условия във връзка с чл. 15, ал. 1, т. 18;

4. анализ на пазара на пощенските услуги, перспективи на развитие, състояние на конкуренцията в областта на пощенските услуги;

5. отчет за изпълнението на контролната дейност."


§ 17. В глава трета в наименованието на раздел I след думата "оператори" се добавя "и защита на интересите на потребителите".


§ 18. Член 19 се изменя така:

"Чл. 19. Пощенските оператори извършват пощенски услуги въз основа на:

1. издадена индивидуална лицензия, разрешаваща извършването на универсалната пощенска услуга или на част от нея;

2. издадено удостоверение за регистрация за извършване на неуниверсални пощенски услуги."


§ 19. В чл. 20, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 думата "осигуряват" се заменя с "опазват".

2. Създава се т. 8:

"8. разработят процедури за приемане и обработка на рекламациите и за изплащане на обезщетения, които включват и ред за решаване на спорове с потребителите."


§ 20. Член 21 се изменя така:

"Чл. 21. (1) Пощенските оператори осигуряват равнопоставен достъп на потребителите до пощенските си мрежи за ползване на пощенски услуги и задължително изготвят общи условия на договора с потребителите. Подписване на индивидуални договори с потребителите не е необходимо.

(2) Пощенските оператори включват в общите условия на договора с потребителите: обхват и характеристики на услугите; условия за достъп; изисквания за качество и ефикасност на обслужването; начин на заплащане; условия за приемане и доставяне на пощенски пратки и на пощенски парични преводи; права и задължения на потребителите и на пощенските оператори; забранени предмети и вещества; процедури за рекламации и обезщетения; ред за решаване на спорове и други съществени условия по предоставянето и ползването на пощенските услуги.

(3) Договорът се смята за сключен с приемането на пощенската пратка или пощенския паричен превод от пощенския оператор в местата за достъп и заплащане цената на услугата.

(4) Пощенските оператори на универсална пощенска услуга или на част от нея вземат становище от Комисията за защита на конкуренцията по проекта на общи условия на договора с потребителите, преди да го представят за съгласуване на Комисията за регулиране на съобщенията.

(5) Пощенските оператори представят проекта за общи условия на договорите с потребителите на Комисията за регулиране на съобщенията за съгласуване.

(6) Комисията за регулиране на съобщенията разработва процедура за реда и сроковете за съгласуване по ал. 5.

(7) Пощенските оператори довеждат до знанието на потребителите общите условия на договора, като ги поставят на видни и достъпни места във всички пощенски служби.

(8) Комисията за регулиране на съобщенията изпраща съгласуваните по ал. 5 общи условия на договорите с потребителите за сведение в Комисията по търговия и защита на потребителите."


§ 21. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, изречение първо думата "универсална" се заменя с "универсалната", след думата "услуга" се добавя "или на част от нея", в изречение второ думата "уговарят" се заменя с "договарят" и след думата "условия" се добавя "и ред".

2. В ал. 2 думата "универсална" се заменя с "универсалната" и след думата "услуга" се добавя "или на част от нея".

3. В ал. 3 думите "доставка" и "доставката" се заменят съответно с "доставяне" и "доставянето", а след думите "пратки от" се добавя "пощенски".

4. В ал. 4 думата "доставката" се заменя с "доставянето".

5. В ал. 5, изречение второ след думата "Комисията" се добавя "за регулиране на съобщенията".


§ 22. В чл. 23а се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думата "утвърден" се заменя с "одобрен".

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Пощенските оператори по ал. 1 организират и осъществяват отчитане на дейността си в съответствие с приложимите счетоводни стандарти и прилагане на система за разпределение на разходите както общо за търговското дружество, така и аналитично и поотделно за:

1. универсалната пощенска услуга;

2. неуниверсалните пощенски услуги, в случай че извършват такива;

3. други търговски дейности."


§ 23. Член 24 се изменя така:

"Чл. 24. (1) Основен пощенски оператор е търговското дружество "Български пощи" - ЕАД, което с този закон се задължава да извършва универсалната пощенска услуга чрез пощенската си мрежа на територията на цялата страна, включително при икономически неизгодни условия.

(2) За извършване на услугата по ал. 1 на основния пощенски оператор се издава индивидуална лицензия."


§ 24. В чл. 25, ал. 1 думата "доставка" се заменя с "доставяне".


§ 25. Член 28 се изменя така:

"Чл. 28. Основният пощенски оператор може да членува в международни организации на пощенски оператори. За резултатите от участието си и за поетите ангажименти той информира с доклад председателя на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения."


§ 26. В чл. 29 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думата "утвърден" се заменя с "одобрен".

