Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 102 от 20.XII

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ (ДВ, БР. 115 ОТ 1997 Г.)

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ (ДВ, БР. 115 ОТ 1997 Г.)

В сила от 01.01.2006 г.

Обн. ДВ. бр.102 от 20 Декември 2005г.

§ 1. В чл. 11б се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "автобояджийски и автотенекеджийски" се заменят с "бояджийски и тенекеджийски", думата "автомобилна" се заличава, а думите "леките автомобили" и "леки автомобили" се заменят съответно с "превозните средства" и "превозни средства".

2. В ал. 2:

а) в текста думите "леки автомобили" се заменят с "превозни средства", а думите "административно-управленска" се заменят с "управленска";

б) в т. 1 думите "административно-управленската" се заменят с "управленската";

в) в т. 2 думите "съответния автомобил" се заменят със "съответното превозно средство", а думите "административно-управленската" се заменят с "управленската".


§ 2. В чл. 12 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите "разпределената печалба" се заменят с "разпределението на източниците на собствения капитал".

2. В ал. 3 думите "продажбата на" се заменят с "разпоредителни действия с".

3. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Основата за облагане на доходите от лихви на чуждестранни лица по договори за финансов лизинг в случаите, когато в договора не е изрично определен размерът й, се определя на базата на пазарната лихва."

4. В ал. 5, изречение първо думите "прехвърляне на недвижим имот" се заменят с "разпореждане с недвижима собственост".


§ 3. В чл. 15, ал. 3, т. 3 думите "с повече или по-малко от една четвърт от законната лихва" се заменят с "от пазарната лихва".


§ 4. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) При установяване на облагаемата печалба за данъчни цели се определя данъчно признат размер на разходите за амортизации."

2. В ал. 10 се създава изречение пето: "Този ред се прилага и в случаите на коригиране на стойността на дарение, обвързано с амортизируем актив, който е включен в данъчния амортизационен план с амортизируема стойност, определена по реда на § 1, т. 57, буква "г" от допълнителните разпоредби."

3. В ал. 13:

а) изречение първо се изменя така: "Активите, заведени в данъчния амортизационен план, не се отписват от него, но се преустановява начисляването на данъчни амортизации за тях за периода, през който не се употребяват или данъчно задълженото лице е прекратено, когато: временно не се употребяват в обичайната дейност (не носят икономическа изгода) за период повече от 12 месеца; са изведени от употреба и няма да носят бъдеща икономическа изгода от използване в дейността; са класифицирани като държани за продажба или са част от група за освобождаване, класифицирана като държана за продажба; данъчно задълженото лице е прекратено поради ликвидация или несъстоятелност.";

б) създава се ново изречение второ: "Не се преустановява начисляването на данъчни амортизации за активи, които са отписани от счетоводния амортизационен план поради факта, че данъчно задълженото лице не очаква икономическа изгода от тях, в това число случаите на брак.";

в) досегашните изречения второ и трето стават съответно изречения трето и четвърто.

4. Създава се ал. 14:

"(14) Амортизируеми активи, които не се използват изцяло само за дейност, за която данъчно задълженото лице формира облагаема печалба/доход по реда на тази глава, се завеждат и отчитат в данъчния амортизационен план по общия ред на закона, като се водят с пълната стойност на данъчните показатели, определени в ал. 6. Финансовият резултат за текущия данъчен период се намалява по реда на чл. 23, ал. 3, т. 11 с частта от годишната данъчна амортизационна квота, съответстваща на дейността, за която данъчно задълженото лице формира облагаема печалба/доход по реда на тази глава. Частта по изречение второ се определя на базата на възприетия счетоводен подход за разпределяне на разходите за амортизация за съответния амортизируем актив по видове дейности, определен в счетоводната политика на данъчно задълженото лице. При отписване на амортизируем актив от данъчния амортизационен план, който не се използва изцяло само за дейност, за която данъчно задълженото лице формира облагаема печалба/доход по реда на тази глава, финансовият резултат се намалява по реда на чл. 23, ал. 3, т. 12 с частта от данъчната му балансова стойност, определена пропорционално на признатите за данъчни цели разходи за амортизация при определяне на облагаемата печалба през текущия и предходни периоди към данъчно признатия размер на разходите за амортизация за амортизируемия актив, определен по реда на § 1, т. 60 от допълнителните разпоредби."


