Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 30 от 9.IV

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ЦЕНТЪР ПО ХИГИЕНА, МЕДИЦИНСКА ЕКОЛОГИЯ И ХРАНЕНЕ

 

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ЦЕНТЪР ПО ХИГИЕНА, МЕДИЦИНСКА ЕКОЛОГИЯ И ХРАНЕНЕ ОТ 1996 Г.

Издаден от Министерството на здравеопазването

Обн. ДВ. бр.30 от 9 Април 1996г., изм. ДВ. бр.45 от 7 Юни 1997г., отм. ДВ. бр.32 от 12 Април 2005г.

Отменен с Параграф единствен от Заключителната разпоредба на Правилника за устройството и дейността на Националния център по опазване на общественото здраве - ДВ, бр. 32 от 12 април 2005 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Националният център по хигиена, медицинска екология и хранене, наричан за краткост "център", е със статут на научна организация към Министерството на здравеопазването (МЗ) с предмет на дейност: научна, научно-приложна, диагностична и експертно-консултативна дейност в областта на хигиената, здравно-екологичната защита и храненето.

(2) Центърът е специализиран орган на МЗ по проблемите на хигиената и храненето.


Чл. 2. Центърът подпомага МЗ при осъществяването на държавната политика в областта на хигиената и здравно-екологичната защита и храненето.


Чл. 3. Центърът осъществява своята дейност самостоятелно или в сътрудничество с други звена на здравеопазването (висшите медицински училища, националните здравни заведения и центрове, профилактичните и лечебните заведения на националната система за здравеопазване), други ведомства и организации в страната и в чужбина на базата на сключени споразумения.


Чл. 4. Центърът осъществява функции на:

1. експертен, диагностичен, координиращ и консултативен орган;

2. методичен ръководител на хигиенно-епидемиологичните инспекции (ХЕИ) и други организации;

3. база за квалификации.


Раздел II.
ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ И ЗАДАЧИ

Чл. 5. Центърът:

1. провежда научни и научно-приложни изследвания в областта на основните направления на хигиената, здравно-екологичните проблеми и храненето;

2. извършва оценка и прогнозиране на здравния риск от въздействието на фактори, свързани с начина на живот, околната и трудовата среда, храненето, трудовия и учебно-възпитателния процес;

3. обосновава, разработва и предлага на МЗ за утвърждаване норми, правила, изисквания и други нормативни актове в областта на хигиената и храненето;

4. осигурява необходимата материална база и специалисти за следдипломното обучение на специалистите в областта на хигиената, храненето и здравно-екологичната защита;

5. разработва проекти за програми и мерки, отнасящи се до предотвратяване, ограничаване или отстраняване на неблагоприятните фактори на околната и работната среда, храненето, начина на живот, трудовия и учебно-възпитателния процес на различни групи от населението и участва в реализацията им;

6. разработва и предлага за внедряване в ХЕИ и други органи и организации, физически и юридически лица методи за измерване и оценка на факторите на средата, на експозицията, на поведението и риска за здравето;

7. осъществява методично ръководство и координация по системното наблюдение на факторите на средата, на поведението и оценката на въздействието им върху здравното състояние на населението;

8. извършва специализирана диагностична дейност за идентифициране на риска от неблагоприятно въздействие на факторите на околната и работната среда, начина на живот и храненето;

9. осъществява експертна и консултативна дейност, извършва експертизи по проблемите - предмет на дейност на центъра;

10. извършва информационна, научнопопуляризаторска и здравновъзпитателна дейност в сферата на предмета на дейност;

11. организира, провежда и участва в национални и международни научни и други прояви;

12. установява контакти и сътрудничество с други организации в страната и в чужбина;

13. участва в изпълнението на проекти и програми в областта на здравното сътрудничество по линия на двустранни и многостранни договорености на МЗ и с други ведомства и организации.


Раздел III.
УСТРОЙСТВО

Чл. 6. (1) Структурата на центъра включва отдели, секции, лаборатории, сектори, административно-стопански и други спомагателни звена.

(2) Съгласно утвърдената от МЗ планова численост на персонала центърът определя самостоятелно своята структура. Тя се утвърждава от директора на центъра.


Раздел IV.
УПРАВЛЕНИЕ

Чл. 7. Центърът е самостоятелно юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София.


Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1997 г.) Ръководството на центъра се осъществява от директор, който е хабилитирано лице в областта на хигиената. Трудовият договор с директора на центъра се сключва от министъра на здравеопазването.

(2) Директорът:

1. ръководи и отговаря за цялостната дейност на центъра и го представлява пред всички държавни органи и учреждения, организации, фирми, институти, физически и юридически лица в страната и в чужбина;

2. извършва структурни промени и трансформации на длъжности;

3. има функции на работодател по отношение на всички служители в центъра и определя размера на индивидуалните им трудови възнаграждения и другите материални стимули в съответствие със законодателството и наличните фондове;

4. се разпорежда с кредитите, предоставени от бюджета, и с извънбюджетните средства.


Чл. 9. (1) В центъра функционира директорски съвет, който е съвещателен орган и се състои от директора, зам.-директорите, главния юрисконсулт и главния счетоводител. При определени случаи в заседанията на директорския съвет могат да участват научният секретар и завеждащи структурни звена.

(2) Директорският съвет има консултативни функции по отношение на осъществяване и координиране дейността на центъра, управлението на неговия щат, бюджет и материална база.

(3) При обсъждане на въпроси със социален и трудовоправен характер в директорския съвет могат да участват и представители на синдикатите.


Чл. 10. (1) В центъра има научно-учебен съвет (НУС), чиято дейност се определя от Закона за научните степени и научните звания и правилника за прилагането му.

(2) Членовете на НУС се избират от служителите с висше образование, заемащи съответните длъжности. За избрани се считат събралите най-много гласове по квоти съобразно основните хигиенни направления. Директорът е по право член на НУС.


Чл. 11. Общото събрание в центъра се състои от пълномощници на всички работници и служители, избрани в съответствие с Кодекса на труда и има следните функции:

1. приема решения за начина на използване на средствата, определени за социално-битови мероприятия;

2. осъществява други функции, предписани от закона.


Раздел V.
ФИНАНСИРАНЕ

Чл. 12. Центърът е на бюджетна издръжка и има право да открие извънбюджетна сметка съгласно ПМС № 146 от 1991 г. за приоритетно снабдяване в системата на здравеопазването (обн., ДВ, бр. 71 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 87 от 1991 г., бр. 47 от 1992 г., бр. 74 от 1993 г., бр. 5 от 1994 г. и бр. 12 от 1996 г.).


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Този правилник се издава на основание § 1 от Постановление № 4 на Министерския съвет от 1996 г. за структурни промени в здравеопазването (ДВ, бр. 7 от 1996 г.).


Промени настройката на бисквитките