НАРЕДБА № 13 ОТ 27 АВГУСТ 2004 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА КОЛИЧЕСТВОТО ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ, ПРОИЗВЕДЕНА ОТ КОМБИНИРАНО ПРОИЗВОДСТВО НА ТОПЛИННА И ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ
НАРЕДБА № 13 ОТ 27 АВГУСТ 2004 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА КОЛИЧЕСТВОТО ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ, ПРОИЗВЕДЕНА ОТ КОМБИНИРАНО ПРОИЗВОДСТВО НА ТОПЛИННА И ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ
Обн. ДВ. бр.105 от 30 Ноември 2004г., отм. ДВ. бр.37 от 8 Април 2008г.
Отменена с § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № РД-16-267 от 19 март 2008 г. за определяне на количеството електрическа енергия, произведена от комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия - ДВ, бр. 37 от 8 април 2008 г.
Раздел I.
Общи условия
Чл. 1. С тази наредба се регламентират:
1. начинът за определяне на количеството електрическа енергия, произведена от комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия в зависимост от вида на технологичния цикъл;
2. изискванията към техническите средства за измерването и регистрирането на електрическата енергия;
3. основните технически и производствени показатели, необходими за издаване на сертификати за произход на количествата електрическа енергия, произведена от комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, и зелени сертификати за високоефективно комбинирано производство.
Чл. 2. (*) Тази наредба се прилага за енергийни предприятия, които проектират, изграждат и/или експлоатират централи, в които има инсталации за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия със:
1. кондензационна турбина с регулируем/и пароотбор/и;
2. парна турбина с противоналягане;
3. газова турбина с котел-утилизатор;
4. двигател с вътрешно горене с утилизатор;
5. комбиниран парогазов цикъл;
6. микротурбини, стирлингови двигатели, горивни клетки, парни машини, органични цикли на Ренкин, както и комбинации от изброените по-горе системи.
Раздел II.
Определяне на количеството електрическа енергия, произведена по комбиниран начин
Чл. 3. (1) Количеството електрическа енергия, произведена по комбиниран начин, се определя в зависимост от:
1. вида на инсталацията за комбинирано производство;
2. характеристиките на използваните горива и/или възобновяеми енергийни източници (ВЕИ);
3. режимите на експлоатация.
(2) Енергийните предприятия са длъжни непрекъснато да определят, отчитат и регистрират количеството електрическа енергия, произведена по комбиниран начин, като за целта осигуряват необходимата производствена и техническа информация за работата на отделните инсталации и централата за час, денонощие, седмица, месец и година.
(3) Когато в централа за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия са в експлоатация и инсталации за разделно производство на топлинна енергия, енергийните предприятия са длъжни да осигурят за тези инсталации информация за периодите по ал. 2 съгласно приложение № 1.
(4) За основен период за отчет и анализ се приема месечен период, който се прилага и за търговските взаимоотношения между производител и купувач на електрическата енергия.
(5) В случаите на чл. 162, ал. 2 от Закона за енергетиката (ЗЕ) производителите и купувачите могат да се договарят за отчитане и регистриране на количеството електрическа енергия на всеки час от денонощието.
Чл. 4. (1) Брутното количество комбинирана електрическа енергия, произведена от инсталации по чл. 2, се приема равно на брутното производство на електрическа енергия от инсталацията, когато отчетената обща енергийна ефективност на използване на горивото е равна или по-голяма от:
1. седемдесет и пет процента за инсталациите:
а) по чл. 2, т. 1 и 2 с енергийни котли, използващи въглища като основно гориво;
б) по чл. 2, т. 2 с енергийни котли, използващи течно гориво или природен газ като основно гориво;
в) по чл. 2, т. 1, 2 и 6, използващи ВЕИ;
2. осемдесет процента за инсталациите по чл. 2, т. 1 и т. 3 - 5, използващи течно гориво или природен газ като основно гориво.