§ 5. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2:

а) в т. 3 след думата "дейността" се добавя "включително и разходите";

б) в т. 6, буква "г" думата "бедствия" се заменя с "непреодолима сила";

в) в т. 7 думата "бедствие" се заменя с "непреодолима сила";

г) в т. 8 думите "в полза на акционерите, съдружниците, едноличните собственици или на трети лица" се заличават;

д) точка 12 се отменя;

е) създава се т. 16г:

"16г. разходите, отчетени в резултат на коригиране стойността на дарение, обвързано с амортизируем актив, който е включен в данъчния амортизационен план с амортизируема стойност, определена по реда на § 1, т. 57, буква "г" от допълнителните разпоредби, в случай че дарението стане възстановимо;"

ж) в т. 17 думите "акции на публични дружества и търгуеми права на акции" се заменят с "акции на публични дружества, търгуеми права на акции на публични дружества и дялове на колективни инвестиционни схеми";

з) в т. 21 се създава нова буква "а":

"а) намаление на стойността вследствие на преоценка или обезценка на неамортизируеми дълготрайни материални и нематериални активи и неамортизируеми инвестиционни имоти;"

и) в т. 24 се създава буква "и":

"и) при отписване от данъчния амортизационен план на амортизируеми активи по чл. 22, ал. 14 - частта от преоценъчния резерв (резерва от последваща оценка), която е следвало да бъде включена в данъчния амортизационен план съгласно чл. 22, съответстваща на намалението на облагаемата печалба през текущия и предходните данъчни периоди чрез увеличение на данъчно признатия размер на разходите за амортизации и данъчната балансова стойност;"

к) в т. 28 думите "в случаите на заличаване на лицата по чл. 41 - към датата на заличаване" се заменят с "в случаите на ликвидация - към датата на подаване на искането за заличаване и в случаите на несъстоятелност - към датата на заличаване".

2. В ал. 3:

а) в т. 3 думите "акции на публични дружества и търгуеми права на акции" се заменят с "акции на публични дружества, търгуеми права на акции на публични дружества и дялове на колективни инвестиционни схеми";

б) в т. 6 думата "бедствие" се заменя с "непреодолима сила";

в) в т. 10е се създава изречение второ: "Прилагането на разпоредбата е по избор на данъчно задълженото лице.";

г) създава се т. 10ж:

"10ж. приходите от финансиране по повод на дарения, обвързани с амортизируеми активи, които са включени в данъчния амортизационен план с амортизируема стойност, определена по реда на § 1, т. 57, буква "г" от допълнителните разпоредби;"

д) в т. 13 се създава нова буква "а":

"а) приходи след обезценка или увеличение на стойността на неамортизируеми дълготрайни материални и нематериални активи и неамортизируеми инвестиционни имоти;"

е) в т. 22 думите "в случаите на заличаване на лицата по чл. 41 - към датата на заличаване" се заменят с "в случаите на ликвидация - към датата на подаване на искането за заличаване, и в случаите на несъстоятелност - към датата на заличаване".

3. В ал. 8 се създава изречение второ: "Разходите се доказват документално по реда на действащото законодателство."

4. Алинея 12 се изменя така:

"(12) Отчетените разходи за транспортно обслужване на персонала, включително на наетите по договор за управление и контрол, от местоживеене до месторабота и обратно, осъществено чрез железопътния транспорт и чрез трамвайния, тролейбусния, градския и междуселищния автобусен транспорт по утвърдена транспортна схема, с изключение на допълнителните автобусни линии, не се регулират за данъчни цели и не подлежат на облагане по реда на чл. 36. Разходите се доказват документално по реда на действащото законодателство."

