Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 50 от 22.VI

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 1 ЮНИ 2005 Г. ЗА ИЗДАВАНЕ НА ВИЗИ НА ГРАНИЧНИТЕ КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИ ПУНКТОВЕ ПО РЕДА НА ЧЛ. 9, АЛ. 6 ОТ ЗАКОНА ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 1 ЮНИ 2005 Г. ЗА ИЗДАВАНЕ НА ВИЗИ НА ГРАНИЧНИТЕ КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИ ПУНКТОВЕ ПО РЕДА НА ЧЛ. 9, АЛ. 6 ОТ ЗАКОНА ЗА ЧУЖДЕНЦИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Издадена от Министерството на външните работи и Министерството на вътрешните работи

Обн. ДВ. бр.50 от 17 Юни 2005г., отм. ДВ. бр.50 от 22 Юни 2007г.

Отменена с § 3 от заключителните разпоредби на Инструкция № Iз-1063 от 5 юни 2007 г. за издаване на визи на граничните контролно-пропускателни пунктове - ДВ, бр. 50 от 22 юни 2007 г.


Чл. 1. С тази инструкция се урежда дейността по издаване на визи на границата на чужденци.


Чл. 2. Органите за граничен паспортно-визов контрол могат да издават еднократни визи на граничните контролно-пропускателни пунктове само по изключение, когато това се налага от държавния интерес, от извънредни обстоятелства или от хуманитарни причини, както и в случаи, нетърпящи отлагане, или ако това е предвидено в ратифициран международен договор, който е в сила за Република България, и при спазване на следните условия:

1. чужденецът не е включен в информационния масив на нежеланите в страната чужденци по чл. 21а ЗЧРБ;

2. чужденецът не е имал възможност предварително да подаде молба за виза;

3. чужденецът е в състояние да представи при поискване документи, доказващи наличието на непредвидими или наложителни причини за влизане в страната;

4. връщането в страната на произход или транзитното преминаване през трета държава са осигурени.


Чл. 3. (1) На граничните контролно-пропускателни пунктове могат да бъдат издавани само еднократни визи за летищен трансфер, за транзитно преминаване и за краткосрочно пребиваване за срок до 10 дни.

(2) Визите по ал. 1 могат да бъдат издавани само на граничните контролно-пропускателни пунктове, посочени в приложение № 4 към чл. 12, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за издаване на визи.

(3) Визите за летищен трансфер по ал. 1 се издават единствено на гранични контролно-пропускателни пунктове тип "Летище" за граждани на държавите, посочени в приложение № 3 към чл. 7, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за издаване на визи.


Чл. 4. Чужденец, който подава заявление за издаване на транзитна виза на границата, е длъжен да притежава необходимите визи, за да продължи пътуването си до следващите по маршрута държави или до държавата - цел на пътуването, ако такива са необходими.


Чл. 5. При явяване на чужденец - гражданин на някоя от държавите, посочени в приложение № 1 към чл. 3, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за издаване на визи, на граничния контролно-пропускателен пункт без положен стикер с българска виза в документа си за пътуване компетентното длъжностно лице установява целта на пътуване на чужденеца и извършва предварителна преценка за наличие на обстоятелствата по чл. 2.


Чл. 6. В случай, че бъде взето решение за започване на процедура по издаване на виза на граничния контролно-пропускателен пункт, кандидатът собственоръчно попълва и лично подписва заявление за издаване на съответния вид виза, заедно с което представя и документите по чл. 21 от Наредбата за условията и реда за издаване на визи.


Чл. 7. (1) При предявяване на искането за виза чужденецът заплаща в двоен размер дължимата такса за обработка на заявлението за виза. Таксата за издаване на съответния вид виза съгласно Тарифа № 3 за таксите, които се събират за консулско обслужване в системата на Министерството на външните работи по Закона за държавните такси, също се дължи в двоен размер и се заплаща в случай, че бъде взето решение за издаване на визата.

(2) Компетентното длъжностно лице информира чужденеца, че таксата за обработка на заявлението за виза не подлежи на възстановяване в случай, че в хода на проверката се установи, че са налице основания за отказ за издаване на визата.

(3) Компетентното длъжностно лице информира чужденеца за разрешения максимален срок на пребиваване в страната въз основа на издадената на границата виза.

(4) При отказ или невъзможност на чужденеца да заплати таксите по ал. 1 компетентното длъжностно лице предприема процедура за отказ за влизане в Република България.


Чл. 8. (1) Органите за граничен паспортно-визов контрол задължително съгласуват издаването на виза за летищен трансфер и на виза за транзитно преминаване с дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи, а издаването на виза за краткосрочно пребиваване за срок до 10 дни - и с дирекция "Миграция" на Министерството на вътрешните работи. Визата може да бъде издадена само при положително становище от тяхна страна.

(2) Съгласувателните становища могат да бъдат изпращани по телекс, телефакс или електронна поща.


Чл. 9. Визовият стикер се попълва четливо на ръка със синьо средство за писане и се полага на свободна страница в документа за пътуване на чужденеца. Началникът на граничния контролно-пропускателен пункт или началникът на смяната се подписва в долния десен ъгъл така, че подписът да бъде разположен едновременно върху стикера и върху страницата от документа.


Чл. 10. Незабавно след допускане на чужденеца в страната се изпраща уведомителна телеграма до направление "Гранична контролно-пропускателна дейност" в дирекция "Гранична полиция", в която се посочва серийният номер на издадената виза.


Чл. 11. Заявлението за издаване на виза, попълнено от чужденеца, се изпраща в дирекция "Консулски отношения" чрез дирекция "Гранична полиция", след което данните на чужденеца се въвеждат в Системата за визов контрол.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Употребените в тази инструкция термини имат следния смисъл:

1. "държавен интерес" е налице при посещения, свързани с покана за участие в международни прояви на територията на Република България, както и при посещения на членове на официални делегации, куриери, превозващи хуманитарни пратки, и в други случаи, свързани с политическите, икономическите и културните интереси на Република България;

2. "извънредни обстоятелства" са природни бедствия, катастрофи, опасни замърсявания или други аварии, поради които лицето не е могло да се снабди с виза предварително;

3. "хуманитарни причини" са налице, когато чужденецът е малолетен, непълнолетен или много възрастен, жена в напреднала бременност, както и в случаите, когато връщането му в страната, от която идва, не е възможно повече от 24 часа след пристигането;

4. "случаи, нетърпящи отлагане" са налице тогава, когато по причина на влошено здравословно състояние, смърт на близък или по други причини, възникнали не по вина на чужденеца и които той не би могъл да предвиди и да предотврати, е наложително неговото оставане на територията на Република България.


Заключителни разпоредби

§ 2. Тази инструкция се издава на основание § 11 от заключителните разпоредби на Наредбата за условията и реда за издаване на визи (обн., ДВ, бр. 49 от 2002 г.; изм., бр. 118 от 2002 г., бр. 15 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 21 от 2004 г.; изм., бр. 80 от 2004 г.).


§ 3. Изпълнението на инструкцията се възлага на министъра на външните работи и министъра на вътрешните работи.


Промени настройката на бисквитките