МЕТОДИКА ЗА УРЕЖДАНЕ НА ПРЕТЕНЦИИ ЗА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ НА ВРЕДИ, ПРИЧИНЕНИ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА, ПО ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ЗАСТРАХОВКА "ГРАЖДАНСКА ОТГОВОРНОСТ" НА АВТОМОБИЛИСТИТЕ
МЕТОДИКА ЗА УРЕЖДАНЕ НА ПРЕТЕНЦИИ ЗА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ НА ВРЕДИ, ПРИЧИНЕНИ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА, ПО ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ЗАСТРАХОВКА "ГРАЖДАНСКА ОТГОВОРНОСТ" НА АВТОМОБИЛИСТИТЕ
Обн. ДВ. бр.25 от 24 Март 2006г., изм. ДВ. бр.3 от 11 Януари 2008г., отм. ДВ. бр.90 от 31 Октомври 2014г.
В сила до приемане на методиката по чл. 1, ал. 3 Наредба № 49 от 16 октомври 2014 г. за задължителното застраховане по чл. 249, т. 1 и 2 от Кодекса за застраховането и за методиката за уреждане на претенции за обезщетение на вреди, причинени на моторни превозни средства - ДВ, бр. 90 от 2014 г., в сила от 04.11.2014 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. Методиката за уреждане на претенции за обезщетение на вреди, причинени на моторни превозни средства, по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, урежда реда за определяне на действителната стойност на моторни превозни средства и размера на обезщетението при частични вреди или при пълно унищожаване на моторно превозно средство.
Чл. 2. Методиката за уреждане на претенции за обезщетение на вреди, причинени на моторни превозни средства, по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се прилага от застрахователите и от Гаранционния фонд по чл. 287 от Кодекса за застраховането.
Чл. 3. (1) Методиката за уреждане на претенции за обезщетение на вреди, причинени на моторни превозни средства, по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, урежда взаимоотношенията между трети лица, претърпели имуществени вреди поради частична вреда или унищожаване на моторно превозно средство, и:
1. застрахователя, който дължи застрахователно обезщетение по задължителна застраховка по чл. 249, т. 1 от Кодекса за застраховането, или
2. Гаранционния фонд, който дължи плащане по чл. 288 от Кодекса за застраховането.
(2) Методиката по ал. 1 се прилага и при оценката на щети, извършвана от страна на застрахователя на виновния застрахован, в случаите, когато друг застраховател е встъпил в правата на третото увредено лице на основание чл. 213 от Кодекса за застраховането.
Чл. 4. Методиката се прилага като минимална долна граница в случаите когато не са представени надлежни доказателства (фактури) за извършен ремонт на моторното превозно средство в сервиз и за случаите, когато обезщетението се определя по експертна оценка.
Чл. 5. (Отм. - ДВ, бр. 3 от 2008 г.)
Раздел II.
Определяне на действителната стойност на моторни превозни средства (MПС), пътни превозни средства (ППС), прикачни устройства (ПУ), пътностроителни машини (ПСМ), селскостопански машини (ССМ), подемно-транспортни съоръжения (ПТС) и други към датата на настъпване на застрахователното събитие
Чл. 6. Действителната стойност на МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и др. до 5 години вкл. от годината на производство, които към датата на застрахователното събитие фигурират в актуалните за тази дата бюлетини "Цени на нови МПС в България - АutoExpert", се определя като процент от цената в ново състояние съгласно приложение № 2.
Чл. 7. Действителната стойност на превозните средства по чл. 6, които не фигурират в бюлетини "Цени на нови МПС в България - АutoExpert", и тези над 5 години от годината на производство, които фигурират като цена в ново състояние в бюлетини:
1. ЕurotaxSchwacke - SuperSchwacke (Ценоразпис за леки автомобили, джипове и лекотоварни автомобили), Nutzfahrzeuge (Ценоразпис за товарни автомобили), Zweirad (Ценоразпис за мотоциклети, мотопеди и моторолери), Landenmaschinen (Ценоразпис за селскостопански машини);
2. N.A.D.A (Американски ценоразпис за МПС, произведени в Америка);
3. Kelley Blue Book (Американски ценоразпис за МПС, произведени в Америка) и
4. други бюлетини, се определя като процент съгласно приложение № 2 от цената в ново състояние, посочена в съответния бюлетин за конкретните марка, модел, модификация и година на производство.
Чл. 8. Действителната стойност на марки, модели и модификации МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и други, посочени в приложение № 3, се определя само от това приложение, като стойността им в ново състояние се преизчислява съгласно приложение № 2.
