Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 39 от 17.V

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕТО НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ МОНОПОЛ НА ПЕТРОЛНИТЕ ПРОДУКТИ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕТО НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ МОНОПОЛ НА ПЕТРОЛНИТЕ ПРОДУКТИ

Одобрен с Постановление № 7 на Министерски съвет от 20.05.1949 г.

Обн. ДВ. бр.152 от 5 Юли 1949г., отм. ДВ. бр.39 от 17 Май 1991г.

Отменено основание - виж Закона за отмяна на Закона за държавен монопол на петролните продукти - ДВ, бр. 39 от 17 май 1991 г.


I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Държавното стопанско предприятие "Петрол" има изключително право да внася и търгува с всички видове продукти, които се добиват от земното масло.


Чл. 2. Държавното стопанско предприятие "Петрол" има за цел:

а) да организира вноса и търговията с всички петролни продукти в страната;

б) да задоволява цялостно и навременно нуждите на страната от петролни продукти;

в) да устрои мрежа от складове и станции и да набави необходимите съдове, резервоари и машини и други, необходими за вноса, транспорта и търговията с петрол и петролните продукти.


Чл. 3. Държавното стопанско предприятие "Петрол" е отделна юридическа личност със седалище София, което се вписва в Софийския областен съд от главния директор на предприятието и работи под наименование "Държавно стопанско предприятие "Петрол".


Чл. 4. Държавното стопанско предприятие "Петрол" може да открива със заповед на министъра на вътрешната търговия свои представителства, клонове и агенции в страната и в чужбина; агенции могат да бъдат и кооперациите.


Чл. 5. Върховният контрол върху "Петрол" се упражнява от министъра на вътрешната търговия.


Чл. 6. Капиталът на "Петрол" се образува от вноски от държавата в размер, определен от Министерския съвет, от остатъците от петролния фонд при бившата Българска земеделска и кооперативна банка и от конфискации и др. по Закона за държавния монопол на петролните продукти (ЗДМПП).


II. ОТЧЕТНОСТ И РАЗПРЕДЕЛЯНЕ НА ПЕЧАЛБИТЕ

Чл. 7. Годишният отчет, заедно със сметката "Загуби и печалби", се представя най-късно до 31 март на следващата година за одобрение от министъра на вътрешната търговия.

Одобряването на отчета покрива отговорността на директора за отчетната година относно фактите и обстоятелствата, изложени в отчета.

Ако министърът на вътрешната търговия не се произнесе по отчета 3 месеца след постъпването, счита се, че отчетът е одобрен.


Чл. 8. Плановата печалба се разпределя, както следва:

а) до 40% за увеличение на собствените оборотни средства;

б) до 5% за фонд "Премии и социално-битово и културно обслужване на работниците и служителите";

в) остатъкът се отнася за приход на държавния бюджет, като вноските се правят в края на всеки месец по 1/12 част, за просрочване се плаща 1% лихва за месец или част от месеца.

Свръхплановата печалба се разделя, както следва:

а) 50% за приход на държавния бюджет;

б) 50% за фонда "Премии и социално-битово и културно обслужване на работниците и служителите".


III. ОТЧУЖДАВАНИЯ, ОЦЕНКИ И ПЛАЩАНИЯ

Чл. 9. Отчуждаването на стоките, движими и недвижими имущества, изброени в чл. 6 от ЗДМПП, се извършва с постановление на Министерския съвет по доклад на министъра на вътрешната търговия.


Чл. 10. Отчужденият имот се описва подробно от комисия, назначена от министъра на вътрешната търговия или упълномощено от него лице, като се означава и името на лицето, от което става отчуждаването. Този опис се съобщава на заинтересуваното лице, което може в срок от 15 дни да направи своите възражения чрез ДСП "Петрол" пред министъра на вътрешната търговия.


Чл. 11. Постановлението на Министерския съвет за отчуждаването не подлежи на никакво обжалване и влиза в сила след обнародването му в "Държавен вестник". То се привежда веднага в изпълнение от ДСП "Петрол". Постановлението служи вместо акт за собственост и се вписва безплатно в нотариалните книги за собственост при съответния нотариус или околийски съдия по искане на главния директор на ДСП "Петрол".


Чл. 12. В месечен срок от обнародване на постановлението третите лица, които предявяват вещни права върху отчуждения имот могат да заявят пред ДСП "Петрол" правата си, ако желаят да запазят права върху обезщетението, което ще се заплати на собственика.


