НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 9 ОТ 2003 Г. ЗА НАЧИНА И РЕДА ЗА ОЦЕНКА НА АКТИВИТЕ И ПАСИВИТЕ НА ФОНДОВЕТЕ ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНО ПЕНСИОННО ОСИГУРЯВАНЕ И НА ПЕНСИОННООСИГУРИТЕЛНОТО ДРУЖЕСТВО, НА СТОЙНОСТТА НА НЕТНИТЕ АКТИВИ НА ФОНДА, ЗА ИЗЧИ
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 9 ОТ 2003 Г. ЗА НАЧИНА И РЕДА ЗА ОЦЕНКА НА АКТИВИТЕ И ПАСИВИТЕ НА ФОНДОВЕТЕ ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНО ПЕНСИОННО ОСИГУРЯВАНЕ И НА ПЕНСИОННООСИГУРИТЕЛНОТО ДРУЖЕСТВО, НА СТОЙНОСТТА НА НЕТНИТЕ АКТИВИ НА ФОНДА, ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ОБЯВЯВАНЕ НА СТОЙНОСТТА НА ЕДИН ДЯЛ И ЗА ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ВОДЕНЕТО НА ИНДИВИДУАЛНИТЕ ПАРТИДИ (ОБН., ДВ, БР. 109 ОТ 2003 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 34 ОТ 2004 Г.)
Обн. ДВ. бр.57 от 12 Юли 2005г.
§ 1. В чл. 3, т. 2 думите "справедлива стойност" се заменят със "съответния ред и начин, определен в тази наредба".
§ 2. В чл. 4 думата "вид" се заличава, а след думите "финансов инструмент" се поставя запетая и се добавя "включително и за първоначално признатите към датата на оценката".
§ 3. В чл. 5 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "дългови инструменти" се заменят с "ценни книжа".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Последваща оценка на издадените в чужбина от българската държава облигации се извършва по цена "купува" при затваряне на пазара за предходния работен ден, обявена в електронна система за ценова информация на ценни книжа или по реда на ал. 1."
§ 4. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "последваща оценка на ценните книжа" се заменят с "последваща оценка на акции и права", а думите "обемът на сключените с тях сделки е не по-малък от 3 на сто" се заменят с "обемът на сключените с тях сделки за деня е не по-малък от 1 на сто".
2. В ал. 2 думите "обявена цена" се заменят с думите "определена и обявена от дружеството цена" и се създава изречение второ със следното съдържание:
"В случаите на временно спиране на обратното изкупуване на акциите оценката се извършва по един от методите, определени в ал. 5."
3. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Ако не може да се определи цена по реда на ал. 1, цената на акциите, съответно на правата, се определя като средноаритметична на най-високата цена "купува" от поръчките, които са активни към края на търговската сесия на фондовата борса за предходния работен ден, и среднопретеглената цена на сключените със съответните ценни книжа сделки за същия ден. Цената се определя по този ред само в случай, че има сключени сделки и подадени поръчки с цена "купува"."
4. Създава се нова ал. 4:
"(4) В случай че за предходния работен ден няма сключени сделки с ценни книжа от съответната емисия, последващата оценка на акциите, съответно на правата, се извършва по най-високата цена "купува" от поръчките, активни към края на търговската сесия на фондовата борса за същия ден."
5. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея думите "по ал. 1 и 3" се заменят с "по ал. 1, 3 и 4", а след думите "последващата оценка" се добавя "на акции".
6. Досегашната ал. 5 става ал. 6 и се изменя така:
"(6) При невъзможност да се приложат ал. 1, 3 и 4 оценката на права се извършва по подходящ модел за оценка на права, посочен в правилата по чл. 17."
7. Досегашната ал. 6 се отменя.
§ 5. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се ал. 1, 2, 3 и 4:
"(1) Последваща оценка на облигации, приети за търговия на регулиран пазар на ценни книжа, се извършва по среднопретеглената цена на сключените с тях сделки за предходния работен ден, обявена в борсовия бюлетин, ако обемът на сключените с тях сделки за деня е не по-малък от 3 на сто от обема на съответната емисия.
(2) Ако не може да се определи цена по реда на ал. 1, последваща оценка на облигации се извършва по най-високата цена "купува" от поръчките за ценни книжа от съответната емисия, които са активни към края на търговската сесия на фондовата борса за предходния работен ден, при условие че общата стойност на поръчките с най-висока цена "купува" е не по-ниска от 30 000 лв.