Чл. 9. Действителната стойност на МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и други, които към датата на застрахователното събитие не фигурират в бюлетините по чл. 7, т. 1, 2 и 3, се приравнява към сходни МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и други от същите бюлетини, в зависимост от марката, модела, модификацията, вида на използваното гориво, броя на местата, броя на вратите, работния обем на ДВГ (куб. см), мощността на двигателя (Кw, Ps), типа на купето или каросерията, годината на производство и категорията, като цената в ново състояние се преизчислява съгласно приложение № 2.
Чл. 10. Стойността в ново състояние на специализирани МПС (бронирани и др. подобни), товарни автомобили и прикачни устройства с допълнително монтирани специализирани надстройки се завишава с коефициент съгласно приложение № 4, когато не са представени фактури за закупуване в ново състояние.
Чл. 11. Стойността в ново състояние на трамваи, тролейбуси, селскостопански машини, самодвижещи се подемно-транспортни съоръжения, пътностроителни машини и други се определя по експертна оценка на база фактури, набавна стойност, а за придобити и заприходени на старо (втора употреба) - по балансова стойност.
Раздел III.
Определяне размера на застрахователно обезщетение по експертна оценка
Чл. 12. (1) Цените на новите части се приемат от ценоразпис Euгotax Schwacke Kalkulation или друг източник (хартиен или електронен), коригирани с коефициенти съобразно групирането на МПС според вида им и годините от датата им на производство.
(2) За автомобилите, производство на страните членки на бившия Съвет за икономическа взаимопомощ:
1. Москвич 21412, 2141;
2. Москвич до модел 2140, вкл. и ИЖ;
3. ВАЗ, всички модели до 21099 вкл.;
4. ЗАЗ всички модели;
5. Шкода, всички модели до Фаворит (Форман);
6. Фиат, модели 125Р и 126Р;
7. Полонез всички модели;
8. Дачия, всички модели до Супер Нова;
9. Олтсит всички модели;
10. Застава всички модели;
11. Трабант и Вартбург всички модели;
12. Волга до модел ГАЗ 3201 вкл. и
13. други непосочени марки и модели, производство на страните членки на бившия Съвет за икономическа взаимопомощ,
се прилагат следните коефициенти:
Години от датата | до 3 г. | от 4 г. | от 8 г. | над |
на производство | вкл. | до 7 г. | до 14 г. | 15 г. |
на МПС | вкл. | вкл. | ||
Коефициент | 0,5 | 0,35 | 0,3 | 0,2 |
(3) За всички останали производства автомобили, вкл. Шкода, всички модели след Фаворит (Форман) вкл., Дачия, всички модели след Супер Нова, вкл., ВАЗ, всички модели след 21099, както и всички други видове производства, се прилагат следните коефициенти:
Години от датата | до 3 г. | от 4 г. | от 8 г. | над |
на производство | вкл. | до 7 г. | до 14 г. | 15 г. |
на МПС | вкл. | вкл. | ||
Коефициент | 1,00 | 0,7 | 0,5 | 0,4 |
Забележка. За автомобили марка Пежо, считано до 7 г. от датата им на производство, коефициентът за нови части е 0,70.
(4) Марки, модели и модификации, нефигуриращи в ценови листи на доставчици на българския пазар и в ценоразпис Euгotax Schwacke Kalkulation, се приравняват към подобни такива съобразно технико-експлоатационните показатели, като се използват аналози, технологични сходства и приравнявания по преценка на автоексперт.
(5) За товарни автомобили, автобуси, мотоциклети и др., нямащи аналози в ценови листи на доставчици на българския пазар и в ценоразпис Euгotax Schwacke Kalkulation, източник на цени на нови части могат да бъдат проформа фактури или фактури. Застрахователят има право да изиска проформа фактури от повече от един доставчик. При изчисление на експертната оценка цените на новите части от проформа фактурите се умножават с коригиращите коефициенти по ал. 2 или ал. 3 съответно.
(6) При наличие на увредено допълнително монтирано оборудване (екстри, аксесоари) извън стандартното изпълнение, монтирано на МПС в момента на закупуването или след това, действителната му стойност се определя съобразно годината му на производство по съответния бюлетин SuperSchwacke, N.A.D.A или Kelley Blue Book.
