Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 101 от 16.XI

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 295 ОТ 4 НОЕМВРИ 2004 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНЦЕСИИТЕ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 240 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1995 Г. (ДВ, БР. 111 ОТ 1995 Г.)

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 295 ОТ 4 НОЕМВРИ 2004 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА КОНЦЕСИИТЕ, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 240 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1995 Г. (ДВ, БР. 111 ОТ 1995 Г.)

Обн. ДВ. бр.101 от 16 Ноември 2004г., изм. ДВ. бр.83 от 18 Октомври 2005г.

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


§ 1. В чл. 8, ал. 2 думите "Неразделна част от предложението по ал. 1 са" се заменят със "За обосноваване на основните параметри по предложението към него се прилагат:".


§ 2. Създават се чл. 46б и 46в:

"Чл. 46б. (1) При прекратяване на концесионен договор концесионерът или негов правоприемник е длъжен да предаде обекта на концесия на комисия, назначена от упълномощен министър, а в случаите, когато няма такъв - от министъра, сключил концесионния договор. За предаването и приемането на обекта се съставя протокол, който се подписва от членовете на комисията и от упълномощен представител на концесионера или на неговия правоприемник.

(2) Когато към датата на прекратяване на концесионния договор юридическото лице на концесионера е прекратено без правоприемник, комисията по ал. 1 съставя констативен протокол.

(3) Срокът за предаване и/или приемане на обекта на концесия се определя с решението на Министерския съвет за прекратяване на концесионния договор. В случаите, когато концесионният договор се прекратява на друго основание, срокът е 30 дни от датата на прекратяването му.

(4) В състава на комисията по ал. 1 се включват представители на Министерския съвет, на Министерството на финансите, на Министерството на околната среда и водите, на юридическото лице, което по закон управлява обекта на концесия, и други по преценка на съответния министър.

(5) От датата на протокола обектът на концесия се управлява съгласно действащото законодателство.

Чл. 46в. (1) Когато обектът на концесия е подземно богатство, в комисията по чл. 46, ал. 1 се включва и представител на областния управител на областта, на чиято територия се намира обектът или преобладаваща част от него.

(2) В случаите по ал. 1 от датата на подписване на протокола физическата охрана на находището на съответното подземно богатство се извършва от областния управител по ал. 1."


§ 3. В чл. 48, ал. 1 се създава т. 7:

"7. финансиране на дейностите по физическа охрана в случаите по чл. 46в, ал. 2."


§ 4. В чл. 49 се създава ал. 5:

"(5) Предоставянето на средства за финансиране по чл. 48, ал. 1, т. 7 се извършва след писмено мотивирано искане от страна на съответния областен управител до министъра на финансите чрез министъра на държавната администрация."


§ 5. Глава девета се изменя така:

"Глава девета

НАЦИОНАЛЕН КОНЦЕСИОНЕН РЕГИСТЪР И АРХИВ

Чл. 51. Националният концесионен регистър по чл. 29, ал. 1 от Закона за концесиите, наричан по-нататък "регистъра", и архивът към него се създават и поддържат от администрацията на Министерския съвет в съответствие с функциите, определени с Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация, приет с Постановление № 209 на Министерския съвет от 1999 г. (обн., ДВ, бр. 103 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 4 и 26 от 2000 г.; попр., бр. 27 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 44, 74 и 87 от 2001 г., бр. 81 от 2002 г., бр. 20 и 75 от 2003 г. и бр. 21, 24 и 33 от 2004 г.).

Чл. 52. (1) Регистърът и архивът към него са публични.

(2) В регистъра се въвеждат и поддържат данните по чл. 30, ал. 1 от Закона за концесиите.

(3) Регистърът се създава и поддържа по начин, който гарантира защита на данните в системата срещу заличаване, неправомерно изменение и ползване.

(4) Архивът към регистъра съдържа на хартиен носител досие за всяка вписана концесия с документите по чл. 31, ал. 1 от Закона за концесиите.

Чл. 53. (1) Регистърът представлява електронна база данни.

(2) Регистърът се състои от две части:

1. за концесиите, предоставени от държавата;

2. за концесиите, предоставени от общините.

Чл. 54. (1) В 7-дневен срок от сключването на концесионен договор министрите и кметовете на общини изпращат до министъра на държавната администрация:

1. данните по чл. 30, ал. 1, т. 2 - 11 от Закона за концесиите за откриване на партида за съответната концесия;

2. оригинален екземпляр от концесионния договор и приложенията към него;

3. документите по чл. 31, ал. 1, т. 2 и 3 от Закона за концесиите.

(2) В случаите, когато влизането в сила на концесионния договор е поставено в зависимост от изпълнението на определени условия или друг модалитет, органите по ал. 1 изпращат информация и документи, които удостоверяват влизането в сила на договора.

(3) При промяна на вписано обстоятелство, включително при прекратяване на концесионен договор, съответните данни и документи се изпращат в срока и по реда на ал. 1. Анексите към вписани концесионни договори и приложенията към тях също се изпращат в оригинал.

(4) Данните по ал. 1 и 3 се предоставят по образци и се изпращат едновременно на хартиен носител и в електронен вид.