(2) Общата енергийна ефективност на използване на горивото представлява отношението на сумата от произведените от инсталацията брутна електрическа енергия и комбинирана полезна топлинна енергия към еквивалентното количество енергия на използваното за тяхното производство гориво или ВЕИ и се определя по формулата:
където:
е брутното количество полезна топлинна енергия, произведена от инсталацията по комбиниран начин за определен период, в MWh;
- брутното количество електрическа енергия, произведена от инсталацията за определен период, в MWh;
Bi - количеството на използваното от инсталацията натурално гориво от даден вид за определен период в t или куб. nm, намалено с количеството гориво за производство на полезна топлинна енергия по некомбиниран начин;
- осреднената долна работна калоричност на изгаряното гориво от даден вид, превърната в MWh/t или в MWh/10 на степен 3 куб. nm за определен период;
n - броят на видовете използвани горива.
(3) Когато турбините по чл. 2, т. 1 и 2 се захранват с прегрята пара от енергийни котли на общ паров колектор, общата енергийна ефективност на използваното гориво и/или ВЕИ за всяка инсталация се определя по формулата:
където:
е количеството прегрята пара на входа на парната турбина за определен период в t;
- осреднената стойност на енталпията на изхода от енергийния котел/котли за определен период, превърната в MWh/t;
- осреднената стойност на енталпията на питателната вода на входа в енергийния котел/котли за определен период, превърната в MWh/t;
- осреднената стойност на енталпията на котловата вода, определена за налягането в барабана на енергийния котел/котли и превърната в MWh/t;
е отношение на загубите от продувки на енергийния котел/котли към разхода на прегрята пара от енергийния котел/котли;
Dпв - разходът на питателна вода към енергиен котел/котли за определен период в t;
- разходът на прегрята пара от котела/котлите за определен период в t;
- осреднената стойност на брутния КПД на енергийния котел/котли, определен по прав или обратен баланс за определен период в проценти.
Чл. 5. (1) В случаите, когато не са изпълнени условията по чл. 4, ал. 1, брутното количество комбинирана електрическа енергия за определен период се определя по формулата:
където:
е брутното количество полезна топлинна енергия, произведена по комбиниран начин от инсталациите, посочени в чл. 2, за определен период в MWh;
- режимният фактор на инсталациите, посочени в чл. 2, за определен период, представляващ отношението между произведената по комбиниран начин електрическа енергия Екомб. и произведената по комбиниран начин полезна топлинна енергия Qкомб.
(2) Режимният фактор
и количеството електрическа енергия, произведена по комбиниран начин Екомб. за инсталациите по чл. 2, се определят по правила съгласно приложение № 2 и утвърдените предложения на всяко енергийно предприятие.
Чл. 6. При предварително проучване и проектиране на нови или заместващи инсталации за комбинирано производство и за целите на статистиката, при липса на експлоатационни данни се ползват следните средни стойности на режимния фактор:
1. за инсталации с кондензационна турбина с регулируем/и пароотбор/и - 0,45;
2. за инсталации с парна турбина с противоналягане - 0,45;
3. за инсталации с газова турбина с котел-утилизатор - 0,55;
4. за инсталации с двигател с вътрешно горене с утилизатор - 0,75;
5. за инсталации с комбиниран парогазов цикъл - 0,95.
Чл. 7. Количеството на некомбинираната електрическа енергия от инсталация за комбинирано производство, за която не са изпълнени условията по чл. 4, ал. 1, е разликата между цялото количество електрическа енергия, произведена от инсталацията, и количеството комбинирана електрическа енергия, определена съгласно чл. 4.
Чл. 8. Нетните количества комбинирана и некомбинирана електрическа енергия се определят, като брутните количества се намалят пропорционално за всяка инсталация със собствените нужди от електрическа енергия на централата за съответния период на отчитане.
Раздел III.
Утвърждаване на предложения за определяне на режимните фактори и на количеството комбинирана електрическа енергия, произведена от инсталации за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия
Чл. 9. (1) В срок до 15 септември на всяка календарна година енергийните предприятия, които експлоатират централи с инсталации по чл. 2, представят в Министерството на енергетиката и енергийните ресурси своите предложения за определяне на режимните фактори и на количеството комбинирана електрическа енергия, произведена от всяка инсталация, за период 12 месеца, считано от 1 януари на следващата година.
(2) Към предложенията по ал. 1 се прилагат:
1. топлинните схеми на централата и отделните инсталации;
2. използваните средства за измерване - принципна технологична схема с обозначение на измерваните величини;
3. използваните режимно-балансови изпитания на основните съоръжения преди и след основен ремонт и/или модернизация на инсталациите;
4. алгоритъмът за определяне на електрическата енергия от комбинирано производство, включително измервани величини и използвани методи за индиректно определяне на необходими величини.