Чл. 13. (1) За определяне количеството вложен труд при възстановяване и материали за боядисване автомобилите се групират по класове, както следва:
1. 1-ва група - клас (А) - критерият за определяне на автомобилите от този клас е габаритната дължина - L до 4,00 m;
2. 2-ра група - клас (В) - критерият за определяне на автомобилите от този клас е габаритната дължина - L от 4,00 m до 4,60 m;
3. 3-та група - клас (С) - критерият за определяне на автомобилите от този клас е габаритната дължина - L над 4,60 m, и МПС от клас (Джип) - къси бази;
4. 4-та група - клас (D) - МПС от клас (Джип) - дълги бази, и автомобили тип "Фургон" и тип "Пикап".
(2) Габаритната дължина за всяка модификация е посочена в раздел II "Маса + тегло" за съответната марка и модел ППС в изданието на ЕurotaxSchwacke - TYPENERKENNUNG. Габаритната дължина е разстоянието между крайните точки на ППС.
(3) За леки и товарни автомобили до 3,5t и автобуси до 15+1 седящи места:
1. сервизните нормовремена за демонтаж-монтажни операции, ремонт и други технологично необходими операции се приемат по нормативи от производителя, но не по-високи от посочените в приложение № 5;
2. сервизните нормовремена за възстановяване (тенекеджийски, шлосерски и други операции) се приемат съгласно приложение № 5;
3. сервизните нормовремена за бояджийски операции се приемат съгласно приложение № 5.
(4) За товарни автомобили, автобуси и други нефигуриращи в приложение № 5 сервизните нормовремена се определят от комисията, извършваща огледа.
(5) Стойността на един сервизен човекочас е 8 лв.
Чл. 14. (1) Необходимите материали за боядисване представляват сбор от основни материали (боя комплект) и допълнителни материали, определени по ал. 2 - 6.
(2) Пределната разходна норма на основни материали за боядисване (боя комплект) е:
1. за боядисване на един основен и неосновен детайл на МПС (в l):
Класове ППС |
Малък | Среден | Висок | Клас (D) | |
клас (А) | клас (В) | клас (С) | ||
За всички | ||||
видове боя, | ||||
основен | ||||
детайл | 0,180 l | 0,220 l | 0,280 l | 0,350 l |
За неосно- | ||||
вен детайл | 0,050 l | 0,070 l | 0,080 l | 0,110 l |
2. за цялостно боядисване на МПС (в l):
Класове ППС |
Малък | Среден | Висок | Клас (D) | |
клас (А) | клас (В) | клас (С) | ||
За всич- | от 2,8 l до | |||
ки видо- | 4 l в зави- | |||
ве боя | 1,8 l | 2,2 l | 2,8 l | симост |
от базата | ||||
(3) Пределните разходни норми на основни материали за цялостно боядисване (боя комплект) не включват необходимите количества за боядисване на пластмасови детайли по МПС (брони, спойлери, огледала и др.), които са с основния цвят на МПС.
(4) Допълнителни материали за боядисване на един детайл (основен или неосновен) от МПС се определят като процент от стойността на основните материали (боя комплект), необходими за боядисване на детайла според таблицата, както следва:
Степен | |
на ув- | Клас МПС |
реж- | малък клас (А) | среден клас (В) | висок клас (С) | клас (D) |
дане | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла |
Нов | 100 | 80 | 60 | 100 | 80 | 60 | 100 | 80 | 60 | 100 | 80 | 60 |
I | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 |
II | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 |
III | 120 | 110 | 100 | 120 | 110 | 100 | 120 | 110 | 100 | 120 | 110 | 100 |
(5) Допълнителни материали за боядисване (при необходимост) на един пластмасов детайл от МПС се определят като процент от стойността на основните материали (боя комплект), необходими за боядисване на детайла според таблицата, както следва:
Степен | |
на ув- | Клас МПС |
реж- | малък клас (А) | среден клас (В) | висок клас (С) | клас (D) |
дане | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла |
Нов | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 |
С ре- | ||||||||||||
монт | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 |
(6) Допълнителните материали за цялостно боядисване на МПС се определят като процент от стойността на основните материали (боя комплект), необходими за цялостно боядисване според таблицата, както следва:
Боя вид | Класове ППС |
малък | среден | висок | клас (D) | |
клас (А) | клас (В) | клас (С) | ||
Акрил | 55 | 55 | 55 | 55 |
Металик | 40 | 40 | 40 | 40 |
Перла | 35 | 35 | 35 | 35 |
Чл. 15. (1) Цената на боя комплект за 1 lt е:
1. за ППС до 14 години вкл., считано от датата на тяхното производство:
а) боя акрилна - 100 лв.;
б) боя акрилна за камиони и автобуси - 60 лв.;
в) боя металик - 150 лв.;
г) боя металик с перлен ефект - 180 лв.;
2. за ППС над 14 години считано от датата на тяхното производство:
а) боя акрилна - 40 лв.;
б) боя акрилна за камиони и автобуси - 60 лв.;
в) боя металик - 70 лв.;
г) боя металик с перлен ефект - 90 лв.
