ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ЦЕНТЪР ПО СЪРДЕЧНО-СЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНИЯ ЦЕНТЪР ПО СЪРДЕЧНО-СЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Обн. ДВ. бр.67 от 28 Юли 1995г., изм. ДВ. бр.17 от 27 Февруари 1996г.
Загубил значение - Националният център по сърдечно-съдови заболявания и Центърът за кардиологична рехабилитация - Банкя, са преобразувани в Национален център по сърдечно-съдови заболявания и рехабилитация (чл. 2, ал. 1 от ПМС № 299 от 1996 г. за структурни изменения в системата на здравеопазването - ДВ, бр. 109 от 27 декември 1996 г.).
Виж Правилника за устройството и дейността на Националния център по сърдечно-съдови заболявания и рехабилитация - ДВ, бр. 58 от 22 май 1998 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С този правилник се уреждат устройството и дейността на Националния център по сърдечно-съдови заболявания, наричан за краткост "център".
Чл. 2. Центърът е със статут на научна организация и е отделно юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище в София и с предмет на дейност: профилактична, диагностично-лечебна, научна и научно-приложна дейност и следдипломно обучение на висши медицински специалисти в областта на сърдечната и съдовата патология.
Чл. 3. (1) Центърът осъществява дейността си по чл. 2 и произтичащите от нея функции и задачи самостоятелно или в сътрудничество със:
1. други български научни, учебни институти и центрове и други заведения в здравеопазването;
2. други юридически и физически лица в страната и в чужбина с предмет на дейност, който пряко или косвено кореспондира с предмета на дейност на центъра.
(2) Договори за сътрудничество по ал. 1, т. 2 с чуждестранни юридически и физически лица се сключват в рамките на двустранните или многостранните договорености, в които Република България е страна.
Раздел II.
ФУНКЦИИ
Чл. 4. (1) Центърът осъществява функции на:
1. специализирано здравно заведение за диагностика, лечение и консултации на болни от сърдечно-съдови заболявания;
2. организация за научни изследвания и приложно-развойни разработки;
3. база за следдипломна квалификация и специализация по кардиология, детска кардиология, кардиохирургия, съдова хирургия и ангиология;
4. методичен ръководител и координатор на звената по кардиология, кардиохирургия и ангиология за деца и възрастни в страната и осъществява контрол на тези звена.
Раздел III.
ДЕЙНОСТИ И ЗАДАЧИ
Чл. 5. Центърът изпълнява следните дейности и задачи, като:
1. периодично информира Министерството на здравеопазването (МЗ) и здравните заведения за научните постижения и световния практически опит в областта на сърдечно-съдовата патология;
2. изготвя анализи и прогнози за състоянието и тенденциите на заболеваемостта от сърдечно-съдови заболявания и програми за намаляване на техния интензитет;
3. провежда комплексни диагностични изследвания, консервативно и хирургично лечение на болни от сърдечно-съдови заболявания;
4. участва със специалисти - консултанти в републиканската служба за спешна медицинска помощ;
5. разработва методични указания по проблеми от областта на кардиологията и ангиологията;
6. разработва, експериментира и внедрява нови методи и средства за диагностика и лечение при спазване на чл. 31, ал. 3 и 4 от Закона за народното здраве и Хелзинкската декларация за биомедицинските изследвания при човека;
7. провежда следдипломно обучение на медицински специалисти в областта на кардиологията и ангиологията;
8. дава становища при разработването на критерии за определяне на здравни заведения и звена като бази за следдипломно обучение по кардиология и ангиология;
9. организира, провежда и участва в национални и международни научни и научно-практически прояви;
10. осъществява експертна и консултантска дейност по проблемите - предмет на дейност на центъра, и участва в програми и договори на МЗ с други ведомства, участва в изпълнението на проекти и програми в областта на здравното сътрудничество по линия на двустранни и многостранни международни договорености на МЗ.
Чл. 6. Центърът провежда учебно-преподавателска дейност със студенти по договор с висшите медицински институти.
