ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 146 ОТ 7 ЮЛИ 2005 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ВИСШЕТО ВОЕННОМОРСКО УЧИЛИЩЕ "НИКОЛА ЙОНКОВ ВАПЦАРОВ", ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 201 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ДВ, БР. 83 ОТ 2003 Г.)
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 146 ОТ 7 ЮЛИ 2005 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ВИСШЕТО ВОЕННОМОРСКО УЧИЛИЩЕ "НИКОЛА ЙОНКОВ ВАПЦАРОВ", ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 201 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ДВ, БР. 83 ОТ 2003 Г.)
Обн. ДВ. бр.58 от 15 Юли 2005г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В чл. 3 т. 1 и 2 се изменят така:
"1. обучение на курсанти за придобиване на висше образование от областта "Сигурност и отбрана" и от областта "Технически науки";
2. обучение на студенти за придобиване на висше образование;".
§ 2. Член 4 се изменя така:
"Чл. 4. Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" издава диплома за завършена образователно-квалификационна степен на висшето образование, европейско дипломно приложение, свидетелство за професионална квалификация и други документи, определени с наредба, приета от Министерския съвет."
§ 3. Създава се чл. 4а:
"Чл. 4a. Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" осигурява качеството на образованието и научните изследвания чрез вътрешна система за оценяване и поддържане качеството на обучението и на академичния състав, която включва и проучване на курсантското и студентското мнение."
§ 4. Член 10 се изменя така:
"Чл. 10. Основни звена на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" са факултетите, департаментите и колежите."
§ 5. Член 12 се изменя така:
"Чл. 12. (1) Обслужващите звена са: центровете, библиотеките, учебните бази, лабораториите и др. относително обособени структури.
(2) Структурата и функциите на обслужващите звена се определят с правилници, приети от академичния съвет."
§ 6. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "академичния състав" се заменят с "хабилитираните и нехабилитираните преподаватели".
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Хабилитираните лица са не по-малко от 70 на сто, а курсантите, студентите и докторантите - не по-малко от 15 на сто от състава на Общото събрание."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея т. 2, 3 и 4 се изменят така:
"2. за квотата на нехабилитираните преподаватели - от събрание на всички нехабилитирани преподаватели на основен трудов договор с училището;
3. за квотата на обучаемите в училището от събрания на всички докторанти, курсанти и студенти;
4. за квотата на административния персонал - от събрание на административния персонал на трудов договор с училището."
4. Досегашните ал. 3 - 6 стават съответно ал. 4 - 7.
§ 7. В чл. 15, ал. 1 след думата "свиква" се добавя "най-малко".
§ 8. В чл. 16 се създава т. 6:
"6. се представлява от неговия председател."
§ 9. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 5 се изменя така:
"5. определя кадровата политика на училището, одобрява длъжностните характеристики на академичния състав и приема правилник за атестирането му;".
2. Точка 9 се изменя така:
"9. утвърждава система за оценяване и поддържане качеството на обучението и на академичния състав в съответствие със ЗВО и осъществява контрол по нейното прилагане и усъвършенстване;".
3. В т. 18 думите "норматив и" се заличават.
4. Създават се т. 25, 26 и 27:
"25. утвърждава или променя квалификационните характеристики и учебните планове;
26. определя структурния състав на общото събрание и организацията за избор на неговите членове;
27. взема решения за сключване на договори или академични споразумения с други образователни институции за натрупване и трансфер на кредити съгласно Европейската система за натрупване и трансфер на кредити (ЕСТК)."
§ 10. В чл. 18 ал. 2 се изменя така:
"(2) Хабилитираните лица в академичния съвет са не по-малко от 70 на сто от неговия състав, а представителите на студентите и докторантите - 15 на сто от състава на академичния съвет."
§ 11. В чл. 21 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 6 се изменя така:
"6. подготвя и предлага за приемане от академичния съвет годишния отчет на висшето училище, както и резултатите от функционирането на вътрешната система за оценяване и поддържане качеството на обучението;".
2. Създава се т. 12:
"12. назначава за срок до три месеца на незаети изборни длъжности временно изпълняващи длъжностите."
§ 12. Член 26 се изменя така:
"Чл. 26. Факултетът е основно звено, обединяващо катедри за осигуряване обучението в едно или няколко професионални направления от една и съща област на висшето образование и разполага с не по-малко от 40-членен академичен състав на основен трудов договор, от който хабилитираните лица четат за всяка специалност не по-малко от 70 на сто от лекционните курсове."
§ 13. В чл. 29, ал. 1 се създава т. 6:
"6. се представлява от неговия председател."
§ 14. В чл. 30, ал. 2 думите "от 25 до 35 членове" се заменят с "не по-малко от 25 членове".
§ 15. В чл. 31 т. 6 се изменя така:
"6. обсъжда и приема резултатите от атестирането на членовете на академичния състав на факултета в случаите по чл. 58, ал. 1, т. 6 ЗВО и при необходимост ги предлага на началника на училището за вземане на решение;".
§ 16. В глава втора се създават нови раздели III и IV:
"Раздел III
Департамент
Чл. 35а. (1) Департаментът е основно звено на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" за обучение по една или повече дисциплини, които не са специалност.