Чл. 10. В случай на въвеждане в експлоатация на нови инсталации по чл. 2 енергийното предприятие представя в Министерството на енергетиката и енергийните ресурси своето предложение за определяне на режимните фактори и на комбинираната електрическа енергия, произведена от инсталациите, придружено с информацията по чл. 9, ал. 2, не по-късно от два месеца преди пускане на инсталациите в експлоатация.
Чл. 11. Енергийните предприятия изготвят предложенията за определяне на режимните фактори и на количеството комбинирана електрическа енергия по чл. 9 и 10 съобразно правилата по приложение № 2.
Чл. 12. При настъпване на нови обстоятелства енергийното предприятие прави мотивирано предложение за изменение на определените режимни фактори и на количеството електрическа енергия, произведена от инсталациите.
Чл. 13. Министърът на енергетиката и енергийните ресурси или упълномощено от него лице може да поиска от енергийното предприятие да представи допълнителна информация към предложенията им по чл. 9, 10 и 12, когато:
1. са непълни или съдържат неточна информация;
2. липсват достатъчно доказателства за верността на предложенията.
(2) Енергийното предприятие представя допълнителна информация по ал. 1 в 10-дневен срок.
Чл. 14. Министърът на енергетиката и енергийните ресурси утвърждава предложенията за определяне на режимните фактори и на количеството комбинирана електрическа енергия, произведена от инсталациите на енергийното предприятие, когато информацията е пълна и точна:
1. по чл. 9 - в срок до 30 ноември за следващата календарна година;
2. по чл. 10 - в срок до два месеца от получаване на предложението по чл. 10;
3. по чл. 12 - в срока по т. 2.
Раздел IV.
Високоефективно комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия
Чл. 15. Комбинираното производство на топлинна и електрическа енергия е високоефективно, когато е произведено от инсталации:
1. изградени до 12 декември 2003 г. и производството на топлинна и електрическа енергия води до спестяване на гориво не по-малко от 5 % от горивото, необходимо за производството на същото количество топлинна и електрическа енергия поотделно;
2. изградени след 12 декември 2003 г. и производството на топлинна и електрическа енергия води до спестяване на гориво не по-малко от 10 % от горивото, необходимо за производството на същото количество топлинна и електрическа енергия поотделно;
3. ползващи възобновяеми източници на енергия и/или с единична електрическа мощност до 1MW и производството на топлинна и електрическа енергия води до спестяване на гориво до 5 % от горивото, необходимо за производството на същото количество топлинна и електрическа енергия поотделно.
Чл. 16. Отчетната или прогнозната икономия на използваното гориво или ВЕИ за определен период се определя по формулата:
където:
DF е отчетната или прогнозната икономия на еквивалентна енергия на използваното гориво или ВЕИ за инсталацията в проценти за определен период;
- отчетната или прогнозната стойност на енергийната ефективност на комбинирано производство на електрическа енергия за определен период; определя се като отношение на брутното производство на комбинирана електрическа енергия към общото еквивалентно количество енергия на използваното гориво или ВЕИ от инсталацията за производството на комбинирана електрическа енергия и комбинирана полезна топлинна енергия в проценти;
- отчетната или прогнозната стойност на енергийната ефективност на комбинирано производство на полезна топлинна енергия за определен период. Определя се като отношение на брутното производство на комбинирана полезна топлинна енергия към общото еквивалентно количество енергия на използваното гориво или ВЕИ от инсталацията за производството на комбинирана електрическа енергия и комбинирана полезна топлинна енергия в проценти;
- референтната стойност на енергийната ефективност на разделно производство на електрическа енергия;
- референтната стойност на енергийната ефективност на разделно производство на топлинна енергия;
се определят по правила съгласно приложение № 2 и утвърдени предложения по реда на раздел III.