Раздел IV.
УСТРОЙСТВО
Чл. 7. Центърът определя самостоятелно своята структура на основата на утвърдената от министъра на здравеопазването численост на персонала.
Чл. 8. Структурата на центъра включва: клиники, секции, сектори, специализирани диагностични лаборатории, специализирани консултативни кабинети, профилирани диспансери за сърдечни и съдови заболявания, административни, помощни и други служби.
Раздел V.
УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 9. Центърът се ръководи от директор, който е хабилитирано лице с висше медицинско образование. Трудовият договор с директора се сключва от министъра на здравеопазването.
Чл. 10. (1) Директорът:
1. определя и утвърждава структурата, ръководи и отговаря за цялостната дейност на центъра и го представлява пред юридически и физически лица в страната и в чужбина;
2. утвърждава програмите за развитие на диагностично-лечебните, профилактичните и научните дейности на центъра;
3. утвърждава конкретните длъжностни характеристики на персонала и правилника за вътрешния трудов ред;
4. определя длъжностите, които се заемат с конкурс;
5. сключва трудови договори с всички служители на центъра, определя размера на индивидуалните трудови възнаграждения и другите материални стимули в съответствие с наличните фондове и действащото законодателство;
6. разпорежда се с предоставените от бюджета средства, както и с получените като дарения, завещания и други при спазване на действащите нормативни разпоредби;
7. ръководи целия персонал, спазвайки деонтологичните правила и независимостта на лекарите при осъществяване на тяхната медицинска дейност и изкуство, ако не противоречат на Закона за народното здраве;
8. отчита своята работа пред министъра на здравеопазването.
Чл. 11. В своята дейност директорът се подпомага от заместник-директори по икономическите и медицинските дейности и от главна медицинска сестра.
Чл. 12. (1) В центъра се създава дирекционен съвет като експертно-консултативен орган, който се ръководи от директора и включва зам.-директорите, ръководителите на секции, сектори, лаборатории, клиники, главния счетоводител, главния юрисконсулт, главната медицинска сестра.
(2) Дирекционният съвет обсъжда организацията и резултатите от дейностите на центъра и изразява становище по управлението на финансовите средства, щата и дълготрайните активи.
(3) При обсъждане на въпроси, свързани с работните графици, условията на труда, работните заплати, почивките и отпуските, в заседанието на дирекционния съвет участват и представители на синдикалните организации.
Чл. 13. (1) В центъра функционира научно-учебен съвет, чийто избор, състав и дейност се определят съгласно разпоредбите на Закона за научните степени и научните звания и правилника за неговото прилагане. Директорът на центъра е по право член на съвета.
(2) (Нова - ДВ, бр. 17 от 1996 г.) Членовете на научния съвет се избират с тайно гласуване от всички служители, имащи научни степени или научни звания. За избрани се считат лицата, получили най-много гласове.
Чл. 14. Общото събрание на центъра се състои от всички служители и има следните функции:
1. взема решения за начина на използване на средствата, предвидени за социално-битово и културно обслужване на персонала;
2. осъществява други предоставени му от трудовото законодателство функции.
Раздел VI.
ФИНАНСИРАНЕ
Чл. 15. Центърът е на бюджетна издръжка и има право да открие извънбюджетна сметка съгласно ПМС № 146 от 1991 г. за приоритетно снабдяване в системата на здравеопазването (обн., ДВ, бр. 71 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 87 от 1991 г., бр. 47 от 1992 г., бр. 74 от 1993 г. и бр. 5 от 1994 г.).
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Този правилник се издава на основание чл. 5 от Постановление № 220 на Министерския съвет от 1992 г. за определяне статута на националните центрове при закритата Медицинска академия и за уреждане на други правоотношения, свързани със закриването й (обн., ДВ, бр. 93 от 1992 г.; изм. и доп., бр. 4 и 25 от 1993 г.; попр., бр. 30 от 1993 г.; изм., бр. 14 и 99 от 1994 г.).