(2) Департамент се създава, преобразува или закрива с решение на академичния съвет. В него работят не по-малко от 14 души академичен състав на основен трудов договор в училището.
Чл. 35б. Органи на управление на департамента са:
1. общото събрание;
2. съветът на департамента;
3. директорът.
Чл. 35в. Директорът на департамента се избира и освобождава по реда на ЗВО. В случай че е кадрови военнослужещ, той се назначава и освобождава от длъжност и по реда на ЗОВСРБ.
Чл. 35г. Структурата на департамента, конституирането и функциите на неговите органи за управление се определят от правилника за дейността на департамента, приет от академичния съвет.
Раздел IV
Колеж
Чл. 35д. (1) Колежът е основно звено на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров", което има академичен състав на основен трудов договор, който по всяка специалност провежда не по-малко от половината от аудиторните и практическите занятия. Хабилитираните лица на основен трудов договор четат за всяка специалност не по-малко от 50 на сто от лекционните курсове.
(2) Органи за управление на колежа са общото събрание, съветът на колежа и неговият директор. Те се избират с мандат 4 години.
(3) Директорът е хабилитирано в съответната научна област лице.
Чл. 35е. (1) Общото събрание на колежа се свиква от неговия председател най-малко веднъж годишно по решение на съвета на колежа, по искане на началника на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров", на директора на колежа или на една четвърт от неговите членове.
(2) Членове на общото събрание са всички членове на академичния състав на основен трудов договор. Общото събрание включва и представители на административния персонал и на обучаемите по квоти, установени с решение на съвета на колежа.
(3) Общото събрание на колежа:
1. избира с тайно гласуване за срока на мандата си председател и заместник-председател на събранието от членовете на академичния състав на основен трудов договор;
2. избира с тайно гласуване директор от академичния състав на колежа на основен трудов договор;
3. определя числения състав на съвета на колежа и избира с тайно гласуване неговите членове;
4. обсъжда и приема годишния доклад на директора за дейността на колежа.
(4) Членовете на общото събрание от административния персонал и обучаемите се избират в рамките на определените квоти чрез явно гласуване на събрания на всички членове на тези общности в колежа.
Чл. 35ж. (1) Съветът на колежа се състои от 9 до 11 членове и включва представители на академичния състав на основен трудов договор, на административния персонал и на обучаемите. Квотите се определят от общото събрание, като членовете от академичния състав не могат да бъдат по-малко от две трети.
(2) Директорът на колежа по право е член на съвета и негов председател. Останалите му членове се избират от общото събрание с явно гласуване.
(3) Съветът на колежа:
1. предлага на академичния съвет:
а) проекти за създаване, преобразуване и закриване на катедри и обслужващи звена;
б) обявяване на конкурси за заемане на длъжности в катедрите;
в) проекти на учебни планове и програми;
г) проект за учебната заетост на академичния състав;
д) резултатите от атестирането на членовете на академичния състав;
2. предлага на началника на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" лица за освобождаване или отзоваване от длъжност в случаите по чл. 58, ал. 1, т. 3, 4, 6 и 7 ЗВО;
3. прави предложения пред началника на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" относно формирането и изпълнението на бюджета на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" в частта му относно осигуряване дейността на колежа.
Чл. 35з. (1) Директорът на колежа се избира и освобождава по реда на ЗВО. Когато е кадрови военнослужещ, той се назначава и освобождава от длъжност и по реда на ЗОВСРБ. Неговият мандат приключва заедно с мандата на органа, който го е избрал.
(2) Директорът на колежа е пряко подчинен на началника на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров". По въпросите на учебната и научната дейност той е подчинен и на заместник-началника на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" по учебната и/или по научната част.
(3) Директорът на колежа е пряк началник на целия личен състав на колежа.
Чл. 35и. Директорът на колежа:
1. ръководи и отговаря за цялостната дейност на колежа;
2. организира и лично ръководи общо катедрените методически съвещания и занятия за обсъждане и уеднаквяване на методиката за провеждане на занятията;
3. организира и ръководи научната работа в колежа;
4. организира и ръководи поддържането, развитието и усъвършенстването на учебно-материалната база;
5. прави предложения пред съвета на колежа за планиране на бюджета и след неговото утвърждаване по установения ред организира и отчита изпълнението му."
§ 17. Досегашните раздели III, IV и V на глава втора стават съответно раздели V, VI и VII.
§ 18. В чл. 40 се правят следните изменения:
1. Алинеи 1, 2 и 3 се изменят така:
"(1) Началникът (ръководителят) на катедра е лице, хабилитирано в съответното научно направление на катедрата, което се избира за срок четири години от катедрения съвет с тайно гласуване, като изборът се утвърждава от съвета на основното звено. Длъжността се заема по основен трудов договор, сключен с началника на училището.
(2) Началникът на катедра - кадрови военнослужещ, се назначава и освобождава от длъжност и по реда на ЗОВСРБ.
(3) Началникът на катедра упражнява правомощията на ръководител на катедра по смисъла на чл. 26д, ал. 2 ЗВО."
