Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 56 от 8.VII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 132 ОТ 29 ЮНИ 2005 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ", ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 200 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ДВ, БР. 83 ОТ 2003 Г.)

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 132 ОТ 29 ЮНИ 2005 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ", ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 200 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ДВ, БР. 83 ОТ 2003 Г.)

Обн. ДВ. бр.56 от 8 Юли 2005г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. Член 3 се изменя така:

"Чл. 3. (1) Мисията на университета е да изгражда своите възпитаници морално, умствено и физически, да ги приобщава към идеалите на родолюбието, дълга и честта, да ги формира като личности и лидери, способни да развиват и прилагат научни знания, да управляват обществени и специални структури в мирно време и при кризи и да участват в национални и многонационални проекти за поддържане на сигурността и опазване на мира и развитие на обществото.

(2) Целта на НВУ "В. Левски" е да подготвя висококвалифицирани офицери и специалисти с висше образование, които да са способни да извършват активна познавателна дейност, да са със затвърдени положителни морални и волеви качества, с развити интелектуални и физически възможности и със знания и умения за управление на човешки и материални ресурси и научни изследвания.

(3) Основните задачи на университета са:

1. да провежда обучение за придобиване на висше образование по специалности от областта "Сигурност и отбрана", както и по специалности в областта на природните, обществените и техническите науки;

2. да провежда обучение за повишаване квалификацията на кадрови военнослужещи и граждански лица;

3. да извършва научни и приложни изследвания;

4. да провежда процедури за присъждане на научни степени и научни звания в съответствие с действащото законодателство;

5. да признава завършени периоди на обучение в чуждестранни висши военни училища и/или военни академии в съответствие с действащото законодателство и по ред, определен с Правилника за учебната дейност;

6. да извършва издателска, културна, спортна и други дейности в съответствие със спецификата на своята дейност;

7. да осъществява дейности, свързани с отбраната на страната, които са му възложени от министъра на отбраната.

(4) Постигането на целите и задачите на университета се осъществява чрез:

1. академично образование;

2. общо и специално военно обучение и лидерско изграждане;

3. нравствено и волево възпитание;

4. физическо възпитание и спорт.

(5) Обучаващите се в университета за придобиване на висше образование по специалности от областта "Сигурност и отбрана", както и по граждански специалности се наричат курсанти, а гражданските лица, обучаващи се по специалности в областта на природните, обществените и техническите науки - студенти.

(6) За обучение като курсанти за нуждите на въоръжените сили се приемат български граждани не по-възрастни от 23 години, отговарящи на изискванията на Наредбата за приемане на курсанти и студенти във висшите военни училища, утвърдена от министъра на отбраната.

(7) Университетът издава диплома за завършена образователно-квалификационна степен на висшето образование, европейско дипломно приложение, свидетелство за професионална квалификация и други основни документи, определени с наредба на Министерския съвет.

(8) Дипломите се признават от държавата, когато обучението е проведено в съответствие със Закона за висшето образование и държавните изисквания.

(9) На издаваните при условията на ал. 8 дипломи се полага печат с държавния герб."


§ 2. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създават се ал. 2 и 3:

"(2) Университетът осигурява качеството на образованието и научните изследвания чрез вътрешна система за оценяване и поддържане качеството на обучението и на академичния състав, която включва и проучване на мнението на обучаемите и на потребителите на кадри.

(3) Целта на системата по ал. 2 е да контролира, поддържа и управлява качеството на образованието в предлаганите области на висшето образование и професионални направления, както и на академичния състав. Функциите и структурата на системата за поддържане на качеството по ал. 2 се уреждат чрез приети и утвърдени от академичния съвет функции и структура на вътрешната система за оценяване и поддържане качеството на обучението и на академичния състав на университета."


§ 3. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Университетът включва в структурата си основни звена, обслужващи звена, филиали и административни звена."


§ 4. В чл. 7:

1. В ал. 1, т. 4 думата "филиали" се заменя с "колежи".

2. В ал. 2 думата "филиалите" се заменя с "колежите".


§ 5. Член 8 се изменя така:

"Чл. 8. (1) Обслужващи звена в структурата на университета са:

1. сектори;

2. центрове;

3. библиотеки;

4. лаборатории;

5. опитни станции;

6. издателски комплекс;

7. производствени бази;

8. хотелска, спортна и други бази.

(2) Академичният съвет открива, преобразува и закрива обслужващите звена и определя тяхната структура и функциите на органите им за управление.

(3) Ръководителят на обслужващо звено е лице - специалист в съответната област. Гражданските лица се назначават за ръководители със заповед на началника на университета. Основните им функции и задължения се определят в длъжностната им характеристика и описание на работата по чл. 127, ал. 1, т. 4 от Кодекса на труда. Кадровите военнослужещи се назначават и изпълняват задълженията си в съответствие със ЗОВСРБ."


§ 6. Член 9 се изменя така:

"Чл. 9. Филиалите са териториално изнесени структури на университета и се откриват, преобразуват и закриват от Министерския съвет въз основа на искане на университета и/или по предложение на министъра на отбраната и министъра на образованието и науката, като се посочват професионалните направления, в които ще се извършва обучението."


§ 7. Създава се чл. 9а:

"Чл. 9а. Административни звена в структурата на университета са:

1. управление;

2. отделения;

3. служби."


§ 8. В чл. 11, ал. 11 се създава т. 6:

"6. се представлява от неговия председател."


§ 9. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 2:

"(2) Контролният съвет се състои от председател, заместник-председател и членове, от които един е представител на съвета на курсантите, студентите и докторантите, а останалите са хабилитирани лица. Членовете на контролния съвет не могат да бъдат:

1. членове на академичния съвет на университета;

2. заместник-началници на университета, началници на факултети или директори на основни звена и филиали."

2. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и се изменя така:

"(3) Контролният съвет:

1. проверява законосъобразността на изборите за ръководни органи на университета и неговите основни звена и/или филиали в едномесечен срок от провеждането им и докладва на академичния съвет за резултатите от проверката;

2. участва в проверките по чл. 58а ЗВО;

3. изготвя становища по проекта на бюджет на университета и по изпълнението му и ги докладва пред академичния съвет и пред общото събрание;

4. докладва за своята дейност пред общото събрание най-малко веднъж годишно."

