Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 51 от 21.VI

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 7 ОТ 2003 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМАТИВИ ЗА УСТРОЙСТВО НА ОТДЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ТЕРИТОРИИ И УСТРОЙСТВЕНИ ЗОНИ (ДВ, БР. 3 ОТ 2004 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 7 ОТ 2003 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМАТИВИ ЗА УСТРОЙСТВО НА ОТДЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ТЕРИТОРИИ И УСТРОЙСТВЕНИ ЗОНИ (ДВ, БР. 3 ОТ 2004 Г.)

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО В сила от 21.06.2005 г.

Обн. ДВ. бр.51 от 21 Юни 2005г.

§ 1. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) Определена част от площта под естествена растителна покривка по ал. 1 съобразно показателите за съответната устройствена зона трябва да бъде осигурена с инвестиционния проект за озеленяване с дървесна растителност, в т.ч. и в случаите, когато цялата растителна покривка или част от нея е разположена върху подземно или полуподземно застрояване."


§ 2. В чл. 19 ал. 2 се изменя така:

"(2) Една трета от необходимата озеленена площ по ал. 1 трябва да бъде осигурена за озеленяване с дървесна растителност."


§ 3. В чл. 20 в т. 3 накрая се поставя запетая и се добавя: "като една трета от нея трябва да бъде осигурена за озеленяване с дървесна растителност".


§ 4. В чл. 24, ал. 3 в т. 2 накрая се поставя запетая и се добавя: "като една трета от нея трябва да бъде осигурена за озеленяване с дървесна растителност".


§ 5. В чл. 25, ал. 3 в т. 2 накрая се поставя запетая и се добавя: "като една трета от нея трябва да бъде осигурена за озеленяване с дървесна растителност".


§ 6. В чл. 26, ал. 3 в т. 3 накрая се поставя запетая и се добавя: "като една трета от нея трябва да бъде осигурена за озеленяване с дървесна растителност".


§ 7. В чл. 28 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) думите "териториите за рекреационни дейности" се заменят с "курортите, курортните територии в населени места, курортните комплекси и ваканционните селища";

б) в т. 1 след думата "настаняване" се добавя "и подслон", а след думата "санаториуми" се добавя "къмпинги".

2. В ал. 2, т. 3 думите "определена за висока" се заменят с "осигурена за".

3. Алинея 3 се отменя.

4. В ал. 5:

а) в т. 3 думите "определена за висока" се заменят с "осигурена за";

б) създава се т. 4:

"4. максимална височина на застрояване - до 10 м."

5. Алинея 6 се отменя.


§ 8. В чл. 29 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1, като в т. 3 накрая се поставя запетая и се добавя: "като половината от нея трябва да бъде осигурена за озеленяване с дървесна растителност".

2. Създава се ал. 2:

"(2) В отделни урегулирани поземлени имоти във вилните зони, при спазване на нормативите по ал. 1, освен вилни сгради може да се разполагат и:

1. магазини и заведения за хранене;

2. сгради за социални, здравни, културни, спортни и други обслужващи дейности;

3. малки хотели с до 40 легла;

4. сгради, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура;

5. бензиностанции и газостанции."


§ 9. Член 32 се изменя така:

"Чл. 32. (1) В обществените озеленени площи (паркове и градини) без промяна на предназначението им може да се разполагат:

1. мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, обслужващи озеленените площи, и застрояване, необходимо за поддържане на зелената система;

2. преместваеми търговски обекти по чл. 56 ЗУТ, които общо може да заемат площ не повече от 1 на сто от територията на паркове с площ над 3 ха и не повече от 2 на сто от територията на паркове и градини с площ до 3 ха;

3. открити обекти за спортни и културни развлечения и забави (концертни естради, летни амфитеатри, атракциони, изложбени площи и спортни съоръжения), които общо може да заемат площ не повече от 10 на сто от територията на парка (градината);

4. детски площадки;

5. мемориални обекти;

6. монументално-декоративни, информационни и рекламни елементи по чл. 57 ЗУТ.