Чл. 17. При определянето на икономията на гориво за изградени до 12 декември 2003 г. централи за комбинирано производство с инсталации по чл. 2 във формулата по чл. 16 се приемат следните референтни стойности на енергийна ефективност:
Чл. 18. При изграждането на нови или заместващи инсталации за комбинирано производство във формулата по чл. 16 се приемат референтни стойности на енергийна ефективност при разделното производство на електрическа енергия -
, както следва:
1. при основно гориво природен газ - 55 %;
2. при основно гориво въглища - 36 %;
3. при основно гориво мазут - 38 %;
4. при използване на ВЕИ - 20 %.
Чл. 19. При изграждането на нови или заместващи инсталации за комбинирано производство във формулата по чл. 16 се приемат референтни стойности на енергийна ефективност за разделното производство на топлинна енергия -
, както следва:
1. при основно гориво природен газ - 91 %;
2. при основно гориво въглища - 83 %;
3. при основно гориво мазут - 88 %;
4. при използване на ВЕИ - 65 % .
Чл. 20. Резултатите от оценката на ефективността на инсталациите се вписват в сертификатите за произход, издавани по реда на чл. 161, ал. 4 ЗЕ.
Раздел V.
Изисквания към средствата за измерване и регистриране
Чл. 21. (1) Всяко енергийно предприятие, което експлоатира съществуваща или изгражда нова инсталация за комбинирано производство, е длъжно да монтира и поддържа средства за измерване и регистриране на необходимите величини, посредством които се определя количеството комбинирана електрическа енергия по раздел II на тази наредба, в т. ч.:
1. произведената електрическа енергия, измерена на шините на всеки електрогенератор;
2. количеството топлинна енергия на входа и изхода от всяко съоръжение на инсталацията за комбинирано производство;
3. използваното количество гориво или ВЕИ на всички входове в инсталацията за комбинирано производство.
(2) Величините по ал. 1, т. 2 и 3 се определят чрез енергийния баланс при доказана техническа невъзможност за монтиране на средства за измерване.
Чл. 22. (1) Енергийното предприятие трябва да изгради и поддържа база данни за всички инсталации за комбинирано производство, в която да се регистрират измерените величини по чл. 21, ал. 1, както и необходимите производни величини и показатели за определяне на комбинираната електрическа енергия, утвърдени по реда на раздел III.
(2)Изискванията за поддържане на база данни се отнасят и за инсталации за разделно производство на топлинна енергия, които са на същите площадки.
(3) Постоянен достъп до базата данни по ал. 1 и 2 имат:
1. министърът на енергетиката и енергийните ресурси или упълномощени от него лица при изпълнение на правомощия му по тази наредба;
2. Държавната комисия за енергийно регулиране при изпълнение на правомощията є по издаване на сертификати за произход и зелени сертификати, съгласно наредбата по чл. 161, ал. 4 ЗЕ.
(4) Условията и редът за достъп на купувача на електрическа енергия до базата данни по ал. 1 се определят в договора за продажба на електрическа енергия.
Чл. 23. (1) Средствата за измерване по чл. 21, ал. 1 подлежат на метрологичен контрол по смисъла на чл. 4 от Закона за измерванията.
(2) Грешката на измерване на средства за измерване по чл. 21, ал. 1 трябва да бъде в следните максимално допустими граници:
1. количеството топлинна енергия на входа и изхода от всяко съоръжение на инсталация за комбинирано производство - до +/- 2,5 %;
2. за всички останали величини по чл. 21, ал. 1 - до +/- 1 %.
Раздел VI.
Отчетност и контрол
Чл. 24. (1) Енергийните предприятия по реда на чл. 2 изготвят и изпращат в Министерството на енергетиката и енергийните ресурси месечни отчети съгласно приложение № 1.
(2) Месечните отчети по ал. 1 се изпращат в Министерството на енергетиката и енергийните ресурси до 15-о число на месеца, следващ отчетния период.
(3) Енергийните предприятия по реда на чл. 2 изпращат в Министерството на енергетиката и енергийните ресурси и друга допълнителна информация, свързана с процеса на комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, изискана от министъра на енергетиката и енергийните ресурси или упълномощени от него лица.
Чл. 25. Контролът по спазване на разпоредбите на тази наредба се осъществява от министъра на енергетиката и енергийните ресурси при условията и по реда на чл. 75 - 81 ЗЕ.