Чл. 13. Оценката на имуществата, които подлежат на отчуждаване, става от комисия по правилата на глава втора от Закона за еднократния данък върху имуществата, като от установеното число имущество се правят в полза на ДСП "Петрол" следните намаления:


за частта до 1 000 000     10%
за частта от 1 000 001 до 5 000 000 15%
за частта " 5 000 001 " 10 000 000 20%
за частта " 10 000 001 " 20 000 000 30%
за частта " 20 000 001 " 30 000 000 40%
за частта " 30 000 001 " 50 000 000 50%
за частта " 50 000 001 " 100 000 000 60%
за частта " 100 000 000 нагоре   70%


Чл. 14. Сградите от всякакъв вид и части от сгради, както и застроените и незастроени места се оценяват според оценката им по Закона за данъка върху сградите, умножени както следва:

1. за застроените и незастроени места и сгради, построени до края на 1935 г. - 5 пъти;

2. за сградите, построени през 1940 г. - 4 пъти;

3. за сградите, построени през 1941 г. - 3,5 пъти;

4. за сградите, построени през 1942 г. - 3 пъти;

5. за сградите, построени през 1943 г. - 2,5 пъти;

6. за сградите, построени през 1944-1945 г. - 2 пъти;

7. за сградите, построени през 1946 г. - 1,5 пъти;

Недовършените и неоценени до 17 март 1947 г. сгради се оценяват по размера на изразходваните за тях собствени или чужди средства до тази дата.


Чл. 15. Машините, превозните средства (вагони, вагони-цистерни, автомобили, коли и пр.), съоръжения, инструменти и инвентарни предмети се оценяват по фактурната им стойност, вкл. разноските по доставката и монтажа им, след спадане на 1% годишно за амортизация, умножени както следва:

а) за набавените до края на 1940 г. - 2 пъти;

б) за набавените от 1 януари 1941 г до края на 1943 г. - 1,5 пъти;

в) за набавените след 1 януари 1944 г. - 1 път.

За инвентарните предмети и вещи, набавени преди 1 януари 1938 г., ако фактурите не са налице, важи набавната им стойност по инвентара, ако и последната липсва - по пазарната стойност. Превозните и други машини, които са прехвърлени с нотариални актове, се оценяват по горния начин, въз основа на цената, означена в същия акт.


Чл. 16. Стоките се оценяват по тяхната костуема цена в мястото на предаването им, утвърдени от Главна дирекция на цените.


Чл. 17. Стоките, продадени от вносителите и търговците на едро от 13 март 1948 г. до тяхното приемане от ДСП "Петрол", се оценяват също по тяхната костуема цена, и се изплащат по реда на глава III от настоящия правилник.


Чл. 18. Данък оборотът и следващата се за внасяне сума на Изравнителния фонд за стоките, продадени от вносителите и търговци на едро от 13 март 1948 г. до тяхното приемане от ДСП "Петрол", се поема от ДСП "Петрол".


Чл. 19. При заявено в срок по чл. 15 оспорване от трето лице, стойността на отчуждения имот се заплаща на оня от спорещите, който представи безспорни доказателства за права върху сумата.


Чл. 20. Окончателно определената цена за отчуждени имущества, след приспадане на намаленията, предвидени в чл. 16, се заплаща в облигации от Министерството на финансите, на което се пращат утвърдените протоколи за оценка на имуществата.


Чл. 21. Запазените ипотечни права и възбрани се поемат от ДСП "Петрол" до размера на дължимата сума, според оценката, след изплащането на която сума отчуждените имоти се освобождават от всякакви тежести.


Чл. 22. Всички възбрани, ипотеки и залози, учредени върху имуществата на бившите петролни предприятия, извършени след 9 март 1948 г., са недействителни спрямо държавното предприятие "Петрол".


Чл. 23. Вземанията на кредиторите с право на залог върху отчуждените имоти, установени с автентична дата преди 31 декември 1946 г., се изплащат в брой от ДСП "Петрол", до размера на дължимата сума според оценката на комисията.


IV. НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕЖДАНИЯ

Чл. 24. (*) Недекларираните в срок по чл. 6 от закона и Наредба № 1 по приложението на чл. 5, 6, 11, 12 и 17 от ЗДМПП стоки, движими и недвижими имоти и др. съгласно закона се конфискуват в полза на ДСП "Петрол" със заповед от министъра на вътрешната търговия, на основание акта, съставен от органите на ДСП "Петрол", а лицата, които умишлено не са декларирали тези имоти, се наказват със строг тъмничен затвор от 5 до 10 години и заплащат причинените вреди и загуби, съгласно чл. 11 от Закона за държавния монопол на петролните предприятия.

Заповедите на министъра на вътрешната търговия могат да се обжалват в 14-дневен срок от датата на съобщението пред съответния съд.


Чл. 25. Настоящият правилник се издава на основание чл. 14 от Закона за държавния монопол на петролните предприятия.


Бел. ред. Сиела Норма

(* Бел. ред. Сиела Норма) Съгласно чл. 337 от преходните правила на Наказателния закон от 1951 г. навсякъде в законите наказанията тъмничен затвор или строг тъмничен затвор за определен срок се заменят с наказанието лишаване от свобода за същия срок.


Промени настройката на бисквитките