(3) В случаите, когато се извършва последваща оценка на облигации, по които предстои плащане на лихва, и публикуваната в борсовия бюлетин цена на сключени с тях сделки или на цена "купува" е нетна, последващата оценка се формира, като към обявената в бюлетина цена се прибави дължимият лихвен купон към датата на извършване на оценката.
(4) Ако не може да се определи цена по реда на ал. 1 и 2, последваща оценка на облигации се извършва по метода на дисконтираните парични потоци."
2. Досегашният текст на чл. 7 става ал. 5 и в него думите "съгласно чл. 6, ал. 3" се заменят с "по метода на дисконтираните парични потоци".
§ 6. Създава се чл. 7а:
"Чл. 7а. (1) Последваща оценка на чуждестранни ценни книжа се извършва по последна цена на сключена с тях сделка за предходния работен ден при затваряне на регулирания пазар, на който те се търгуват.
(2) Ако не може да се определи цена по реда на ал. 1, оценката се извършва по най-високата цена "купува", обявена за предходния работен ден при затваряне на регулирания пазар, на който чуждестранните ценни книжа се търгуват. В случай че и този ред не може да бъде приложен, оценката на конкретния вид ценни книжа се извършва при съответното прилагане на чл. 6, ал. 5 и 6 или чл. 7, ал. 4.
(3) Последваща оценка на деривати на ценни книжа - пут-опции на индекси и облигации, търгувани на регулирани пазари на ценни книжа и използвани за намаляване на инвестиционните рискове, се извършва съгласно ал. 1 и ал. 2, изречение първо. В случай че този ред не може да бъде приложен, оценката се извършва по подходящ модел за оценка на опции, посочен в правилата по чл. 17.
(4) Последваща оценка на акции и дялове на фондове по чл. 4, ал. 1, т. 3, 5 и 6 от Наредба № 6 от 2004 г. за реда за инвестиране на активите на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване в чуждестранни ценни книжа, за видовете чуждестранни ценни книжа, изискванията към тях и регулираните пазари, на които те се търгуват (ДВ, бр. 65 от 2004 г.), които изкупуват обратно издадените от тях ценни книжа, се извършва при съответното прилагане на чл. 6, ал. 2."
§ 7. Създава се чл. 7б:
"Чл. 7б. (1) В случаите, когато борсова търговия не се провежда в работни за страната дни поради обявена последна търговска сесия за годината, за последваща оценка за работните дни до края на годината на ценните книжа, приети за търговия на регулиран пазар, за които са налице условията по чл. 6, ал. 1, 3 и 4, чл. 7, ал. 1 - 3, и чл. 7а, ал. 1 и 2 към деня на последната търговска сесия, се приема последващата оценка, валидна за деня, следващ деня на последната търговска сесия. При последваща оценка на облигации по реда на предходното изречение се отчита и натрупаната лихва за съответните дни.
(2) Правилото по ал. 1 не се прилага, когато на регулирания пазар не се провеждат търговски сесии за повече от 5 работни дни."
§ 8. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. Навсякъде в основния текст думите "в левове и в чуждестранна валута" се заличават.
2. Точка 4 се изменя така:
"4. краткосрочните вземания без определен лихвен процент или доход - по себестойност;".
3. Създава се т. 5:
"5. краткосрочните вземания с определен лихвен процент или доход - по себестойност, увеличена с полагащата се съгласно договора натрупана лихва или доход."
§ 9. В чл. 9 думите "Нефинансовите активи" се заменят с "Инвестиционните имоти".
§ 10. В чл. 10 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Оценката на инвестиционен имот по справедлива стойност се извършва към 30 юни и 31 декември всяка година. При настъпване на промяна след последната оценка с повече от 10 на сто в индекса, който отразява изменението в цените на недвижимите имоти, посочен в правилата по чл. 17, се извършва нова оценка по справедлива стойност в срок до 30 дни от официалното публикуване на индекса."
2. В ал. 4 думите "ал. 2" се заменят с "ал. 3".
§ 11. В чл. 11 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 текстът "Банковите депозити, парите на каса и паричните средства по разплащателни сметки в чуждестранна валута" се заменя с "Финансовите активи, деноминирани в чуждестранна валута".
