УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ "ДЪРЖАВНА МРЕЖА ЗА СИГУРНОСТ И ОТБРАНА"
УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ "ДЪРЖАВНА МРЕЖА ЗА СИГУРНОСТ И ОТБРАНА"
Обн. ДВ. бр.62 от 29 Юли 2005г., изм. ДВ. бр.96 от 30 Ноември 2005г., отм. ДВ. бр.2 от 6 Януари 2006г.
Отменен с § 1, т. 5 на Постановление № 299 на Министерския съвет от 29 декември 2005 г. за изменение и допълнение на Постановление № 168 на Министерския съвет от 2005 г. за създаване на Изпълнителна агенция "Държавна мрежа за сигурност и отбрана" и за отделяне на далекосъобщителните обекти с отбранително предназначение и инсталирани мощности за военно време от далекосъобщителната мрежа на "Българска телекомуникационна компания" - АД, София (ДВ, бр. 62 от 2005 г.), и за изменение и допълнение на Устройствения правилник на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, приет с Постановление № 250 на Министерския съвет от 2005 г. (ДВ, бр. 96 от 2005 г.) - ДВ, бр. 2 от 6 януари 2006 г., в сила от 31 декември 2005 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С правилника се определят структурата, функциите, организацията на работа и числеността на персонала на Изпълнителна агенция "Държавна мрежа за сигурност и отбрана", наричана по-нататък "агенцията".
Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2005 г., в сила от 01.12.2005 г.) Агенцията е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София - второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на транспорта.
(2) Агенцията се ръководи и представлява от изпълнителен директор.
(3) В дейността си изпълнителният директор се подпомага от заместник изпълнителен директор.
Чл. 3. Агенцията осъществява далекосъобщения за осигуряване на националната сигурност и отбраната на Република България съвместно със съответните компетентни органи.
Чл. 4. (1) Агенцията използва, модернизира и поддържа в готовност за осигуряване на далекосъобщения при кризи по чл. 27, ал. 2 от Закона за управление при кризи и при въвеждане на режим "военно положение", режим "положение на война" или извънредно положение по смисъла от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България далекосъобщителни обекти с отбранително предназначение и инсталирани мощности за военно време, които са елемент от системата за национална сигурност и отбрана.
(2) Агенцията създава, експлоатира, поддържа и развива интегрирана комуникационно-информационна среда (мрежа) и пунктове за управление за нуждите на държавното управление, свързани със сигурността и отбраната на страната, осигурява далекосъобщения за управление при кризи по чл. 27, ал. 2 от Закона за управление при кризи и при въвеждане на режим "военно положение", режим "положение на война" или извънредно положение по чл. 60а от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
(3) Агенцията осигурява надеждното функциониране, сигурност, независимост и защита на комуникационно-информационните системи за пренос на класифицирана информация за нуждите на държавното управление, свързани със сигурността и отбраната на страната, при спазване на изискванията на Закона за защита на класифицираната информация.
(4) При изпълнение на своите функции агенцията няма право да предоставя далекосъобщителни услуги по търговски начин на трети лица.
(5) Агенцията използва обществените далекосъобщителни мрежи и услуги по реда на Закона за далекосъобщенията.
(6) Средствата за изграждане, поддържане, реконструкция и модернизация на обектите и мощностите по ал. 1 се осигуряват от държавния бюджет и от други източници при условия и по ред, определени от Министерския съвет.
Глава втора.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
Чл. 5. (1) Изпълнителният директор на агенцията е орган на изпълнителната власт, който ръководи, координира и контролира провеждането на държавната политика в областта на осъществяването на съобщения за осигуряване на националната сигурност и отбраната на Република България съвместно със съответните компетентни органи.
(2) Изпълнителният директор ръководи и представлява агенцията.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2005 г., в сила от 01.12.2005 г.) Изпълнителният директор и заместник изпълнителният директор на агенцията се назначават от министъра на транспорта съгласувано с министър-председателя.
(4) Със заповед изпълнителният директор определя функции и делегира правомощия на заместник изпълнителния директор.
(5) Функциите на изпълнителния директор в негово отсъствие поради командировка или ползване на законоустановения отпуск се изпълняват от заместник изпълнителния директор.