5. В ал. 16:

а) в т. 1 след думите "данъчен кредит" се добавя "по Закона за данък върху добавената стойност";

б) точка 3 се отменя.


§ 6. В чл. 26 ал. 5 се изменя така:

"(5) Алинеи 1 - 4 не се прилагат за разходите за лихви, с които следва да се преобразува финансовият резултат за данъчни цели на друго основание по реда на чл. 23."


§ 7. Наименованието на раздел III от глава втора се изменя така: "Данъчно третиране на грешки от минали отчетни периоди и промени в счетоводната политика".


§ 8. В чл. 27, т. 1 се отменя.


§ 9. Член 28 се отменя.


§ 10. В чл. 28а, ал. 1 след думата "фундаментални" се добавя "/съществени".


§ 11. В чл. 29б се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думата "фундаментални" се добавя "/съществени".

2. В ал. 5 след думата "фундаментални" се добавя "/съществени" и думите "и 28" се заличават.


§ 12. Създава се чл. 29в:

"Чл. 29в. (1) Членове 29а и 29б не се прилагат за сумите, произтичащи от промени в стойностите на амортизируеми активи при промяна на приложимите счетоводни стандарти за изготвяне и представяне на годишните финансови отчети.

(2) Членове 29а и 29б не се прилагат за сумите, произтичащи от промени в стойностите на амортизируеми активи във връзка със събития, настъпили след датата на изготвяне на началния данъчен амортизационен план."


§ 13. Наименованието на глава трета се изменя така: "Данъци, удържани при източника, и данъци върху разходите".


§ 14. В чл. 34, ал. 5 думите "акции на публични дружества и търгуеми права на акции на публични дружества" се заменят с "акции на публични дружества, търгуеми права на акции на публични дружества и дялове на колективни инвестиционни схеми".


§ 15. В чл. 36 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 думите "леки автомобили" се заменят с "превозни средства".

2. В ал. 3 думите "леките автомобили" се заменят с "превозните средства".

3. В ал. 4 след думите "за безработица" се добавя "и/или професионална квалификация".

4. Алинея 5 се изменя така:

"(5) Не се облагат разходите за застраховки, определени като задължителни с нормативен акт, за работници и служители, извършващи работа, при която съществува опасност за живота и здравето им."


§ 16. В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Алинея 1 не се прилага за загуби с източник от държава - членка на Европейския съюз."


§ 17. В чл. 41 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 10 се изменя така:

"(10) Последният данъчен период на данъчно задължено лице, прекратено поради ликвидация, обхваща времето от началото на календарната година, в която е подадено искането за заличаване по чл. 273, ал. 1 от Търговския закон, до датата на подаването му."

2. Създават се ал. 11 и 12:

"(11) В случай че данъчно задълженото лице продължи дейността си след подаване на искането за заличаването му, то изпълнява задълженията си по общия ред на този закон. Ликвидаторът отговаря солидарно с данъчно задълженото лице за данъчните му задължения, възникнали във връзка с продължаването на дейността.

(12) Последният данъчен период на данъчно задължено лице, прекратено поради несъстоятелност, обхваща времето от началото на календарната година, в която е извършено заличаването, до датата на заличаването му."


§ 18. В чл. 46б изречение второ се заличава.


§ 19. В чл. 48 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Данъкът по чл. 35, ал. 1 и по чл. 36, ал. 2 е в размер 10 на сто."

2. В ал. 3 думите "ал. 1, 2 и 4" се заменят с "ал. 1", а числото "17" се заменя с "15".

3. Създава се ал. 4:

"(4) Данъкът по чл. 36, ал. 1 за социалните разходи по чл. 294, т. 1 и 4 от Кодекса на труда, предоставени в натура, и данъкът по чл. 36, ал. 4 са в размер 12 на сто."


