ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 240 ОТ 14 НОЕМВРИ 2005 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ДЪРЖАВНО-ОБЩЕСТВЕНА КОНСУЛТАТИВНА КОМИСИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ИНТЕРЕСИТЕ НА ПОДСЪДИМИТЕ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ В ЛИБИЯ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 240 ОТ 14 НОЕМВРИ 2005 Г. ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ДЪРЖАВНО-ОБЩЕСТВЕНА КОНСУЛТАТИВНА КОМИСИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ИНТЕРЕСИТЕ НА ПОДСЪДИМИТЕ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ В ЛИБИЯ
Обн. ДВ. бр.94 от 25 Ноември 2005г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. Създава Държавно-обществена консултативна комисия за защита на интересите на подсъдимите български граждани в Либия, наричана по-нататък "комисията".
Чл. 2. (1) Комисията в качеството си на консултативен и колегиален орган дава насоки, наблюдава и осигурява координацията в дейността на държавните органи и другите заинтересувани неправителствени организации и структури на гражданското общество във връзка със защитата на интересите на подсъдимите български граждани в Либия, като изпълнява следните функции:
1. наблюдава и обсъжда хода и актуалното състояние на СПИН процеса и свързаните с него други съдебни процеси и действия на местните правителствени и неправителствени организации;
2. анализира юридическите и политическите аспекти в развитието на проблема;
3. обсъжда и дава насоки при предприемането на конкретни мерки от държавните органи за защитата на подсъдимите български граждани в Либия;
4. наблюдава международния отзвук по развитието на процеса срещу подсъдимите български граждани в Либия;
5. дава предложения за осъществяване на международно сътрудничество и осигуряване на международна подкрепа за намиране на справедлив изход от делото;
6. анализира извършената от комисията работа, както и резултатите от предприетите действия.
(2) В рамките на своята компетентност комисията приема решения.
Чл. 3. (1) Комисията се състои от председател, заместник-председател и членове.
(2) Председател на комисията е министърът на правосъдието.
(3) Заместник-председател на комисията е заместник-министърът на външните работи, отговарящ за дейността на дирекция "Близък изток и Африка" на Министерството на външните работи.
(4) Членове на комисията са:
1. заместник-министър на финансите;
2. заместник-министър на здравеопазването;
3. заместник-министър на вътрешните работи;
4. директорът на дирекция "Близък изток и Африка" на Министерството на външните работи;
5. директорът на дирекция "Финансово-стопански дейности" на Министерството на външните работи или упълномощен от него служител от същата дирекция;
6. главен експерт от дирекция "Близък изток и Африка" на Министерството на външните работи;
7. представител на Националната разузнавателна служба;
8. българските адвокати на подсъдимите;
9. ръководителят на Националната потвърдителна лаборатория по HIV при Националния център по заразни и паразитни болести;
10. главният секретар на Националния комитет по профилактика на СПИН и полово предавани болести.
(5) В работата на комисията могат да участват с право на съвещателен глас и представители на Администрацията на президента, на неправителствени организации, имащи отношение към дейността на комисията, и на семействата на подсъдимите български граждани в Либия.
(6) Заместник-министрите по ал. 4, т. 1 - 3 се определят поименно от съответния министър. Членовете на комисията по т. 6 и 7 от същата алинея се определят поименно от ръководителите на съответните ведомства.
Чл. 4. Членовете на комисията не получават възнаграждение за участието си в нейната работа.
Чл. 5. Комисията не е юридическо лице.
Чл. 6. (1) Средствата, необходими за дейността на комисията, се осигуряват по бюджетите на ведомствата и институциите, представени в нея.
(2) Отделни дейности на комисията може да се финансират по нормативно установения ред от донори и по международни програми.
Чл. 7. (1) Комисията се свиква на редовно заседание от председателя най-малко веднъж на месец. При необходимост комисията се свиква на извънредно заседание от председателя по негова инициатива или по искане на някой от членовете й.
(2) Дневният ред и материалите за заседанията се изпращат на членовете на комисията най-малко 5 дни преди датата на заседанието, като предложения за промени в него може да прави всеки член на комисията най-късно два дни преди заседанието.
(3) Заседанията на комисията са редовни, ако на тях присъстват най-малко половината от членовете й. При липса на кворум председателят насрочва ново заседание. Решенията се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите на заседанието членове.
(4) Заседанията на комисията се ръководят от председателя. За всяко заседание се съставя протокол, който се подписва от ръководещия заседанието и от протоколист, който се избира за всяко заседание. Взетите решения се отразяват в протокола и към него се прилагат материалите, разгледани на заседанието.
(5) Председателят на комисията може да кани за участие в работата й представители и на други държавни органи, невключени в състава й, без право на глас.
Чл. 8. Организационното обслужване на комисията се осъществява от Министерството на правосъдието.
Чл. 9. (1) Председателят на комисията:
1. представлява комисията;
2. определя дневния ред на заседанията на комисията;
3. насрочва и ръководи заседанията и работата на комисията;
4. организира и контролира изпълнението на решенията на комисията;
5. представя на заинтересуваните ведомства приетите от комисията решения, становища и предложения;
6. изисква от държавните органи и от неправителствените организации предоставяне на информацията, имаща отношение към защитата на интересите на подсъдимите български граждани в Либия;
7. отправя покани за участие в работата на комисията на представителите по чл. 7, ал. 5;
8. предлага на комисията да приема допълнителни правила за работата си по неуредени в постановлението въпроси.
(2) При отсъствие на председателя функциите му се изпълняват от заместник-председателя на комисията.
Чл. 10. Председателят на комисията внася в Министерския съвет доклад за дейността на комисията за всяко шестмесечие, като първият доклад се изготвя и внася до 31 март 2006 г.
Заключителни разпоредби
§ 1. Изпълнението на постановлението се възлага на заместник министър-председателя и министър на външните работи и на министъра на правосъдието.
§ 2. Постановлението се приема на основание чл. 53 от Закона за администрацията и чл. 48 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация.
§ 3. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".