2. Алинеи 2 и 3 се изменят така:

"(2) Размерът на средствата за компенсиране на доказания дефицит от извършване на универсалната пощенска услуга при икономически неизгодни условия с оглед предоставянето й на достъпни цени на територията на цялата страна се определя със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година.

(3) Основният пощенски оператор организира и осъществява отчитане на дейността си в съответствие с приложимите счетоводни стандарти и прилагане на система за разпределение на разходите както общо за търговското дружество, така и аналитично и поотделно за:

1. универсалната пощенска услуга;

2. неуниверсалните пощенски услуги;

3. други търговски дейности."


§ 27. В чл. 29а се правят следните изменения:

1. В ал. 5 думата "утвърждава" се заменя с "одобрява".

2. В ал. 6 и 8 думата "утвърдения" се заменя с "одобрения".


§ 28. В чл. 30 след думата "оператор" се добавя "за извършване на универсалната пощенска услуга".


§ 29. В чл. 31 след думата "оператор" се добавя "за извършване на универсалната пощенска услуга", думите "за приемане и за доставка на непрепоръчани кореспондентски пратки и печатни произведения след съгласуване с компетентните органи" се заменят със "съгласувано с кметовете на съответните общини".


§ 30. В чл. 32 думата "им" се заменя с "й".


§ 31. В чл. 33 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 т. 2 се изменя така:

"2. в населени места и селищни образувания, намиращи се в труднодостъпни райони; конкретните населени места и селищни образувания се определят от пощенските оператори, извършващи универсална пощенска услуга или част от нея, съгласувано с кметовете на съответните общини и списъкът им се утвърждава от Комисията за регулиране на съобщенията; определят се и работните дни, в които се осигурява предоставянето на универсалната пощенска услуга;".

2. В ал. 2 след думата "услуга" се добавя "или на част от нея".


§ 32. В чл. 34 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в т. 1 думата "доставка" се заменя с "доставяне";

б) (В сила от 01.01.2007 г.) в т. 2 думата "доставка" се заменя с "доставяне", а числото "10" се заменя с "20".

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) Пощенските пратки по ал. 1, т. 1 могат да бъдат пратки с предимство и пратки без предимство."

3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.

4. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея преди думата "могат" се добавя "и ал. 2".


§ 33. В чл. 35 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "и 2" се добавя "и ал. 2".

2. В ал. 2 думата "универсална" се заменя с "универсалната" и след думата "услуга" се добавя "или на част от нея".


§ 34. (В сила от 01.01.2007 г.) В чл. 36 ал. 1 и 2 се изменят така:

"(1) Пощенските пратки, пощенските колети и пощенските парични преводи по чл. 34 се доставят: в пощенските кутии на получателите, поставени на адреса на получаване; в пощенските служби; в други звена от пощенската мрежа; в места или съоръжения, договорени между пощенските оператори и потребителите.

(2) Условията за доставянето на пощенските пратки, пощенските колети и пощенските парични преводи по ал. 1 се определят с общи правила, изготвени от Комисията за регулиране на съобщенията съгласувано с Държавната агенция за информационни технологии и съобщения."


§ 35. В чл. 37 думата "доставка на" се заменя с "доставяне на вътрешни и международни" и след думата "извън" се добавя "обхвата на".


§ 36. В чл. 38 т. 1 се отменя.


§ 37. В чл. 42 след думите "Издаването на" се добавя "индивидуални".


§ 38. В чл. 43 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 преди думата "универсалната" се добавя "извършване на" и след думата "услуга" се добавя "или на част от нея".

2. В ал. 2:

а) (*) създава се т. 1а:

"1а. документ, удостоверяващ регистрация на заявителя по законодателството на държава - членка на Европейския съюз";

б) точка 4 се отменя;

в) точка 6 се изменя така:

"6. описание на технологичния процес и план-схема за разположението на местата за достъп до пощенската мрежа на територията на цялата страна, отговарящи по брой и гъстота на нуждите на потребителите."


§ 39. В чл. 44, ал. 3 след думата "Комисията" се добавя "по ал. 1".


§ 40. В чл. 45 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "и проверява верността на декларацията по чл. 43, ал. 2, т. 4" се заличават.

2. В ал. 3 след думите "писмо с" се добавя "известие за доставяне", а думите "обратна разписка" се поставят в скоби.

3. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Комисията по чл. 44, ал. 1 не разглежда заявлението и в случаите, когато е установила, че на лицето е била отнета индивидуална лицензия, издадена по реда на този закон, и срокът, в който няма право да кандидатства за нова лицензия за същия вид дейност, не е изтекъл. Заявителят се уведомява с писмо с известие за доставяне (обратна разписка)."


§ 41. В чл. 46 думата "схемата" се заменя с "план-схемата" и след думите "издаването на" се добавя "индивидуална".