§ 20. В чл. 50 се правят следните изменения:

1. Алинея 1 се отменя.

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Когато данъкът по чл. 34, ал. 1 и 4 не е удържан и внесен по съответния ред, той се дължи солидарно от данъчните субекти по този закон и лицата, задължени да удържат данъка при източника."


§ 21. В чл. 51 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинеи 5, 6 и 7 се изменят така:

"(5) Данъчната декларация по чл. 55, ал. 4 се подава в сроковете за внасяне на данъците по чл. 55, ал. 1 и 3.

(6) Данъчната декларация за данъчния период по чл. 41, ал. 10 се подава на датата на подаване на искането за заличаване заедно с копие от него.

(7) В случаите по чл. 41, ал. 11 и 12 лицето, изпълнявало длъжността ликвидатор/синдик, подава данъчна декларация за периода от по-късната от двете дати - началото на календарната година, в която е извършено заличаването, или датата на подаване на искането за заличаване до датата на заличаване на данъчно задълженото лице, в 30-дневен срок от датата на заличаването заедно с копие от съдебното решение за заличаване. В случай че датата на заличаването е преди 31 март и годишната данъчна декларация за предходната данъчна година не е подадена, лицето, изпълнявало длъжността ликвидатор/синдик, подава годишната данъчната декларация за предходната данъчна година в 30-дневен срок от датата на заличаването."

2. В ал. 8 се създава изречение четвърто: "В случаите, когато сумата на месечните данъчни основи за календарната година се различава от годишната данъчна основа, определена по реда на чл. 11а, разликата се посочва като корекция в годишната данъчна декларация."


§ 22. В чл. 53 се създават ал. 4 и 5:

"(4) Дължимите по този закон данъци за данъчния период по чл. 41, ал. 10 се внасят до датата на подаване на искането за заличаване на данъчно задълженото лице. Данъкът е окончателен.

(5) В случаите по чл. 41, ал. 11 и 12 дължимите по този закон данъци за периода от по-късната от двете дати - началото на календарната година, в която е извършено заличаването, или датата на подаване на искането за заличаване до датата на заличаване на данъчно задълженото лице, се внасят до датата на заличаване на данъчно задълженото лице. В случай че датата на заличаването е преди 31 март и корпоративният данък за предходната данъчна година не е внесен, данъчно задълженото лице внася корпоративния данък за предходната данъчна година до датата на заличаване."


§ 23. В чл. 54а се правят следните изменения и допълнения:

1. Думите "и е окончателен" се заличават.

2. Създава се изречение второ: "Данъкът от корекцията по чл. 51, ал. 8 се внася до 31 март на следващата календарна година или се приспада от вноски, следващи подаването на годишната данъчна декларация."


§ 24. В чл. 55, ал. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. В изречение първо думите "удържали данъка по ал. 1 и удържали и внесли данъка по ал. 3" се заменят с "удържали и внесли данък при източника за начислени доходи по ал. 1 и 3 на чуждестранни лица" и думите "по данъчна регистрация на платеца" се заменят с "по място на данъчната регистрация или където подлежи на регистрация платецът на доходите".

2. Създава се ново изречение второ: "В случаите по чл. 34, ал. 4, когато платецът на дохода не подлежи на данъчна регистрация, данъчната декларация се подава в Териториалната данъчна дирекция - София."

3. Досегашните изречения второ и трето стават съответно изречения трето и четвърто.


§ 25. В чл. 56, ал. 8 се създават изречения второ и трето: "Лицата по чл. 30, ал. 4 от Закона за облагане доходите на физическите лица правят тримесечни авансови вноски по реда на ал. 5 за всички дейности, считано от тримесечието, през което оборотът им е превишил 50 000 лв. Направените от данъчно задължените лица вноски по чл. 53 от Закона за облагане доходите на физическите лица и по реда на този член се приспадат от следващите се авансови и годишни вноски за корпоративен данък."


