ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ПРАВИТЕЛСТВЕНАТА КОМИСИЯ ЗА КОНТРОЛ ВЪРХУ РЕЖИМА ЗА ТЪРГОВИЯ С ВОЕННА И СПЕЦИАЛНА ПРОДУКЦИЯ
ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ПРАВИТЕЛСТВЕНАТА КОМИСИЯ ЗА КОНТРОЛ ВЪРХУ РЕЖИМА ЗА ТЪРГОВИЯ С ВОЕННА И СПЕЦИАЛНА ПРОДУКЦИЯ
Обн. ДВ. бр.11 от 7 Февруари 1992г., изм. ДВ. бр.75 от 15 Септември 1992г., отм. ДВ. бр.29 от 5 Април 1994г.
Отменен с § 2, т. 3 от Постановление № 51 на Министерския съвет от 21 март 1994 г. за приемане на Правилник за дейността на Междуведомствения съвет по въпросите на военнопромишления комплекс и мобилизационната готовност на страната и на Наредба за контрол върху режима на външнотърговската дейност с военна и специална продукция - ДВ, бр. 29 от 5 април 1994 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С този правилник се уреждат основните задачи, структурата и организацията на дейността на Правителствената комисия за контрол върху режима за търговия с военна и специална продукция съобразно нейните основни функции, определени с Постановление № 115 на Министерския съвет от 1991 г. за създаване на Правителствена комисия за регулиране и контрол на режима за производство и търговия с военна и специална продукция (ДВ, бр. 60 от 1991 г.).
Чл. 2. Правителствената комисия е орган на Министерския съвет за контрол върху режима за търговия с военна и специална продукция.
Глава втора.
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ
Чл. 3. Правителствената комисия има следните основни задачи:
1. участва в организирането, координацията и контрола върху дейността на междуправителствените комисии за военно-икономическо и научно-техническо сътрудничество с други страни;
2. подготвя съвместно със заинтересуваните министерства и ведомства и внася в Министерския съвет за утвърждаване проекти на международни спогодби и договори за военно-икономическо сътрудничество и търговия с военна и специална продукция;
3. координира и следи за изпълнението на задълженията, поети от нашата страна по подписаните спогодби и протоколи за военно-икономическо и научно-техническо сътрудничество;
4. определя основните принципи на лицензионната политика в областта на военното и специалното производство и контролира нейното изпълнение;
5. осъществява контрол върху търговията с военна и специална продукция;
6. издава общи годишни лицензи за извършване на външнотърговска дейност с военна и специална продукция;
7. разрешава и издава лицензи за отделни сделки за внос, износ, реекспорт и други специфични външнотърговски операции с военна и специална продукция;
8. регистрира и води на отчет сделките с военна и специална продукция;
9. следи и контролира провеждането на пазарната и ценовата политика на търговията с военна и специална продукция.
Глава трета.
СТРУКТУРА НА ПРАВИТЕЛСТВЕНАТА КОМИСИЯ
Чл. 4. (1) Правителствената комисия има следната структура: председател, секретар и членове.
(2) Техническото осигуряване на дейността на Правителствената комисия се осъществява от секретариат.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 1992 г.) Експертите и техническите сътрудници в секретариата се включват в общата численост на персонала на Министерския съвет.
Чл. 5. Председателят:
1. представлява комисията;
2. ръководи работата на комисията;
3. внася за разглеждане от правителството подготвените от комисията материали, становища, информации и предложения;
4. подписва решенията на комисията за издаване или отказ за търговия с военна и специална продукция;
5. сключва договори със сътрудници и експерти.
Чл. 6. Секретарят:
1. изпълнява функциите на председателя в негово отсъствие;
2. ръководи дейността на секретариата;
3. организира работата по подготовката на заседанията на комисията;
4. координира изпълнението на решенията, взети от комисията.
Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 1992 г.) Съставът на Правителствената комисия включва представители на заинтересуваните министерства и други ведомства. Списъкът на членовете й се утвърждава от Министерския съвет.
(2) Членовете на Правителствената комисия могат да внасят становища и мнения на министерствата и другите ведомства, които представляват.
Чл. 8. Секретариатът:
1. координира работата на комисията и води нейната документация;
2. осигурява комисията с необходимата за работата й информация;
3. получава, обработва, обобщава и дава становища по постъпващите предложения;
4. води на отчет взетите на заседанията решения и координира и контролира изпълнението им.
Глава четвърта.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА
Чл. 9. (1) За вземане на решения Правителствената комисия се събира на заседания най-малко 2 пъти месечно.
(2) Заседанията на комисията се провеждат по решение на председателя или въз основа на решение, взето на предишно заседание.
(3) Дневният ред за заседанията се изготвя предварително и се изпраща от секретариата на членовете на комисията 5 дни преди датата на заседанието.
(4) Комисията взема решения с обикновено мнозинство.
Чл. 10. Комисията може да приема програми, свързани с осъществяването на основните си функции и задачи.
Чл. 11. Комисията може да привлича за решаване на конкретни проблеми срещу заплащане по договор извънщатни експерти, експертни групи и временни работни групи, като определя ръководството и начина за тяхното финансиране.
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 75 от 1992 г.) Финансирането на дейността на секретариата се извършва от държавния бюджет чрез Министерския съвет.
Чл. 13. (1) За издаване на лиценз за търговия със специално имущество, както и за даване на разрешение за извършване на външнотърговски сделки и др. се заплащат държавни такси.
(2) Размерът на таксите по ал. 1 се определя от Министерския съвет.
Заключителни разпоредби
П а р а г р а ф е д и н с т в е н. Правилникът се издава на основание Постановление № 115 от 1991 г. и влиза в сила от обнародването в "Държавен вестник".