§ 42. В чл. 47 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "да издаде" се добавя "индивидуална" и след думата "услуга" се добавя "или на част от нея".

2. В ал. 2:

а) в текста преди т. 1 след думите "да издаде" се добавя "индивидуална" и след думите "когато комисията" се добавя "по чл. 44, ал. 1";

б) в т. 2 след думата "услуга" се добавя "или на част от нея";

в) в т. 3 думата "схема" се заменя с "план-схема".

3. В ал. 3 след думите "да издаде" се добавя "индивидуална".


§ 43. Създава се чл. 47а:

"Чл. 47а. (1) При промяна в данните по чл. 43, ал. 1, т. 1 пощенският оператор в 10-дневен срок уведомява с писмо с известие за доставяне (обратна разписка) Комисията за регулиране на съобщенията.

(2) Комисията за регулиране на съобщенията в 14-дневен срок от получаване на уведомлението по ал. 1 отразява промяната, като изменя индивидуалната лицензия на пощенския оператор."


§ 44. В чл. 48, ал. 3 в изречение първо след думите "издадената му" се добавя "индивидуална" и в изречение второ думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия".


§ 45. Създава се чл. 48а:

"Чл. 48а. (1) Прехвърляне на дялове или акции от капитала или приемане на нови съдружници в търговски дружества - лицензирани оператори на универсална пощенска услуга, може да се извърши не по-рано от 14 дни след предварително писмено уведомление на Комисията за регулиране на съобщенията, когато чрез прехвърлянето на дяловете или акциите или приемането на нови съдружници не се променя контролът върху управлението на дружеството.

(2) Прехвърляне на дялове или акции от капитала или приемане на нови съдружници в търговски дружества - лицензирани оператори на универсална пощенска услуга, с което се променя контролът върху управлението на дружеството, може да се осъществи след разрешение на Комисията за регулиране на съобщенията.

(3) Лицензираните оператори на универсална пощенска услуга - еднолични търговци, могат да прехвърлят предприятията си на трети лица след разрешение на Комисията за регулиране на съобщенията.

(4) Към исканията за разрешение по ал. 2 и 3 се прилагат данните и документите по чл. 43, ал. 1 и 2 за третите лица. В случай на непълнота комисията връща искането с указания за допълването му.

(5) Комисията за регулиране на съобщенията може да откаже разрешение по ал. 2 или 3, когато за третите лица са налице следните обстоятелства:

1. по чл. 47, ал. 2;

2. не отговарят на изискванията на действащото законодателство;

3. искането за разрешение не е направено в срока по чл. 48, ал. 1.

(6) Когато акции по ал. 2 са придобити без предварително разрешение при публично предлагане на фондовата борса или на друг регулиран пазар на ценни книжа, приобретателят не може да упражнява правото си на глас по тези акции до получаване на писмено разрешение от Комисията за регулиране на съобщенията."


§ 46. В чл. 49 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия", след думите "писмо с" се добавя "известие за доставяне", а думите "обратна разписка" се поставят в скоби.

2. В ал. 2, изречение първо думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия" и думите "чл. 45, ал. 4 и" се заличават.


§ 47. В чл. 50 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думата "издадените" се добавя "индивидуални".

2. В ал. 2, т. 2 думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия".


§ 48. В чл. 51 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея след думата "отнетите" се добавя "индивидуални".

2. Създава се ал. 2:

"(2) Комисията за регулиране на съобщенията осигурява публичност на правата и задълженията на пощенските оператори по издадените индивидуални лицензии, като ги публикува на страницата си в Интернет, с изключение на изискванията по чл. 12 и на схемата за разположение на местата за достъп до пощенската мрежа."


§ 49. В чл. 52 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "лицензия за" се добавя "извършване на" и след думата "услуга" се добавя "или на част от нея".

2. В ал. 2, т. 2 след думата "издадената" се добавя "индивидуална".

3. В ал. 3 думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия".

4. В ал. 4 след думата "нова" се добавя "индивидуална".


§ 50. В чл. 53 се правят следните изменения и допълнения:

1. В текста преди т. 1 след думите "лицензия за" се добавя "извършване на" и след думата "услуга" се добавя "или на част от нея".

2. В т. 1 думата "части" се заменя с "част".

3. В т. 2 накрая се добавя "и условията за доставяне на пощенските пратки, пощенските колети и пощенските парични преводи по чл. 36".

4. В т. 7 думите "информация на" се заменят със "съгласуване от".

5. Точка 8 се изменя така:

"8. предоставяне по подходящ начин на информация на потребителите относно работното време, техническите изисквания за пощенските пратки, забранените предмети и вещества за поставяне в пратките и цените на пощенските услуги".