§ 26. В чл. 61г, ал. 1 думите "2005 г." се заменят с "2010 г.".


§ 27. Наименованието на глава единадесета се изменя така: "Данъчно третиране на колективни инвестиционни схеми, инвестиционни дружества от затворен тип и дружества със специална инвестиционна цел".


§ 28. В чл. 62а се правят следните изменения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Колективните инвестиционни схеми, които са допуснати за публично предлагане в Република България, и лицензираните инвестиционни дружества от затворен тип по реда на Закона за публичното предлагане на ценни книжа не се облагат с корпоративен данък.

(2) Разпределените дивиденти от лицата по ал. 1 се облагат по общия ред."

2. Алинеи 3 и 4 се отменят.


§ 29. В чл. 64 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "На данъчно задължено лице" се заменят с "На данъчно задължено лице, ликвидатор/синдик или лицето, изпълнявало длъжността ликвидатор/синдик", а след думите "имуществена санкция" се добавя "или глоба".

2. В ал. 2 след думите "имуществената санкция" се добавя "или глобата".


§ 30. В § 1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 5 думата "дълготрайни" се заличава, а думите "продажба на недвижими имоти" се заменят с "разпореждане с недвижима собственост".

2. В т. 6, буква "в" накрая се поставя запетая и се добавя "вследствие на което намалява собственият капитал на юридическото лице".

3. В т. 9 се създава изречение второ: "Отчетените разходи за обучение и професионална квалификация по реда и при условията на глава единадесета от Кодекса на труда не се смятат за възнаграждения за технически услуги."

4. В т. 14:

а) думите "и предоставени на персонала" се заменят с "и достъпни за всички работници и служители";

б) създава се изречение второ: "Не е налице предоставяне на социални разходи в натура в случаите на възстановяване на разходи на лицата под каквато и да е форма."

5. В т. 15 думите "подлежащи на плащане както в брой, така и в натура, направени" се заличават.

6. В т. 18 думите "и начислени" се заличават.

7. Точка 26 се отменя.

8. В т. 27 думите "леките автомобили" се заменят с "превозните средства" и думите "административно-управленска" се заменят с "управленска".

9. Точка 29 се изменя така:

"29. "Пазарна лихва" е лихвата, която би била платена при същите условия за предоставен или получен кредит под каквато и да е форма по сделка между лица, които не са свързани. Пазарната лихва се определя според условията на пазара, като се отчитат всички количествени и качествени характеристики на сделката - форма, размер и валута на предоставените средства, срок на предоставянето им, вид, размер и ликвидност на обезпечението, кредитният риск и други рискове, свързани със сделката, профил на кредитополучателя/лизингополучателя, както и всички други условия и обстоятелства, влияещи върху размера на лихвата."

10. Точка 33 се отменя.

11. Точка 41 се отменя.

12. В т. 45, буква "б" думите "инвестиционни дружества от отворен тип по реда на глава шестнадесета" се заменят с "колективни инвестиционни схеми, които са допуснати за публично предлагане в Република България по реда".

13. (В сила от 20.12.2005 г.) В т. 47 думите "инвестиционни и" се заменят с "колективни инвестиционни схеми, които са допуснати за публично предлагане в Република България, лицензирани инвестиционни дружества от затворен тип" и се поставя запетая.

14. В т. 57 се създава буква "г":

"г) амортизируемата стойност се намалява със стойността на даренията, обвързани с актива;".

15. В т. 60 се създава изречение второ: "В данъчно признатия размер на разходите за амортизации се включва и начислената съгласно счетоводното законодателство амортизация за периода, през който амортизируеми активи се използват изцяло за дейност, за която данъчно задължено лице не формира облагаема печалба/облагаем доход по реда на глава втора."