2. В ал. 4, т. 6 думата "контролния" се заменя с "катедрения".
§ 19. В чл. 43 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Контролният съвет се състои от председател, заместник-председател и членове, от които един е представител на студентския съвет, а останалите са хабилитирани лица. Членовете на контролния съвет не могат да бъдат:
1. членовете на академичния съвет на училището;
2. заместник-началниците на училището, началниците на факултети и на други основни звена."
2. Създава се ал. 4:
"(4) Контролният съвет осъществява дейността си съгласно правилник, приет от общото събрание на училището."
§ 20. Член 45 се изменя така:
"Чл. 45. Длъжностите по чл. 44 се заемат с конкурс и избор при условията и по реда, уредени в ЗНСНЗ, правилника за прилагането му и в заповедта на министъра на отбраната за заемане на научни длъжности във военните училища на Въоръжените сили на Република България."
§ 21. В чл. 46, ал. 1 думите "факултетните съвети" се заменят със "съветите на основните звена".
§ 22. Член 47 се отменя.
§ 23. В чл. 48 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "преподаватели" се добавя "в съответствие с правила за привличане на хонорувани преподавателски кадри, приети от академичния съвет".
2. В ал. 3, 5 и 7 думите "факултетния съвет" се заменят със "съвета на основното звено".
3. Алинея 8 се изменя така:
"(8) В случаите, които могат да доведат до отлагане на учебни занятия, съветът на основното звено може да възложи еднократно учебна работа на други лица в качеството им на хонорувани преподаватели за срок една учебна година. Тези лица трябва да отговарят на условията за участие в конкурс за нехабилитирани преподаватели."
§ 24. В чл. 49 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) С решение на съвета на основното звено могат да се привличат за извършване на научно-преподавателска дейност учени и преподаватели от страната и от чужбина в качеството им на гост-преподаватели за определен срок."
2. В ал. 3 думите "факултетния съвет" се заменят със "съвета на основното звено".
3. В ал. 4 думите "факултетния съвет" се заменят със "съвета на основното звено", а думата "срочен" се заличава.
§ 25. В чл. 50 ал. 1 и 2 се изменят така:
"(1) За подпомагане на научноизследователска работа могат да се назначават експерти и специалисти.
(2) С експертите и специалистите се сключват трудови договори."
§ 26. В чл. 51 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Длъжностите по чл. 44, ал. 1 се заемат с трудов договор за неопределено време."
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Длъжностите по чл. 44, ал. 2 се заемат по срочни трудови договори или по трудови договори за неопределено време."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
§ 27. Член 52 се изменя така:
"Чл. 52. (1) Кадрови военнослужещи (хабилитирани и нехабилитирани преподаватели) след освобождаването им от кадрова военна служба могат да продължат да изпълняват научно-преподавателска дейност при наличието на свободен щат по съответната научна област.
(2) Решение в случаите по ал. 1 се взема от Академичния съвет по предложение на съвета на основното звено.
(3) Процедурата се урежда с правилника за подбор и оценка на академичния състав на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров"."
§ 28. В чл. 54, т. 1 думите "научно-преподавателския" се заменят с "академичния", а в т. 4 думата "развитие" се заменя с "израстване".
§ 29. В чл. 60, ал. 2 думите "факултетния съвет" се заменят със "съвета на основното звено".
§ 30. В чл. 64 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 изречение второ се заличава.
2. В ал. 4 думите "или бакалавър и" се заличават.
3. Създава се ал. 6:
"(6) Статут на студент, докторант или специализант се придобива при записване в училището и се загубва при отписване, както и за срока на отстраняване от училището по чл. 74, ал. 2 ЗВО."
§ 31. В чл. 65 думите "обучаващите се" се заменят с "курсантите и докторантите на обучение, субсидирано от държавата".
§ 32. В чл. 66 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 11 накрая се добавя "курсантите майки имат право да прекъснат обучението си за времето на ползвания от тях отпуск поради бременност, раждане, осиновяване и отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст на основание чл. 260, ал. 1 ЗОВСРБ във връзка с чл. 163 и 164 от Кодекса на труда."
2. Създава се т. 15:
"15. да кандидатстват и да преминат част от обучението си в друга образователна институция, с която ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" има договорености за прилагане на системата за натрупване и трансфер на кредити."
§ 33. В чл. 67 т. 3, 4 и 5 се изменят така:
"3. да допринасят със своята подготовка и поведение за опазване на доброто име и издигане престижа на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров";
4. да се подготвят задълбочено и да полагат в определените срокове своите изпити и да изпълняват другите си задължения по учебния план;
5. да присъстват редовно и да участват активно в задължителните форми на учебни занятия съгласно разписанието за занятия, учебните програми и учебния план;".
§ 34. В чл. 70 ал. 5 се отменя.
§ 35. В чл. 71 ал. 2 и 3 се изменят така:
"(2) Семестърът не се заверява от началника на факултета при незаверени една и повече учебни дисциплини от преподавателите заради неизпълнени учебни задачи или отсъствия повече от 50 на сто от часовете. Ако курсантът не е успял да получи заверка по една или две учебни дисциплини поради заболяване, подава молба до началника на факултета за служебна заверка. Правото на служебна заверка може да се ползва само веднъж за времето на следването.