6. В т. 9 и 10 думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия".

7. В т. 11 думата "случаи" се заменя със "случай".

8. В т. 12 след думата "услуга" се добавя "или на част от нея".

9. Точка 13 се изменя така:

"13. задължително водене на аналитична счетоводна отчетност за универсалната пощенска услуга, за неуниверсалните пощенски услуги и за другите търговски дейности и конкретизиране на начина за доказване на дефицита от извършване на универсалната пощенска услуга или на част от нея при икономически неизгодни условия;".

10. В т. 15 след думата "допълнения" се добавя "прехвърляния" и думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия".

11. В т. 16 и 17 думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия".

12. Точка 19 се изменя така:

"19. начална дата за извършване на универсалната пощенска услуга или на част от нея; етапите на изграждане и ползване на местата за достъп до пощенската мрежа съгласно приложената план-схема."


§ 51. В чл. 54 се правят следните изменения и допълнения:

1. В текста преди т. 1 думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия".

2. В т. 1 думата "отделна" се заменя с "аналитична" и думите "услуги и" се заменят с "търговски".

3. В т. 2 думите "определяне на" се заличават и думите "пощенски услуги" се заменят с "универсалната пощенска услуга".

4. Точка 3 се отменя.

5. В т. 5 след думата "цената на" се добавя "пощенски".

6. В т. 7 думите "осигуряване на" се заличават и след думата "марки" се добавя "и пощенски продукти".


§ 52. В чл. 55 се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) в текста преди т. 1 думата "лицензиите" се заменя с "индивидуалните лицензии";

б) в т. 2 думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия".

2. В ал. 2:

а) в текста преди т. 1 думата "лицензиите" се заменя с "индивидуалните лицензии";

б) в т. 1 думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия";

в) в т. 2 думите "ликвидация или" се заличават.


§ 53. В чл. 56 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "изменение и" се заменят с "изменение или" и навсякъде думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия".

2. В ал. 2 навсякъде думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия".


§ 54. В чл. 57 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в текста преди т. 1 думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия";

б) точка 1 се изменя така:

"1. системно нарушаване на този закон, на актовете по прилагането му или на условията на лицензията; финансова или техническа невъзможност на лицензирания да извършва дейността си;".

2. Създава се нова ал. 2:

"(2) Отнемането на индивидуалната лицензия по ал. 1 се извършва, ако след отправяне на писмено предизвестие със срок не по-кратък от един месец пощенският оператор не отстрани или не преустанови нарушението."

3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и се изменя така:

"(3) С решението за отнемане се определя срок, в който лицето не може да кандидатства за издаване на нова индивидуална лицензия за извършване на универсална пощенска услуга или на част от нея и/или да му бъде прехвърлена индивидуална лицензия, както и да придобива дялове или акции от капитала на търговско дружество - лицензиран пощенски оператор, за дейността, за която му е била отнета индивидуалната лицензия. Този срок не може да бъде по-кратък от две години."


§ 55. В чл. 59 се правят следните изменения и допълнения:

1. (*) В ал. 2 се създава т. 1а:

"1а. документ, удостоверяващ регистрация на заявителя по законодателството на държава - членка на Европейския съюз;".

2. В ал. 12 думата "специален" се заличава.


§ 56. В чл. 60 се правят следните изменения и допълнения:

1. Думите "Лицата, които извършват" се заменят с "Пощенските оператори, регистрирани за извършване на".

2. В т. 1 и 2 думата "пратките" се заменя с "пощенските пратки".

3. В т. 3 думата "мрежата" се заменя с "пощенската мрежа".

4. В т. 5 след думата "извършване на" се добавя "пощенски".

5. В т. 7 предлогът "да" се заличава.

6. Създава се т. 8:

"8. не извършват услуги от обхвата на универсалната пощенска услуга."


§ 57. В чл. 61, ал. 1 се създава т. 6:

"6. при неизпълнение на задължението по чл. 60, т. 8."


§ 58. Създава се чл. 61а:

"Чл. 61а. (1) Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията след решение на комисията издава заповеди, с които спира до отстраняване на нарушенията предоставянето на пощенски услуги, осъществявани в нарушение на закона, подзаконовите актове, лицензионните условия или изискванията за регистрираната дейност.

(2) Заповедите по ал. 1 подлежат на обжалване пред Върховния административен съд."


§ 59. В чл. 62 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думата "лицензиите" се заменя с "индивидуалните лицензии".