(5) Министърът на държавната администрация изпраща получените данни и документи по ал. 1 - 3 на длъжностни лица от администрацията на Министерския съвет, които в съответствие с длъжностните си характеристики водят регистъра и поддържат архива към него.

(6) Образците по ал. 4 се утвърждават от министъра на държавната администрация.

Чл. 55. (1) В 14-дневен срок от получаването на данните и документите по чл. 54, ал. 1 длъжностните лица по чл. 54, ал. 5 извършват проверка за съответствието помежду им и:

1. откриват партида с идентификационен номер, по която се извършват и всички последващи вписвания;

2. откриват досие на вписаната концесия, към което прилагат всички документи, предоставени във връзка със съответните вписвания.

(2) При констатиране на несъответствие между данните в образеца и предоставените документи по чл. 54, ал. 1, т. 2 и 3 длъжностните лица извършват съответните корекции в образеца. В тези случаи действията по ал. 1 се извършват в 20-дневен срок от получаването на данните и документите.

(3) При констатиране на непълноти в предоставените данни или документи длъжностните лица по чл. 54, ал. 5 уведомяват съответния орган.

(4) В 14-дневен срок от получаване на уведомлението по ал. 3 органът изпраща липсващите данни и/или предоставя липсващите документи.

(5) В случаите по ал. 3 действията по ал. 1 се извършват в 14-дневен срок от получаването на данните или документите по ал. 3.

Чл. 56. (1) Последващите вписвания по партидите се извършват в 7-дневен срок от получаването на съответните данни и документи по чл. 54, ал. 3, без да се засягат данните, съдържащи се в предходните вписвания.

(2) Когато предоставените документи доказват прекратяване на съответната концесия, длъжностните лица по чл. 54, ал. 5 закриват партидата, без да заличават направените по нея вписвания.

Чл. 57. Длъжностните лица по чл. 54, ал. 5:

1. откриват и поддържат партида за всяка концесия, като вписват и данните по чл. 30, ал. 1 от Закона за концесиите;

2. поддържат архива към регистъра с досиетата на вписаните концесии;

3. съставят удостоверения за липса на регистрация по чл. 32 от Закона за концесиите по образец, утвърден от министъра на държавната администрация;

4. предоставят информацията, за която министър-председателят или упълномощено от него длъжностно лице е приел решение за предоставяне по чл. 28, ал. 2 от Закона за достъп до обществена информация;

5. изпълняват и други функции, свързани с водене на регистъра и поддържане на архива към него.

Чл. 58. Партидата на всяка вписана концесия има идентификационен номер, който се състои от две части:

1. първа част - буква "Д" - за концесия, предоставена от държавата, или буква "О" - за концесия, предоставена от община;

2. втора част - пореден номер на партидата в съответната част на регистъра.

Чл. 59. (1) Достъпът до данните от регистъра и информацията в архива към него се осъществява при условията и по реда на Закона за достъп до обществена информация.

(2) Предоставянето на данни от регистъра и на информация от архива към него се извършва от длъжностните лица по чл. 54, ал. 5 след решение на лицето по чл. 57, т. 4.

(3) Достъпът до данните от регистъра се осъществява и чрез страницата на Министерския съвет в интернет.

Чл. 60. (1) Досиетата към архива се подреждат по идентификационните номера на партидите на вписаните концесии.

(2) До закриване на партидата на съответната концесия досието към нея се съхранява от длъжностните лица по чл. 54, ал. 5.

(3) След закриване на партидата на съответната концесия досието към нея се предава по опис в архива на Министерския съвет, където се съхранява 10 години.

(4) С изтичането на срока по ал. 3 досието на съответната концесия се предава за постоянно съхраняване в Държавния архивен фонд.

Чл. 61. Цялата документация, свързана с подготвителните действия по предоставянето на концесията, провеждането на процедурите за определяне на концесионер, сключването на концесионния договор, контрола по изпълнението му, прекратяването на концесионния договор и последващите действия до предаване на обекта на концесията от концесионера на концедента, се съхранява от органа, извършил или извършващ конкретните действия."


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 6. Националният концесионен регистър по изменената глава девета се закрива в срока по § 2, ал. 2 от преходната разпоредба на Закона за изменение и допълнение на Закона за концесиите (ДВ, бр. 80 от 2004 г.), като архивът към него се предава към новосъздадения архив по чл. 29, ал. 2 от Закона за концесиите.


§ 7. В чл. 104 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация, приет с Постановление № 209 на Министерския съвет от 1999 г. (обн., ДВ, бр. 103 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 4 и 26 от 2000 г.; попр., бр. 27 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 44, 74 и 87 от 2001 г., бр. 81 от 2002 г., бр. 20 и 75 от 2003 г. и бр. 21, 24 и 33 от 2004 г.), т. 11 се изменя така:

"11. извършва дейностите по глава девета от Правилника за прилагане на Закона за концесиите, приет с Постановление № 240 на Министерския съвет от 1995 г. (обн., ДВ, бр. 111 от 1995 г.; изм. и доп., бр. 15 от 1997 г., бр. 39 от 1998 г., бр. 48 от 2000 г., бр. 27 от 2002 г. и бр. 13 от 2004 г.)."


§ 8. (Отм. - ДВ, бр. 83 от 2005 г., в сила от 18.10.2005 г.)


Промени настройката на бисквитките