(3) Слаб успех по смисъла на ал. 1, т. 3 е налице при:
1. три слаби оценки, получени на редовна семестриална изпитна сесия;
2. две слаби оценки, получени на поправителна семестриална изпитна сесия."
§ 36. В чл. 74 се създават т. 13 и 14:
"13. да избират преподавател, когато по една дисциплина обучението се води от повече от един преподавател;
14. да кандидатстват и да преминат част от обучението си в друга образователна институция, с която ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" има договорености за прилагане на системата за натрупване и трансфер на кредити."
§ 37. В чл. 75 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точки 2, 3 и 4 се изменят така:
"2. да допринасят със своята подготовка и поведение за опазване на доброто име и издигане престижа на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров";
3. да се подготвят задълбочено и да полагат в определените срокове своите изпити и да изпълняват другите си задължения по учебния план;
4. да присъстват редовно и да участват активно в задължителните форми на учебни занятия съгласно разписанието за занятия, учебните програми и учебния план;".
2. Създават се т. 12 и 13:
"12. да се отнасят с уважение към преподавателите, административното ръководство, служителите и обучаемите в училището;
13. да носят установеното от академичния съвет униформено облекло по време на учебните занятия, организираната учебна практика и официалните училищни мероприятия."
§ 38. В чл. 76, ал. 1 след думата "студенти" се добавя "и докторанти".
§ 39. В чл. 77 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 т. 2 се изменя така:
"2. неизпълнение на задълженията по учебния план;".
2. Създава се ал. 3:
"(3) Отписването и отстраняването на студентите се извършва със заповед на началника на училището."
§ 40. Създават се чл. 77а и 77б:
"Чл. 77а. (1) Задълженията по учебния план се считат за неизпълнени при:
1. отсъствия повече от 50 на сто от учебното време на един семестър;
2. незаверен семестър;
3. слаб успех.
(2) Семестърът не се заверява от началника на факултета при незаверени една и повече учебни дисциплини от преподавателите заради неизпълнени учебни задачи или отсъствия повече от 50 на сто от часовете. Ако обучаемият не е успял да получи заверка по една или две учебни дисциплини поради заболяване или отбиване на военна служба, подава молба до началника (декана) на факултета за служебна заверка. Правото на служебна заверка може да се ползва само веднъж за времето на следването.
(3) Слаб успех по смисъла на ал. 1, т. 3 е налице при:
1. три слаби оценки, получени на редовна семестриална изпитна сесия;
2. две слаби оценки, получени на поправителна семестриална изпитна сесия.
Чл. 77б. (1) Студентите, получили една слаба оценка на поправителната сесия или неявили се на изпит по една дисциплина за годината, могат да бъдат записани условно в следващия курс и да се явяват на ликвидационна изпитна сесия до един месец след лятната поправителна сесия. Неиздържалите изпита презаписват годината.
(2) Презаписването на учебна година и условното записване в следващ курс се разрешават еднократно през целия курс на обучение.
(3) Обучението може да се прекъсне веднъж за целия курс на следването, но за не повече от 3 години."
§ 41. В наименованието на раздел IV след думата "Докторанти" се добавя "и специализанти".
§ 42. В чл. 99 след думата "докторантите" се добавя "и специализантите".
§ 43. Създава се чл. 99а:
"Чл. 99а. (1) Докторантите и специализантите се отписват от ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" при успешно завършване курса на обучение, при напускане или преместване.
(2) Докторантите и специализантите се отстраняват за определен срок при условията на чл. 74, ал. 2 ЗВО."
§ 44. В чл. 100 ал. 3 се изменя така:
"(3) Дейността на студентския съвет се финансира от ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" в размер не по-малък от едно на сто от таксите за обучението. Средствата се използват за защита на социалните интереси на курсантите, студентите и докторантите и за провеждане на културна, спортна, научна, творческа и международна дейност."
§ 45. В чл. 101 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 6 след думата "студентите" се поставя запетая и се добавя "курсантите и докторантите".
2. В т. 9 след думите "помощите за" се добавя "курсантите и".
3. Създават се т. 10 и 11:
"10. да участва със свои представители в наблюдението на вътрешната система за оценяване и поддържане качеството на обучението и на академичния състав в училището;
11. студентският съвет поддържа самостоятелна страница в училищния информационен център, като финансирането й се осигурява от средствата по чл. 100, ал. 3."
§ 46. В чл. 104 се правят следните допълнения и изменения:
1. В т. 1 в началото се добавя "първа степен" и се поставя тире.
2. В т. 2, 3 и 4 в началото се добавя "втора степен" и се поставя тире.
3. В т. 5 в началото се добавя "трета степен" и се поставя тире, думите "бакалавър или" се заличават и в края на изречението се добавя "с минимален срок на подготовка 3 години".
§ 47. В чл. 105, ал. 1 се създава т. 5:
"5. избор на преподавател от курсантите и студентите, когато по една дисциплина обучението се води от повече от един преподавател."
§ 48. Член 107 се изменя така:
"Чл. 107. Учебният процес във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" се провежда по учебна документация за всяка специалност, която обхваща квалификационни характеристики по степени, учебен план, учебни програми на изучаваните дисциплини, ежегоден график на учебния процес и разписания за занятия."
§ 49. В чл. 109 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1, изречение първо думите "по специалности от професионално направление "Военно дело" се заличават.
2. В ал. 5 се създава изречение второ: "Те се изучават по желание на обучаемите."
§ 50. В чл. 112 думите "Началото и краят" се заменят с "Подготовката и провеждането".
§ 51. В чл. 114 думите "и др." се заличават.
§ 52. В чл. 119 ал. 3 се отменя.
§ 53. Член 120 се изменя така:
"Чл. 120. (1) Курсантите и студентите получават заверка на семестъра по изучаваната учебна дисциплина, ако са изпълнили всички изисквания на учебната програма по дисциплината. Подписът на преподавателя в курсантската (студентската) книжка удостоверява редовното участие на обучаемия в учебния процес по учебната дисциплина и присъствие повече от 50 на сто от учебното време на дисциплината.
(2) Курсанти и студенти, които имат слаб текущ успех по учебна дисциплина, завършваща с текуща оценка, поправят слабата оценка на поправителната изпитна сесия.
(3) Курсанти и студенти, които имат слаб текущ успех по учебна дисциплина, завършваща с изпит, се допускат до редовната изпитна сесия.
(4) Семестърът се заверява с подпис в курсантската (студентската) книжка от началника (декана) на факултета след заверяване на всички изучавани през семестъра дисциплини от водещите ги преподаватели.
(5) Семестърът не се заверява, ако не е заверена една или повече учебни дисциплини или при отсъствия повече от 50 на сто от учебното време за семестъра.
(6) Ако обучаемият не е успял да получи заверка по една или две учебни дисциплини поради заболяване, отбиване на военна служба, той подава молба до началника (декана) на факултета за служебна заверка. Правото на служебна заверка може да се ползва само веднъж за времето на следването.
(7) Ако провеждането на учебно-плавателната практика е предпоставка за незаверяване на семестъра, той се заверява служебно."
§ 54. Създава се чл. 120а:
"Чл. 120а. (1) За оценка на придобитите по време на обучението знания и умения на курсантите и студентите ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" осигурява система за натрупване и трансфер на кредити.
(2) Целта на системата е да осигури на курсантите и студентите възможност за изборност на дисциплини, самостоятелна работа и мобилност на основата на взаимно признаване на отделни периоди на обучение, които отговарят на част от учебния план на специалността и образователно-квалификационната степен.
(3) Кредитите са оценка на задълженията, които курсантите и студентите трябва да изпълнят по дадена дисциплина или модул като част от общите задължения, необходими за успешно завършване на една учебна година или семестър.
(4) По всяка дисциплина кредитите се формират от хорариум от лекции и от практически и семинарни упражнения, самостоятелна работа (в лаборатории, библиотеки, курсове, домашни работи и др.), положени изпити и други форми на оценяване, определени от ВВМУ "Н. Й. Вапцаров". Кредитите могат да се присъждат и за участие в практика и за защитена курсова работа или дипломна работа, когато тези дейности са част от учебния план.
(5) Кредитите по ал. 3 се присъждат на курсанти и студенти, които са завършили успешно съответната учебна дисциплина и/или модул чрез полагане на изпит или друг начин на оценяване, определен по реда на този правилник.
(6) Системата по ал. 1 се основава на 60 кредита за учебна година или 30 кредита за семестър, разпределени по учебни дисциплини и/или модули съгласно учебния план на специалността и образователно-квалификационната степен, или на друг съвместим с тази система брой кредити.
(7) Условията и редът за прилагане на системата за натрупване и трансфер на кредити се уреждат с Правила за организиране на системата за натрупване и трансфер на кредити, приети от академичния съвет."
§ 55. В чл. 122 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 3 се изменя така:
"(3) За учебната година се провежда една ликвидационна изпитна сесия не по-малко от един месец след лятната поправителна сесия. До ликвидационна изпитна сесия се допускат курсанти и студенти, получили не повече от една слаба оценка, след приключване на поправителните изпитни сесии за учебната година. Те се записват условно за учебната година.Това право може да се ползва еднократно за целия период на обучение."
2. Създава се ал. 4:
"(4) По решение на факултетния съвет се допуска и второ явяване на ликвидационна сесия по същата учебна дисциплина до един месец след първата."
§ 56. В чл. 132 се създава ал. 3:
"(3) Право да посещават занятия съгласно плана за вътрешен одит имат и вътрешните одитори, когато имат равно или по-високо научно звание от проверявания преподавател."
§ 57. В чл. 133, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 4 се изменя така:
"4. главни книги на училището;".
2. Създава се т. 5:
"5. регистрационна книга за издадените дипломи."
§ 58. В глава пета се създава нов раздел VI:
"Раздел VI
Анализ на учебния процес
Чл. 133а. Анализ и отчет на учебния процес се извършват в отделните звена и структури на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".