3. Създава се ал. 4:

"(4) Контролният съвет осъществява дейността си съгласно правилник, приет от общото събрание на университета."

4. Досегашната ал. 3 става ал. 5.


§ 10. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 след думата "институти" се поставя запетая и се добавя "колежи".

2. В ал. 3:

а) създава се нова т. 2:

"2. взема решения за създаване, преобразуване или закриване на департаменти, катедри и обслужващи звена на университета;";

б) досегашните т. 2 - 7 стават съответно т. 3 - 8;

в) досегашната т. 8 се отменя;

г) в т. 10 след думата "състав" се добавя "в съответствие със ЗВО и осъществява контрол по нейното прилагане и усъвършенстване";

д) точка 11 се изменя така:

"11. взема решения след съгласуване с министъра на отбраната за сключване на договори с потребители за извършване на научни и приложни изследвания, както и за повишаване квалификацията на специалисти с висше образование;";

е) в т. 20 след думата "науки" се поставя запетая и се добавя "както и формите и степените";

ж) създават се т. 21 и 22:

"21. предлага на министъра на отбраната специалностите, формите и степените за обучение на курсантите по акредитираните професионални направления;

22. приема разработените от основните звена проекти на учебни планове за обучение на курсанти по акредитираните професионални направления и ги предлага за утвърждаване от министъра на отбраната след съгласуване с министъра на образованието и науката."

3. В ал. 14, изречение трето след думата "звена" се добавят "и филиалите".


§ 11. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 12 се изменя така:

"12. подготвя и предлага за приемане от академичния съвет годишния отчет за резултатите от дейността на университета, както и резултатите от функционирането на вътрешната система за оценяване и поддържане качеството на обучението и на академичния състав и след приемането им ги представя в Генералния щаб на Българската армия;".

2. В т. 14 след думата "звена" се добавят "и филиалите".

3. Създава се нова т. 17:

"17. прави предложения за промени в организационно-щатната структура на университета по ред, установен от министъра на отбраната и началника на ГЩ на БА;".

4. Досегашната т. 17 става т. 18.


§ 12. Член 20 се изменя така:

"Чл. 20. Факултетът е основно звено на университета, обединяващо катедри за осигуряване обучението на курсанти, студенти и докторанти, което разполага с не по-малко от 40-членен академичен състав на основен трудов договор, от който хабилитираните лица четат за всяка специалност не по-малко от 70 на сто от лекционните курсове."


§ 13. В чл. 21 след думата "години" се поставя запетая и се добавя "който не се прекъсва при провеждане на частични избори."


§ 14. В чл. 22 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 4 се създава изречение второ:

"Общото събрание на новооткрит или преобразуван факултет се структурира и свиква с решение на академичния съвет и със заповед на началника на университета."

2. В ал. 9 се създава т. 5:

"5. се представлява от неговия председател."


§ 15. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2:

а) в буква "в" след думата "факултета" се добавя "в съответствие със ЗВО";

б) буква "е" се изменя така:

"е) проекти на решения за привличане на хонорувани преподаватели по правила, определени от академичния съвет;";

в) точка 4 се изменя така:

"4. ежегодно одобрява и контролира учебната натовареност на членовете на академичния състав от факултета;";

г) в т. 5 думите "критерии и ред" се заменят с "правила";

д) създава се нова т. 9:

"9. обсъжда и приема резултати от атестирането на членовете на академичния състав на факултета и в случаите по чл. 58, ал. 1, т. 6 от ЗВО ги предлага на началника на университета за решение;";

е) досегашната т. 9 става т. 10.

2. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Факултетният съвет се състои от не по-малко от 25 членове."

3. В ал. 4 след думата "докторантите" се добавя "от факултета".

4. В ал. 6 след думата "заседанието" се поставя точка и текстът до края се заличава.

5. Създава се ал. 13:

"(13) Научният съвет на факултета (НСФ) по смисъла на Закона за научните степени и научните звания се състои от хабилитираните членове на факултетния съвет, назначени на основен трудов договор в университета. Председател на НСФ е началникът на факултета, а научен секретар - секретарят на факултетния съвет."


§ 16. В чл. 25, т. 4 след думата "заместник-началник" се добавя "заместник-началници".


§ 17. В чл. 27 думите "обединяващо катедри" се заменят с "осигуряващо обучение" .


§ 18. В чл. 28 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава ал. 2.

"(2) Преподавателите по една или сродни учебни дисциплини съставят предметно-методически звена, чиято дейност се определя от вътрешните правила на департамента."


§ 19. В чл. 31, ал. 3, т. 1, буква "а" след думата "катедри" се поставя запетая и се добавя "предметно-методически звена".


§ 20. В чл. 33 т. 1 се изменя така:

"1. организира и лично ръководи методическите съвещания и занятия за обсъждане и уеднаквяване на методиката за провеждане на занятията в департамента;".


§ 21. В чл. 34 изречение второ се заличава.


§ 22. В чл. 35 ал. 2 се отменя.


§ 23. Член 37 се изменя така:

"Чл. 37. Конституирането и функциите на органите за управление на института се определят от академичния съвет на университета."


§ 24. Създава се раздел IVа:

"Раздел IVа

Колежи

Чл. 37а. (1) Колежът е основно звено на университета, което има академичен състав на основен трудов договор, който по всяка специалност провежда не по-малко от половината от аудиторните и практическите занятия. Хабилитираните лица на основен трудов договор четат за всяка специалност не по-малко от 50 на сто от лекционните курсове.

(2) Органи за управление на колежа са общото събрание, съветът на колежа и неговият директор. Те се избират с мандат 4 години.

(3) Директорът е хабилитирано в съответната научна област лице.

Чл. 37б. (1) Общото събрание на колежа се свиква от неговия председател най-малко веднъж годишно по решение на съвета на колежа, по искане на началника на университета, на директора на колежа или на една четвърт от неговите членове.

(2) Членове на общото събрание са всички членове на академичния състав на основен трудов договор. Общото събрание включва и представители на административния персонал и на обучаемите по квоти, установени с решение на съвета на колежа.