2. Алинея 2 се отменя.
3. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Инвестиционните имоти, които се водят по справедлива стойност, изразена в чуждестранна валута, се преизчисляват в левова равностойност, определена по централния курс на Българската народна банка, който е бил в сила при определянето на тази стойност."
§ 12. В чл. 15, ал. 2 думите "по чл. 192, ал. 3" се заменят с "по чл. 192, ал. 2", а думите "чл. 213, ал. 3" се заменят с "чл. 213, ал. 2".
§ 13. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "ръководещ управление "Осигурителен надзор" се поставя запетая и се добавя "наричан по-нататък "заместник-председателя".
2. В ал. 3:
а) в т. 3 думите "по чл. 5, ал. 3, чл. 6, ал. 3 и 5" се заменят с думите "съгласно изискванията на наредбата";
б) създават се т. 4, 5 и 6:
"4. описание на начините за определяне на дисконтовия процент за всеки един от прилаганите методи за оценка от пенсионноосигурителното дружество, при които се използва такъв процент;
5. описание на начина и критериите за определяне на дружества аналози при прилагане на съответния метод;
6. наименование на индекса по чл. 10, ал. 1 и на организацията, която го определя.";
в) досегашните т. 4 и 5 стават съответно т. 7 и 8.
3. В ал. 4 думите "на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Осигурителен надзор" се заличават.
§ 14. Създава се чл. 17а:
"Чл. 17а. Пенсионноосигурителните дружества представят в Комисията за финансов надзор, наричана по-нататък "комисията", прилаганата счетоводна политика от съответното дружество и управляваните от него фондове за допълнително пенсионно осигуряване. При промяна в представената счетоводна политика, дружествата я представят в комисията в 7-дневен срок от утвърждаването й по съответния ред."
§ 15. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "управление "Осигурителен надзор" на Комисията за финансов надзор " се заменят с "комисията", а думите "на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Осигурителен надзор" се заличават.
2. Създават се нови ал. 2 и 3:
"(2) Заедно със справката по ал. 1 пенсионноосигурителните дружества представят изходните величини за изчисление на цената на новопридобита ценна книга, оценявана по един от методите по чл. 17, ал. 3, т. 3, и обосновка на избора на всяка величина.
(3) Информацията по ал. 2 се представя и при всяка промяна в изходните величини."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 4 и в нея думите "управление "Осигурителен надзор" на Комисията за финансов надзор" се заменят с "комисията", а думите "на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Осигурителен надзор" се заличават.
§ 16. В чл. 30 навсякъде думите "на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Осигурителен надзор" се заличават.
§ 17. В § 1 от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Точки 1, 2 и 3 се отменят.
2. Досегашните т. 4 и 5 стават съответно т. 1 и 2.
3. Създават се нови т. 3, 4 и 5:
"3. "Права" са права по смисъла на § 1, т. 3 от допълнителните разпоредби към Закона за публичното предлагане на ценни книжа.
4. "Нетна цена" е цената, която се получава, като от брутната цена се извади натрупаната лихва.
5. "Брутна цена" е цената, която включва натрупаната лихва."
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 18. В едномесечен срок от влизане в сила на наредбата пенсионноосигурителните дружества представят в Комисията за финансов надзор прилаганата през 2005 г. счетоводна политика от дружеството и управляваните от него фондове за допълнително пенсионно осигуряване.
§ 19. Пенсионноосигурителните дружества привеждат правилата по чл. 17 в съответствие с разпоредбите на тази наредба и ги представят за одобрение от заместник-председателя, ръководещ управление "Осигурителен надзор", в 7-дневен срок от утвърждаването им от управителния орган на дружеството, но не по-късно от 1 септември 2005 г.
§ 20. Пенсионноосигурителните дружества започват да оценяват активите, в които са инвестирани средствата на резервите по чл. 192, ал. 2, чл. 193, ал. 8 и чл. 213, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване, и активите и пасивите на управляваните от тях фондове за допълнително пенсионно осигуряване по начина и реда, предвидени в тази наредба, от 1 октомври 2005 г.
§ 21. Наредбата се издава на основание чл. 181 и чл. 234, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване и е приета с решение № 38-Н от 30.VI.2005 г. на Комисията за финансов надзор.