ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 79 ОТ 7 АПРИЛ 2006 Г. ЗА НАЛАГАНЕ НА ОРЪЖЕЙНО ЕМБАРГО НА УЗБЕКИСТАН И ОГРАНИЧЕНИЯ ВЪРХУ ПЪТУВАНИЯТА СПРЯМО ОПРЕДЕЛЕНИ ЛИЦА В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ОБЩА ПОЗИЦИЯ 2005/792/CFSP НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ОТ 14 НОЕМВРИ 2005 Г.
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 79 ОТ 7 АПРИЛ 2006 Г. ЗА НАЛАГАНЕ НА ОРЪЖЕЙНО ЕМБАРГО НА УЗБЕКИСТАН И ОГРАНИЧЕНИЯ ВЪРХУ ПЪТУВАНИЯТА СПРЯМО ОПРЕДЕЛЕНИ ЛИЦА В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ОБЩА ПОЗИЦИЯ 2005/792/CFSP НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ОТ 14 НОЕМВРИ 2005 Г.
Обн. ДВ. бр.33 от 21 Април 2006г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. (1) В изпълнение на Обща позиция 2005/792/CFSP (14.11.2005) на Съвета на Европейския съюз (ЕС) забранява продажбата, доставката, трансфера или износа на въоръжение и свързаното с него военно оборудване от всякакъв вид, включително оръжия и боеприпаси, военни транспортни средства и оборудване, паравоенно оборудване и резервни части за него, за Узбекистан.
(2) Забранява продажбата, доставката, трансфера или износа за Узбекистан на оборудване, което може да бъде използвано за вътрешни репресии, посочено в приложение № 1, съгласно Приложение 1 към Обща позиция 2005/792/CFSP (14.11.2005) на Съвета на Европейския съюз.
(3) Забранява оказването, продажбата, доставката или трансфера на техническа помощ, брокерски услуги и всякакъв друг тип услуги, свързани с военни дейности, както и прякото и непрякото осигуряване, производство, поддръжка и употреба на въоръжение и свързаното с него военно оборудване от всякакъв вид, включително оръжия и боеприпаси, военни транспортни средства и оборудване, паравоенно оборудване и резервни части за него, както и оборудване, което може да бъде използвано за вътрешни репресии, на физически лица, юридически лица или институции във или за Узбекистан.
(4) Забранява извършването на пряко или косвено финансиране или оказване на финансова помощ, свързана с военни дейности, включително отпускане на помощи, заеми и експортно застраховане за всякакъв вид продажба, доставка, трансфер или износ на въоръжение и свързаното с него военно оборудване от всякакъв вид, както и на оборудване, което може да се използва за вътрешни репресии, на физически лица, юридически лица или институции във или за Узбекистан.
Чл. 2. (1) Забраната по чл. 1 не се отнася до:
1. продажбата, доставката, трансфера или износа на несмъртоносно военно оборудване или оборудване, което може да бъде използвано за вътрешни репресии, предназначено единствено за хуманитарни и защитни цели или за програми на ООН, ЕС или Общността, насочени към изграждането на институции, или на средства, предназначени за операции на ЕС и ООН по управление на кризи;
2. продажбата, трансфера и износа на въоръжение и свързаното с него оборудване съгласно чл. 1, предназначено за военните сили в Узбекистан на държавите, участващи в ISAF и в операция "Трайна свобода";
3. осигуряването на финансиране или оказването на финансова или техническа помощ, свързана със средствата по т. 1 и 2, при условие че такъв вид износ е предварително одобрен от съответната компетентна инстанция.
(2) Член 1 няма да се прилага по отношение на защитно облекло, предназначено единствено за лично ползване, временно изнасяно за Узбекистан от персонала на ООН, на ЕС, на Общността, или на държавите членки, представители на медиите и от хуманитарните организации и програми за развитие и други асоциирани служители.
Чл. 3. (1) Забранява влизането или транзитното преминаване през територията на Република България на лицата, посочени от Съвета на ЕС и изброени в приложение № 2, които са пряко отговорни за непропорционалната и безразборната употреба на сила в Андиджан и за възпрепятстване провеждането на независимо международно разследване на събитията.
(2) Забраната по ал. 1 не задължава Република България да откаже достъп до територията си на своите граждани.
(3) Забраната, наложена с ал. 1, не се отнася за случаи, в които Република България има задължения съгласно международното право, както следва:
1. в качеството си на страна - домакин на международна междуправителствена организация;
2. в качеството си на страна - домакин на международна конференция, свикана от или под егидата на ООН;
3. съгласно многостранно споразумение, предоставящо привилегии и имунитети.
(4) Алинея 3 следва да се прилага и в случаите, когато Република България е страна - домакин на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
(5) В случаите по ал. 3 и 4 Съветът на ЕС следва да бъде своевременно уведомяван.
(6) Забраната, наложена с ал. 1, може да бъде отменена в изключителни случаи, ако причината за пътуване е от спешен хуманитарен характер или с цел участие в междуправителствени срещи, включително такива, подкрепяни от ЕС, на които се провежда политически диалог, който въздейства пряко в посока на укрепване на демокрацията, правата на човека и върховенството на закона в Узбекистан.
(7) В случай че Република България желае да отмени забраната по съображенията, посочени в ал. 6, страната следва да уведоми в писмен вид Съвета на ЕС. Разрешението от страна на Съвета няма да бъде предоставено, ако една или повече страни - членки на ЕС, повдигнат възражение в писмен вид в срок два дни след получаване на нотификацията от Република България. Ако такова възражение бъде получено в писмен вид от една или повече страни - членки на ЕС, в установения срок, Съветът на ЕС може да разреши отмяна на забраната по ал. 1 по съображенията, посочени в ал. 6, с квалифицирано мнозинство.
(8) При възникване на някой от случаите съгласно ал. 3, 4, 6 и 7 предоставянето на права следва да бъде ограничено за точно определено лице или лица и за конкретната цел, въз основа на която е направено изключение от мерките, посочени в ал. 1.
Заключителни разпоредби
§ 1. В Списъка на държавите и организациите, спрямо които Република България прилага забрана или ограничения върху продажбата и доставките на въоръжение и свързано с него оборудване, в съответствие с резолюции на Съвета за сигурност на ООН и решения на Европейския съюз и на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, утвърден с Постановление № 91 на Министерския съвет от 2001 г. (обн., ДВ, бр. 37 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 70 от 2002 г., бр. 22 и 61 от 2003 г., бр. 9, 61 и 110 от 2004 г., бр. 24, 74, 78, 85, 94, 96 и 98 от 2005 г. и бр. 22 от 2006 г.), в т. 6 се правят следните допълнения:
1. В колона 1 накрая се добавя "Узбекистан".
2. В колона 2 накрая се добавя "Европейски съюз".
3. В колона 3 накрая се добавя "Обща Позиция 2005/792/CFSP (14.11.2004) на Съвета на ЕС".
4. В колона 4 накрая се добавя:
"Налага се забрана върху продажбата, доставката, трансфера или износа на въоръжение и свързаното с него военно оборудване от всякакъв вид, включително оръжия и боеприпаси, военни транспортни средства и оборудване, паравоенно оборудване и резервни части за него, както и оборудване, което може да бъде използвано за вътрешни репресии, за Узбекистан от граждани на страните членки или от териториите на страните членки, или с използването на плавателни съдове, плаващи под техен флаг, или въздухоплавателни средства, носещи техни национални и регистрационно-опознавателни знаци, независимо дали произхождат от тяхна територия или не. Забраната се отнася и за оказването, продажбата, доставката или трансфера на техническа помощ, брокерски услуги и всякакъв друг тип услуги, свързани с военни дейности, както и с осигуряване, производство и поддръжка и употреба на въоръжение и свързаното с него военно оборудване от всякакъв вид, включително оръжия и боеприпаси, военни транспортни средства и оборудване, паравоенно оборудване и резервни части за него, както и оборудване, което може да бъде използвано за вътрешни репресии, на физически лица, юридически лица или институции във или за Узбекистан. Забранява се и извършването на пряко или косвено финансиране или оказване на финансова помощ, свързана с военни дейности, включително отпускане на помощи, заеми и експортно застраховане за всякакъв вид продажба, доставка, трансфер или износ на въоръжение и свързаното с него военно оборудване от всякакъв вид, както и на оборудване, което може да се използва за вътрешни репресии, на физически лица, юридически лица или институции във или за Узбекистан. Ограниченията не се простират върху продажбата, доставката, трансфера или износа на несмъртоносно военно оборудване или оборудване, което може да бъде използвано за вътрешни репресии, предназначено единствено за хуманитарни и защитни цели или за програми на ООН, ЕС или Общността, насочени към изграждането на институции, или на средства, предназначени за операции на ЕС и ООН по управление на кризи, върху осигуряването на финансиране или оказването на финансова помощ, свързано с посочените по-горе средства, както и върху оказването на техническа помощ, свързана с посочените средства."
5. В колона 5 накрая се добавя:
"Ограниченията не се отнасят до защитно облекло, предназначено единствено за лично ползване, временно изнасяно за Узбекистан от персонала на ООН, на ЕС, на Общността или на държавите членки, представителите на медиите и хуманитарните организации и програми за развитие и от други асоциирани служители, както и за продажбата, трансфера и износа на въоръжение и свързаното с него оборудване, съгласно чл. 1, предназначено за военните сили в Узбекистан на държавите, участващи в ISAF и в операция "Трайна свобода"."
§ 2. Контролът по изпълнението на постановлението се възлага на министъра на външните работи, министъра на вътрешните работи, министъра на финансите, министъра на икономиката и енергетиката, министъра на отбраната и на директора на Агенция "Митници".
§ 3. Постановлението се приема в изпълнение на Обща позиция на Съвета на ЕС 2005/792/ CFSP от 14 ноември 2005 г. и ще се прилага до приемането на Обща позиция на ЕС, която променя или отменя мерките, предвидени в Обща позиция 2005/792/ CFSP от 14 ноември 2005 г.
§ 4. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".
Приложение № 1 към чл. 1, ал. 2
Списък на оборудването, което може да бъде използвано за вътрешни репресии
(Списъкът не съдържа предмети, които са специално предназначени или модифицирани за военни цели)
1. Каски за ракетна защита, каски за защита при масови безредици, щитове за ракетна защита и за защита при масови безредици, както и компоненти за тях.
2. Устройства за вземане на отпечатъци.
3. Прожектори.
4. Строително оборудване, снабдено с ракетна защита.
5. Ловни ножове.
6. Оборудване, специално проектирано за производство на пистолети.
7. Оборудване за ръчно зареждане на амуниции.
8. Устройства за прихващане на комуникации.
9. Втвърдени оптични детектори.
10. Бинокли.
11. Оптически устройства за оръжия.
12. Гладкоцевни оръжия и амуниция за тях, освен оръжията, специално предназначени за военни цели, с изключение на:
а) сигнални пистолети;
б) въздушни и други пушки, които се използват за промишлени цели или за хуманно упояване на животни.
13. Симулатори за обучение за употреба на огнестрелно оръжие и специално предназначени или модифицирани компоненти за тях.
14. Бомби и гранати, освен специално предназначените за военни цели, както и специално предназначени или модифицирани компоненти за тях.
15. Защитно облекло, освен произведеното по военни стандарти и спецификации, както и специално предназначени за него компоненти.
16. Моторни превозни средства със задвижване на всички колела и универсална проходимост, произведени или модифицирани с ракетна защита, както и профилирани брони за тях.
17. Водни оръдия и специално предназначени или модифицирани компоненти за тях.
18. Превозни средства, екипирани с водни оръдия.
19. Превозни средства, специално предназначени или модифицирани да провеждат електрически ток и специално предназначени или модифицирани за тях компоненти.
20. Акустични устройства, представени от производителя или доставчика като подходящи за неутрализиране на масови безредици и специално предназначени за тях компоненти.
21. Различни видове окови и електрошокови колани, специално предназначени за задържане на хора, с изключение на: белезници, чийто максимален диаметър, включително веригата, не е повече от 240 мм, когато са заключени.
22. Устройства за пренасяне на вещества (като сълзотворен газ или спрейове), предназначени или модифицирани от администрацията за неутрализиране на масови безредици или самозащита, както и компоненти за тях.
23. Електрошокови устройства (включително палки, щитове, пистолети), предназначени или модифицирани от администрацията за неутрализиране на масови безредици или самозащита, както и компоненти за тях.
24. Електронно оборудване за откриване на скрит експлозив, с изключение на оборудване за телевизионна или рентгенова проверка.
25. Електронно оборудване, специално предназначено да предотвратява дистанционно радиодетониране на саморъчни устройства, както и специално предназначени за него компоненти.
26. Оборудване и устройства, специално предназначени за предизвикване на експлозии със или без употребата на електрически ток, включително запалителни комплекти, детонатори, фитили и т.н., както и специално предназначени за тях компоненти, с изключение на:
оборудване и устройства, специално предназначени за специфични търговски цели, които включват стартиране или опериране по експлозивен начин на друго оборудване или устройства, чиято функция не е предизвикване на експлозии (въздушни възглавници за автомобили, устройства за задействане на противопожарни кранове и устройства за предотвратяване на токови удари).
27. Оборудване и устройства, предназначени за безопасно отстраняване на експлозиви, с изключение на:
а) бомбени одеяла;
б) контейнери, предназначени за предмети, за които е известно или се подозира, че представляват самоделни експлозивни устройства.
28. Устройства за нощно виждане и за топлинна обработка на образи.
29. Линеен заряд за експлозиви.
30. Експлозиви и свързани с тях вещества, както следва:
а) аматол;
б) нитроцелулоза (с повече от 12,5 % азот);
в) нитрогликол;
г) пентаеритритол тетранитрат (PETN);
д) пикрилен хлорид;
е) тиниторфенилметилнитрамин;
ж) 2,4,6-тринитротолуен (TNT).
31. Софтуер или технологии за производство на всички предмети, изброени в списъка.
Приложение № 2 към чл. 3, ал. 1
Фамилия, име | Пол | Занимание | Адрес | Дата на | Място на | Номер на | Нацио- | Друга |
раждане | раждане | паспорта | налност | инфор- | ||||
мация | ||||||||
Алматов, | Мъж | Министър на | Ташкент, | 10/10/1949 | Ташкент, | Дипломати- | Узбекска | Няма |
Закирян | вътрешните | Узбекистан | Узбекистан | чески паспорт | ||||
работи | DA 0002600 | |||||||
Муладжонов | Мъж | Първи замест- | Ташкент, | 10/10/1950 | Фергхана, | Дипломати- | Узбекска | Няма |
(Муладжанов), | ник-министър | Узбекистан | Узбекистан | чески паспорт | ||||
Токхир Окхунович | на вътрешните | DA 0003586 | ||||||
работи | Валиден до | |||||||
05/11/2009 | ||||||||
Гуламов, Кадир | Мъж | Министър на | Ташкент, | 17/02/1945 | Ташкент, | Дипломати- | Узбекска | Няма |
Гафурович | отбраната | Узбекистан | Узбекистан | чески паспорт | ||||
DA 0002284 | ||||||||
С изтекъл срок | ||||||||
на годност до | ||||||||
24/10/2005 | ||||||||
Мирзаев, Руслан | Мъж | Държавен съ- | Няма | |||||
ветник към | ||||||||
Националния | ||||||||
съвет за си- | ||||||||
гурност | ||||||||
Бегалиев, | Мъж | Регионален | Няма | |||||
Бегалиевич | губернатор | |||||||
Сайдуло | на Андиджан | |||||||
Ахмедов, | Мъж | Генерал-майор | Няма | |||||
Косимали | ||||||||
Ергашев, Исмаил | Мъж | о.з. генерал- | 05/09/1945 | Вали | Узбекска | Няма | ||
Ергашевич | майор | Айтачага | ||||||
Узбекистан | ||||||||
Ергашев, Павел | Мъж | Лейтенант | Няма | |||||
Исламович | ||||||||
Мамо, Владимир | Мъж | Генерал-майор | Няма | |||||
Адолфович | ||||||||
Пак, Грегори | Мъж | Лейтенант | Няма | |||||
Таджиев, Валери | Мъж | Лейтенант | Няма | |||||
Иноятов, Рустам | Мъж | Началник на | Ташкент, | 22/06/1944 | Шерабад, | Дипломати- | Узбекска | Няма |
Раулович | Национална- | Узбекистан | Узбекистан | чески паспорт | ||||
та служба за | DA 0003171 и | |||||||
сигурност | Дипломати- | |||||||
чески паспорт | ||||||||
DA 0001892 с | ||||||||
изтекъл срок | ||||||||
на годност | ||||||||
15/09/2004 |