Чл. 6. Изпълнителният директор:
1. организира дейността на агенцията по изграждането, експлоатацията и развитието на държавната мрежа за сигурност и отбрана;
2. управлява предоставеното му от Министерския съвет държавно имущество;
3. осъществява правомощията на орган по назначаването на държавни служители в състава на агенцията;
4. (изм. - ДВ, бр. 96 от 2005 г., в сила от 01.12.2005 г.) съвместно с Министерството на транспорта, Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи ежегодно изготвя План за използването на държавната мрежа за сигурност и отбрана; планът се приема от Министерския съвет по предложение на министъра на транспорта, министъра на отбраната и министъра на вътрешните работи;
5. разпорежда се със средствата по бюджета на агенцията;
6. сключва трудовите договори със служителите от администрацията на агенцията;
7. представя на Министерския съвет ежегоден доклад до 31 януари на следващата година за дейността на агенцията;
8. утвърждава структурата на административните звена и длъжностното разписание на агенцията;
9. (изм. - ДВ, бр. 96 от 2005 г., в сила от 01.12.2005 г.) обосновава и предлага на министъра на транспорта бюджета на агенцията;
10. може да създава Научно-координационен съвет и експертни съвети към агенцията;
11. изпълнява други функции, възложени му със закон или с акт на Министерския съвет.
Глава трета.
СТРУКТУРА, ФУНКЦИИ И СЪСТАВ НА АГЕНЦИЯТА
Раздел I.
Общи положения
Чл. 7. (1) Агенцията е организирана в една главна дирекция с 9 териториални звена, 6 дирекции, финансов контрольор и звено по сигурността на информацията.
(2) Общата численост на персонала в административните звена на агенцията е 950 щатни бройки.
(3) Числеността на отделните организационни структури и на административните звена в агенцията е посочена в приложението.
(4) Изпълнителният директор на агенцията определя обхвата на териториалните звена, техните седалища и числеността на персонала в тях.
Раздел II.
Главен секретар
Чл. 8. (1) Главният секретар осъществява административното ръководство на агенцията в изпълнение на законовите разпореждания на изпълнителния директор.
(2) Главният секретар ръководи, координира и контролира функционирането на агенцията за точното спазване на разпоредбите на нормативните актове.
Чл. 9. Главният секретар се назначава от изпълнителния директор.
Чл. 10. Главният секретар:
1. ръководи, координира и контролира документооборота;
2. организира и контролира изпълнението на заповедите и разпорежданията на изпълнителния директор;
3. организира и отговаря за стопанисването и управлението на ползваните за административни нужди недвижими имоти и движими вещи, предоставени на агенцията;
4. организира и отговаря за изготвянето на бюджета на агенцията;
5. следи за законосъобразното и целесъобразното разходване на финансовите и материалните средства, предоставени на агенцията;
6. организира и ръководи информационното осигуряване и процеса на автоматизация на управлението на агенцията;
7. организира и ръководи процеса на взаимодействие и координация с ръководителите на административни структури от централната и териториалната администрация;
8. изготвя ежегоден доклад за състоянието на административната дейност на агенцията;
9. утвърждава длъжностните характеристики на служителите в агенцията;
10. изпълнява и други задачи, възложени му от изпълнителния директор.
Раздел III.
Финансов контрольор
Чл. 11. (1) Финансовият контрольор осъществява предварителен контрол за законосъобразност на всички документи и действия, свързани с финансовата дейност, преди вземане на решение за поемане на задължение и извършване на разход.
(2) Финансовият контрольор е пряко подчинен на изпълнителния директор.
Раздел IV.
Звено по сигурността на информацията
Чл. 12. (1) Служителят по сигурността на информацията изпълнява възложените му със Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) задачи, ръководи звеното по сигурността на информацията и отговаря за защитата и контрола на достъпа до класифицираната информация, информационната сигурност на автоматизираните информационни системи (АИС) и криптографската сигурност.
(2) Служителят по сигурността на информацията е на пряко подчинение на изпълнителния директор, изпълнява възложените му със ЗЗКИ задачи и отговаря за защитата и контрола на достъпа до класифицираната информация, информационната сигурност на автоматизираните информационни системи (АИС) и криптографската сигурност.