Чл. 26. В изпълнение на контролните си правомощия министърът на енергетиката и енергийните ресурси:
1. извършва проверки чрез лицата по чл. 77, ал. 1, т. 1 ЗЕ;
2. уведомява органите на специализирания контрол с оглед предприемането на мерки от кръга на тяхната компетентност;
3. налага принудителни административни мерки и административни наказания.
Чл. 27. (1) Нарушенията по тази наредба се установят с актове, съставени от лицата по чл. 77, ал. 1, т. 1 ЗЕ.
(2) Наказателните постановления се издават от министъра на енергетиката и енергийните ресурси или от упълномощено от него длъжностно лице.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват при условията на чл. 75 - 79 ЗЕ и Закона за административните нарушения и наказания.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Газова турбина с котел-утилизатор" е турбина с електрогенератор и котел-утилизатор със или без допълнителна горивна система за производство на топлинна енергия за промишлени или отоплителни нужди.
2. "Двигател с вътрешно горене с утилизатор" е двигател с електрогенератор и утилизатор със или без допълнителна горивна система за производство на топлинна енергия за промишлени или отоплителни нужди.
3. "Комбиниран парогазов цикъл" е инсталация, включваща газова турбина с електрогенератор, котел-утилизатор със или без допълнителна горивна система към него за производство на прегрята водна пара и турбогенератори по чл. 2, т. 1 и 2.
4. "Кондензационна турбина с регулируем/и пароотбор/и" е турбина с един или повече регулируеми пароотбори за водна пара за промишлени и/или отоплителни нужди, с кондензатор и електрогенератор.
5. "Парна турбина с противоналягане" е турбина със или без регулируем пароотбор за водна пара за промишлени нужди, със или без бойлер - подгревател (кондензатор) и електрогенератор.
6. "Полезна топлинна енергия" е топлинната енергия, произведена за задоволяване на икономически оправдана потребност от топлинна енергия.
7. "Икономически оправдана потребност от топлинна енергия" е тази, която не надвишава нуждите от топлинна енергия или от охлаждане, които при липса на комбинирано производство ще бъдат задоволени от друг източник на топлинна енергия.
8. "Инсталация за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия" е съвкупност от съоръжения, в които протича напълно процесът на комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия.
9. "Микротурбини, стирлингови двигатели, горивни клетки, парни машини, органични цикли на Ренкин, както и комбинации от изброените по-горе системи" са инсталации за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия съгласно тази наредба.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 2. Тази наредба влиза в сила за инсталациите по чл. 2:
1. от 1.I.2005 г. - за изградените и въведените в експлоатация инсталации след 12 декември 2003 г.
2. от 1.VII.2006 г. - за изградените и въведени в експлоатация инсталации преди 12 декември 2003 г.
§ 3. В срок до два месеца след обнародването на наредбата в "Държавен вестник" енергийните предприятия по § 2.1 представят в Министерство на енергетиката и енергийните ресурси своите предложения за определяне на режимните фактори и на количеството комбинирана електрическа енергия, произведена от всяка инсталация за 2005 г., придружени с информацията по чл. 9, ал. 2.
§ 4. В срок до два месеца от получаването на предложенията по § 3 министърът на енергетиката и енергийните ресурси утвърждава предложенията на енергийните предприятия при условията и по реда на раздел III.
§ 5. До утвърждаването на предложенията по § 3 количеството комбинирана електрическа енергия се определя съгласно действащите методики към договорите за изкупуване на електрическа енергия.
§ 6. Енергийните предприятия с инсталации по § 2.2 определят количеството комбинирана електрическа енергия за 2005 г. по методики към договорите за изкупуване на електрическа енергия.
§ 7. Енергийните предприятия с инсталации по § 2.2 прилагат от 1.I.2005 г. чл. 24 от раздел VI.
§ 8. Указания по прилагане на наредбата дава министъра на енергетиката и енергийните ресурси.
§ 9. Наредбата се издава на основание чл. 162, ал. 3 от Закона за енергетиката.
Приложение № 1 към чл. 3, ал. 3 и чл. 24, ал. 1
Тотална | Комбини- | Некомбинирана енергия |
енергия | рана | топлинна | електрическа | |
енергия | ||||
Q | 20,352 | 19,317 | 1,035 | - |
E | 19,000 | 11,590 | - | 7,410 |
F | 64,483 | 38,633 | 1,15 | 24,700 |