(2) Основните и допълнителните материали за боядисване на един основен и неосновен детайл от МПС са посочени в левове в приложение № 6.
Раздел IV.
Определяне размера на застрахователно обезщетение по представени разходни документи (фактури)
Чл. 16. При определяне размера на обезщетението след извършване на ремонт и представяне на разходни документи (фактури) задължително:
1. се извършва оглед за констатиране на действително извършените ремонтни работи по възстановяването;
2. се изготвя сравнителен експертен анализ за съпоставка на представените разходни документи (оригинални фактури с фискални бонове или платежно нареждане) с извършения (извършените) оглед (огледи) и действително извършения (извършените) ремонт (ремонти).
Чл. 17. (1) За МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и др., за които са посочени цени на вложените нови части в бюлетина - ценоразпис EUROTAXSCHWACKE KALKULATION, актуални към датата на застрахователното събитие, при документи (оригинални фактури с фискални бонове или платежно нареждане), издадените от официален вносител за тези със срок на експлоатация до 3 години, вкл. от датата на производството или датата на регистрация в ново състояние, стойността на новите части се приема след сравнителен експертен анализ с описа на констатираните вреди. Надбавки за експресни доставки не се приемат.
(2) За МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и др., за които са посочени цени на вложените нови части в бюлетина - ценоразпис EUROTAXSCHWACKE KALKULATION, при документи (оригинални фактури с фискални бонове или платежно нареждане), издадените от неофициален вносител за всички МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и др. независимо от срока на експлоатация, както и за всички МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и др. над 3 години стойността на новите части се приема след експертно сравнение, но не по-високи от посочените в EUROTAXSCHWACKE KALKULATION, коригирани с коефициентите по чл. 12, ал. 2 или 3 съобразно групирането на MПС според вида им и годините от датата им на производство.
(3) Ако стойността на новите части надвишава посочените в EUROTAXSCHWACKE KALKULATION, коригирани с посочените коефициенти, приема се стойността от ценоразписа, а при равни и по-малки стойности - от представените разходни документи (фактури).
(4) За МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и др., за които не са посочени цени на новите части в бюлетина - ценоразпис EUROTAXSCHWACKE KALKULATION или друг хартиен или електронен ценоразпис, актуален към датата на събитието, разходните документи (фактури) се одобряват, като се използват аналози, технологични сходства и приравнявания.
Чл. 18. (1) За определяне количество вложен труд при възстановяване и материали за боядисване автомобилите се групират по класове, както следва:
1. 1-ва група - клас (А) - критерият за определяне на автомобилите от този клас е габаритната дължина - L до 4 m;
2. 2-ра група - клас (В) - критерият за определяне на автомобилите от този клас е габаритната дължина - L от 4 до 4,60 m;
3. 3-та група - клас (С) - критерият за определяне на автомобилите от този клас е габаритната дължина - L над 4,60 m, и МПС от клас (Джип) - къси бази;
4. 4-та група - клас (D) - МПС от клас (Джип) - дълги бази и автомобили тип "Фургон" и тип "Пикап".
(2) Габаритната дължина за всяка модификация е посочена в раздел II "Маса + тегло" за съответната марка и модел ППС в изданието на ЕurotaxSchwacke - TYPENERKENNUNG. Габаритната дължина е разстоянието между крайните точки на ППС.
Чл. 19. (1) Документите (оригинални фактури с фискални бонове или платежно нареждане), издадени от официален вносител за МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и др., със срок на експлоатация до 3 години вкл. от датата на производството или датата на регистрация в ново състояние се приемат изцяло по отношение на нормовремената и стойността на сервизния час спрямо описа на констатираните повреди.
(2) Документите (оригинални фактури с фискални бонове или платежно нареждане), издадени от неофициален вносител за МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и др., независимо от срока на експлоатация, както и от официален вносител за всички МПС, ППС, ПУ, ПСМ, ССМ, ПТС и др. на 3 и повече години се приемат след извършване на сравнителен експертен анализ с описа на констатираните вреди по отношение на нормовремената съгласно нормативи от производителя и нормативите в приложение № 6 при часова ставка 12 лв.