(3) Служителят по сигурността на информацията осъществява дейността по защита на класифицираната информация, като:
1. разработва план за защита на класифицираната информация чрез организационни, физически и технически средства, провежда и контролира изпълнението на мероприятията от плана в мирно време, при военно или друго извънредно положение;
2. провежда процедура за обикновено проучване по чл. 47 ЗЗКИ и води регистър на издадените разрешения за достъп до информация с ниво на класификация "поверително" и по-високо;
3. организира подготовката и изпращането на необходимите документи за извършване на разширено и специално проучване на служители от агенцията за получаване на разрешение за достъп до информация с ниво на класификация "секретно" и по-високо;
4. следи за правилното определяне нивото на класификация на информацията в агенцията;
5. организира и провежда обучението на служителите от агенцията за работа с класифицирана информация и прилагането на програмно-техническите и физическите средства за защита;
6. организира и извършва периодични проверки за движението и отчетността на материалите и документите, съдържащи класифицирана информация;
7. извършва анализ на риска, разработва и периодично актуализира мероприятия за намаляване на рисковете за нерегламентиран достъп до класифицирана информация и за повишаване на информационната сигурност в агенцията;
8. предлага на изпълнителния директор задължителните специфични изисквания за сигурност на АИС, които подлежат на утвърждаване от дирекция "Защита на средствата за връзка" на Министерството на вътрешните работи; преди въвеждане в експлоатация на АИС организира извършване на комплексна оценка на сигурността им и издаване на сертификати за сигурност от дирекция "Защита на средствата за връзка" на Министерството на вътрешните работи;
9. контролира използването на криптографските средства;
10. организира и поддържа защита на комуникационната и информационната среда от нерегламентиран достъп до информацията, която се създава, обработва и предава по мрежите, изграждани и поддържани от агенцията, чрез изграждане на Система за защита на комуникационната и информационната среда за обмен на класифицирана информация.
Раздел V.
Обща администрация
Чл. 13. (1) Общата администрация осигурява технически изпълнението на правомощията на изпълнителния директор и функциите на специализираната администрация.
(2) Общата администрация е организирана в 4 дирекции:
1. дирекция "Административно-правно и информационно обслужване";
2. дирекция "Финансово-стопански дейности и управление на собствеността";
3. дирекция "Човешки ресурси";
4. дирекция "Логистика".
Чл. 14. Дирекция "Административно-правно и информационно обслужване":
1. осигурява в правно-нормативно отношение дейността на агенцията;
2. организира и осъществява общото ръководство на деловодната дейност на агенцията, систематизира и съхранява документите от текущия архив, осигурява информация за получената и изпратената кореспонденция;
3. осигурява ефективно функциониране на информационната система на агенцията и нейното интегриране с информационните системи на други министерства и ведомства;
4. осъществява връзките с обществеността и информационната дейност на агенцията.
Чл. 15. Дирекция "Финансово-стопански дейности и управление на собствеността":
1. организира и осъществява счетоводството на агенцията;
2. осъществява ефективен предварителен, текущ и последващ вътрешен финансов контрол по:
а) спазването на финансовата, бюджетната и платежната дисциплина;
б) правилното оформяне на първични и вторични счетоводни документи и своевременното им отразяване по счетоводните регистри;
в) редовното извършване на планови и извънпланови инвентаризации;
г) отношение на поемането на задължения и извършването на разходи, и прилагането на системата на двойния подпис;
3. следи за ефективното и законосъобразното администриране на приходите и разходване на бюджетните и целевите средства при спазване на финансовата дисциплина;
4. осигурява данните и изготвя ежемесечни и тримесечни отчети за касовото изпълнение на бюджета на агенцията;
5. съставя годишния финансов отчет на агенцията;
6. подпомага изпълнителния директор на агенцията за правилното и законосъобразното използване на финансовите ресурси, за опазване на собствеността и за предотвратяване на разхищения и злоупотреби с парични средства и стоково-материални ценности;
7. организира, разработва и съставя проектобюджета и бюджета на агенцията като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити;
8. организира, разработва и съставя поименните списъци на инвестиционните програми и документацията за капиталовите разходи по бюджета на агенцията;
9. подготвя предложения за корекции по бюджета на агенцията;
10. осигурява, проверява и комплектува необходимите документи за разплащане на разходите за инвестиционната програма по бюджета на агенцията;
11. съвместно с дирекция "Човешки ресурси" изготвя средната брутна работна заплата общо за агенцията;
12. организира, отговаря и осъществява контрол за правилното, законосъобразното и ефективното ползване и управление на недвижимите и движимите вещи, предоставени на агенцията;
13. осигурява поддръжката и ремонта на предоставените на агенцията недвижими имоти и движими вещи;
14. отговаря за правилната техническа експлоатация и поддръжка на транспортните средства на агенцията; организира и осигурява почистването и отговаря за санитарно-хигиенните условия в административната сградата на агенцията и прилежащия й терен;
15. предлага предприемане на разпоредителни действия по отношение на недвижимите имоти и движимите вещи на агенцията с оглед постигане на максимална ефективност.