2. В ал. 2:

а) в т. 1 след думите "лицензия за" се добавя "извършване на" и след думата "услуга" се добавя "или на част от нея";

б) в т. 2 думата "лицензиите" се заменя с "индивидуалните лицензии", думата "брутни" се заменя с "нетни" и думите "(без ДДС)" се заличават;

в) създава се т. 3:

"3. за изменение, допълнение или прехвърляне на индивидуалната лицензия по чл. 47а, ал. 2, чл. 48, ал. 3 и чл. 56, ал. 1."


§ 60. В чл. 64 ал. 2 се изменя така:

"(2) Средствата по ал. 1, които постъпват в бюджета на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, се разходват за осъществяване правомощията й по чл. 15, т. 4 от Закона за далекосъобщенията."


§ 61. В чл. 65 се правят следните изменения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Цените на пощенските услуги се определят от пощенските оператори съобразно търсенето и предлагането, с изключение на цените на услугите, включени в универсалната пощенска услуга.

(2) Цените на пощенските услуги, включени в универсалната пощенска услуга, се образуват от пощенските оператори при спазване изискванията на наредбата по чл. 66, ал. 1 и на методиката по чл. 15, ал. 1, т. 14."

2. В ал. 4 числото "30" се заменя с "10".

3. Алинея 5 се изменя така:

"(5) Комисията за регулиране на съобщенията задължава пощенските оператори на универсална пощенска услуга или на част от нея да преработят цените по ал. 2, в случай че при тяхното образуване не са спазени изискванията на наредбата по чл. 66, ал. 1 и на методиката по чл. 15, ал. 1, т. 14."


§ 62. В чл. 66 се правят следните изменения:

1. (В сила от 11.06.2006 г.) Алинея 1 се изменя така:

"(1) Цените на услугите, включени в универсалната пощенска услуга, се образуват и прилагат съгласно правила, определени в наредба на Министерския съвет. Проектът на наредбата се разработва от Комисията за регулиране на съобщенията."

2. В ал. 2:

а) в текста преди т. 1 думата "осигуряват" се заменя със "се обвързват със";

б) в т. 1 думата "страната" се заменя с "цялата страна".

3. В ал. 3 след думите "универсална пощенска услуга" се добавя "или на част от нея" и думата "определени" се заменя с "образувани".


§ 63. Член 68 се изменя така:

"Чл. 68. Пощенските оператори обявяват цените на извършваните от тях пощенски услуги на достъпно за потребителите място."


§ 64. В чл. 69 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думата "Цената" се заменя с "Цените" и думата "предплаща" се заменя с "предплащат".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Пощенските услуги могат да се заплащат и в определени срокове по договаряне с пощенския оператор."


§ 65. В чл. 70, ал. 1 след думата "знак" се добавя "и като доказателство".


§ 66. Член 71 се изменя така:

"Чл. 71. Председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения издава и пуска в употреба пощенски марки и пощенски продукти въз основа на годишен тематичен план за издаване на пощенски марки, пощенски продукти и специални пощенски печати."


§ 67. В чл. 72 след думата "марки" се добавя "и пощенски продукти".


§ 68. В чл. 73, изречение второ думата "удостоверява" се заменя с "е доказателство за".


§ 69. В чл. 75, ал. 1 думите "2 централни всекидневника" се заменят със "страницата на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения в Интернет и в пощенските служби на основния пощенски оператор".


§ 70. В чл. 76 думите "след съгласуване" се заменят със "съгласувано".


§ 71. В чл. 77 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Пощенските оператори могат да използват като знак и като доказателство за заплащане на цената на пощенските услуги отпечатъци от автомати, таксувачни машини, печатни преси и други съоръжения за отпечатване или щемпеловане, които задължително съдържат информация, идентифицираща съответния пощенски оператор."

2. В ал. 2 след думите "изплащане на" се добавя "пощенски".

3. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Всички типове отпечатъци на пощенските оператори на универсална пощенска услуга или на част от нея се одобряват и регистрират в специален регистър от Комисията за регулиране на съобщенията преди въвеждането им в употреба. При изваждане от употреба на всеки тип отпечатък пощенските оператори уведомяват за заличаване на регистрацията му."


§ 72. В чл. 80, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В текста преди т. 1 след думата "оператор" се добавя "по приемане, пренасяне и доставяне на".

2. В т. 3 преди думата "пратки" се добавя "пощенски".


§ 73. В чл. 82 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в т. 2 след думата "пратки" се поставя запетая и се добавя "освен в случаите по чл. 93";

б) в т. 3 след думата "отворени" се добавя "пощенски";

в) в т. 4 след думата "предават" се добавя "пощенски" и накрая се поставя запетая и се добавя "освен в случаите по чл. 93";

г) точка 6 се изменя така:

"6. предоставят информация за пощенския трафик между отделни лица."

2. Алинея 2 се отменя.