Чл. 133б. Методите на обработване на данните и техният анализ включват:
1. статистическа обработка на данните;
2. качествен анализ и оценка на резултатите;
3. изработване на изводи и препоръки за подобряване на учебната работа;
4. изработване на предложения до висшестоящи институции.
Чл. 133в. (1) Във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" се изпълняват месечни, семестриални и годишни анализи на данните.
(2) Анализите трябва да бъдат обективни, критични и задълбочени.
Чл. 133г. Началниците (ръководителите) на катедри извършват месечни, семестриални и годишни анализи на учебно-възпитателната и на всички останали съпътстващи дейности, в които се анализират постигнатите резултати и допуснатите слабости и се правят изводи и препоръки за подобряване на учебната работа в катедрата. Отчетите се обсъждат и приемат от катедрените съвети.
Чл. 133д. (1) Началниците (деканите) на факултети извършват месечни, семестриални и годишни анализи на учебно-възпитателната и на всички останали съпътстващи дейности, в които се анализират постигнатите резултати и допуснатите слабости и се правят изводи и препоръки за подобряване на учебната работа във факултета. Отчетите се обсъждат и приемат от факултетните съвети.
(2) Годишният доклад на декана за преподавателската и творческата дейност във факултета и за неговото състояние се обсъжда и приема от Общото събрание на факултета.
Чл. 133е. Началникът на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" извършва семестриални и годишни анализи на учебно-възпитателната и на всички останали съпътстващи дейности, в които се анализират постигнатите резултати и допуснатите слабости и се правят изводи и препоръки за подобряване на учебната работа. Годишният отчет и резултатите от функционирането на системата за оценяване и поддържане на качеството на обучението се подготвя и предлага за обсъждане и приемане от академичния съвет и Общото събрание на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".
§ 59. Досегашните раздели VI и VII стават съответно раздели VII и VIII.
§ 60. В чл. 137 след думите "Съдържанието на стажа" се добавя "на курсантите".
§ 61. В чл. 140 се създава ал. 3:
"(3) При получена слаба оценка и непроведена практика се счита, че не са изпълнени изискванията на учебния план."
§ 62. Създава се чл. 142а:
"Чл. 142а. (1) При провеждане на учебна практика на чуждестранен военен кораб, ветроходен или друг специализиран кораб от водещата специалността катедра се подготвя задание за обучаемите за провеждането и отчитането й.
(2) При завръщането си всеки обучаем прави писмен отчет за проведената практика.
(3) Проведената учебна практика се признава с решение на факултетния съвет вместо планираната по учебен план и получената оценка се привежда към системата за оценяване в училището и се нанася в документите за отчитане на успеха."
§ 63. В глава пета се създава нов раздел IХ:
"Раздел IХ
Дистанционно обучение
Чл. 154а. Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" провежда дистанционна форма на обучение въз основа на учебна документация, приета от академичния съвет по съвместно предложение на основното звено, водещо обучението и на Центъра за дистанционно обучение.
Чл. 154б. (1) Във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" могат да кандидатстват и да се обучават в дистанционна форма на обучение кадрови военнослужещи с разрешение на министъра на отбраната.
(2) Условията и редът за кандидатстване на кадровите военнослужещи се определят с Правилника за кадрова военна служба и с Правилника за приемане на студенти във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".
Чл. 154в. (1) Във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" за дистанционна форма на обучение могат да кандидатстват и да се обучават за придобиване на висше образование студенти.
(2) Условията и редът за кандидатстване на граждански лица за дистанционно обучение се определят с Правилника за приемане на студенти във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".
Чл. 154г. Учебният план за дистанционна форма на обучение е със срок не по-малък от учебния план на специалността и изисквания брой кредити за образователно-квалификационната степен за редовна форма на обучение.
Чл. 154д. (1) Присъствените занятия на обучаващите се в дистанционна форма на обучение са задължителни и се провеждат съгласно утвърдените учебни планове.
(2) Продължителността на присъствените занятия се определя от учебния план за дистанционно обучение по съответната специалност, като аудиторната заетост не може да бъде повече от 30 на сто от предвидената в учебния план за редовна форма на обучение.
(3) За участие в присъствените занятия обучаващите се в дистанционна форма на обучение се известяват един месец предварително. За кадровите военнослужещи известието се изпраща до командира (началника, ръководителя) с копие до задочника.
Чл. 154е. Редът и правилата за провеждане на редовните семестриални изпитни сесии и поправителните изпити, презаписване и прекъсване на следването за обучаващите се дистанционно са еднакви с тия за задочно обучение.
Чл. 154ж. В началото на всяка учебна година или при възстановяване след прекъсване обучаващите се дистанционно - кадрови военнослужещи, обучаващи се по военна специалност, представят удостоверение от поделението (организацията), че продължават да работят (служат). При липса на такова удостоверение обучението по военната специалност се прекъсва.
Чл. 154з. Организацията и провеждането на дистанционната форма на обучение, структурата и задачите на Центъра за дистанционно обучение и екипа за дистанционно обучение се определят с Наредбата за държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във висшите училища на Република България и в правила за дистанционно обучение във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров", приети от академичния съвет."
§ 64. Досегашните раздели VIII и IХ стават съответно раздели Х и ХI.
§ 65. В чл. 155 ал. 5 се изменя така:
"(5) Дейността по подготовката и провеждането на държавните изпити и защитата на дипломните работи се регламентира от правила за провеждане на държавни изпити и дипломни защити във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров", приети от академичния съвет на училището."
§ 66. В чл. 157 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 изречение второ се заличава.
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Държавните изпити от няколко части може да се провеждат в отделни дни."
§ 67. Член 159 се изменя така:
"Чл. 159. При неуспешна защита на дипломната работа по предложение на изпитната комисия на дипломанта се определя дата за явяване на поправителна защита по същата дипломна работа до 3 месеца от датата на защитата или да разработи нова, която да защити със следващия випуск."
§ 68. В чл. 160 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) При неявяване на випускник на държавен изпит или на защита на дипломна работа в определения по график срок по неуважителни причини държавната изпитна комисия записва в протокола "не се явил" и му поставя оценка "слаб (2,00)"."
§ 69. В чл. 161, ал. 1 накрая се добавя "в рамките на една държавна изпитна сесия."
§ 70. В чл. 162 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се създава изречение второ: "Те се предоставят на випускниците не по-късно от 3 месеца преди определените дати на изпитите."
2. В ал. 2 след думите "председателя на държавната изпитна комисия" се добавя "не по-късно от един месец до началото на изпитната сесия".
§ 71. В чл. 163 ал. 2 и 3 се изменят така:
"(2) Темите на дипломните работи, разработващите ги дипломанти и ръководителите на дипломните работи се обявяват със заповед на началника на училището до края на първия месец от началото на последната учебна година.
(3) Заданията за дипломните работи се връчват на дипломантите не по-късно от един месец от началото на последната учебна година."
§ 72. В чл. 164, ал. 1 след думите "ръководителя си" се добавя "не по-късно от 15 дни преди защитата".
§ 73. В чл. 167 накрая на изречение второ се поставя запетая и се добавя "а когато се отнасят до последния изпит или защита - до една седмица от тяхното провеждане."
§ 74. В чл. 170 т. 1, 3 и 5 се отменят.
§ 75. В чл. 171 след думата "докторантура" се поставя запетая и се добавя "субсидирана от държавата".
§ 76. В чл. 172, ал. 2 накрая се поставя запетая и се добавя "утвърждава учебния план на докторанта и ежегодно го атестира."
§ 77. В чл. 174, изречение първо след думата "докторанти" се поставя запетая и се добавя "субсидирани от държавата".
§ 78. В чл. 176 след думата "докторант" се поставя запетая и се добавя "субсидиран от държавата".
§ 79. Създава се чл. 176а:
"Чл. 176а. Образователната и научна степен "доктор" се дава на докторант, който е положил изпитите, предвидени в учебния план, и е защитил дисертационен труд при условията и по реда на Закона за научните степени и научните звания."
§ 80. Създава се нова глава шеста:
"Глава шеста
СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА КАЧЕСТВОТО
Чл. 177а. (1) Системата за оценяване и поддържане на качеството на обучение и на академичния състав във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" е предназначена да контролира, поддържа и управлява качеството на образованието и на академичния състав.
(2) Системата за оценяване и поддържане на качеството на обучение и на академичния състав във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" се нарича за краткост Система за управление на качеството (СУК).
(3) Системата за управление на качеството (СУК) във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" е разработена, документирана и внедрена в съответствие с изискванията на международния стандарт ISO 9001:2000.
Чл. 177б. (1) Основен организационен документ на СУК във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" е Наръчникът по качеството, който се приема от академичния съвет.
(2) В Наръчника по качеството се определят:
1. политиката и целите по качеството в училището;
2. процесите, които протичат в СУК;
3. отговорниците за изпълнението на дейностите в СУК;
4. документираните процедури, съпътстващи функционирането на СУК;
5. основните оперативни процедури (правила, методики и др.), които трябва да се изпълняват за достигане и поддържане на високо качество на учебната дейност;
6. системата за наблюдение, анализ и подобрения в работата;
7. измеримите критерии за оценяване на учебната дейност;
8. системата за проучване на мнението на потребителите на образователни услуги, както и мнението на обучаемите;
9. системата за управление на записите в СУК.
Чл. 177в. Основни принципи за изграждането на СУК са:
1. документиране на системата за управление на качеството;
2. обявяване на политиката, целите и организацията на СУК;
3. обучение и сертифициране на лицата от СУК, ръководството и персонала;
4. непрекъснато проучване на пазара, интересите и мнението на клиентите и обучаемите;
5. определяне на измерими критерии за контролиране на качеството;
6. създаване на система за вътрешен контрол (одит) на дейността;
7. създаване на система за записи на всички дейности по учебно-възпитателната дейност и по качеството;
8. използване на система за външен контрол за определяне на съответствието на системата на изискванията на стандарта.
Чл. 177г. Системата за управление на качеството се основава на анализирането на данните за планирането, провеждането на учебния процес и всички съпътстващи дейности, получени от автоматизираната информационна система.
Чл. 177д. (1) Отговорни лица от системата за управление на качеството са:
1. комисия за управление на качеството на обучение във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров";
2. главен организатор по качеството - заместник-началникът по учебната и научната част (ЗНУНЧ) на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров";
3. упълномощен представител на ръководството (УПР);
4. подкомисии по качеството и вътрешни одитори към факултетите;
5. отговорници по качеството в катедрите.
(2) Отговорните лица и комисиите от СУК се назначават със заповед на началника на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".
(3) Отговорностите по СУК са описани в Наръчника по качеството.
Чл. 177е. Функционирането на системата за управление на качеството предвижда непрекъснато управление и взаимна връзка между процесите:
1. планиране на обучението и отговорност на ръководството;
2. управление на учебния процес и ресурсите;
3. провеждане на обучение на курсанти и студенти;
4. провеждане на наблюдения, анализ и подобрения.
Чл. 177ж. (1) Отговорните лица по качеството (упълномощен представител на ръководството, вътрешни одитори и отговорници по качеството по катедрите) наблюдават учебно-възпитателния процес, извършват одиторска дейност, като акцентират вниманието си върху внедряването на политиката и целите на качеството във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров", оценявайки качеството на продукта - випускниците за Военноморските сили и гражданското корабоплаване на основание наблюдението и измерването на процесите във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" и на базата на документираните оценки от клиента - потребителските фирми в системата на корабоплаването у нас и в чужбина.
(2) Отговорните лица по качеството на основата на проведените наблюдения и одити изработват анализи и предложения до ръководството на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" за превантивни и коригиращи действия с цел подобряване на качеството на обучение, както и на системата за управление на качеството в съответствие с изискванията на стандарта БДС EN ISO 9001:2000."
§ 81. Досегашните глави шеста и седма стават съответно глави седма и осма, като наименованието на глава осма се изменя така:
"НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ"
§ 82. Навсякъде в глава осма думите "научната и издателската" и "научната" се заменят с "научноизследователската".
§ 83. В чл. 186, ал. 1, т. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "както и за обосноваване и развитие на обучението."
§ 84. В чл. 190 ал. 1 се изменя така:
"(1) Училището организира ежегодно сесия, на която академичният състав докладва постигнатите научни резултати."
§ 85. В чл. 192 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) Част от средствата, предвидени за научноизследователска работа могат да бъдат използвани за допълнително материално стимулиране на преподавателския, научноизследователския състав и помощно-техническия персонал, пряко заети с конкретната научноизследователска задача, както и за възнаграждения на докторанти, студенти и курсанти, които са ангажирани с научноизследователската задача, за която са предназначени средствата.
(3) Условията и начинът за разпределяне на средствата се определят от Правилника за научноизследователската дейност, приет от академичния съвет."
§ 86. В чл. 193 думите "научния съвет" се заменят с "научните съвети".
§ 87. В чл. 194 думите "основните насоки" се заменят с "устройството".
§ 88. Член 195 се изменя така:
"Чл. 195. (1) За подпомагане на научноизследователската дейност началникът на училището назначава експертно-техническа комисия.
(2) Дейността на експертно-техническата комисия се определя с Инструкция за дейността на експертно-техническата комисия, приета от академичния съвет на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".
§ 89. Член 196 се отменя.
§ 90. Създава се глава девета "ИЗДАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ", в която се включват чл. 198 - 202.
§ 91. В чл. 198 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Издателската дейност се ръководи от заместник-началника на училището по учебната и научната част."
§ 92. Досегашните глави осма, девета и десета стават съответно глави десета, единадесета и дванадесета.
§ 93. В чл. 206 ал. 2 се изменя така:
"(2) В приходната част на бюджета се включват приходи, които се планират и отчитат по утвърдената от министъра на финансите единна бюджетна класификация, от:
1. субсидии от държавния бюджет;
2. финансова помощ от общините;
3. дарения, завещания, спонсорство;
4. собствени приходи от:
а) постъпления от научноизследователска, експертно-консултантска и художествено-творческа дейност, авторски и други сродни права;
б) постъпления от такси за кандидатстване, за обучение и приходи от обучение съгласно чл. 21, ал. 2 и 4 ЗВО;
в) следдипломна квалификация;
г) административни услуги за лица, които не са студенти;
д) други дейности, свързани с учебния процес;
5. приходи по чл. 13, ал. 2 и по чл. 89, ал. 3 ЗВО."
§ 94. В чл. 207 се правят следните допълнения и изменения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) Субсидията от държавния бюджет осигурява средства за:
1. издръжка на обучението;
2. присъщата на училището научна дейност;
3. издаване на учебници и научни трудове;
4. социално-битови разходи;
5. капитални вложения.
(3) Издръжката на обучението се определя въз основа на:
1. диференцирани нормативи по професионални направления за един студент, определени от Министерския съвет;
2. броя на курсантите, студентите и докторантите;
3. резултатите от оценката при акредитацията на училището и неговите специалности."