Чл. 20. (1) Стойността на материалите за боядисване се приема съгласно представените разходни документи (оригинални фактури с фискални бонове), като технологично необходимите количества не могат да надвишават, както следва:
1. за боядисване на един основен и неосновен детайл на МПС (в l):
Класове ППС |
малък | среден | висок | клас (D) | |
клас (А) | клас (В) | клас (С) | ||
За всички | ||||
видове боя, | ||||
основен | ||||
детайл | 0,180 | 0,220 | 0,280 | 0,350 |
За неосно- | ||||
вен детайл | 0,050 | 0,070 | 0,080 | 0,110 |
2. за цялостно боядисване на МПС (в l):
Класове ППС |
малък | среден | висок | клас (D) | |
клас (А) | клас (В) | клас (С) | ||
За всич- | от 2,8 до | |||
ки видо- | 4 l в зави- | |||
ве боя | 1,8 | 2,2 | 2,8 | симост |
от базата | ||||
(2) Пределните разходни норми на основни материали за цялостно боядисване (боя комплект) не включват необходимите количества за боядисване на пластмасови детайли по МПС (брони, спойлери, огледала и др.), които са с основния цвят на МПС.
(3) Признава се стойността на следните допълнителни материали за боядисване:
1. на един детайл (основен или неосновен) от МПС, представени като процент от стойността на основните материали (боя комплект), необходими за боядисване на детайла съгласно таблицата:
Степен | |
на ув- | Клас МПС |
реж- | малък клас (А) | среден клас (В) | висок клас (С) | клас (D) |
дане | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла |
Нов | 100 | 80 | 60 | 100 | 80 | 60 | 100 | 80 | 60 | 100 | 80 | 60 |
I | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 |
II | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 |
III | 120 | 110 | 100 | 120 | 110 | 100 | 120 | 110 | 100 | 120 | 110 | 100 |
2. на един пластмасов детайл от МПС, представени като процент от стойността на основните материали (боя комплект), необходими за боядисване на детайла съгласно таблицата:
Степен | |
на ув- | Клас МПС |
реж- | малък клас (А) | среден клас (В) | висок клас (С) | клас (D) |
дане | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла | Акрил | Металик | Перла |
Нов | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 | 105 | 85 | 65 |
С ре- | ||||||||||||
монт | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 | 110 | 90 | 70 |
3. за цялостно боядисване на МПС, представени като процент от стойността на основните материали (боя комплект), необходими за цялостно боядисване:
Боя вид | Класове ППС |
малък | среден | висок | клас (D) | |
клас (А) | клас (В) | клас (С) | ||
Акрил | 55 | 55 | 55 | 55 |
Металик | 40 | 40 | 40 | 40 |
Перла | 35 | 35 | 35 | 35 |
(4) Необходимите материали за боядисване представляват сбор от основни материали (боя комплект) и допълнителни материали, определени по таблиците по ал. 2 и 3.
Чл. 21. Цената на боя комплект за 1 lt се приема за ППС:
1. до 3 години вкл., считано от датата на тяхното производство, по представените документи (оригинални фактури с фискални бонове или платежно нареждане);
2. от 3 до 15 години вкл., считано от датата на тяхното производство:
а) за боя акрилна - 100 лв.;
б) за боя акрилна за камиони и автобуси - 60 лв.;
в) за боя металик - 150 лв.;
г) за боя металик с перлен ефект - 180 лв.;
3. над 15 години считано от датата на тяхното производство:
а) за боя акрилна - 40 лв.;
б) за боя акрилна за камиони и автобуси - 60 лв.;
в) за боя металик - 70 лв.;
г) за боя металик с перлен ефект - 90 лв.
Чл. 22. (1) Обезщетение при тотална щета се заплаща, когато размерът на застрахователното обезщетение, определен съгласно тази методика, надвиши 80 % от действителната стойност на увреденото МПС към датата на настъпване на застрахователното събитие.
(2) При установяване на запазени части размерът на застрахователното обезщетение не може да се определи под 75 % от размера на действителната стойност.
Раздел V.
Задължителни реквизити на опис-заключение
Чл. 23. Задължителните реквизити, които съдържа опис-заключението по претенции по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, са:
1. вид МПС; |
2. марка; |
3. модел; |
4. модификация; |
5. регистрационен номер; |
6. номер на шаси; |
7. номер на двигател; |
8. брой врати; |
9. вид гориво; |
10. обем на двигател; |
11. година на производство; |
12. цвят и вид на лаковото покритие; |
13. брой места/тонаж, клас; |
(брой оси, колесна формула и др.). |