§ 74. В чл. 84 думите "запис" и "записа" се заменят съответно с "паричен превод" и "паричния превод".


§ 75. В чл. 85 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Пощенските оператори на универсална пощенска услуга или на част от нея дължат обезщетение на потребителите в случаите на:

1. загубени, ограбени или повредени, изцяло или частично, вътрешни и международни пощенски колети, препоръчани пощенски пратки, както и пощенски пратки с обявена стойност и с наложен платеж;

2. върнати пощенски колети, когато липсват мотиви за недоставянето им;

3. неспазване на изискванията за качество на услугата, определени с нормативите по чл. 15, ал. 1, т. 8;

4. неизплатени или неправилно изплатени суми по вътрешни и международни пощенски парични преводи."

2. Алинея 2 се отменя.

3. Създава се нова ал. 4:

"(4) Конкретните размери на обезщетенията по ал. 1 се включват в общите условия на договорите с потребителите."

4. Досегашната ал. 4 става ал. 5.


§ 76. В чл. 86 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите "право на" се добавя "писмена" и думата "пратката" се заменя с "пощенската пратка".

2. Алинеи 2 и 3 се изменят така:

"(2) Срокът за предявяване на рекламацията е 6 месеца, считано от датата на приемане на пощенските пратки или на пощенските парични преводи.

(3) Пощенските оператори на универсална пощенска услуга или на част от нея проучват рекламацията и в срок един месец - за вътрешните пощенски пратки, и три месеца - за международните пощенски пратки, уведомяват писмено рекламанта за резултата. При уважаване на рекламацията обезщетението се изплаща в едномесечен срок от датата на уведомлението."

3. Създава се нова ал. 4:

"(4) Ако рекламацията е отхвърлена изцяло или частично или е оставена без отговор в срока по ал. 3, рекламантът може да отправи писмено искане пред Комисията за регулиране на съобщенията за становище по спора. Комисията за регулиране на съобщенията се произнася по направеното искане в 30-дневен срок от постъпването му и уведомява писмено страните по спора за взетото становище в тридневен срок от датата на решението."

4. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и се изменя така:

"(5) Ако рекламацията е отхвърлена изцяло или частично или е оставена без отговор в срока по ал. 3, рекламантът може да предяви иск пред съда, без да е необходимо да спазва преди това разпоредбата на ал. 4. Иск пред съда за решаване на спора може да се предяви и след прилагане на разпоредбата на ал. 4."


§ 77. В чл. 87 се правят следните изменения и допълнения:

1. В текста преди т. 1 след думата "услуга" се добавя "или на част от нея".

2. В т. 2 след думата "стойност" се добавя "пощенски".

3. В т. 3 след думата "препоръчаните" се добавя "пощенски".

4. В т. 4 навсякъде думата "пратките" се заменя с "пощенските пратки".

5. В т. 5 след думата "за" се добавя "пощенски".

6. В т. 6 думата "пратката" се заменя с "пощенската пратка".

7. Създава се т. 7:

"7. когато подателят на препоръчана пощенска пратка или пощенски паричен превод не е предявил писмена рекламация в срок 6 месеца, считано от деня, следващ деня на подаването им."


§ 78. В чл. 89 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 навсякъде думата "операторите" се заменя с "пощенските оператори".

2. В ал. 2 след думата "самите" се добавя "пощенски".


§ 79. В чл. 90, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 думата "силнодействащи" се заличава.

2. Създава се т. 6:

"6. движими паметници на културата, за които няма издадено разрешение или сертификат."


§ 80. В чл. 91 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думата "международните" се добавя "пощенски".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Пощенските оператори са длъжни да предоставят на подателите на международни пощенски пратки информация за забранените вещества и предмети по ал. 1."


§ 81. В чл. 92 думата "операторът" се заменя с "пощенският оператор".


§ 82. Член 93 се изменя така:

"Чл. 93. (1) Когато има достатъчно основание да се смята, че приета пощенска пратка съдържа забранени предмети или вещества, пощенският оператор, след съгласуване с извършващия оперативно-техническата проверка, изисква от подателя или получателя писмено съгласие за отварянето й.

(2) При отказ или при липса на отговор извършващият оперативно-техническата проверка уведомява съответните компетентни органи за разпореждане на следващи действия."


§ 83. Член 94 се изменя така:

"Чл. 94. (1) Контролът по спазването на този закон и по прилагането на подзаконовите актове, издадени въз основа на него, се осъществява от Комисията за регулиране на съобщенията съобразно правомощията й.

(2) При осъществяване на контрола по ал. 1 Комисията за регулиране на съобщенията при необходимост взаимодейства с Министерството на транспорта, Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, Министерството на вътрешните работи и с други компетентни органи."


§ 84. Член 95 се изменя така:

"Чл. 95. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията оправомощава със заповед служители от администрацията й за осъществяване на контрола."


§ 85. Създават се чл. 95а, 95б и 95в:

"Чл. 95а. Оправомощените служители по чл. 95 имат право:

1. на свободен достъп в подлежащите на контрол обекти;

2. да изземват и да задържат веществени доказателства, свързани с установяване на нарушението;

3. да изискват сведения и документи, свързани с осъществяването на контрола;

4. да съставят актове за установяване на нарушения по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

Чл. 95б. Оправомощените служители по чл. 95 са длъжни да:

1. се легитимират в проверявания обект със служебни карти;

2. установяват точно фактите и да отразяват обективно резултатите от проверките при извършвания от тях контрол;

3. дават задължителни предписания за отстраняване на несъответствия със закона;

4. опазват служебната и търговската тайна и да не разгласяват данни от проверките преди тяхното приключване, както и да не използват информацията от проверката извън предназначението й.

Чл. 95в. Пощенските оператори са длъжни да:

1. осигуряват свободен достъп и условия за работа в подлежащите на контрол обекти;

2. предоставят сведения и документи, свързани с осъществяването на контрола."


§ 86. В чл. 96 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "чл. 95, ал. 1" се заменят с "чл. 95а, т. 4".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания."


§ 87. Член 98 се отменя.


§ 88. В чл. 99 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думата "услуга" се добавя "или част от нея", думата "лицензията" се заменя с "индивидуалната лицензия" и числата "1000" и "10 000" се заменят съответно с "5000" и "15 000".

2. В ал. 2 числата "500" и "5000" се заменят съответно с "1000" и "10 000".


§ 89. В чл. 100 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 числата "500" и "2000" се заменят съответно с "1000" и "10 000".

2. В ал. 2 след думите "чл. 60" се поставя запетая и се добавя "т. 1 - 7" и числата "200" и "1000" се заменят съответно с "1000" и "5000".


§ 90. Създава се чл. 100а:

"Чл. 100а. Пощенски оператор, който наруши държавния монопол върху резервиран сектор от универсалната пощенска услуга по § 6, ал. 1, 2 и 3 от преходните и заключителните разпоредби, се наказва с глоба от 10 000 до 50 000 лв."


§ 91. В чл. 103 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думата "доставка" се заменя с "доставяне".

2. В ал. 2 думите "пощенския оператор, предоставящ" се заменят с "пощенски оператор на", след думата "услуга" се добавя "или на част от нея" и числата "500" и "3000" се заменят съответно с "1000" и "5000".


§ 92. В чл. 104 числата "100" и "1000" се заменят съответно с "500" и "5000".


§ 93. В чл. 105 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думата "закон" се добавя "и подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на него" и числата "1000" и "5000" се заменят съответно със "100" и "1000".

2. В ал. 2 след думата "закон" се добавя "и подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на него" и числата "1000" и "5000" се заменят съответно със "100" и "1000".


§ 94. В чл. 105а след думата "услуга" се добавя "или на част от нея".


§ 95. В чл. 105б числата "50" и "500" се заменят съответно със "100" и "1000".


§ 96. В чл. 106а, ал. 3 думата "републиканския" се заменя с "държавния".


§ 97. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 думата "пратките" се заменя с "пощенските пратки".

2. В т. 2 думата "доставката" се заменя с "доставянето".

3. В т. 3 навсякъде думата "доставка" се заменя с "доставяне".

4. В т. 4 след думите "пощенските пратки" се добавя "и парични пощенски преводи", а думите "за приемане на непрепоръчани писма" се заличават.

5. В т. 5 думите "и пощенски карти" се заменят с "и/или пощенска карта" и преди думата "носител" се добавя "физически".

6. В т. 9 след думата "са" се добавя "пощенски" и след думата "чрез" се добавя "пощенските служби на".

7. В т. 10 преди думата "услуга" се добавя "пощенска", думата "пратката" се заменя с "пощенската пратка" и думата "доставката" се заменя с "доставянето".

8. В т. 11 преди думата "услуга" се добавя "пощенска" и думата "пратката" се заменя с "пощенската пратка".

9. В т. 12 преди думата "услуга" се добавя "пощенска".

10. В т. 14 накрая се добавя "и/или пощенски паричен превод".

11. В т. 15 след думите "пощенската пратка" се добавя "и/или пощенски паричен превод" и думите "тя е предназначена" се заменят с "те са предназначени".

12. В т. 16 думата "доставка" се заменя с "доставяне" и накрая се добавя "и извършване на пощенски парични преводи."

13. В т. 18 навсякъде думата "доставка" се заменя с "доставяне".

14. Точка 19 се отменя.

15. В т. 20 след думата "е" се добавя "пощенска".

16. Създават се нова т. 24 и т. 25 - 27:

"24. "Икономически неизгодни условия" са условията, при които предоставянето на универсалната пощенска услуга или на част от нея на достъпни цени за всеки потребител води до финансови загуби за пощенските оператори, задължени да извършват услугата чрез организирана и управлявана от тях пощенска мрежа на територията на цялата страна, включително в труднодостъпните райони.

25. "Пратки с предимство" са пощенските пратки, които се пренасят и доставят по най-бързия възможен начин.

26. "Пратки без предимство" са пощенските пратки, за които подателят е избрал по-ниска цена, която предполага по-дълъг срок при пренасяне и доставяне.

27. "Системно нарушение" е налице, когато в двугодишен срок са извършени три или повече административни нарушения на този закон или на актовете по прилагането му."


§ 98. (В сила от 01.01.2006 г.) В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В § 6:

а) алинея 1 се изменя така:

"(1) На основание чл. 18, ал. 4 от Конституцията на Република България до 31 декември 2008 г. се установява държавен монопол върху резервиран сектор от универсалната пощенска услуга, предоставяна чрез пощенска мрежа. Услугите в резервирания сектор включват приемане, пренасяне и доставяне на вътрешни кореспондентски пратки и на международни входящи и изходящи кореспондентски пратки.";

б) създават се нови ал. 2 и 3:

"(2) От 1 януари 2006 г. границите за тегло и цена на услугите в резервирания сектор са:

1. за вътрешни кореспондентски пратки - тегло до 150 г и цена, която не превишава повече от три пъти (но не е равна на три пъти) цената за стандартна вътрешна кореспондентска пратка до 20 г или цената за стандартна вътрешна кореспондентска пратка с предимство до 20 г, прилагана от основния пощенски оператор;

2. за международни входящи и изходящи кореспондентски пратки - тегло до 150 г и цена, която не превишава повече от три пъти (но не е равна на три пъти) цената за въздушна международна кореспондентска пратка с предимство до 20 г, прилагана от основния пощенски оператор.

(3) От 1 януари 2007 г. границите за тегло и цена на услугите в резервирания сектор са:

1. за вътрешни кореспондентски пратки - тегло до 50 г и цена, която не превишава повече от 2,5 пъти (но не е равна на 2,5 пъти) цената за стандартна вътрешна кореспондентска пратка до 20 г или цената за стандартна вътрешна кореспондентска пратка с предимство до 20 г, прилагана от основния пощенски оператор;

2. за международни входящи и изходящи кореспондентски пратки - тегло до 50 г и цена, която не превишава повече от 2,5 пъти (но не е равна на 2,5 пъти) цената за въздушна международна кореспондентска пратка с предимство до 20 г, прилагана от основния пощенски оператор.";

в) досегашната ал. 2 става ал. 4 и се изменя така:

"(4) Държавата предоставя изпълнението на услугите по ал. 1, 2 и 3 с индивидуална лицензия, издадена на "Български пощи" - ЕАД.";

г) досегашната ал. 3 става ал. 5;

д) досегашната ал. 4 става ал. 6 и в нея думите "ал. 1" се заменят с "ал. 2 и 3" и думата "определят" се заменя с "образуват";

е) досегашните ал. 5 и 6 стават съответно ал. 7 и 8;

ж) досегашната ал. 7 става ал. 9 и в нея думите "ал. 5" се заменят с "ал. 7".

2. В § 10 думите "до 31 декември 2005 г." се заменят с "до 31 декември 2008 г."


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 99. Издадените до влизането в сила на този закон подзаконови нормативни актове, които не му противоречат, запазват действието си.


§ 100. Комисията за регулиране на съобщенията в 6-месечен срок от влизането в сила на този закон привежда в съответствие с него издадените индивидуални лицензии за извършване на универсалната пощенска услуга или на част от нея.


§ 101. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник" с изключение на:

1. параграф 98, който влиза в сила от 1 януари 2006 г., и § 62, т. 1, която влиза в сила от 11 юни 2006 г.;

2. параграф 13, т. 1, буква "ж" (относно чл. 15, ал. 1, т. 21), § 32, т. 1, буква "б" (относно чл. 34, ал. 1, т. 2) и § 34 (относно чл. 36, ал. 1 и 2), които влизат в сила от 1 януари 2007 г.;

3. параграф 3 (относно чл. 7, т. 2), § 38, т. 2, буква "а" (относно чл. 43, ал. 2, т. 1а) и § 55, т. 1 (относно чл. 59, ал. 2, т. 1а), които влизат в сила от датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз.

-------------------------

Законът е приет от 40-то Народно събрание на 20 април 2006 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките