НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 21 ОТ 1998 Г. ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ МИНИМАЛНИ РЕЗЕРВИ, КОИТО БАНКИТЕ ПОДДЪРЖАТ ПРИ БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА (ОБН., ДВ, БР. 28 ОТ1998 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 118 ОТ 1998 Г.; ПОПР., БР. 124 ОТ 1998 Г.; ИЗМ., БР.
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 21 ОТ 1998 Г. ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ МИНИМАЛНИ РЕЗЕРВИ, КОИТО БАНКИТЕ ПОДДЪРЖАТ ПРИ БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА (ОБН., ДВ, БР. 28 ОТ1998 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 118 ОТ 1998 Г.; ПОПР., БР. 124 ОТ 1998 Г.; ИЗМ., БР. 50 ОТ 2000 Г., БР. 68 ОТ 2002 Г., БР. 110 ОТ 2003 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 48 ОТ 2004 Г.; ИЗМ., БР. 103 ОТ 2004 Г.)
Обн. ДВ. бр.20 от 8 Март 2005г.
§ 1. Член 4 се изменя така:
"Чл. 4. Банките поддържат задължителни минимални резерви по своите разплащателни сметки в левове и евро при БНБ."
§ 2. Член 8 се изменя така:
"Чл. 8. Размерът на задължителните минимални резерви, които всяка банка трябва да достигне в края на периода на поддържане, се установява като произведение между депозитната база на банките по чл. 2 през всички дни от базисния период и процента на задължителните минимални резерви по чл. 3, като резултатът се закръглява до цяло число."
§ 3. Създава се нова глава трета със следното съдържание:
"Глава трета
ДОПЪЛНИТЕЛНИ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ МИНИМАЛНИ РЕЗЕРВИ
Изискване за поддържане на допълнителни задължителни минимални резерви
Чл. 9. (1) Освен резервите по чл. 8, банките поддържат при БНБ и допълнителни минимални задължителни резерви в случаите, когато са налице едновременно следните условия:
1. процентът на нарастване на общия размер предоставени от тях кредити надхвърля:
а) 6 на сто за период три месеца;
б) 12 на сто за период шест месеца;
в) 18 на сто за период девет месеца;
г) 24 на сто за период дванадесет месеца,
и
2. сборът на предоставените от тях кредити и рисково-претеглените приравнени на балансови активи задбалансови позиции (установени по реда на Наредба № 8 за капиталовата адекватност на банките), намален с размера на собствения им капитал (установен по реда на Наредба № 8 за капиталовата адекватност на банките), надхвърля 60 на сто от привлечените от тях средства от лица, различни от банки, небанкови финансови институции по смисъла на чл. 1, ал. 5 от Закона за банките и предприятия от финансовия сектор по смисъла на § 1, т. 3, букви "а", "б", "в" и "д" от Наредба № 20 за издаване на сертификати по чл. 9, ал. 2 от Закона за банките.
(2) В изчисляване на съотношенията по ал. 1, т. 1 и 2 участват всички кредити, отразени като балансови позиции и намалени с начислените за тях провизии за загуби от обезценка, независимо от основанието за възникването им и използвания финансов инструмент, които са отпуснати на клиенти, различни от банки.
(3) След изтичане на периода от 12 месеца съотношението по ал. 1, т. 1 се изчислява, като за всеки следващ тримесечен период процентът на нарастване се увеличава с 6 процентни пункта.
(4) При изчисляване на съотношението по ал. 1, т. 2 се използва средноаритметичната величина от стойностите към края на всеки месец от базисния период за допълнителни задължителни минимални резерви.
Процент на допълнителните задължителни минимални резерви
Чл. 9а. Банките поддържат допълнителни задължителни минимални резерви в двойния размер на стойността, с която общият размер предоставени кредити през всеки период от 3, 6, 9 или 12 месеца надхвърля съотношението, посочено в чл. 9, ал. 1, т. 1.
База и базисен период за допълнителни задължителни минимални резерви
Чл. 9б. (1) Като база за отчитане процента на нарастване на общия размер предоставени кредити по чл. 9, ал. 1, т. 1 се приема 31 март 2005 г.
(2) Периодът, през който се наблюдава спазването на съотношението по чл. 9, ал. 1, т. 2 с оглед определяне размера на евентуалните допълнителни задължителни минимални резерви, се нарича "базисен период за допълнителни задължителни минимални резерви" и за такъв се приема всяко тримесечие.
Период на поддържане на допълнителни задължителни минимални резерви
Чл. 9в. Периодът, в който банките трябва да поддържат допълнителните задължителни минимални резерви, започва от четвъртия ден на втория месец, следващ отчетния базисен период по чл. 9б, и продължава три месеца, като се нарича "период на поддържане на допълнителни задължителни минимални резерви"."
§ 4. Досегашната глава трета става глава четвърта.
§ 5. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "по реда на глава втора" се заличават.
2. Алинея 2 се изменя така:
"Чл. 11. (2) Приема се, че една банка е изпълнила изискванията на тази наредба, ако сумата на резервните активи, които тя е поддържала по сметките си при БНБ през всички дни от периода на поддържане по чл. 7, е равна на или надвишава сбора от установения по реда на чл. 8 размер на задължителните минимални резерви и установения по реда на чл. 9а размер на допълнителните задължителни минимални резерви."
§ 6. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 12 се създава нова ал. 3 със следното съдържание:
"(3) Банките съставят и представят в управление "Банков надзор" на БНБ до 15-о число на месеца, от който започва ново тримесечие, отчет за:
1. общия размер предоставени кредити;
2. рисково-претеглените приравнени на балансови активи задбалансови позиции;
3. привлечените средства от лица, различни от банки, небанкови финансови институции по смисъла на чл. 1, ал. 5 от Закона за банките и предприятия от финансовия сектор по смисъла на § 1, т. 3, букви "а", "б", "в" и "д" от Наредба № 20 за издаване на сертификати по чл. 9, ал. 2 от Закона за банките;
4. размера на собствения капитал;
5. процента на нарастване на общия размер предоставени кредити за изтеклия до този момент период от 3, 6, 9 или 12 месеца."
2. Досегашната ал. 3 става ал. 4, като в нея думите "по предходните алинеи" се заменят с "по тази наредба".
§ 7. В чл. 15 се създава ал. 3 със следното съдържание:
"(3) Актовете за констатирани нарушения по отчетността, свързана с допълнителните задължителни минимални резерви, се съставят от служители на управление "Банков надзор", а наказателните постановления се издават от ръководителя на управление "Банков надзор" или от оправомощено от него длъжностно лице."
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 8. Първият отчет по чл. 12, ал. 3 следва да се подаде до 15 юли 2005 г., като се отнася за периода 1 април 2005 г. - 30 юни 2005 г.
§ 9. Поддържането на допълнителни задължителни минимални резерви по чл. 9 започва от 4 август 2005 г.
§ 10. Тази наредба се издава на основание чл. 41, ал. 1 от Закона за Българската народна банка, приета е с решение № 19 от 22 февруари 2005 г. на УС на БНБ и влиза в сила от 1 април 2005 г.