(2) Спомагателни и обслужващи постройки към обектите по ал. 1, т. 1, 3, 4 и 5 може да се разрешават, ако се изискват с нормативен акт и без тях е невъзможно функционирането на обектите.

(3) Изграждането и поставянето на обектите по ал. 1 и 2 може да се разрешава само ако:

1. са предвидени в действащия подробен устройствен план на парка (градината), съответно в план-схемите на техническата инфраструктура и план-схемата по чл. 62, ал. 9 ЗУТ;

2. не се нарушават екологичните, рекреационните и естетичните качества на озеленените площи;

3. необходимите места за паркиране съобразно изискванията на Наредба № 2 от 2004 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии (ДВ, бр. 86 от 2004 г.) са осигурени в непосредствено прилежащите територии на парка (градината).

(4) В обществените озеленени площи с подробен устройствен план може да се урегулират поземлени имоти - частна собственост, в които да се предвиди разполагане на обектите по ал. 1, т. 2, 3, 4 и 6. В тези случаи площта за озеленяване в урегулираните имоти не може да бъде по-малко от 40 на сто.


§ 10. В чл. 38, ал. 2 се създава второ изречение: "Една четвърт от озеленената площ трябва да бъде осигурена за озеленяване с дървесна растителност."


§ 11. В чл. 46, ал. 9 думите "Закона за енергетиката и енергийната ефективност (ЗЕЕЕ)" се заменят със "Закона за енергетиката (ЗЕ)".


§ 12. В част втора се създава глава дванадесета "а":

"Глава дванадесета "а"

УСТРОЙСТВО НА ЧЕРНОМОРСКОТО КРАЙБРЕЖИЕ

Чл. 48а. (1) Черноморското крайбрежие обхваща:

1. територията на всички общини, граничещи с Черно море и/или с вътрешните езера, свързани с морето;

2. частта от акваторията на Черно море, определена със Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, включваща вътрешните морски води с широчина до 200 метра.

(2) Устройството и развитието на Черноморското крайбрежие се извършват въз основа на:

1. областни стратегии за развитие на областите по Черноморското крайбрежие съгласно Закона за регионалното развитие;

2. общински планове за развитие на общините по Черноморското крайбрежие съгласно Закона за регионалното развитие;

3. специализирана устройствена схема за Черноморското крайбрежие;

4. общи устройствени планове за териториите на общините, както и за части от тях;

5. подробни устройствени планове;

6. специализирани планове за земеделските земи, горите и земите от горския фонд, защитените територии и зони и нарушените територии, които се изработват и приемат по реда на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи, Закона за горите, Закона за защитените територии и Закона за биологичното разнообразие.

(3) Плановете по ал. 2, т. 4 - 6 съдържат правила и нормативи за прилагането им и задължително се съобразяват със стратегиите и плановете за развитие по ал. 2, т. 1 и 2.

Чл. 48б. (1) С устройствените схеми и планове по чл. 48а, ал. 2 на територията на Черноморското крайбрежие се определят следните зони:

1. зона "А", която обхваща:

а) крайбрежната плажна ивица;

б) брегоукрепителните и брегозащитните съоръжения, изградени със средства от държавния бюджет;

в) прилежащите на морето крайбрежни езера, лагуни, лимани и влажни зони;

г) пясъчните дюни;

д) части от земеделските и горските територии, прилежащи на крайбрежната плажна ивица и на обектите по букви "б", "в" и "г", с широчина 100 м, измерена хоризонтално;

е) части от земеделските и горските територии, прилежащи на морския бряг, с широчина 50 м, измерена хоризонтално;

ж) защитените територии по чл. 5 от Закона за защитените територии, граничещи с морския бряг;

2. зона "Б", която обхваща земеделските и горските територии с широчина 2 км от границата на зона "А";

3. урбанизирани територии - населени места и селищни образувания.

(2) Зоните по ал. 1, т. 1 и 2 са извън границите на урбанизираните територии.

(3) Границите на зона "А" и зона "Б" се определят чрез преки геодезически измервания и се отразяват върху кадастралните карти, създадени по Закона за кадастъра и имотния регистър, или върху картите на възстановената собственост, създадени по Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи и Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд.

(4) Режимът на устройство и застрояване на урбанизираните територии в Черноморското крайбрежие се определя с общите и подробните устройствени планове при спазване на правилата и нормативите за съответната устройствена зона.

Чл. 48в. (1) В зона "А" не се допуска:

1. строителството на сгради, постройки, съоръжения и плътни огради;

2. промяната на предназначението на земеделските земи и на гори и земи от горския фонд, освен в случаите по ал. 4;

3. поставянето на преместваеми обекти, с изключение на тези по ал. 2, т. 1 и 2;

4. поставянето на ограждения на обектите върху крайбрежната плажна ивица, ограничаващи свободния достъп до тях;

5. търсенето, проучването и добивът на подземни богатства, включително прокарването на сондажи и добивът на инертни материали;

6. заустването на непречистени отпадъчни води.

(2) Върху крайбрежната плажна ивица се допуска:

1. поставянето на преместваеми обекти и съоръжения за здравно обслужване, със санитарно-хигиенно предназначение, за търговско обслужване на плажуващите и за поддържане на морските плажове и на обектите по чл. 48б, ал. 1, т. 1, букви "б", "в" и "г";

2. поставянето на преместваеми обекти и съоръжения със спортно-развлекателно предназначение и за водноспасителна дейност;

3. изграждането на техническа инфраструктура, необходима за функциониране на обектите по т. 1 и 2;

4. изграждането на брегоукрепителни и геозащитни съоръжения;

5. реализирането на ландшафтноустройствени и паркоустройствени мероприятия;

6. изграждането на пристани за спортни и туристически нужди и за обслужване на дейността по стопанския риболов с местно значение;

7. изграждането на сгради, съоръжения и инфраструктура, свързани с отбраната и сигурността на страната;

8. реставрирането с цел експониране, поддържане и опазване на обектите на културно-историческото наследство;

9. изграждането на съоръжения за добив на питейни и минерални води;

10. изследванията, свързани с опазване на околната среда.

(3) Обектите по ал. 2, т. 1 и 2 върху морските плажове могат да заемат общо:

1. за морски плажове с площ до 40 дка - до 2 на сто от площта, но не повече от 400 кв. м;

2. за морски плажове с площ над 40 дка - до 1 на сто от площта.

(4) В териториите по чл. 48б, ал. 1, т. 1, букви "д" и "е" се допуска:

1. строителството на обекти за хранене, за спорт, за развлечения и на обекти с лечебно-оздравително предназначение при спазване на следните нормативи за всеки поземлен имот:

а) плътност на застрояване (П застр.) - до 20 на сто;

б) интензивност на застрояване (К инт.) - до 0,5;

в) минимална озеленена площ (П озел.) - 70 на сто, като половината от нея трябва да бъде осигурена за дървесна растителност;

г) височина на застрояване - до 7,5 м.

2. изграждането на елементи на техническата инфраструктура.

Чл. 48г. (1) В зона "Б" не се допуска:

1. изграждането на депа и други съоръжения и инсталации за третиране на битови и опасни отпадъци;

2. заустването на непречистени отпадъчни води.

(2) В зона "Б" се допуска:

1. създаването на нови или разширяване границите на съществуващи курорти, курортни територии в населени места и курортни комплекси при спазване на правилата и нормативите по чл. 28, ал. 1, 2 и 4 и с максимална височина на застрояване до 15 м;

2. създаването на нови или разширяване границите на съществуващи ваканционни селища при спазване на нормативите по чл. 28, ал. 5;

3. създаването на нови или разширяване границите на съществуващи вилни зони при спазване на правилата и нормативите по чл. 29;

4. застрояване на отделни или група поземлени имоти извън границите на урбанизираните територии - по изключение, при спазване на правилата и нормативите по чл. 28, ал. 1 и 5 или чл. 29.

Чл. 48д. До морските плажове и обектите по чл. 48б, ал. 1, т. 1, букви "б", "в" и "г" въз основа на общите и подробните устройствени планове се осигуряват транспортни връзки, както и пешеходни алеи и/или други обекти за пешеходно движение.

Чл. 48е. (1) Ежегодно със заповед на кмета на съответната община се забранява извършване на строителни и монтажни дейности в курортите, курортните територии на населените места, курортните комплекси, ваканционните селища и вилните зони по Черноморското крайбрежие в периода от 1 май до 15 октомври. Органът, който разрешава строителството, вписва това изискване в разрешението за строеж на основание чл. 148, ал. 9 ЗУТ.

(2) Изключение от изискването по ал. 1 се допуска само за неотложни аварийни ремонтни работи.

Чл. 48ж. (1) Изграждането на допустимите по тази наредба строежи в зона "А" и зона "Б" се разрешава от главния архитект на общината при наличие на:

1. одобрен инвестиционен проект в съответствие с действащ подробен устройствен план;

2. необходимата техническа инфраструктура за транспортен достъп, за енергоснабдяване, за водоснабдяване, за отвеждане и пречистване на отпадъчните води и за събиране и обезвреждане на битовите отпадъци;

3. проведени процедури по Закона за опазване на земеделските земи и по Закона за горите.

(2) При липса на техническа инфраструктура по ал. 1, т. 2 тя може да бъде изградена при условията и по реда на чл. 69 ЗУТ.

(3) Разрешения за поставяне на обектите по чл. 48в, ал. 2, т. 1 и 2 се издават по ред, установен с наредба на съответния общински съвет и въз основа на схема, одобрена от главния архитект, след съгласуване с Министерството на регионалното развитие и благоустройството."


§ 13. В чл. 51 думите "Нормите за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на населените места" се заменят с "Наредба № 2 от 2004 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии".


§ 14. В чл. 52 думите "наредбата по чл. 75, ал. 4 ЗУТ" се заменят с "Наредба № 2 от 2004 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии".


§ 15. В чл. 61 ал. 1 се изменя така:

"(1) Разположението, размерите и специалният режим за упражняване на сервитутите около енергийните обекти се определят с наредбата по чл. 64, ал. 9 ЗЕ."


§ 16. Член 62 се изменя така:

"Чл. 62. Охранителните зони, ивици и просеки и ограничителните режими на застрояване и ползване на поземлените имоти при прокарване на нефтопроводи и нефтопродуктопроводи се определят с наредбата по чл. 200, ал. 3 ЗЕ."


§ 17. В чл. 72, ал. 3 изречение трето се заличава.


§ 18. В чл. 85, т. 3 думите "изискванията за максимално допустимите стойности на плътност и интензивност на застрояване и" се заменят с "норматива за".


§ 19. В чл. 118, ал. 3, т. 4 думите "Наредба № 1 от 1999 г. за проектиране на топлоизолация на сгради (ДВ, бр. 7 от 1999 г.)" се заменят с "Наредба № 7 от 2004 г. за топлосъхранение и икономия на енергия в сгради (ДВ, бр. 5 от 2005 г.)".


§ 20. В чл. 121 думите "Нормите за проектиране на мълниезащитата на сгради и външни съоръжения (отпечатани в БСА, кн. 1 от 1988 г.; изм., ДВ, бр. 10 от 1999 г.; актуализирана редакция, БСА, бр. 12 от 1998 г.; изм., ДВ, бр. 84 от 2000 г.)" се заменят с "Наредба № 8 от 2004 г. за мълниезащитата на сгради, външни съоръжения и открити пространства (ДВ, бр. 6 от 2005 г.)".


§ 21. В допълнителните разпоредби се създава § 2а:

"§ 2а. По смисъла на тази наредба:

1. "Акватория" са вътрешните морски води и териториалното море, съгласно Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.

2. "Влажна зона", съгласно § 1, т. 6 от допълнителните разпоредби на Закона за биологичното разнообразие, е район, включващ езера, блата, мочурища, торфища или други водни площи, независимо дали са естествени или изкуствени, постоянни или временни, с вода, която е статична или течаща, прясна, полусолена или солена, включително морска вода, чиято дълбочина или отлив не надхвърля 6 м.

3. "Крайбрежна плажна ивица", съгласно § 2а от допълнителните разпоредби на Закона за държавната собственост, е част от брега, представляваща естествено или изкуствено обособена територия, покрита с пясък, чакъл или други седиментни и/или скални образувания, с начин на трайно ползване за рекреационни цели.

4. "Морски бряг" е тясна ивица от земната повърхност на контакта и взаимодействието между сушата и морето. Състои се от подводна и надводна част и се характеризира с разнообразен напречен профил.

5. "Морски плаж" съгласно § 2б от допълнителните разпоредби на Закона за държавната собственост е обособена част от крайбрежната плажна ивица на Черно море с прилежаща водна площ. Границите на територията на морския плаж се определят въз основа на геодезическо заснемане чрез преки геодезични измервания, което се отразява в Акта за изключителна държавна собственост.

6. "Открити спортни съоръжения" по смисъла на чл. 32 са терени (площадки) и оборудване, използвани за масови физически упражнения и спорт на открито: футболни, волейболни, баскетболни, хандбални, бейзболни, ръгби, миниголф и други игрища за колективни спортове, лекоатлетически писти, кортове за тенис и бадминтон, площадки и алеи за колоездене и конна езда, картинг-писти, гимнастически площадки, открити плувни басейни, открити пързалки за зимни кънки, площадки за скейтборд и ролери и други подобни, включващи и необходимите спомагателни постройки и съоръжения, свързани с тяхното функциониране (санитарни възли, съблекални, монтажни трибуни и др.)."


§ 22. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В § 3 след думите "чл. 13, ал. 1" думата "от" се заменя с "и § 18, ал. 1 от заключителните разпоредби на".

2. В § 5 думите "одобрени от министъра на регионалното развитие и благоустройството," се заличават.

3. Параграф 7 се изменя така:

"§ 7. Когато предвижданията на действащ подробен устройствен план са по-неблагоприятни за възложителя, отколкото установените с тази наредба правила и нормативи, и не може да се приложи чл. 134, ал. 6 ЗУТ, по искане на възложителя може да се допусне изменение на действащия подробен устройствен план при условията и по реда на ЗУТ."


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 23. Привеждането на действащите териториално-устройствени планове и общи устройствени (градоустройствени) планове, в обхвата на които попадат зоните по чл. 48б, ал. 1, в съответствие с изискванията на наредбата, както и възлагането на устройствените схеми и планове по чл. 48а, ал. 2, се извършва от компетентните органи по ЗУТ.


§ 24. Започнати производства по одобряване на устройствени планове, изработени по досегашните правила и нормативи, се довършват, ако към датата на влизане в сила на тази наредба плановете са внесени за съобщаване, приемане и одобряване по реда на ЗУТ.


§ 25. Забраните по чл. 48в, ал. 1 и чл. 48г, ал. 1 не се отнасят за законните обекти, изградени до влизане в сила на наредбата.


§ 26. Когато с нов строеж се премахва съществуваща дървесна растителност, органът, който издава разрешението за строеж, задължава възложителя да изпълни озеленяване на поземления имот с нова дървесна растителност преди въвеждането на строежа в експлоатация. Това условие се вписва в разрешението за строеж.


§ 27. Тази наредба отменя Наредба № 2 от 1995 г. за правила и нормативи за териториално-устройствено планиране на Черноморското крайбрежие (обн., ДВ, бр. 16 от 1995 г.; изм., бр. 24 от 2000 г.).


§ 28. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й.


Промени настройката на бисквитките