16. В т. 72, буква "б" думите "повече от половината им собствен капитал по счетоводни данни, намалее и" се заменят със "собственият им капитал намалее с повече от 50 на сто, като".

17. Създават се т. 75, 76 и 77:

"75. "Загуба от източник извън България" за целите на чл. 40 е сумата от загубите от всички източници от съответната чужда държава.

76. "Превозни средства" за целите на чл. 36, ал. 2 са тези, посочени в глава втора, раздел четвърти от Закона за местните данъци и такси, независимо дали са вписани в регистър, воден съгласно българското законодателство.

77. "Допълнителни автобусни линии" са автобусни линии по утвърдена транспортна схема с режим на движение, осигуряващ възможност за спиране, слизане и качване по желание на пътниците на разрешените за това места, допълващи основните линии на градския транспорт, без да ги дублират напълно."


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 31. Загубите, формирани след 1 януари 2001 г. с източник от държава - членка на Европейския съюз към 31 декември 2005 г., подлежащи на пренасяне и неприспаднати по реда на чл. 40 до 31 декември 2005 г., се приспадат при спазване изискванията на чл. 38.


§ 32. Разпоредбата на § 1, т. 57, буква "г" от допълнителните разпоредби се прилага за активи, придобити след 31 декември 2005 г.


§ 33. (В сила от 20.12.2005 г.) В Закона за счетоводството (обн., ДВ, бр. 98 от 2001 г.; изм., бр. 91 от 2002 г. и бр. 96 от 2004 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл. 7 се създава ал. 4:

"(4) При стопански операции, отнасящи се до задължения към бюджетни предприятия, възникнали на основание и по реда на нормативен акт, първичният счетоводен документ по ал. 1 е съответният платежен документ за извършено плащане."

2. В чл. 15 ал. 2 се отменя.

3. В § 1 от допълнителната разпоредба т. 15 се изменя така:

"15. "Малки и средни предприятия" са предприятията, които отговарят едновременно на следните два критерия:

а) средна численост на персонала за предходната година - до 250 души;

б) нетен размер на приходите от обичайната дейност за предходната година - до 15 000 000 лв., или балансова стойност на дълготрайните материални активи към 31 декември на предходната година - до 8 000 000 лв.

Новообразуваните предприятия се определят като малки и средни през годината на възникването им.

Предприятие престава да се определя като малко и средно само в случай, че през две последователни години не отговаря поне на един от двата критерия по букви "а" и "б"."

4. В преходните и заключителните разпоредби се създава нов § 5:

"§ 5. При определяне статута на едно предприятие като малко и средно за 2005 г. се вземат стойностите на критериите по § 1, т. 15, букви "а" и "б" от допълнителната разпоредба само за 2004 г."


§ 34. В Закона за юридическите лица с нестопанска цел (обн., ДВ, бр. 81 от 2000 г.; изм., бр. 41 и 98 от 2001 г., бр. 25 и 120 от 2002 г. и бр. 42 от 2005 г.) в чл. 39, ал. 3 се правят следните изменения:

1. В буква "а" думите "500 хил. лв." се заменят с "1 млн. лв.".

2. В буква "б" думите "1 млн. лв." се заменят с "2 млн. лв.".


§ 35. В Закона за кооперациите (обн., ДВ, бр. 113 от 1999 г.; изм., бр. 92 от 2000 г., бр. 98 от 2001 г. и бр. 13 от 2003 г.) в чл. 15, ал. 4, т. 3 се правят следните изменения:

1. В буква "а" думите "500 хил. лв." се заменят с "1 млн. лв.".

2. В буква "б" думите "1 млн. лв." се заменят с "2 млн. лв.".

3. В буква "в" думите "30 души" се заменят с "50 души".


§ 36. Законът влиза в сила от 1 януари 2006 г., с изключение на § 30, т. 13 и § 33, които влизат в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

-------------------------

Законът е приет от 40-то Народно събрание на 6 декември 2005 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките