Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 32 от 18.IV

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 7 ОТ 2001 Г. ЗА РЕДА ЗА ПОСЕЩЕНИЕ, МАНЕВРИРАНЕ И ПРЕСТОЙ НА КОРАБИТЕ В ПРИСТАНИЩАТА И РЕЙДОВЕТЕ, ЗА ТОВАРЕНЕ И РАЗТОВАРВАНЕ, ЗА КАЧВАНЕ И СЛИЗАНЕ НА БРЕГА НА ЕКИПАЖА, НА ПЪТНИЦИТЕ ИЛИ ДРУГИ ЛИЦА, КАКТО И

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 7 ОТ 2001 Г. ЗА РЕДА ЗА ПОСЕЩЕНИЕ, МАНЕВРИРАНЕ И ПРЕСТОЙ НА КОРАБИТЕ В ПРИСТАНИЩАТА И РЕЙДОВЕТЕ, ЗА ТОВАРЕНЕ И РАЗТОВАРВАНЕ, ЗА КАЧВАНЕ И СЛИЗАНЕ НА БРЕГА НА ЕКИПАЖА, НА ПЪТНИЦИТЕ ИЛИ ДРУГИ ЛИЦА, КАКТО И ЗА ВРЪЗКА НА КОРАБА С БРЕГА (ДВ, БР. 55 ОТ 2001 Г.)

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА

Обн. ДВ. бр.32 от 18 Април 2006г.

§ 1. В чл. 3, ал. 4 думите "в съответната писмена форма" се заличават, а думите "свързани с" се заменят с "относно".


§ 2. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 думите "извършващи крайбрежно плаване" се заменят с "плавали между две български пристанища, без да напускат границите на Република България".

2. В ал. 3 след думите "корабния агент" се поставя запетая и се добавя "а когато няма такъв - от капитана на кораба".


§ 3. В чл. 7, ал. 1 изречение второ се изменя така:

"В зависимост от вида на кораба, товара и предоставените от корабния агент документи граничният контрол се извършва чрез непосредствена проверка на кораба или на база предоставените документи."


§ 4. Член 8 се изменя така:

"Чл. 8. В зависимост от вида на кораба, товара и предоставените от корабния агент документи граничният контрол се извършва чрез непосредствена проверка на кораба или на база предоставените документи."


§ 5. Член 10 се изменя така:

"Чл. 10. Изпълнителният директор на ИА "Морска администрация" може да разреши извеждането от експлоатация на механизми и устройства на кораба, които осигуряват безопасността на кораба и възможността за маневриране."


§ 6. В чл. 18, ал. 1 след думите "пристанищния оператор" се добавя "и Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура".


§ 7. В чл. 19 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, т. 20 думите "и сдаване на утайки" се заличават.

2. Създава се ал. 3:

"(3) Капитанът на кораба изпраща информация съгласно чл. 3 от Наредба № 15 от 2004 г. за предаване и приемане на отпадъци - резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари (ДВ, бр. 94 от 2004 г.)."


§ 8. Член 24 се изменя така:

"Чл. 24. Плаването и маневрирането на корабите в каналите, фарватерите и акваториите на пристанищата се извършват съгласно разпоредбите на международните правила за предпазване от сблъскване на море, Правилника за плаване по р. Дунав и задължителните правила, издадени от изпълнителния директор на ИА "Морска администрация"."


§ 9. В чл. 25, ал. 1 думите "както и със сигнали от мачтата на Рейдовия пост на съответната дирекция на Изпълнителна агенция "Морска администрация" се заличават.


§ 10. Член 26 се изменя така:

"Чл. 26. (1) Установяването на връзка с корабите се извършва чрез радиотелефонна УКВ станция от бреговите центрове от системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в съответния район.

(2) Радиовръзките "кораб - кораб", "кораб - бряг" и "бряг - кораб" се извършват в съответствие със задължителните правила, издадени от изпълнителния директорна ИА "Морска администрация" при спазване на радиорегламента, Наредба № 14 от 2004 г. за условията и реда за оборудване, регистрация и използване на радиотелефонната служба в корабоплаването по вътрешните водни пътища(ДВ, бр. 89 от 2004 г.) и Наредбата за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на Република България и в Българския морски отговорен район за търсене и спасяване (ДВ, бр. 76 от 2005 г.)."


§ 11. В чл. 28, ал. 3 думата "разпореждания" се заменя с "правила, издадени от изпълнителния директор".


§ 12. В чл. 27 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "разпореждания на ИА "Морска администрация" се заменят с "правила, издадени от изпълнителния директор на ИА "Морска администрация".

2. В ал. 2 след думите "капитанът на пристанището" се добавя "или упълномощено от него лице".


§ 13. Създава се чл. 31а:

"Чл. 31а. По време на престой на рейдове, котвени стоянки, кейови места и понтони корабите трябва да имат екипаж в съответствие със задължителните правила, издадени от изпълнителния директор на ИА "Морска администрация"."


§ 14. Създава се чл. 31б:

"Чл. 31б. Бункероването на кораби от автоцистерни (нафтовози) се извършва в съответствие със задължителните правила, издадени от изпълнителния директор на ИА "Морска администрация"."


§ 15. В чл. 33 ал. 6 се изменя така:

"(6) Товарният план трябва да бъде заверен в съответната дирекция "Морска администрация" преди започване на товарните операции в случаите, когато корабът ще товари:

1. зърно насипно, живи животни или дървен материал на палубата;

2. палубен товар с единична или обща маса над 10 тона;

3. опасни товари, включени в Международния кодекс за превоз на опасни товари по море (Кодекс IMDG) или Международния кодекс за безопасна практика за превоз на твърди насипни товари (Кодекс BC), част "А" и "Б"."


§ 16. В чл. 35 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "утвърдена от Национална компания "Пристанища" се заменят със "съгласувана с Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация".

2. Създава се ал. 3:

"(3) Обработката на кораби за насипни товари се извършва в съответствие с изискванията на Кодекса за безопасно товарене и разтоварване на кораби за насипни товари на Международната морска организация."


§ 17. Член 41 се изменя така:

"Чл. 41. Кораб, на който е извършен изходен граничен контрол, освобождава кея не по-късно от 2 часа след приключване на контрола."


§ 18. В чл. 46 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "Национална компания "Пристанища" се заменят с "Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация".

2. В ал. 2 думите "В условията на неспециализиран кей" се заличават, думите "Национална компания "Пристанища" се заменят с "Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация", а думите "Хигиенно-епидемиологичен институт (ХЕИ)" са заменят с "Районна инспекция по опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ)".


§ 19. В чл. 56 се прави следното допълнение:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Обработката на пътниците се извършва от пристанищния оператор по съгласувана с ИА "Пристанищна администрация" "Инструкция за обработка на пътниците (пътникопотока)."


§ 20. В чл. 58, ал. 1 се изменя така:

"(1) Превозвачът изготвя списък с данни за пътниците, намиращи се на борда на пътнически кораб, който отплава от българско пристанище, когато:

1. корабът отплава на разстояние над 20 морски мили;

2. корабът отплава по р. Дунав в задгранично плаване, освен ако плава изключително в участъка от км 845 до км 375."


§ 21. В чл. 60 думите "Национална компания "Пристанища" се заменят с "Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация".


§ 22. (*) Създава се раздел XI:

"Раздел XI

Особен режим за посещение на нефтени танкери

Чл. 63. Разпоредбите на този раздел не се прилагат по отношение на държавни кораби, използвани с нетърговска цел.

Чл. 64. Забранява се влизането в българско пристанище и заставането на еднокорпусен нефтен танкер от категория 1 независимо от годината, в която е предаден за експлоатация, както и на еднокорпусен нефтен танкер от категории 2 и 3, предаден за експлоатация през 1979 г. или по-рано.

Чл. 65. Забранява се влизането в българско пристанище или заставане на отдалечено от брега морско съоръжение на еднокорпусен нефтен танкер от категории 2 и 3, както следва:

1. за кораби, предадени за експлоатация през 1980 и 1981 г. - от 2007 г., след настъпване на съответната дата, на която корабът е бил предаден за експлоатация;

2. за кораби, предадени за експлоатация през 1982 г. - от 2008 г., след настъпване на съответната дата, на която корабът е бил предаден за експлоатация;

3. за кораби, предадени за експлоатация през 1983 г. - от 2009 г., след настъпване на съответната дата, на която корабът е бил предаден за експлоатация;

4. за кораби, предадени за експлоатация през 1984 г. и по-късно - от 2010 г., след настъпване на съответната дата, на която корабът е бил предаден за експлоатация.

Чл. 66. (1) Нефтени танкери от категория 2 или 3 могат да посещават български пристанища и отдалечени от брега морски съоръжения до една от следните дати, според това, коя от двете настъпи по-рано:

1. 2015 г. при настъпване на съответната дата, на която корабът е бил предаден за експлоатация;

2. датата, на която се навършват 25 години от предаването на кораба за експлоатация.

(2) Разпоредбата по ал. 1 се прилага при условие, че нефтените танкери са:

1. оборудвани с двойно дъно или двойни бордове, които се простират по цялата дължина на товарните танкове и не се използват за превоз на нефт, или

2. с двоен корпус, в който не се превозва нефт, простиращ се по цялата дължина на товарните танкове, които не отговарят на условията по параграф 1(с) на измененото правило 13 G от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78.

Чл. 67. (1) Забранява се влизане във и излизане от българско пристанище или заставане на отдалечено от брега морско съоръжение, както и заставането на котва в морските пространства на Република България на еднокорпусни нефтени танкери с дедуейт 600 или повече тона, превозващи тежки нефтопродукти.

(2) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага за нефтени танкери, които се експлоатират само в пристанища или вътрешни водни пътища на Република България, при условие че са снабдени с всички необходими корабни документи съгласно българското законодателство.

Чл. 68. От 2008 г. се забранява влизането във или напускането на българско пристанище, както и заставането на котва в морските пространства на Република България на еднокорпусни нефтени танкери с дедуейт 600 или повече, но по-малко от 5000 t, считано от съответната дата, на която корабът е бил предаден за експлоатация.

Чл. 69. Забранява се влизането във или излизането от български пристанища, заставане на отдалечено от брега морско съоръжение, както и заставане на котва в морските пространства на Република България на еднокорпусни нефтени танкери от категории 2 и 3, на възраст над 15 години освен в случаите, когато отговарят на изискванията на "Схема за оценка на състоянието", приета с Резолюция на Международна морска организация МЕРС 94(46) от 27 април 2001, изменена с Резолюция МЕРС 99(48) от 11 октомври 2002 и Резолюция МЕРС 112(50) от 4 декември 2003 г.

Чл. 70. Забранява се влизането в българско пристанище или заставането на отдалечено от брега морско съоръжение на нефтени танкери от категории 2 и 3 от 2015 г., считано от датата, на която корабът е бил предаден за експлоатация независимо, че продължават да са в съответствие с изискванията на параграф 5 на измененото правило 13 G на Анекс I на МАРПОЛ, 73/78.

Чл. 71. Капитанът на пристанището може да позволи влизане във или напускане на пристанище или заставане на отдалечено от брега морско съоръжение, както и заставане на котва в морските пространства на Република България на кораб, неотговарящ на изискванията по чл. 64 - 70, който:

1. се намира в затруднение и търси убежище, или

2. плава без товар към пристанище за ремонт.

Чл. 72. Изпълнителна агенция "МА" уведомява Международната морска организация в случай на забрана по чл. 70 за влизане на нефтени танкери в българските пристанища, експлоатирани в съответствие с разпоредбите на параграф 5 от измененото правило 13 G от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78.

Чл. 73. Изпълнителна агенция "МА" уведомява ИМО за всяко разрешение, оттегляне на разрешение, забрана за работа на нефтени танкери от категория 2 или 3, плаващи под знамето на Република България, в съответствие с член 69."


§ 23. В § 1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 15 след края на изречението се добавят запетая и думите "както е изменена (МАРПОЛ 73/78)".

2. Създават се т. 22 - 34:

"22. "Измененото правило 13 G от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78" е измененията на Правило 13 G от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78, и към Допълнение на IOPP Сертификат, както е прието в Резолюция МЕРС 111 (50) от 4 декември 2003 г., в сила от 4 април 2005 г.

23. "Нефтен танкер" е танкер, както е определен в Правило 1(4) от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78".

24. "Дедуейт" е дедуейтът, определен в Правило 1 (22) от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78";

25. "Нов нефтен танкер" е нефтен танкер, както е определен в Правило 1 (26) от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78.

26. "Нефтен танкер категория 1" е нефтен танкер с дедуейт 20 000 и повече тона, превозващ суров нефт, горива, тежки дизелови горива или смазочни материали, и танкер с дедуейт 30 000 и повече тона, превозващ нефтопродукти, различни от горепосочените, които не отговарят на изискванията на правило 1 (26) от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78.

27. "Нефтен танкер категория 2" е нефтен танкер с дедуейт 20 000 и повече тона, превозващ суров нефт, горива, тежки дизелови горива или смазочни материали, и танкер с дедуейт 30 000 и повече тона, превозващ нефтопродукти, различни от горепосочените, които отговарят на изискванията за нов танкер, определени в правило 1 (26) от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78 и снабден с танкове за изолиран баласт, разположени предпазващо.

28. "Нефтен танкер категория 3" е нефтен танкер с дедуейт 5000 и повече тона, но по-малко от този, определен в т. 26 и 27.

29. "Еднокорпусен танкер" е нефтен танкер, който не притежава двукорпусна или еквивалентна конструкция, съгласно изискванията на Правило 13 F от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78.

30. "Двукорпусен танкер" е:

а) нефтен танкер с дедуейт 5000 и повече тона с двукорпусна или еквивалентна конструкция, отговарящ на изискванията на Правило 13 F от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78, както е изменена, или отговарящ на изискванията на параграф 1 (с) на измененото правило 13G от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78;

б) нефтен танкер с дедуейт 600 или повече тона, но по-малко от 5000 тона, снабден с дънни танкове или пространства, отговарящ на изискванията на правило 13 F (7)(а) от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78 и бордови танкове или пространства, съответстващи на изискванията на правило 13 F (3)(а) и отговарящи на изискванията за разстоянието W, съгласно правило 13 F (7)(b) от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78.

31. "Възраст" е възрастта на кораба, равняваща се на броя на годините от датата на предаването му в експлоатация.

32. "Тежко дизелово гориво" е дизелово гориво, както е определено в измененото Правило 13 G от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78."

33. "Гориво" е тежки дестилати или остатъци суров нефт или смеси от такива материали, както е определено в измененото Правило13 G от Анекс I на МАРПОЛ,73/78.

34. "Тежки нефтопродукти" са суров нефт с плътност над 900 кг/м3 при 15°С; горива с плътност над 900 кг/м3 при 15°С или с кинематичен вискозитет над 180 мм2/сек при 50°С над 180 мм2/сек.; битуми, катрани и емулсии от тях."


§ 24. В § 4 от преходните и заключителните разпоредби думите "генералния директор на Национална компания "Пристанища" се заменят с "изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация", а думите "ръководителя на териториалното поделение на Национална компания "Пристанища" се заменят с "началника на териториалното звено на ИА "Пристанищна администрация".


§ 25. Приложение № 1 се отменя.


§ 26. В приложение № 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. В раздел "Документи при отплаване" се добавя т. 6:

"6. Декларация относно вида и обема на предадените отпадъци - резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари - 1 копие."

2. В раздел "Корабни сертификати и документи, изисквани за проверка от ИА "Морска администрация", т. I "За всички кораби", т. 8 се изменя така:

"8. Дневник за нефтените операции, част 1"

3. В т. III "За товарни кораби" се добавя т. 8:

"8. Дневник за товаро-баластните операции на нефтени танкери."


§ 27. Приложение № 4 се изменя така:



"Идентификация на кораба
 
Име: Корабособственик: Година на
    построяване:
.......................................................................
.........................................................................................
.......................................................................
Знаме:   Бруто
.......................................................................
 
тонаж: .................................................................
Пристанище Максимална  
на регист- дължина:  
рация:    
.......................................................................
.........................................................................................
 
Позивни: ИМО номер  
  (ако има такъв):  
.......................................................................
.........................................................................................
 
Класифи- Район на  
кационна плаване:  
организация:    
.......................................................................
.........................................................................................
 
Клас: Корпус: Спомага-
    телни
    двигатели:
.......................................................................
.........................................................................................
.......................................................................
Главен   Мощност:
двигател:  
.......................................................................
.......................................................................
   
Агент:    
.......................................................................
   
Газене: Нос: Мидел: Кърма:
.......................................................................
.............................................
..........................................
.......................................................................
Количество/тегло на опасния или замърсяващ околната среда товар:
................................................................................................................................................................................................................................
Аз .......................................................... капитан на .................................. декларирам, че корабът е готов за извършване на маневри и че всички механизми са в изправност."
 


§ 28. Навсякъде в наредбата думите "санитарен контрол"/"санитарният контрол" са заменят съответно със "здравен контрол"/"здравният контрол".


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 29. Раздел XI влиза в сила от датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз.


§ 30. В Наредба № 1 за вписване в регистъра на корабите (ДВ, бр. 7 от 2003 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се чл. 26а:

"Чл. 26а. (1) Изпълнителна агенция "Морска администрация" отписва служебно от регистъра на корабите на Република България еднокорпусни нефтени танкери от категория 1.

(2) Изпълнителна агенция "Морска администрация" отписва служебно от регистъра на корабите на Република България еднокорпусни нефтени танкери от категории 2 и 3, както следва:

1. за кораби, предадени за експлоатация през 1981 г. или по-рано - от 2007 г., след настъпване на съответната дата, на която корабът е бил предаден за експлоатация;

2. за кораби, предадени за експлоатация през 1982 г. - от 2008 г., след настъпване на съответната дата, на която корабът е бил предаден за експлоатация;

3. за кораби, предадени за експлоатация през 1983 г. - от 2009 г., след настъпване на съответната дата, на която корабът е бил предаден за експлоатация;

4. за кораби, предадени за експлоатация през 1984 г. и по-късно - от 2010 г., след настъпване на съответната дата, на която корабът е бил предаден за експлоатация.

(3) Изпълнителна агенция "Морска администрация" отписва служебно от регистъра на корабите на Република България нефтени танкери от категории 2 и 3 на една от следните дати, според това, коя от двете настъпи по-рано:

1. 2015 г. - при настъпване на съответната дата, на която корабът е бил предаден за експлоатация;

2. датата, на която се навършват 25 години от предаването на кораба за експлоатация.

(4) Разпоредбата по ал. 3 се прилага при условие, че нефтените танкери са:

1. оборудвани с двойно дъно или двойни бордове, които се простират по цялата дължина на товарните танкове и не се използват за превоз на нефт, или

2. с двоен корпус, простиращ се по цялата дължина на товарните танкове, в който не се превозва нефт, но не отговарящ на условията по параграф 1(с) на измененото правило 13 G от Анекс I на МАРПОЛ, 73/78."

2. В допълнителните разпоредби се създава нов § 1а:

"§ 1а. Не се допуска вписването в регистъра на Република България на еднокорпусни нефтени танкери."


§ 31. В Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 1 за вписване в регистъра на корабите (ДВ, бр. 7 от 2003 г.) се създава заключителна разпоредба.

"Заключителна разпоредба

Член 26а влиза в сила от датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз."


Промени настройката на бисквитките