(3) Общото събрание на колежа:

1. избира с тайно гласуване за срока на мандата си председател и заместник-председател на събранието от членовете на академичния състав на основен трудов договор;

2. избира с тайно гласуване директор от академичния състав на колежа на основен трудов договор;

3. определя числения състав на съвета на колежа и избира с тайно гласуване неговите членове;

4. обсъжда и приема годишния доклад на директора за дейността на колежа.

(4) Членовете на общото събрание от административния персонал и обучаемите се избират в рамките на определените квоти чрез явно гласуване на събрания на всички членове на тези общности в колежа.

Чл. 37в. (1) Съветът на колежа се състои от 9 до 11 членове и включва представители на академичния състав на основен трудов договор, на административния персонал и на обучаемите. Квотите се определят от общото събрание, като членовете от академичния състав не могат да бъдат по-малко от две трети.

(2) Директорът на колежа по право е член на съвета и негов председател. Останалите му членове се избират от общото събрание с явно гласуване.

(3) Съветът на колежа:

1. предлага на академичния съвет:

а) проекти за създаване, преобразуване и закриване на катедри и обслужващи звена;

б) обявяване на конкурси за заемане на длъжности в катедрите;

в) проекти на учебни планове и програми;

г) проект за учебната заетост на академичния състав;

д) резултатите от атестирането на членовете на академичния състав;

2. предлага на началника на университета лица за освобождаване или отзоваване от длъжност в случаите по чл. 58, ал. 1 , т. 3, 4, 6 и 7 ЗВО;

3. прави предложения пред началника на университета относно формирането и изпълнението на бюджета на университета в частта му относно осигуряване дейността на колежа.

Чл. 37г. (1) Директорът на колежа се избира и освобождава по реда на ЗВО. Когато е кадрови военнослужещ, той се назначава и освобождава от длъжност и по реда на ЗОВСРБ. Неговият мандат приключва заедно с мандата на органа, който го е избрал.

(2) Директорът на колежа е пряко подчинен на началника на университета. По въпросите на учебната и научната дейност той е подчинен и на заместник-началника на университета по учебната и/или по научната част.

(3) Директорът на колежа е пряк началник на целия личен състав на колежа.

Чл. 37д. Директорът на колежа:

1. ръководи и отговаря за цялостната дейност на колежа;

2. организира и лично ръководи общокатедрените методически съвещания и занятия за обсъждане и уеднаквяване на методиката за провеждане на занятията;

3. организира и ръководи научната работа в колежа;

4. организира и ръководи поддържането, развитието и усъвършенстването на учебно-материалната база;

5. прави предложения пред съвета на колежа за планиране на бюджета и след неговото утвърждаване по установения ред организира и отчита изпълнението му."


§ 25. Член 38 се изменя така:

"Чл. 38. (1) Филиалът е териториално изнесена структура на университета, който се създава в райони, където липсва съответна университетска структура, за да се удовлетворят потребности от обучение в определени професионални направления. Обучението се извършва само в направления, за които университетът е акредитиран.

(2) Филиалът има най-малко 10-членен академичен състав на основен трудов договор, като хабилитираните лица към висшето училище четат за всяка специалност не по-малко от 70 на сто от лекционните курсове."


§ 26. Членове 41 и 42 се изменят така:

"Чл. 41. Катедрата е звено на факултета или на департамента, филиала и колежа, което осъществява учебна и научноизследователска дейност по една дисциплина или по група сродни дисциплини и включва не по-малко от 7-членен академичен състав на основен трудов договор в университета.

Чл. 42. Катедра се създава, преобразува и закрива с решение на академичния съвет по предложение на факултетния съвет или съвета на департамента, на филиала и на колежа."


§ 27. В чл. 43 се създава изречение второ:

"Катедреният съвет се състои от членове на академичния състав в катедрата, които са на основен трудов договор."


§ 28. В чл. 44 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думата "департамента" се добавя "колежа" и се поставя запетая.

2. В ал. 4 се създава т. 10:

"10. взема и други решения, свързани с дейността на катедрата."

3. В ал. 5 думата "катедрата" се заменя с "основното звено (филиала)".


§ 29. Навсякъде в чл. 45 след думата "звено" се добавя "и/или на филиала".


§ 30. В чл. 47 ал. 2 се изменя така:

"(2) Структурата и функциите на обслужващите звена на университета се определят с правилници и правила, приети от академичния съвет на университета."


§ 31. В чл. 48 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея накрая се добавя "и/или филиалите и колежите."

2. Създава се ал. 2:

"(2) Центърът за дистанционно обучение е обслужващо звено, което планира, организира и провежда дистанционното обучение в университета."


§ 32. Създава се раздел VIII:

"Раздел VIII

Вътрешна система за оценяване и поддържане на качеството на обучението и на академичния състав

Чл. 48а. Целта на вътрешната система за оценяване и поддържане качеството на обучението и на академичния състав, наричана по-нататък "система за управление на качеството на обучение" (СУКО), е да контролира, поддържа и управлява качеството на образованието в университета в областите на висшето образование, професионалните направления и специалностите, по които се провежда обучение, както и на академичния състав.

Чл. 48б. Функциите на СУКО включват всички дейности, които допринасят за осъществяването на образователната услуга, и периодичната им проверка за установяване изпълнението на изискванията на съответните образователни стандарти.

Чл. 48в. Структурата на СУКО включва университетска комисия по качеството, комисии по качеството в основните звена и/или филиалите и отговорници по качеството в катедрите и другите звена от структурата на университета.

Чл. 48г. (1) Университетската комисия по качеството е колективен орган за управление на СУКО, който се избира от академичния съвет.

(2) Председател на университетската комисия по качеството и главен мениджър на СУКО е заместник-началникът на университета по учебната част.

(3) В университетската комисия по качеството има представители от всички основни звена и/или филиали, както и от органа, отговарящ за учебната дейност на университета.

Чл. 48д. Комисията по качеството в основното звено и/или филиала е колективен орган за управление на СУКО във факултет, департамент и/или филиал, който се избира от съвета на основното звено и/или филиала.

Чл. 48е. Отговорниците по качеството в катедрите и другите структурни звена се избират от катедрените съвети и общите събрания на структурните звена.