Чл. 16. Дирекция "Човешки ресурси":
1. изготвя и актуализира длъжностното разписание и поименното разписание на длъжностите в агенцията;
2. организира дейността по набиране на служители и провеждане на конкурси по реда на Кодекса на труда и на Закона за държавния служител в агенцията;
3. изготвя актове и документи, свързани с възникването, изменянето, прекратяването и регистрирането на служебните и трудовите правоотношения със служителите в агенцията, съхранява трудовите и служебните досиета на служителите;
4. отчита отпуските и заверява молбите на служителите за ползването им, издава и заверява служебни и трудови книжки, приема болнични листове и ги предава в счетоводството; подготвя документи за пенсиониране на служителите;
5. осигурява методическа, организационна и техническа помощ по разработването и актуализирането на длъжностните характеристики на служителите в агенцията;
6. планира и организира обучение с цел повишаване квалификацията на служителите в агенцията;
7. участва в организирането и внедряването на система за оценка на изпълнението на длъжността на служителите в агенцията;
8. осигурява безопасни и здравословни условия на труд;
9. организира и осъществява дейности по социална политика и социално сътрудничество;
10. разработва и актуализира вътрешни документи в областта на човешките ресурси.
Чл. 17. Дирекция "Логистика":
1. планира и осигурява доставката на машини, съоръжения и обзавеждане за обектите в състава на агенцията;
2. организира поддържане и съхранение на необходими оперативни запаси от съоръжения, резервни възли, материали и суровини в централен склад, предназначени за функционирането на далекосъобщителните мрежи в мирно и военно време;
3. планира, получава и разпределя необходимите моторни превозни средства и специална техника; организира правилното им съхранение, използване, експлоатация и обслужване;
4. съвместно с дирекция "Човешки ресурси" организира договарянето, доставката, съхранението и разпределението на униформено и специално работно облекло.
Раздел VI.
Специализирана администрация
Чл. 18. (1) Специализираната администрация подпомага и осигурява осъществяването на правомощията на изпълнителния директор на агенцията.
(2) Специализираната администрация е организирана в главна дирекция, териториални звена и две дирекции.
Чл. 19. Главна дирекция "Управление и експлоатация на съобщителната мрежа за сигурност и отбрана":
1. ръководи и контролира техническите и технологичните процеси по експлоатация на телекомуникационните и инженерно-техническите съоръжения в далекосъобщителните обекти (ДО), на кабелни линии и радио- и радиорелейни станции;
2. изготвя предложения за развитие и модернизация на технологичното оборудване в далекосъобщителните обекти и свързващите ги линии и информационни направления;
3. проучва и анализира проблемите по организацията на обслужване на съществуващата мрежа и свързаността й с мрежи на други далекосъобщителни оператори;
4. организира паспортизацията на телекомуникационните и инженерно-техническите съоръжения и на преносните системи и мрежи.
Чл. 20. Дирекция "Инвестиции и развитие":
1. планира развитието и обновяването на технологичното оборудване на мрежата от далекосъобщителни обекти с отбранително предназначение чрез изграждане на нови обекти и реконструкция и модернизация на съществуващите;
2. планира и осигурява доставката на машини, съоръжения и обзавеждане на обектите в строителство, на материали и резервни части за ремонтни дейности и за нуждите за обектите в експлоатация.
Чл. 21. Дирекция "Управление при кризи, отбранително-мобилизационна подготовка и военновременни запаси":
1. поддържа и актуализира планове, програми и инструкции за подготовка на личния състав по привеждане на агенцията в готовност за работа по управление на кризи от военен и невоенен характер в съответствие с новите задачи, поставени на агенцията;
2. организира и контролира охраната и пропускателния режим в агенцията;
3. организира и контролира съхраняването на военновременните запаси в складови бази на агенцията;
4. изготвя обосновани и актуализирани разчети на военновременните запаси, необходими за нормалното осъществяване на далекосъобщения в период на кризи от военен и невоенен характер;
5. поддържа в изправност и готовност за работа автоматизираната система за оповестяване.
Глава четвърта.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА В АГЕНЦИЯТА
Чл. 22. Държавните служители и лицата, работещи по трудово правоотношение в агенцията, изпълняват възложените им задачи и отговарят пред прекия си ръководител за изпълнението на работата съобразно длъжностните си характеристики.
Чл. 23. За служители в агенцията се назначават лица, получили разрешение за достъп до съответното ниво на класифицирана информация при условията и по реда на глава пета от Закона за защита на класифицираната информация.
Чл. 24. За образцово изпълнение на служебните си задължения служителите в агенцията имат право на отличия и на парични или предметни награди на стойност до една основна месечна работна заплата на съответния служител при условия и по ред, определени от изпълнителния директор на агенцията.
Чл. 25. Дирекциите от администрацията в съответствие с възложените им задачи осигуряват текущата работа на агенцията и взаимодействат с останалите администрации от изпълнителната власт.
Чл. 26. (1) Документите, изпратени до агенцията, се завеждат в регистратурата и деловодството във входящ регистър, като се посочва датата на получаване.
(2) При завеждането на документите се извършва проверка за наличието на материалите, посочени в тях, и се образува преписка.
Чл. 27. Преписките подлежат на насочване според адресата или съдържанието им.
Чл. 28. (1) Изпълнителният директор и главният секретар възлагат преписките, насочени към тях, с резолюция до съответните ръководители на административни звена. Резолюцията съдържа указания, срок за изработване, дата и подпис.
(2) Ръководителите на административни звена възлагат с резолюция изработването на преписките на един или повече служители, като конкретизират задачите.
Чл. 29. Изходящите от агенцията документи се съставят в 2 екземпляра. Вторият екземпляр съдържа инициалите и подписа на служителя, който е изготвил документа, и на ръководителя на съответното административно звено, като се посочва и датата.
Чл. 30. Достъпът на външни лица в далекосъобщителните обекти и районите, където са разположени, се осъществява съгласно изискванията на Закона за защита на класифицираната информация и Закона за Министерството на вътрешните работи.
Чл. 31. Работното време в агенцията е от 9,00 до 17,30 ч. с обедна почивка от 12,00 до 12,30 ч.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Правилникът се приема на основание чл. 55 от Закона за администрацията.
Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 250 ОТ 25 НОЕМВРИ 2005 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА УСТРОЙСТВЕН ПРАВИЛНИК НА ДЪРЖАВНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
(ОБН. - ДВ, БР. 96 ОТ 2005 Г., В СИЛА ОТ 01.12.2005 Г.)
§ 50. В Устройствения правилник на Изпълнителна агенция "Държавна мрежа за сигурност и отбрана", приет с Постановление № 168 на Министерския съвет от 2005 г. (ДВ, бр. 62 от 2005 г.), навсякъде думите "министърът/министъра на транспорта и съобщенията" се заменят съответно с "министърът/министъра на транспорта".
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
§ 77. Постановлението влиза в сила от 1 декември 2005 г. с изключение на разпоредбата на § 52, т. 1, буква "а" относно чл. 4, ал. 5 и т. 7 относно чл. 22, т. 10, които влизат в сила от датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз.
Приложение към чл. 7, ал. 3
Обща численост на персонала в административните звена на Изпълнителна агенция "Държавна мрежа за сигурност и отбрана" - 950 щатни бройки
Изпълнителен директор | 1 |
Заместник изпълнителен директор | 1 |
Финансов контрольор | 1 |
Звено по сигурността на информацията | 7 |
Главен секретар | 1 |
Обща администрация | 61 |
в т. ч.: | |
Дирекция "Административно-правно | |
и информационно | |
обслужване" | 30 |
Дирекция "Финансово-стопански | |
дейности и управление | |
на собствеността" | 11 |
Дирекция "Човешки ресурси" | 10 |
Дирекция "Логистика" | 10 |
Специализирана администрация | 878 |
в т. ч. | |
Главна дирекция "Управление и експлоа- | |
тация на съобщителната мрежа за сигур- | |
ност и отбрана" | 852 |
в т. ч. териториални звена | 805 |
Дирекция "Инвестиции и развитие" | 10 |
Дирекция "Управление при кризи, | |
отбранително-мобилизационна подготовка | |
и военновременни запаси" | 16 |