Чл. 48ж. Органите по управление на СУКО периодично контролират състоянието на ресурсите, спазването на процедурите от различните групи процеси в университета чрез измерители на входа на системата за обучение, на протичане процеса на обучение и на изхода на обучение, като отчитат препоръките на заявителите и мнението на обучаемите."


§ 33. В чл. 49 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинеи 2, 3 и 4 се изменят така:

"(2) С решение на факултетен съвет на университета учени и преподаватели от страната и от чужбина могат да се привличат за научно-преподавателска дейност за определен срок като гост-преподаватели.

(3) Привличането на висококвалифицирани хабилитирани и нехабилитирани лица за извършване на преподавателска дейност на хонорар се осъществява при надвишаване с повече от 20 на сто на средния норматив аудиторна заетост за съответното методическо направление, като:

1. предложенията за покана на хонорувани преподаватели от факултетите се внасят от началника на факултета до началника на университета след решение на факултетния съвет, като в него задължително се посочват учебните дисциплини, хорариумът от часове (съответно лекции и упражнения), номерът на учебния план, научните степени и звания на предложените за привличане хонорувани преподаватели;

2. началниците на факултети изготвят справки за хорариума по учебната дисциплина, за която се кани преподавателят, броя на преподавателите, които я преподават, и количеството часове, необходими за даване на хонорар;

3. преди да се внесе за разглеждане от академичния съвет, справката се съгласува писмено със заместник-началника на университета по учебната част и с началника на органа за управление на учебната дейност;

4. в молбата на хонорувания преподавател за постъпване на работа трябва да има точен разчет на часовете по месеци, който да съответства на решението на академичния съвет; за целта разчетът се съгласува с началника (ръководителя) на катедрата, където лицето следва да провежда учебни занятия;

5. договорите за преподавателска дейност за хонорувани преподаватели се съгласуват с началника на финансовия орган на университета и с началника на органа за управление на учебната дейност;

6. при възникване на необходимост поканеният хоноруван преподавател провежда допълнителни часове; процедурата по възлагането им се извършва след приемане на това предложение от факултетния и утвърждаване от академичния съвет; кадровият орган изготвя допълнително споразумение към договора на преподавателя за възложените допълнителни часове;

7. ежемесечно хоноруваните преподаватели представят в органа за управление на учебната дейност отчетни справки за проведените часове, утвърдени от началниците (ръководителите) на катедри;

8. началникът на органа за управление на учебната дейност организира проверка на реално проведените часове за всеки хоноруван преподавател и представя на началника на университета обобщено сведение за проведените часове на хонорар.

(4) Привличането на гост-преподаватели се извършва без конкурс. Отношенията на гост-преподавателя с университета се уреждат с договор за срок не повече от една година, който може да бъде подновяван."

2. Създава се ал. 5:

"(5) За подпомагане на научноизследователската работа в университета се назначават специалисти и експерти. Условията и редът за подбора и назначаването на тези лица, както и конкретните названия на длъжностите им се определят в съответствие със ЗНСНЗ и Правилника за подбор, развитие и оценка на академичния състав в университета, приет от академичния съвет."


§ 34. В чл. 50 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Длъжностите по чл. 49, ал. 1 се заемат с конкурс и избор при условия и по ред, предвидени в ЗНСНЗ и в правилника."

2. Алинея 8 се изменя така:

"(8) В едномесечен срок от датата на избора за хабилитиран преподавател - гражданско лице, началникът на университета сключва със спечелилия конкурса основен трудов договор за неопределен срок."

3. В ал. 9 след думата "конкурса" се добавя "и избирането им заемат длъжности при условия и по ред, определени в Правилника за подбор, развитие и оценка на академичния състав в университета".

4. Създава се ал. 10:

"(10) Спечелилите конкурса и избрани кадрови военнослужещи се назначават на длъжност по реда на ЗОВСРБ и Правилника за кадрова военна служба."


§ 35. В чл. 51, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 думите "чл. 49, ал. 2 и 4" се заменят с "чл. 39, ал. 2 и 4".

2. В т. 5 накрая се поставя запетая и се добавя "при условия и по ред, определени в Правилника за административната и стопанската дейност".


§ 36. В чл. 52 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) точка 5 се изменя така:

"5. да изпълняват решенията на органите за управление на университета, на основното звено и/или филиала и на катедрата;";

б) създават се т. 20 и 21:

"20. да изпълняват задълженията си в съответствие с длъжностната характеристика и утвърдения индивидуален план за дейността си;

21. да не извършват политическа или религиозна дейност в университета."

2. Създава се ал. 9:

"(9) Условията и редът за професионалното развитие на академичния състав се определят в Правилника за подбор, развитие и оценка на академичния състав в университета."


§ 37. В чл. 53 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея след думите "хабилитирани преподаватели" текстът до края се заличава.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Оценяването и атестацията се извършват по предварително оповестени показатели и критерии."


§ 38. В чл. 54 се създава т. 3:

"3. резултати от проучването на курсантското и студентското мнение."


§ 39. В чл. 56 след думата "звено" думите в скобите се заличават.


§ 40. Член 60 се изменя така:

"Чл. 60. Кадровите военнослужещи, които са членове на академичния състав, се освобождават от длъжност съгласно ЗОВСРБ, а гражданските лица - със заповед на началника на университета при условията на чл. 58 ЗВО."


§ 41. Създават се чл. 60а и 60б:

"Чл. 60а. Процедурата за установяване на нарушенията по чл. 58а, ал. 1 ЗВО е, както следва:

1. началникът на университета след получаване на доклад, жалба или предложение назначава комисия, в която включва и член на контролния съвет; в заповедта за назначаване се определя и срокът за извършване на проверката и установяване на нарушението;

2. при извършване на проверката за установяване на нарушенията комисията:

а) анкетира обучаемите от съответния курс, класно отделение или група;

б) изисква писмени обяснения от съответните длъжностни лица и от лицето, срещу което има сигнал за нарушения;

в) обобщава събраната информация в писмен доклад, съдържащ резултатите от проверката и заключение за установеното нарушение;

3. докладът на комисията се предоставя на контролния съвет, който разглежда случая и в двуседмичен срок го внася за разглеждане от академичния съвет;

4. академичният съвет взема решение за освобождаване от длъжност на лицето във връзка с установеното нарушение чрез тайно гласуване и с мнозинство от списъчния състав.

Чл. 60б. За неуредените в тази глава въпроси се прилагат разпоредбите на ЗОВСРБ, ПКВС, Устава за войсковата служба на Въоръжените сили на Република България, Кодекса на труда и ЗВО."


§ 42. В чл. 61 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "НВУ "В. Левски" се заменят с "университета".

2. Алинеи 2 и 3 се изменят така:

"(2) Курсанти са приетите за обучение в университета за нуждите на въоръжените сили. За срока на обучение те са кадрови военнослужещи с особен статут на обучаващи се и се подготвят за изпълнение на кадровата военна служба като професия. Техните права, задължения и ограничения на правата произтичат от ЗОВСРБ, ПКВС, УВС на ВС, този правилник и статута им, определен със сключения договор за кадрова военна служба.

(3) Студенти са тези, които се обучават за придобиване на образователните степени "бакалавър", "магистър" и "специалист"."

3. В ал. 4 думите "или "бакалавър" се заличават.

4. Създава се ал. 6:

"(6) Статут на курсант, студент, докторант или специализант се придобива при записване в университета и се загубва при отписване или за срока на отстраняване от университета."


§ 43. В чл. 62 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създават се ал. 2 и 3:

"(2) При получаване на оценка "много добра" или "добра" при институционална акредитация университетът има право срещу заплащане да извършва обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" след придобита образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър" по специалности, които са получили при акредитацията оценка "много добра" или "добра", при следните условия:

1. кандидатите за обучение имат успех не по-малко от "добър (4,00)" от дипломата за завършена степен на висшето образование;

2. проведен конкурс;

3. заплатена такса за обучение, ежегодно определяна от академичния съвет на университета;

4. сключен договор между студента и университета.

(3) При получаване на оценка "много добра" или "добра" при институционална акредитация университетът има право срещу заплащане да извършва обучение за придобиване на образователна и научна степен "доктор" по специалности, които са получили при акредитацията оценка "много добра", при следните условия:

1. кандидатите за обучение имат завършена образователно-квалификационна степен "магистър";

2. успешно положени конкурсни изпити за докторанти с успех не по-малко от "много добър (4,50)" или приета разработена основна част от дисертационен труд;

3. заплатена такса за обучение, ежегодно определяна от академичния съвет на университета;

4. сключен договор между университета и докторанта."


§ 44. В чл. 63 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) точка 5 се изменя така:

"5. да избират и да бъдат избирани в органите за управление и контрол на университета и органите за управление на основните звена;";

б) точка 8 се отменя.

2. В ал. 2:

а) в т. 1 думите "а студентите - и с правото по т. 8" се заличават;

б) точка 6 се изменя така:

"6. на специални облекчения за посещение на занятия и за явяване на изпити от сираци, инвалиди с трайни увреждания и намалена работоспособност, военноинвалиди и лица, отглеждани до пълнолетието си в домове за отглеждане на деца, лишени от родителска грижа, майки с деца до 6-годишна възраст и диспансеризирани;";

в) създава се т. 8:

"8. на студенти - инвалиди с трайни увреждания, водещи до невъзможност за участие в занятия по физическа подготовка, както и на студенти, освободени по медицински показатели за срок една учебна година и повече, не се поставя оценка и учебният план не се счита за неизпълнен."

3. Алинея 3 се изменя така:

"(3) Орган за защита на общите интереси на обучаващите се е съветът на курсантите, студентите и докторантите. Той се състои от представителите на курсантите, студентите и докторантите в общото събрание на университета. Мандатът на тези членове на общото събрание и на съвета е две години с право да бъдат избирани за още един мандат."

4. В ал. 4 се създава изречение второ: "Академичният съвет може да възрази срещу разпоредбите на правилника, които противоречат на законите или на правилниците на университета."


§ 45. В чл. 64 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) точка 4 се отменя;

б) точка 5 се изменя така:

"5. да спазват изискванията на нормативните актове, свързани със защитата на класифицирана информация;";

в) създават се т. 8 - 10:

"8. да не членуват в политически партии, движения или коалиции с политически цели, да не предприемат действия, с които нарушават политическия неутралитет, както и да не участват в събрания, митинги и манифестации на партии, движения или коалиции с политически цели и на синдикални организации;

9. да не отказват изпълнение на своите задължения по религиозни мотиви;

10. да поддържат необходимата хигиена в сградите на университета, както и в прилежащите им райони."

2. В ал. 2 се създава т. 7:

"7. да поддържат необходимата хигиена в сградите на университета, както и в прилежащите им райони."

3. Създава се ал. 3:

"(3) Докторантите имат задължения по чл. 64, ал. 1, т. 2, 6, 7 и 10. Когато докторантите са кадрови военнослужещи, те имат задължение и по чл. 64, ал. 1, т. 1, 5, 8 и 9."


§ 46. В чл. 66 се създават ал. 8 - 11:

"(8) Временно прекъсване на курсанти се прилага в случаите, когато срещу тях е започнало наказателно преследване за извършено умишлено престъпление от общ характер, поискано от органите на досъдебното производство.

(9) Обучаемите майки имат право да прекъснат обучението си за времето на ползвания от тях отпуск поради бременност, раждане, осиновяване и отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст на основание чл. 260, ал. 1 ЗОВСРБ във връзка с чл. 163 и 164 КТ.

(10) Специализанти, отсъствали по уважителни причини повече от 10 на сто от учебното време, се отписват от университета.

(11) Специализанти, които са допуснали отсъствия без уважителни причини, не са положили успешно изпитите или са извършили дисциплинарно нарушение, се освобождават от университета."


§ 47. Член 70 се изменя така:

"Чл. 70. (1) В университета се обучават курсанти и студенти за придобиване на висше образование на образователните степени "специалист", "бакалавър" и "магистър", като:

1. курсанти се обучават в образователни степени "специалист" и "бакалавър";

2. студенти се обучават в образователните степени "специалист", "бакалавър" и "магистър".

(2) Университетът провежда обучение в образователна и научна степен "доктор" само по акредитирани специалности в съответствие със ЗВО.

(3) Обучението на курсанти се осъществява в редовна форма на обучение, на докторантите - в редовна и задочна форма, а на студенти и специализанти - в редовна, задочна и дистанционна форма на обучение.

(4) В университета се обучават и студенти, притежаващи образователно-квалификационна степен "специалист", за придобиване на образователно-квалификационна степен "бакалавър", по същата (или сродна) специалност. Обучението им се извършва при условия и по ред, определени в Правилника за прием на курсанти и студенти и обучението им в образователни степени и специалности в университета.

(5) Организацията и провеждането на учебния процес се осъществяват съгласно Правилника за учебната дейност и Правилника и системата за натрупване и трансфер на образователни кредити в университета."


§ 48. В чл. 71 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 4 се изменя така:

"(4) Учебният план определя формата и срока на обучение, учебното време, последователността на изучаване, наименованието, хорариума на учебните дисциплини и техния кредитен еквивалент, формите и организацията на учебната работа, продължителността на семестъра, сесиите и ваканциите, формите за проверка на знанията, броя на избираемите дисциплини и формата на завършване на обучението. Учебният план за обучение на курсанти се приема от академичния съвет, предлага се за съгласуване от министъра на образованието и науката и се утвърждава от министъра на отбраната. Учебният план за обучение на студенти се приема от академичния съвет и се утвърждава от началника на университета."

2. В ал. 5 след думата "съдържание" се добавя "и реда за формиране на оценката и кредитния еквивалент".

3. В ал. 9 след думата "звено" се добавя "и/или филиала".


§ 49. Член 72 се изменя така:

"Чл. 72. (1) Организацията и провеждането на дистанционната форма на обучение се уреждат в съответствие с държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във висшите училища.

(2) Дистанционната форма на обучение е организация на учебния процес, при която обучаемият и преподавателят са разделени по местоположение, но не и по време, като дистанцията се компенсира с технически средства (аудио-, видео-, компютърни и комуникационни технологии и средства).

(3) Дейността по планирането, организацията и провеждането на дистанционното обучение се осъществява чрез Центъра за дистанционно обучение. Той осигурява технологично и технически обучението въз основа на правила, приети от академичния съвет.

(4) Учебно-методическото осигуряване в дистанционната форма се осъществява от основното звено, провеждащо обучението.

(5) Дистанционното обучение се организира и провежда от екип, включващ:

1. научно-преподавателски състав;

2. администратори, отговорни за технологичното и логистичното осигуряване на учебния план, интерактивната връзка обучаем - преподавател и процедурите за провеждане на изпити;

3. технически лица, отговорни за поддръжката на техническите средства и за осигуряването на комуникация.

(6) Дистанционната форма на обучение се организира въз основа на учебна документация, приета от академичния съвет по съвместно предложение на основното звено, водещо обучението, и Центъра за дистанционно обучение.

(7) Учебната документация за дистанционно обучение обхваща определената в чл. 71, ал. 3 - 5 и 7 задължителна учебна документация, както и списък на екипа, провеждащ и осигуряващ обучението, справочник за организацията на достъпа до информационните ресурси, списък на техническите и комуникационните средства, системата за изпитване и оценяване със средствата за контрол и прозрачност на изпитните процедури, както и система за контрол и качество на обучение."


§ 50. В чл. 74 думите "от 30" се заличават.


§ 51. Създава се чл. 76а:

"Чл. 76а. (1) Обучението в докторантура се осъществява по индивидуален учебен план и включва подготовка и полагане на изпити, педагогическа дейност и защита на дисертационен труд.

(2) Съветът на основното звено, което обучава докторанта, избира научния ръководител, утвърждава учебния план и ежегодно го атестира.

(3) Ръководител на докторант може да бъде хабилитирано лице или доктор на науките.

(4) Докторантурата може да се осъществява и чрез самостоятелна подготовка. За тази форма на докторантура се осигурява обучение в съответствие с другите форми на докторантура.

(5) Образователна и научна степен "доктор" се дава на докторант, който е положил изпитите, предвидени в учебния план, и е защитил дисертационен труд при условията и по реда на Закона за научните степени и научните звания и правилника за прилагането му."


§ 52. В чл. 81, ал. 2 след думата "звено" се добавя "и/или филиала".


§ 53. В чл. 84 ал. 1 се изменя така:

"(1) При получена една слаба оценка от изпит след приключване на поправителната семестриална изпитна сесия се разрешава полагането му през ликвидационна изпитна сесия, назначена до един месец след поправителната изпитна сесия, но само веднъж за целия курс на обучение. До полагането на този изпит курсантите (студентите) са длъжни да посещават всички занятия и да изпълняват произтичащите от учебния план задължения."


§ 54. Създава се чл. 88а:

"Чл. 88а. (1) За оценка на придобитите по време на обучението знания и умения на обучаемите в университета се осигурява система за натрупване и трансфер на кредити.

(2) Целта на системата е да осигури на обучаемите възможност за изборност на дисциплини, самостоятелна работа и мобилност на основата на взаимно признаване на отделни периоди на обучение, които отговарят на част от учебния план на специалността и образователно-квалификационната степен.

(3) Кредитите са оценка на задълженията, които обучаемите трябва да изпълнят по дадена дисциплина или модул като част от общите задължения, необходими за успешно завършване на една учебна година или семестър.

(4) Условията и редът за прилагане на системата за натрупване и трансфер на кредити, тяхното формиране, присъждане и разпределение се определят от правилник и система за натрупване и трансфер на кредити, приети от академичния съвет."


§ 55. В чл. 99 се създават ал. 3 - 5:

"(3) При заявено искане на получилите диплома за завършена образователно-квалификационна степен на висшето образование се издава и европейско дипломно приложение.

(4) На успешно завършилите обучение по специализиран учебен план се издава свидетелство за професионална квалификация. С него се удостоверява приключването на завършена форма на подготовка, в резултат на която може да се придобие определена квалификация, но не и образователна степен и специалност.

(5) На успешно завършилите допълнително обучение или специализация в различни форми за повишаване на квалификацията се издава удостоверение за допълнително обучение или специализация."


§ 56. В чл. 106 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

"(1) Право да посещават занятия с цел контрол имат началникът на университета, заместник-началниците на университета, началникът на факултета, заместник-началникът на факултета, членове на комисии, назначени със заповед на началника на университета, началникът (ръководителят) на катедрата и членовете на комисии от Генералния щаб на Българската армия, извършващи проверка на университета."

2. В ал. 2 думата "проверяват" се заменя с "контролират".

3. Създава се ал. 3:

"(3) Членовете на комисии за контрол, назначени от началника на университета по ал. 1 и 2, не могат да бъдат с военни и научни звания, по-ниски от ръководителя на занятието."


§ 57. Член 107 се изменя така:

"Чл. 107. (1) Отчитането на учебния процес се води в органа за управление на учебната дейност на университета, управлението на факултета и катедрата и включва: отчет на изпълнението на семестриалните разписания; получените оценки и отсъствия на обучаемите; учебна заетост и учебна натовареност на членовете на академичния състав.

(2) Основните документи за планиране, организиране, провеждане и отчет на учебния процес в университета са:

1. учебни планове и квалификационни характеристики;

2. учебни програми;

3. годишен план на университета с приложения;

4. годишен план за развитие и усъвършенстване на учебно-материалната база;

5. разчети за годишната натовареност на преподавателите от факултетите;

6. семестриални разписания за занятията;

7. план-график за контрола;

8. график за държавните изпити;

9. график за семестриалните изпити;

10. ежегоден график на учебния процес;

11. изпитни протоколи;

12. книга за регистриране на дипломи, свидетелства за професионална квалификация и удостоверения за допълнително обучение или специализация;

13. месечен план на университета;

14. годишни отчети за дейността на университета;

15. планове за провеждане на основни мероприятия (методически сборове, комплексни и частични проверки, военнонаучни конференции, стаж и др.);

16. протокол за резултатите от конкурсните изпити;

17. протокол за резултатите от държавните изпити;

18. документи по текущото управление на учебния процес (информационна система).

(3) Основни документи за планиране, организиране, провеждане и отчет на учебния процес във факултета са:

1. главна книга;

2. учебни планове;

3. учебни програми по дисциплините;

4. годишен план за работата с приложения;

5. отчетни картони за проверка на занятия;

6. протоколи от работата на факултетния съвет;

7. отчети за дейността във факултета;

8. разчети за натовареността на преподавателите;

9. изпитни протоколи;

10. документи по текущото управление на учебния процес (информационна система);

11. класни дневници.

(4) Основните документи за планиране, организиране, провеждане и отчет на учебния процес в катедрата са:

1. извадки от действащите учебни планове;

2. учебни програми по дисциплините, за които отговаря катедрата;

3. годишен план за работа;

4. отчети за дейността;

5. план-график за консултации;

6. отчетни картони за проверка на занятия;

7. лекционен и методически фонд;

8. протоколи на катедрения съвет.

(5) Основни документи за отчитане успеха на курсантите и студентите са:

1. класен дневник;

2. курсантска (студентска) книжка;

3. изпитен протокол;

4. главна книга.

(6) Всяко класно отделение и всяка студентска група има класен дневник. Дневникът се предоставя на преподавателя на всяко занятие: при курсантското класно отделение - от дежурния курсант, при студентските групи - от груповия отговорник - студент.

(7) Курсантските и студентските книжки са лични документи, които отразяват курсантското (студентското) положение. За изгубване, унищожаване или повреждане, подмяна на съдържанието и др. притежателите носят отговорност.

(8) Изпитните протоколи се издават от канцеларията на факултета за всяка изпитна процедура. Протоколите се съхраняват една година след завършването на випуска, след което се унищожават с акт.

(9) Главната книга е основният документ, удостоверяващ резултатите от учебния процес на всеки обучаем. След завършването на випуска тя се подписва от началника на университета."


§ 58. Създава се чл. 107а:

"Чл. 107а. Резултатите от учебния процес в университета се отчитат:

1. за университета - в края на учебната година, от началника на университета.

2. за факултета и катедрата - в края на всеки семестър, от началника на факултета и катедрата."


§ 59. В чл. 110 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "и/или научната" се заличават.

2. В ал. 2 след думата "звена" се добавят "и/или филиала".

3. В ал. 9 думата "факултетите" се заменя с "основните звена и/или филиалите".


§ 60. В чл. 111 се правят следните изменения:

1. Точка 1 се изменя така:

"1. целите, структурата и съдържанието на учебните планове, програми, правилници, наредби и други;".

2. Точка 7 се изменя така:

"7. новости в областта на методиката на различните форми на обучение във висшите училища в страната и в чужбина."


§ 61. В чл. 113, ал. 1 се създава т. 6:

"6. разработване на електронни учебници, лабораторни занятия, практически занятия, тренажори и др. за дистанционна форма на обучение."


§ 62. В чл. 115 думите "учебната и" се заличават.


§ 63. В чл. 118 се създават ал. 3 и 4:

"(3) При необходимост университетът сформира работни колективи с участието на специалисти от други военни научни организации или организационни структури и административни звена от Министерството на отбраната и Българската армия. След съгласуване с министъра на отбраната университетът може да сключва договори с други юридически и/или физически лица в рамките на утвърдените за изпълнението на проекта финансови средства при спазване на Закона за защита на класифицираната информация и правилника за прилагането му.

(4) Университетът е структурно звено за изпълнение на научноизследователската и развойна дейност (НИРД) в Българската армия и съставя 6-месечни и годишни отчети за изпълнението на проектите по НИРД, включително за усвоените финансови средства съгласно Правилника за НИРД в МО и БА."


§ 64. В чл. 119, ал. 2 и 3 след думата "звена" се добавя "и/или филиалите".


§ 65. В чл. 125 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Издателската дейност на университета се организира в съответствие със Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) и другите нормативни актове, регламентиращи издаването на печатна продукция и продукция на електронни (магнитни, оптични и др.) носители."

2. Създава се ал. 3:

"(3) В съответствие със ЗВО академичният съвет ежегодно определя субсидията от бюджета, осигуряваща средства за издаването на учебна литература и научни трудове."


§ 66. В чл. 126 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създават се ал. 2 - 4:

"(2) Условията и редът за осъществяване на издателска дейност, планиране, подготовка, тиражиране и издаване на учебна литература върху хартиен и електронни носители се уреждат в Правилника за информационната дейност на университета.

(3) Университетът като издател на учебна литература по силата на ЗАПСП и на чл. 3, ал. 3, т. 6 от правилника сключва издателски договор с автора (авторите).

(4) Задълженията по издателския договор, ценообразуването и хонорарите за автора (авторите), рецензентите и редакторите се определят с правила, приети от академичния съвет и обявени със заповед на началника на университета."


§ 67. В чл. 128 думите "с правила, приети от академичния съвет" се заменят с "в съответствие с чл. 126, ал. 2, 3 и 4".


§ 68. В чл. 142 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думите "Националният военен университет "Васил Левски" се заменят с "Университетът".

2. Създават се ал. 2 и 3:

"(2) Университетът съставя, изпълнява, приключва и отчита самостоятелен бюджет.

(3) В рамките на общия бюджет академичният съвет ежегодно утвърждава бюджет на основните звена и филиалите на университета съгласно заповедите и указанията на министъра на отбраната."


§ 69. В чл. 143 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) в т. 1 след думата "звена" се добавя "и/или филиалите";

б) точка 2 се изменя така:

"2. на базата на определените лимити за държавна субсидия и разчетите за приходите и разходите на основните, обслужващите звена и/или филиалите финансовият орган разработва проекта на бюджета в две части - приходна и разходна, с обяснителна записка."

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) В приходната част на бюджета на университета постъпват:

1. субсидии от държавния бюджет чрез трансфер от бюджета на Министерството на отбраната;

2. дарения, завещания и спонсорство;

3. собствени приходи от:

а) постъпления от научноизследователска, експертно-консултантска и художествено-творческа, лечебна и спортна дейност и от права върху индустриална собственост, авторски и други сродни права;

б) постъпления от такси за кандидатстване, за обучение и приходи от обучение;

в) следдипломна квалификация;

г) административни услуги за лица, които не са студенти;

д) други дейности, свързани с учебния процес;

е) приходи по чл. 13, ал. 2 и по чл. 89, ал. 3 от Закона за висшето образование."

3. Създават се нови ал. 3 - 5:

"(3) Приходната и разходната част на бюджета се съставя по класификацията на приходите и разходите на държавния бюджет.

(4) В сроковете на представяне на годишния финансов отчет университетът представя отчет в Министерството на отбраната за изпълнението на приходната и разходната част на бюджета.

(5) Превишаването на приходите над разходите в края на годината преминава като наличност в бюджета на университета за следващата година."

4. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 6 и 7 и се изменят така:

"(6) Размерът на разходите се определя в зависимост от реализираните собствени приходи и утвърдената субсидия от държавния бюджет. Субсидията от държавния бюджет осигурява средства за:

1. издръжка на обучението;

2. присъщата на университета научна или художествено-творческа дейност;

3. издаване на учебници и научни трудове;

4. социално-битови разходи;

5. капитални вложения.

(7) Сроковете за осъществяване на дейностите по ал. 1 се определят от началника на Националния военен университет "Васил Левски"."


§ 70. В чл. 146 след думата "звена" се добавят "и/или филиалите".


§ 71. В чл. 147 думите "НВУ "Васил Левски" се заменят с "университета".


§ 72. В чл. 149 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:

"(1) Акредитацията е признаване от Националната агенция за оценяване и акредитация на правото на университета да дава висше образование по образователно-квалификационни степени в определени области и професионални направления чрез оценяване качеството на дейностите по чл. 3.

(2) Оценяването и акредитацията имат за цел да стимулират университета да развива своя потенциал и да повишава и поддържа качеството на предлаганото образование."

2. Създават се нови ал. 3 - 6:

"(3) Националната агенция за оценяване и акредитация оценява проектите за откриване и преобразуване на основните звена и филиалите на университета.

(4) На акредитация подлежи и правото на университета да провежда обучение за придобиване на образователна и научна степен "доктор" по научни специалности.

(5) Програмната акредитация може да бъде поискана от висшето училище след получаване на институционална акредитация.

(6) Оценка на проекти за откриване на основни звена, филиали и професионални направления може да бъде поискана от университета след получаване на институционална акредитация."

3. Досегашната ал. 3 става ал. 7.


§ 73. Член 150 се изменя така:

"Чл. 150. (1) Решението за искане за откриване на процедура за оценяване и акредитация се взема от академичния съвет по предложение на началника на университета, като откриването на процедурата започва с решение на акредитационния съвет, съответно на постоянната комисия, на основание на представен от университета доклад-самооценка в съответствие със ЗВО.

(2) Процедура за акредитация или процедура за оценяване на проект се открива и по искане на министъра на образованието и науката съгласувано с министъра на отбраната, като университетът е длъжен в срок два месеца от решението на акредитационния съвет, съответно на постоянната комисия, за откриване на процедурата да представи в Националната агенция за оценяване и акредитация доклад-самооценка в съответствие със ЗВО.

(3) Процедурата за акредитация приключва с мотивирано решение на акредитационния съвет, съответно на постоянната комисия, което се приема до 12 месеца след заплащането на разходите от университета.

(4) Процедурата за оценка на проекти приключва с мотивирано решение на акредитационния съвет, съответно на постоянната комисия, което се приема в 5-месечен срок след заплащането на разходите от заявителя."


§ 74. Създава се чл. 151:

"Чл. 151. (1) Оценяването при акредитацията се извършва по 4-бална система, включваща оценките: "много добра", "добра", "задоволителна" и "незадоволителна".

(2) Срокът на валидност на акредитацията е 6 години, когато получената оценка е "много добра" или "добра", и 3 години - при "задоволителна" оценка.

(3) При получена "незадоволителна" оценка се прави отказ за акредитация.

(4) Университетът може да провежда обучение за придобиване на образователна и научна степен "доктор" по научни специалности, които са получили при акредитацията оценка "много добра"."


Промени настройката на бисквитките